Europees netwerk vaiyieoHnaaistische voetbalvandalen Politiemannen doodgeschoten bij demonstratie VEERTIG GULDEN VOOR MINDER FILES Politiebonden kondigen reeks prikacties aan Jollar blijft ONDERZOEK WIJST UIT: jakken nute it on e ziji i.36. Bndl°j[ rak wil grotere h n i.05 >evolkingsgroei HET WEER Dinsdag 3 november 1987 79e jaargang no. 23952 Uitgave Westerpers, behorende tot Sijtholf Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chef redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. betaling), kwartaal f. 68,93, jaarf. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vriidag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) f. 0,64 per mm. kleintjes f. 0,45 per mm. FRANKFURT Tijdens een bloedige confrontatie tussen de Westduitse poli tie en betogers zijn gister avond in Frankfurt twee agenten doodgeschoten en negen andere politiefunc tionarissen verwond. De demonstratie was georga niseerd ter herdenking van de omstreden uitbrei ding van het Frankfurter vliegveld Rhein-Main en de ontruiming door de po litie van een protestdorp op 2 november 1981. Volgens de politie hadden zich zo'n honderd tot honderdtwin tig betogers bij de bescher mingsmuur langs de verlengde startbaan verzameld. Enkele personen in de groep begon nen brandbommen en vuur werk naar de politie te gooien. De politie verordende de beto gers zich te verspreiden, maar toen hieraan geen gehoor werd gegeven, werd een char ge ondernomen. Terwijl de po litie bezig was brandende bar ricaden te verwijderen, wer den schoten gelost. Twee agen ten werden van dichtbij ge raakt, aldus een woordvoerder van de politie. Zij overleden in een ziekenhuis. Over de ernst van de verwondingen van de andere agenten werd niets meegedeeld. De ministerpresi dent van de staat Hessen, Wal ter Wallmann, verklaarde na derhand in een dreigend com mentaar: „Dit zal gevolgen krijgen." (ADVERTENTIE) autoverhuur F.PRANGEBS Verhuur van luxe auto's en per- sonenbusjes vanaf 30.- p.dag. HOOFDSTRAAT 104 - LEIDERDORP Tel. 071-894040 Wolkenvelden en plaatselijk mist. Minimumtemperatuur rond 3 graden. Mogelijk vorst aan de grond. Middagtempera- tuur omstreeks 9 graden. Zwakke noordoostenwind. Zon op: 7.40; onder: 17.07. Scheveningen hoog water: 1.33 en 14.02; laag water: 9.41 en 22.03 uur. VS houden vast aan plaatsing kruisraketten (Van onze correspondent) MONTEREY Als de Amerikaanse Senaat volgend jaar oktober het verdrag over de verwijdering van alle middellange afstandsraketten uit Europa nog niet heeft goedgekeurd, moeten op de vliegbasis Woensdrecht als nog kruisraketten worden geplaatst. Dat heeft de Amerikaanse minister van defensie Wein berger gezegd aan de vooravond van de tweedaagse ver gadering van de Nuclear Planning Group, die vandaag in Californië is begonnen. De Nederlandse defensiemi nister Van Eekelen achtte gisteravond laat een reactie ,,niet opportuun". „We moeten ons terughoudend opstel len, en zeker alles nalaten wat de onderhandelingsposi tie van de Amerikanen nog in gevaar kan brengen". Hij zei echter te verwachten dat het akkoord wordt be krachtigd, voordat Nederland aan de beurt is om tot plaatsing over te gaan. Nieuw paspoort op 1 januari in te voeren DEN HAAG De invoering van een nieuw paspoort is mogelijk op 1 janua ri 1988. De regelgeving die daarvoor nodig is, is afgerond, aldus staatssecre taris Van der Linden (buitenlandse zaken) in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Kohnstamm (D66). Van der Linden ontkent dat de invoe ring van het nieuwe paspoort voor de gemeenten extra kosten met zich mee zal brengen. Buitenlandse Zaken heeft ook laten weten dat er gesprek ken gaande zijn tussen het ministerie en de fotovakhandel over de prijs van de pasfoto's. Deze moeten in kleur zijn en fraudebestendig. Ongeveer een maand voor de invoering zullen alle landen volgens de bestaande regels worden geïnformeerd. Anderhalf jaar voor doorspoelen van half miljoen DEN HAAG - Een 58-jarige Leide- naar is vanmorgen door de rechtbank in Den Haag veroordeeld tot ander half jaar gevangenisstraf, overeen komstig de eis van de officier van jus titie. De rechtbank achtte verduistering en valsheid in geschrifte bewezen. De man zou volgens zijn zeggen uit wraak een half miljoen gulden heb ben weggenomen van de Katholieke Schoolstichtingen in Den Haag en dat door het toilet hebben gespoeld. Hij zou dat gedaan hebben omdat hij in zijn werk als administrateur gepas seerd zou zijn. Amerikaanse tv: WEINBERGER TREEDT AF LONDEN Groot- Brittannië exporteert voetbalvandalisme. Daarvoor bestaat een netwerk van Britse, Belgische en Neder landse „voetbalfans", waarbij de Britten door hun Nederlandse en Belgische „vrienden" worden uitgenodigd om zich eens flink uit te komen leven bij wed strijden op het vaste land. Dat blijkt uit een onderzoek van Belgi sche en Britse onder zoekers. Ook is ontdekt dat de relschoppers er neo-nazistische ideeën op na houden. Een van de onderzoekers was de Belgische crimino loog Chris van Limbergen, die verbonden is aan de universiteit van Leuven. Na het Heizeldrama van 1985 kreeg hij, samen met Britse collega's, opdracht het sup- portersgeweld te bestude ren. De onderzoekers meng den zich onder de aanhan gers van de Britse clubs Everton, Chelsea, Manches ter United, West Ham en Millwall, de Belgische sup porters van Anderlecht, Brugge en Antwerpen en onder de fans van Feye- noord en PSV. Berichten over de eerste resultaten van het onderzoek zijn ver schenen in de Britse Sun day Times. Het volledige rapport wordt pas later deze maand openbaar. Uit het verzamelde materi aal is afgeleid dat een be langrijk deel van de rel schoppers uit ultra-rechtse kringen komt. Zo bleken er relaties te bestaan tussen Britse hooligans en het ex treem-rechtse Nationale Front. Soortgelijke contac ten bestaan tussen Belgische relschoppers en de Vlaamse Militaire Orde (VMO) en het „Fronte'de la Jeunesse", twee ultra-rechtse groepen. Tijdens bijeenkomsten van neo-nazi's worden door de voetbalvandalen wervings campagnes gehouden. Volgens de Britse onderzoe ker dr. Tim O'Brien is er sprake van een tweerich- pi tingverkeer. Britten komen naar het vasteland om rel len te schoppen. Op hun beurt gaan Europeanen naar Groot-Brittannië om „nieuwe technieken" op te doen. Een daarvan is het netjes gekleed gaan, zodat je niet tevoren als potentiële relschopper door de politie in de gaten wordt gehou den. Ondanks hun band met neo-nazistische groepen, is de ideologische bagage van veel relschoppers niet erg groot. Het enige waar zij volgens de onderzoekers op uit zijn is vechten, omdat dat prestige geeft. Het is nauwelijks meer een hobby, maar veeleer hun beroep geworden. Duitse politiemannen drommen bijeen nabij de barricades op het Frankfurter vliegveld; demon stranten schoten daar gisteren twee agenten dood. foto: ap Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar. de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. ISTERDAM De koers van de Ame- aanse dollar is vandaag verder gedaald, i de wisselmarkt in Amsterdam bedroeg koers vanochtend ongeveer 1,9205 gul- n, na een slotkoers van 1,9325 gulden teren. De koers kwam gisteravond in iw York uit op een slot van 1,9260 gul- n. De dollar zakte daar ten opzichte van mark tot vrijwel een dieptepunt met n slotkoers van 1,7105 mark. Tegenover yen bereikte de dollar in New York Ifs de laagste koers sinds de Tweede ereldoorlog met 136,95 yen. g. 8: Lage dollar betekent einde Fok- Caspar Weinberger WASHINGTON De Amerikaanse minister van defensie, Caspar Weinberger (70), legt bin nenkort zijn functie neer. Dit is gisteren bericht door verscheidene grote Amerikaanse televi siestations. Regeringswoordvoerders weigerden het bericht te bevestigen. Volgens NBC zal Weinberger worden opgevolgd door Reagans Nationale Veiligheidsadviseur Frank Carlucci, die op zijn beurt wordt opgevolgd door zijn hui dige assistent, luitenant-generaal Colin Powell. Volgens NBC zou Weinbergers besluit zijn in gegeven door de zeer slechte gezondheid van zijn echtgenote. Weinberger wilde gisteren geen commentaar op de berichten leveren. :inlAGHDAD .De Iraakse 'igering is een campagne be- >nnen om 's lands bevolking iel te doen toenemen. De D taatsradio wijst de bevolking r dagelijks op dat er drin- Ï.Ö4. end behoefte is aan meer ig a rakezen, aangezien de vij- Tnd. Iran, 46 miljoen burgers :zit, tegen Iraq slechts 16 jZei niljoen. Iedere Iraakse voo rouw moet een baby krijgen cpls antwoord op de Iraanse gressie tegen Iraakse kinde- *Sn", aldus de bijdrage van nationale federatie van wouwen. In het geval van 'in tweeling krijgt de moe- >r een jaar betaald verlof. DEN HAAG Iedere verkeersdeelnemer zou ongeveer veertig gulden per jaar extra moeten bij dragen voor het uit de weg ruimen van knelpun ten in weg- en railverbin dingen. Automobilisten en gebruikers van het open baar vervoer kunnen met hun bijdrage een „mobili teitsfonds" van ƒ200 mil joen vormen. De overheid moet daarin 100 miljoen storten. Er is voorlopig 300 miljoen gulden nodig voor het oplossen van knelpunten. Dit idee van ANWB-voorzitter mr. P.A. Nouwen kreeg giste ren bijval op een bijeenkomst van de Stichting Weg, waarin naast zijn organisatie ook RAI, BOVAG, de beroepsvervoer ders en de NS participeren. Ook adviseur A. Schreuders van minister Smit-Kroes van verkeer ziet het idee van Nou wen wel zitten. Alleen de autobranche, verte genwoordigd in de RAI, is te gen de oprichting van een nieuw fonds. Volgens de bran che ligt het meer voor de hand dat automobilisten die een jaarabonnement nemen op tram, bus of trein voor woon werkverkeer, een korting krij gen op de motorrijtuigenbelas ting. Volgens een woordvoer der van de NS kan chaos in de spitsuren verleden tijd zijn als meer dubbeldekstreinen inge zet kunnen worden. De ver voerscapaciteit in de randstad zou dan met dertig tot veertig procent stijgen. CHIRAC KAN SITÏAMTR IVTTITT SIlAlulu illfid OVERHALEN JERUZALEM De Franse premier Chirac is er niet in geslaagd de weerstand bij zijn Israëlische collega Shamir tegen een internationale Middenoostenconferentie weg te nemen. Chirac begon zondag aan een bezoek van drie da gen aan Israël, het eerste van een Franse premier aan dat land. Die dag deed Chirac een openlijk beroep op Shamir in te stemmen met een internationale conferentie, omdat dat naar zijn zeggen „de meest aangewezen weg is om de par tijen (die bij het Arabisch-Israëlische conflict betrokken zijn) bij elkaar te brengen". Shamir kwam gisteren fel te gen die oproep in het geweer en bestempelde het idee van een internationale conferentie als een „Russische uitvin ding". Shamir drukte Chirac op het hart ervoor te zorgen dat de EG zijn initiatieven voor een brede Middenoostenconfe rentie staakt en er in plaats daarvan naar streeft om de Jordaanse koning Husayn over de streep te trekken om een afzonderlijk vredesgesprek aan te gaan met Israël. Echter naar het oordeel van vice-premier Peres is een in ternationale conferentie onder auspiciën van de vijf per manente leden van de VN-Veiligheidsraad de enige wijze waarop Jordanië en andere Arabische landen tot onder handelingen met Israël kunnen worden bewogen. Voor het eerst zal binnenkort een voorwerp uit het graf van Toetanchamon worden verkocht. In december wordt bij Christie's in Londen een gegraveerd plakje goud van 22,5 cm geveild. Op de drieduizend jaar oude afbeelding staat de Egyptische koning afgebeeld tussen de goden Atum en Re Herakhty. De opbrengst van het slechts 25 gram wegend laagje goud ^ordt geschat op zo'n 500.000 gulden. foto: ap woonwagen centra mil Vol HELMOND/DEURNE De belastingdienst 'heeft vanmorgen met twintig deurwaarders en 'honderd politiemensen leen inval gedaan in woonwagencentra in Helmond en Deurne. Vier autosloopbedrijven die daar gevestigd zijn, luden een belasting huid hebben ter grootte van vijftien tot twintig iljoen gulden, olgens de belasting- lienst zouden de mensen m wie het gaat ver on- Oegs [der de prijs hebben ge- l'werkt omdat ze geen be den: I 'lasting betaalden. De te [deurwaarders hebben be tslag gelegd op admini straties, waardepapieren, jeld, voertuigen en cara- ^✓ans. De fiscus had daar- j>o«jtoe zelfs een aantal mo- liele hijskranen aange- oerd. Ook is een grote kist met zilveren tienjes j aangetroffen. Op een van de woonwagencentra in Helmond hebben enkele bewoners zich korte tijd verzet. De mobiele een heid heeft daar zes aan hef 'houdingen verricht. N (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De politie bonden willen vanaf mor gen overal in het land ac ties gaan organiseren om hun eisen tot behoud van inkomen en verbetering van werkomstandigheden kracht bij te zetten. De eerste actie wordt, zoals eerder al was aangekon digd, morgenavond in Amsterdam gevoerd rond de voetbalwedstrijd tussen het Westduitse HSV en Ajax. Minister Van Dijk (binnen landse zaken) deed gisteren een dringend beroep op de hoofdstedelijke politie om bij de wedstrijd gewoon haar werk te doen. De voorzitters van de twee politiebonden, Van der Linden (NPB) en Koffeman (ACP) reageerden daar afwijzend op. Van der Linden nam het Van Dijk kwalijk dat deze van een „destructieve actie" had ge sproken. „Dat is stemmingma kerij", aldus Van der Linden. „We zullen HSV-Ajax heus niet geheel boycotten. Wat we wèl gaan doen vertel ik nog niet. Dat moet een verrassing blijven". Volgens de NPB- voorzitter zal de politie de ko mende weken in heel het land korte werkonderbrekingen, stiptheidsacties en ludieke ac ties houden. Er zal echter niet worden gestaakt. Volgende week zullen de mi nisters Korthals Altes en Van Dijk, beiden verantwoordelijk voor het politiebeleid, weer met de bonden gaan onder handelen over de arbeidsvoor waarden voor 1988. Centraal staat daarbij een nieuwe toe- Agenten volgen het debat over slagregeling voor onregelmati ge diensten en overwerk. Daardoor dreigen veel politie functionarissen erop achteruit te gaan. De ministers maakten gisteren in de Tweede Kamer duidelijk dat zij geen garantie kunnen bieden op behoud van de huidige inkomens. De frac- het politiebudget vanaf de public ties van CDA en VVD steunen deze opvatting. De twee bewindslieden verde digden gisteren opnieuw hun standpunt dat er de komende jaren meer geld moet worden gestoken in automatisering en verbetering van de communi catie tussen de korpsen en dat ;e tribune. foto: anp er minder geld moet worden uitgetrokken voor politieper soneel. De politie kan best met een kleiner aantal mensen werken, aldus de ministers, als er maar meer gebruik wordt gemaakt van computers en als bepaalde taken worden afge stoten. Elk jaar is er wel iets door de televisiemensen te vinden om de mensen tot diep in de nacht in span ning te houden. Eerst die kluis van de Andrea Do- ria, daarna - vorig jaar -dat gedoe met de „nala tenschap" van Al Capone en nu weer die kluis van de Titanic. Achteraf, een dag of wat nadat acteur Telly Savalas de kluis voor de televisie heeft geo pend, wordt erover beweerd dat er voor de tv maar net gedaan is alsof er een zakje met muntstukken in zat. De kluis zou leég zijn geweest, maar voor de vorm had men het zakje, dat overigens wel el ders op de zeebodem was aangetroffen er maar in gestopt. Vandaag meer hierover in de Leidse Cou rant: dagelijks tot de rand toe gevuld met nieuws. Waarmee velen zelfs tot diep in de nacht in span ning worden gehouden. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Naam:

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1