Longontstekingen op de vlucht voor wetenschap «telej Kamer geeft ;roen licht oor politie- »egroting Ardanta knoeide met polissen, leeftijden en salarissen ?;e 1 IEUWO President verbaasd over situatie bij Slavenburg's bank Bouw gevangenissen start binnenkort INA ?J BINNENLAND^ c- CeidaeSoma/nt DONDERDAG 5 NOVEMBER 1987 PAGINA 3 'EN HAAG Een meer- lerheid van de Tweede mer geeft de ministers nig!ian van binnenland zaken en Korthals Al justitie groen licht roor de politiebegroting Die begroting is tot 990 „bevroren" op zo'n ^,5 miljard gulden per 'jittMi Bonte stoet Getooid in bontjassen en bontmutsen hebben „spijtoptanten" gisteren het startsein gegeven voor een nieuwe anti- bontcampagne. De bon te stoet eindigde bij het Historisch Museum waar de kleding op een hoop werd gegooid. De spijtoptanten willen symbolisch boete doen voor de jaren dat zij in bont gekleed gingen en het dierenleed dat daar door werd veroorzaakt. De komende maanden bezoekt het Anti Bont Comité meer dan 40 steden. FOTO: ANP Krakers slaan hun slag AMSTERDAM - Ongeveer honderd mensen hebben gis teravond voor de zevende maal voor enige uren het „be ruchte" kraakpand Singel 114 in Amsterdam gekraakt. De krakers hadden bewust deze avond gekozen: de politie had de handen vol aan de voetbal wedstrijd Ajax-HSV en voerde .bovendien zelf ook actie, in het Olympisch stadion. Maar toen de politie een kijkje ging nemen, waren zij al vertrok ken. Singel 114 heeft een ge schiedenis van tien jaar kra ken, ontruimen en herkraken achter de rug. Het pand werd driemaal door .-ijlen' Kamer komt begin volgend nog te spreken over con- :rete voorstellen om binnen iet budget 400 miljoen gulden te maken ten behoeve van verbindingen en automatise- ^jing, maar het gegeven van de kan alvast re- ïjuistjcenen op steun van een meer- amenlerheid van CDA en VVD. bleek gisteravond tijdens zovejjte behandeling in tweede ter mijn van de politiebegroting 1S °e pn het beleidsplan door de vas- :eneRe Kamercommissie voor poli- iezaken. Alleen de PvdA wil mogelijkheid openhouden de politie een groter bud- kennen als blijkt dat 2 maatregelen die nodig zijn □or de herschikking, de ver ste politiezorg aantasten, e regeringspartijen CDA en VD stemmen er ook mee in Ti voor de herschikking te zlJribezuinigen op de nieuwe onge- /jetujnakkentoeslag (inconveniën- kernperegeling) van de politie. De upér-fractiewoordvoerders drongen n be-^an °P sPoe£hge hervatting van het overleg met de politie- ~Pr°bonden, maar laten de invul- dqjng geheel aan de ministers en iiwerder drong de Tweede Ka- er op aan dat het kabinet ssen*trenSere rege,s opstelt voor Set functioneren van de parti- liere beveiligingsdiensten. VVD vroegen hierom etterln een motie. Het ziet ernaar taanfiit dat het verzoek van beide fracties brede steun krijgt. Mi nister Korthals Altes toonde Zich bereid aan de wens van Kamer gehoor te geven. particuliere veiligheids- die de laatste jaren in aantal en omvang sterk zijn tegenomen, moeten volgens VVD precies weten ;nFc il>et tuli leCD, Me^_ ver-! wel niet mogen (ADVERTENTIE) Alles op het gebied van WONEN en VRIJE TIJD 's avonds doorlopende MODESHOWS Bovag. APK. VVN gekeurd 150 OCCASIONS De beste demonstrateurs! iTffiBnovember Voorwaarden voor onderzoek "naar embryo's DEN HAAG Minister Brinkman (WVC) meent dat aan het verrichten van weten schappelijk onderzoek van (menselijke) embryo's wettelij- voorwaarden verbonden □eten zijn. Dit om ongewen- ontwikkelingen te voorko en. Brinkman heeft de [Tweede Kamer laten weten hij op korte termijn met i notitie komt over het hele la van medisch-ethische langelegenheden en over de leleidsvoornemens op dit ter- Ook komt er een notitie r kunstmatige bevruchting. ONDERZOEK SPAART INDIRECT HONDERDEN LEVENS N VANDAAG C\ IN HET IJ UTRECHT Hoewel het al te optimistisch zou zijn opgetogen te bewe ren dat de mensheid in het jaar 2001 gezonder zal zijn dan nu, kan de Utrechtse Rijksuniversi teit wel enige hoop bie den. Daar boekt men op dit moment onder meer grote vooruitgang in de strijd tegen longontste king en kanker. Op het congres „Gezonder in 2001?" komt de universi teit vandaag met haar werk naar buiten. Dr. Harm Snippe legt in dat kader uit wat zijn on derzoek naar de „pneu- mokokken-infecties" be helst en wat het uitein delijk kan betekenen: het einde van de meeste longontstekingen. Harm Snippe is een weten schapper pur sang, wiens le ven grotendeels in het teken staat van de pneumokok. Dat zou een groter publiek nau welijks interesseren, ware het niet dat de pneumokok (die eigenlijk aangesproken wil worden als „streptococcus pneumoniae") de bacterie is die verantwoordelijk is voor de meeste longontstekingen. Als hoofddocent aan het mi crobiologisch laboratorium van de Utrechtse universiteit, kent Snippe de pneumokok door en door en weet hij ook hoe die bestreden moet worden. „De pneumokok is een bacte rie die vanwege zijn kaspel slecht bestreden kan worden door het lichaam. Hij ont snapt, komt bijvoorbeeld in de bloedbaan of de longen te recht en veroorzaakt dan een ziekte. Wij onderzoeken daarom of het mogelijk is mensen immuun te maken, door te zorgen voor anti-li chamen of anti-stoffen waar door de bacterie wel door het lichaam „opgegeten" wordt", aldus Snippe. Dat is niet overbodig, want de bacterie velt jaarlijks hon derden mensen. „Duizenden mensen krijgen per jaar long ontsteking en als ze nief op tijd zijn met anti-biotica, wat bij honderden het geval is, sterven ze. Bovendien ver oorzaakt de pneumokok her senvliesontsteking, ook een hele nare, gevaarlijk ziekte. Die is weliswaar nauwelijks dodelijk, maar richt toch bij veel kinderen blijvend her senletsel aan. En dan is er nog de midden-oorontste king, een lastige en pijnlijke kwaal bij kinderen". Daarnaast is de pneumokok erg gevaarlijk voor patiënten die hun milt verloren hebben (bij een ongeluk of in het ka der van de behandeling van kanker) en geen afweer te gen de bacterie hebben. Vaccin De sleutel tot de bestrijding van de venijnige pneumokok ligt in haar kapsel; met mate riaal daarvan kweek je af- weerlichamen. Al na de eer ste wereldoorlog werd op deze manier een vaccin ge vonden. Het voldeed echter niet, omdat het lichaam er niet goed op reageerde. „Ons onderzoek richt zich dus op de vraag hoe het vaccin ge presenteerd moet worden. We hebben het daarvoor ge koppeld aan eiwitten en dat werkt. De jonge muizen die wij er mee behandeld hebben zijn immuun geworden". Volgens Snippe - die bena drukt dat hij het onderzoek niet in zijn eentje uitvoert - is de volgende stap het syn thetisch vervaardigen van een vaccin, zodat het in vol doende hoeveelheid beschik baar komt en levenslang werkzaam blijft. Het kan nog wel tien jaar duren voordat het zover is, maar dan staat er ook stralende kroon op het wetenschappelijke werk van het Utrechtse laboratorium. „Ja ja, dit is een heel mooi studie-onderwerp", zegt Snippe, niet echt juichend. Daar is hij te veel weten schapper en te weinig medi cus voor. De toepassing van zijn werk acht hij dan ook ei genlijk geen geschikt ge spreksonderwerp; het zijn anderen die moeten bepalen hoe de academische kennis zal worden toegepast. In elk geval zal het mogelijk worden „een aantal ziekten te voorkomen", aldus Snippe. „Alle mensen bij wie een milt verwijderd is moeten natuurlijk immuun gemaakt worden". Als men inderdaad een levenslang werkend vac cin ontwikkelt, kunnen bo vendien mensen bij de alge hele inenting (als baby) ook tegen ontsteking van longen, hersenvlies en middenoor be schermd worden. Dat zou wel eens honderden doden per jaar kunnen schelen, om over het aantal zieken nog maar te zwijgen. Twee pootjes Een ander succes voor de witgejaste mannen en vrou wen van de afdeling micro biologie is de ontwikkeling van het anti-lichaam met de twee onafhankelijke pootjes. Dit komt in de natuur niet voor, maar in Utrecht wel. „Elk normaal anti-lichaam heeft twee pootjes, die beide op hetzelfde reageren", legt Snippe uit. „Wij hebben - en dat is uniek - een anti-li chaam gemaakt dat twee ver schillende dingen kan her kennen. Dat is van groot be lang voor de bestrijding van kanker. Want met deze tech- Harm Snippe: „Als wij geen fundamenteel onderzoek zouden doen, zouden we ook nooit op de huidige ontwikkelingen in kunnen springen". FOTO: T STICHT niek kan een anti-lichaam zowel de tumor als de aange taste cel opsporen en die ge richt bestrijden. Daar is een collega hier heel ver mee. Op dit moment worden er proe ven gedaan op een geïsoleer de tumor en de waarde daar van is enorm. Zo'n anti-li chaam kan in het lichaam exact de tumor localiseren en vernietigen. Ja, ik verwacht daar zeker een praktische toepassing van". Volgens Snippe blijkt uit de ontwikkeling van het vaccin tegen de pneumokok en van het anti-lichaam met zijn ei genwijze pootjes, hoe belang rijk fundamenteel weten schappelijk onderzoek is, of er nu een actuele aanleiding voor is of niet. „Als wij dat niet zouden doen, zouden we ook nooit op de huidige ont wikkelingen in kunnen springen", aldus Snippe. STEVO AKKERMAN (ADVERTENTIE) Openingstijden: Ma t/m vi van 13.30-1 7.30 uur en va 19.00-22.30 uur. Za van 10.00-17.30 uur e van 19.00-22.30 uur. ZO van 10.00-18.00 uur. Entreeprijzen: Volwass. 17 Kinderen 1.12 jren 65+/ 3.5 Gezinskrt (2 volw. en 2 kim tot 12 jr) 17.50 Voorstel RSV- enquetecommisssie te ontbinden DEN HAAG De parlemen taire enquêtecommissie RSV heeft in besloten vergadering een brief opgesteld aan de ka mervoorzitter waarin zij voor stelt tot ontbinding van de commissie over te gaan. In het enquêteverslag, dat handelt over Werkwijze en procedu res, wordt gesignaleérd dat de enquêtecommissie in tegenstel ling tot alle andere vaste ka mercommissies blijft voortbe staan totdat de Kamer haar heeft ontbonden. De overige vaste kamercommissies worden iedere zittingsjaar op nieuw samengesteld. Staatssecretaris houdt moed in paspoorten-zaak DEN HAAG Staatssecretaris Van der Lin den (buitenlandse zaken) zegt in antwoord op vragen van het PvdA-kamerlid De Visser nog steeds geen problemen te zien om het ni fraudebestendige paspoort per 1 januari wat er precies van hen verwacht wordt, zijn volgens Van der Linden overdreven. Een ter mijn van een maand is voldoende om alle be trokkenen waar ook in te lichten, schrijft hij. Elke fotograaf kan bij het ministerie kunnen voeren. De veelbesproken moeilijkhe- aanvraag „tot erkenning als pasfotograaf" krij- den die De Visser ziet aankomen, zoals langs de gen. grens omdat gemeenten noch douaniers weten DEN HAAG Het gerechtshof in Den Haag is begon nen met de behandeling van het hoger beroep in de zaak tegen de ex-voorzitter van de raad van bestuur van Slavenburg's bank. De 71-jarige mr. P.S., die wordt beschuldigd van het feitelijk lei ding geven aan de zwart-geldpraktijken bij de bank, werd in april vorig jaar na een eis van een jaar door de rechtbank in Rotterdam vrijgesproken. Mr. P.S. is de enige van de vier hoofd verdachten in de Slavenburg-affaire die nu nog terecht staat. Bij de controle op de naleving van het zwart-geldverbod ver trouwde „Mr. P." blindelings op zijn broer Ruud en V. „Ten on rechte", zo constateerde de president van het hof mr. M. Hei- kens, „want er gebeurde niets. Wat er gebeurd is heeft u niet bereikt. U had er voor te zorgen dat de moraliteit van uw bank in orde was". De president kenschetste de organisatie van de bank als „een losse federatie van kantoren", waarbij de discipli ne ver was te zoeken. Mr. Heikens verbaasde zich er bovendien over dat een druk bezet man als mr. P.S. zich niet liet assisteren door een goed opgeleide staf. Het Slavenburg-proces wordt maandag voortgezet met het re quisitoir. Naar verwachting zal het gerechtshof op 2 december uitspraak doen. DE KNOLLEN hï)N man heeft een wr2e OWVAM KOCHT l£ GEN SlKAAft .WAAft Her Vuux uit V/1&. cp*JNccLBezT! MTjSQMiMI&rQ Eis: celstraffen voor bemiddeling adoptie volwassenen BREDA Officier van justitie mr. W. Koops heeft gisteren voor de Bredase rechtbank gevangenisstraffen geëist van res pectievelijk drie en anderhalf jaar tegen de Rotterdammers A. de V. (53) en J.K (29). Zij hebben ten minste 79 Filipijnse vol wassenen tegen betaling door Nederlandse mannen als kind la ten erkennen, aldus de officier van justitie. Volgens hem hebben beide verdachten daarmee ongeveer 250.000 gulden verdiend. De verdachten maakten de Filipijnen met valse documenten minderjarig. Sociaal zwakke mannen (alcoholisten, drugsvep- slaafden en anderen) verklaarden zich bereid om tegen betaling een valse opgave van erkenning te doen. De Filipijnen kregen daarmee de Nederlandse nationaliteit. i krant ontvangen 7 Bel tussen 18.00 e It nog dezelfde avond nabezorgd. JUSTITIE NA AANHOUDINGEN: BREDA - De top van de begrafenisonderneming Ar danta heeft tien jaar lang, van 1976 tot 1986, fraude ge pleegd. Er is geknoeid met premies van uitvaartverze keringen en de belastingen en de bedrijfsvereniging zijn opgelicht. Hiermee is een bedrag gemoeid van ten minste vijf miljoen gulden. De twee topfiguren van Ardanta, M. van S. (45) uit het Westbra bantse Rijsbergen en G.N. (51) uit Haaksbergen in Twente, zijn aangehouden. Gisteren zijn zij voorgeleid aan de rechter-com- missaris. Daarnaast zijn nog twee Ardanta-medewerkers als mede-verdachten gearresteerd. Volgens de Bredase fraude-officier van justitie, mevrouw mr. A. Franken, de fiscus, de bedrijfsvereniging, Ardanta Uitvaartver zorging BV zelf en het verzekeringsconcern Amev benadeeld. De opbrengst van de fraude is vermoedelijk in de zakken van de nu gearresteerde leidinggevende personen verdwenen. Mr. Franken sluit niet uit dat binnenkort nog een vijfde verdachte wordt aangehouden. Het leidende tweetal deelt nog steeds de la kens uit bij Ardanta, dat onlangs overigens in 'Arcada' werd om gedoopt. 1 De gearresteerde mede-verdachten hebben inmiddels bekend dat zij onjuiste gegevens in de boekhouding hebben vermeld. Dat gebeurde, verklaren zij, in opdracht van hun beide bazen. Hoofdverdachte N. erkent alleen dat hij voor 6 ton aan verzeke ringspremies van cliënten „onder zich genomen heeft", maar ontkent dat het hier om fraude gaat. Invallen Met de vier aanhoudingen is een voorlopig hoogtepunt bereikt in het grootscheepse onderzoek naar fraude bij Ardanta, dat al meer dan negen maanden duurt. Op 27 januari deed de politie invallen bij 16 privé- en kantooradressen van Ardanta. Het doorvlooien van de massa's paperassen die daarbij in beslag wer den genomen, heeft voor Franken nu voldoende bewijs opgele verd om tot vervolging over te gaan. De zaak kwam aan het rollen toen in juni vorig jaar een broer van hoofdverdachte G.N., die bij verzekeringsconcern Amev werkte en die volgens Franken als 'spil' van de fraude fungeer de, overleed. Daarna doken bij Amev uitvaartpolissen op die niet klopten. Amev deed daarop aangifte. De manier waarop de Ardanta-top met uitvaartpremies zou heb ben geknoeid, was in de periode tot en met 1981 anders dan in de latere jaren. In dat jaar stootte Ardanta zijn verzekeringspoot af aan Amev en werd zelf uitsluitend uitvaartverzorger. In de periode daarvoor werden oudere Westbrabanders die het verze- keringsbedrag in een keer op tafel moesten leggen (koopsompo lissen), in de boeken als houders van premie-polissen genoteerd, aldus mr. Franken. Om de premie laag te houden, werden die verzekerden op papier ook nog 40 jaar jonger gemaakt. Het ver schil in betaalde en geboekte premie verdween in eigen zak. Na de overname van het verzekeringsbestand door Amev, zorgde de broer van N. ervoor dat bij Amev niets aan het licht kwam. Overleed zo'n cliënt, dan werd het in de boeken ontbrekende- bedrag aangezuiverd. Alleen al met deze fraude zou 6 a 7 ton gemoeid zijn. BVtjes Vanaf 1982 pakten de verdachten het volgens Franken iets an ders aan. Nu werden nieuwe verzekeringsklanten geworven via', eigen BV'tjes zoals het 'Assurantiekantoor Princenhage' van verdachte M. van S. in Rijsbergen. Om het geld voor de latere begrafenissen onder te brengen, werd een 'Stichting Funda' in- het leven geroepen. Een deel van de geïnde koopsommen werd daar echter helemaal niet geboekt en andere slechts gedeeltelijk. I In deze categorie zijn volgens de officier nog lang niet alle zaken achterhaald. Daarnaast is er, aldus mr. Franken, gerommeld met belasting- en premiebetaling over de lonen van losse oproep krachten die de kisten dragen. Deze fraude is volgens Franken goed voor tweederde van het totale bedrag, de verzekeringsfrau- de 1 r eenderde. DEN HAAG Binnen enkele weken gaan de eerste palen de grond in voor de bouw van nieuwe gevange nissen in Hoogeveen, Sittard en Rotterdam. In Leeu- warden is de nieuwbouw voor een grotere strafinrich-I ting al in volle gang. Het karwei dat voorziet in 1000 nieuwe cellen moet voor 1990 worden voltooid. „Het is planttijd binnen het gevangeniswezen", zei staatssecreta-.' ris Korte-Van Hemel van justitie gisteren in de Tweede Kamer.; „Bollen zet men in de herfst om iri het vooijaar tevreden en* lang te kunnen genieten van de bloemen". Met die woorden wil-' de de bewindsvrouwe de Kamer uitzicht bieden op een situatie' waarbij er onder meer voldoende celruimte zal zijn in huizen van bewaring om verdachten vast te houden voor justitieel on derzoek. Dan zullen de cellen op de politiebureaus weer normaal; beschikbaar zijn voor verhoor van verdachten en verder onder zoek. Thans worden daar ook verdachten van zware delicten- vastgehouden. Bij gebrek aan ruimte in huizen van bewaring! worden dergelijke verdachten soms noodgedwonmgen weer op vrije voeten gesteld, terwijl duidelijk is dat verder onderzoek tot een veroordeling zou kunnen leiden. (ADVERTENTIE) .„.moFestwal Vooruitgang in onderzoek naar aids UTRECHT - In het Neder lands onderzoek naar het af-; remmen van het dodelijke aids-virus is vooruitgang ge boekt: Onderzoekers van het Centraal Laboratorium van de Bloedtransfusiedienst en van. het Nederlands Kankerinsti-; tuut hebben twee stoffen geï dentificeerd die in staat blij ken de groei van het aids-vi- rus in gekweekte cellen te Deze stoffen, gens niet zeker is of ze op pa tiënten kunnen worden toege past, zijn ook in staat de infec* tiviteit van het virus te ver minderen, zo hebben CLB en NKI donderdag bekend ge maakt. De onderzoekers hebben kans gezien om met de stoffen zoda nige veranderingen teweeg të brengen dat het virus een fac tor 100 minder infectueus wordt. De stoffen onderdruk ken ook de fusie van geïnfec teerde cellen met met-geïnfee-v' teerde cellen. Deze fusie leidt volgens sommige onderzoekers tot aantasting van het im muunsysteem en uiteindelijk tot de ziekte.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3