Tweetiende seconde kost Van der Schans halve ton ROPER DAN ALS HERBOREN Kasparov wenst niet te buigen Yep Kramer verrast Richard van Kempen Uitvallen Mansell Lendl op weg naar tweede gouden racket bezorgt Piquet vroegtijdig titel Afrikaanse winnaar marathon New York EINDHOVEN Er be staat weer hoop in het marathonpeloton. Richard van Kempen is toch niet onoverwinnelijk in de eindsprint. Zaterdag werd de 23-jarige schaatsende semi-prof op het kunstijs van Eindhoven in de mas saspurt het slachtoffer van uitgekookt samenspel van twee ploegmaten. Yep Kramer en Robert Vun- derink, twee oud-kernploegle- den, namen de Nieuwvener in de tweede wedstrijd om de KNSB-beker in de voorlaatste bocht gewiekst in de tang. Vunderink, de stayer, offerde zich op voor de rappere Kra mer. Op het juiste moment liet hij voor zijn kopman een gat vallen. Kramer vertrok en Van Kempen moest eerst de zich oprichtende Vunderink ontwijken alvorens in de ach tervolging te kunnen gaan. „Dat scheelde zeker tien a vijf tien meter", hijgde Van Kem pen na afloop. „Op dit zware ijs is dat te veel." Hoewel de rietdekker nog angstig dicht in de buurt kwam, ontglipte de zege de 30-jarige Kramer, zijn tweede op kunstijs, niet. „In de laatste bocht zaten een paar gaten. Daar kon je nauwelijks meer snelheid maken. Van Kempen nam daar meer risico en won wat meters terug. Ge lukkig net te weinig". Evert van Benthem heeft de opening van het marathonsei zoen gemist. De tweevoudig winnaar van de Elfstedentocht zal waarschijnlijk zaterdag in Assen in de derde rit om de KNSB-beker terugkeren in het peloton. De veehouder miste de eerste twee, in Amsterdam en Eind hoven, door het plotselinge overlijden (dinsdag) van zijn vader ten gevolge van een hartaanval. Die zaterdag er voor had vader Van Benthem zijn zoon nog aangespoord in de opwarm-race te Assen. 10.000 meter niet in trek EINDHOVEN De marathonrijders staan niet te popelen deel te nemen aan de kwalificatiewedstrijden voor de nationale titel strijd op de tien kilometer. De wedstrijden worden volgende maand gehouden, de eerste 2 december in Alkmaar, de tweede veertien dagen later in Heerenveen. Op de zelfde dag staat een KNSB-beker marathon geprogrammeerd in Deventer. Op de tien kilometer is nog een plaatsje vrij in de Olympische ploeg voor Calgary. Leo Visser en Gerard Kemkers zijn (vrij wel) zeker van een startbewijs. In het marathonlegioen zijn er enkelen, die een poging willen wagen. Emiel Hopman, Rob Vunderink, Jos Niesten, Jaap Woestenburg en Richard van Kempen gaan in ieder geval in de slag. maar de limiet van 14 minuten en 30 seconden vormt voor hen al een stevige barrica de QeidócQowumi MAANDAG 2 NOVEMBER 1987 PAGINA 13 pa WSB DEN HAAG Voor de derde keer in een maand was er giste ren een uitkering van honderdduizend gulden in het W5-spel op Hilversum. Tot twee keer toe kwam dezelfde persoon in aan- i merking voor die honderd duizend gulden. In die maand tijd woest de Engelse firma Ladbroke, die haar hoofdkantoor in Den Haag heeft, een bedrag bijpassen van anderhalf ton. De regie- wenten van het W5 zeggen namelijk dat indien er slechts één winnaar in het W5 is, er ongeacht de inzet een uitbetaling volgt van honderd duizend gulden. 'f AG is teren was de omzet ruim 87 duizend gulden. Na aftrek is er een prijzengeld van ruim vijftig mille. Voor de spelers van het winnend spel heeft Ladbroke deze waand een extra bonus van tien procent. Op de winnendcote van een paard wordt een bedrag van tien procent uitgekeerd. Dat komt neer op een uitkeringspercentage van 85 procent, wat uniek is in Nederland. Ladbroke hoopt door deze bonus een ex tra stimulans te geven op het winnend wedden op de paarden- koersen. Tot nu toe bepaald de trio-inzet het grootste gedeelte ■3G van de omzet op de paardesporttotalisator. HILVERSUM Enkele jaren geleden kocht de Rotterdamse eigenaar Bob de Bruin in Amerika de hengst Roper Dan. De hengst werd naar Neder land meegenomen door trainer en pikeur Henny Hielkema die zich weer in Nederland vestigde. Van af het begin was Roper Dan een zorgenkindje van de trainer en eigenaar. Vorig jaar kwam Roper Dan bij Arnold Mollema in training en deze maakte er een herbo ren paard van. Als Action Skoatter buiten beschouwing wordt gelaten kan Roper Dan op Nederlandse bodem met de besten mee. Gisteren won hij verrassend tijdens de eerste meeting van het winterseizoen op de zondag op Hilversum. Hij deed dat over de mijl in de uitstekende kilometertijd van 1.16.7. Wanda Pluto werd tweede voor Winston Jac. Koerstips De meetings van morgen (Hilver sum) en woensdag (Nootdorp) vragen de aandacht. De eerste start op Hil versum is morgen om 18.00 uur. Onze tips voor deze meeting luiden: le koers: Brenda (6), Beauty Marco (9). Best uithuizen (5). 2e koers: Broadway Baby (8), Alexis Loo (7), Aimy Volann (4). 3e koers: Bichri Zandhorst (3). Atos (10). Alida van Imca (8) 4e koers: Yonnie Flight (8). Zucht Fortuna (6), Yonker Ulandia (10). 5e koers: Boris Boshoeve (8), Blan- chefleur (6). Bonna Dear (2). 6e^koers: Zega B (8), Bongo (1), Zorro 7e koers: Zenobia S (4). Winn Toge ther (10), Welldone Zimbri (1). 8e koers Zipper Mac (5), Zeb Zuid- hoorn (1), Akka Tonnawerd (2). 9e koers: Woodsong (1), Wandy Com-' paen (7), Way Jewel Laren (9). 10e koers: Ysvink K (4). United Po wer (9), Tantieme (7). lie koers. Yorky (2), Zita Fortuna (5). Yester P (9). Nootdorp woensdag 14.30 uur le koers: Ceres Yoly (7), Chance Enkhuizen (5), Cartier Regina (4). 2e koers: Beauty Ricardo (3), Busy S (4). Bailly Marco (1). 3e koers: Briesly (9). Zonia Prince (10), Bonheur Westland (3). 4e koers: Armanda Laine (7), Zmuda Buitenzorg (2). Zoef van Jea (6). 5e koers: Zarathoestra (1), Zegal Bui tenzorg (4). Zorana (10). 6e koers: Zoraya S (8). Wayne Ex press (9), Ayres Boy (7). 7e koers: Amerie Uithuizen (6), Win ston Oxford (3), Yorker W (4). 8e koers: Zeb van de Lente (3), Vale rie Fibber (8). Ysidoor Odilia (7). 9e koers: Wilma N (4), Yfred Star (1), Volant Princess (8). 10e koers: Zicco Buitenzorg (8), Vic tor van Zelda (1), Ulmus du Bois (6). 11e koers: Wapaloh Topfok (5). Anno Buitenzorg (6), Winde Uithuizen (4). l Psychologisch nadeel Arnold Vanderlijde BELGRADO De Ne- derlandse bokstroef Ar nold Vanderlijde gaat vol lend jaar naar de Olympi- che Spelen met een dui- flelijk psychologisch na- jleel op zijn grote concur rent in het zwaargewicht, e Cubaan Felix Savon. •e 20-jarige pugilist uit Hava- a won zaterdagavond in Bel- jrado het belangrijkste jevecht uit het toernooi om de ereldbeker tegen Vanderlij- Voor de Limburger, deze omer in Turijn Europees campioen geworden, was het Ie twqpde nederlaag in zijn wee botsingen tegen Savon, herder, in 1986, won laatstge- loemde al het wereldkampi- lenschap ten koste van Van- lerlijde. )ie twi ran de jeugdige Cubaan op het ïoogste podium (wereldbeker •n wereldkampioenschap) zul- en bij het eerstvolgende tref- en tussen beide rivalen van link gewicht zijn. Vanderlijde lenkt de gereputeerde Savon >as weer te treffen in het ilympisch bokstoernooi van ieoul. Eerder staan geen par ijen of wereldtoernooien ge- irogrammeerd. Vanderlijde, lie in de Joegoslavische ïoofdstad vol vertrouwen aan iet gevecht met Savon was be- onnen („Ik weet nu hoe ik ïem moet pakken"), verloor w op punten: 4-1. "iavon had in het gevecht met Vanderlijde het meeste initia tief. Hij was actief in de eerste ronde en kwam met rechte hoeken door. Vanderlijde, die tich in Budapest onder leiding yan zijn Hongaarse trainer Bo- fpC ^lS had voorbereid op het con tinentale landentoernooi, kwam een enkele keer links erle, door. In de tweede ronde irb* kreeg Savon een openbare waarschuwing voor het slaan met open handschoen. In de derde ronde, waarin de Cu- t baan volop aanviel en Vander lijde afwachtend bokste, kreeg nog eens een waarschu wing van de scheidsrechter; litmaal wegens incorrect sto- en. Vanderlijde, die één keer 'en rechtse hoek op het ge- icht kreeg, stapte na de laat- te gong juichend naar de )oek. Hij had het idee dat de twee waarschuwingen Savon voldoende nadeel hadden ge- 'even. De scheidsrechter en de uryleden oordeelden anders, ot teleurstelling van de Lim- turger. Van Elteren Swaarweltergewicht John van Citeren verloor vrijdagavond n Mainz van José Varela. De Vestduitser sloeg de Neder- inder in de derde ronde mock-out. Voor Varela bete kende dit een sterke rentree. Hij raakte zijn Europese titel maart kwijt aan de Span jaard Alfonso Redondo die in middels heeft verloren van de Zwitser Mauro Martelli. de* "t Jan Timman laat eindzege glippen ter BELGRADO Jan Timman e®r' heeft zich in de laatste ronde .j yan het schaaktoernooi van L Belgrado de eindzege laten Irï Ontglippen. De Nederlander V foeelde zaterdag in de elfde iartij' remise tegen de Joegos- aaf Petar Popovic. Timmans 1 d<Tbncurrent, Popovic' landge- )P* "hoot Ljubomir Ljubojevic, won m"Van de IJslander Johan Hjar- er* tarsson. In de eindstand heeft Cjubojevic acht punten, een ~'halve meer dan Timman, die jnlhveede is geworden vóór de Rus Beljavski (zeven punten). Eerste superveldrit voor Pol de Brouwer -ZURICH Pol de Brouwer As- heeft gisteren de eerste veldrit voor het superprestige-klasse- ment gewonnen. De Belg de- toarreerde een ronde voor het af*:nde van de cross in Zürich Eu uit een kopgroep, waarvan de gel (Nederlanders Frank van Ba- •kel en Martin Hendriks als •tweede en derde eindigden. Ralverwege de koers was een F( popgroep gevormd onder lei ding van de Belg Danny de Bie. AMSTERDAM De bovenmoda- le auto glom hem al zo fraai tege moet. Anderhalve minuut later, toen Europees kampioen Pierre Durand en Jappeloup voorbij wa ren gekomen, was voor Wout-Jan van der Schans de glans er al weer af. Durand mocht in de hoofdprijs met een winkelwaarde van ruim 70.000 gulden stappen, Van der Schans moest zich te vreden stellen met een cheque van 22.000 gulden. Het verschil werd in de tweede barrage uitgemaakt door pre cies tweetiende seconde. Van de twee andere deelnemers, die voor de derde keer de ring in mochten, waagde alleen Malcolm Pyrah een optimistische, maar vergeefse poging. Nick Skelton zag na een paar hindernissen het zinloze er van in en gaf op. Bij Van der Schans, na afloop opge beurd en beklopt door meelevende col lega's, maakte de verbeten trek overi gens snel plaats voor een tevreden glimlach. Het optreden van de Neder landse kampioen bij Jumping Amster dam, waar hij beloond werd met een goud-platina speld voor de beste ruiter, gaf ook geen enkele reden tot sikke neurigheid. Van der Schans en Olym pic Treffer vormden onbetwist de beste combinatie van het jubilerende (dertig jaar) evenement in Amsterdam. De ruiter relativeerde ook onmiddellijk de nederlaag tegen Durand tot iets, dat een springruiter in zijn loopbaan moet hebben meegemaakt. En die van Van der Schans beslaat pas twee jaar. „Ik heb wel eens zo'n bedrag verspeeld door een fout op de laatste hindernis. Een verschil van tweetiende seconde is me nog niet overkomen. Na die goede rit in de tweede barrage kwam ieder een me al feliciteren. Iedereen was er van overtuigd, dat die tijd niet meer verbeterd kon worden. Behalve ikzelf". Ook Pierre Durand behoorde tot de uitzonderingen. De Fransman wist zich gesteuhd door de fabelachtige ruin Jap peloup, die na de Europese titelstrijd in Sankt Gallen niet meer op een foutje is betrapt. „Hij is het laatste jaar alleen maar beter geworden," zei Durand, met de sleuteltjes van zijn vierde auto uit het circuit om de wereldbeker op zak. „De techniek van Jappeloup is verbe terd en dus is hij ook sneller. Een jaar geleden had ik hem niet in staat geacht de tijd van Van der Schans te verbete ren. Nu wist ik waar de kans lag". De lichte uitglijder bij een scherpe wending na de muur werd door Jappe loup bekwaam opgevangen en rechtge zet op het laatste rechte eind met alleen nog de driesprong. Het publiek kreeg dus geen Nederlandse opvolger van Wiljan Laarakkers, die vorig jaar ver rassend zijn oude brik vervangen zag worden door een gloednieuw model van de hoofdsponsor. En daar had het tijdens de Grote Prijs wel lang alle schijn van. ANTWERPEN Gisteren stond Ivan Lendl voor de vierde keer met het met diamanten versierde achttien karaats gouden racket, de hoofdprijs van het Belgische ECC-tennistoernooi, in de handen. Het is de tweede uitvoering van de wisselprijs. De eerste verdween in een Newyorkse kluis na Lendls derde triomf. Hij mag zich eigenaar van het tweede racket noemen als hij zich de komende vier jaar nog tweemaal de sterkste toont. De zege met 5-7, 6-1, 6-4 en 6-3 op landgenoot Miloslav Mecir leverde Lendl verder de vetste weekprijs van het jaar op: 430.000 gulden, uit te betalen in ecu§, de officiële munteenheid van de Europese gemeenschap. Lendl klaagde in Antwerpen voortdurend over vermoeidheid. „Ik heb deze week herhaaldelijk op het punt gestaan naar het net te lopen, handen te schudden en naar huis te vliegen," be kende hij zondag na afloop. Desondanks was hij zaterdag in de halve finales met 6-4 en 7-6 net iets sterker dan Pat Cash. Mecir, die vorig jaar in de finale van McEnroe verloor, had een heel wat indrukwekkender doortocht naar de finale. In de kwartfinales klopte hij McEnroe en in de halve finales liet Me cir weinig heel van Mats Wilander (6-1 en 6-3). Maar ondanks zijn vermoeidheid bleek Lendl tegen de grote spreiding van zijn tegenstander bestand. De Antwerpse organisatoren maakten bekend dat met een totaal van 185.733 toeschouwers het wereldrecord voor een éénweeks- toernooi was gebroken. Vorig jaar kwamen 180.000 mensen kij ken. Graff De Westduitse Steffi Graf heeft gisteren overeenkomstig de ver wachtingen het internationale tennistoernooi in Zurich gewon nen. De als eerste getipte Graf zegevierde in de finale over Hana Mandlikova uit Tsjechoslowakije: 6-2, 6-2. Het toernooi was gedoteerd met een prijzengeld van 300.000 gulden. SUZUKA De Grote Prijs van Japan voor formule 1- wagens stond in schrille tegenstelling tot die van Mexi co, twee weken geleden. Waar Mexico bol stond van de incidenten en de spanning tussen Nelson Piquet en Ni- gel Mansell, was Japan een relatief gezapige vertoning, waarin de van pole-position gestarte Oostenrijker Ger hard Berger won. Piquet was een dag eerder al tot we reldkampioen uitgeroepen nadat zijn enige concurrent Mansell bij een trainingsongeval een rugblessure had opgelopen en zich op doktersadvies had teruggetrok ken. De Braziliaan had in het algemeen klassement 73 punten, twaalf meer dan Mansell. Voor de 150.000'toeschouwers in het Japanse Suzuka behoorde Piquet in de vijftiende en voorlaatste race om het wereldkampi oenschap tot de finale tot het selecte groepje, dat de achtervol ging op Berger had ingezet. Maar materiaalpech dwong Piquet genoegen te nemen met een lage snelheid. De Williams-Honda was nog net in staat de bijna driehonderd kilometer lange wed strijd te beëindigen. Piquet, die het gehele seizoen met zijn En gelse teamgenoot Mansell in onmin heeft geleefd, zei over de manier waarop hij zijn derde wereldtitel behaalde: „Natuurlijk had ik liever gezien, dat ik het kampioenschap in de twee laatste wedstrijden op een normale manier had gewonnen. Het is nooit leuk iemand uit de bocht te zien vliegen en gewond te zien ra ken, ook al is het Mansell. Toch vind ik, dat ik de titel heb ver diend. Je moet immers het hele seizoen bekijken, niet louter deze wedstrijd. Mansell heeft ook goed gereden, maar heeft toch te veel foutjes gemaakt, hij heeft veel risico genomen en te slor dig gereden. Het ongeval tijdens de training moet je in dat licht zien." De wagen van Mansell was met een snelheid van 150 kilometer uit de bocht gevlogen en tegen de vangrail gebotst. Mansell is in het ziekenhuis van Nagoya onderzocht door FISA-arts Sidney Watkins, die geen breuken maar wel veel kneuzingen consta teerde en het advies gaf de Brit in bed te houden. Met drie wereldtitels in de formule 1 trad Piquet toe tot de „Hall of Fame" van de autosport. Jackie Stewart, Jack Brabham en Niki Lauda, allen ook drie maal 's werelds beste geweest, be hoorden al tot dit elitaire clubje, net als de Argentijnse „mees ter" Juan-Manuel Fangio, die tussen 1951 en 1957 vijf keer kam pioen werd. NEW YORK De Kenyaan Ibrahim Hussein heeft gisteren de marathon van New York, een klasieker onder de marathons, ge wonnen. De 29-jarige atleet passeerde de eindstreep in Central Park na 2 uur 11 minuten en 01 seconden; hij won daarmee 50.000 gulden en een Duitse auto. Hussein, ex-student aan de Universteit van Nieuw Mexico en van oorsprong 3000-meter steepleloper, verbeterde zijn beste tijd met drie-kwart minuut. De Italiaan Giannni Di Madonna eindigde als tweede. Derde werd de Amerikaan Pete Pfitzinger. Het was de eerste keer dat een Afrikaanse atleet de marathon door de stadsdelen van de Big Apple won. Snelste vrouw was de Britse Priscilla Welch in 2.30.16. De Francaise Fancoise Bonnet werd tweede. Aan de wedstrijden werd door 22.000 atleten rijp en groen, getraind en ongetraind deelgenomen. Door in de finale van Miloslav Mecir te winnen won Ivan Lendl voor de vierde keer het ECC-tennistoernooi in Antwerpen. FOTO: AP In Eindhoven schreef Yep Kramer de eerste schaatsmarathon van dit seizoen op zijn naam. FOTO: ANP Tijdens de Grote Prijs van Amsterdam moest de Nederlander Wout Jan van der Schans op het laatste moment de Fransman Pierre Durand voor laten gaan. FOTO: ANP SEVILLA Uitdager Anatoli Karpov is er niet in geslaagd de vrijdag af gebroken partij uit de ze vende ronde van de strijd om de wereldtitel in winst om te zetten. Het door een aantal kenners toebedach te geringe voordeel was voor Karpov onvoldoende voor het hele punt. We reldkampioen Kasparov accepteerde het door zijn tegenstander aangeboden remise voorstel na 79 zet ten. Na zeven partijen is de stand 4-3 in het voor deel van Karpov. De marathonpartij kreeg za terdag een enerverend slot. Deskundigen verklaarden vrijdag bij het afbreken (na 41 zetten), dat de stelling Karpov winstmogelijkheden bood. Op het bord had Kasparov naast de dame nog de beschikking over vier pionnen een passieve loper. Karpov had buiten de dame nog twee pionnen en een toren. De 36-jarige ex-titelhouder had echter niet op een agres sieve verdediging van de we reldkampioen gerekend. De speelwijze veroorzaakte grote verwarring bij de aanwezige grootmeesters, die de 24-jarige schaker roekeloosheid verwe ten. De alsnog uit het vuur ge sleepte remise oogste achteraf grote bewondering. De Engel se grootmeester Raymond Keene reageerde: „Als Kaspa rov deze verdediging vooraf heeft geanalyseerd, dan kan hij ook op water lopen". Vol gens de Zweed Andersson speelde Kasparov succesvol „Russische roulette". Kasparov voerde zijn zetten in snel tempo uit. Zijn secondan ten verklaarden, dat de stel ling tot in den treure was doorgenomen. Kasparov wik kelde de stelling vakkundig af naar remise. Tot groot onge noegen van zijn rivaal, die na de 79ste zet direkt de speelzaal verliet. Kasparov bleef minu tenlang nagenieten van zijn toch onverwachte succes. Bij het verlaten van de zaal kon hij.zijn vreugde over het ge deelde punt nauwelijks ver bergen. Vandaag spelen de heren de achtste partij, waarin de wereldkampioen met wit speelt. Karpov (wit)-Kasparov: 42. Dg6-h5+, Kh8-g7; 43. Tfl-f4, Dd7-d2; 44. Tf4- g4+, Kg7-f8; 45. Dh5-f5, Dd2-cl 46. Khl-h2, Dcl-c7+; 47. Df5-f4, Dc7xf4+; 48. Tg4xf4, Kf8-e8; 49. Kh2-gl, a7-a6; 50. Kgl-f2, Ke8-d7; 51. Kf2-e2, Kd7-d6; 52. Ke2-d3, Kd6-c5; 53. Tf4-c4+, Kc5-d5; 54. Tc4-c7, a6-a5; 55. Tc7-c4, e7-e5; 56. Tc4-g4, Lf6-e7; 57. Tg4-g7, e5-e4+; 58. Kd3-e3, Le7- c5+; 59. Ke3-e2, Lc5-d4; 60. Tg7-g5+, Kd5-c4; 61. Tg5-f5, Kc4-c3; 62. Tf5- h5, Kc3-c4; 63. Th5-f5, Kc4-c3; 64. Tf5-g5, Kc3-c4; 65. Tg5-h5, Ld4-f6; 66. Th5-b5, Lf6-d4; 67. Tb5-h5, Ld4- f6; 68. Th5-h6, Lf6-d4; 69. Th6xh4, b6-b5; 70. a4xb5, a5-a4; 71. Th4xe4, a4-a3; 72. b5-b6, a3-a2; 73. Te4xd4+. Kc4xd4; 74. b6-b7, a2-alD; 75. b7- b8D, Dal-a6+; 76. Ke2-f2, Da6-f6+; 77. Kf2-gl, Kd4-e4; 78. Db8-b4+, Ke4-f5; 79. Db4-el, Df6-e4+; remise. Titelverdediger Gari Kasparov laat zijn gedachten gaan over de zevende partij in de tweekamp tegen Anatoli Karpov. FOTO: ANP

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13