Engelse bands stevige impuls voor Taptade STAD OMGEVING Meldpunt wijst mensen de weg Êeidóe Qowujvnt VEEL MEER PUBLIEK IN GROENOORDHALLEN Stroom duurder I Veldheim onderdak Assistenten in opleiding willen meer salaris ALLER LËKDSl MAANDAG 2 NOVEMBER 1987 PAGINA 7 |j i# [nfotheek koopt ;igen aandelen in ,EIDEN - Gezien de aanhoudend gunstige ;ang van zaken en de sterke daling van de jeurskoers heeft de directie van het Leidse mputerbedrijf Infotheek besloten eigen ndelen in te kopen op de Amsterdamse iffectenbeurs. Dat gebeurt ten behoeve van Ie aandelenopties die aan het personeel zijn rerstrekt. De onderneming overweegt 0.000 aandelen aan te schaffen. De aande- en Infotheek werden in november vorig aar op de parallelmarkt van de beurs geïn- roduceerd; er werden toen 750.000 van de 5 niljoen stuks via de beurs geplaatst. De eer- te koers bedroeg f 15 en vervolgens steeg e notering tot 18,50. In de afgelopen we en is de koers gedaald en op 20 oktober be- rdag sloot het fonds op 13. Leidenaar bekrast twaalf auto's LEIDEN De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag een 53-jarige Leidenaar aangehouden die twaalf auto's heeft bekrast. De man beschadigde de voertuigen over de ge hele lengte met een scherp voorwerp. De auto's stonden gepar keerd in de Bloem- straat. De eigenaars wa ren zo boos, dat ze zon dag ruiten van de wo ning van de dader heb ben ingegooid. Waarom hij de auto's beschadig de, is niet duidelijk. Zakenman beroofd LEIDEN Een 38-jarige zakenman uit Am stelveen is zaterdagavond beroofd van ziin auto waarin een koffer lag met rond de 25.000 gulden. De auto is later met een ingeslagen achterruit teruggevonden op de Wassenaarse- weg. De daders, twee onbekende mannen, zijn spoorloos. De man had een Leidse vrouw naar huis ge bracht. Hij had zijn auto rond half acht gepar keerd in ae Narmstraat. Toen hij terugkwam, kwamen twee mannen op hem af. Ze nadden bivakmutsen op en voorwerpen in hun hand, die leken op vuurwapens. De mannen fouil leerden de zakenman, pakten zijn autosleutels af, haalden de koffer met geld uit de koffer bak, gooiden die op de achterbank en reden weg. De zakenman sloeg alarm waarop de poli tie de omgeving onderzocht. Dat had geen re sultaat. Spandoeken terug op Witte Singel LEIDEN Bewoners van de Witte Sin gel hebben andermaal spandoeken langs hun huizen en over de weg gespannen om te protesteren tegen de afsluiting van de Breestraat. Enkele maanden geleden deden zij dit ook al. De bewoners klagen over de toegenomen verkeersdrukte en het gevaar dat dit oplevert voor met name hun kinderen en ouderen. Uit metingen blijkt dat het aantal motor voertuigen dat dagelijks gemiddeld de Witte Singel gebruikt, is toegenomen van 7.400 naar 8.800. De intensiteit op de Zijl singel, volgens de gemeente een weg met dezelfde verkeersfunctie, was 9.000 en is nu 10.500. Sloop van panden Oude Varkenmarkt LEIDEN Doorgaand ver- keer over de Oude Varken markt zal vanaf 9 november moeilijk, zo niet onmogelijk zijn. Eens in het uur zal mate riaal van de slooppanden aan de Oude Varkenmarkt worden afgevoerd. Met de sloop van de panden 3, 5 en 7 is vandaag begonnen. Volgend zal worden begonnen met de bouw van zes drie-kamerwoningen ont worpen door architect L. de Jonge. De bouw zal ongeveer een jaar in beslag nemen. De herbestrating van de Varken markt zal pas plaats hebben als de bouwactiviteiten zijn af gerond. Man vernielt ïuto met bijl EIDEN Met een bijl is in le Leemansstraat een auto ge- leel vernield. Omwonenden eggen dat ze de dader hebben «ezien, maar de politie heeft ïem nog niet kunnen aanhou- len. De zoon van de eigenaar iran de auto had van de ver lachte honderd gulden ge- eend en dit nog niet terugbe taald. De politie vermoedt dat de verdachte verhaal wilde lalen op de auto, maar niet wist dat het voertuig niet van de jongen, maar van diens moeder was. Gedwongen ontslagen bij sociologie niet uitgesloten LEIDEN Gedwongen ontsla gen bij de sociologie-opleidin- gen van de Leidse universiteit en de Erasmusuniversiteit in Rotterdam zijn niet uitgesloten. Dat meldt de Leidse universi teit nu deze twee faculteiten per 1 juli 1988 fuseren. Deze fu- ie is een gevolg van de bezui- igingen op het wetenschapp elijk onderwijs. Bij de twee so- ciologie-opleidingen werken to- aal 78 mensen en door de fusie ijfullen 35 formatieplaatsen ver- ate [wijnen. De twee universiteiten eggen alles te zullen doen om joor herplaatsingen gedwongen 3 bitslag te voorkomen. Als ge- 7" in,volg van de fusie zal een geheel ond jpieuw onderwijs- en onder zoeksprogramma worden opge zet dat in Rotterdam wordt ge vestigd. In Leiden blijft een ba sisvoorziening voor sociologie. Jeugdcriminaliteit )EN HAAG/LEIDEN Mid- lelbare scholieren uit de rand- ;tad maken zich vaker schul- lig aan criminele activiteiten m scholieren tussen 12 en 18 ar oud die elders in Neder- md wonen. In het schooljaar j.985-1986 was het aantal cri- tinele handelingen van jonge- ;n uit de randstad tweemaal hoog als dat van jongeren J3 iit het noorden, oosten en zui- - nen. Dit is gebleken uit een onderzoek van het weten schappelijk onderzoeks- en do cumentatiecentrum (WODC) drijven onder jongeren zijn )liti Vandalisme, geweld, winkel- ■ai diefstal en brandstichting. 'OM# ïpj LEIDEN „Bijna een verdubbeling van het aantal toeschouwers". Dat was zaterdagavond de tevreden constatering van F. van Spronsen, de voorzitter van de Stich ting Taptade, na de af sluiting van het avond programma van de elfde Taptade. Vorig jaar trok ken op zaterdagavond 2100 mensen naar de Groenoordhallen en dit keer werden 4000 be langstellenden geteld. De Taptade werd dit jaar door in totaal ongeveer 6000 mensen bezocht. „Het besluit om de Taptade een Engels karakter te geven met optredens van een groot aantal Engelse bands, was een goede keus", aldus Van Spronsen. „We hadden wat nieuws te bieden en dat bleek aan te slaan. Het pu bliek was ook een stuk en thousiaster". Volgens de voorzitter was er ook meer publiek van buiten Leiden dan de afgelopen jaren. De British Tattoo was inder daad het onmiskenbare hoog tepunt. Vier in Duitsland ge legerde Engelse beroepsor kesten, een demonstratie van politiehonden, een Rotter dams doedelzakkenorkest en K&G uit Leiden vulden de zaterdagavond. The Royal Scots, The Royal Green Jac kets, The Gordon Highlan ders en The Band 01 The Queen's Lancashire Regi ment werden na een straat- Ook Jong K&G zette tijdens de Taptade zijn beste beentje voor. parade door de Breestraat za terdagmiddag bij het Stad huis verwelkomd om 's a- vonds in de Groenoordhallen aan te treden. Dat Engelse karakter bleek niet alleen uit de aanwezig heid van Engelse bands, maar ook uit het optreden van muziekgroepen uit Ne derland, zoals Jong K&G die zijn programma had aange past. Deze Leidse band trac- teerde het publiek op een show waaraan onder meer twee heuse Engelse dubbel dekkers en taxi's aan te pas kwamen. De Taptade was dit jaar een tweedaags muziekfestival. Hij bestond uit een Blaaskapel- lenfestival en een Graptade voor de jeugd en zaterdaga vond de British Tattoo. Vol gens Van Spronsen een suc cesvolle formule. In elk geval staat nu al vast dat de Tapta- FOTO: WIM VAN NOORT de volgend jaar weer een En gels karakter zal hebben. „De eerste contacten hebben we al gelegd", aldus voorzitter Van Spronsen. „We willen volgend jaar een aantal En gelse bands naar Leiden ha len die op een nog hoger ni veau spelen". Klachtenlijn Psychotherapie in Leiden LEIDEN Mensen die klachten hebben over een psychiatrische hulpverle ner kunnen sinds kort te recht bij het Klachten meldpunt Ambulante Psy chotherapie Zuid-Holland Noord in Leiden. Elke donderdagavond wordt een telefonisch spreekuur gehouden.. Bij de telefoon zit Gerard van der Veer, student theoretische psy chiatrie en lid van het Platform Kleinschalige Psychiatrie Zuid-Holland Noord. „Ik wil mensen vooral de weg wijzen". Bij het Platform zijn mensen aangesloten die op de een of andere manier met psychothe rapie hebben te maken: stu denten, gezondheidswerkers en (ex-)patiënten. Omdat de psychiatrie een „kwetsbaar terrein" is, besloten de leden een klachtenmeldlijn te begin nen. „We kwamen niet op het idee omdat er allemaal tele foontjes binnen kwamen van mensen met klachten. We vonden zélf dat we iets moes ten gaan doen. De psychothe rapie is een kwetsbaar terrein, hulpverlener en cliënt bepra ten heel intieme zaken en heb ben bovendien een gevoelige band. Als het vertrouwen is geschonden, dan is het voor de patiënt moeilijk om dat te ui ten", aldus Van der Veer. Hij verduidelijkt: „Op allerlei terreinen zijn verenigingen ac tief die de belangen van de cliënten behartigen. Waarom niet op het gebied van de psy chotherapie. Ook hier is het nodig dat zorgvuldig met men sen wordt omgesprongen". Anoniem Volgens Abel Boels, lid van het Platform en werkzaam in de psychiatrie, kunnen patiën ten buiten de ziekenhuizen nergens terecht. „In bepaalde instellingen zijn Patiënten- vertrouwenspersonen. Maar een onafhankelijke instantie waar klachten kunnen worden gemeld is er niet", vertelt hij. „Die vertrouwenspersonen blijven natuurlijk medewer kers van de instelling. Het ge vaar van „ons-kent-ons" is duidelijk aanwezig", vult Van der Veer aan. Klachten worden geregi streerd over psychotherapeuti sche behandeling bij het RI AGG (Regionaal Instituut voor Ambulante Geestelijke Ge zondheidszorg) of bij vrij ge vestigde psychotherapeuten. „Een van de problemen die je weieens hoort, gaat bijvoor beeld over de slechte bereik baarheid van het RIAGG in het weekeinde", vertelt Boels. De voornaamste opdracht die Van der Veer ziet voor zich zelf is luisteren. „Eerst horen wat de klacht precies is, en er goed over praten. Daarna wil ik overleggen over de volgen de stap. Mensen kunnen de klacht anoniem laten registre ren, echt grove klachten, bij voorbeeld over seksueel mis bruik, speel ik door naar de strafrechter", vertelt Gerard van der Veer. Het Leidse Meldpunt heeft contact ge zocht met de landelijke Cliën tenbond voor Geestelijke Ge zondheidszorg over de moge lijkheid om klachten die over al in het land worden geuit, te bundelen. Voorts bestaat de mogelijkheid dat iemand die een interne procedure wil aanspannen, daarbij wordt geholpen. Mo menteel is het RIAGG in Lei den bezig een dergelijke klachtenprocedure in te voe ren. Bij de inspecteur van de Gees telijke Volksgezondheid ko men ongeveer zeven klachten per kwartaal binnen, vertellen twee van de initiatiefnemers van het Meldpunt, dat volgens hen „zijn bestaan nog moet be wijzen' Toch verwacht Gerard niet dat hij elke week een uur bij de telefoon duimen kan draai en: „Ik denk dat het wel mee valt". Abel Boels: „Ik heb het idee dat mensen hun achter stand willen inhalen. Er kan jaren geleden iets gebeurd zijn, maar de mensen konden hun verhaal nergens kwijt. Wel licht komen klachten binnen die gaan over behandelingen van jaren her". Tot half december is het Meld punt op donderdag van 18.00 tot 19.00 uur bereikbaar bij de Stichting Welzijn, tel. 071- 254654. Daarna wordt de klachtenlijn ondergebracht bij het Inloophuis, tel. 141808. LEIDEN De elektriciteitstarieven gaan volgend jaar voor kleingebruikers met 0,8 cent per kilowattuur omhoog. In totaal gaan Leidenaars 16,3 cent per kilowattuur betalen. Dit geldt voor de uren dat overdag gebruik gemaakt wordt van elektrici teit. In de overige uren gaan gebruikers 11,1 cent per kilowatt uur betalen. De verhoging is noodzakelijk omdat de kosten voor het Energiebedrijf Rijnland gestegen zijn. Ook de aansluitkosten van gas en elektriciteit gaan met onge veer tien procent omhoog. Met ingang van 1 januari kost dit 253 gulden in plaats van 230 gulden. Wie de elektriciteitstarieven automatisch betaalt krijg voortaan een korting van 1,50 in plaats van vijftig cent. Tenslotte worden de incassokosten ver laagd van dertig naar vijfentwintig gulden. Dit zijn de kosten die extra betaald moeten wanneer iemand na een eerste aanma ning nog niet betaald heeft 45J« SS11 2ii3 Volkstuinvereniging Veldheim aan de Haagse Schouwweg in Aden is sinds zaterdagmiddag ook officieel onderdak. Wet- luder P. Bordewijk opende het spiksplinternieuwe clubge- iuw door een bord met de naam „Veldheim" te onthullen. it clubgebouw is grotendeels door de leden van de vereni- ïg tot stand gebracht. „Zonder de inzet en de zelfwerk zaamheid van onze leden was dit niet gelukt", aldus secreta ris J.J. Bodenstaff. Een jaar geleden werd door een aannemer in betonnen skelet neergezet, dat de afgelopen maanden >or de leden van de vereniging werd omgetoverd in een ubgebouw met alles erop en eraan. Het clubgebouw werd oor de vereniging uit eigen middelen bekostigd. Begroot rd een bedrag van 38.000 gulden, maar het bleef uiteinde- beperkt tot 31.000 gulden. Het nieuwe clubgebouw is in plaats van een houten keet gekomen. Ikstuinvereniging Veldheim bestaat acht jaar en heeft 72 inen. Dat het met de vereniging goed gaat, blijkt niet alleen de manier waarop het nieuwe clubgebouw tot stand is ge komen, maar ook uit de wachtlijst waarop 23 mensen staan. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN De ruim 900 assis tenten in opleiding (AIO) aan de Nederlandse universiteiten en hogescholen vinden zichzelf zwaar onderbetaald. Hoewel zij een volledige aanstelling heb ben, verdienen zij minder dan het minimum loon en 15 pro cent moet zelfs met minder dan bijstandsniveau genoegen ne men. Het landelijk overleg van de AIO's zal binnenkort actie ondernemen om die salarissen op te schroeven. Dit zeiden woordvoerders van het overleg donderdag in Amsterdam tij dens een persconferentie. Het AIO-stelsel vloeit voort uit de instelling van de tweefasen- structuur bij universiteiten en hogescholen. Het afleggen van het doctoraal examen is daarbij de eerste fase. De tweede fase is de mogelijkheid voor een be perkt aantal afgestudeerden door te stromen naar het AIO- stelsel voor verdere weten schappelijke opleiding en even tueel promotie. De AIO's wer ken een groot deel van hun tijd als wetenschappelijk medewer ker, maar zijn daarnaast ook in opleiding. De minister van on derwijs wil deze AIO's slechts een gedeelte van hun werktijd betalen omdat zij niet alleen werken, maar ook in opleiding zijn. De AIO's erkennen die oplei ding wel, maar vinden daar naast dat ze voor het werk dat ze verrichten veel meer salaris zouden moeten ontvangen. Ge dacht wordt aan een verdubbe ling van het loon. Om dit sala risprobleem uit te vechten worden bij universiteiten in Amsterdam, Tilburg en Nijme gen de colleges van bestuur om salarisverhoging gevraagd. De weigering die hierop volgens het overlegorgaan zeker zal volgen geeft hen daarna de mo gelijkheid hiervan in beroep te gaan bij de kantonrechter om een juridische beslissing uit te lokken. Pas eind volgend jaar zullen de kantonrechters zich naar verwachting hierover uit laten. Professor Hijmans erelid Gerontologische Kring LEIDEN De Leidse Ge rontologische Kring heeft ter gelegenheid van haar eerste lustrum professor dr. W. Hij mans benoemd tot erelid van de kring. Sinds de oprichting van de kring is de professor actief lid en heeft veel bete kend voor het gerontologisch onderzoek in Nederland. Aan het slot van de vandaag gehouden cursus 'Dilemma's in de Geriatrie' kreeg de pro fessor de penning uitgereikt behorende bij de benoeming. De Leidse Gerontologische Kring, opgericht in 1982, stelt zich ten doel gerontolo gisch en geriatrisch onder zoek te stimuleren en te steu nen. Maandelijks houdt de kring een bijeenkomst waar over de opzet van onderzoek en over de moeilijkheden bij het uitvoeren ervan wordt gesproken. Hijmans is een vooraanstaand onderzoeker op gerontologisch terrein, in het bijzonder inzake verou dering van het immuunappa- raat. Hij heeft een belangrij ke inbreng gehad in het tot standkomen van de criteria voor een gezonde bejaarde. Mariënburg „Leken op weg naar erken ning". Dat is het thema van de bijeenkomst die de afde ling Leiden van de Mariën- burg-vereniging in samen werking met het dekenaat Leiden houdt op woensdag 4 november. Vanaf 20.00 uur spreken in de Vredeskerk aan de Van Vollenhovenkade di verse mensen over dit onder werp. Daarna is er gelegen heid tot discussie. Creativiteit Het Studium Generale van de Leidse Universiteit houdt vanaf 4 november op zes woensdagen lezingen over creativiteit en intelligentie bij mens en computer. De eerste lezing wordt gegeven door prof. dr. J. Elshout van de Amsterdamse Universiteit. Alle lezingen worden gehou den in het Centrale Voorzie ningengebouw. Cleveringa- plaats 1, Leiden. De aanvang is 20.00 uur. Dia-lezingen In de Kapelzaal van K&O aan de Oude Vest worden niaan- dag 2 en donderdag 5 novem ber lezingen gehouden over de tentoonstelling „The Spiri tual in art" in het Haagse Ge meentemuseum. De lezingen worden gegeven door drs. E. Kreytz. Jaarmarkt De medewerkers van Huize Roomburgh (Zaanstraat 151) houden voor de bewoners op woensdag 4 november van 10.00 tot 18.00 uur een jaar markt. Er is verkoop en aller lei artikelen waaronder han denarbeid. Er is een bar met koffie, drankjes en hapjes, een video van ae 3 oktober-vie- ring en een rad van avontuur. Cursus Een korte cursus Genealogie zal vanaf 12 november door P. Flippo in het K&O gebouw worden gehouden. De cursus wordt op zes donderdagen van 14.00 tot 16.00 uur gege ven. De basisbeginselen van het stamboomonderzoek zul len uiteen worden gezet. In deze cursus wordt tevens een idee gegeven hoe men de ge vonden gegevens kan op schrijven en verwerken. Voor meer informatie: tel. 141141. Lustrum Het Leids Historisch Dispuut PC. Hooft viert op zaterdag 7 november haar zesde lustrum. Het feest zal worden gevierd in slot Loevestein (bij Gorin- chem). Het programma van de officiële viering bevat on der een andere een lezing van professor L. Strengholt, hoog leraar Nederlandse letterkun de aan de V.U Amsterdam over Cons tan tijn Huygens. Het feest wordt muzikaal be geleid door het zeventiende eeuws kamergenootschap chant des Muses'. De viering begint om om 15.30 uur. ADVERTENTIE JS&B» IEDER Z'N VAK NIETWAAR7 Voor een goed hypotheek-advies vindt u bij AMIS de deskundigen. U kunt daarom met alle vragen bij AMIS terecht. Vrijblijvend! Voor elke vorm van hypotheek, afgestemd op uw finan ciële mogelijkheden, geeft AMIS de meest effi ciënte oplossing. In de loop der |aren heeft AMiS al zeer veel kliënten het maximum kunnen bieden Vraag naar een van onze deskundigen voor een 'open-gesprek' B.V. SPECIALISTEN IN HYPOTHEKEN

Leidse Courant | 1987 | | pagina 7