Deeltijd vut voor leraren naar 53 jaar de voorraad strekt. Steun voor F-100 is weggegooid geld' VVD wil besluit over plan-Dekker uitstellen PvdA wil meer kans op deelname aan regering Van Mierlo roept PvdA en VVD op tot vorming kabinet Laserbehandeling verstopte vaten wordt gewoon BINNENLAND Qeidóe Qowiant MAANDAG 2 NOVEMBER 1987 PAGINA 3 Miljoenenvangst hasj op Texel TEXEL De politie heeft op het strand van Texel circa 2300 kilo hasj met een geschatte straatwaarde van vijf tot zes miljoen gulden onderschept. De in jute zakken verpakte drugs werden zaterdag bij hoog water en in dichte mist door twee inwoners van Hoorn met het motorjacht vanuit de Waddenzee op enkele kilometers ten zuiden van Oude- schild aan land gebracht. Daar wachtten vier inwoners van Amsterdam en een inwoner van Hoorn met twee personen auto's en een vrachtwagen om de hasj verder te vervoeren. Dit vijftal werd ter plekke gearresteerd. Het weer weggeva ren motorjacht werd op de Waddenzee geënterd door een vaartuig van de rijks politie te water. (Vervolg van de voorpagina) Partijvoorzitter Marjanne Sint, die zelf ook intensief aan het rapport heeft meege werkt, stak haar tevreden heid niet onder stoelen of banken. „De PvdA heeft op nieuw bewezen dat zij beter en sneller antwoorden kan vinden op de problemen van onze maatschappij". Mevrouw Sint erkende dat de PvdA met dit beleidsplan haar kans op deelneming aan de regering hoopt te vergro ten. „De partj wil uiteraard waar maken wat voor haar essentieel is. Daar hebben we inderdaad regeringsverant woordelijkheid voor nodig". Of de PvdA nu geloofwaardi ger wordt als coalitiepartner zal volgens CDA-voorzitter Van Velzen afhangen van de mate waarin de sociaal-de mocraten het plan van hun bestuur accepteren. „Het is een discussiestuk en het zal nog lang duren eer we de uit slag van die discussie ken nen", aldus de CDA-voorzit ter. Hij sloot niet uit dat er op sommige terreinen een kloof zal blijken te bestaan met de opvattingen van biivoorbeeld de huidige Tweede-Kamer fractie van de PvdA. Van Velzen herinnerde er aan dat er al eens eerder in de PvdA een pleidooi is ge houden voor een duaal om roepbestel. Maar kort voor de verkiezingen van 1986 werd het idee „afgeschoten" door het PvdA-congres. „Ik ben benieuwd of het nu weer om hoog kan komen", aldus Van Velzen. Ook op andere punten wil hij graag meer duidelijkheid. Wat betekent het dat de PvdA de laagste inkomens wil optrekken? Moet dan ook het financieringstekort om hoog? Wil de PvdA nu wel of niet de automatische koppe ling handhaven tussen lonen en uitkeringen en moet de bestaande euthanasiepraktijk gewoon doorgaan (12.000 ver kapte euthanasiegevallen per jaar)? Liefdesbrief verraadt jonge autokrakers DEVENTER - Een lief- desbrief die een jeugdige autokraker in een auto verloor, is hem noodlottig geworden. De brief werd vrijdagnacht in Deventer gevonden nadat de politie was gealarmeerd. Na een nieuwe melding trof de politie drie knapen op rooftocht aan. Eén van hen bleek de schrijver van de liefdesbrief te zijn. De knapen hadden bij hun aanhouding nog twee au toradio's bij zich. Drs. Henny voorzitter Nederlands- Duitse KvK DEN HAAG Tot voor- zitter van de Nederlands- Duitse Kamer van Koop handel is drs. B. Henny benoemd, die als Neder landse vice-voorzitter reeds de taken waarnam van de overleden voorzit ter Ir. P.J. Lardinois. Vice-voorzitters van de Kamer zijn thans Ir. J.W.M. van Elderen uit Valkenswaard (N.B.), Dr. W. von Ilsemann en H.A. WaScheck, beiden uit Hamburg. Aanvraagnummer 0010 vervangen DEN HAAG De PTT heeft vanmorgen om 08.00 uur het tele foonnummer voor het aanvragen van internationale gesprekken veranderd. Het nieuwe nummer - 06-0410 - dat ook continu be reikbaar is, komt in de plaats van 0010. Het nummer 06-0410 neemt aanvragen aan voor niet-automa- tische nummers in het buiten land. Verder kan 06-0410 onder meer worden gedraaid voor het aanvragen van persoonlijke ge sprekken (niet alleen het gewen ste nummer, maar ook de gewen ste persoon) of „collect-call-ge- sprekken", waarbij de opgebelde het gesprek betaalt. Deze dien sten bestonden overigens al. APELDOORN Minister Deetman zal binnen anderhal ve week de onder wijsbonden voorstel len om de leeftijd waarop leraren in het voortgezet on derwijs voor de helft in de vut kunnen, vast te stellen op 53 jaar. De deeltijd vut zou al in 1988 kun nen ingaan. De bewindsman heeft dit zaterdag in Apeldoorn ge zegd tijdens de jaarvergade ring van de Algemene Ver eniging van Schoolleiders bij het Voortgezet Onder wijs. Hij verklaarde dat de leeftijd voor de volledige vut eveneens met enkele ja ren zal worden verlaagd. De besluitvorming in het kabinet over andere maat regelen waarmee de door stroming in het docenten korps moet worden gesti muleerd ten gunste van jonge werkloze leraren, is volgens de minister nog niet afgerond. Voorzitter Eisen van de Vereniging van Schoollei ders toonde zich in zijn jaarrede uiterst bezorgd over de positie van het on derwijs. Het beeld van het onderwijs is negatief. De belangstelling voor het le raarschap is nog steeds ta nende. De verwijten aan het adres van de scholen spitsen zich toe op onvol doende aansluiting op de arbeidsmarkt, ouderwetse manieren van kennisover dracht, een relatief groot aantal leerlingen dat uitvalt en ondoelmatigheid van de organisatie. Eisen wees die kritiek niet van de hand. Als grote boosdoener voerde hij on der verwijzing naar het ge strande experiment met de middenscholen en de plan nen voor een lyceum nieu we stijl die nooit werkelijk heid zijn geworden, het „zwalkend onderwijsbeleid" van de achtereenvolgende kabinetten ten tonele. Het gevolg daarvan is dat er in het onderwijs een onver schillige mentaliteit is ge groeid, die nog eens wordt versterkt door de bezuini gingen die blijven door gaan, aldus Eisen. De Haagse politie zegt ruim tiendui zend, de organisato ren houden het op minstens twintigdui zend deelnemers aan de kilometers lange mars voor de vrede en tegen de kernwapens, die za terdag door de Haagse binnenstad trok. Veel vredes activisten waren naar Den Haag ge komen om feest te vieren vanwege het succes van het aan komende akkoord over de verwijdering van de middellange- afstandswapens. „Maar dit verdrag gaat slechts over drie procent van alle kernwapens" con stateert een van de organisatoren. „En nou de rest nog", stond er dan ook op een levensgroot spandoek boven het Malieveld te lezen. Tijdens de tocht van ruim twee uur was een deel van de Haagse binnenstad voor het verkeer zo goed als onbereik baar. FOTO:MILAN KONVA- LINKA (Van onze parlementaire redactie) AMERSFOORT PvdA, VVD en D66 moeten ge drieën een kabinet vor men dat qua beleid, uit straling en gezag een ver nieuwend alternatief vormt voor het huidige. Dat kan echter alleen als PvdA en VVD niet langer mikken op een combinatie met het CDA. Het is nodig dat er een einde komt aan de vanzelfsprekendheid waarmee het CDA al ze ventig jaar aan de macht Inval in sexclub HILLEGOM Bij een inval in een sexclub aan de Leidse- straat zijn de beheerders, een man en een vrouw uit Spiike- nisse, aangehouden op verden king van steunfraude. De in val, vrijdagavond om tien voor elf, vond plaats in samenwer king met de sociale recherche. Bij het doorzoeken van het pand werd een vuurwapen aangetroffen. Vier werkneem sters uit Zuid-Amerika en En- f[eland zijn door de vreemde- ingenpolitie ondervraagd. genheid van het 25-jarig bestaan gio en gemeente, kennis e Dit „appel" op PvdA en VVD is afkomstig van D66-fractie- leider in de Tweede Kamer, Van Mierlo. Op het congres van zijn partij in Amersfoort zei Van Mierlo dat het huidige kabinet zijn samenhang en overtuigingskracht kwijt is. Hij noemde het niet onwaar schijnlijk dat er al voor 1990 nieuwe verkiezingen worden gehouden. Volgens Van Mierlo moet na het op handen ziinde akkoord over het afschaffen van mid- dellange-afstandsraketten (INF) tussen de Verenigde Staten en de Sovjetunie ge tracht worden in Europa de conventionele bewapening te beperken. Die bewapening is gevaarlijk omdat daarmee een echte oorlog te voeren is. Na de ondertekening van het INF-akkoord óp 7 december moeten alle activiteiten om Woensdrecht gereed te maken voor de komst van de raketten worden gestopt. Daarmee moet niet worden gewacht tot de Amerikaanse senaat het ak koord heeft goedgekeurd. Van Mierlo verwacht „grote moei lijkheden" als de Amerikanen hieraan niet willen meewer ken. Toch wil Van Mierlo de kernwapens niet missen voor dat er een overeenkomst is over beperking van de con ventionele bewapening. Ook bepleitte hij een Europees vei ligheidsbeleid binnen de NAVO waarbij het Ameri kaanse aandeel in de Europese verdediging wordt beperkt. Vijf inbraken op klaarlichte dag ALPHEN AAN DEN RIJN In vijf woningen is vrijdag op klaarlichte dag ingebroken. Via de achterzijde drongen in brekers een woning aan de El- zekrulzoom binnen en stalen 330 gulden. Uit twee woningen aan Conradstraat werden sie raden en ongeveer 250 gulden gestolen. In een woning aan de J.P. Coenlaan werd eveneens ingebroken. Omdat de bewo ner nog niet thuis is, weet de politie niet wat er vermist wordt. De politie vermoedt dat het om een grote groep inbre kers gaat. Dode varkens op autoweg Een ongeluk met een vrachtwagen heeft zaterdag op de auto weg naar Maastricht voor grote ravage gezorgd. De vracht wagen kreeg bij een inhaalmanoeuvre een klapband en kantelde. De brand weer had meer dan drie uur werk om de chauffeur te bevrij den. Van de lading van 300 varkens kwamen er honderd varkens meteen om. Enquêtecommissie rondt verhoren 5 november af DEN HAAG De parlemen taire enquêtecommissie bouw- subsidies verwacht de openba re verhoren van de getuigen- deskundigen te kunnen afron den op 5 november. Vandaag zullen in elk geval nog open bare verhoren plaatsvinden evenals op 4 en 5 november. Woensdag 11 november blijft voorlopig gereserveerd voor mogelijke aanvullende verho ren. Op 23, 25 en 26 november zullen in het openbaar des kundigen worden verhoord die onderzoek hebben verricht in opdracht van de enquête- EX- DIRECTEUR FOKKER: DEN HAAG De 212 miljoen extra steunverlening van de Nederlandse overheid aan Fokker is voor een groot deel weggegooid geld. In elk geval is de produktie van het nieu we F-100 toestel een hopeloze zaak, die liefst snel beëindigd moet worden. Wil Fokker in de toekomst overleven, dan is het beter zich te concentreren op de produktie van de kleine re F-50 en samenwerking te zoeken met bijvoorbeeld Air bus. Dit zegt A. de Kort, voormalig directeur van de service-afde ling. Hij heeft met verbijste ring kennisgenomen van de „soepele" steunverlening vori ge week van de Nederlandse overheid aan Fokker: „Op nieuw wordt veel geld in ae onderneming gestopt, terwijl minimale voorwaarden zijn gesteld en de F-100 weinig toe komst heeft. Je kunt er vrij wel zeker van zijn dat er later nog meer geld bij moet. Dan zeg ik: beter ten halve gekeerd dan ten volle gedwaald". De Kort is ervan overtuigd dat Fokker er niet in slaagt twee nieuwe vliegtuigen tegelijk te produceren. De aflevering van de eerste F-100 aan Swissair heeft in elk geval al vele maanden vertraging opgelo pen en de voorrang die nu aan de operatie-Swissair wordt ge geven, zal onvermijdelijk ten F-100 echt produktieriip is, ben je zeker anderhalf jaar verder. De klanten haken op het moment niet af omdat de dollar te duur is, maar omdat ze onvoldoende zekerheid hebben dat Fokker een pro- dukt van goede kwaliteit op tijd kan leveren". De in 1981 gepensioneerde di recteur zegt nog regelmatig contact te hebben met vele oud-collega's binnen Fokker en verwijt de raad van bestuur dat te weinig gebruik is ge maakt van Amerikaanse ex pertise bij de organisatie van de produktie. Als Boeing vol gend jaar komt met de 737-500, een eigen tegenhanger van de F-100, zal dat de nekslag voor Foxker betekenen, daar is hij van overtuigd: „Van de grote re 737's zijn er al duizend ver kocht. Boeing heeft al een enorme ervaring en markt op gebouwd met dit toestel, ter wijl Fokker eigenlijk nog moet beginnen". Fokker-woord voerder G. Knook vanmorgen in een re actie: „Meneer De Kort weet niet waarover hij praat. De si tuatie bij Fokker verandert voortdurend. Ik zou al een maand na mijn eigen pensioen geen verantwoord oordeel meer over de onderneming Fokker durven geven". (Van ónze parlementaire redactie) deren dat er lichtzinnige DEN HAAG De WD eJ} overhaaste besluiten wil dat de besluitvorming z?Jn genomen", aldus frac- over een basisverzekering tievoorzitter Joris Voor- slecht zijn als we over een craten bij het kabinet op aan- paar jaar moeten conclu- dringen Als het CDA akkoord üopon Hot 0r gaat met uitstel „komen heus wel uit". Volgens Voor hoeve is zijn partij wel degelijk bereid tot een „systeem la Dekker, maar dan wel aange- hoeve Bisteren voor de Pas'. d* lasten op «n tegen ziektekosten zoals Sferen voor de vefdeeld voorgesteld door de com missie-Dekker wordt uit gesteld. „Het zou vreselijk •illijk: worden' Er zou dus geen reden zijn voor het CDA om te dreigen samen met de PvdA een initi atiefwetsvoorstel in te dienen. A „Men hoeft niet zo snel naar goede en gezonde oplossing te de oppositie te lopen. Dat is kunnen komen Voorhoeve bovendien niet goed voor de AVRO-radio. Hij sprak de verwachting uit dat het kabinet binnenkort aan de Tweede Kamer zal voorstellen de zaak enige tijd uit te stellen „om zo tot meent dat de oplossing van de verhoudingen problematiek veel ingewikkel- Voorhoeve der is dan menigeen had ver- niet eens m„ acht. „Je kunt maar niet één, ^at er door deze kwestie kans goed de coalitie' et overigens met premier Lubbers twee, drie een nieuw systeem invoeren. Dat heeft veel te grote consequenties voor de inkomens van heel veel men- De VVD-voorman hoopt dat ook de CDA-fractie dit zal in zien. Volgens hem is er hele maal geen reden voor de fcbast, waar de christen-demo breuk in het kabinet. Ook minister De Koning (soci ale zaken) sprak dit tegen. „Zo erg is het niet". De Koning be aamde dat een systeem la Dekker ernstige inkomensge volgen zou hebben. Als die te onaangenaam zijn, „is de con clusie wellicht dat invoering nog niet kan" DELFT Het openma ken van verstopte bloed vaten met een laserstraal tje is tot nu toe zo'n suc ces, dat het niet lang meer kan duren voordat deze behandeling erkend wordt. Het is onvermijde lijk dat de laserbehande ling, net als het oprekken van verstopte vaten met de zogenoemde dotterme thode, gemeengoed wordt. Dat bracht vaatchirurg J. Ko ning van het Delftse Reinier de Graafgasthuis gisteren in het Academisch Medisch Cen trum in Amsterdam te berde op een internationaal congres over vaataandoeningen. Laserbehandeling is een ver dere verfijning van de moge lijkheden om vaatvernauwin- gen weg te nemen, zonder dat de patiënt onder het mes moet. Tot enkele jaren geleden was stopte bloedvaten te behande len: de omleggings-(bypass)- operatie, waarbij de doorstro ming van het bloed weer op gang wordt gebracht door het leggen van een omleiding om de verstopping heen. Sinds een paar jaar neemt de dotterbehandeling een enorme vlucht, zo zelfs dat de zieken huizen steen en been klagen over de kosten, waarvoor ze meestal geen extra budget krijgen toegewezen. Door de behandeling met la serlicht komen straks nog meer mensen voor dotteren in aanmerking. Het gaat om de categorie patiënten die niet met de balloncatheter gehol pen kan worden, omdat de ader helemaal verstopt is. Sinds kort is het mogelijk met een laserstraaltje een gaatje door zo'n verstopping te boren, waarna een ballonnetje het vat tot de normale wijdte oprekt Het Reinier de Graafgasthuis behandelde in april vorig jaar de eerste Nederlandse vaatpa- tiënt, een 72-jarige man, met laser. Sindsdien zijn in het zie kenhuis nog 17 patiënten op deze manier behandeld, aldus Koning. Het lukte in alle ge vallen het bloedvat open te krijgen, maar twee mensen moesten alsnog geopereerd worden omdat de laser de straal is nog moeilijk te sturen een gaatje brandde in de vaatwand. Het ziekenhuis heeft inmiddels ook ervaring met een heel nieuwe techniek. Na het branden van een ka naal door de verstopping wordt met een soort „appel- boortje" de vaatwand van bin nen schoongesch raapt, zodat oprekken niet nodig is. (ADVERTENTIE) -JU LANDSE STAATSLOTERIJ --gjj s'im is koopt meteen een lot Want ook deze maand zijn er meerdanlmiljoenpnjzen te wmnen tegenover zo'n2 miljoen loten. Verdeeld over: ekkingen. Alles bn elkaar ruim 33 miljoen gulden aan pnjzen. Van een tientje tot het half miljoen. Eerste trekking volgende week woensdag R KANS IN DE STAATSLOTERIJ -&<

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3