Nota-Post maandenlang ongelezen op ministerie uit de weekbladen HP deCPENE Officier: aanpak jeugd- misdaad onder vleugels van WVC Bhagwan- commune failliet BROKX NIET INGELICHT Vrijblijvendheid in opvoeding leidt tot grote problemen De reputatie van Oss HH •BINNENLAND CeidacSou/Kwt DONDERDAG 5 NOVEMBER. 1987 PAGINA 4 Overheid slecht geïnformeerd over eigen personeel DEN HAAG De overheid heeft onvoldoende inzicht in de samenstel ling van en verschuivingen binnen het eigen personeelsbestand, terwijl dat juist van groot belang is voor de "Sturing van het overheidsappaat. Een ^goed systeem van personeelsinforma tie is zelfs onontbeerlijk voor de overheidsmanagers. Deze kritiek uit- - té drs. L. Geut van adviesbureau Be renschot gisteren in Den Haag bij de 'overhandiging aan minister Van Dijk ''(binnenlandse zaken) van een onder hoek naar verdere arbeidstijdverkor ting bij de ^verheid. Sterpolis sluit contract met Boerema-klinieken UTRECHT De ziektekostenverzekeringsmaat schappij Sterpolis/GOV heeft een miljoenencon tract afgesloten met de medisch-diagnostische cen tra van Vendex en de uroloog Boerema. Mensen die bij deze maatschappij een nieuwe, speciaal op zo lang mogelijk gezond blijven gerichte verzeke ring nemen, kunnen zich op kosten van de verze keraar direct en vervolgens elke vier jaar of als ze boven de 40 zijn om de twee jaar in een van deze centra laten onderzoeken. Het contract is ge baseerd op minimaal 10.000 van dergelijke onder zoeken, waartoe de verzekerde overigens niet ver plicht is, per jaar. Alleen mensen onder de 50 kun nen tot de nieuwe verzekering toetreden. Kandi daten die een verklaring tekenen dat ze gezond le ven krijgen een korting van tien procent op de premie. De verzekeraar werkt voorts met een soort no-claimkorting. Helft bedrijfsleven betaalt geen belasting DEN HAAG Slechts de helft van de Nederland se bedrijven betaalt vennootschapsbelasting, terwijl ruim 85 procent van het bedrijfsleven commerciële winsten behaalt en derhalve belastingplichtig is. Dit blijkt uit een ambtelijke notitie van het minis terie van Financiën waarin het voorstel van de PvdA'er Vermeend om winstuitkeringen tot een maximum van 2.000 gulden buiten de vennoot schapsbelasting te laten, wordt geanalyseerd. Vol gens de notitie wordt ten onrechte aangenomen dat dit plan grotendeels door meeropbrengsten aan vennootschapsbelasting kan worden gedekt. Volgens een woordvoerder van Financiën is al ja renlang bekend dat een groot percentage van de bedrijven op legale gronden geen belasting betaalt. „Het gaat echter niet om de grote, winstgevende bedrijven, maar veel meer om startende onderne mers en bijvoorbeeld de melkboer op de hoek". Meer stress bij vrouwelijke studenten geneeskunde AMSTERDAM Vrouwelijke studenten ge neeskunde ervaren tijdens hun studie meer stress dan mannen. Dit uit zich onder andere in paniek tijdens de voorbereiding van tentamens, twijfel en duizeligheid. Dit is één van de con clusies die de onderzoeker J.J. Baneke trekt in zijn proefschrift over studiesucces van genees- kundestudenten en enkele factoren die daar mee samenhangen, zoals persoonlijkheid en stress. Vrouwelijke medicijnen-studenten heb ben volgens Baneke onder andere een gebrek aan zelfvertrouwen, problemen met de beroep sidentiteit, gevoelens van eenzaamheid en een sterkere behoefte aan menselijk contact. Uit Amerikaanse onderzoeken is gebleken dat het toch al hoge zelfmoordcijfer onder artsen, on der vrouwelijke artsen zelfs drie tot vier keer zo hoog ligt. DEN HAAG De aan pak van de jeugdcrimina liteit door het ministerie van justitie legt te veel ac centen op normbesef, re pressie en (sociale) contro le. Het is de vraag of de strafrechtelijke middelen het gedrag van jongeren niet eerder verslechteren dan verbeteren. Jóngeren moeten daarom uit de invloedsfeer van Justitie worden gehaald en WVC moet hen onder zijn vleugels ne men, zo meent mr. H.W.J. Ge- finck, officier van justitie in Utrecht. Zij werkt deze stel ling uit in haar vandaag ge presenteerde proefschrift .^Verdenken of verder den- „ken" waarop zij volgende week vrijdag hoopt te promo- yeren aan de Gemeente Uni versiteit van Amsterdam. Het gaat mr. Gelinck vooral om Jongeren van 16 tot 24 jaar. tVVC gaat er volgens haar van uit dat de jongere zelf invloed heeft op zijn handelen en dat zijn omgeving slechts optimale voorwaarden moet scheppen voor zijn groei. Dit ministerie onderkent dat de groei die ie- 'fhand meemaakt in de bewus- •te leeftijdsgroep van gezin -Tiaar zelfstandig maatschappe lijk functioneren een geleide lijk proces is. „Door Justitie wordt tegen jongeren opgetre den alsof we nog in dezelfde ^situatie verkeren van vijftig jaar geleden, toen je als jonge- re zo uit het gezin kon over stappen naar de maatschappij". AMSTERDAM/HEERDE - De rechtbank in Amsterdam heeft het faillissement uitge sproken over de „Stichting Stad Rajneesh", de rechtsper soon achter de enkele jaren geleden opgeheven Bhagwan- commune in het Gelderse Heerde. Het faillissement is volgens de curator een gevolg van enkele schuldeisers, vroe gere discipelen van de Bhag- wan, die net door hun in de commune gestoken geld terug willen. Het gaat om bedragen van enige duizenden tot 10.000 gulden. Een aantal bewoners van de gemeenschap in Heer- de verhuisde indertijd naar de grote Bhagwan-commune in Amsterdam. Die gemeenschap bestaat nog steeds in de vorm van een andere rechtspersoon: de vereniging Stad Rajneesh. Topambtenaar Van Wolferen. foto: anp DEN HAAG Natuurlijk werden er fouten gemaakt door het ministerie, zoals zonneklaar bleek uit het accountantsrapport dat in '85 werd uitgebracht: het departement had over de jaren '83 en '84 zo'n 13,5 miljoen gulden te veel uit betaald aan voornamelijk particuliere beleggers en woningstichtingen. „Maar deze commissie mag niet de indruk wekken dat die fouten moeten worden te ruggehaald". Ex-staatsse cretaris Brokx, die gister middag voor de tweede maal en vanochtend voor de derde maal voor de en quêtecommissie ver scheen, voelde zich aan merkelijk minder op zijn gemak dan tijdens het eerste verhoor vorige week. Vice-commissievoorzitter Van Rey (die zichzelf al de bijnaam brigadier Snuf heeft gegeven) richtte in zijn vragen aan Brokx niet zelden een beschul digende vinger op deze ex-be windsman. Dit tot groot onge noegen van Brokx, die al tij dens het eerste verhoor in de clinch lag met de VVD'er. Dat hij in '85 niets zou hebben on dernomen om de controle op zijn departement te verbete ren, vond Brokx onterecht. Hij had de accountantsdienst im mers versterkt en de controle op de woningstichtingen bijge slepen. En verder kun je natuurlijk ook rigoureus te werk gaan op zo'n ministerie. Een geïrriteer de Brokx: „Je kunt de bouw- subsidies opheffen, dan is de kans op fouten nul komma nul. Of je kunt de subsidiere gels aan kille computers over laten, die aan elke subsi dieaanvraag gewoon rood of groen licht geven. Dan hebben de ambtenaren alle tijd om Kafka te lezen!". Ongelezen De drie verhoren, die gisteren door de enquêtecommissie werden afgenomen, stonden alle sterk in het teken van de „verdwijntruc" rond de nota- Post. Deze nota gaf in '82 een duidelijk signaal naar het de partement, dat het behoorlijk fout zat met het toekennen van bouwsubsidies. Het Rot terdamse ABP-project de Heydnahof stond model, maar werd niet met name genoemd in de nota-Post. Helaas, de nota bleef maan denlang ongelezen op het bu reau van de directeur-generaal Volkshuisvesting, ir. J. Koop man liggen. Deze had het van wege „onderbezetting van de staf" te druk met andere za ken. De baas van Koopman, secretaris-generaal mr. M. van Wolferen, nam uiteindelijk ook kennis van de nota-Post. Van Wolferen verklaarde gis teren dat het bewuste docu ment in augustus '83 is bespro ken in een vergadering van de directieraad met staatssecreta ris Brokx. Toen de commissie hem voorhield dat het volgens Brokx niet in die vergadering aan de orde is geweest, krab belde Van Wolferen snel te rug. „Tja, ik zou eerst de ver slagen moeten lezen om deze discussie voort te zetten". Brokx bleef gisteren en van ochtend volhouden, dat de nota-Post hem pas twee dagen na de perspublicatie in '86 on der ogen is gekomen. De ex-bewindsman wierp gis teren twee nieuwe vragen op, die tot nu toe door de commis sie aan niemand zijn gesteld. Ten eerste werd de schrijver van de nota, ir. Post, al in sep tember '85 door het openbaar ministerie gehoord in verband met de ABP-affaire. „Wat ik zo gek heb gevonden is dat, Oud-staats secretaris Brokx: „Je kunt de bouwsubsidies opheffen, dan Is de kans op fouten nul komma nul". foto: anp noch de officier van justitie noch de heer Post de recher che-afdeling van het departe ment heeft geïnformeerd". Brokx' tweede vraag: „Ik reis de veel door het land en ont moette daar vaak ook Post. Niets had hem toch eraan ge hinderd, mij over deze kwestie aan te spreken? Dat is nooit gebeurd". Een ronduit grimmige sfeer ontstond, toen commissielid Van Rey de ex-staatssecretaris confronteerde met de uitspra ken van de financiële topamb tenaar Verhaar. Verhaar meldde maandag, dat Brokx in '80 verzuimde om zijn finan ciële afdeling in te lichten over de omzetting van vrije sectorwoningen in premie- huurwoningen. „Verhaar was lang niet altijd bij de bespre kingen. Naar mijn gevoel wist men er op die afdeling wel van af". In '81 mochten van het ministerie van financiën geen vrije sectorwoningen meer worden omgezet, maar volgens Brokx gebeurde het nog wel om noodlijdende cor poraties uit de problemen te helpen. „Hebt u dat Financiën ook gemeld?", wilde Van Rey weten. Hier moest Brokx een helder antwoord schuldig blij ven: „Ik denk dat er in de wandelgangen met minister Van der Stee over is gepraat". Ratjetoe De onduidelijkheid kan te ma ken hebben gehad met de or ganisatie van het ministerie. Zo hadden de beide topambte naren Koopman en Van Wol feren eerder die dag een ver bijsterende blik gegund in de keuken van Volkshuisvesting. Rond 1980 was het op dat de partement namelijk organisa torisch een puinhoop. Van Wolferen, die in '78 als hoog ste ambtenaar VRO binnen trad: „Ik noemde het ook wel het stoffer-en-blik-ministerie: een ratjetoe van slordig op een hoop geveegde diensten, elk met een hoge heining erom heen, die prompt met hagel begonnen te schieten als ie mand zijn hoofd er bovenuit stak. Toen ik aantrad stond de complete organisatiebeschrij ving van het departement op een A4'tje. Dat was alles". FRANS WEERTS ROTTERDAM Door de toenemende vrijblijvend heid zowel in de opvoe ding van het kind als in de relatie tussen de ouders verwatert de noodzakelij ke overdracht van nor men en waarden op het kind. Daarin ligt volgens prof. dr. F.C. Verhulst de belangrijkste verklaring voor de toename van psy- cho-sociale problemen bij kinderen en jeugdigen. Bij zijn eerste openbare les als nieuwe hoogleraar kinder- en jeugdpsychiatrie aan de Eras mus Universiteit in Rotterdam zei Verhulst verder dat vroe ger problemen als voedselte kort en ziekte de voornaamste bedreiging voor het gezin vormden. Tegenwoordig wordt de kwetsbaarheid van het gezin bepaald door versto ringen in de gevoelsrelaties. De nieuwe hoogleraar wees er op dat ondanks de verbeterde levensstandaard het aantal psycho-sociale problemen bij kinderen is toegenomen. Zo is er een stijging te zien van jeugddelinquentie, vandalisme en zwangerschappen bij teena gers. „Met een zekere gelaten heid en onverschilligheid, die „tolerantie" heet, lijkt het meest essentiële van onze hui dige en toekomstige samenle ving te worden prijsgegeven: de opvoeding van het kind", aldus Verhulst. Als gevolg van de toenemende individualise ring is sprake van een afne mende onderlinge betrokken heid van de gezinsleden. USKE EN W1SKE DE WOESTE WESPEN (c) Standaard UltgeverlJ/Wavery Productions (ADVERTENTIE) er nog... s koopt meteen een lot. Want ookdezemaandzijnermeerdanl miljoen prijzen tewinnen tegenoverzo'n2miljoenloten. Verdeek n. Alles bit elkaar ruim 33 miljoen gulden aan prijzen. Van een tientje tot het half miljoen. Eerste trekking volgende week wo /XyÉÉR KANS IN DE STAATSLOTERIJ Buitenlanders kunnen bon direct betalen DEN HAAG Buitenlandse automobilisten die in ons land een verkeersovertreding be gaan kunnen straks, in daar voor in aanmerking komende gevallen, de boete meteen in de eigen valuta aan de politie betalen. Zij kunnen het ver schuldigde bedrag ook aan de grens, bij het verlaten van ons land voldoen of het van huis uit gireren. Een werkgroep, ingesteld door de procureurs generaal in ons land, werkt deze plannen op dit moment nader uit. De algemene rege ling waaraan de werkgroep nu werkt geldt niet voor parkeer- overtredingen. Hoe die worden aangepakt moet lokaal en regionaal bekeken worden. Ernstige verkeersovertredin gen moeten altijd vervolgd worden, zo hebben de procu reurs-generaal bepaald. Duyn (CDA) niet langer woordvoerder verkeerszaken DEN HAAG Het CDA-kamerlid L. Duyn mag van zijn frac- .tie niet langer als woordvoerder optreden in debatten over ver keerszaken. Volgens een verklaring van de CDA-fractie gaat het om een voorlopige maatregel. Gisteren werd bekend dat Duyn zal worden vervolgd wegens het rijden onder invloed. In het verleden heeft Duyn meerdere malen de invoering van elektronische ademanalyse-apparatuur bepleit. Het kamerlid is in de nacht van 1 op 2 oktober aangehouden omdat hij na een feestje slingerend naar huis reed. Duyn kwam vorig jaar ook al in opspraak. Toen zou hij bij de bevalling van een koe de bij wet verboden geboortekrik hebben gehanteerd. (ADVERTENTIE) ZOEK JE WOONIDEEËN? WELKOM BIJ LUNDIA! Je bent welkom in onze ongewone winkel. Vol grote en kleine ideeën voor slapen, studeren, spelen en wonen. Waar wij je graag helpen je eigen kreatieve wensen uit te werken. Want alles kan met Lundia's simpele ruimtesysteem. Levering uit voorraad, w Welkom, de koffie staat klaar. lilllKUcl J Parkeren bij de winkel, a /s/a ruimte je lielts lunDIA den HAAG Grote Marktstraat 22, Tel. 070-659120. In het voetspoor van de dag bladen trokken ook de weekbladen naar Oss. Else vier herinnert aan het boek „Voorspel" van dr. L. de- Jong: „Jarenlang was het Noordbrabantse dorp Oss als gevolg van een reeks facto ren centrum geweest var» enkele losse benden van a- sociale figuren die in het dorp en in een wijde omtrek schrik en ontsteltenis ver spreidden met reeksen mis daden". Dan gooit er zo'n 45 iaar later een inwoner een bom tijdens de voetbalwed strijd Nederland-Cyprus. Nog steeds komen er drei gende telefoontjes binnen bij de politie, die daarom vooral 's avonds patrouilleert rond het ouderlijk huis van dader John S. Wat is dat overigens voor een jongen? Beslist geen crimineel, die het ei genlijk voor de lol deed, me nen mensen uit zijn omge ving. „Laten ze hem maar een tijdje bij het voetbal vandaan houden, dat is al straf genoeg voor hem. Want hij is een echte voetballief hebber. Een supporter van Feyenoord vooral. Hij heeft veel voetbalvrienden in Rot terdam". Volgens Neil Postman komt het allemaal door de televi sie. De professor in de me- dia-ecologie was pas in Am sterdam, waar Elsevier hem trof tijdens een lezing over technologie en ideologie. Is de computer het nieuwe kwaad? „Televisie en com puter hebben allebei het vermogen om grote veran deringen in onze tijd te be werkstelligen. Maar het zou best kunnen dat de compu ter en de televisie zo tegen gesteld zijn dat de computer op den duur de negatieve ef fecten van de televisie zal opheffen. Dan zou de com puter wel eens de grootste bondgenoot van de schrij vende pers en de intelligent sia kunnen worden. De com puter bevordert immers het logisch denken. Wil je een computer kunnen program meren dan moet je bijvoor beeld in staat zijn na te den ken over het verschijnsel denken, een hogere intellec tuele activiteit". Over denken en computers gesproken: moet dat nou, die advertentie van een compu terfirma met een doodlopen de rails op de heide plomp verloren tussen een verhaal over de laatste joden in Po len? ren opwachten met stokken en ze beroven. Hoofdagent Komduur: „Een veilig, ver trouwd gezin waar je je lek ker voelt, dat hebben ze no dig. Zulke gezinnen zijn heus niet het kenmerk van de betere milieus". Commis saris Doeven: „Wat ver wachten supermarkten van ons als je bedenkt dat van alle zogenaamd verdwenen spullen maar eenderde door de klanten wordt gestolen? De rest is door het bedrijf zelf „verschreven" of door het personeel gepikt. Waar om zouden kinderen dan niet pikken?". Fré Meis, ooit de Fidel-in- het-veen genoemd, bijt als vanouds van zich af. Deze week spreekt hij op een pro testbijeenkomst tegen bezui nigingen in de gezondheids zorg, „en dat is nog maar het begin". De terugkeer van een verstokte communist? Meis: „Ik ben toch nooit weggeweest? Hoge bloed druk? Heb ik nog. Stoor ik me niet aan. Pieker ik niet over. Waar het om gaat is, dat je moet geloven in wat je voor ogen hebt. Als ik dat niet deed ging ik vissen". De Haagse Post trof een heel ander Oss dan Elsevier. In het jeugdhonk is „Ze krij gen klappen" door sommi gen al tot standaarduitdruk king verheven. De meest militante kringen over John S: „Als we niet naar Moffri- ka gaan, moet die John dood". Milder gestemde lie den: „Begin nou niet over een verkeerde opvoeding, want John is gewoon een ui terst rustige jongen. Ja, mis schien zelfs een beetje timi de". Als de verslaggever zich bij diens woonhuis meldt schieten een paar (over buurmannen met opgerolde mouwen toe, die vertellen dat „er hier héél snel ie mand gaat verdwijnen". HP is trouwens in een recal citrante bui. Dat leidt tot vernietigende verhalen over respectievelijk de School voor Filosofie en de glasnost van Gorbatsjov. De eerste is „niets anders dan een uiterst conservatieve, neo-hindoeïs- tische beweging, die volgens ingewijden het predikaat sekte verdient" en die door dr. R. Kramer van de VU potentieel gevaarlijk wordt genoemd. Een selectie uit veel enge dingen: „De sluw ste organisatie die denkbaar is en gericht op het elimine ren van je persoonlijkheid. Het is hersenspoeling op de lange termijn; zelfs over Hit- Ier mag je je geen mening aanmatigen, want misschien heeft dat heerschap wel een grote betekenis voor de schepping. Een betekenis die jij niet kunt overzien". Dissident Aleksander Zinov- jev rekent af met iedereen die op de knieën gaat voor de perestrojka. Want het Gorbatsjovisme is niets an ders dan „gekunstelde maat regelen, bedoeld om in het land verschijnselen in het leven te roepen die indrui sen tegen het karakter van het communisme. In zekere zin ziin het sociaal-politieke drugs DE TIJD De rode vlag wappert nogal in de weekbladen, dus zeker ook in Vrij Nederland, dat een groot deel van zijn kleu- renbijlage wijdt aan ex-revo lutionairen die terugblikken op hun Rode Jeugd, oftewel op hun lidmaatschap van de Socialistische Partij anno ja ren zeventig. Piet, nu huis arts: „Er is ongelijkheid in de gezondheidszorg. Maar wat heb je daaraan bij je diagnose? De politieke over tuiging van een arts is in ie der geval niet therapeutisch te gebruiken". In de zwart-wit krant kijken enkele (bekende) Nederlan ders een beetje lacherig te rug op hun gang naar het Zesde Wereld Jeugd Festival in Moskou, dertig jaar gele den. Renate Rubinstein ziet nog steeds geen parallel met de tijd van Gorbatsjov: „De geheime rede van Chroets- jov maakte indertijd veel minder indruk dan zijn da den: het binnenvallen van Hongarije. Ik had toen geen moment het gevoel dat het daar langzaam beter ging worden. Die dooi was in 1957 eigenlijk al weer achter de rug. Voor zover er ooit sprake van is geweest trou wens". De Groene vraagt zich uit gebreid af wat de Oktober revolutie voor goeds heeft gebracht, in de Sovjetunie wel te verstaan. En omdat Lenin de grote inspirator is van Gorbatsjov, onder meer een stuk dagboek uit zijn verzamelde werken: „6 mei 1917. Wat is het wezen van de klassenstrijd? De kapita listen zijn voor het rekken van de oorlog. Het proletari aat is in de persoon van zijn klassebewuste voorhoede voor de overgang van de macht aan de revolutionaire klasse, voor de ontwikkeling van de proletarische wereld revolutie, die klaarblijkelijk ook in Duitsland aanwast, voor het beëindigen van de oorlog door deze revolutie". Gedachtig de woorden van Neil Postman komt De Groene nog tot deze frase in een overpeinzing over De Bom in De Kuip: „De televi- sieverslaggeving? Evert ten Napel mag in het Guinness Book of Records als aller slechtste oorlogsverslagge ver. Bovendien verdient hij een plek in de grammatica les: dom-dommer-Ten Na pel". De Tijd keek veel verder dan Oss en verkende voor zichtig het gebied van de kleine dondersteentjes, kin deren van nog geen twaalf jaar die bijvoorbeeld oudfr- Van een heel andere wereld: Jan Bluyssen. Drie jaar na zijn aftreden als bisschop van Den Bosch leeft hij als enige man in het klooster Mariënburg tussen zo'n hon- Hervormd land constateert dat Bluys sen nog steeds veel mensen aantrekt. Niet in het laatst door zijn befaamde manier van leiding geven, niet van bovenaf, maar tussen de mensen. „Ik heb altijd ge tracht met de mensen mee te gaan, maar vernieuwingen opdringen, daar was ik de fi guur niet voor. Ik heb me zelf nooit zo progressief ge vonden". Ook midden tussen de men sen staat Theun de Boer, de eerste flatbewaker in de Bijlmer. „Ik draag geen uni form en straal ook geen ge zag uit. Af en toe loop ik wel eens met bossen sleutels te rammelen, maar dat is dan ook alles". DICK HOFLAND

Leidse Courant | 1987 | | pagina 4