Gorbatsióv zet afbraak tiidnerk-Stalin voort r 2.50 Bon: Deng stapt op, maar behoudt grote invloed olf van inbraken in Leiderdorp Allerlei(ds) iljoenenbrand Duitse rreuractie BLOEMKOOL EN UNDERGEHAKT leidsplan PvdA nstig ontvangen Automaten slikken gulden van '87 niet BELANGRIJKE REDE IN MOSKOU; PRESENTATIE VAN BOEK ZWAARGEWONDE BIJ ONGELUK Maandag 2 november 1987 79e jaargang no. 23951 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uifgave Westerpers, behorende tol Sijthofl Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. betaling), kwartaal f. 68,93, jaar f. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)f. 0,64 per mm, kleintjes f. 0,45 per mm. Wolkenvelden. Ook af en toe zon. Vooral in de nacht en ochtend plaatselijk mist. Droog weer. Minimumtemperatuur rond 5 graden. Middagtempe- ratuur rond 11 graden. Zwak ke tot matige wind uit noorde lijke richtingen. Zon op: 07.39; onder: 17.09. Scheveningen hoog water: 0.46 en 13.19; laag water: 9.09 en 21.15 uur. nze correspondent Rink Drost) Vijftien vrachtwa- het levensmiddelen- tEWE zijn gistermor- Westduitse Wesel in sgaan. Veertien achtwagens en -com- liepen brandschade tale schade bedraagt iljoenen marken. gaat ervan uit dat het werk is van irroristen. Op een met spuitbusverf ge moederen uit Zuid- eg uit de stellingen! it met de zwarte eid." Als „handteke- een vignet met de toegevoegd. Die taan voor zowel „Re- re Zeilen" als „Rote e laatste terroristen- geheel uit vrouwen bestaan, tekende jaar voor een serie tige bomaanslagen op in van het kleding concern Adler, wegens de ban den met Zuidkorea. Ook bij de branden bij Adler, waarbij voor miljoenen marken schade werd aangericht, ging het om bommen met tijdontstekers, die in de benzinetanks waren gemonteerd. Duitse terroristen vervroegd uit cel DUSSELDORF De Westduitse terroristen Christoph Wackernagel en Gerd Schneider zijn vervroegd, maar voorwaardelijk vrijgelaten. De twee waren in november 1977 na een schotenwisseling met de Nederlandse politie in Amsterdam gearresteerd en later in Dtlsseldorf tot vijftien jaar celstraf veroor deeld wegens poging tot moord en het lidmaatschap van de terroristi sche organisatie RAF. Wackerna gel en Schneider hebben twee der de van hun celstraf uitgezeten; het is gebruik in Westduitsland om de resterende tijd om te zetten in •voorwaardelijk. HILVERSUM Guldens met het jaarstempel 1987 worden door veel automaten niet geaccepteerd om dat de munten sterk afwijken van guldens die in voorgaande jaren zijn geslagen. Deze klacht heeft voorzitter Van Reeuwijk van de Vida, het over koepelend orgaan van de voedsel- en drankver- strekkende automatenbranche, gisteravond geuit voor de Vara-televisie. Van Reeuwijk wil dat de miljoenen nieuwe guldens uit roulatie worden ge nomen. Bij het ministerie van financiën was men nog niet op de hoogte van de klachten. Woord voerder J.H. Weeda: „Wij hebben de indruk dat de exploitanten de automaten zo scherp hebben afge steld dat een gulden met een zeer geringe afwij king, maar binnen de vastgestelde grenzen, wordt geweigerd". De omstreden guldens zijn pas de laat ste twee maanden in de roulatie gekomen. Afgekeurde auto over de kop:dode en zwaargewonden VIANEN Een 44-jarige vrouw uit Eindhoven is gistermiddag om het leven gekomen door een verkeers ongeval in Vianen. Op de A-2 ter hoogte van de afslag Breda raakte de auto met het slachtoffer en vijf andere inzittenden door nog onver klaarbare wijze van de weg. In de berm sloeg de auto vijf keer over de kop, waarbij twee inzittenden uit de auto werden geslingerd. De 44-jari- ge vrouw overleed ter plaatse, ter wijl vier anderen zwaar gewond in het ziekenhuis werden opgenomen. Alleen de bestuurster bleef onge deerd. De auto was een dag eerder pas was gekocht en was afgekeurd. e sluit enshow OM Een tapijten- -verkoop in Treslong liddag voortijdig door omse politie gesloten, controleerde om half organisatoren een ng hadden voor deze intoonstelling op zon- g. Dit bleek niet het ijn. Om half vier sloot de tapijtenshow. De oren, een 48-jarige een 46-jarige Hage- een 16-jarige Zoeter- zijn aangehouden. MOSKOU De Russi sche partijleider Michaïl Gorbatsjov heeft van morgen in een enkele uren durende rede de „persoonlijkheidscultus, de repressie en de wille keur" tijdens het bewind van Stalin ver oordeeld. De toespraak van Gorbatsjov ten over staan van 6.700 toehoor ders was het officiële begin van de viering van de zeventigste ver jaardag van de Russische Oktoberrevolutie. Gorbatsjov kondigde de her vatting aan van het de-stali- nisatie-proces. Stalin heeft „enorme en onvergeeflijke" misdaden jegens het Sovjet volk begaan, aldus de Russi sche leider. Een nieuwe commissie zal volgens Gor batsjov de rehabilitatie van de slachtoffers van Stalin voortzetten. „Dat is iets dat wij moeten doen". Boven dien zal onder leiding van het Centraal Comité ae ge schiedenis van de Sovjetrus- sische communistische partij worden herschreven. Onder Stalin, die van 1924 tot 1953 regeerde, stierven miljoenen mensen bij de gedwongen collectivisatie van de land bouw of werden als „vijan den van het volk" doodge schoten of naar werkkam pen gestuurd. De toespraak van Gorbatsjov valt samen met de presenta tie van zijn 270 pagina's tel lende boek Perestrojka, dat vanaf 18 november ook in Nederlandse vertaling te koop zal zijn. In zijn boek, met als ondertitel „Een nieu we visie voor mijn land en de wereld", uit Gorbatsjov zowel lof als kritiek aan het adres van zijn vaderland. Maar hij spreekt een rotsvast vertrouwen uit in „de socia listische democratie en het socialistisch humanisme". Pag. 5: Gorbatsjov: Pere strojka tot het einde vol houden. (ADVERTENTIE) ïsdag en woensdag we groente en vlees anbieding wr- rgehakt Q QQ grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. (Van onze parlementaire redactie) SN HAAG Het beleidsplan voor de iar vdA-bestuur dit weekeinde in Utrecht heeft presenteei :htig positief beoordeeld door het CDA. Voorzitter Wim en van de christen-democraten constateerde gisteren dat „op een aantal belangrijke terreinen de ideeën omhelst'' zijn verwoord in de CDA-nota ,De Verantwoordelijke Sa fe punten in het PvdA-plan zijn: rheid moet meer overlaten aan de burgers zelf, bijvoor- p het gebied van cultuur en onderwijs; ing van duaal omroepbestel (commerciële omroep naast somroepen); nger beïnvloeding van de economie door dwang, maar 'erleg met werkgevers en werknemers; öndacht voor de vraagzijde van de economie (optrekken inkomens); verwezenlijken van 36-urige werkweek alleen nog ar- iurverkorting in de vorm van bijvoorbeeld educatief- en «hapsverlof; aandacht voor rechtsorde (verbetering van politie- en jus- apparaat); nasie in wetboek van strafrecht laten; Wering van kernwapens door middel van internationale handelingen (en niet meer door eenzijdige afschaffing). Inplan, dat is gemaakt door een commissie onder leiding I-minister Jan Pronk, draagt als titel „Schuivende pane- rmee wordt bedoeld dat de Nederlandse samenleving zeer gecompliceerd is. Zij vertoont trekken van de ?ndenmaatschappij, van de verzorgingsstaat en van de ..high-tech" informatiesamenleving. De problemen die uatie met zich mee brengt vragen nieuwe oplossingen. is het nodig dat de PvdA de luiken opent. „Dat zorgt i wel voor flinke tocht en misschien een enkele verkoud- t huis als zodanig valt er niet van in elkaar", aldus het ^ronk. vdA wil meer kans op deelname aan regering. Apeldoorn, waar Viet- namezen herdachten dat zij tien jaar geleden als boot vluchteling aankwamen In Nederland. Sinds 1978 hebben zo'n twee miljoen Viet- nemezen via zee een vluchtweg uit hun land gezocht. Daarvan kwamen er zo'n zeven duizend Nederland terecht. FOTO: ANP Honden trouw na ongeluk TIEL Twee honden zijn hun baasje, een 44-jarige man uit UI venhout die gis teravond bij een auto-on geluk op de snelweg bij Tiel om het leven kwam, tot het laatst trouw geble ven. Het ene dier, een la brador, bleef in de auto zitten totdat politie, zie kenwagen en brandweer klaar waren met hun werk. Het andere dier was even niet meer te vinden, maar werd vanmorgen honden hoeft geen nieuw tehuis te worden gevon den, omdat de vrouw van hun overleden baasje slechts licht gewond is ge raakt bij het ongeluk. PEKING China's ster ke man Deng Xiaoping is gisteren uit het Central Comité gestapt. Dat bete kent dat hij geen lid meer is van Politburo (kabinet) en van het Permanent Co mité (het kernkabinet dat de dienst uitmaakt). De. 83-jarige Deng blijft overi gens wel voorzitter van de Centrale Militaire Comis- sie, waaronder het leger, het grootste ter wereld, valt. Premier Zhao Zhiang is vandaag benoemd tot partijleider. Waarnemers gaan er echter vanuit dat Deng achter de schermen nog een zeer grote invloed op de economisceh hervormingen zal houden. Hij wordt gezien als de enige poli ticus, die in staat is de ver schillen tussen de oude conser vatieve garde in het partijcon gres en de jongere hervor mingsgezinde generatie te overbruggen. In wat wordt ge noemd een „triomfantelijke aftocht" neemt Deng Xiaoping een groot aantal andere oudere partijleiders mee in zijn kiel zog en komt hij dus zijn belof te na om jongeren in de partij een kans te geven de leiding over te nemen. Ook president Li Xiannian en de econoom Chen Yun hebben het veld ge ruimd. Pag. 5: Triomfantelijk „af scheid" van Deng. 5RDORP Leider- leeft vrijdag en en ig met een golf van en te maken gehad. üacht van vrijdag op zaterdag werden uit een wo ning aan de Dr. van Rhijn- straat sieraden, geld en een videorecorder gestolen. De daders kwamen binnen via een toiletraampje. Diezelfde nacht werd ook gepoogd in te breken in een woning aan het Van Leeuwenpark, maar daar konden de inbrekers geen toegang tot de woning krijgen. Zaterdagavond rond half acht werden twee inbre kers overlopen in een wo ning aan de Bernhard Hai- tinklaan. De bewoners zagen bij thuiskomst twee mannen, die later geld, sieraden en cheques meegenomen bleken te hebben. Diezelfde avond werden uit een woning aan de Huygensdreef sieraden, een camera en een radio meegenomen. De daders kwamen binnen door een slaapkamerraam te forceren. Ook aan de Edurard Bei- numsingel werd zaterdaga vond een woning doorzocht. Hier werden sieraden en geld meegenomen, nadat de achterdeur was geforceerd. Het is onduidelijk of telkens van dezelfde daders sprake Hoogmade zonder telefoon HOOGMADE Een groot ge deelte van Hoogmade heeft za terdagavond en zondagochtend zonder telefoon gezeten. De sto ring werd zaterdagmiddag om vijf uur veroorzaakt bij de aan leg van een nieuwe walkant in het riviertje de Rijp. Bij het be vestigen van een weganker werden twee telefoonkabels ge raakt, waardoor de telefoon van 400 abonnees in Hoogmade on bruikbaar werd. PSVboekt een voetbal record EINDHOVEN PSV is ook na de elfde competitiewed strijd nog zonder puntver lies. De overwinning van 4-1 op FC Groningen betekende een record in de geschiede nis van de eredivisie. Achter de fiere koploper uit Eind hoven besliste Ajax het duel om de tweede plaats tegen Feyenoord met duidelijke cijfers: 3-1. FC Utrecht en FC Den Haag, woensdag eveneens aktief in de Euro pese bekertoernooien, ver overden één punt tegen res pectievelijk PEC Zwolle en Willem II. De rijkspolitie van Diemen heeft gistermiddag samen met de spoorwegpolitie ze ventien Feyenoord-suppor ters aangehouden die in de trein op weg naar het duel met Ajax op het station van Diemen racistische en anti semitische leuzen hadden gescandeerd. De politie van Bern heeft via een telex de „voetbal- vrienden" van FC Den Haag gewaarschuwd om geen voorwerpen mee te nemen die kunnen worden gebruikt als slag- of werpwapen. In de gisteren verstuurde telex schrijft zij dat de supporters van FC Den Haag die van plan zijn woensdag naar Bern te komen voor de voet balwedstrijd Young Boys-FC Den Haag streng zullen worden gecontroleerd. „Vlaggenstokken, vuur werk, flessen, blikken en andere voorwerpen, die als slag- of werpwapen gebruikt kunnen worden, zullen worden afgenomen". De te lex is via de Haagse politie verspreid. Twaalf kaarten In de wedstrijd tussen Atle- tico Madrid en Real Vallado- lid speelde scheidsrechter José Mazorra een hoofdrol. Hij stuurde drie spelers uit het veld en deelde nog ne gen waarschuwingen uit Familie Maradona CF Granada heeft op 15 no vember de primeur. In het elftal zullen de drie gebroe ders Maradona een vriend schappelijke wedstrijd spe len tegen een Spaanse eerste klasser dan wel een buiten lands clubteam. Voor negen tig minuten zijn Diego, Hugo en Raoul herenigd. Aangeklaagd De Schotse politie heeft drie Britse voetballers, interna tionals Roberts en Woods alsmede de Schot McAven- nie, aangeklaagd naar aan leiding van de vechtpartiien twee weken geleden bij het treffen tussen Glasgow Ran gers en Celtic. Ze worden door de politie beschuldigd van het uitlok ken van vredebreuk. Spelmoment van Ajax-Feyenoord. John Bosman haalt uit voor een schot, hetgeen Kenneth Monkou hem niet kan be letten. FOTO: ANP NOORDWIJKERHOUT Een 49-jarige man uit Lisse is zater dagavond zwaar gewond geraakt bij een ongeluk op de Delfwég in Noordwijkerhout. De man reed in de richting van de Lage Hoek toen hij door onbekende oorzaak van de weg raakte. Hij reed daarbij door een sloot een tuin in waar hij een gietijzeren lantarenpaal raakte die vijftien meter verderop terecht kwam. Daarna reed hij over de oprit van een huis een bollenveld in. Daarbij ging hij enkele malen over de kop. De brandweer moest de man uit zijn auto bevrijden. Hij is met hersenletsel naar het Diaconessenziekenhuis in Heemstede gebracht. Omdat de man kortgeleden een hartoperatie heeft ondergaan, vermoedt de poli tie dat een hartaanval de oorzaak van het ongeluk is geweest Wie de Leidse Courant goed leest - en als o dat dagelijks al doet dan is dit natuurlijk voor o oud nieuws - stuit regelmatig op Allerlei(ds). Een ru briek met nieuwtjes van alledag, waarin de lezer kan nagaan wat er in Leiden en omgeving allemaal aan de hand is. Een bont allerlei van berichten. Ze worden dan ook altijd met interesse gevolgd. Ook door degenen, die „er in" willen komen als ze iets hebben georganiseerd. Onder het motto „wie het kleine niet eert". Wellicht denkt menigeen bij het lezen van deze rubriek ook wel eens een beetje aan „allerlei". Dat is een klein gebak van verschillende soort. Klein goed dus. Alleraardigst om te lezen, de ïle Leidse Courant trouwens. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1