5 Provincie moet subsidie voor reconstructie Hoogewaard verdubbelen Koudekerk grijpt naast pentekening dienstuerlenin Mooiste voortuinen bekroond Snel duidelijkheid over aanleg fietspad Zevenhoven-Mijdrecht LEIDEN OMGEVING SaidóaQowioiiL DINSDAG 3 NOVEMBER 1987 PAGINA 12 l Gehaktballetjes met paprika en prei in kerriesaus met rijst of mie tweekleuren vla Voor twee personen heeft u nodig: 1 sneetje brood, uit je, selderij, 200 g gehakt, zout, peper, nootmuskaat, 2 lepels olie, 1 grote ui, knof look, 500 g prei, kerrie, 5 dl water, 1 bouillonblokje, 1 paprika, 2 lepels santen of gemalen kokos, djahe, sambal, ketjap, (10 g mai zena); 250 g droogkokende rijst of mie; 2V* dl gele vla (2Vt dl melk, 12 g custard, 15 g sui- kér), 2Vt dl chocoladevla 2Vt dl melk, 10 g cacao, 22 g suiker, 12 g maizena). Week het sneetje brood tien minuten in ruim water, druk het zo droog mogelijk en maak het fijn. Snipper het uitje en knip de selderij fijn. Kneed brood, ui, selderij, ge hakt, zout, peper en noot muskaat tot een samenhan gende massa en vorm er bal letjes van. Leg de gehaktbal letjes een uur koel weg en bak ze vervolgens vlot bruin in :een ruime braadpan in de olie. Schep de balletjes uit de pan en fruit in het overgebleven vet de in dunne snippers ge sneden ui lichtbruin. Voeg det geperste knoflook, de in ringen van een centimeter gesneden prei en kerrie toe en bak het mengsel al om scheppende nog twee minu ten. Dóe er water en een bouil lonblokje bij en laat de massa vijf minuten koken. Snijd de afgespoelde en van steel en pitten ontdane paprika in ge lijke stukjes en laat deze met c/e gehaktballetjes en de san ten of gemalen kokos nog vijf minuten met de prei- massa meesudderen. Maak het gerecht op smaak af-met kerrie, djahe, sambal en ketjap en bind het even tueel met maizena. Geef er rijst of mie bij. Schenk de gele en de chocoladevla tege lijk in de schaaltjes. Bij vlaas van gelijke dikte en bij even snel schenken zal er een rechte afscheiding ontstaan tussen de twee kleuren. JEANNE APOTHEKEN De avond- en nacht diensten van de apotheken in de re gio Leiden worden tot vrijdag 6 no vember waargenomen door apotheek Zuid-West in Leiden en apotheek Lin naeus in Leiden. ONGEVALLENDIENST ZIEKENHUI ZEN LEIDEN Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis be halve van dinsdag 13.00 u. tot woens dag 13.00 u. (Diaconessenhuis polikli nieken tel 155543. afdeling S.C.U. tel 175639) en van vrijdag 13.00 u. tot zaterdag 13.00 u. (Elisabeth-zieken huis). CENTRALE REGISTRATIE KINDER OPVANG (Koornbrugsteeg 2. 2311 EK Leiden, tel 254810.) Informatie over en aanmelden voor kinderop vang in Leiden. Geopend: ma t/ dag 9-12. ANTI-DISCRIMINATIE CENTRAAL MELDPUNT LEIDEN. Ketelboeter- steeg 10. Ma. t/m vr. telefonisch be reikbaar van 10.00 tot 16.00 via 071- 120903. Spreekuur ma. 13.00-15.00 en do. 18.80-20.30. LEIDSE RECHTSWINKEL Jurl- dièch Adviesbureau. Ketelboeters- steeg 10. tel. 130775; afdeling belas tingen: alleen op afspraak, klachten bureau: di. en do. 18.30-20.30, afde ling vreemdelingenrecht: ma. 13-15 en do. 18.30-20.30, afdeling vrouw: vr. 10-12. SOS Telefonische Hulpdienst Lel den e.o. Voor een gesprek van mens tot mens. Vertrouwelijk. Dag en nacht bereikbaar. Telefoonnummer achterop de telefoongids (071- 125202). BUREAU VOOR RECHTSHULP Herengracht 50. tel. 123942; spreeku ren ma. en di. 10.00-12.30 u.. 13.30-16.00 u.; do. 18.30-20.30 u. DIERENHULP- EN AMBULANCE DIENST Hulpverlening in Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, Rijnsburg, Valkenburg, Voorschoten, Warmond en Zoeterwoude. Tel. 071-174141. BURGERRAADSUEDEN Koren- brugsteeg 2. tel. 143171 (kantooru ren). Spreekuren ma., dl. en wo. 11.00-12.00 u.. do. 18.30-20.00 u. GEZINSVERZORGING Stichting gezinsverzorging Leiden. Aanvragen hulp voor bejaarden en langdurige zieken en gezinsverzorging. Rem- br^ndtstraat 17, tel. 149441 (ma. t/m vr, 9.00-10.00 u. en 13.00-14.00 u.). FIGUURPUZZEL MAGISCH FIGUUR lh elk vakje dient een letter te wor den Ingevuld, waardoor zowel hori zontaal als verticaal woorden van rlavolgende betekenis verkregen kunnen worden: 1 wartaal; 2 boek uit het Oude Tes tament; 3 metaallegering; 4 plech tig verzoek; 5 snoepgoed; 6 pell- stift; 7 zijrivier van de Fulda. OPLOSSING Historische vereniging in de problemen WOUBRUGGE De historische vereniging Otto Cor- nelis van Hemessen is enigszins in de problemen geko men. Dit stelt secretaris Hans van der Wereld in het jaarverslag van de vereniging. Op de ledenvergadering, komende donderdag, worden de plannen voor de toekomst bekend gemaakt. Als voornaamste oorzaak van de problemen worden ziekte van de voorzitster en het niet meer beschikken over stencilapparatuur genoemd. Daarnaast heeft het zoeken naar een nieuwe vorm voor het verenigingsblad De Ja- cobsladder veel inspanning gevergd. Hierdoor zijn re gelmatige publicaties van geschriften over de Woubrug- se historie sterk vertraagd. Vier publicaties zijn binnen kort te verwachten. De boekjes „Straten schrijven his torie" en „De geschiedenis van het gemeentehuis" ver schijnen nog dit jaar. Tevens verschijnen nog voor de jaarwisseling de kronieken 1985 en 1986. Na het officië le gedeelte van de jaarvergadering, die om acht uur in gebouw Immanuël begint, vertoont de heer Grandia een film over Woubrugge. Ondernemersvereniging Alkemade opgericht ALKEMADE Een aantal on dernemers in Alkemade heeft onlangs een ondernemersvereni ging opgericht. Vanuit het bedrijfsleven was er behoefte aan meer contact tussen de plaatselij ke ondernemers. Als doelstelling is gekozen voor „het bevorderen van de contacten tussen de Alke- madese ondernemers onderling en het geven van voorlichting en informatiebijeenkomsten". Voor zitter is de heer B. Vinke uit Roe- lofarendsveen. Secretaris is de heer P. het Lam uit Oude Wete ring. Elke zelfstandige onderne mer kan lid worden van de nieu we vereniging. Zwembadbestuur treedt af LEIDERDORP Het bestuur van het Lei- derdorpse zwembad De Does is opgestapt. De bestuursleden hebben hun aftreden in een brief aan het Leiderdorpse gemeentebestuur kenbaar gemaakt. Het bestuur stapt op uit onvrede over de gang van zaken rond de bouw van een nieuw recreatie-bad met sporthal aan de Hoogmadeseweg. Het gaat met name om de bestuursvorm die het nieu we sportcomplex zal krijgen: een exploitatie- BV waarin de gemeente participeert. Het be stuur heeft daar weinig vertrouwen in. Het voltallige Leiderdorpse college van burge meester en wethouders zal nu het nieuwe zwembad-bestuur worden. Dat gebeurt tijde lijk, voor een periode van naar schatting vijf maanden. Via Sportfondsen Nederlands BV zal verder een interim-management worden aangesteld voor tien uur per week. Bezwaar tegen geluidsoverlast verffabriek DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN „De verffabriek Sigma Coa tings B.V. past niet meer in de huidige woonomgeving". Dat zei de heer H. Ro- zestraten, bewoner van de Hooftstraat in Alphen aan den Rijn. Hij heeft beroep bij de Raad van State aangete kend tegen het feit dat de gemeente Al phen een hinderwetvergunning aan het bedrijf aan de Emmalaan is verleend. De zaak kwam vanochtend aan de orde tijdens een zitting van de Raad van Sta te. Rozenstraten meende dat de geluidme tingen die de gemeente bij het pand Hooftstraat 309 heeft verricht niet gel dig kunnen zijn voor de hele Hooft straat. „De Rijn is bij andere panden aanzienlijk smaller. Bovendien is er geen rekening gehouden met de wind die meestal minder in de richting van nummer 309 waait". Hij stelde dan ook voor de werktijden van Sigma Coatings terug te brengen tot tussen 7.45 en 16.00 uur in plaats van tussen 5.15 en 23.15 uur. Hij zei verder verplaatsing van de verffabriek naar een industrieterrein de beste oplossing te vinden. De gemeente echter zei dat het geluid van de fabriek de voorschriften niet overschrijdt. Bovendien zou het bedrijf extra geluidisolerende voorzieningen hebben getroffen voor de werkuren voor 6.00 uur en na 21.00 uur. B EN W KOUDEKERK: KOUDEKERK AAN DEN RIJN B en W van Kou dekerk willen dat de pro vincie Zuid-Holland voor 75 procent bijdraagt in de kosten van reconstructie van de Hoogewaard. Dit streven heeft een kans van slagen als aangetoond kan worden dat de Hoog ewaard een doorgaande weg is geworden. Blijft de toegekende subsidie op de huidige 37!/2 procent, dan is de financiering van het hele project heel moeilijk. Dit valt op te maken uit de be antwoording van de algemene beschouwingen op de begro ting die de VVD, het CDA en de PvdA hebben gegeven. De hoge kosten die gepaard gaan met de reconstructie van de Hoogewaard en de aanleg van de persleiding zetten alle uit gaven van de gemeente onder grote druk, aldus B en W. Wat betreft de tweede brug die over de Oude Rijn zou moeten komen, zegt het colle ge heel benieuwd te zijn naar de uitkomst van een onder zoek dat de Kamer van Koop handel momenteel verricht naar de mogelijkheden om dit project als een zogenaamd pu blic-private partnership te rea liseren. Weekmarkt In antwoord op de zorgen die de diverse partijen zich maken over de ontwikkeling van het winkelbestand in Koudekerk, heeft het college nog deze week een overleg met de plaatselijke winkeliersvereni ging georganiseerd. Nader be keken zal worden of een weekmarkt eventueel nieuwe impulsen zou kunnen geven aan het verarmende winkelbe stand. De klachten die alle drie de partijen hebben geuit inzake de magere gemeente-nieuws voorziening sinds de Rijnpost is opgeheven, leiden ertoe dat het college er op aan zal drin gen bij de redactie van de Ha- zetkoerier dat Koudekerk, een aparte, herkenbare bladzijde toebedeeld krijgt. In de wens van de VVD om de Rijnpost weer nieuw leven in te blazen ziet het college niets, voorna melijk vanwege financiële re denen. Ook het hondepoepprobleem is zeer urgent. Op de stelling van de PvdA dat de verhoging» van de hondebelasting met 12 procent de minima en de be jaarden treft, antwoordt het college dat daarvoor een kwijt scheldingsverordening is inge steld, zodat mensen die werke lijk in de problemen komen kwijtschelding kunnen krijgen van de gemeentelijke belastin gen. Men ziet ook niets in het verstrekken van de zogenaam de cleanbags of schepjes om de hondepoep op te ruimen. Men hoopt de hondebezitters be wust te maken van het feit dat hun huisdier voor de nodige overlast kan zorgen voor an dere inwoners van de gemeen te. Er zal een scherpe politie controle komen op de naleving van de verordening dat er op trottoirs en in parken en der gelijke geen hondepoep ach tergelaten mag worden. Iets wat de meeste partijen ook ernstige zorgen baart is nader het feit dat er in de begroting nog steeds van uit wordt ge gaan dat de Ridderhof hele maal op vrijwilligers draait. Dat wordt zo langzamerhand een groot risico. Het college zegt toe in '88 hiervoor met een duidelijk beleid te komen. Om de kosten van het zwem bad wat te drukken stelt het college voor om het zwemsei- zoen per 1 september af te sluiten. Dit zou energiekosten sparen. Het CDA had nog voorgesteld om het bad in on rendabele uren geheel te slui ten, maar dit levert niet ge noeg besparing op. Er wordt toch al weinig personeel inge zet op die uren, dus dat lost niets op, aldus B en W. Wat betreft de woningbouw deelt het college mee dat er moge lijk goedkope woningen voor Koudekerkers bijgebouwd kunnen worden op de Kerk- laan. CDA en VVD zouden graag zien dat er enkele wo ningen komen op de onge bruikte, niet verhuurde, grond bij het nieuwe volkstuinen complex aan de Weidedreef. KOUDEKERK AAN DEN RIJN Het Koudekerkse ge meentehuis zal voorlopig niet opgeluisterd worden door een kunstwerk. De prijs die de pentekening van de 18e-eeuwse kunstenaar Verrijk moest opbrengen, lag boven de begro ting van het gemeentebestuur. Vorige week had de raad toe stemming verleend om te proberen de oude pentekening waarop een dorpsaanzicht van Koudekerk is uitgebeeld, in bezit te krijgen. Gisteren werd de met waterverf ingekleur de prent geveild bij het Amsterdamse veilinghuis Sotheby's. Wethouder M. Le Large-van Breukelen, die namens de ge meente gemachtigd was om tot ongeveer 3.000 gulden te bie den, zei het wel jammer te vinden dat de tekening niet op het gemeentehuis komt te hangen. „Maar de prijs werd veel te hoog. Er werd al ingezet op 2.200 gulden, en al snel werd er meer dan 3.000 geboden. Het was best een aardige teke ning, maar ik vind de 3.400 gulden die hij uiteindelijk op bracht veel te veel", aldus Le Large. „Ik had nog een stille hoop dat er andere Koudekerkers zouden meebieden, die la ter misschien bereid waren om de tekening alsnog op het gemeentehuis te laten hangen. Maar we wilden het kunst werk zeker niet tot elke prijs hebben". De pentekening is verkocht aan een Amsterdamse kunsthandel. INBREKERS AANGEHOUDEN ALPHEN AAN DEN RIJN Twee mannen uit Alphen aan den Rijn zijn vannacht door de politie aangehouden, enkele minuten nadat zij een inbraak hadden gepleegd in een boetiek aan de City Arcade. Het tweetal, 19 en 20 jaar oud, had de winkelruit ingegooid met een tegel en had zes dameshorloges weggenomen. De politie kon de twee mannen even later op de Aarkade in de kraag vatten. Gastank lek bij EZL LEIDERDORP Een lekke gastank van een auto heeft gister avond voor enige paniek gezorgd bij het Elisabeth Ziekenhuis Lei derdorp. De auto stond op het parkeerterrein. Voorbijgangers ro ken gas 'en waarschuwden de politie. Deze schakelde de brandweer in, die de tank liet leeglopen. De eigenaar, die in het ziekenhuis was, is op de hoogte gesteld. Hij zal de tank laten repareren. Voorzitter H. Hoek (midden) van de Alkemadese afdeling van de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde (KMTP) reikte gisteravond in café 't Veen in Roelofarends- veen prijzen uit aan de eigenaren van de mooiste voortuinen. In de categorie grote tuinen ging een enorme wisselbeker naar de familie J.A.F. Bolland van de Nassaulaan 12 in de Kaag (links op de foto de heer Bolland). Een iets kleinere wisseltrofee was voor de familie A.G.J. van Zanten, Fransche Brug 30 in Roelofarendsveen (rechts op de foto de heer Van Zanten), die de eerste prijs in de categorie kleine tuinen had gewonnen. De overige prijzen bij de kleine tuinen waren voor de familie M.A. van der Meer, Westeinde 20 en G.T. Wessel- man, Westeinde 67d, beide in Roelofarendsveen. In de cate gorie grote tuinen werden vijf eerste prijzen uitgereikt. Behal ve de reeds genoemde wisselbeker-winnaar, waren dat fami lie J.P. van der Zwet, Galgekade 4 in Roelofarendsveen, P. Biemond, Beatrixlaan 2 in De Kaag, E.M. van der Veer, Gal gekade 12 in Roelofarendsveen en P.W. van der Zwet, Dijk- straat 28 in Roelofarendsveen. foto: henk van den ende 'v v/ÏCwK-t; I I Leiderdorp kiest voor kunstwerk Fredy Wolf De Leidse kunstenares Fredy Wolf-Wubben krijgt de op dracht voor de vervaardiging van een kunstwerk voor het sociaal-culturele centrum Mu2enhof in Leiderdorp. Er waren elf inzendingen, maar de keuze van een selectie commissie van kunstenaars, gebruikers van Muzenhof en gemeente viel eendrachtig op het ontwerp van mevrouw Wolf. De kunstenares presen teerde gistermidag in Muzen- hof de bekroonde inzending, een sculptuur dat 4,30 meter hoog moet worden en aan de bovenkant gemeten 2.50 me ter breed is. Het krijgt een plaats aan de achterkant van Muzenhof langs het fietspad aan de Engelendaal. Het zal eind november of begin de cember worden geplaatst. foto: henk van den ende ZEVENHOVEN Het overleg dat de provincies Zuid-Holland en Utrecht voeren over de aanleg van een fietspad tussen Zeven hoven en Mijdrecht ver loopt goed. Dit zei wet houder J. Aartman giste ren tijdens de vergadering van de gemeenteraad. Volgens Aartman zijn er al vorderingen gemaakt en zijn beide provincies warm voorstander van het fietspad. De wethouder zei dat het fietspad tussen Zevenhoven eerder wordt aangelegc het fietspad langs de T-29 naar Blokland. „We hopen dat in begin 1988 duidelijk zal zijn wanneer er begonnen kan worden met de aanleg", aldus wethouder Aartman. Dit fietspad, met een oprit bij het viaduct in het Noordein de, langs de Provinciale weg en de Oude Spoorbaan is voor een heel gebied van be lang: zowel scholieren uit Nieuwkoop, Nieuw veen als Zevenhoven zullen ervan profiteren. De tijdelijke oplossing van een fietspad achter de molen van Verhaar aan de Hoge- dijk, waar een bedrag van 20.000 gulden mee gemoeid is, wordt voorlopig even ter zijde geschoven. „We laten die tussenoplossing nog niet los. We moeten echter even de tijd nemen en afwachten hoe de plannen voor het ech te fietspad zich ontwikkelen. De tussenoplossing is even tueel altijd nog op een snelle manier te maken", aldus de wethouder. Burgemeester J. Huigsloot kon de raad gisteravond nog meer verheugende medede lingen doen. De zoutopslag aan de Stationsweg is nu ge reed en men staat startklaar voor de komende winter. Huigsloot heeft van Stiveen en de provincie een monde linge toezegging gekregen betreffende de reconstructie van de Noordse Buurt op donderdag 12 november gaat de eerste fase voor de aanleg van het lang verwachte fiets pad langs de Noordse Dorps weg op feestelijke wijze van start. De heer C. van Veen (CDA) meende dat het Tochtpad nog voor de winter opge knapt moet worden aange zien de tegels hier en daar ver uit elkaar liggen en dit voor fietsers een gevaarlijke situatie is. Het asfalteren van dit pad schijnt problemen op te leveren in verband met de diverse kabels die er onder liggen. Het pad zal waar schijnlijk nog voor de winter een opknapbeurt krijgen. Gemeente Belangen Zeven hoven (GBZ) overhandigde het college van B en W een nota „Licht in de duisternis" waarin zij om een betere ver lichting vragen bij diverse „achterommetjes" om de vei ligheid van gebruikers en omwonenden te verbeteren. Als specifieke doelstellingen stelt GBZ het volgende: door de niet al te beste toestanden van de tegelpaden in de „achterommetjes" is het ge vaar van struikelen of erger in het donker beslist niet denkbeeldig: de jeugd die uit is op een „geintje" maakt maar al te graag gebruik van de donkere „achteromme tjes"; het gemeentebestuur dient al het mogelijke te doen om seksuele misdrijven te voorkomen. Vrouwen moeten in het donker hun fiets of brommer via hun ei gen „achterommetje" in hun eigen schuur durven zetten. GBZ geeft in een bijlage aan waar volgens hen verlichting moet worden aangebracht. Politiek Zoeterwoude wil meer milieu maatregelen ZOETERWOUDE De^ drie Zoeterwoudse politie ke partijen dringen er bij het college van burge meester en wethouders op aan maatregelen te nemen in het kader van het mi lieu. Het CDA wil glas bakken buiten de directe bebouwde kom en onder zoek naar de kosten van huisvuilcontainers. De fractie van Progressief Zoeterwoude wil de afval scheiding nog verder door voeren dan thans het ge val is en denkt daarbij aan het beschikbaar stellen van composteringsbakken. De VVD wil ook aan de Hoge Rijndijk een contai ner plaatsen en voorts willen de liberalen de jeugd nadrukkelijker be trekken bij de milieube wustzijn. Momenteel wordt in Zoeter woude overigens al op diverse fronten gewerkt aan het „scheiden" van afval. In de dofpskern is de schillenboer actief, diverse verenigingen en scholen zamelen oud papier in, er staan verspreid over de ge meente diverse glasbakken, terwijl sedert vorig jaar april de econtainer en de chemocar hun intrede deden. Maar volgens de politici zal in toenemende mate aandacht aan het milieu geschonken moeten worden. Het CDA wil, naast meer glasbakken, op korte termijn de resultaten vernemen van de inzameling van klein chemisch afval in de ecotainer. Ook wil het CDA een regelmatige controle op de kwaliteit van het oppervlakte water om na te gaan of de ver wachting dat de riolering hier een positieve rol zou gaan spe len (onder meer de Weipoort waar enkele jaren geleden rio lering is aangelegd) ook daad werkelijk uitkomt. Het opha len van huisvuil in plastic zak ken heeft als neveneffect dat zwerfvuil op straat komt door kapotte en niet goed afgesloten zakken. Vandaar dat men on derzocht wil hebben wat de kosten zijn van aanschaf van huisvuilcontainers. De progressieven vragen het college de mogelijkheden te inventariseren om de afval scheiding nog verder vorm te geven. Er zijn inmiddels vol doende studies en rapporten verschenen waarin tal van concrete aangrijpingspunten voor afvalscheiding worden genoemd, zo stelt PZ. Vooruit lopend op de mogelijkheden tot verdere afvalscheiding wil PZ voorstellen dat mensen, die daar prijs op stellen, via de ge meente een composteringsbak kunnen aanschaffen tegen ge reduceerd tarief. De VVD wil weten wanneer het college denkt over te gaan tot plaatsing van een ecotainer aan de Hoge Rijndijk. Ook wil men weten hoe het college in vulling gaat geven aan de sti mulering van het milieube wustzijn van de jeugd bij het milieubeleid.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 12