„Ouderen moeten weer gespreks partner voor jongeren worden" Abraham Kuyper schree en bleef SieidóeQowumt GEESTELIIK LEVEN/OPINIE kerk wereld beroepingen Lubbers: Katholieke omroep en onderwijs uitdaging toekomst Mgr. Van Elswijk overleden weer E&idaeSouqgtti DONDERDAG 5 NOVEMBER 1987 PAGINA 21 Grote protestantse kerk in VS besluit tot boycot Shell CHICAGO Leden van de Verenigde Kerk van Christus in de Verenigde Staten zijn door het bestuur van hun kerk opge roepen geen produkten van de oliemaatschappij Shell meer te kopen, zolang de onderneming weigert zich terug te trekken uit Zuidafrika. De 1,7 miljoen leden tellende kerk is de eerste grote protestantse kerk in de VS die zich aansluit bij de inter nationale boycot van Shell. Volgens het bestuur van de kerk houdt Shell het „dodelijke apartheidsregime" gaande. „Het le veren van benzine aan de Zuidafrikaanse politie leidt tot inval len in de zwarte woonsteden en militaire onderdrukking in Namibia." Falwell geen voorzitter Moral Majority meer WASHINGTON De Amerikaanse televisiepredikant Jerry Falwell (54), die (met geld) heeft bijgedragen aan de overwin ning van Ronald Reagan bij de presidentsverkiezingen wil zich uit de politiek terugtrekken en zich op zijn werk als predikant concentreren. Hij is afgetreden als voorzitter van de door hem opgerichte Moral Majority. De zakenman Jerry Nims die al lange tijd bij het werk van de beweging is betrokken, wordt zijn opvolger. „Ik zal nooit meer voor een kandidaat campagne voeren zoals ik dat voor Ronald Reagan heb gedaan", aldus Falwell. De „religieuze rechtsen" hebben bij de presidentsver kiezingen van 1980 en 1984 Reagan krachtig gesteund en libe rale politici met (omstreden) middelen bestreden. Geen ogen zien zo scherp als de ogen van de haat. George Stillman Hillard Deken Bijl (Tilburg) herbenoemd DEN BOSCH Bisschop J.G. ter Schure van Den Bosch heeft L.G.J. Bijl her benoemd als deken van het dekenaat Tilburg-Goirle. De bisschop heeft vastgesteld dat <ie deken geen lid meer is van het bestuur van de Ma- riënburgvereniging en ook geen deel uitmaakt van de Acht Meibeweging. Bijl behoorde vier jaar gele den tot de oprichters van de Mariënburgvereniging, die pleit voor voortzetting van de vernieuwing in de RK Kerk. De benoeming van mgr. Ter Schure tot bisschop van Den Bosch veroordeelde hij deze benoeming als „een overval". Hij wees erop dat de benoe ming volstrekt voorbijging aan de opvatting van een groot aantal priesters en gelo vigen dat zij samen met de bisschop het kerk-zijn vorm kunnen geven. „We gaan weer terug naar de tijd dat alleen de bisschop het beleid bepaalde", aldus Bijl ruim twee jaar geleden. Volgens het bisdom heeft Bijl in de gesprekken met het bisdom laten weten graag dienstbaar te blijven aan het dekenaat Tilburg-Goirle „in de geest van de kerk, zoals verwoord in met name het vernieuwde kerkelijk recht". Hij wil achter de leiding van de kerk staan en aanvaardt volledig de vigerende ker korde. Voorts heeft Bijl zich bereid getoond actief de li turgie te bevorderen, in over eenstemming met de officiële liturgische boeken en de ker kelijke richtlijnen. Mgr. Ter Schure en zijn staf tonen waardering voor de „con structieve wijze" waarop de problemen rond de herbe noeming van Bijl zijn bespro ken en opgelost. EKD eist gerichte steun voor langdurig werklozen BERLIJN De Evangeli- sche Kerk in Duitsland (EKD) vindt gerichte steun aan langdurig werklozen „dringend vereist". De kerk roept in een verklaring de industrie, alsmede regering -en parlement op te streven naar een merkbare verbete ring van de werkgelegen heid. De EKD meent dat het geld dat nu naar uitkeringen gaat, moet worden gebruikt om „produktieve arbeids plaatsen" voor langdurig werklozen te scheppen. Volgens de kerk heeft het huidige beleid om arbeids plaatsen voor landurig werk lozen te scheppen, onvol doende resultaten opgele verd. De EKD meent dat de pro blemen van de langdurige werkloosheid tot nu toe is verdrongen. Als geen uitweg wordt gevonden, is zware schade voor de betrokkenen, hun sociale betrekkingen, hun gezin, hun maatschappe lijk bestaan en de economie te vrezen. Vicaris-generaal W. Jacobs van Den Bosch ereprelaat DEN BOSCH Vicaris-ge- neraal W.J. Jacobs van het bisdom Den Bosch is door paus Johannes Paulus II tot ereprelaat benoemd. Jacobs (59) is sinds eind 1985 vicaris- generaal van Den Bosch. Daarvoor was hij twaalf jaar pastoor van de St. Ceciliapa- rochie in Berkel-Enschot. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen: te Schoonrewoerd: J. Beider, kandidaat te Randwijk; te Uithuizermeeden: G.J. Gardenier, kandidaat te Zwartemeer. Toegela ten tot evangeliebediening: C.W. Grefe. Duindoornstraat 263 9741 PP Groningen; M.A. Bos, Tsjerke- greft 1 8771 SJ Nijland; R. Koop- mans. Dorpsstraat 121 9699 PE Vrlescheloo. Toegelaten tot evange liebediening en beroepbaar: N.J.van Rijswijk. Billitonstaat 32 9715 ET Groningen. Gereformeerd* Kerken vrijge maakt Beroepen te Zuidhorn: P.H. van der Laan. evangelisatiepredikant te Gent en verbonden aan de kerk van Axel. PROF. STALPERS OP JUBILERENDE KATHOLIEKE OUDERENBOND: 's-HERTOGENBOSCH „Twintig procent van de maatschappij bestaat uit bejaarden, voor wie geen waardering bestaat. Een samenleving die zo iets toelaat, noem ik ziek. Er is in onze maatschap pij helaas weinig vraag naar wijsheid en relati vering. Juist de ouderen zouden daaraan kunnen bijdragen". Een geëmotioneerde pater Raaymakers vertolkte giste ren op het jubileum van de Unie KBO (Katholieke Bon den van Ouderen) met deze stelling de mening van vele aanwezigen op het symposi um dat deze organisatie ter gelegenheid van zijn vijfen dertig jarig bestaan in het Bossche Casino had georgani seerd. Hij hekelde het feit dat be taalde arbeid en jeugdigheid de enige trekken zijn die op waardering kunnen rekenen. De media spelen daar vol gens hem en andere sprekers gretig op in. Het probleem dat daar direct FOTO: DIJKSTRA op aansluit is hoe de jongeren bereikt kunnen worden. Want jongeren en ouderen trekken steeds vaker ge scheiden op. Volgens de cultuurpsycho loog prof. J. Stalpers zullen de ouderen welbewust het gesprek met de jongeren moeten aangaan. Daar is vol gens hem grote behoefte aan. Het veronderstelt wel dat ze ook goed kunnen luisteren. Alleen op die manier kunnen ze hun ervaring aan anderen overdragen. Stalpers: „Te genwoordig hoor ik wel de opmerking maken in de trant van: er is geen tante Kee meer, zo'n oudere dame die je vroeger vaak aantrof in fa milies, die alle tijd had om te praten. Er is nu geen plaats meer om te praten. Ouderen die niet langer betaalde ar beid hoeven te verrichten kunnen zich daarvoor inzet ten. Vanuit de zaal werd ge vraagd of de bonden zich daarvoor nietkunnen inzet ten om die gesprekvaardig- heid te vergroten, maar een goed antwoord kwam daar niet op. In het met sprekers en inleiders goed gevulde symposium kwamen trou wens de riiim vierhonderd ouderen in de zaal zelf maar mondjesmaat aan het woord. Mondig waren zij wel, maar zij kregen te weinig gelegen heid zelf het woord te voe ren. Er werd vanuit de zaal vooral om concrete dingen gevraagd. Bestaansrecht De organisatoren hadden met dit symposium zich vooral willen bezinnen over het be staansrecht van een katholie ke ouderenbond. Voorzitter dr. G. L. van Eisen had zich in zijn inleiding afgevraagd of de (katholieke) vlag van de organisatie de lading nog wel dekte. Volgens hem is er echter zeker plaats voor een katholieke ouderenbond in deze tijd, „mits die metter daad in het vaandel voert het bieden van steun, van be moediging, van duidelijk heid, van zicht op het evan gelie als blijde, en niet als angstwekkende, boodschap, die uitzicht biedt aan de Christus-gelovige." Volgens Van Eisen is er ook meer dan voldoende reden „de georga niseerde en gerichte pasto raal onder ouderen zeer ern stig te nemen. Katholiciteit dus niet als vlag maar naar binnen toe, naar de le den die in de verwarrende geseculariseerde tijden niet alleen behoefte hebben aan materiële welvaart, maar misschien vooral aan hand reiking, aan perspectief in een ontmoedigende kaalslag om hen heen.' Van Eisen stipte ook de ker korganisatie aan „die vragen oproept". Ook de Haarlemse hulpbisschop dr. J. Lescrau- waet, speciaal belast met de ouderenzorg, evenals een an dere inleider, de Brabantse afdelingsvoorzitter W. Weij- mans zinspeelden op de ver scheurende polarisatie die momenteel de katholieke kerk teistert. Mgr. Lescrau- waet meende dat de ouderen een speciale taak hebben de continuiteit van het geloof der vaderente beklemtonen. In de discussie werd ook dui delijk dat sinds de unie in 1952 werd opgericht het beeld va» de oudere ingrij pend is veranderd. Er bestaat niet langer een type oudere. Er zijn ouderen die lang voor hun pensioen werkloos zij, vutters en steeds meer men sen die een heel hoge leeftijd bereiken. Speciale aandacht werd vanuit de zaal gevraagd voor de jongere ouderen die buiten het arbeidsproces zijn komen te staan. Voor hun belangen zou meer opgeko men moeten worden en de toekomst van de KBO is van die mensen afhankelijk, al dus een opmerking vanuit de zaal. PAUL VAN VELTHOVEN DEN BOSCH De ka tholieke omroep en het katholieke onderwijs zijn geen rudimenten van een gefossiliseerd verle den. Integendeel, ze vor men een uitdaging voor de toekomst. Dat zei minister-president Lubbers woensdag in Den Bosch waar hij de viering bij woonde van het 75-jarig be staan van de Hogeschool Ka tholieke Leergangen. Veel organisaties die zijn ge baseerd op geloofsovertuiging zijn de laatste decennia ver dwenen. Het is niet toevallig, betoogde Lubbers, dat de om roep en het onderwijs daarop een uitzondering vormen. „Dat komt omdat daar de kern ligt van de cultuurover dracht. Tot op de dag van vandaag doen de katholieke radio en het katholieke on derwijs geweldig goed werk," aldus Lubbers. Onderwijs is een opgave, die door elke generatie opnieuw doordacht moet worden op aspecten van de persoonlijke ontplooiing, de- cultuurover dracht en de voorbereiding op het beroepsmatig functio neren. Lubbers zei dankbaar te zijn dat er de laatste tien tallen jaren zo ontzettend veel is gedaan in het onder wijs. „De toegankelijkheid van het onderwijs is ver groot, het biedt meer gelijke kansen. Er is ook een grote worsteling geweest en nog gaande om een goed even wicht te vinden tussen alge meen vormende aspecten van het onderwijs en de be roepsgerichte ondeedelen." Lubbers noemde het een triest makende factor dat het onderwijs zich zo nadrukke lijk ookmoet bezig houden met financiële kwesties, met bezuinigingen. De demografi sche ontwikkelingen, waar door het aantal leerlingen en studenten een golfbeweging vertoont „verruïneren het onderwijs." Lubbers sprak in dit verband van een gigan tisch probleem. De Katholieke Leergangen is met 25.000 studenten en cur sisten de grootste hbo/mbo- instelling in Nederland. In 50 plaatsen wordt in 871 studie richtingen onderwijs gege ven. VATIC A AN: KERKEN MOETEN GEWUD KARAKTER BEWAREN ROME De Vaticaanse commissie voor religieuze kunst pu bliceert binnenkort een „handvest" waarin zij er krachtig voor pleit dat voormalige kerken en kloosters zo worden ge bruikt dat aan hun vroegere functie recht wordt gedaan. De commissie heeft daarbij vooral hpt oog op Italië waar na 1870 zeer vele kerkelijke gebouwen werden geconfisceerd. Zo zijn er in vroegere kerker* onder meer boksscholen, banken, hout zagerijen, cafetaria's en supermarkten gevestigd. Op dit mo ment gaat het vooral om de religieuze ordes en congregaties die niet langer in staat zijn hun kloosters te onderhouden. Op een of andere manier moet aan de oorspronkelijke functie van kerken of kloosters herinnerd worden, aldus het Vati- caan. In 1979 werd met een feeste lijke manifesta tie in Naaldwijk herdacht dat mgr. H. van Els- wijk (midden op de foto) vijfen twintig jaar bis schop was. FOTO: SP ROTTERDAM Mgr. Her- manus van Elswijk, emeri tus-bisschop van het bisdom Morogoro in Tanzania, is dinsdag in een ziekenhuis in Den Haag overleden. Hij is 82 jaar geworden. Van Elswijk, lid van de Con gregatie van de Paters van de H. Geest, werd in 1905 in Naaldwijk geboren. In 1920 ging hij naar Baarle-Nassau omdat hij graag broeder wil de worden. Zijn overste spoorde hem echter aan de priesteropleiding te gaan vol gen. Hij werd in 1933 priester gewijd. Zijn hart ging uit naar de missie. Tot zijn grote vreugde werd hij in 1934 benoemd voor het vicariaat Bagamoyo in de toenmalige Britse kolo nie Tangayika. Daar werkte hij tot 1947. Van 1947 tot 1950 woonde Van Elswijk in Ne derland, waar hij econoom was van het huis van de pa ters van de H. Geest te Baar le-Nassau. Zijn hart was ech ter bij Afrika en de Afrika nen. Nadat hij in 1950 in Tangayika was teruggekeerd, werd Van Elswijk in 1953 vi caris-generaal van de vicaris van Bagamoyo, mgr. Hil- horst. Toen een jaar later Ba gamoyo tot het bisdom Moro goro werd verheven, werd Van Elswijk er de eerste bis schop. Hij wérd toen in zijn geboorteplaats Naaldwijk tot bisschop gewijd. Eind 1966 trad Van Elswijk af. Hij keerdg vijf jaar later in Ne derland terug en vestigde zich in Hoek van Holland, waar hij assisteerde in de pa rochie aldaar. Sinds twee jaar woonde hij in Poeldijk. Van Elswijk wordt morgen herdacht tijdens een eucha ristieviering in de kerk van de H. Adrianus in Naaldwijk. De begrafenis heeft zaterdag morgen plaats op het kloos terkerkhof van de Paters van de H. Geest in Gemert. Wie schrijft, die blijft. Dat gezegde gaat zeker op voor Abraham Kuyper, wiens honderdvijftigste geboorte dag vorige week werd her dacht. „Abraham de geweldi ge" was een veelschrijver; er is niemand die zich er op kan beroepen al zijn werken van lijvige boeken tot en met hoofdartikelen in de Stan daard van a tot z te heb ben gelezen. Dat Kuyper is gebleven, blijkt uit de boeken over hem die dezer dagen zijn versche nen en die nog zullen ver schijnen. Daar is bijvoorbeeld het boek van dr. G. Puchinger die met zijn biografie (deel 1) over de jonge Kuyper een nieuwe trend in ons land zet: die van de vertelbiografie, naar an- gelsaksisch voorbeeld. Dus geen dorre opsomming of be schrijving, maar een verhaal dat vertelt óver. Of neem het geschrift van dr. J. Stellingwerff „Kuyper en VU". De titel geeft al aan dat het hier gaat om Kuyper als stichter van de Vrije Univer siteit. Natuurlijk gaat het om méér: de jonge Kuyper te be ginnen bij zijn studententijd in Leiden, Kuyper als ver loofde van Jo Schaay, Kuy per en Groen van Prinsterer etc. Stellingwerff komt tot interessante beschrijvingen van Kuyper in het hoofdstuk over „romantiek en calvinis me". Kuyper blijkt tóch dus ondanks zijn beredene rend „theologisch gebouw" een romanticus te zijn in hart en nieren. Van belang is voorts de start van de reeks „Passage", over de geschiedenis van het Ne derlands protestantisme na 1800. Het eerste deel heet: „Een land nog niet in kaart gebracht". Het handelt over diverse aspecten door di verse auteurs van het pro testants-christelijke leven in de jaren 1880-1940. De redac teur is dr. J. de Bruijn, hoofd van het Historisch Documen tatiecentrum voor het Neder lands Protestantisme van de Vrije Universiteit. Deze stel de ook het tweede deel van „Passage" samen, namelijk de fotobiografie „Abraham Kuyper - leven en werk in beeld". Dit boek is tevens een uitgebreide catalogus bij de tentoonstelling die in Maas sluis wordt gehouden (in ja nuari: VU, Amsterdam). Een ander boek dat door meerdere auteurs werd ver zorgd is „Abraham Kuyper, zijn volksdeel, zijn invloed". Onder meer prof. dr. H.E.S. Woldring (Vrije Universiteit) en drs. C.H.W. van den Berg verzorgden een bijdrage. Al deze publicaties vertellen op eigen wijze op die intrige rende man Abraham Kuy per, die ondanks alle be schrijvingen, kenmerkende gebeurtenissen en wetens waardigheden toch een mens op afstand blijft. Van belang is dat er toch ook nuanceringen worden aange bracht in het her en der be staande vrij grove beeld van hem. Bijvoorbeeld over „het isolement" waarin Kuyper zijn kracht zocht was niet ge richt op de eigen groep als zodanig, maar juist op de we reld om de eigen groep heen. Of over de tegenstand van Kuyper tegen het „kinder wetje" van Van Houten. Met name de godsdienstsocioloog dr. G. Dekker vraagt zich af welke de betekenis van Kuy per is voor onze tijd, toege spitst op onder meer diens vi sie op de verhouding kerk, staat en maatschappij. Kuyper blijft de mensen be zighouden, tot en met de ge nerale synode van de Gere formeerde .Kerken, die hij mee heeft helpen ontstaan. Later deze maand komt daar een rapport ter tafel waarin Kuypers visie op kerk en sa menleving wordt besproken en „afgedaan" als verouderd. Maar tegen die mening is weerwerk te verwachten: wellicht is er meer van Kuy per te leren, bijvoorbeeld over de secularisatie, dan we denken. Zo blijft die „oude Abraham" tot in onze jaren actueel. LÜTSEN KOOISTRA DR. G. PUCHINGER: Abraham Kuyper - de jon ge Kuyper, uitgave Wever, prijs ƒ37,50 DR. J. STEL LINGWERF: Kuyper en de VU, uitgave Kok, prijs ƒ37,50. DR. J. DE BRUIJN RED.: Een land nog niet in kaart gebracht en DR. J DE BRUIJN: Abraham Kuyper leven en werk in beeld. Passage-reeks, uitga- e.a. red.: Abraham Kuyper, zijn volksdeel, zijn invloed. Uitgave Meinema, prijs 25,-. Europa en het akkoord EUROPA na het INF-akkoord is een van de belangrijkste» gespreksonderwerpen geweest op de vergadering van del NAVO-ministers van defensie, deze week in het Californij sche Monterey. En ook al hebben de ministers niet het ach-P terste van hun tong laten zien, de lijnen waarlangs de ge sprekken zijn verlopen zijn vrij helder. Door de afschaffing van de raketten voor de middellange afstand, zo is de rede-I nering, wordt Europa nadrukkelijker dan ooit geconfron-1 teerd met de overmacht van het Oostblok op het terrein van de conventionele wapens en de raketten voor de korte af-J stand. DEZE dreiging wordt groter als de Amerikanen ooit ernst gaan maken met hun dreiging troepen terug te trekken uifc Europa. Naarmate de regering-Reagan meer moet bezuinigenjj op de defensie-uitgaven komt deze vorm van besparing en daaraan verbonden de koppeling tussen de Amerikaanse?' en de Europese veiligheid steeds nadrukkelijker in beeldL Vooral omdat er in de VS een toenemend aantal mensen is, dat vindt dat Europa te weinig doet aan de eigen defensiejj Het INF-akkoord is volgens deze gedachtengang daaron weliswaar politiek gewenst, maar op zichzelf geen echte bijT drage tot een veiliger Europa. Daartegenover staat dan d£ opvatting dat het akkoord de veiligheid wèl vergroot en zelf^ de aanzet kan zijn tot een kern wapen vrij Europa. Bij deze discussies over de gevolgen van het INF-akkoord1 moeten enige kanttekeningen worden gemaakt. Zo is hef- idee dat met de afschaffing van deze raketten een belangrijk deel van de nucleaire bedreiging teniet wordt gedaan onjuistkt De kruisraketten, Pershings en SS-raketten vormen samerfle nog geen drie procent van het totale arsenaal aan kernwa-P* pens. Een kernwapenvrij Europa is daarom voor zoveff. gewenst verre toekomstmuziek. Daarmee is geenszins ge-P, zegd dat alle aandacht voor het in december te ondertekeneng akkoord overtrokken is. Europa is bij een onverhoopt gewajie pend conflict immers het voornaamste slagveld waar Ameri-pe kanen en Russen tegenover elkaar komen te staan. Vanuit®11 dat licht bezien kan het INF-akkoord een aanzet zijn tot ver|e dergaande wapenvermindering en daar moet het beleid dai^0 ook op gericht zijn. De pogingen om dat bewapeningsniveau te verlagen vallen voor wat betreft de NAVO in tweeën uiteen. Enerzijds zijnue er de gesprekken tussen de Verenigde Staten en de Sovjetu-L nie over een verdere vermindering van de strategische kern-fie wapenarsenalen. Het is nog maar de vraag of beide supér-fr; machten hierover volgend voorjaar een akkoord kunnen be-Pa reiken, zolang president Reagan vasthoudt aan zijn SDI-prot^ gramma. Europa kijkt hierbij toe, zonder dat het veel in dëjr melk heeft te brokkelen. Anderzijds zijn er de onderhandejjv lingen over een verdere vermindering van de spanningen inVï Europa, waar de Europese landen wèl hun zegje mogen doennn Ook de Sovjetunie lijkt bereid hierover te praten. Van essen-ftr tieel belang in dit verband, zo is vrij algemeen de mening, is^~ een vermindering van het conventionele overwicht van he^i Oostblok. Bovendien moet de dreiging van de vele raketterjn voor de korte afstand die in het Oosten op ons gericht staanjiil ongedaan worden gemaakt. N Zolang over deze problemen geen akkoorden zijn gesloüe ten blijft het echter een probleem hoe de „gaten" te dichteiDc die door het INF-verdrag in de Europese defensie vallen^" Voor zover dat gewenst is, omdat al snel de indruk kan ont-®a' staan dat gepoogd wordt het INF-akkoord te omzeilen. Me£j name rond de klaarblijkelijk door de Amerikaanse ministe^£ Weinberger geopperde mogelijkheid om strategische raket-do ten aan te wijzen als een soort Euroraketten hangt een verj~~ dachte geur. Een van de genoemde mogelijkheden om eventuele „gatei te dichten" is het doorvoeren van de modernisering van on geveer vierduizend kernkoppen, waartoe de NAVO begin jat ren tachtig heeft besloten. Daarbij komt onder meer hej vraagstuk van de Nederlandse atoomtaken om de hoek kij ken. Maar hoe valt zo'n modernisering van kernwapens poli tiek te verkopen, als alle barometers op ontwapening staan' Het toewijzen van met kruisraketten bewapende Ameri kaanse onderzeeërs voor de bescherming van Europa zou d< band binnen het bondgenootschap aanmerkelijk versterken Maar zo'n oplossing zal in de VS waarschijnlijk op verze stuiten. DAARNAAST wordt aangedrongen op het versterken de Europese conventionele defensie, bij voorkeur in het der van de Westeuropese Unie, de Europese „poot" in d< NAVO. Nog afgezien van het feit dat Europese militaire sa menwerking slechts zeer aarzelend van de grond komt, rijs ook hierbij de vraag of er in Nederland en andere Europesé landen een politieke meerderheid is te vinden voor een -f- ii y dit geval noodzakelijke forse verhoging van de defensie uitgaven. En wat moet de rol worden van de Britse en Fran se kernmachten, waarvan al vaststaat dat zij de komende ja ren aanmerkelijk uitgebreid en gemoderniseerd gaar worden? Sneller nog dan dat door het INF-akkoord een ge neratie kernwapens van Europese bodem verdwijnt, rijzen-e^Dj vragen rond de veiligheid van Europa. n Br Rustig herfstweer DE BILT (KNMI) Nog steeds bepaalt een hogedruk- gebied, waarvan het centrum morgenmiddag boven ons land ligt, het weer. Het blijft daar om rustig herfstweer. De komende nacht daalt de temperatuur tot een graad of vier, maar plaatselijk is vorst aan de grond niet uitgesloten. De temperatuur haalt morgen middag een maximumwaarde van ongeveer 10 graden. Er staat daarbij een zwakke tot matige wind, kracht 2 a 3, uit uiteenlopende richtingen. Ook na morgen komt er in het weer niet veel verandering. Naast wolkenvelden is er af en toe zon en blijft het droog. Al leen de lucht die dan aange voerd wordt is droger en en kele graden kouder. Weersvooruitzichten voor diverse Zuid-Skandinavië: Flinke opklarin gen, In west-Noorwegen veel bewol king, 4 tot 8 graden. Landinwaarts 's pachts lichte vorst. 13 9 O aal 12 12 0.3

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2