r Tandzorg voorlopig nog in ziekenfonds Bon: RUM KRAMT Nicaragua wil toch luet Contra's praten SS""88 Weg Ruding blij met Duitse rentedaling Vrijdag 6 november 1987 79e jaargang no. 23955* DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthofi Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Lelden. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. betaling), kwartaal f. 68,93, jaar f. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, 2aterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)(. 0,64 per mm, kleintjes f. 0,45 per mm. HET WEER Wolkenvelden en droog. Mini mumtemperatuur ongeveer 6 graden, middagtemperatuur rond 10 graden zwakke tot matige zuidwestenwind. Zon op: 07.45; onder: 17.02. Scheveningen hoog water: 3.40 en 15.57; laag water: 11.34 uur. Donderdag 19 november verschijnt de ïiniek en gewonden na aangasbom bij Cupduel rseille (2-0) in het Europa-Cuptoernooi ^Jwinnaars moest gisteren een half uur worden [elegd wegens een op de tribune ontplofte traan- i, jom. In het stadion brak paniek uit. Met betraan- ogen en verstopte longen verdrongen duizenden isen zich voor, de uitgangen. Ten minste twintig ie ;onen werden met ademhalingsmoeilijkheden r het ziekenhuis gebracht. Zes supporters liepen iet gedrang gebroken armen en benen op. De er van de traangasgranaat is gearresteerd. Vorige •k reageerde de internationale voetbalwereld al :okt op het bomincident bij de interland Neder- l-Cyprus. 3: Commissaris; Voetbalvandalisme neemt toe .Pag. 7: Olympique Marseille laatste Jartfinalist Gasprijs kan op 1 januari omlaag APELDOORN - De gasprijs voor huis houdens zal volgend jaar waarschijnlijk dalen, zo heeft een woordvoerder van de Vegin (Vereniging van Gasbedrij ven in Nederland) in Apeldoorn mee gedeeld. Volgende week zullen de pre cieze cijfers bekend worden. De daling is een gevolg van afspraken die vorig jaar zijn gemaakt met minister De Kor te van economische zaken. Toen bleek een verlaging met 21 cent gerechtvaar digd. Maar in overleg met de Gasunie en de minister is toen een verlaging van slechts 14 cent vastgesteld om het verlies aan aardgasbaten voor de schat kist niet te groot te maken. „Er staat dus nog wat op de lat", aldus de Vegin- woordvoerder. Gasexplosie Brandweermensen zoeken tussen het puin van een ingestorte woning in het Limburgse Herten naar de bewoonster van het pand. Het huis stortte in na een gasexpiosie. De 62-jarige vrouw die alleen thuis was kon twee uur na de explo sie worden bevrijd. Haar toestand is niet levensge vaarlijk. De explosie was mogelijk een gevolg van werkzaamheden aan de riolering. De politie ver moedt dat daarbij een gasleiding is beschadigd. De schade loopt in de tonnen. FOTO: ANP Woede over duurder betalingsverkeer DEN HAAG De consumentenor ganisaties Konsumenten Kontakt (KK) en de Consumentenbond zijn woedend over de plannen van de Rabobank de tarieven voor het beta lingsverkeer te verhogen. De organi saties zijn het er niet mee eens dat de banken de tarieven voor het beta lingsverkeer verhogen omdat dit kostendekkend moet worden ge maakt, terwijl zij aan de andere kant met hun andere produkten, zoals bij voorbeeld hypotheken, flink verdie nen. Beide organisaties verwachten maat regelen van de andere banken, en wel op zeer korte termijn. „Wij zul len die maatregelen bekijken. Als ze te veel op elkaar lijken zullen we ze ker een klacht indienen bij de EG in het kader van de Europese mededin gingswetgeving", aldus een woord voerder. Volgens hem zijn de ban ken bang te worden beschuldigd van kartelvorming. De twee consumentenorganisaties sluiten niet uit dat ze in de toekomst gaan adviseren van welke bank mensen het beste gebruik kunnen maken. Binnenkort zijn alle maatre gelen van alle banken bekend en dan kun je gewoon gaan bekijken welke bank het goedkoopst werkt, aldus de woordvoerders. Pag.6: Hogere rente bij Rabo bo ven 2500 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het is zo goed als zeker dat de tandheelkundige zorg voor volwassenen voorlo pig nog geheel door het ziekenfonds vergoed blijft. Tot nu toe was het de bedoeling dat de tand zorg voor mensen vanaf 18 jaar per 1 april volgend jaar uit het ziekenfonds pakket zou worden ge licht (met uitzondering van de halfjaarlijkse con trolebeurt), maar de meerderheid van de Tweede Kamer vindt nu dat daar beter mee ge wacht kan worden. De Kamer debatteerde giste ren met minister Brinkman en staatssecretaris Dees van WVC over het voorlopige kabinets besluit om in 1990 met het nieuwe stelsel van ziektekos tenverzekeringen van start te gaan. Daarbij bleek dat het CDA en de oppositiepartijen willen dat het kabinet eerst absolute duidelijkheid schept over de vraag of er al dan niet in 1990 een algemene volks verzekering tegen ziektekos ten zal worden ingevoerd, be staande uit een verplicht basis pakket voor iedereen. Pas als de invoering van dat nieuwe stelsel zeker is, kan volgens het CDA een voorschot daarop worden genomen door alvast de tandzorg voor volwassenen uit het ziekenfonds te halen. De oppositiepartijen zijn overi gens van mening dat de basis verzekering beter in één klap kan worden ingevoerd. Wel zijn alle partijen in de Tweede Kamer het erover eens dat de tandartskosten voor volwasse nen niet tot het basispakket zou moeten behoren, maar dat men zich daar vrijwillig voor zou moeten bijverzekeren. In het eerste kwartaal van volgend jaar hoopt het kabinet een definitief besluit te nemen over de basisverzekering. Pag. 3: Kabinet laat idee ba sisverzekering niet meer los ONZIJDIG STAAKT-HET-VUREN IN EL SALVADOR Ck INAGUA De Sandi- .tische regering van Ni- "^jagua wil indirecte be dingen beginnen met Contra's over een kt-het-vuren. Dat president Daniel Or- bekèndgemaakt. Tot heden weigerden de dinisten elke vorm onderhandelingen de door de VS ge- nde rebellen. In El ador kondigde presi- it Duarte vannacht een ijdig staakt-het-vuren jgei k Isident Ortega gaf geen bij- 3kei|jerheden over de bemidde- Hij beklemtoonde even- iletnj dat de gesprekken met de itra's alleen dienen voor bereiken van een staakt- •vuren. Van een politieke >og kan geen sprake, zijn. Nicaraguaanse president President Ortega tijdens de speech, waarin hij de indirecte onderhandelingen met de Con tra's aankondigde. FOTO: EPA kondigde tevens een amnestie aan voor 1.000 politieke ge vangenen en verklaarde dat de noodtoestand in het land wordt opgeheven als de VS ophouden de rebellen te steu nen. Ortega maakte de .maat regelen bekend op de dag dat het vredesplan voor Midden- Amerika in werking zou moeten treden. Volgens dat plan zou vandaag in Nicara gua, El Salvador en Guatemala een staakt-het-vuren ingaan, als begin van het vredespro ces. Maar nu deze termijn niet is gehaald, is de tijdslimiet voor het vredesproces inmid dels naar januari verschoven, wanneer de presidenten op nieuw bijeen komen. Omdat met het verzet geen akkoord is bereikt, kondigde president Duarte van El Sal vador vannacht een eenzijdig bestand af. Het leger zal de wapens neerleggen en alleen oppakken in het geval van zelfverdediging. Daarnaast zullen alle luchtaanvallen en artilleriebeschietingen worden beëindigd, aldus Duarte, die zei dat hij de bepalingen van het vredesverdrag zal naleven. Volgens het verzet is het een zijdig bestand een afleidings manoeuvre. (ADVERTENTIE) 26a O O©' nieuwe êere' ;e<lscVttPPen cutofe en tno""" \,ten d°etl StfÊf co^Puie 'ze« doen 2T«n be**1*1 «meren en t H',eUV?v er W«* pkser Lubbers 8,5 jaar in Portugese cel RECHT De bokser Rudi Lubbers heeft in Portugal een ge- igenisstraf van acht en een half jaar gekregen voor het in- ren van hasj. Lubbers gaat in beroep tegen het vonnis. Vol- 3 zijn advocaat mr. David Moszkowicz is het in dit soort za- ji gebruikelijk dat een buitenlander na de helft van de straf- i wordt vrijgelaten. „Daarvan wordt ook nog de tijd van het •rarrest afgetrokken zodat Lubbers over drie jaar weer vrij |i zijn". Lubbers werd vorig jaar samen met twee andere Ne landers door de Portugese politie opgepakt. Jtomobiliste i bed gelicht RDEN Een 43-jarige jdse automobiliste is van- iht rond twee uur van haar bed gelicht omdat ze even daarvoor aan de Van Leden- berchstraat drie geparkeerde auto's had geschampt. Zij was daarna doorgereden. De vrouw bleek niet geheel nuch ter te zijn. Vreugde en zorg over vrijlating Go van Mbeki JOHANNESBURG Opgeto gen over diens vrijlating, maar bezorgd over de volgende stap pen, die de Zuidafrikaanse re gering in Pretoria gaat nemen. Met die gemengde gevoelens hebben leiders in de strijd te gen de apartheid, zoals Winnie Mandela, dominee Beyers Naudé, dominee Allan Boesak en aartsbisschop Tutu gerea geerd op de vrijlating van ANC-leider Govan Mbeki. Mbeki werd gisteren onver wachts ontslagen, na 23 jaar gevangenschap. Hij was in 1964 een van de acht leiders die in het proces in Rivonia tot levenslang werd veroordeeld wegens hoogverraad. De 77-ja- rige Mbeki is volgens de Zuid afrikaanse regering uit „hu manitaire" redenen vrijgela ten. Algemeen wordt het be sluit gezien als een soort proef- ronde voor de vrijlating van Mandela (70) en Sisulu (75), hoewel sceptici vrezen dat de regering het volk een „zoet houdertje" geeft. Pag. 5: Govan Mbeki, na 23 jaar in cel nog ongebroken Munt van twintig miljoen GENEVE Een zuiver gouden islami tische munt uit de zeventiende eeuw, de „Duizend Mohur" zal maandag op een veiling in Genève zeker twintig miljoen gulden opbrengen, zo verwacht het vei linghuis Habsburg. De Duizend Mohur weegt twaalf kilo en heeft een doorsne de van 21 centimeterdaarmee is het de grootste munt ter wereld. De munt werd geslagen onder twee Mogol-kei- zers ter beloning van functionarissen in hun, Voorindische rijk. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIBIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Op de centen passen Een Libanese soldaat houdt de wacht bij een bankgebouw In de hoofdstad Bayrut, tijdens een algemene staking die gisteren het openbare leven in grote delen van het land verlamde. De vak bonden riepen op tot protest tegen de economische crisis, waar door onder meer brood en benzine onbetaalbaar zijn geworden en de inflatie over de driehonderd procent schoot. FOTO: AP lllllll' I Vluchtweg Prinses Julia- f na heeft gis- teren door te vluchten voor een horde persfotogra fen de kans gegrepen zelf ook nog wat te zien van de door haar geopende nieuwe ver keersweg over de pij- lerdam in de monding van de Ooster- schelde. De elf kilometer lange weg vormt onder deel van de N-57, die Walcheren en de Rand stad met el kaar ver bindt. Rijks waterstaat heeft spe ciaal voor deze 12 me ter boven het water gele gen weg een speciaal wind- en waarschu wingssy steem laten ontwikkelen. De vangrails lijken echter wat aan de gevaarlijk lage kant. - FOTO: ANP (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG Minister Ruding (financiën) is „zeer tevreden" met het besluit van de Duitse cen trale bank het officiële rentepercentage met een half procent te verlagen. Een dalende rente stimu leert de economie omdat bedrijven nu goedkoper geld kunnen lenen, en verlaagt ook de rentelast op staatsschulden. Het Duitse besluit komt twee dagen nadat De Nederland- sche Bank had besloten het disconto met een kwart pro cent te verlagen. „De Duitsers hebben het signaal dat wij hadden gegeven, overgeno men", aldus Ruding. Ook de Britse en Zwitserse centrale banken hebben hef disconto met een half procent verlaagd. Over de naar beneden duike lende dollarkoers heeft Ru ding wel zorgen maar hij ziet geen reden voor paniek. „Er is groei. We moeten elkaar geen recessie aanpraten en voorko men dat iedereen de adem in houdt", aldus de minister. Vol gens hem wordt het de hoogste tijd dat de VS financieel orde op zaken stelt en het giganti sche overheidstekort gaat te rugdringen. Pag. 6: Dollar als waakvlam flakkert gevaarlijk Fietsster ernstig gewond LEIDEN Een 33-jarige Leidse fietsster die gister avond rond half elf de Chur- chilllaan wilde oversteken, is ernstig gewond geraakt toen zij werd geschept door een auto. Een 21-jarige automobi list werd het zicht belemmerd door een bus die op de Vijf Meilaan stond voorgesorteerd. Hij kon de fietsster niet meer ontwijken toen hij haar plots- ling van achter de bus de weg zag oversteken. De vrouw is met ernstig hersenletsel naar het AZL gebracht. Echtpaar geslagen door automobilist LEIDEN Een echtpaar met een kinderwagen is gisteravond rond negen uur op de Haagweg door een automobilist mishan deld. Doordat aan de Haagweg rioleringswerkzaamheden gaan de zijn, is de weg wat moeilijk begaanbaar en smaller. De auto mobilist reed echter met een flinke vaart rakelings langs het echtpaar. De man schreeuwde naar de bestuurder dat hij zich onbehoorlijk gedroeg. De automobilist stopte, stapte uit en sloeg vervolgens de man en de vrouw in het gezicht. Even later stopte hij nog een keer ter hoogte van de Potgieterlaan en dreigde met een mes. Het echtpaar heeft aangifte gedaan. (ADVERTENTIE) AUTOVERHUUR Verhuur van luxe auto's en per- sonenbusjes vanaf 30.- p.dag. HOOFDSTRAAT 104 LEIDERDORP Tel. 071-894040 tllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Geen krant ontvangen Bel lussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Illllllllllllllllllllllimillllliltllllllllllllllllllllllll De nieuwe verkeersweg over de pijlerdam in de monding van de Oosterschelde is in gebruik. Prin ses Juliana heeft dit nieuwe gedeelte van de kust weg gisteren officieel geopend. Het is een mooie, vooral ook dure weg, want hij kost met zijn elf ki lometer 93 miljoen gulden. Maar we hebben daar dan ook, behalve een betere verbinding, een flinke brede weg voor terug. Dat is wel nodig, want het kan er flink spoken, vooral tijdens de najaarsstor men. Soms zal de weg zelfs voor het verkeer moeten worden afgesloten, zoals u vandaag leest in de Leidse Courant, uw dagelijkse bron van infor matie. Als u tenminste de weg kent om u daaraan dagelijks te kunnen laven. Mocht u die weg nog niet hebben gevonden, dan wijzen wij u hem (hier onder) gaarne. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1