Leiden kan geen onderdak vinden voor asielzoekers i£iaóe(2oii/mx/nt~^ stad omgeving Uitgekiend schrijlgerei ireestraat zeker tot april 1988 op slot im Historische resten van muurtoren aan Galgewater )ok lantaarnpalen ri Professorenwijk taan op knappen A VR1FDAG 6 NOVEMBER 1987 PAGINA 11 es maanden voor edreiging agenten HAAG/LEIDEN Een 32-jarige Leide- r kreeg gistermorgen conform de eis van de cier van justitie zes maanden gevangenis- f opgelegd waarvan twee voorwaardelijk, lat hij op 13 juli 's avonds twee agenten van Leidse politie met een broodmes had be- igd. De man had die avond veel gedronken lat hij in de problemen zat. Hij was afge- ird voor zijn werk, had verschillende opera- ondergaan en bovendien was een aantal ïsen in zijn omgeving overleden. Hij had de tie diverse malen om hulp gevraagd. Op de ruste avond waren de agenten voor de ede maal aan de deur gekomen na de tele- sche melding dat hij zijn vrouw overhoop gestoken. Feestje met dure afloop LEIDEN Een feestje in een woning in de Merenwijk is gister avond minder prettig geëindigd voor de gast heer, de zoon des hui zes. Deze had 134 gasten uitgenodigd die ieder bij binnenkomst vijf gul den betaalden. Het geld werd in een kluis ge legd, maar aan het ein de van de avond merk te de jongen dat 100 briefjes van vijf gulden verdwenen waren. Zijn vader heeft aangifte ge daan. OPENBARE EN P.C SCHOOL IN OOSTHOUT VOORHOUT Er worden in de wijk Oosthout tegelijkertijd twee scholen, een openbare en een protestants-christelijke, gebouwd. De scholen, die naast elkaar aan de Distelweg komen, krijgen respectievelijk drie en twee klassen. Dat besloot de Voor- houtse gemeenteraad gisteravond. Alleen Gemeentebelangen en PPR stemden tegen. De raad had twee schorsingen nodig om tot dit besluit te komen. Alle partijen, met uit zondering van het CDA, wilden liever op het stuk grond aan de Distelweg alleen een openbare school met zes klassen. Daarvan zouden er twee aan de PC-school verhuurd zouden worden. Men vond het verstandiger om met een schoolgebouw van start te gaan. „Een school stichten met maar twee lokalen is bijna niet te doen", meende PvdA-er W. de Wit. Ook de fractievoorzit ter van gemeentebelangen J. Warmerho- ven was die mening toegedaan. Hij vond dat in de tijd dat de PC-school zou inwonen er rustig over een definitieve lokatie kon worden nagedacht. Beide schoolbesturen hebben gekozen voor dezelfde architect en de ontwerpen van de scholen zijn wat be treft situering en vormgeving, zodanig op elkaar afgestemd dat deze bouwplannen naar het oordeel van het college onlosma kelijk met elkaar verbonden zijn. Het colle ge vindt het daarom reden te meer om voor beide plannen een planologische procedure te beginnen. W. de Wit (PvdA) en T. de Rijk (VVD) vonden het collegevoorstel een kwestie van „slikken of stikken". De Rijk: „Stikken betekent dat de scholen die wij graag willen hebben er niet komén". Beide partijen stemden uiteindelijk node in met het voorstel. AADSMEERDERHEID: AUTO'S TOELATEN ALS WINKELS DICHT ZIJN roentewinkel aarlemmerstraat jbnteigenen LEIDEN De groente- pinkel op de hoek van Haarlemmerstraat en Vrouwen steeg moet gorden onteigend, als de meente met de eige- ar geen overeenstem- hing kan bereiken over jen redelijke koopprijs, sen motie met die strek- ng zal worden inge- Öiend door de PvdA tij- lens de algemene be schouwingen. )e gemeente wil het and slopen om een dui- el ijk ere verbinding van e winkelstraat met het tauwenkerkplein te reëren. Daar worden rinkels gebouwd met laarhoven woningen. De i^enaar van de groente- trinkel vraagt volgens Wethouder J. Peters ruimtelijke ordening) *n onredelijk hoge )rijs. Peters zei dat er ^ote belangstelling is van winkeliers voor een Vestiging aan het plein. roi LEIDEN De Breestraat gaat minstens tot april volgend jaar op slot voor gemotoriseerd ver keer, exclusief de bussen. Een raadsmeerderheid wil die af sluiting beperken tot de uren waarop de winkels geopend zijn. De busbaan wordt op korte termijn verbreed tussen de Koornbrugsteeg en het Gange tje; bussen hoeven dan niet meer op elkaar te wachten en fietsers hebben meer ruimte. Ook op de Witte Singel worden auto's „afgeremd" en fietsers beter beschermd. Dat is kort samengevat de con clusie die kan worden getrok ken uit de vergadering van de commissie ruimtelijke ordening van gisteravond, al brachten de fracties uit de gemeenteraad daarin slechts meningen naar voren en werden geen besluiten genomen. Dat gebeurt pas op 16 november in de gemeenteraad. Officieel wordt dan slechts een besluit genomen over hoe de proef met de afsluiting wordt voortgezet tot april 1988, wan neer de raad haar eindoordeel uitspreekt. In de praktijk zullen die oordelen weinig van elkaar verschillen, tenzij de definitieve rapportages naar de effecten van de afsluiting opvallend an dere uitkomsten hebben. Dat valt niet te verwachten. De fracties van PvdA, D66 en Links Leiden vonden de jjroef met enkele kritische kantte keningen geslaagd. VVD en CDA meenden het tegendeel. De voorstanders van de afslui ting brachten naar voren dat het winkelklimaat in de Bree straat sinds de afsluiting is ver beterd en dat de economische neergang tot staan is gebracht en er zelfs een verbetering in gang lijkt te zijn getet. De te genstanders daarentegen stel den dat de winkelstraat nog lang geen promenade is en de winkeliers eerder slechter dan Meer delen binnenstad autovrij LEIDEN In navolging van burgemeester C. Goekoop heeft ook wethouder J. Peters (ruimtelijke ordening) laten weten dat de om geving van de Hooglandse Kerk autovrij zou moeten worden. Dit zou de verbinding tussen Haarlemmerstraat en Breestraat verbete ren. Peters vindt ook dat de stegen tussen beide winkelstraten een opknapbeurt zouden moeten krijgen. Hij was het eens met R. van Lint (Links Leiden) dat de afsluiting van de Stille Mare voor auto's daaraan kan bijdragen. „Maar laten we eerst de proef met de Bree straat afmaken. Als we alles tegelijk uitproberen, is de kans op suc ces kleiner", vond Peters. Hij stelde ook dat de terugkeer van een markt op de Hooglandse Kerkgracht een goede zaak zou zijn. beter zijn geworden van de af sluiting. Volgens C. van Cleef (Winkeliersvereniging Bree straat) ziet de toekomst er voor de middenstanders beter uit dan voor de afsluiting, maar wel onder de voorwaarde dat er aanvullende maatregelen moeten worden genomen, zoals de bouw van een parkeergarage aan de westzijde van Leiden. PvdA, D66 en Leiden Weer Ge zellig bepleitten de Breestraat slechts af te sluiten als de win kels open zijn. Links Leiden twijfelde hierover. Een meer derheid van de commissie wil dat dan snelheidsbeperkende maatregelen worden genomen voor het autoverkeer. Volgens wethouder J. Peters is het de vraag of die oplossing, die tege- Winkeliers verantwoordelijk voor diefstallen LEIDEN Winkeliers uit de Haarlemmerstraat doen onterecht hun beklag bij de gemeente dat hun winkels beter beschermd moeten worden door de politie. Dit stelde wethouder J. Peters gistermiddag naar aanlei ding van de vraag, of winkeliers verplicht kunnen worden rolluiken af te schaffen, die het zicht op hun etalage wegnemen. Middenstanders beweren dat andere rolluiken te duur zijn, de gemeente wil dat die verdwij nen, omdat zij de winkelstraat onveiliger zouden ma ken. Peters zei dat deze discussie „een rare wending" heeft genomen. Volgens hem doen klagende middenstanders onterecht een beroep op de gemeente: „Zij zetten hun koopwaar op straat en weigeren voldoende personeel in dienst te nemen", aldus Peters. „Dan zijn zij zelf verant woordelijk voor diefstallen. De politie kan daar niets aan doen". Overigens zei Peters succes te boeken in zijn onderhandelingen met winkeliers om andere dan dichte rolluiken aan te schaffen. „Er zijn er al een aantal ver dwenen. Maar ik zal niet aarzelen winkeliers op te leg gen andere rolluiken aan te schaffen, als de onderhan delingen vastlopen. Er is een grens aan alles". 'moet komt aan de bezwaren van omliggende wijken, juri disch al snel is te realiseren. Op z'n vroegst zou dat vanaf 30 no vember kunnen, na de ver plichte periode van twee weken waarin bezwaar kan worden gemaakt tegen het raadsbesluit. Mogelijk kan dit pas na april 1988. Het CDA wil de Bree straat slechts op zaterdag en op, donderdagavond afsluiten. Er zou eenrichtingverkeer moeten worden ingesteld. De VVD wil alleen een afsluiting op zater dag. De bussen moeten dan worden omgeleid over Witte Singel en Langegracht. De libe ralen hebben aangekondigd op 16 november een motie in te dienen met een dergelijke strekking. Goedkoper buskaartje LEIDEN De gemeente Lei den gaat op verzoek van R. van Lint (Links Leiden) on derzoeken of het mogelijk is de prijs van een buskaartje tijdens piekuren te verlagen. Volgens een woordvoerder van de gemeente kan dit al leen, als de overheid daar door niet meer dan de huidi ge 60 procent van de prijs hoeft bij te dragen. „Het is bijzonder moeilijk dat te be wijzen", aldus de woordvoer der. Volgens Van Lint is een goedkoper kaartje niet al leen prettig voor de busreizi ger, maar vergroot dit ook de toestroom naar winkels in het entrum van Leiden. Dit hard plastic etui met uitgekiende pennenset voor werk, school of thuis is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. Het bevat een balpen, vulpotlood, twee fineliners en een marker. Vul de bon in en doe'm vandaag nog - gratis - op de bus! I Noteer als nieuwe abonnee Ingaande Naam: I I .(voor controle bezorging) Stuur als dank de schrijfsel naar j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand automatisch betalen f 23,04 I kwartaal per acceptgiro I 60,93 I Stuur deze bon In een open envelop-postzegel niet nodig-naar I Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag Adres: Postcode/plaats: Een deel van de Valkentoren uit 1386 die bij de kade- en rioleringswerkzaamheden aan het Galge water tevoorschijn is gekomen. foto: wim van noort LEIDEN Tot en met zondag bestaat de mogelijkheid om aan het Galgewater een deel van een toren van de stadsmuur uit 1386 te bekijken. Bij de riole ringswerkzaamheden en het vernieuwen van de walmuur aan het Galgewater zijn de overblijfselen van de toren ont dekt. De gevonden resten zijn afkomstig van de muurtoren Valken. De Valkentoren maak te deel uit van de stadsmuur van 1386 die het gedeelte Nieuwland en het Rapenburg omsloot. Tot ongeveer 1600 is de toren in gebruik geweest. Daarna werd de stad uitgebreid en had de muur geen functie meer. Twee torens, de Witte Pooj-t en de Pelicaenstoren aan het Galgewater, werden al eerder ontdekt. Bij de archeolo gische werkzaamheden die af gelopen dinsdag zijn begonnen, verwachtte A. van Peursen, medewerker Archeologisch Bo demonderzoek van de Directie Civiele Werken al dat de toren tevoorschijn zou komen. „Doel van de muurtorens was om de schutters zodanig te kunnen op stellen dat ze de gehele muur konden verdedigen. De onder linge afstand tussen de muurto rens is dan ook gemiddeld 24 tot 26 roede (100 meter). Deze afstand is gebaseerd op de draagwijdte van de handboog die gemiddeld 200 meter is. Er was dus te verwachten dat op deze plek opnieuw een toren gevonden zou worden. Mis schien komen we tijdens de werkzaamheden die tot juni 1988 zullen duren nog een an dere toren tegen aan het Galge water. Gezien de onderlinge af stand tussen de torens zou dat kunnen", aldus Van Peursen. Ondanks dat maandag het gat weer wordt gedicht, zal zicht baar blijven dat aan het Galge water in vroegere tijden de Valkentoren heeft gestaan. Als er voldoende ruimte voor is en het verkeer niet wordt gehin derd, zal een ongeveer ander halve meter hoog cirkelvormig bouwsel worden gemetseld. In het andere geval zal de vorm van de toren met straatstenen worden aangegeven. Vijftien maanden voor schutter DEN HAAG/LEIDEN Wegens een poging tot zware mishandeling is een 20-jarige Leide- naar gistermorgen veroordeeld tot vijftien maanden maanden gevangenisstraf. De man schoot in juli van dit jaar met een luchtdrukpis tool op een 24-jarige Leidenaar, met wie hij ru zie had. De kogel kwam in zijn achterhoofd te recht en werd verwijderd in het AZL. Tevens pleegde de verdachte, die verslaafd is aan ver dovende middelen, diverse winkeldiefstallen. Tegen de man was achttien maanden geëist. CELSTRAF VOOR VERSLAAFDE DEN HAAG /LEIDEN Een 30-jarige Leidenaar is gistermorgen veroordeeld tot twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan een maand voorwaar delijk. De man pleegde regelmatig inbraken om aan geld te komen voor heroïne. Hij was daar voor al vaker veroordeeld. De laatste maal was in augustus 1986. Nadat hij in december was vrijge komen, was hij doorgegaan met het plegen van inbraken, hoewel hij had aangekondigd te gaan afkicken. De officier van justitie had anderhalf jaar onvoorwaardelijke gevangenisstraf geëist. Een met plastic omwikkeld stom een lantaarnpaal heeft gestaan. keken op zaken als roestvor- ming. Eens in de twee jaar is de controle grondiger; er wordt dan ook aan de palen geschud. „Maar die controles kunnen niet alle gebreken aan het licht bregen", aldus het EBR. „Roest- vorming kan ook van binnenuit >je herinnert eraan dat op deze ontstaan". Wethouder J. Peters heeft gisteren toegegeven dat de gemeente teveel heeft bezui nigd op straatverlichting. Drie jaar geleden heeft de gemeente, eigenaar van de lantaarnpalen in Leiden, een nieuw onder houdscontract afgesloten met het EBR. Peters: „Wij hebben plaats in de Professorenwljk ooit foto: wim van noort het EBR toen te weinig geld ter beschikking gesteld. We zien nu de gevolgen". Het EBR was volgens Peters dusdanig verbol gen over het geldgebrek, dat zij klagende burgers doorverwees naar de gemeente, die klagers vervolgens aanraadde het EBR te bellen. Bij het Vluchtelingenwerk wordt volgens Dronkers mo menteel „schrikkerig" gerea geerd als nieuwe asielzoekers zich melden. „We weten niet waar we ze naar toe moeten brengen. In Leiden is heel weinig plaats". Per 1 novem ber is een nieuwe regeling van het ministerie van wvc van start gegaan zodat vluch telingen die naar Leiden ko men en voor wie in de stad geen plaats is, moeten worden doorverwezen naar centrale opvangcentra. Die zijn echter nog niet gereed. „Daarom hebben wij de nei ging om ze hier te houden", aldus Dronkers. „Maar dan kom je weer in een lastig parket, omdat het aantal uit keringen dat de Sociale Dienst mag verstrekken, is gebonden aan het aantal op vangplaatsen in de gemeen te". Dronkers hoopt dat de ge meente besluit dat het voor- I malige Vrouwenhuis aan de Hooigracht definitief be- stemd wordt voor opvang y van vluchtelingen. „Op dit ogenblik kan tijdelijk een be- perkt aantal asielzoekers daar worden gehuisvest. J Maar voor het pand is nog I geen bestemming gevonden, 3 dus ik denk dat het best mo- a gelijk is om dat gebouw te re- Ej serveren voor vluchtelin- I gen". Als andere mogelijk- heid noemt hij een pand „in I een van de straatjes achter de Oude Rijn". „Ik heb het gevoel dat de zaak op het ogenblik in stil- I staand water is terechtgeko men. De besluitvaardigheid van de gemeente laat te wen sen over", aldus Dronkers die h zegt te hopen dat vandaag tij- I dens de begrotingsbehande- ling van de commissie sociale t zaken knopen worden door gehakt. LEIDEN Het is de ge meente vooralsnog niet (gelukt een pand te vin- iden waar honderden (vluchtelingen kunnen worden opgevangen, die elders niet welkom zijn. Leegstaande panden van het Academisch Zieken- Ihuis blijken niet te kun nen worden gebruikt voor dit doel, omdat er al een andere bestemming voor is. „We zoeken nog door", vertelt H. van Wirdum, medewerker van wethouder H. de la Mar (vluchtelingenbe leid). „Maar het gaat moeilijk omdat er in Lei den niet veel grote leeg staande panden zijn". Nadat bleek dat in een aantal IDEN Ook in de Profes- tnwijk staan verroeste lan- rnpalen, die al vervangen Iden moeten zijn. Het gevaar er van zeventig palen één (neer spontaan afknappen, is jer niet denkbeeldig, aldus Energie Bedrijf Rijnland IR), dat het onderhoud van palen verricht. Woensdag I een verroeste lantaarnpaal [iet Noorderkwartier om. lantaarnpalen die proble- veroorzaken, zijn van staal laakt. De technische levens- ir is volgens het EBR zo'n tig jaar. In het Noorder- artier staan veertig van der- jke palen, in de Professo- wijk zeventig. Ze zijn in 0 neergezet. De maximale ensduur is daarmee ruim rschreden. In het Noorder- artier is dit jaar het grootste eelte van de palen vervan- De paal die dinsdag om- 1, was door geldgebrek nog niet vernieuwd. Een nieuwe lantaarnpaal kost zo'n 1.000 gul den. Volgens een woorvoerder van het EBR wordt het restant van de oude palen „nog dit jaar" vervangen. Het is de be doeling dat de palen in de Pro- fessorenwijk volgend jaar worden vervangen. Tot die tijd lopen bewoners van de Professorenwijk het risico getroffen te worden door een omvallende lantaarnpaal. „In derdaad, wat in het Noorder kwartier is gebeurd, kan ook in de Professorenwijk gebeuren", aldus een woordvoerder van het EBR. Wie dan aansprake lijk is voor de schade, verschilt volgens haar van geval tot ge val. „Als het om een burger gaat, is dat waarschijnlijk de ge meente. Die is eigenaar van de palen. Het EBR verzorgt het onderhoud". Jaarlijks worden de lantaarnpalen in Leiden „globaal" van de buitenkant be- gemeenten hevig geprotes teerd werd tegen vestiging van grote opvangcentra voor asielzoekers, kondigde De la Mar aan dat Leiden bereid was asielzoekers op te ne men. Dit omdat de opvang in grote steden minder proble men zou geven dan in kleine dorpen. Leiden deelde het Rijk mee op zoek te zijn naar huisvesting. Afgezien van het feit dat het zoeken naar een groot pand niet zo vlot verloopt, dreigen, ook weer problemen te ont staan rond de huisvesting van „reguliere" asielzoekers die naar Leiden komen. De gemeente wil eind 1988 tweehonderd opvangplaatsen hebben. Dat aantal zou gelei delijk moeten worden uitge breid tot driehonderd. „We hopen op korte termijn rond de honderd plaatsen te heb ben", aldus Van Wirdum. Volgens hem zijn er wat moeilijkheden ontstaan door dat een pand dat de gemeen te op het oog heeft grondig moet worden verbouwd. „Verder zijn we bezig andere huizen te zoeken en dat ver loopt niet in het tempo waar op we hadden gehoopt". Volgens A. Dronkers van Stichting Vluchtelingenwerk Leiden-Oegstgeest is het noodzakelijk dat de gemeente voortvarend te werk gaat bij het zoeken naar opvangmo gelijkheden. „Op dit moment gaat het allemaal erg moei zaam. De wethouder is en thousiast en voortvarend ge noeg maar op de een of ande re manier komt de gemeente niet verder", aldus Dronkers, die opmerkt dat de wethou der „afhankelijk is van de medewerking van anderen zoals ambtenaren en de an dere leden van het college". CcidAcSoutant

Leidse Courant | 1987 | | pagina 11