Leiden is op veel plaatsen onveilig STAD OMGEVING ¥9® Handig 'miniburo' CDA: college verliest vrijwilligers uit oog romfietser duikt Nieuwe Rijn Kilometers file na kettingbotsing LEIDSE STUDENTEN PLEGEN OVERVAL" OP HBO-RAAD WELLICHT UITBRÈIDING CURSUSSEN BIJCBB Geen opvang meer voor niet-Leidse kinderen a DINSDAG 3 NOVEMBER 1987 PAGINA 11 1IDEN Een 18-jarige bromfietser uit udekerk aan den Rijn heeft gistermid- rond half vier met zijn voertuig een vrijwillige duik genomen in de Nieu- Rijn. De brommer reed vanuit de hting Kanaalweg op het Utrechtse agpad. Bij de kruising met de Ketting- aat merkte een 24-jarige automobiliste Wenen die vanaf de Hoge Rijndijk s gekomen hem te laat op. Brom- tser en automobiliste remden beiden rd en wisten elkaar te ontwijken. De immer belandde echter na tegen een rkeersbord te zijn geklapt in de Nieu- i Rijn. De Koudekerker kwam met de irik vrij. LEIDEN Een kettingbotsing waarbij vijf auto's betrokken waren, veroorzaakte gistermid dag tegen zes uur een file van ongeveer tien kilometer op de A4, ter hoogte van de afslag Zoeterwoude, in de richting Amsterdam. De aanrijding ont stond op de linkerbaan, toen een automobilist moest remmen omdat het verkeer dichter werd. De volgende wagen kon eveneens nog op tijd snelheid verminderen, maar de drie daarachter lukte dat niet meer. Door de klap schoven de vijf wagens tegen elkaar. Leidse school op KRO- tv LEIDEN De protestant-christelijke basisschool De Zwaluw uit Leiden is deze week op de KRO-televisie te zien. De school doet mee aan de quiz „Klasse- werk" en moet het onder leiding van Hans van Willigenburg opnemen tegen de Laurentiusschool uit Weesp. Het the ma van het programma is Kenia. Ver der staan optredens op het programma van Splitsing, Maarten Peters The Dream en Ernest Cissé. De quiz Klassewerk werkt op basis van een puntensysteem, dat erop neerkomt dat aan het eind van het seizoen de school met het hoogste aantal punten een week met de KRO op vakantie naar het buitenland mag. Klassewerk wordt donderdagavond van 19.12 tot 20.00 uur uitgezonden op Nederland 2. FNV-karavaan doet AZL aan De FNV-karavaan die in de strijd tegen de bezuinigingen op de gezondheidszorg door Nederland trekt, deed gisteren Lei den aan. Op het terrein van het Acade misch Ziekenhuis waren handtekeningen opgehaald, die aan de FNV werden aan geboden. De FNV zegt de kosten van de gezondheidszorg betaalbaar te willen houden en wijst onder meer de plannen van het kabinet af om 25 gulden voor een verwijsbriefje naar de specialist in te voeren, de tandarts gedeeltelijk uit het ziekenfonds te halen en een eigen bij drage voor de gezinszorg in te voeren. Verder is de vakcentrale het niet eens met voorstellen van de commissie Dek ker om een volksverzekering tegen ziek tekosten met een aantal aanvullende verzekeringen in te voeren. FOTO: TEJO RINGERS 66 houdt vast in erfpacht 1IDEN Het college moet B W moet zo snel mogelijk een ndpunt innemen over de erf- •ht. Dat eist de fractie van 6 in een notitie aan het colle- van B en W. De democraten ven zelf voorstander van ipacht als instrument voor grond- en vestigingbeleid in iden. D66 wijst erop dat ach- de schermen al maanden irdt gepraat over een versoe- ling van het erfpachtstelsel. stelsel houdt nu in dat de meente grond niet verkoopt lar verhuurt. Het college zou 1987 een standpunt innemen een verandering van de pacht, maar veel kans be at daar volgens D66 niet op. e VVD wil liberaliseren, de nks Leiden-wethouder H. de Mar stapt op als Leidse grond rdt verkocht, in de PvdA edt het interne debat. Waar jft het college-standpunt?", aagt D66 zich af. De fractie ook weten wat voor gevol de huidige politiek heeft en rmoedt dat „meer dan een, lar minder dan vijf" bedrij- n zich de afgelopen jaren niet Leiden gevestigd hebben idat ze in deze gemeente n grond konden kopen, lgens D66 is het stelsel van pacht een belangrijk middel or de gemeente om de be naming van de grond in de nd te houden. Daarom zou ind in principe in erfpacht gegeven moeten worden met mogelijkheid de canon over periode van 75 jaar af te pen. Bedrijven zouden bij jze van uitzondering de ca- n voor een eeuwigdurende riode mogen afkopen. »ent maakt noodsprong :IDEN Een Leidse politiea- nt heeft de afgelopen nacht oeten springen voor zijn le- in. toen een automobilist op im inreed. De politie is er larna niet meer in geslaagd de ibekende, die er roekeloos rij- ind aan de haal ging, en tot in Iphen aan den Rijn werd ach- rvolgd, tot stilstand te bren- <n. De achtervolging begon -en na middernacht toen sur- lillerende agenten twee man- in op het Utrechtse Veer in ;iden in een auto zagen stap- :n die eerder op de avond ge- Dlen was op de Kaasmarkt. lijn en Vliet 25 jaar urgemeester C. Goekoop (links) was gistermiddag de gast in het bejaardenhuis Rijn en Vliet in Leiden, dat deze aand het 25-jarig bestaan viert. Goekoop opende de ten- lonstelling „Kunst 65-Plus", die door Rijn en Vliet in samen- erking met de teken- en schilderacademie Ars Aemula Na- rae is georganiseerd. Ruim 100 schilderijen, beeldhouwwer- sn en tekeningen van 37 kunstenaars met een gemiddelde eftijd van 74 waren beschikbaar. Uit dat aanbod heeft Ars emula Naturae zestig stukken geselecteerd. De expositie is it en met 17 november dagelijks van 10.00 tot en met 17.00 ir en in het weekend van 12.00 tot 17.00 uur te zien. De intoonstelling kent een publiekprijs van 500 gulden en een iryprijs van 800 gulden. Rechts op de foto een van de prijs- innaars, de Leidse kunstenaar Ben Haver. FOTO: HENK VAN DEN ENDE een krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 i 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond ibezorgd. GELD VOOR INGRIJPENDE MAATREGELEN ONTBREEKT LEIDEN De sociale veiligheid in Leiden is op veel plaatsen onvoldoen de en op diverse punten zelfs zeer slecht. Dat kan worden geconcludeerd uit een onderzoek van de gemeente naar sociaal onveilige plekken in Lei den. Leiden ontwikkelt op dit moment een plan om daarin verandering te brengen, zonder de hoop dat de stad ooit ge heel veilig zal zijn. „Daarvoor zijn te ingrij pende maatregelen no dig", aldus R. Verplanc- ke van de directie stads vernieuwing. Aan de instelling van Leiden zal het in elk geval niet lig gen, dat opvallend veel we gen en straten het oordeel „matig veilig" mee hebben gekregen in het onderzoeks verslag van de gemeente. Leiden kreeg nog niet zo lang geleden een prijs voor de stad die zich het meest in zet voor vergroting van de veiligheid van wegen en fietspaden voor vrouwen. Dat neemt niet weg dat er volgens het qnderzoek nog veel moet gebeuren om van Leiden een sociaal veilige stad te maken. Het valt om twee redenen niet te verwachten, dat Lei den ooit helemaal sociaal vei lig zal zijn. Bij het oplossen van onveilige situaties stuit de gemeente op twee hobbels: de hoeveelheid geld die be schikbaar is voor het nemen van maatregelen en de prac- tische onmogelijkheid om een sociaal onveilige situatie te verbeteren. Om met dit laatste te begin nen: het fietspad langs de Oegstgeesterweg krijgt in het onderhoek louter „minnen" mee, maar nu al staat vast dat dat onmogelijk allemaal „plussen" kunnen worden. De aanwezigheid van wonin gen zou de veiligheid een stuk kunnen verhogen, maar de bestemming van de grond langs het fietspad verhindert dat die daar worden ge bouwd, nog afgezien van de vraag of het groen langs on veilige wegen en fietspaden overal plaats zou moeten ma ken voor woningen. „En juist de aanwezigheid van woningen kan een be langrijke bijdrage leveren aan de sociale veiligheid", al dus Verplancke. „Als mensen uitkijken op het fietspad, oe fenen zij sociale controle uit. De fietser voelt zich daar vei liger bij en de kans dat hem iets overkomt is kleiner". Dit verhaal gaat ook op voor andere fietspaden, die niet door een woonwijk voeren. Voorbeelden die in het ver slag worden genoemd zijn de fietsroute door industrieter rein De Waard, de Stadspol- derweg langs de spoorlijn richting Warmond en de Groene Maredijk, het fiets pad achter de voetbalvelden van Lugdunum en UVS en door de Leidse Hout. Ook hier is woningbouw uitgeslo ten, tenzij de gemeente het bestemmingsplan zou wijzi gen. Essentieel Een ander practisch bezwaar is volgens Verplancke „dat je nu eenmaal niet alleen maar lange rechte wegen kan aan leggen, die haaks op elkaar staan". Uit het oogpunt van sociale veiligheid is dat ide aal, in de praktijk onvoorstel baar. Niet alleen in de bin nenstad, maar ook in nieuw bouwwijken. Een voorbeeld daarvan is de Merenwijk. Verplancke: „De Merenwijk is ontworpen in een periode dat het mode was om kleine blokken huizen te bouwen met veel groen. Lange stra ten waren uit den boze. Uit stedebouwkundig oogpunt was dat misschien interes sant, maar veilig zijn zulke wijken niet", zegt Verplanc ke. Maatregelen ter verbetering van de sociale veiligheid zijn niet alleen onuitvoerbaar vanwege practische bezwa ren, ook de kosten stellen een grens aan de mogelijkhe den. Verplancke: „Het snoei en van struiken kost weinig geld. Het verbeteren of uit breiden van verlichting is al een stuk duurder. Goede ver lichting is van essentieel be lang, maar zolang nog geen bedrag is vastgesteld voor de gewenste maatregelen, valt niet te zeggen in hoeverre Leiden sociaal veiliger kan worden". Verplancke gelooft dat de si tuatie in Leiden vergelijk baar is met die in andere ste den van dezelfde omvang. „Een totaaloordeel over Lei den kun je niet geven", stelt hij. „De sociale veiligheid verschilt van straat tot straat. Daarom moet je per straat bekijken wat er moet gebeu ren". In het kader van de discussienota over veiligheid op straat zijn nu de klachten van inwoners van Leiden over sociaal onveilige situa ties geïnventariseerd. Leden van een werkgroep hebben in de vorige winter een aan tal avonden door alle wijken van de stad gefietst en beoor deelden zaken als de openba re verlichting, struiken en bomen langs de weg, de sort bebouwing en de aanwezig heid van alternatieve routes. Op basis van de inventarisa tie wordt nu gewerkt aan een actieplan voor verbetering van sociaal onveilige plek ken. Naar verwachting is dit begin volgend jaar klaar. Vervolgens beslist de ge meenteraad hoeveel geld be schikbaar wordt gesteld voor het nemen van maatregelen. I n ïm ii (ADVERTENTIE) inn Festwa\ M •ssstogi-St-IS rf,A(V V) DEN HAAG/LEIDEN Zon 200 studenten en docenten van de Leidse Hogeschool voor be roepsonderwijs hebben gisteren in Den Haag en Zoetermeer ge protesteerd tegen opheffing van de afdeling logopedie. Bij het gebouw van de H^O-raad aan de Riviervismarkt in Den Haag werd 's ochtends een „overval" gepleegd, 's middags werd er gedemonstreerd voor het minis terie van onderwijs in Zoeter meer. De acties vloeien voort uit een advies van de HBO- raad, een overlegorgaan van ho gescholen, om de studie logope die aan de Leidse Hogeschool op te heffen. Het is een van de vijf opleidingen logopedie die zou den moeten verdwijnen, omdat er in het jaar 2000 naar ver wachting te veel logopedisten zijn. Het adviesrapport wordt binnenkort naar minister Deet- man van onderwijs gestuurd. De „overval" op het gebouw van de HBO-raad nad volgens de do centen en studenten als doel om' de, argumenten voor opheffing aap de weet te komen. Volgens hen kon de voorzitter van de HBO-raad, J. Gevers, tijdens het onverwachte bezoek geen steekhoudende argumenten op noemen die opheffing kunnen rechtvaardigen. De HBO-raad zegt zich te baseren op de aan bevelingen van de commissie Vorst, maar de Leidse hoge school is de enige opleiding in Nederland die nu al volgens die aanbevelingen werkt, aldus de actievoerders. De studierichtin gen fysiotherapie, verpleegkun de en logopedie hebben een ge zamenlijke propadeuse. Studen ten kunnen aan de Leidse hoge school een studiepakket samen stellen naar gelang hun eigen belangstelling en de maatschap pelijke behoefte. „De studierich ting logopedie maakt een we zenlijk deel uit van deze moder ne onderwijsconstructie. Het weghalen van logopedie zou die constructie doen instorten", zo wordt Deetman voorgehouden. De Leidse Hogeschool wordt ge- stuend door de gemeente Lei den en de Leidse universiteit. De Actievoerende scholieren en docenten wijzen er ook op dat de opleiding is twee jaar gele den oegonnen, waarbij „kosten noch moeite zijn gespaard". Ook gaf de minister kort geleden toestemming voor nieuwbouw, in hoofdzaak ten gunste van lo gopedie, aldus de actievoerders, 's Middags togen de studenten naar het ministerie van onder wijs aan de Europaweg in Zoe termeer om daar uiting aan hun grieven te geven. Ze hadden een zogenaamd Groei- en Krimpmonument vervaardigd om aan Deetman te overhandi gen. Het bouwsel bestond uit drie „poten" waarop het em bleem van de school rustte. „Daarmee willen we symbolise ren dat wanneer je een poot van het bouwsel weghaald, de hele school instort", aldus één van de docenten. Deetman was echter afwezig. Het kunstwerk werd daarom in ontvangst genomen door één van de ambtenaren. Na het zingen van enige pro testliederen vertrokken studen ten en docenten per bus weer nagr Leiden. LEIDENNu de gemeente minder geld krijgt van de rijksover heid, moet de aandacht meer uitgaan naar vrijwilligers in het wel zijnswerk. Dat vindt de Leidse CDA-fractie. „Naar onze mening is het beleid van het college te veel gericht op beroepskrachten. De vrijwilligers komen nauwelijks in beeld", zei CDA'er P. Kranen burg gisteren tijdens een commissievergadering over de begroting. De christen-democraat haalde de woede van de Leidse wethouder van sociaal-cultureel werk H. van Dongen en van de overige raadsfracties op zijn hals met de opmerking dat het college „het werk van vrijwilligers minacht". Hij zei dit naar aanleiding van de stelling in het welzijnsprogramma 1988 van de gemeente dat „de aangekondigde bezuinigingen blijk geven van minachting van de rijksoverheid voor het welzijnswerk". Concrete voorbeelden van taken die door vrijwilligers zouden moeten worden overgenomen, kon Kranenburg niet noemen. Wel maakte hij bezwaar tegen het feit dat vrijwilligers het werk van betaalde krachten niet mogen overnemen, ook niet als ze een geschikte opleiding hebben. Dat ontlokte J. van Meijgaarden (PvdA) tot de uitspraak dat „het CDA bezwaar maakt tegen maatregelen waarmee de fractie zelf heeft ingestemd toen de vrijwilligersnota werd aangenomen". Uit het feit dat het CDA geen beleidswijziging wil voorstellen, zodat bij voorbeeld het sociaal-cultureel werk niet meer door de gemeente in stand wordt gehouden, concludeerde A. Geertsema (VVD) dat het om een „holle frase" ging. Kranenburg wilde zijn opmerking echter niet terugnemen, hetgeen door wethouder Van Dongen werd betreurd. „De gemeente betaalt 38 formatieplaatsen bij de buurt- en clubhuizen. Daarnaast zijn duizenden vrijwilligers werk zaam. Het college minacht het werk van vrijwilligers niet, maar ziet het als aanvulling op het werk van beroepskrachten", aldus de Leidse wethouder. LEIDEN De gemeente gaat aanvragen indienen voor uit breiding van het aantal cursus sen bij het Centrum voor Be roepsoriëntatie en Beroepsoefe ning (CBB). Het gaat om projec ten voor jonge Marokkanen in de bouw en vrouwen en tech niek. Dat maakte wethouder H. van Dongen (onderwijs) giste ren bekend. Het rijk wil per 1 januari bezuinigen op materi aalkosten en cursistenbegelei ding van het instituut dat is ge vestigd aan de Kanaalweg. Het college heeft voor het geval deze korting doorgaat een be drag van 50.000 gulden gereser- LEIDEN Kinderen van ou ders die niet in Leiden wonen, kunnen met ingang van 1 ja nuari niet meer terecht op een kinderdagverblijf in Leiden. Voor kinderen die al gebruik maken van dagopvang in deze gemeente heeft deze maatregel geen consequenties. De com missie onderwijs, sociaal-cultu reel werk en emancipatie maakte gisteravond geen be zwaar tegen dit voorstel. Het iaar 1988 wordt volgens wet houder H. Van Dongen een „overgangsjaar". Wat er daar na gaat gebeuren, hangt af van het overleg met andere ge meenten. De Leidse wethou der zal deze gemeenten vragen het geld dat ze van de over heid krijgen voor kinderop vang, te besteden aan opvang mogelijkheden binnen de ei gen gemeenten. Als dat niet kan omdat er bijvoorbeeld te weinig ouders belangstelling tonen, wil Van Dongen dat de andere gemeenten een finan ciële bijdrage leveren aan de gemeente Leiden. Momenteel maken 21 niet-Leidse kinde ren gebruik van opvangmoge lijkheden in Leiden. Volgens Van Dongen staan er op de wachtlijst ongeveer 200 kinde ren uit andere gemeenten. veerd voor het CBB. „Het is be langrijk dat de cursisten, goed worden begeleid. De helft van hen is niet-Nederlander en heeft nogal wat taalproble men", aldus Van Dongen, die aankondigde dat in samenwer king met het Arbeidsbureau ex tra taalcursussen worden gege ven op het CBB. Ongeveer de helft van de 55 cursisten komt uit de regio-gemeenten. Van Dongen gaat met deze gemeen ten overleggen over een bijdra ge van hen aan de opleiding, die is bedoeld voor laagge schoolde volwassenen. Muziekcentrum - Noord blijft voorlopig dicht LEIDEN Muziekcentrum- Noord blijft voorlopig dicht. Wethouder H. van Dongen (on derwijs) liet gisteren tijdens een begrotingsvergadering weten dat er nog geen oplossing voor het muziekcentrum en de on- derwijswinkel is gevonden. Zij verwacht dat die er „op korte termijn" ook niet zal komen. Opknappen van de panden is volgens haar geen succes omdat dat duurder zou zijn dan her huisvesting. Ze merkte op dat elk alternatief veel geld kost. Alle fracties achtten het echter wenselijk dat naar andere huis vesting wordt gezocht. Alle par tijen (Links Leiden, PvdA, CDA, VVD) toonden zich in principe bereid om hier geld voor op tafel te leggen. Tijdens een bijeenkomst van ouders van de leerlingen en de medewerkers van het centrum is gisteravond besloten een brief te versturen waarin de ge meente wordt uitgenodigd voor een gesprek. Behalve de ouders waren gisteravond slechts twee politie-agenten en E. Kerck- hoffs (fractie PvdA) aanwezig. „De gemeente liet het verder afweten", aldus een medewer ker van het de onderwijswin- kel. Zowel de ouders als de mede werkers van het centrum vin den een nieuw onderkomen de beste oplossing. Als mogelijk heid noemden zij het leegstaan de kleuterschooltje 't Klompje (Sumatrastraat). Muziekcentrum-Noord werd op maandag 26 oktober gesloten. Er worden sinds die dag geen lessen meer gegeven omdat de veiligheid van de cursisten niet langer kon worden gewaar borgd. Jongeren gooiden op het" plein met flessen en vuurwerk. Er werden herhaaldelijk ruiten ingegooid en het gebouw zelf is volgens de medewerkers van de Onderwijswinkel-Noord, waar het muziekcentrum bij aangesloten is, ook niet in orde: „Het gebouw lekt en de omge ving is niet om aan te zien". Volgens de medewerkers is herhaaldelijk aan de gemeente gevraagd het plein af te sluiten, maar daar is nooit gehoor aan gegeven. „Voor de betrokken ouders is het waarschijnlijk heel verve lend", aldus Van Dongen. De maatregel wordt genomen om dat de subsidie van het rijk voor kinderopvang wordt ver spreid over de gemeenten. Dat betekent voor Leiden een flin ke korting. Gezien de lange wachtlijsten, is het volgens de gemeente niet eerlijk om kin deren die niet in Leiden wo nen nog langer toe te laten op Leidse dagverblijven. Tegen deze maatregel is hevig gepro testeerd door onder anderen ouders die allebei in Leiden werken. Dit 'miniburo' is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De stevige cassette meet slechts 8 12 cm en bevat een schaar, een nietmachine met nietjes, een- linaal(tje), paperclips, plakband in houder, vlakgom, lijm, een rolmaat en een mesje. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam:. Postcode/plaats: Telefoon:(voo' controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank het 'miniburo' aan: Naam: tcode/plaats: ur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer I, 2500 VD Den Haag (postzegel betalen wij). 'jjUV JNZ CcidócSouAont

Leidse Courant | 1987 | | pagina 11