Jongeren worstelen jaren met rouwproces GEESTELIJK LEVEN/OPINIE kerk en wereld beroepingen Ik accepteerde de dood niet'" Mirakel van Amsterdam" herdacht met kolom Willibrordvereniging: Overleg met bisschoppen over status CcidócSoutcunt >weer brieven 'f! I lezers EcicUcSoivumt DINSDAG 3 NOVEMBER 1987 PAGINA 2 Wereldraad hekelt IMF MADRID De ongeveer 300 deelnemers aan de consultatie van de Wereldraad van Kerken over „oecumenisch delen", die de afgelopen dagen in El Escorial in Spanje is gehouden, heb ben in hun slotverklaring scherpe kritiek uitgeoefend op het Internationaal Monetair Fonds (IMF) en de Wereldbank. Deze organisaties worden ervan beschuldigd mee te werken aan de „plundering van de rijkdom" van de ontwikkelingslanden door te eisen dat die landen hun met grote moeite verdiende kapi taal, dat meer waard is dan de ontwikkelingshulp die zij ont vangen, moeten terugbetalen. In de verklaring wordt verzet van de kerken tegen de praktijken van het IMF en de Wereld raad aangekondigd. „Doopgezinden kennen alleen mooie verhalen" AMSTERDAM „De kennis van de Bijbel beperkt zich tot enkele flarden, incidentele mooie verhalen. Er is geen zicht op het doel van de Bijbel als geheel. Grote nadruk wordt gelegd op de persoonlijke ervaring. Er heerst een slecht leefklimaat voor het bedrijven van theologie en er is te weinig belanstel- ling voor de toetsing van de eigen denkbeelden aan die van anderen. Het geloof heeft iets zweverigs, iets toevalligs, iets willekeurigs bijna, omdat de bepaaldheid door de traditie en het milieu waarin iemand leeft niet is opgenomen en verwerkt. Extreem doorgetrokken verwordt dit tot geloof in (eigen) indi vidualisme." Studentenpastor Harry Plas schrijft dit in het weekblad van de doopsgezinden. Zijn ervaringen zijn voor hem reden terug te keren naar de Hervormde Kerk. Men troost zich zelden over grote vernederingen, men vergeet ze. Vauvenargu*» DUITSE KERK: Verzoenings- gebaar jegens Sovjetunie WEST-BERLIJN Voor de Evangelische Kerk in Duitsland is ko mend jaar de tijd geko men om „de volkeren in de Sovjetunie, die door Duitse schuld zwaar ge leden hebben, iets te zeg gen", vindt EKD-syno- de voorzitter Jürgen Schmude. Er is geen groot rapport over de verzoening met het land te verwachten, onder streepte hij tegenover de synode. Maar de Rus- sisch-Orthodoxe Kerk, die in 1988 haar duizend jarig bestaan viert, zou van de Duitse kerk moeten horen: „Wat ge beurd is, was verschrik kelijk en zal hopelijk nooit weer voorkomen". In de Tweede Wereldoorlog is „in onze naam" een land overvallen en een oorlog be gonnen, die werd geleid door een „drang tot vernietiging", aldus Schmude, tevens lid van de SDP in de Bondsre publiek. In veel Duitse gezin nen zijn de gevolgen en de verliezen nog steeds aanwe zig. De JSKD-praeses pleitte ervoor stil te staan bij „alle pijn en wonden" die er nog zijn, maar „toch een begin te maken door iets te zeggen". Van verschillende zijden is de afgelopen tijd aangedron gen op een rapport over ver zoening met de Sovjetunie. Bisschop Martin Kruse, voor zitter van het EKD-bestuur, verklaarde naar aanleiding daarvan dit weekeinde dat het EKD-bestuur meer voelt voor „kortere verklaringen', bijvoorbeeld een boodschap aan de Russisch-Orthodoxe Kerk volgend jaar. Deze op roep had heftige reacties ver oorzaakt in de synode. Ge waarschuwd werd voor le denverlies na een dergelijke „demonstratieve geste". Ook werd verwezen naar de „hui dige situatie", die wordt ge kenmerkt door „pijnlijke grens door ons volk". Een boodschap aan de Sovjetunie mag nooit aan dat thema voorbij gaan, zo werd be toogd. Prof.dr. E.P. de Jong voorzitter bestuur KUN UTRECHT De RK bis schoppenconferentie heeft prof.dr. E.P. de Jong uit Nieuwegein benoemd tot voorzitter van het bestuur van de Stichting Katholieke Universiteit Nijmegen. Hij volgt mevr. mr. J.J.M.S. Ley- ten-de Wijkerslooth de Weer desteyn op die lid van de Raad van State is geworden. De Jong (42) was reeds be stuurslid van de universiteit. Hij studeerde rechten aan de Rijksuniversiteit te Utre In 1975 promoveerde Jong op het proefschrift „Een inleiding tot het den ken over arbeidsconflicten- recht". Van 1980 tot 1985 was De Jong hoogleraar sociaal recht aan de Vrije Universi teit te Amsterdam. In 1985 werd hij voorzitter van de Sociale Verzekeringsraad. Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen naar Oud-Beijerland, G.Schaap te Poederoijen. Gereformeerde Kerken Beroepen te Anjum, Herwijnen en Yerseke. drs.J.Staat te Munnekezijl. Beroepen te Gorinchem, L.J.Wol- thuis die hulpdiensten verricht in Den Haag, Eskamp, parttime, wo nende te Heemstede. Benoemd tot predikant hall-time, aan de stichting Elizabethbode te Lochem, mevrouw drs. T.Bergsma te Den Haag-Oost, die deze benoeming heeft aangeno men. Zij blijft predikant in Den Haag-Oost. half-time. Beroepbaar- stelling: Mevrouw drs.H.C.Paster- kamp. Eerste Kostverlorenkade 5 III, 1052 EL Amsterdam. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt Bedankt voor Assen-Noord en Har- denberg. A.de Snoo te Harderwijk. Beroepbaarstelling: Drs.J.Klapwijk, Mackayware 118, 8014 RZ Zwolle. Christelijke Gereformeerde Ker ken WIJHE „Verdriet past niet in de wereld van jongeren. Kijk naar Veronica, die leve-de-vro lijkheid, daar horen geen tranen bij.' Het verdriet, de ontreddering na het overlijden van vader of moeder is voor jong en oud gelijk. Toch missen jonge ren na het verlies veelal een gewillig oor. Thuis gaat meestal de aandacht uit naar de overgebleven partner, terwijl de leeftijdgenoten in schoolklas of disco de kaken op elkaar houden. Het gevolg: veel jongeren worstelen jarenlang met stagnerende rouwprocessen, zonder dat hun omgeving het in de gaten heeft. Marinus van den Berg, pastoraal vor mingswerker, columnist en een veel gevraagd spreker op het gebied van rouwverwerking, constateert het met een zucht. In het afgelopen weekeinde organiseerde hij samen met Eddy Oude Wesselink van het Katholiek Centrum voor Welzijnsbevordering Overijssel in Wijhe een ontmoetingsdag met als the ma „jongeren en verlies'. Daar kwamen een groot aantal jongeren, van wie een hunner bijgaand zijn verhaal vertelt. Van den Berg: „Veel jongeren kampen met grote problemen. Zonder dat ook maar iemand het in de gaten heeft: „Jongeren worden op dit gebied vaak verwaarloosd. De aandacht gaat veelal uit naar de weduwe of de weduwenaar. Men denkt al gauw: ach, die jongeren stappen er zo overheen.' Dat jongeren die iemand in hun naaste omgeving hebben verloren vaak zwaar in de verdrukking zitten, uit zich vol gens de pastor veelal in afwijkend ge drag. „Er zijn drie groepen. De eerste wordt lawaaiig, bij het onverschillige aL Wat denkt de omgeving van hen? Juist: zij trekken het zich niet zo aan. De tweede groep: jongeren die heel stil worden, in hun schulp kruipen. Nie mand ziet hen staan, zij krijgen ook geen aandacht. Dan nog de groep die in het gezin de verantwoordelijkheidsrol overneemt. Zij geven de indruk dat ze het allemaal prima aankunnen. Is dus niet zo." Taak voor onderwijs Van den Berg ziet een grote taak voor het onderwijs. „Natuurlijk zijn er scho len waar er wel aandacht is voor leer lingen die met een sterfgeval zijn ge confronteerd. Maar door de grootscha ligheid van de laatste jaren is daar veelal geen plaats en tijd voor.' Jongeren onderling spreken nauwelijks over hun verdriet bij overlijden of scheiding. „Het is zelfs zo sterk dat wanneer in een groep jongeren eentje wegvalt door bijvoorbeeld zoiets ingrij pend als zelfdoding of een verkeerson geval, er heel weinig over wordt ge sproken. En dat terwijl ze dan juist een ervaring hebben die ze delen." „Toch hebben jongeren juist behoefte er veel over te praten. Alleen nemen ze zelf nooit het initiatief. Ja, ze geven wel signalen. Bijvoorbeeld via hun ge drag. Veel ouderen begrijpen de jonge ren niet. Als ze bij de begrafenis andere kleren aan hebben, wordt al snel ge dacht dat ze onverschillig zijn. Of: net nadat iemand die hen dierbaar is over leden, wordt keiharde muziek beluis terd. Daar worden dan verkeerde con clusies uitgetrokken.' Een van de meest tere punten is een nieuwe partner, die de plaats inneemt van de overleden vader of moeder. „Dat geeft heel veel moeilijkheden. Jongeren zijn er op zich niet tegen, maar hebben er problemen mee omdat ze het verlies van hun eigen vader of moeder nog niet hebben verwerkt. Uit de wijze waarop jongeren met die nieu we partner omgaan, kun je vaak afle zen hoe ver ze in hun rouwproces zijn.' GOOS DE BOER Interesses kunnen op school meestal wel worden uitgeleefd, met verdriet weet men geen raad. Ze heeft jaren nodig gehad om haar draai te vinden. Vijftien was Ineke toen haar vader overleed. Oud genoeg om het verdriet van het afscheid te voelen; te jong om het te verwerken. Zeker een jaar lang weigerde ze te aan vaarden dat haar vader niet meer in haar nabijheid was. „Ik dacht altijd: hij komt terug, morgenvroeg staat hij er weer. Ik heb gebeden en nog eens ge beden en dacht: dat moet toch helpen om hem terug te krijgen. Ik accepteer de z'n dood niet. Het kón gewoonweg niet waar zijn. Praten er over deed ze nauwelijks. Dat het overlijden diepe wonden bij haar had achtergelaten, hield ze jaren voor zich. Haar gedrag veranderde wel: „De eerste tijd na het overlijden van m'n vader was ik stil, daarna juist heel erg op de voorgrond. Ik werd een enorme lastbak op school. Ik wilde wat laten zien. Zo van: die Ineke is zo vrolijk, die zit er vast niet meer mee. Plotseling was het heengaan van haar vader, die kanker had, niet. Drie maanden ziektebed gingen er aan voor af. „Op een dag kwam ik thuis van school en merkte ik dat er iets aan de hand was. M'n vader lag in bed en m 'n moeder zei: Papa kan nooit meer wer ken. Mooi, dacht ik nog. Totdat ik flar den van gesprekken opving, waaruit mij duidelijk werd dat m'n vader het niet lang meer zou maken. Ja, men dacht dat ik nog een kind was. Maar ik wist dondersgoed wat er aan de hand was. Ik wist wat de dood betekende. „Die drie maanden zijn verschrikkelijk geweest. Ik reageerde heel agressief. Sloot me af. Wilde m'n vader nauwe lijks zien. Al die mensen steeds weer in huis, vond ik nog het ergste. We waren geen dag meer alleen. Ik wilde juist dat alles weer normaal werd. „Op de dag van z'n overlijden, moest ik 's morgens naar hem toe. Om afscheid te nemen, 't Zou niet lang meer duren, zeiden Ze. Ik heb tegen m 'n moeder ge- zegd: je laat me niet uit de klas halen als het zover is. Ik wilde niet dat m'n ff klasgenoten het hoorden. Ja, ik 4 schaamde me er voor. Vond dat nie- mand er iets mee nodig had. De eerste dagen na het overlijden wa tt- ren een hel, zegt ze. „Ik dacht steeds: als die begrafenis maar eerst over is. H Eenmaal op school wilde ze dat alles weer zo snel mogelijk normaal zou worden: „Ik was bang dat iedereen het wist. Ja. die schaamte. Gek, hè. Ik snap dat nog steeds niet. Leraren die je in de klas condoleerden. Afschuwelijk vond ik het. Ik wilde er niets over horen. Alsof er niets was gebeurd, terwijl ik er aan de andere kant juist heel erg mee zat en er eigenlijk graag over wilde praten. Toch luchtte ze nauwelijks haar hart en kropte derhalve alles op. Met mijn klasgenoten heb ik er vrijwel nooit over gesproken. Nee, daar praatte je niet over. Ik denk dat die anderen er ook angstig voor waren. Die vonden het leuker om lol met me te maken. En ik ging al snel weer uit. Naar de disco en zo. Nee, niet iedereen begreep dat. Maar ik wilde steeds maar laten zien dat ik het goed had verwerkt. Ach, en in en rond de disco praat jp natuurlijk niet over de dood van je vader. Dat FOTO: SP Past n'et 'n d'e wereld. V) AMSTERDAM De ge meente Amsterdam plaatst de komende we ken aan het Rokin een zeven en een half meter hoge „Mirakelkolom". Dit monument herinnert aan het „Mirakel van Amsterdam" in het jaar 1345. Duizenden mensen lopen nog altijd mee in de jaarlijkse Stille Om gang naar aanleiding van dit wonder. De plaatsing van de Mirakelkolom blijkt uit een bewoners- brief van de gemeente. Het „mirakel van Amster dam" herinnert aan een ster vende man die een hostie kreeg toegediend, die hij la ter uitbraakte. Het braaksel werd in het vuur geworpen, maar de hostie bleek de vol gende dag onaangetast te zijn door het vuur. De hostie werd aanvankelijk naar de Oude Kerk overgebracht. Later werd op de plaats van het wonder de „Nieuwezijds Kapel" gebouwd. De hostie werd toen daar bewaard. De hostie bestaat inmiddels al lang niet meer. De oorspronkelijke kapel is ook verdwenen. Na enkele branden werden wel steeds nieuwe kapellen gebouwd. De laatste kapel (gebouwd in de vijftiende eeuw) werd in 1909 gesloopt. Delen van de natuurstenen zuilen van deze laatste kapel worden nu ge bruikt in de Mirakelkolom. De kolom is een initiatief van de Stichting Amsterdam Versierd, die verdwenen his torie in de stad wil terug brengen. De kosten van de kolom bedragen enige tien duizenden guldens. De ge meente draagt daaraan bij, maar ook de nabijgelegen Optiebeurs en het Gezelschap van de Stille Omgang. DRIEBERGEN De Sint Willibrordvereni ging, het landelijke RK- ad viesorgaan voor oecu mene, overlegt met de bisschoppenconferentie over de status van de vereniging. Het bestuur bestaat uit perso nen die door de leden zijn ge kozen en bisschoppelijke ge delegeerden. Daardoor is de vereniging niet louter een or gaan dat het beleid van de bisschoppenconferentie uit voert, wat het krachtens de statuten wel zou moeten zijn. Het bestuur van de Willi brordvereniging heeft kort geleden zijn standpunt hier over uiteen gezet in een brief aan de bisschoppenconferen tie in antwoord op vragen van kardinaal Simonis en hulpbisschop De Kok van Utrecht. Over eventueel ingrijpen van de zijde van de bisschoppen, zoals dat ook bij de Neder landse Missieraad dreigt, zei Van Montfoort dat hij daar geen enkel gegeven over heeft. „Het zou me erg spij ten als het die kant opgaat. We zullen alles er voor doen opdat inzake dé oecumene in Nederland de samenwerking tussen de verschillende orga nen blijft zoals die is". Volgens het jaarverslag 1986/1987 verwachten de bis schoppen van de vereniging „een opstelling in strikte ge trouwheid aan de Romeinse documenten". Daaraan wordt toegevoegd dat dit ook de be doeling van het bestuur is, hoewel in kwesties van inter pretatie en toepassing eigen accenten kunnen worden ge legd. Het bestuur heeft de bis schoppen onder meer ge schreven dat zij zich niet al teveel zorgen over de Willi brordvereniging behoeven te maken. Bovendien hebben zij het recht een voorzitter te benoemen, beschikken zij over gedelegeerden in het bestuur en is er sprake van een goede samenwerking tus sen de vereniging en de bis schoppelijke commissie voor de oecumene. Het bestuur heeft er verder op gewezen dat van RK-zijde de oecume ne mede dankzij de Willi- brordvereniging gestalte heeft gekregen. In de bijna anderhalf jaar dat hij het voorzitterschap waar neemt, zijn er volgens Van Montfoort geen brandbrieven van de bisschoppen over be paalde activiteiten bij de ver eniging binnengekomen. Petitie aan Gorbatsjov De Amerikaanse kardinaal John Krol uit Philadelphia onder tekent een petitie gericht aan de Russische leider Gorbats jov. Daarin wordt gevraagd om het herstellen en weer toe gankelijk maken van de kathedraal van Litouwen. De kathe draal moet nodig gerestaureerd worden. Links zit bisschop A. Baltakis, herder van de katholieke inwoners van Litouwen die buiten hun land verblijven, rechts de Russische dissident Vytautas Skuodis, die zeven jaar lang dwangarbeid kreeg wegens kritiek op de atheïstische politiek van zijn land. FOTO: AP Na het INF-akkoord NOG voordat Ronald Reagan en Michaïl Gorbatsjov hurfnl handtekening hebben gezet onder het akkoord over de EuroJ raketten, komen ministers van defensie van de NAVO-Iid staten vandaag en morgen in Californië bijeen om te bespre-v ken wat de gevolgen zullen zijn van het verdwijnen, ovet ni een jaar of vijf, van de raketten voor de middellange afstand: an Zo'n snelle bespreking over dit onderwerp ook al stond'® de bijeenkomst zelf al lang op de agenda kan enige be vreemding wekken. De kern van het INF-akkoord zal huri^ immers allang bekend zijn geweest. Aangenomen magar worden dat de verwikkelingen ervan reeds uitvoerig zijn geuei analyseerd. HET overleg over dit onderwerp lijkt ook wat slecht geti med. Na lang onderhandelen staan Oost en West op de drem pel van een historisch akkoord. Gelet op de grote politieke spanningen die het gevolg waren van het NAVO-dubbelbe- sluit en het massale volksverzet in tal van Europese landen past vooralsnog opluchting en voldoening dat de plaatsingi? van de kruis- en Pershing-raketten niet doorgaat dan wel ongedaan kan worden gemaakt. De leiders in het Kremlin zijn er niet in geslaagd het Westen over deze kwestie uit el- C kaar te spelen. Een snelle NAVO-vergadering over „hoe de gaten van het akkoord gedicht kunnen worden", riekt daar om enigszins naar paniekvoetbal. Het INF-akkoord is hiel volmaakt, maar de mogelijke tekortkomingen zijn al langer bekend en nopen geenszins tot haastige beslissingen. INTUSSEN ligt het grootste obstakel voor het aanstaande akkoord, buiten bereik van de ministers, in de Amerikaanse^0 Senaat. Want pas als een tweederde meerderheid van dé honderd senatoren zich er achter schaart, wordt de overeen- komst meer dan een stukje papier. Het wantrouwen jegeni. de Sovjetunie in de Senaat is groot en is nog eens versterkt !e' door de manier waarop Sovjetleider Gorbatsjov minister! Shultz anderhalve week geleden in de kou liet staan, toen deze dacht in Moskou spijkers met koppen te kunnen slaan. HET maakt daarbij niet veel uit of Gorbatsjov eerst binnen landse problemen moest oplossen, alvorens een datum tqjji kunnen prikken, of dat hij dacht voordeel te kunnen beha len uit de moeilijkheden waarin president Reagan op dat mo-;to ment verkeerde. Beide verklaringen hebben het wantrou-'ei wen jegens Moskou in de Senaat alleen maar versterkt. Dëen' inhoud van het akkoord moet erg duidelijk zijn, met namefr voor wat betreft de controle op de naleving ervan, wil déeiï argwaan van de senatoren verdwijnen. Plaatselijk mist DE BILT (KNMI) Een ho- gedrukgebied bepaalt het ko mende etmaal ons weer. Het centrum daarvan beweegt zich van oost-Engeland naar Duits land. Door de nabijheid van dit hogedrukgebied wordt er de komende dagen geen regen verwacht. De windsnelheden zijn klein. Naast wolkenvelden komen in onze omgeving ook hier en daar opklaringen voor. Bij helder weer koelt het 's nachts snel af. Hier en daar komt het tot wat vorst aan de ërond en ontstaat er mist. leze mistvelden kunnen zich overdag lang handhaven. Daar waar het 's avonds of 's nachts bewolkt is, koelt het echter nauwelijks af en ontstaat geen mist. Het rustige weer duurt de komende dagen voort. Midden- en zuid-Frankrijk: Flinke' zonnige perioden. Meer naar he|ra< noorden hier en daar mist. Middag; temperatuur van 18 graden in de Py reneeën en langs de Middellandse31 Zee tot 14 graden meer naar he noorden. In mistgebieden lager. Alpengebied: In de dalen plaatselijk mist, vooral aan de noordzijde. Meei bergopwaarts vrij zonnig. Middag e temperatuur in de dalen van 5 gra<ini i mistgebieden tot 14 graden bi zon. Nul( 2700 321 hoogte. ,im Spanje, Portugal: Voornamelijk in,r* het zuiden een enkele bui; overigen! vrij zonnig. Middagtemperatuur var 22 graden in het zuiden en op Mallor i tot 17 graden in het noorden. Italië, Joegoslavische kust Voorna? elc melijk in zuid-Italié enkele regen- ojire onweersbuien. Overigens vrij zonnig ar} In de Po-vlakte plaatselijk mist Mid-, dagtemperatuur van 15 graden in her noorden tot 20 graden in zuid-Italië.: A ik WEERRAPPORT HEDENMORGEN Weersvooruitzichten vo- Europese landen, geldig v en donderdag: ir morgen Zuid-Scandinavië: Droog en af en toe opklaringen. In west-Noor wegen echter bewolkt en af en toe regen. Middagtemperatuur van 10 graden in west-Noorwegen tot rond 7 graden tot 12 graden, in mistgebieden lager. Denemarken, noordwest-Duitsland. Wolkenvelden, maar ook opklarin gen. Middagtemperatuur rond 11 gra- Benelux, midden- en zuid-Duitsland, noord-Frankrijk: Wolkenvelden. Plaatselijk mist. Ook opklaringen. Middagtemperatuur 8 tot 12 graden, in mistgebieden enkele graden lager. Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Ernstige zaak De klacht, volgens een bericht in de krant ingediend tegen een psychiater over sexueel misbruik, is een ernstige zaak. Zulke laagheden zouden niet mogen voorkomen in een beroep, waarvan de beoefena ren zichzelf „autoriteit" op het gebied van het verstand toe dichten. Op wie kunnen we dan nog vertrouwen? Het is trouwens niet de eerste keer dat ik geconfronteerd wordt met dergelijke verachtelijkhe den. In 1979 werd mijn eigen zuster, zo vertelde zij mij, ver schillende malen zonder suc ces benaderd door een psychi ater in de kliniek „Bloemen- daal" om met hem sexueel contact te hebben. Ik hoop dat de sterke arm hier stevig in gaat grijpen en de zaak goed gaat onderzoeken en dat de aangeklaagde, als hij schuldig bevonden wordt, niet onder zijn verdiende straf uit komt. M. Heyl, AMSTERDAM. (ADVERTENTIE)

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2