BeicUeSou/ui/nt Leiden dreigt voorsprong biotechnologie te verliezen STAD OMGEVING jBrand supermarkt '€1000 aangestoken ALLER LEI(DS) "LSFALTERING HAAGWEG b Zwembad De Vliet met sluiting bedreigd It BEGROTING'88 I Slimme EHBO-kit X DONDERDAG S NOVEMBER 1987 PAGINA 13 5 'rijs voor Leids 5 rentenkabinet IDEN Het Leids Pren- Ijfkabinet is onderscheiden de eerste uitgave van de uhill Distinction. Deze on- jjlrseheiding bestaat uit een Vprag van 15.000 gulden en kunstwerk van de Am- iamse kunstenaar Jurri- Schrofer. Het Prentenka- krijgt de prijs, omdat het bijzonder verdienstelijk Et gemaakt voor de fotogra- Fietsster gewond LEIDEN Een 34-jari- ge fietsster uit Leiden is gisteren gewond ge raakt bij een botsing op de Stadspolderweg. De vrouw reed tegen een naast haar rijdende bromfietsster op. Beide vrouwen moesten uit wijken voor een tege moet komende fietsster, die op haar beurt moest uitwijken voor een boomtak op de weg. De 34-jarige vrouw liep een diepe vleeswond op en is overgebracht naar het AZL. Overgrote deel van onderzoekers plaatsen universiteiten bezet LEIDEN In bijna 80 procent van de vacatures voor assistenten- in-opleiding (AIO's) aan de universiteiten is voorzien. Wervingspro blemen doen zich voor bij de technische en B-faculteiten, genees kunde en economie. Thans zijn 920 van de 1169 beschikbare oplei dingsplaatsen voor onderzoekers bezet. Onder hen zijn negen afge studeerden uit het hoger beroepsonderwijs. Van de aangestelde as sistenten is bijna 30 procent vrouw, ruim 5 procent minder dan vo rig jaar. Deze gegevens komen uit een onderzoek van de Stichting Research voor Beleid uit Leiden, verricht in opdracht van minister Deetman. De nieuwe universitaire functie bestaat nu ruim een jaar. Afgestudeerden uit het hoger onderwijs kunnen naar een AOI- plaats solliciteren en na vier jaar tot doctor promoveren. Volgens de onderzoekers speelt het omstreden (aanvangs)salaris van de assis- tenten-in-opleiding bij de aanstelling geen doorslaggevende rol. Voor de AIO's blijkt de kwaliteit van de opleiding en de status van de vakgroep ook van belang te zijn. De werving wordt bemoeilijkt door het nog geringe aanbod van afgestudeerden uit de eerste fase van het hoger onderwijs, aldus de onderzoekers. Buurthuis Morschwijck viert koperen jubileum LEIDEN Buurthuis Morschwijck aan de Topaas laan bestaat 12,5 jaar en dat ju bileum wordt zaterdag 14 no vember gevierd. Wethouder H. van Dongen (sociaal-cultu reel werk) geeft 's morgens om elf uur het startsein voor de festiviteiten die tot half twaalf 's avonds worden gehouden. lederen die nu of in het verle den weieens een stap over de drempel zet(te) is welkom. Overdag ziin er allerlei „ker misachtige' spelletjes te doen en 's avonds is er een super- bingo waarbij grote prijzen te verdienen zijn. BOA houdt anti-racismeweek LEIDEN De Boycot Outspan Actie (BOA) houdt in samenwerking met politieke partijen, het onderwijs, de kerken, de migrantenbewe ging, de vakbeweging en culturele organisaties van 13 tot en met 21 maart 1988 een anti-racis- me week. De week bevat onder meer een poli tieke manifestatie met een forumdiscussie van buitenlandse zwarte politici. Op zaterdag maart zal tijdens de culturele dag een actie ge houden worden tegen de straatnamen in de „Afrikaanse" buurten. Voorgesteld wordt dat de straten hun namen behouden, maar dat er meer informatie wordt verstrekt over de ver noemde personen. Het bestaan van deze straten zou volgens BOA een bijdrage leveren aan de bewustwording over Zuid-Afrika. De actieweek is bedoeld om te tonen dat er ook in Nederland veel racisme is. Daarbij wordt getracht een ver binding te leggen tussen apartheid in Zuid- Afrika en racisme in Nederland. Informatie over diabetici Hutspotten LEIDEN Het informatiecen trum AZL besteedt op 10, 11 en 12 november extra aandacht aan diabetes mellitus (suiker ziekte). In een informatiestand op het Leidse Plein zal onder andere een overzicht worden gegeven van de doelstellingen en activiteiten van de Diabetes Vereniging Nederland. De ope ningstijden zijn van 10.00 tot 15.00 uur. Een diëtiste zal van 12.00 tot 14.00 uur aanwezig zijn om eventuele vragen te beant woorden. Van 9 tot en met 15 november wordt de grote lan delijke collecte van het Diabe tes fonds Nederland gehouden. De opbrengst is bestemd voor de bestrijding van de ziekte. LEIDEN Carna valsvereniging De Leidse Hutspotten opent het nieuwe seizoen op woensdag 11 november. Om 23.11 uur verricht Prins George I zijn laatste daad bij het beeldje van Jop- pensz. aan de Lam- menschansweg. Een groot Prinsenbal wordt gehouden op zaterdag 14 novem ber in het Antonius Clubhuis, waar om 23.11 uur wordt be kend gemaakt wie de nieuwe prins is. het uitgebrande magazijn van supermarkt C1000 was het gistermiddag een grote puinhoop. FOTO: WIM VAN NOORT IUPERMARKT MORGEN WEER OPEN EIDEN „Behalve de •uidenierswaren kan de ;st van de produkten zó orden weggegooid", ver- ilde gistermiddag een irslagen R. Duindam, istrictsleider van de su- 'rmarktketen C1000. De ■and die gisternacht in et magazijn van de su- ?rmarkt in het winkel- ntrum aan het Diamant- [ein woedde, heeft aan- enlijke schade veroor- iakt. inkelwagentjes vol vlees en oenten werden gistermiddag lar buiten gereden en in een valcontainer leeg gegooid, e oorzaak van de brand is )g onbekend, maar een poli- ïwoordvoerder zei vanmor in dat de gedachten steeds eer uitgaan naar brandstich- ig. De Leidse politie wil aag met de mensen in con- ct komen, die de brand bij de andweer hebben gemeld, ok andere getuigen wordt irzocht zich te melden via 3 I. 071-258888. et vermoeden val in de con n naast het magazijn ston- i, in brand is gestoken. Van daaruit heeft de brand zich via het dak verspreid. Om drie uur 's nachts werd de brand weer gealarmeerd die de brand snel onder controle had. Volgens een woordvoerder van de politie bestond de angst dat de brand zou overslaan naar de flatgebouwen rond het winkelcentrum, maar door de windstilte concentreerden de vlammen zich rond de super markt. Het plastic gedeelte van het koepeldak van de pas sage, die door het gehele win kelcentrum loopt, is voor een deel gesmolten. „We moeten er niet aan denken dat de vlammen de passagegangen in waren geslagen. Dan had het centrum er vandaag heel an ders uit gezien", aldus de woordvoerder. Aan de buitenzijde van het magazijn was het gistermiddag een grote troep van verbrand afval. Een opruimingsdienst was vroeg in de ochtend al van de partij om het ergste vuil te verwijderen. Ook wer den houten schotten tegen de beschadigde buitenmuur van het magazijn getimmerd om in ieder geval inbreken te voor komen. Aan de binnenzijde konden zo de vuilnisbak in. „Het magazijn zal waarschijn lijk vernieuwd moeten worden. Alle nieuwe produk ten worden nu in zodanige hoeveelheden besteld dat ze direct de winkel in kunnen. Voor een voorraad is voorlopig geen ruimte". „Als alles volgens de huidige plannen verloopt, hopen we de winkel vrijdag weer te ope nen. Eerst moeten we de be schadigde koelleidingen ver nieuwen. Ook moeten we trachten de brandlucht de winkel uit te krijgen. De pla fondplaten worden verwijderd en er wordt een sluis van bui ten naar binnen gemaakt zo dat niets meer door het maga zijn moet. En op de een of an dere manier moeten we een soort grote luchtverfrisser aan brengen", aldus Duindam. Hoe groot het schadebedrag is, kon Duindam gistermiddag nog niet zeggen. „Behalve de scha de aan de winkel is er ook nog de indirecte schade omdat de winkel gesloten is. Het winke lend publiek zal nu waar schijnlijk inkopen doen bij de Digros of bij de kleinere zaken in het winkelcentrum. De schade beloopt enkele hon- derdduizende guldens. IIDEN Nu de riole- ngswerkzaamheden bijna n voltooid, kan begonnen rden met de asfaltering de Haagweg, vanaf de orwegovergang tot hal- ege het Noordeinde- De werkzaamheden innen zondagavond 8 no- ber om 24.00 uur en du- tot dinsdagmorgen 10 no vember 07.00 uur. Doorgaand verkeer over de Haagweg tussen dé spoorwegovergang en het Noordeindeplein zal niet mogelijk zijn. Bij de bocht van het Noordeinde naar de Witte Singel is voor beide richtingen slechts één rijbaan beschikbaar. Auto mobilisten'zullen stad-in en - fit een alternatieve route moeten kiezen. Voor hen worden omleidingsborden geplaatst. Voetgangers en fietsers zullen, zij het moei zaam, wel kunnen passeren. Om de gevolgen van de af sluiting voor het verkeer zo veel mogelijk te beperken zal er 's nachts worden doorge werkt. h. LEIDEN De Leidse uni versiteit dreigt een belangrijk deel van zijn kennis op het gebied van biotechnologie te verliezen aan de Landbouw universiteit in Wageningen. Dat is mogelijk het gevolg van de keuze van hoogleraar biochemie dr. R. Schilperoort om zijn nieuwe onderzoeks- bedrijf Greengene in Wage ningen te vestigen. Met Schilperoort, die wel in deel tijd aan wil blijven als hoog leraar. vertrekken ook on derzoekers van de Leidse universiteit. De activiteiten van de groep van Schilper oort waren bovendien een van de pijlers onder de op richting van het Bioscience- park. Die „speerpunt" van het Leidse gemeentelijke in dustriebeleid leverde de afge lopen twee jaar tien nieuwe bedrijfsvestigingen met 200 hoog gekwalificeerde ar beidsplaatsen op. Schilperoort zou de afgelopen {'aren moeizame onderhande- ingen met de universiteit hebben gevoerd om een geza menlijke onderneming op te richten om octrooien die op zijn naam en van zijn werk gever staan verder te exploi teren. Dat mislukte en nu heeft Schilperoort een ak koord gesloten met de Rabo bank. (60 procent) en het bio- technologieconcern Gist-bro- cades (40 procent) die het ka pitaal zullen verschaffen voor zijn onderneming. In eerste instantie moet mini maal 10 miljoen gulden worden geïnvesteerd. De onderneming gaat met dertig medewerkers, voor een belangrijk deel afkomstig van de Leidse universiteit, van start. Na vijf jaar wordt de eerste winst verwacht. Schilperoort zal in eerste in stantie begeleid worden door een managementbureau. Greengene gaat op contract basis onderzoek doen voor het bedrijfsleven. De Leidse hoogleraar heeft in het verleden al aan de wieg van verschillende bio- technologie-ondernemingen gestaan. Zo is hij onder ande re mede-oprichter van Hol land Biotechnology, een on derneming die is gevestigd op het Leidse Biosciencepark. Schilperoort is al jaren pleit bezorger voor het in Neder land en door Nederlandse on dernemingen verder ontwik kelen en commercialiseren van hier ontwikkelde bio technologie. Een van de overwegingen van Schilperoort om Green gene in Wageningen te vesti gen zou zijn dat het nieuwe bedrijf een concurrent zal zijn van het al in Leiden ge vestigde van oorsprong Amerikaanse Mogen. Dat beide ondernemingen dan van dezelfde onderzoeksfaci liteiten aan de universiteit gebruik moeten maken kan dan soms problemen geven. Niettemin wil Schilperoort zowel met Wageningen als Leiden onderzoeksovereen komsten sluiten. Woordvoerder P. Bückmann van de Leidse universiteit noemt de berichtgeving over Schilperoort's activiteiten „voorbarig" en vraagt zich af of de hoogleraar zijn plannen uit taktische overwegingen naar buiten heeft gebracht. Hij verklaart dat er absoluut geen sprake is van het verko pen van octrooien aan Schil peroort. De overdracht van die octrooien is van groot be lang voor de plannen van de hoogleraar. Bückmann voegt daaraan toe dat inmiddels op verzoek van de ministers Braks en Deetman gesprek ken zijn aangeknoopt met de Wagenincse universiteit om die ook te betrekken in het al bestaande samenwerkings verband biotechnologie tus sen Leiden en Delft. De octrooien van Schilper oort en de Leidse universiteit hebben vooral betrekking op het via genetische manipula tie ontwikkelen van sterkere planterassen. Daardoor is het mogelijk landbouwgewassen te creëren die beter bestand zijn tegen droogte, ziekten en verzilting van de bodem. Deze octrooien zijn dan ook van groot belang voor land bouw en zaadveredelingsbe- drijven, waarvan een aantal toonaangevende in Neder land aanwezig zijn. Dat ver klaart ook het belang dat de Rabo-bank, als grootste Ne derlandse landbouwbank, in Greengene. OOK GYMZALEN NIET MEER TE BETALEN LEIDEN Het lijkt erop dat Zwembad De Vliet zijn langste tijd heeft gehad. De financiële tekorten lopen zo hoog op dat open zwembaden „tot de be dreigde diersoorten", gaan be horen, zei wethouder D. Tesse- laar gistermiddag tijdens een commissievergadering over de gemeentelijke begroting voor 1988. „Het kan zover komen dat we een open zwembad moeten sluiten", aldus de wethouder. Aan een termijn waarop een besluit zou kunnen vallen, wil de hij zich niet wagen. De gemeente legt jaarlijks zo'n vier ton toe op een open zwem bad. Probleem is dat de aantal len bezoekers dalen, zodat de tekorten nog groter worden. Bovendien heeft de gemeente al veel te weinig geld om alle sporten op een voldoende ma nier te ondersteunen. Daar zou voor een deel verandering in gebracht kunnen worden door een open zwembad te sluiten. De vrijkomende gelden zouden dan voor andere sporten ge bruikt kunnen worden. De Vliet komt daarvoor als eerste SOCIALE WONINGBOUW VERDWIJNT LEIDEN Nieuwbouw van woningwetwoningen zal binnen en kele jaren niet meer bestaan. De manier waarop de rijksoverheid nu met de volkshuisvesting omgaat, zorgt daarvoor. Die sombere voorspelling deed wethouder D. Tesselaar gisteravond tijdens een commissievergadering. Tesselaar knoopte daaraan een in onge kend felle woorden vervatte aanval op staatssecretaris F. Heerma van volkshuisvesting aan vast. „De sociale woningbouw wordt sy stematisch om zeep geholpen. Staatssecretaris Brokx was een stuntelaar met streken maar dat waren tenminste streken ten be hoeve van de volkshuisvesting. Heerma is een waardeloze figuur. Er zou eens geprobeerd moeten worden die man op gedachten te brengen. Betere gedachten hoeft dan nog niet eens". Tesselaar doelde er onder meer op dat er steeds minder geld beschikbaar komt voor goedkope huurwoningen. Zo bouwt de stad Leiden dit jaar 389 woningwetwoningen en moet de gehele Leidse regio het in 1988 met 317 doen. Verder komen de huren van de huizen die wel worden gebouwd steeds hoger te liggen. STRENGERE REGELS BU MEDISCHE INDICATIE LEIDEN De gemeente Leiden gaat het moeilijker maken om op grond van medische en sociale indicatie voorrang te krijgen bij de toewijzing van een huis. Bij de gemeente staan nu 8.000 woningzoekenden geregi streerd en daarvan hebben er 1.000 een medi sche of sociale indicatie toegekend gekregen. „Het aantal geregistreerden met medische of sociale indicatie wordt onevenredig groot", zei wethouder D. Tesselaar gisteravond. De gemeente denkt daar wat aan te doen door so ciale indicatie bij de toewijzing van een huis niet langer als criterium te hanteren. „Alleen als je een arm of een been mist, krijg je dan nog voorrang", typeerde Tesselaar en mogelij ke verandering van de regels. Voorrang om dat bijvoorbeeld de buren veel overlast ver oorzaken, zou dan niet meer mogelijk zijn. Medische of sociale indicatie wordt nu af hankelijk van de mate van het probleem gehonoreerd met drie, zes of negen maanden wachttijd. Ook dat zou dan niet langer be staan. „De regel zou dan kunnen wordrti dat het een woningzoekende met een lichamelijk probleem betreft dat erg is of niet erg. Het eerste geval geeft recht op voorrang, het twee de niet", aldus Tesselaar. in aanmerking omdat dat alleen een open bad is, terwijl Zwem bad De Zijl ook een binnenbad is. Bovendien is de verwar mingsinstallatie van De Vliet binnen enkele jaren aan ver vanging toe „en de vraag is of we een investering die vele ja ren moet meegaan nog aan kunnen", aldus Tesselaar. Hij wees er verder op dat nieuwe bezuinigingen door het rijk ook zouden kunnen leiden tot slui ting van Zwembad De Vliet Wanneer inderdaad tot sluiting wordt overgegaan, moet de ge meente wel een andere bestem ming voor het terrein vinden om de kosten van de sloop te dekken. Niet alleen zwembaden dreigen een molensteen om de nek van de gemeente te worden, ook gymzalen zijn langzamerhand niet meer te financieren. Door het teruglopen van het aantal leerlingen van het basisonder wijs, staan veel gymzalen over dag steeds vaker leeg, terwijl de scholen vroeger een bijdrage in het gebruik gaven, 's Avonds worden die zalen nu veelal door gymnastiekverenigingen gebruikt, maar die kunnen alle kosten die aan het in stand houden van zo'n zaal zijn ver bonden, niet opbrengen. Een oplossing van dat probleem zou kunnen zijn dat de gemeen te een paar van die zalen af stoot door er een andere be stemming voor te zoeken of ze te slopen. Als voorbeeld van een gymnastiekzaal die de ge meente nu veel geld kost, noemde Tesselaar gisteravond de zaal aan de Brahmslaan. Penning De Oegstgeestenaar Jan Paul Kruimel heeft een penning ontworpen ter gelegenheid van het 400-jarig bestaan van de Leidse Universiteitsbiblio theek. De penning is gegoten in brons en heeft een doorsne de van 70 milimeter. Informa tie: 071-177063. Collecte De collecte ten behoeve van de verstandelijke gehandicapten heeft in Leiden 16.536 gulden opgebracht Het totale bedrag in de regio Leiden bedroeg 61.454 gulden. De collecte werd gehouden in de week van 5 tot en met 10 oktober. Molenserie De eerste wandeltocht van de molen-winterserie wordt za terdag gehouden. Tussen 10.00 en 13.00 uur kan worden ge start bij de VVV aan het Sta tionsplein. Het inschrijfgeld bedraagt 6,50 gulden. Er kan tien of vijftien kilometer worden gelopen. Bijenteelt De penning van de RUL. 1988 een cursus bijeen teelt voor beginners. Cursisten kun nen ook deelnemen aan ande re activiteiten van de vereni ging. Informatie en aanmel dingen: 071-764413. Bazar In het verpleeghuis Zuydt- wijck aan de Aaltje Noorder- wierlaan 50 wordt morgen een bazar annex rommelmarkt ge houden. De bazar is geopend van 14.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur. R uilavond Ruilclub Koningskerk houdt morgenavond een ruilavond voor verzamelaars van onder andere postzegels, munten, prentbriefkaarten en suiker zakjes. De ruilavond is van 19.00 tot 22.00 uur in de aula van de Dr. van Voorthuysen- school, Marnixstraat 104. Markt De Nederlandse Vereninging van Huisvrouwen afdeling Leiden/Oegstgeest houdt mor gen een Breng en Koopmarkt Belangstellenden zijn welkom van 10.30 tot 13.30 uur in het verenigingsgebouw 't Pand, Caeciliastraat 18. Speelgoedbeurs Buurthuis Op Eigen Wieken houdt morgen een speelgoed beurs. De inname is op vrij dagmiddag van 13.30 tot 14.30 uur. Er kunnen onder andere worden ingeleverd: poppen, auto's, speelgoed, fietsen en kindermeubels. Deze handzame EHBO kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze •krijgt de krant de eerste twee weken gratis. ■Noteer als nieuwe abonnee ingaande- 'Naam; Postcode/plaatse ■Telefoon- J Deze ontvangt de bant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per. maand automatisch betalen f 23,04 kwartaal per acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de fotocamera naar Naam: .(voor controle bezorging) 'Adres:. Postcode/plaats_ I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - w l Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag CeidócSommit

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13