Het dagboek van een werpt een ongedacht licht op de hongerwinter DE STICHTING OUD ZOETERWOUDE HEEFT HEEL WAT INPETTO EÏDEN OMGEVING £cidócSöuio/nt DINSDAG 3 NOVEMBER 1987 PAGINA 13 VERVAARLIJK Kantonrechter Rigters blik te ietwat verschrikt naar de verdachte die naar voren kwam. Als die maar geen gedonder geeft, zo op de vroege maandagochtend, zag je hem denken. De Lei- denaar zag er inderdaad vervaarlijk uit. De bode keek wat bedenkelijk naar de zware zwarte motorlaar zen die het parket in de rechtszaal een onverwachte schuurbeurt gaven. De spij kerbroek en het spijkerjack met afgeknipte mouwen verlangden duidelijk naar een langdurig verblijf in een wasautomaat. Het leren jack onder het spijkeijasje zag er uit alsof het moeiteloos een geweersalvo van een wille keurig junglecommando kon weerstaan. Bovendien bungelde in de linkerhand van de jongeman een ver dacht geel plastic tasje. Toen hij voor het hekje had plaatsgenomen legde hij het voorzichtig naast zijn voe ten. Het tasje herbergde on getwijfeld een vuurwerk- bom, die na de eerste scher mutselingen de rechtszaal ingeworpen zou worden. De jongeman leunde strijdlustig over het hekje. De dappere kantonrechter slikte twee keer en begon de tenlaste legging voor te lezen. De Leidenaar had vorig jaar verzuimd om de omroepbij drage te betalen. „Dat klopt", beaamde de jonge man. Of er inmiddels al wel betaald was, wilde Rigters weten. „Ja, ik heb maar be taald omdat mijn radio ver zegeld werd, maar ik ben het er niet mee eens", ant woordde de jongeman en zijn stem klonk beschaafder dan je afgaande op zijn uiterlijk zou vermoeden. De jongeman ging er eens goed voor staan. „Ik heb drie punten aan te voeren", kondigde hij aan. „Zo zou ik wel eens willen weten op welke rechtsgrond men mijn woning heeft betreden. Ik heb het nagezocht, maar geen artikelen in de wetboe ken kunnen vinden". De dienstdoende controleamb tenaar had hij eerst de toegang tot de woning ge weigerd, maar de twee agenten die even later ten tonele waren verschenen hadden met een indrukwek kende uitziende machtiging gezwaaid en waren de wo ning binnen gedrongen. „Voordat ze zoiets mogen doen, moet je verdachte zijn, maar ik wordt toch geacht te goeder trouw te zijn", al dus de verdachte, die zich kennelijk een middagje in de bibliotheek had ver schanst met de nodige wet boeken. Jurist Officier van justitie Hansma formuleerde zijn antwoord voorzichtig, er inmiddels van overtuigd dat hier geen jurist van de koude grond stond. Als je een controleur van de omroepbijdrage de toegang tot je huis weigert, word je als verdachte aange merkt, zo legde hij uit. „Maar eigenlijk ben ik prin cipieel tegen de radiopro gramma's van de Neder landse omroepverenigin gen", gooide de jongeman het nu over een andere boeg. „Maar u heeft wel een radio", dacht kantonrechter Rigters de man in de hoek te zetten, maar die zei met een wijs gezicht: „Er ge beurt meer in de wereld". Hansma zei het argument dat de Nederlandse radio programma's niet deugen te kunnen begrijpen, maar eis te toch 45 gulden boete. Rigters gaf de jongeman weer het woord, maar had daar na tien minuten duide lijk spijt van. „Ik was dus pas bij punt één gebleven", begon de Leidenaar zijn tweede termijn, waarin ach tereenvolgens de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens en de Neder landse Omroepwet uitge breid aan bod kwamen. „TROS, Veronica, AVRO, ze leveren pulp waar ont wikkelingslanden zich voor zouden schamen. Ze moeten volgens de wet programma's leveren, maar je krijgt kik kerdril. Hdt is een schande", zo beëindigde de jongeman zijn tirade. Er viel een stilte in de rechtszaal, die werd doorbroken door het zachte stemgeluid van Rigters die vroeg: „Dat was het?". Hij wachtte het antwoord niet af, maar sprak direct het vonnis uit: 45 gulden boete, want voor klachten betref fende de kwaliteit van de, Nederlandse omroep moest de jongeman ergens anders zijn. Die informeerde gepi keerd hoe hij in cassatie kon gaan bij de Hoge Raad. En nam vervolgens weer plaats in de zaal, in afwachting van de volgende zaak. Dat hele rechtsgebeuren was hem kennelijk toch gaan in teresseren. PAUL VAN DER BIJL De jonge frater had boven in zijn kamer een prachtige ob servatiepost. Het Kruisheren klooster aan de Zoeterwoud- se Vrouwen weg was een hoog gebouw en je kon tot in de wijde omgeving, tot Den Haag en Delft, gemakkelijk over de polder kijken. Je kon zelfs de bommen zien vallen en daarna de inslagen en rookwolken. En ook „de En gelse jagertjes", die almaar in het luchtruim krioelden. De jonge frater was niet slechts een veelbelovend philoso- fant, hij werd ook gegrepen door het barre tijdperk waar in hij voor priester studeerde. Zo zag hij ook in de verte het bombardement op het Haagse Bezuidenhoutkwartier en de luchtactie tegen de buurt bij het Leidse spoorwegstation. De berichten van de Engelse radio waren hem ook niet vreemd. Uit dat alles ont stond bij het fratertje de be hoefte om het allemaal op te schrijven in een dagboek. De student beschikte niet over een buitengewoon briljante pen, maar niets ontsnapte in Zoeterwoude en omgeving aan zijn waarneming. Minu tieus en'gedetailleerd legde hij in geschrift de Zoeter- woudse Hongerwinter vast: vanaf 1 september '44 tot 6 juni '45. De frater telde zelfs (ook 's nachts) het aantal ma len dat er een VI of V2 werd gelanceerd, met een aanteke ning als zo'n lancering mis lukte. Hij kon dan wel soms die 1 of 2 niet uit elkaar hou den, maar hij hield vanuit het klooster het aantal stuks nauwlettend in de gaten. Een „uitschieter" was zaterdag 20 jan. '45, toen hij van 's mor gens 9 tot 's avonds 10 uur uitgerekend 10 „afschietin gen" noteerde: „Dat gaat vandaag reusachtig. Het is anders de laatste dagen erg rustig geweest", schreef de observant in koelen bloede. Herontdekt Dit fratertje was de latere Kruisheer pater A. van den Eisen, wiens dagboek (men leefde stap voor stap naar de bevrijding toe) onlangs he rontdekt werd in Uden, teza men met onnoemelijk veel fotomateriaal uit de nalaten schap van wijlen pater Spie- rings, eens zielzorger in Zoe terwoude, die het dorp ook al in zijn hart gesloten had. De Stichting Oud Zoeterwoude („Dat leeft in Zoeterwoude; we hebben bijna 550 leden Oud Leiden heeft er 1617 wat toch wel wat zegt, wat onze gemeente betreft", vindt voorzitter A.Chr.J. Duindam) was daar erg blij mee. „Je ziet die hongerwinter, Dolle Dinsdag, de razzia's, de vor deringen en overvallen, de executies ook, helemaal vóór je", vindt Duindam ook. „Ik dacht, dat we dit dagboek in 1990, 50 jaar na het begin van de oorlog, in boekvorm uit konden geven. Hef is belang wekkend genoeg, ook voor de geschiedschrijving van het voortlevende Zoeterwoude. Maar we zullen veel fotoma teriaal erbij moeten hebben. Ter verluchting van de tekst, en om het een beetje „gezel lig" te maken. De echte Zoe- terwoudenaars kunnen ons daarbij helpen door ons ma teriaal, dat ergens vaak ver geten in een hoekje ligt, ter beschikking te stellen. Ze krijgen het natuurlijk weer van ons terug. Maar het kan De Dorpsstraat van Zoeterwoude een kwart eeuw geleden, vóór de rigoureuze afbraak. een Zoeterwouds standaard werk worden". Ton Duindam, oud-wethou der van Zoeterwoude en thans, „rustend", 6 jaar voor zitter, nog dag aan dag actief voor de stichting anno 1970. Vandaag huldigt hij de inzet van één van de oprichters, mevrouw A.E.C.M. Kort- mann-Keulen (5 jaar voorzit ter en „stuwende figuur") en de energieke vasthoudend heid van bestuursleden als Jan van Gent jr., vice-voor- zitter, en C.P.J. Paardekoo- per. Alle activiteiten zijn vastgelegd in de kwartaaluit gave „Suetan", een boeiend periodiek dat eeh karolingi- sche nagalm heeft; maar daar heeft de stichting alleen maar plezier in, „omdat je zo fijn terug kunt grijpen". Zo als Duindam ervan getuigt: „Bekend als zeer gefundeerd, een goed blad, niet de minste onder de bladen van oud heidkundige verenigingen". Kortom, de Zoeterwoudse stichting wil toonaangevend zijn. Het gaat erop lijken. Herdershond Maar nog even terug naar dat ontdekte dagboek van pre-herdershond Van den Ei sen. De frater kreeg, destijds, elke dag berichten door of ondervond de ontwikkeling aan den lijve: „15 oktober '44: vannacht dreunde alles, zelfs m'n bed. Er werd zwaar ge bombardeerd aan de kust. Vanaf 7 uur vlogen de E(n- gelse) jagers erg hoog, iets wat ze niet gewend zijn; om half 10 nog een VI". Vcnray was gevallen en ze hadden Duisburg „onder handen ge had met 4000 bommenwer pers". Maar ook over het Verre Oosten was de, op pa pier enthousiaste, jeugdige frater goed geïnformeerd: „Formosa en Yokohama zijn ontzettend gebombardeerd. Vanmorgen ging er een VI". „Donderdag 19 October '44: om 8 uur v.m. een VI afge schoten. Zondag hadden de Duitsers een geheime zender ontdekt op de Lammen- schansweg in Leiden. Hij had al 4 jaar gewerkt. Het moet absoluut verraden werk zijn geweest. De bezitter van het toestel, die leider is van de ondergrondse in Leiden, is er van door. Zijn vrouw en kin deren zijn meegenomen. Daar zij Rijksduitse was, is ze vrijgelaten met haar dochter. Een zoon is er eveneens van door en een ander hebben ze vreselijk mishandeld. Hij ligt onder bewaking in het zie kenhuis. Het huis dat ze be woonden vloog vanmiddag (Ton Duindam zag het, met eigen ogen, aan de overkant, T.P.) om 3 uur in de lucht. De Duitsers veronderstelden, dat 't geheime toestel ergens in de muur zat. Daarom er maar mee de lucht in. De huisraad hebben de Duitsers maar zelf ingepalmd. Dan hebben ze ook wat voor de moeite. De Engelsen zitten nog 3 km. van Breskens", schreef de frater. „Het weer is slecht, daarom veel hin der". Wat betreft het uit te geven dagboek van de voormalige frater, zou Ton Duindam best gegevens willen hebben over de volgende voorvallen: „Op de Hoge Rijndijk liet de Grü- ne Polizei op Dolle Dinsdag uit een vlaggemast een vlag verwijderen door een schil der, die daar aan het werk was. Toen hij bovenin de vlaggemast geklommen was, schoten ze hem dood". Wie weet wie deze schilder was? In Stompwijk werden rond 4 okt. '44 paarden gevorderd. De Duitsers vonden één Het autobedrijf en de bezinepomp van de heer Bousie aan de Zoeterwoudse Rijndijk in de dertiger jaren. paard in een druivenkas. De boer, die dit paard niet kon missen, mocht hem houden tegen afgifte van een kaas. Wie was die boer? Op 26 nov.'44 stond aan de Hoge Rijndijk zwaar Duits afweer geschut opgesteld. Wie weet waar? Half januari '45 kwa men er Rotterdamse kinde ren in het Graalhuis (dorp) en het Witte Huis, Rijndijk. Wie weet hier meer van? En nog een heel goeie. Geno teerd bij een, razzia in de Weipoort en het Westeinde. Vooral de Weipoort; daar viel, tot in de laatste uren van de wanhoop nog wat vet tigs te halen. „Bij een boer, die zijn 25-jarig huwelijks feest vierde in de kerk, was niemand thuis. De Duitsers braken daar in, omdat ze alle deuren op slot vonden. Ze vonden er de tafels fijn ge dekt, flessen jenever etc. eet. Als beesten hebben ze alles opgegeten en opgezopen. Zul ke lieflijkheden halen ze tij dens hun razzia's uit. Het re sultaat van de razzia's weten we niet. Een Duitser zei, dat ze hier wel anderhalve week bezig zouden blijven. We hebben dus nog wel wat te verwachten". Wie was die boer? die we vandaag agrariër noemen. Maar Oud Zoeterwoude zou 't best graag willen weten. Er zit nog heel veel meer vast aan dat uit te geven dag boek van frater Van den Ei sen, zaliger gedachtenis. Het is goed voor een feuilleton. Daarom alleen al kom ik erop terug. En op de stichting Oud Zoeterwoude, die nog heel wat boeiends in petto heeft voor die groene ge meente: dorp en Rijndijk te zamen. Witte Singel blijft protesteren Bewoners van de Witte Singel in Leiden blijven protesteren tegen het afsluiten van de Breestraat. Nu de raadscommissie ruimtelijke ordening zich deze week opnieuw over de kwestie Breestraat buigt, hebben bewoners van de Witte Singel de oude lakens weer uit de kast gehaald om hun bezwaren kenbaar te maken. Volgens de bewoners heeft het afsluiten van de Breestraat tot gevolg dat de Witte Singel en de Zoeterwoudsesingel worden geteisterd door automobilisten, die wat al te veel haast hebben. Vooral kinderen en ouderen zouden daar de dupe van kunnen worden. De raadscommissie vergadert donderdagavond. FOTO: TEJO RINGERS Geen subsidie voor badmintonvereniging NIEUWVEEN - De badmin tonvereniging krijgt geen sub sidie voor het 15-jarig jubile um. Dit ondanks het pleidooi dat penningmeester C. Ver meulen gisteravond hield in de raadscommissie welzijn. Vermeulen deed een beroep op de toevoeging aan de sub- siedieverordening. Deze houdt in dat, indien de verenigingen een jubileum willen vieren, al leen subsidie word verstrekt bij een 12'/2, 25 en 50-jarig jubi leum waarbij de vereningin- gen met een overzicht van de kosten en een jubileumplan op t*fel dienen te komen. Toen de commissie welzijn dit in mei aan de gemeenteraad ad viseerde was er duidelijk spra ke van dat ook andere lu strumvieringen zoals een 15- jarig bestaan, mogelijk gesubsi dieerd kunnen worden. „In goed overleg is alles mogelijk" waren de woorden van wet houder Franssen destijds. „Er is toen nadrukkelijk ge vraagd of er verenigingen wa ren die op dat moment de dupe zouden kunnen worden", pleite GB-raadslid F. Swart voor de vereniging. Zijn frac tiegenoot de heer Tesselaar verweet de wethouder dat na de „dead-line" (op 1 oktober ging de nieuwe regeling in) wel verzoeken van anderen verenigingen zijn ingewilligd, al dan niet terecht. „Er is ge constateerd dat men het met die datum niet zo nauw neemt", zei Tesselaar. Wethou der Franssen stelde echter dat B en W een duidelijk besluit willen nemen om discussies als deze te voorkomen. „In het ge val van de badmintonvereni ging is er eerst feest gevierd, nog voordat dit punt ter spra ke kwam in de commissie. Blijkbaar heeft de badminton vereniging geen behoefte ge had aan financiële steun", al dus wethouder Franssen. Expositie (1) De kunstenaar Harm Rijk mans exposeert zijn oliever ven en aquarellen in de maanden november en de cember in De Nachtegaal van Lisse aan de Heereweg 10. Rijkmans heeft een voorkeur voor water, wei, bos, heide en Hollandse luchten. Hij is een duidelijk exponent van de Haagse School. De ten toonstelling is dagelijks van 's ochtends negen tot 's avonds elf uur te bezichtigen. De toegang is gratis. Expositie (2) Vier kunstenaars exposeren in de maand november in Galerie Alba aan de Kort- steekterweg 42 in Alphen aan den Rijn. Lianne Wer- neke toont sieraden en kleine plastieken, Theo Hoogewerf kleuretsen, Elbert Ploos van Amstel tekeningen en José Calsina etsen en aquarellen. De officiële opening is zon dagmiddag om vier uur. Ga lerie Alba is elke vrijdag, za terdag en zondag geopend van 's ochtends tien tot 's avonds acht uur. Expositie (3) Paula Mosmans met kera miek en Elly Boeve met ba tik schilderingen exposeren tot en met donderdag 26 no vember in galerie De Pomp in Warmond. De uit Lekker- kerk afkomstige Paula Mos mans maakt geestige figuren die ontstaan op de draaischijf en met de hand verder be werkt worden. De schilderin gen in batik van de Benne- broekse Elly Boeve kenmer ken zich door bijzondere vormgeving en kleuren. Ope ningstijden: dinsdagavond 19.00-21.00 uur, woensdag 10.00-12.00 en 14.00-16.00 uur en donderdag, zaterdag en zondag 14.00-16.00 uur. In het Oude Raadhuis in Warmond zijn tot en met 26 november etsen van Ab Steenvoorden te zien. Openingstijden: woensdag, donderdag, en zondag 14.00-16.00 uur en za terdag 11.00-16.00 uur. Expositie (4) „Kinderen...krijg je die zo maar?" is de titel van de ten toonstelling die deze maand te zien is in de bibliotheek aan de Weteringkade in Noordwijk. Deze expositie is georganiseerd ter gelegen heid van het tienjarig bestaan van de Stichting Medisch Centrum voor Geboorterege ling (SMCG) en belicht de geboorteregeling van ver schillende kanten. Expositie (5) In Galerie De Sluis aan de Sluitkant in Leidschendam wordt tot 20 november een tentoonstelling gehouden van werk van vier Nederlandse kunstenaars. Addy Bloem toont keramische objekten, Marijke Bruins schilderijen en tekeningen, Henk Hesseli- us sculpturen en Wimme Kerklaan schilderijen en werken op papier. De galerie is geopend van woensdag tot en met zaterdag van half een tot vijf uur, zondag van één tot vijf uur en na telefonische afspraak. Poppenkast In het gebouw Amstelhoeve aan het Fluitpolderplein in Leidschendam gaan morgen kinderen van zes tot en met twaalf jaar oud zelf poppen maken en vervolgens ook zelf een poppenkastverhaal in elkaar zetten en aan hun vriendjes vertonen. Het pop penkastspel begint om half twee en eindigt om drie uur. Toegang vijftig cent. Moslimvrouw De Stichting Leidschendam- se Vrouwenraad vandaag een voorlichtingsavond on der het thema „De rol van de Moslimvrouw en de Tibe taanse vrouw in Centraal ChinaMevrouw W. L. T. M. Duynstee, die in mei van dit jaar Centraal China bezocht, zal aan de hand van dia 's van haar ervaringen vertellen. De toegang is gratis, de bij eenkomst begint om acht Droogbloemen De Kon. Mij. Tuinbouw en Plantkunde organiseert op drie woensdagavonden een cursus droogbloemen schik ken. De cursus begint mor gen en wordt gegeven in de voormalige kleuterschool aan het President Kennedyplein in Leidschendam. Leden be talen 21 gulden, niet-leden 25 gulden. Bloemen en materi aal zijn te koop bij de docen te. Aanmelden telefoon 278411. Concert De muziekvereniging Wil- helmina en het mannenkoor Jubilate geven vanavond een concert in de Immanuelkerk aan de Kerkstraat 7 in Rijns burg. Aanvang acht uur. De toegangsprijs bedraagt zeven gulden vijftig. Voor de pauze worden klassieke stukken gespeeld waaronder van Gounod en Schubert. Na de pauze komt het populaire werk aan bod. Fancy-fair In bejaardenhuis De Bernar- dus in Sassenheim wordt morgen de jaarlijkse fancy- fair gehouden. Behalve de verkoop van de handwerken. is er een rommelmarkt, een rad van avontuur, een glas blazer en een stand met droogbloemen. Kinderen kunnen meedoen aan een te ken- en knutsel wedstrijd. Verder zijn er twee loterijen en men kan hapjes kopen. De fancy-fair is 's morgens tus sen tien en twaalf open, 's middags tussen twee en vijf en 's avonds van half zeven tot acht uur. Poppenspel De poppenspeelster Francine Abbing geeft morgenmiddag een voorstelling voor kinde ren van 3 tot 6 jaar oud in het K&O-gebouw aan de Sluis weg in Katwijk. F ran den Abbing betrekt de kin deren actief bij haar optre den. Kaarten -kosten drie gul den per stuk en zijn te koop bij K&O in Leiden en Kat wijk en bij de Katwijkse VVV. De voorstelling, geti teld „In Holland staat een huis", begint om twee uur. Winkelen De afdeling Leidschendam van de Unie Van Vrijwilli gers gaat morgenochtend weer met ouderen en gehan dicapten winkelen in Leid- senhage. Men wordt, even tueel met de rolstoel, per auto opgehaald en weer thuisgebracht. Tussen de in kopen door wordt bij V&D een kopje koffie gedronken. Meer inlichtingen, telefoon 271805 of 856253. Verzekeringen Het Zoeterwouds katholiek Vrouwengilde houdt van avond in Don Bosco een bij eenkomst met als thema „Wat vrouwen van de sociale verzekeringen moeten we ten". Deer Van Hal van de Detam, de bedrijfsvereniging voor detailhandel, ambachten en huisvrouwen, houdt inlei ding. Aanvang acht uur.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13