Mitterrand wist van wapenexport naar Iran „Sandinisten kunnen niet om gesprek met Contra's heen" NAVO: nadruk op modernisering na INF-akkoord Miljoenen Iraniërs op de been tegen VS PRESIDENT ARIAS VAN COSTA RICA: Uniek geschenk voor nieuwe Amro spaarders: een beeldje van Kees Verkade. Bij een eerste inleg van f250- ontvangt u deze fraaie replica! Amro Bank I^IL BUITENLAND QeidócOowumt DONDERDAG 5 NOVEMBER 1987 PAGINA S Thaise drugs voor Amsterdam onderschept BANGKOK De Thaise douane heeft op het vliegveld van Bang kok zeshonderd kilo marihuana onderschept, verpakt in vijftien dozen met tinnen borden, die be stemd waren voor verzending naar Amsterdam. Volgens de douane is die hoeveelheid in Bangkok 200.000 dollar waard, maar kan de opbrengst in Neder land rond de zes miljoen dollar liggen. Op hetzelfde vliegveld werd vorige maand een zending van zevenhonderd kilo marihua na met bestemming Zuidafrika onderschept. TEHERAN Voorzitter Rafsanjani van het Iraanse parlement heeft gisteren een „week van mobilisatie" afgekondigd „om de Amerikaanse agressie in de Golf het hoofd te bieden". Hij sprak tijdens een demon stratie in Teheran waar één miljoen Iraniërs ter herdenking van de bestorming van de Amerikaanse ambassade in 1979 „Dood aan Ameri ka" en „De Perzische Golf is Reagans kerkhof". Ook in de andere gro te steden in Iran werd door vele honderdduizenden mensen gedemon streerd. De Iraanse televisie toonde beelden van overvolle straten in Teheran, waar de demonstranten in optocht vanaf de vroegere Amerikaanse am bassade naar het Azadi-plein trokken in het westen van de stad. Zij kregen gezelschap van president Ali Khamenei, premier Hussein Mu- savi en andere leiders die de Iraniërs aanspoorden 4 november te ma ken tot „een dag waarop de VS moeten sidderen van angst". Gisteren was tevens de dag dat in de islamitische wereld de geboortedag van Mohammed wordt gevierd. Chinese president naar Cote d'Azur PEKING De stokoude en zie kelijke president van de Chinese Volksrepubliek, Li Xiannian, is vandaag uit Peking vertrokken voor wat tegelijkertijd zijn eerste en laatste bezoek aan West-Euro pa wordt. Hij heeft enkele maanden gele den al zijn aftreden aangekon digd: hij is inmiddels uit het Cen traal Comité verdwenen. Li, die naar eigen zeggen 78 is maar vol gens anderen 82, wordt vergezeld door in totaal honderd personen, onder wie zes artsen en verple gers. De eeuwig in Mao-pak ge stoken Li, begint zijn reis aan de Franse Cóte d'Azur. Buren van Reagan tegen Star Wars SANTA BARBARA De buren van de Amerikaanse president Reagan in diens vakantieverblijf in Santa Barbara, Californië, heb ben een beroep op hem gedaan zijn plannen voor een afweersys teem in de ruimte, het zogeheten Star Wars op te geven. Bij een tus sentijdse verkiezing spraken de in woners van Santa Barbara zich met een meerderheid van 67 pro cent uit voor een voorstel om de kernwapenarsenalen van de twee supermachten drastisch terug te dringen. Zij vinden ook in meer derheid dat de VS bestaande wa penverdragen moet blijven nale- Tienduizenden leden uit Chinese partij PEKING De Chinese tische partij heeft gisteren bekend gemaakt dat in de jaren 1982-1986 150.000 tegenstanders van politieke hervormingen uit de partij zijn gezet en dat ook in de toekomst met dit zuiveringsbeleid wórdt voortgegaan. Meer dan 650.000 leden werden voor „afwijkingen van de rechte lijn" op de vingers zijn getikt. De laatste twee jaar is de campagne uitgebreid, omdat de economische hervormin gen corruptie en fraude in de hand bleken te werken, evenals „kapita listische neigingen", zoals het vragen van woekerprijzen. Vliegtuigen VS beter beveiligd WASHINGTON Vliegtuigen van Amerikaanse maatschappijen moeten binnen vier jaar zijn uitge rust met speciale apparatuur die de kans op botsingen in de lucht ver kleint. Dat is gisteren bij wet gere geld. De apparatuur, een TCAS-2 bestaat uit een radarscherm, dat aangeeft wanneer een toestel te dichtbij komt. De piloot krijgt in een dergelijk geval een hoorbaar sein om uit te wijken. In de eersté negen maanden van dit jaar heb ben zich in de Verenigde Staten 857 „bijna-botsingen" voorgedaan in het overvolle luchtruim. Een kwart daarvan kwam op rekening van lijntoestellen. (Van onze correspondent Bob van Huët) PARIJS Het Franse publiek, dat in het kader van de aanstaande ver kiezingen bijna dagelijks kan smullen van nieuwe politieke schandalen, heeft gisteren waar voor zijn geld gekregen. Het dagblad Le Figaro publi ceerde de bijna integrale tekst van een uiterst ge heim rapport over illega le Franse wapenleveran ties aan Iran. President Mitterrand zélf zou blij kens dit rapport al sinds mei 1984 van deze leve ranties op de hoogte zijn geweest, evenals de voormalige socialistische minister van Defensie Charles Hernu. Het spraakmakende rapport is geschreven door Jean- Francois Barba, inspecteur- generaal van de Franse strijdkrachten. Afgaande op wat inspecteur-generaal Bar ba meldt aan de huidige De fensie-minister Andre Gi- raud, zijn tijdens de regeerpe riode van de socialistische premiers Mauroy en Fabius 450.000 artillerie-granaten aan Iran geleverd. Dat bleek mogelijk ondanks een wa penboycot. Mitterrand en Hernu waren van de gang van zaken op de hoogte ge steld door admiraal Lacoste, het toenmalige hoofd van de geheime dienst DGSE. Des ondanks zou het tot begin 1986 duren eêr er een einde kwam aan de leveranties en een klacht tegen Luchaire werd ingediend door Hernus opvolger, Paul Quiles. De directeur van Luchaire geeft toe dat voor het wapen tuig exportvergunningen wa ren verkregen naar onder andere Ecuador, Brazilië, Joegoslavië en Thailand, maar dat de werkelijke be stemming de Iraanse haven Bandar-Abbas was. Luchaire zou de Iraanse order hebben aangenomen vanwege grote financiële moeilijkheden en omdat Teheran iri baar geld betaalde. In tegenstelling tot eerdere berichten in de Franse pers is rapporteur Barba voorzichtig waar het gaat om beschuldi gingen dat door Luchaire uit gekeerde 33 miljoen gulden provisie rechtstreeks terecht zou zijn gekomen in de kas van de socialistische partij. Bewijzen hiervoor zijn in zijn rapport niet te vinden. Intus sen hebben allen in het rap port Barba genoemde perso nen met klem ontkend iets met de zaak te maken te heb ben. Opvallend is dat het Elysee tot nu toe niet heeft gereageerd. Volgens minister Giraud is de zaak nu in hanbden van de Franse justi tie. Zaterdag 7 november is de datum waarop het vredesakkoord voor Mid den-Amerika in werking zou moeten treden. Costa Rica, Honduras, Guate mala, Nicaragua en El Salvador zouden moeten laten zien hoever ze zijn met hun toezeggingen in zake democratisering en een staakt-het-vuren. Maar inmiddels is duide lijk dat die termijn nie( gehaald wordt. Het ulti matum voor het vredes plan zal daarom verscho ven worden naar januari. Onze verslaggevèr Jo Cortenraedt reisde on langs met minister van ontwikkelingssamen wer king Bukman door Mid- den-Amerika en consta teerde dat de hoop op vrede na tientallen jaren van geweld overal voel baar is. Maar voorlopig ook nog Piet veel meer dan dat. GUATEMALA-STAD Tijdens een bijeenkomst in Guatemala-stad hangt het colbertje van presi dent Vinicio Cerezo van Guatemala wat open. Nog juist is de kolf te zien van het pistool dat de Guate malteekse leider altijd bij zich draagt. Geen beter bewijs dat de vredesver- wachtingen niet hoog ge spannen zijn. In het be scheiden huis van Oscar Arias, president van Costa Rica, is de sfeer veel meer ontspannen. Weliswaar staat er politie voor de deur, maar binnen is het een gezellige warboel. Kinderen rennen in korte broek over de gang, enke le huisvrienden staan in hemdsmouwen en spijker broek rustig te keuvelen. De president zelf is ook al heel gewoontjes gekleed. Een be minnelijk man, die rustig for muleert. „Si, si", antwoordt hij meteen als zijn vrouw hem naar de keuken roept. Hij ver ontschuldigt zich voor een mo ment met een gebaar van: ik heb ook een gezin. Ondanks alle huiseliikheid maakt Oscar Straatbeeld in Managua, Nicaragua. Op het grote bord staat te lezen dat In Managua duizenden reservisten zich voorbereiden om de invasie van de „yankees" af te slaan. Ironisch genoeg staan langs dezelfde weg grote borden die de Nicaraguanen opwekken Coca-Cola en Pepsi-Cola te drin ken. Arias een vermoeide en som bere indruk. „Ik blijf optimis tisch, ik heb geen andere keus. Maar tot nu toe zijn de resulta ten nog erg mager". De vijf landen van Midden- Amerika hebben >zich gebon den aan een staakt-het-vuren, algehele amnestie voor politie ke gevangenen, volledige pers- jheid, terugkeer van vluch- daden is er een wereld van verschil. Zeker in Midden-Amerika. Arias is vooral somber over de vredes wil van Nicaragua. „President Ortega heeft tot nu toe wel een aantal punten van het akkoord vervuld, maar zo lang hij weigert te praten met de Contra's, wordt het vredes plan geblokkeerd. Volgens het akkoord hoeven ze niet met de Contra-rebellen te praten. Maar hoe wil je zonder overleg tot een staakt-het-vuren ko men? En daartoe heeft de Ni caraguaanse regering zich wel verplicht". Arias is overigens niet alleen kritisch ten opzich te van Nicaragua. Ook tegen over de Verenigde Staten neemt hij hoe langer hoe meer een onafhankelijke houdinp in. Dat kan hij ook wat ge makkelijker doen, nu hij door de toekenning van de Nobel prijs voor de vrede een gewel dige steun in de rug heeft ge kregen. „De VS kunnen zich niet langer permitteren niet mee te werken aan het vredes proces". foto: guy van grinsven digd voor een open gesprek, een lid van de onafhankelijke maar dat weigert de regering- commissie voor de mensen- Reagan". rechten, Herbert Anaya, door Ortega's bewgingsruimte ,is onbekenden doodgeschoten, overigens niet zo groot. Het Volgens aartsbisschop Rivera volk mort over de slechte eco- Y Damas van San Salvador nomische toestand. De strijd was de moord het werk van tegen de Contra's en de geza- rechtse doodseskaders. „De menlijke haat tegen de „yan- laatste weken is het geweld in kees" is nog een bindende fac- El Salvador weer enorm toe tor. Als de regering nu open- genomen. Door het akkoord lijk met de rebellen zou gaan was de hoop gegroeid op praten, dan zou het laatste res- vrede. Ik heb me beschikbaar tje geloofwaardigheid van de gesteld als bemiddelaar, en we Sandinisten verloren gaan. hebben ook al enkele gesprek- Toch achten diplomatieke ken gevoerd. Maar verschillen waarnemers in het gebied de zijn enorm groot, en de toena- kans groot dat de Sandinisten' dering minimaal. Beide partij- uiteindelijk de bemiddeling en zullen flexibeler moeten i, die maar met zullen accepteren van de worden, ook de regering", al- glimlach op de aartsbisschop van Managua, dus de aartsbisschop, die zijn Bewegingsruimte Managua, Nicaragua. Presi dent Daniël Ortega, die er nog altijd uitziet als een guerrilla leider, komt aanrijden in een Amerikaanse jeep. Een op het eerste gezicht wat verlegen, gedrongen moeite ee mond kan toveren. Met tone stem geeft hij snel zijn mening. Omgaan met publici teit is niet zijn sterkste kant. De Sandinisten hebben een aantal beloftes van het vredes plan ingelost. Maar recht streekse onderhandelingen met de Contra's blijft hij afwij zen. „Zolang de Amerikanen doorgaan met de agressie te gen ons volk, kunnen wij de kardinaal Obando Y Bravo. Vooruitgang? De vooruitgang die hij in Nica ragua niet zag, bespeurde oorlog niet beëindigen", aldus cratische collega' hoop op vrede langzaam de bodem in ziet slaan. Vrede in Midden-Amerika op 7 november? President Oscar Arias houdt een slag om de arm. „Je moet natuurlijk een streefdatum bepalen om de nister Bukman tijdens zijn druk op de ketel te houden, rondreis wel in El Salvador. Maar het is geen ramp als er Heeft de minister zich hierbij wat vertraging optreedt. Op 5. laten (mis)leiden door het feit januari komen de presidenten J~j dit land christen-demo- weer bijeen. Zolang het gepraat wordt. Dan is er ten- Fossiel van grootste vogel aller tijden Een medewerker van het Smithsonian wetenschap pelijk instituut in Washing ton bekijkt een deel van het skelet van de grootste vogel, die ooit op aarde leefde. Het gaat om een soort van de Pseudodon- tornithidae, de fossiele fa milie van watervogels in de orde van pelikanen. Het vrijwel complete fossiel, werd twee jaar geleden na bij Charleston gevonden. De vogel had een vleugel spanwijdte van 5,40 meter; de kaak was bezet met tandvormige uitsteeksels. Deze voorouder van onze pelikaan leefde tot onge veer dertig miljoen jaar ge leden en volgens deskun digen heeft hij circa veertig miljoen jaar onze aarde bevolkt. Het dier kon al leen bij voldoende wind vliegen. foto: ap 14.00 en 15.00 i 122248 en uw krant wo de avond nabezorgd. (Vervolg van de voorpagina) MONTEREY „De NAVO ziet het aanstaande INF-akkoord als een groot politiek succes voor het bondgenootschap. Maar het is niet de eerste stap naar de denuclearisering van West-Europa of het bondgenootschap. De nu cleaire afschrikking moet bij de tijd en geloofwaar dig blijven". Met die korte samenvatting van het slotcommuniqué gaf de secretaris-generaal van de NAVO, lord Carrington, gis teren in Monterey, Califor nië de resultaten weer van de 42e vergadering van de Navo Nuclear Planning Group. Onmiddellijk nadat firesident Reagan en partij- eider Gorbatsjov de over eenkomst over de verwijde ring van de middellange af standsraketten hebben gete kend, zullen de NAVO-lan- den zich beraden over verde re stappen. Een van die verdere stappen zal zijn het moderniseren van de resterende arsenalen kernwapens, om de atoomaf schrikking in stand te hou den. Ook de conventionele verdedigingskracht moet op een hoger peil worden ge bracht. Lord Carrington be nadrukte echter dat „de maatregelen die wij voor ogen hebben op geen enkele manier afbreuk zullen doen aan een INF-akkoord". In het slotcommuniqué van Monterey wordt dit keer niets gezegd over president Reagans „Star Wars"-plan- nen, officieel het „Strategi sche Defensie Initiatief" (SDI) geheten. Volgens con ferentiekringen hebben mi nister Weinberger en de di recteur van het SDI-project, generaal Abrahamson, zich beperkt tot uiteenzettingen over de volgens hen onver wacht snelle vorderingen bij het onderzoek. Aan SDI is geen aparte discussie gewijd. Reagan Volgens president Reagan zal het akkoord dat hij volgende maand hoopt te onderteke- Volgend jaar NAVO-top in Scheveningen MONTEREY In okto- ber volgend jaar zal in het Europa Hotel in Scheveningen een bij eenkomst van de Nu cleair Planning Group van de NAVO worden gehouden. Deze groep kwam de afgelopen da gen bijeen in het Califor- nische Monterey. Het perscentrum komt in het Kurhaus Hotel. De NPG bestaat uit de ministers van defensie van de NAVO-landen die deel nemen aan de militaire samenwerking binnen het bondgenootschap alle zestien staten behal ve Frankrijk. In de NPG wordt de nucleaire stra tegie van de NAVO be sproken. ken de Amerikaanse banden met Europa eerder verster ken dan verzwakken. In een televisietoespraak gericht op de Europese bondgenoten zei Reagan gisteren: „Jullie kun nen er zeker van zijn dat alle overeenkomsten die ik teken realistisch zijn en goed voor de belangen op lange termijn van alle bondgenoten. An ders wordt er niets gete kend". Volgens Reagan is het nu voorgestelde akkoord „een grote eerste stap op weg naar een belangrijker doel, de be perking van de strategische Dewapening met vijftig pro cent en de reductie van con ventionele en chemische be wapening in Europa". Met zijn toespraak trachtte Reagan, aldus waarnemers, de vrees in West-Europa weg te nemen dat het aanstaande akkoord de alliantie tussen de VS en de Europese bond genoten zal ondermijnen. De Amerikaanse nucleaire macht zal het continent blij ven verdedigen, zo verklaar de de Amerikaanse presi dent. Reagan waarschuwde echter voor „zwakte, kwest- baarheid en wensdromen die ongedaan kunnen maken wat standvastigheid heeft be reikt". (ADVERTENTIE)

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5