Gorbatsjov: Perestrojka tot het einde volhouden NEDERLANDS ESKADER MORGEN AAN DE SLAG Triomfantelijk „afscheid" van China's sterke man Deng Frankrijk verkocht granaten aan Iran Meer doden bij hinderlaag in Mocambique BUITENLAND Jazi-misdadiger ieeft geen spijt HICAGO De 75-jarige Alois unner, één van de laatste be- ichte nazi-misdadigers die nog vrije voeten loopt, heeft in een terview verklaard geen spijt te bben van zijn daden. Deze lormalige assistent van Adolf chmann zei het zelfs over te illen doen, als dat nodig zou zijn. unner woont momenteel in Da- ascus onder de naam George Fi- n geniet de bescherming n de Syrische regering in ruil or diensten in de „veiligheidss- ar". Brunner werd in 1954 in ankrijk bij verstek ter dood roordeeld; Syrië heeft zowel ankrijk als Westduitsland ge- igerd hem uit te leveren. SOVJET-LEIDER VASTBESLOTEN OP HERVORMINGSKOERS Ccidóe Gomant MAANDAG 2 NOVEMBER 1987 PAGINA S In Griekenland 2500 abortussen na Tsjernobyl ATHENE Griekse artsen schatten dat ongeveer 2500 vrou wen in Griekenland vorig jaar abortus hebben laten plegen uit angst voor misvormingen bij hun kinderen als gevolg van het ongeluk in de kerncentrale van Tsjernobyl in de Sovjetunie. Abortus is legaal in Grieken land. De Griekse artsen meldden dat het ongeluk in april 1986 leidde tot nogal wat paniek abortussen onder vrouwen die wel een kind wilden. Artsen ga ven veelal aan die wens toe, om dat ook zij nog niet precies wis ten wat er aan de hand was. BRUSSEL Het Belgisch Nederlandse eska der mijnenjagers begint morgen met de mij- nenbestrijdings-operaties in de Golf van Oman. De vijf schepen liepen gistermorgen de haven Al-Fujayrah binnen, een van de Verenigde Arabische Emiraten (VAE). Het operatie-gebied ligt buiten de Perzische Golf en de doorgang de Straat van Hormuz, waar Iran Zijderupsraketten heeft opgesteld. Na de Amerikaanse vergeldingsactie tegen een Iraans booreiland in de Perzische Golf heb ben de regeringen van Nederland en België gezegd dat de schepen alleen gevaarlijk ge bied binnenvaren, wanneer ze bescherming krijgen van de Britse vloot in het gebied. Aangezien de Britten menen „geen tijd" te hebben voor die klus zijn vorige week tijdens de WEU-conferentie afspraken gemaakt dat onder meer Italiaanse fregatten, de Neder landse mijnenjagers zonodig bescherming bie den. Het Iraanse olieplatform Rostam, dat twaalf dagen geleden door de in de Perzische Golf gestationeerde Amerikaanse marine werd aangevallen, stond overigens zaterdag weer in brand, maar hoe die brand is ont staan is niet bekend. Zowel Iran als Iraq heb ben het afgelopen weekeinde melding ge maakt van aanvallen op eikaars grondgebied. Zuidafrika uit na gooien tomaat JOHANNESBURG De Britse docente Sally Hut- chings wordt Zuidafrika uit gewezen, omdat zij vrijdag een tomaat heeft gegooid naar president Pieter Botha. Het incident deed zich voor tijdens een receptie op de Universiteit van Zuidafrika in Pretoria, waar Botha en zijn vrouw Elize aanwezig waren voor de uitreiking van regeringsmedailles voor goed gedrag en dienstbetoon. Vol gens het dagblad The Star had ze reeds haar ontslag bij de u teit ingediend. Het is niet be kend of de tomaat doel trof. Handel in mensenhoofden LAGOS In de zuidelijke Ni- geriaanse provincie Ogun heeft de politie sinds april van dit jaar tientallen mensenhoofden ge vonden. De autoriteiten ver moeden dat in Ogun een lucra tieve handel is opgebloeid in mensenhoofden die waarschijn lijk voor rituele doeleinden ge bruikt worden. Er is inmiddels één man gearresteerd omdat hij in het bezit bleek van een afge hakt mensenhoofd. Alle gevon den hoofden zijn overgebracht naar een mortuarium, maar de politie wil niet zeggen waar dit mortuarium zich bevindt uit angst dat de hoofden worden gestolen. grootste aantal artsen en zie kenhuisbedden per duizend mensen, en tegelijkertijd zijn er schrijnende tekortkomin gen in onze gezondheidsdien sten. Onze raketten kunnen de komeet Halley vinden en met verbazingwekkende nauwkeruigheid naar Venus vliegen. Maar naast die we tenschappelijke, technologi sche triomfen bestaat een dui delijk gebrek aan efficiency bij het gebruik van weten schappelijke verrichtingen voor economische noden en veel huishoudelijke pr°duk- ten in de Sovjetunie zijn van slechte kwaliteit", aldus Gor batsjov. In een poging de slechte pres taties van de Russische econo mie te verklaren, komt Gor batsjov tot de slotsom dat het land op de helft van de jaren zeventig „het tempo begon te verliezen". De schuld daarvan ligt onder meer bij Leonid Brezjnev, onder wiens bestuur het land werd gekenmerkt door economische stagnatie en moreel verval. Buiging „Er ontwikkelde zich een ab surde siuatie. De Sovjetunie, de grootste producent ter we reld van staal, grondstoffen, brandstof en energie, krijgt tekorten door verkwistend of inefficiënt gebruik. Een van de grootste producenten van voedingsgranen, moet elk jaar miljoenen tonnen graan ko pen voor veevoeder", aldus de Sovjet-leider., .Arbeiders wa ren terecht verontwaardigd over het gedrag van mensen die macht misbruikten, kri tiek onderdrukten fortuinen verdienden en, in sommige gevallen zelfs medeplichtigen, zo niet de aanstichters werden van misdrijven." Bij een beschrijving hoe het wel moet maakt Gorbatsjov, ondanks de afwijzing van het kapitalisme, toch een buiging naar het systeem van de vrije (Vervolg van de voorpagina) MOSKOU De slechte kwaliteit van consumptie goederen, de problemen n de landbouw, de mas sale corruptie en de alge mene ongeïnteresseerd heid; het zijn de stan daard-elementen in een verhaal over de tekortko mingen van het Sovjet systeem. Niet zo interessant dus als iemand hierover een boek weet vol te schrijven. Aardiger wordt het, wanneer het boek geschreven blijkt door een Russische functiona- Groot wereldnieuws is het. als degene die de onge zouten kritiek laat horen de hoogste Sovjet-leider zelf is. In de inleiding van zijn boek Perestrojka zegt de 56-jarige Sovjet-leider Michaïl Gorbats jov het boek te hebben ge schreven op verzoek van een Amerikaanse uitgever. Het boek 'moet gezien worden als politieke beginselverkla ring voor zijn hervormingsbe leid. „Dit boek", aldus de par tijleider, „is geen wetenschap- "lk traktaat of propaganda- k, hoewel de evaluaties, conclusies, en pogingen tot analyse die de lezer erin zal vinden natuurlijk gebaseerd zijn op bepaalde waarden en theoretische veronderstellin gen. Een belangrijk deel is ge wijd aan het nieuwe politieke denken, de filosofie van bui tenlandse politiek. Als dit boek een bijdrage levert aan internationaal vertrouwen, beschouw ik het als geslaagd". Een ding maakt Gorbatsjov vooral gelijk duidelijk: de hervormingen waarover hij spreekt beogen geen invoe ring van het kapitalistische stelsel. „Er zijn mensen in het Westen die ons willen vertel len dat het socialisme in-een diepe crisis verkeert en onze maatschappij op dood spoor heeft gebracht. We hebben maar één uitweg zeggen zij: kapitalistische methoden van economische leiding en socia le patronen overnemen. Maar diegenen in het Westen die verwachten dat wij het socia lisme zullen opgeven, zullen worden teleurgesteld", aldus Gorbatsjov. Crises Die voorwaarde betekent ech ter niet, dat de kritiek van Gorbatsjov minder scherp is. Hij schrijft uitgebreid over de slechte kwaliteit van con sumptie-goederen, over cor ruptie onder functionarissen, de slechte gezondheidszorg en de tanende familiebanden on der Sovjet-burgers. Zijn be langrijkste boodschap luidt dat vertraging in de uitvoe ring van hervormingen kan leiden tot ernstige sociale, economische en politieke cri- Journalisten bladerden door het boek van Gorbatsjov, nadat het gisteren in Moskou officieel Gorbastjov: „Wij hebben het was gepresenteerd. FOTO: TASS markt. „De belangrijkste te kortkoming van de oude eco nomische machinerie is voor alles het gebrek aan interne stimulansen voor de zelf-ont- wikkeling. Ondernemingen moeten in zo'n conditie zijn dat economische competitie wordt aangemoedigd om zo goed mogelijk aan de vraag van de consument te voldoen, en de salarissen van de werk nemers moeten totaal afhan gen van de produktie-resulta- ten, van de winsten". Vrouwen Gorbatsjov heeft het echter niet uitsluitend over de eco nomie. In een stuk over de positie van de vrouw stelt de partijleider dat produktie en de kunst, maar dat men er niet in is geslaagd „aandacht te schenken aan de specifieke rechten en behoeften die voortkomen uit haar rol als moeder en huishoudster en haar onvervangbare opvoed kundige functie ten aanzien van de kinderen". „Wij hebben ontdekt dat veel van onze problemen in het gedrag van kinderen en jon geren, in onze moraal, cultuur en in de produktie gedeel telijk veroorzaakt zijn door de verzwakking van de familie banden en de lakse houding ten aanzien van familieve rantwoordelijkheid. Dat is een paradoxaal gevolg van ons op rechte verlangen om vrouwen alles gelijk te laten zijn aan Over de VS en de bewape ningsrace schijft hij: „Hoe rijk de Verenigde Staten ook zijn, zij kunnen zich niet veroorlo ven enorme bedragen weg te gooien aan bewapening. Het tekort op de Amerikaanse be groting is in feite de schuld van het Pentagon. Maar ja, dat moeten de Amerikanen zelf weten". „Wij waarderen de bijdrage van Amerikanen aan de we reldbeschaving; houden reke ning met de nationale belan gen van de VS; begrijpen dat het zonder dat land onmoge lijk is de dreiging van een nu cleaire ramp weg te nemen en duurzame vrede te garande ren Wij hebben geen onvrien delijke bedoelingen ten aan zien van het Amerikaanse volk. Wij willen en zijn bereid samen te werken in alle rich tingen. Er is geen plek ter we reld waar wij aan de Ameri kanen kunnen ontsnappen en de Amerikanen hebben geen plaats om aan ons te ontsnap pen. Daarom hebben wij con tacten en dialoog nodig. Het is noodzakelijk de weg te zoe ken naar verbetering van de betrekkingen". Haalbaar In een soort verklaring over zijn eigen stijl van politiek be drijven, schrijft Gorbatsjov: „Politiek is de kunst van wat haalbaar is. Voorbij de gren zen van het haalbare, begint het avonturisme. Het is om die reden dat wij onze moge lijkheden voorzichtig inscha- ten en daarmee rekening hou den bij het uitstippelen van onze taak. Wijs geworden door de bittere ervaring, hol len wij niet voor onszelf uit over de gekozen weg, maar houden wij rekening met de realiteit van ons land". Maar ondanks het feit dat er volgens Gorbatsjov als tal van democratische veranderingen hebben plaatsgevonden, dringt hij aan op „i me, het lot van de hele we reld, hangt af van de succes sen van Perestrojka. De inzet is hoog. De tijd legde ons een revolutionaire keus op en die hebben wij gemaakt. Wij zul len niet afwijken van Pere- stroika en zullen die tot het eind doorvoeren". Charles en Diana Groot nieuws vanmorgen in de Britse (roddel)pers, die al wekenlang bol staat van de geruchten over problemen in het huwelijk van kroonprins Charles en prinses Diana. De twee hebben vannacht voor het eerst sinds vele weken de nacht weer onder één dak doorgebracht. Dat had ook moeilijk anders gekund, nu het paar voor een rondreis van zeven dagen in de Bondsrepubliek verblijft. Het bezoek begon gisteravond in West-Berlijn, waar burgemeester Eberhard Diepgen Charles en Diana vergezelde naar de opera. foto: ap (Vervolg van de voorpagina) PEKING Het lijkt erop dat de afgetreden sterke man van China, Deng Xiaoping twee belangrijke doelstellingen heeft ge haald. Ten eerste heeft hij voldoende steun gekregen van het partijcongres voor zijn marktgerichte hervor- mingén en ten tweede heeft hij voldoende jonge re leiders aan de top ge-, kregen, die het door hem uitgestippelde beleid zul len steunen. Het vertrek van Deng kan dan ook worden beschouwd als een uiterst soepele machtswisseling in de Chinese Volksrepubliek. Dengs carrière in de comu- nistische partij gaat terug tot 1930 toen hij bevriend raakte met Mao Zedong; hij nam onder meer deel aan diens Lange Mars. Deng steunde ook Mao's poging om alle Chinese landarbeiders en boeren onder te brengen in communes en leverde een- aandeel in de zo smadelijk verlopen Grote Stap Voor waarts, de poging van Mao om China binnen de korste keren om te toveren in een industriestaat. Vanwege zijn „kaptalistische tendenzen" werd Deng open lijk te schande gezet. In 1969, na twee jaar huisarrest, kwam Deng als draaiban kwerker in een tractorfa- briek terecht. In 1973 kwam Deng echter weer terug naar Peking als vice-premier. Maar drie jaar later was het weer mis en werd hij wegge zuiverd door de weduwe van Mao en haar Bende van Vier. Hun machtsovername mislukte echter en een jaar later was Deng weer aan de top. Sinds die tijd heeft China grote veranderingen doorge maakt. De communes op het platteland werden ontman teld en de familie werd weer de basis waarop de land bouwpolitiek was gebaseerd. Particulier initiatief en pri- ve-ondernemingen werden weer, onder voorbehoud, toe gestaan. De centrale plan ning- werd gedeeltelijk over boord gegooid en maakte plaats voor een meer markt gerichte economie. USKE EN WISKE DE WOESTE WESPEN Urnen im-wt sterkUntil de ilal met m herd el dikwijls sim, doih nik StandMrd Ultg*vartJ/W«v«ry Production» PARIJS Met medeweten van topfunctionarissen van het Franse ministerie van defensie zijn tijdens de regering van de socialistische premier Fabius tussen 1983 en 1986 450.000 Franse granaten aan Iran verkocht. In de pers wordt deze „Affaire Lu- chaire" al het Franse Irangate genoemd. Frankrijk hanteerde in die tijd officieel een wapenembargo tegen Iran. Volgens het weekblad Le Point heeft de Socialistische Partij bovendien pro visie gekregen van Iran voor het afsluiten van de contracten. De voormalige Franse minister van defensie Hernu heeft zaterdag slechts lachend de schouders opgehaald over het bericht in Le Point. MAPUTO Het aantal slachtoffers van een hinderlaag door vermoedelijk Renamo-rebellen in Mocambique is gestegen tot 278. Bij de aanval, zo'n tachtig kilometer ten noorden van de hoofdstad Maputo werden vrijdag tientallen bussen in brand ge stoken. De Mocambiquaanse regering heeft Zuidafrika, dat de Renamo-rebellen steunt, ervan beschuldigd achter de aanval te zitten. Renamo zelf heeft vanuit haar hoofdkwartier in Lissabon iedere betrokkenheid afgewezen. De burgeroorlog in Mocambi- que^eeft het afgelopen jaar zeker zeshonderd mensen het leven geköst ADVERTENTIE nieuws onder de zon door Roger Simon» GRAND TOUR De Britten houden van reizen en trekken. Zij gaan vaak op stap, deels om een stukje van de wereld te zien, deels om bij hun terugkeer te kunnen zeggen dat het toch nergens beter is dan in Engeland. Reizen zit hen in het bloed sedert de tijd van koningin Elizabeth I. Deze vorstin lanceerde de Engelse mode van de „Grand Tour". Jonge diplomaten die nog veel moesten leren maar die bij Elizabeth toch aardig in de smaak vielen, mochten op haar kosten een grote reis maken door Europa zoals de Britten het Europese vasteland plegen te noemen). De benaming „Grand Tour" heeft geleid tot het ontstaan van het woord toerist dat in het Engels met een u wordt geschreven. In de tijd van Elizabeth I werd de grote toernee" beschouwd als een soort postacademische cursus aan de universiteit van het leven. Historicus Christopher Hibbert schrijft over dit gebruik in zijn boek „The Grand Tour". Van Hibbert kom je aan de weet dat praktisch iedere Engelse gentleman toen vond dat hij het aan zijn reputatie verplicht was een Europese „Grand Tour" te ondernemen. Dit had tot gevolg dat het vasteland jaarlijks zo'n 40.000 Britten op bezoek kreeg. Vandaag de dag gaan ieder jaar bijna 18 miljoen onderdanen van koningin Elizabeth II op vakantie in vreemde regionen. Het beeld dat het buitenland van deze bezoekers heeft is niet altijd even gunstig. Vooral Engelse voetbalsupporters zijn impopulair. Niemand houdt van ongemanierde „yobs" die ontzettend veel drinken, de boel op stelten zetten en zelden goede reclame maken voor hun eigen land. Maar met de Britten die in de 18de eeuw bij ons op „Grand Tour" waren, was het niet veel beter gesteld. In plaats van „naar Europa" te gaan om hun geestelijke onwikkeling te verruimen, talen te leren en hun kennis van de schone kunsten te verbeteren, zorgden volgens Hibbert de meeste „Grand Tourists" ervoor dat zij geregeld te diep in het glas keken. Hun geliefkoosde continentale bezigheid was bordeelbezoek. Cynici zullen opmerken dat sedertdien niet veel is veranderd. Maar Christopher Hibbert geeft toe, dat Britse gentlemen die in de 18de eeuw van hun land overstaken om eens wat anders te zien, niet zonder reden steeds opnieuw behoefte hadden aan opkikkertjes. Zo werd er gereisd in koetsen zonder comfort. De wegen werden onveilig gemaakt door struikrovers. Britse reizigers vonden het eten in continentale herbergen niet lekker. Hun dagboeken en reisverslagen gewagen van stinkende schaapskoteletten, bedorven eieren en water uit de sloot". Het Britse volkje was toen al erg kieskeurig van aard. Het beschouwde alle continentalsals viezerikken. Reiziger Horace Walpole noemde Parijs „de lelijkste en bovendien de smerigste stad van het heelal". Venetië bij zonsopgang stonk volgens hem een uur in de wind. Met meer enthousiasme schrijven Britse rezigers over de spectaculaire openbare executies die in Europese steden ten beste werden gegeven. De meeste „Grand Tours" namen verscheidene jaren in beslag en kostten gemakkelijk 120.000 tot 180.000 pond. Omdat zij over veel poen beschikten, waren Engelse heren vrijwel overal geziene gasten. Hun nette manieren en rijke kleren (afgestemd op de Franse mode) dwongen eerbied en bewondering af. Kunstschilders pikten wat graag een graantje mee door welgestelde Engelse toeristen netjes in de verf te zetten. Dergelijke duur betaalde schilderijen werden van het continent als aandenken overgebracht naar Engeland. Zij waren de voorlopers van de huidige vakantiekiekjes. De Napoleontische oorlogen maakten een einde aan de het fenomeen van de Britse „Grand Tour". Er kwamen spoorwegen en Thomas Cook- reisbureaus die het toerisme sterk vergemakkelijkten. Maar er zijn nog altijd welgestelde jonge Britten die vóór zij in het serieuze leven stappen een grote „Europese" reis maken, een „Grand Tour" in het kielzog van de jeugdige dip^maten van weleer.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5