Martien van Zoen kocht z n zesde orgel aan Keus voor Wageningen is triest voor Leiden" Beiden omgeving fieidwSowwnt EEN EENMANSSTICHTING BOEKTE WEER SUCCES HOOGLERAAR SCHILPEROORT OVER LOKATIE GREENGENE: VRIJDAG 6 NOVEMBER 1987PAGINA 13 „Ik mag dan misschien op sommigen een beetje zonder linge indruk maken, maar wat ik doe komt voort uit een diepe overtuiging: dienst baar willen zijn aan kerk en wereld, het doorgeven ook van cultuur aan een volgen de generatie. Zo wil ik ook als christen proberen te le ven". Een getuigenis van Martien G.van Zoen, Sassen- heim, in de wereld alweer 15 jaar kok van het bejaarden centrum Agnes in Voorhout, en in hoger sferen niet alleen een muziekliefhebber bij uit stek, maar eveneens bescher mer van kostelijke orgels die hij uit eigen zak laat opkale fateren en ze dan ter be schikking van gemeenschap pen stelt. Martien van Zoen (bijna 46) stopte ooit uit eigen karige middelen anoniem 4000 gulden in het orgelfonds van de Hartebrugkerk in Leiden en 5000 in de restau ratie van het grote Adema- orgel van de St.Agatha-kerk in Lisse. Bijna 5 jaar geleden vormde hij in z'n eentje zijn eigen M.G.van Zoen-stichting en trad toen uit de anonimi teit, zodat ik destijds in deze rubriek het doek mocht weg halen waarmee hij zijn vrij gevige, monumentale orgel- ziel bedekt had gehouden. Onopvallende man, die uit stekend kan paneren en meesterlijk een gebonden Ju- ,liennesoep kan bereiden, maar zich daarna terugtrekt als een beschouwende mon nik in z'n kluis en dan nog slechts voor de muziek leeft. Een freak van het zuiverste water en behoeder van een deelcultuur. Al 5 jaar geleden verzekerde mij een ingewijde krantemedewerker in Sas- sem (uiteraard plaatselijke duizendpoot Kaptein): „Van Zoen gaat het doen!" .j Vandaag haal ik Martien van Zoen opnieuw voor het voet- 1 licht, hem huldigend met vol Pj tongwerk. Hij is, als stichting, 1 aan zijn vijfde voor de toe- ?e3 komst geredde orgel toe. Het zal zelfs blijken, dat het 't J zesde „loftuig" is. Martien komt er zelf ook bijna niet meer uit. Morgenavond, za terdag 7 november, wordt, met een concert (aanvang 20.30 uur), het „nieuwe" or gel van de Zoen-stichting in de kapelzaal van het voorma lige St.Agathaklooster (tegen over de parochiekerk aan de Hereweg te Lisse) in gebruik genomen. Deze kapelruimte wordt, onder meer, benut voor de repetities van het pa- De nieuwste aanwinst van de eenhoofdige „M.G.van Zoenstichting": een geheel gerestau reerd orgel dat een plaats heeft gevonden in de Agatha-kapelzaal in Lisse. FOTO: WIM VAN NOORT rochiekoor en het geven van zondagse koffieconcerten on der auspiciën van de Aderqa- stichting Adema, namelijk, is de geïnitieerde bouwer van het grote kerkorgel. Het in wijdingsconcert wordt ver zorgd door Johan Akerboom, organist van de St.Agatha en beheerser der registers, Nel- leke Akerboom, blokfluit en viool, Berend van Halsema, blokfluit en hobo, en het koor Schola Cantorum Pius X uit Sassenheim. Allemaal boven op het balkon. Uitge voerd wordt, onder andere, het gregoriaanse Magnificat, afgewisseld met orgelvaria ties van Kinderman, een laat-16e eeuwse Duitse com ponist. Het eerste Zoenoffer bracht Martien in 1970, toen hij in het Friese Oude Schoot een orgel opkocht. Firma De Wit en Zonen, Nieuw Vennep („Erg vakbekwame mensen, met wie ik al 20 jaar op stap ben en in wie ik 't volste ver- Op mijn omwegen' door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. trouwen heb; de relatie be valt me uitstekend") restau reerde het instrument, dat nu in de Agatha-kerk nabij het priesterkoor staat, terwijl z'n grote, hoge Adema-concert- broeder achterin het geheel en al zou kunnen overstem men. Ook Van Zoens tweede orgel kwam uit Friesland en werd door De Wit gereno veerd en nadien geplaatst in de Haagse kerk van de H.Fa- milie. Midden 1983 kreeg de Willem Arntzhoeve in Den Dolder de beschikking over Van Zoens derde project: een Engels orgel, na herstel van een inzinking geplaatst in de „oecumenische kapel" aldaar. Ook het vierde Van Zoen-or- gel (1877) kwam uit Enge land. Het was een produkt van een geëmigreerde Duitse orgelbouwer. Na restauratie, in '83 (door De Wit), staat het nog steeds opgeslagen. Er zijn plannen, volgens Van Zoen, om hieruit een koororgel te maken voor de Grote kerk in Noordwijk Binnen, voor de vesperdiensten van het koor. „Daar ben ik nu mee aan het leuren, zal ik maar zeggen", vertelde Martien me gisteren in vertrouwen over dat orgel. Maar het ging door met Van Zoens levenswerk. „In mei '86 kreeg ik de kans om een twee-klaviers Alexanderhar- monium (elektrisch aange dreven) uit een voormalig zusterklooster in Antwerpen op te halen. Het was een ge schenk aan mijn stichting, om het te behouden voor kerkelijke liturgische dien sten. Het staat nu in het kerkzaaltje van de Ned.Pro testanten Bond in Sassen heim". Ook al een teken van verzoeningsgezindheid in wijder christelijk verband. Bij wijze van verrassing (ik dacht immers, dat Martien nu zijn 5e pijporgel ging in troduceren maar of hij, of ik kan niet rekenen) liet Van Zoen zich ontvallen, dat hij in januari van dit jaar, door bemiddeling van de Stichting Vondelkerk in Amsterdam, in het bezit kon komen van het Adema-orgel uit 1904 van het- O.L.Vrouwe Gasthuis (het OVG) bij het Oosterpark in A'dam Oost. Het zesde dus. Eventjes ertussen door. Met prestanten en al. Restauratie: De Wit en Zonen. Je zou bij na zeggen: Zoenen. Het werd opgeslagen in een boerderij in de Haarlemmermeer. Via De Wit. Ondergedoken, als het ware. Wachtend op een nadere bestemming. Ook Van Zoens wegen zijn onnas peurlijk in diens activiteiten als enige financier van zijn stichting. „Allemaal bij el kaar gespaard; ik heb verder geen behoeften of hobby's. Ongeveer eens in de 5 jaar kan ik een nieuwe aankoop doen". Nieuw juweeltje Ik tel ze maar niet meer, maar het orgel (gekocht van een particulier in Amsterdam die ermee omhoog zat) dat morgen glorierijk in Lisse wordt gepresenteerd, is een juweeltje van samengaan tus sen oud en nieuw. Martien: „De oudste onderdelen, de quintpijpen, zijn van ca. 1680, de windlade is van omstreeks 1710, het houten pijpwerk (8 en 4 voet fluitwerk) is van rond 1780. Het octaaf werk (een bestand van 8, 2 en 4 voet) komt uit 1950. Dat is wonderlijk wel prima aan sluitend op het oude pijp werk, om het zo maar eens te zeggen. Als klankkleur moet alles in elkaar vallen. Het ui terlijk is nieuw, ook mecha nisch. De Wit, jawel". De stichting van Van Zoen is ook een soort theaterbureau Martien weet wat los te slaan, ook al komt er vaak geen kip op af. In oktober '86 organiseerde hij in de Agat- hakerk een uitvoering van Duruflé's indringende Requi em, onder leiding van Jan van Mol, directeur van de muziekschool Hoboken in Antwerpen, en met het koor van het Antwerps conserva tórium. Het bollenpubliek re ageerde met een opkomst van 35 toehoorders. Op de Hollandse geest- en veen gronden is het vechten gebla zen als het op cultuur aan komt. In mei van dit jaar was er, ook in de St.Agatha, een uitvoering van de Maria Ves pers van Marcel Dupré. Ook zo'n muzikaal hoogstandje maar wat de boer niet kenl daar lust hij geen pap van laat staan brood, nietwaar? Jeruzalem Martien van Zoen kookt door, heeft een goede smaak voor een zwezerik of kalf- spootjes, en behandelt 't haas je met veel zorg, maar in z'n achterhoofd speelt de muziek van Franse romantici, prelu- dieert César Franck, dondert Widor met z'n fameuze ko raal, biedt Maurice Duruflé uitzicht op het paradijs, waar de koren der engelen je ziel begeleiden tot in het eeuwige Jeruzalem, ons eindstation, waar we rust zullen hebben: habeas requiem. Hij geniet van Engelse Songs of praise en weet, dat dit het topje van de Europese koormuziek is. „Ik heb misschien een aardi ge tip voor u: bij „Camina- da", een platenzaak even om het hoekje bij de Gevangen Poort in Den Haag, hebben ze een prachtige plaat van Duruflé's Requiem liggen, in een Engelse uitvoering, op het label Hyperion". Be dankt, Martien van Zoen;, je bent een opperste beste, met al je eigenaardigheden. Als stichting droomt Van Zoen ervan volgend jaar een concert te kunnen geven met werk van zijn diepbewonder- de Marius Monnikendam. Ook in de Agatha, vanzelf sprekend. „Het is een kathe drale ruimte met een unieke akoestiek daarvoor, vereist voor die prachtige muziek. Ik hoop daar mensen voor te in teresseren". René Verhoeff (met een arsenaal aan wellui dende koren) heeft er mate riaal voor, maar geen com merciële ambitie, zo heb ik begrepen uit de moeizaam geuite woorden van Van Zoen. „Ik prijs me gelukkig 20 jaar een roepende in de woestijn te zijn geweest om een tradi tie overeind te houden. Op dit moment gaat het steeds beter met de belangstelling. Het dieptepunt lijkt voorbij, en het gloort echt wel een beetje.." Majoretten De vereniging van zelf standige majoretten groe pen (VVZMG) houdt zon dag 8 november voor de negende maal een majo- rettenconcours. 32 Groe pen nemen deel aan het concours in de Drie Octo- berhal aan de Smaragd laan. De wedstrijden be ginnen om 11.00 uur. Ouderen Muziekgroep De Sleutels treedt zondag 8 november op in verzorgingshuis Rijn en Vliet aan de Aaltje Noorderwierlaan 1. De zaal gaat open om 14.00 uur, het programma duurt tot 16.30 uur. Welkom zijn ouderen boven de 55 jaar. De toegangsprijs bedraagt twee gulden. Gospelconcert De Australische Gospel zangeres Glenys Mc. Do nald geeft zondagavond in de Bethlehemskerk (Lam mermarkt 57) een gospel concert. De zangeres is slechts één dag in Leiden. Het concert begint om 19.30 uur en de toegang is gratis. Voor meer inlich tingen tel. 144411. Jazz-concert Het kwintet van trombo nist/zanger Max Tea whist- Ie geeft zondag een con cert in café De Tregter aan de Herenstraat/ Witte Singel. De band speelt on der andere bop- en mean- stream, afgewisseld met bluesthema 's. Het optre den begint zondagmiddag om half vier. JAC Het Jongeren Advies Cen trum (JAC) Leiden zoekt mensen die jongeren tijde lijk onderdak willen verle nen. Voor meer informa- üe: tel. 071-126052. WNF-bijeenkomst Het WereldNatuur Fonds (WNF) comité Leiden houdt op maandag 9 no vember een bijeenkomst voor donateurs en andere belangstellenden. De bij eenkomst is vanaf 20.15 uur in het Zoölogisch La boratorium, Kaiserstraat 63. De toegang is gratis. Gastouders Informatie over het gast- oudersproject in Leiden wordt maandag gegeven in het pand aan de Bree- straat 19. De Stichting Gastouderproject Leiden bemiddelt tussen ouders die kinderopvang zoeken, en gastouders die kinderen willen opvangen. De bij eenkomst begint om 20.15 uur. Voor informatie tel: 122441. «EIDEN „Het is triest oor Leiden, maar het is |en keus die vooral uit za- ;elijke overwegingen is {emaakt door het mana gement van Greengene. if vond ik Leiden ook len goede plaats. Ik hoop llleen dat die keus niet >t polarisatie leidt, hoe- 'el ik de wat pissige reac- |ie van de universiteit wel ;an begrijpen". Aan het 'oord is professor dr. R. ihilperoort. Ooit initia tiefnemer van het Bios- :ience Park dat nu geldt ils het industriële parade- •aardje van Leiden, iede-oprichter van een liotech-bedrijf en nu bin- lenkort ook zelf startend •ndernemer. ineller dan de bedoeling was - Schilperoort is formeel nog I een enkele verplichting aan- 1® egaan werd bekend dat de loogleraar de wetenschappelij ke leiding op zich neemt van -h let nieuwe biotechnologiebë- nr rijf Greengene. Hij heeft dan ï- laar hij zegt de mogelijkheid rtliezig te blijven met „toprese- ve rch", waarvoor de mogelijk- -h leden aan de universiteit af- zi lalven. "ei )e commerciëel werkende on- erzoeksinstelling die Green- ene zal zijn, wordt gefinan- ierd door de Rabobank en het liotechnologieconcern Gist- mi irocades. Tegen elke verwach- ing in kiest Greengene domi- ■J" ilie in Wageningen en niet op lijvoorbeeld het Leidse Bios- eV iencepark. Daar zal het zijn - 1 ctiviteiten baseren op octrooi- n die op naam staan van Iehilperoort en de Leidse uni- II 'ersiteit. Die octrooien hebben «trekking op het veredelen ldf 'an planten door het verande- :rI en van erfelijk materiaal. iehilperoort wil naar aanlei ding van dat in Leiden schrij nende besluit in geen enkele richting met een beschuldi gend vingertje wijzen. „Nie mand heeft ergens schuld aan. Het is een zakelijk besluit ge weest". Hij vertelt het liefst sa men met de universiteit iets te hebben opgezet. Ook is ge dacht aan een fusie met het in Leiden gevestigde Mogen dat inmiddels in handen is van een beleggingsfonds van de Amrobank. Dergelijke samenwerkingen bleken echter niet haalbaar. Wel is intensief met de uni versiteit over vestiging in Lei den gesproken. Maar het kost te veel tijd om tot zaken te ko men. Schilperoort spreekt van een „proces" dat in gang was gezet. Wageningen, dat daar lucht van had gekregen, kon daar wel snel een concreet voorstel inclusief huisves ting tegenover stellen. Het was vooral het adviesbu reau Schut en Hijlkema, dat Schilperoort voorlopig bijstaat voor het zakelijk deel van Greengene dat daardoor werd aangesproken. Een van de partners in dat bureau, M. Schut, was in het verleden di recteur van Akzo-dochter Or- ganon. Een man die, aldus Schilperoort, gewend is door tastend te handelen. „En het is nu eenmaal zo dat universiteit en bedrijfsleven een verschil lende taal spreken", typeert Schilperoort het overleg met de universiteit. Rechten Uit het gesprek met Schilper oort blijkt dat er rond het ge bruik van octrooien door Greengene misverstanden zijn ontstaan. Die mondden uit in de zure reactie van de univer siteit er niet over te piekeren die aan Greengene te verko pen. Volgens Schilperoort is dat niettemin geen enkele be lemmering voor Greengene. De commerciële rechten van de octrooien liggen namelijk bij het Etten-Leurse Centras- cience, een bedrijfje dat inmid dels is overgenomen door Gist- brocades dat deze rechten daardoor probleemloos kan de legeren aan Greengene. Schilperoort spreekt overigens lovend over Gist-brocades dat letterlijk een stuwende kracht is achter het nieuwe initiatief. Het Delftse concern redde Centrascience min of meer uit handen van Amerikaanse geldschieters waarmee de oc trooirechten in Nederlandse handen bleven en biedt vanuit die situatie Schilperoort de mogelijkheid die kennis te ge bruiken voor nieuw onder zoek. Schilperoort geldt al jaren als een pleitbezorger voor de Ne derlandse biotechnologie, die vooral een grote naam heeft waar het gaat om genetische manipulatie met planten en zaden, het vakterrein van Schilperoort. De Leidse hoog leraar is ook voorzitter van de Advies Commissie Biotechno logie, het hoogste adviesorgaan op dit gebied voor de minister van economische zaken. Die functie blijft hij zeker voorlo pig nog vervullen. Mede op het advies van die commissie werden de afgelo pen jaren nogal wat Ameri kaanse biotech-ondernemin- gen naar Nederland gehaald. Dat was noodzaak, zegt Schil peroort omdat het hier aan commercieel-technische ken nis ontbrak. Maar dat is vindt hij, geen reden om vaak klein schalige Nederlandse initiatie ven te verwaarlozen. Top-research Het besluit om met Greengene in zee te gaan is Schilperoort vooral ingegeven door het ver langen aan „topresearch" te blijven doen. Door de bezuini gingen kalft het niveau waar op zijn vakgroep kan werken nu al af. Die bezuinigingen f |§n |||p 5 -v." Professor dr. A. Schilperoort: „Ik heb altijd gezegd dat ik voor mijn vijftigste weg moest zijn". hebben tot gevolg dat vacatu res niet worden ingevuld, ap paratuur niet kan worden aan geschaft en er zelfs mondjes maat moet worden omge sprongen met grondstoffen. Schilperoort constateert dan ook gelaten dat het onder- zoeksniveau weliswaar hoog is, maar nog veel beter had kunnen zijn. De overstap naar Greengene zal hem niet alleen persoonlijk een aanzienlijk hoger salaris opleveren, het maakt voor hem ook een einde aan de be- zuinigingsplaag die hij nu nog bestrijdt met de inzet van een privéfonds. In dat fonds stortte Schilperoort onder andere het bij een prijs voor zijn weten schappelijke werk horende geldbedrag. Hij verklaart dan ook dat er bij Greengene geen sprake zal zijn van vacatures, terwijl zijn verlanglijstje aan geavanceer de apparatuur ook geheel is vervuld. Greengene zal de eerste vijf jaar geen winst ma ken, is de verwachting. On derzoeksopdrachten worden tegen kostprijs uitgevoerd. De winst moet op den duur ko men van nieuwe octrooien. Of FOTO: WIM VAN NOORT Schilperoort niet bang is voor beperkingen van zijn weten schappelijk werk? „Integen deel, het is juist een uitdaging op basis van de beschikbare octrooien, praktische vragen op te lossen. Dat kan ook aan leiding zijn voor zeer grens verleggend fundamenteel on derzoek. Ik verwacht daar veel van". Behalve Schilperoort vertrek ken nog twee van zijn naaste medewerkers naar Greengene dat in het voorjaar van start wil gaan met vijftien mensen. Schilperoort zegt dat hem er alles aan is gelegen te voorko men dat er bij de Leidse vak groep daardoor een gat valt. Dat zou moeten gebeuren door één dag per week aan te blij ven als part-time hoogleraar om de continuïteit te waarbor gen. Er is hem daar veel aan gelegen. „Ik vind het een eer om voor de Leidse universiteit te werken, dat moet zo blij ven". Dat hij toch vertrekt heeft daar, zegt hij ook mee te ma ken. „Mobiliteit is goed voor de universiteit. Het is een slechte zaak als mensen jaren blijven zitten, dat is op zichzelf geen verdienste. Zelf was ik vorig jaar 25 jaar bij de uni versiteit, ik heb dat bewust in stilte voorbij laten gaan. Ook al omdat ik altijd heb gezegd dat ik vind dat ik voor mijn vijftigste weg moest zijn". Schilperoort is nu 49. En hoewel Greengene inmid dels alom bekend is als „het nieuwe bedrijf van professor Schilperoort", kan tot slot nog worden opgemerkt dat hij zelf in ieder geval voorlopig geen aandelen in de nieuwe onder neming heeft. Die zijn voor de volle honderd procent in han den van Rabo-bank (60 pro cent) en Gist-bfocades (40 pro cent). De eerste jaren zullen die aandelen zeker niet worden verhandeld, om te voorkomen dat Greengene als zoveel biotech-bedrijven speel bal kan worden van speculan ten. Wel vindt hij dat de „sleu telfiguren" in het bedrijf straks de mogelijkheid moeten hebben aandelen te kopen. „Dat geeft juist die extra prik kel die goed is voor de onder neming". RUDOLF KLEIJN

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13