Vredelievende speelgoedwinkel opent de aanval in Den Haag zuur Contacten VAN HUIS UIT CeidaeSotucmi MAANDAG 2 NOVEMBER 1987 PAGINA 10 God geve ons gezichten en een stem. Willem Brandt. Overkomt het u ook wel eens dat een of ander plan, een voorstelling, uitvoering of wat dan ook u aanvankelijk boeiend of leuk voorkomt. Maar dat u toch achteraf, bij j nader inzien misschien ook, wat teleurgesteld, zelf wellicht onthutst bent? Op het eerste gezicht kunnen emoties immers een heel grote rol spelen. Juist als iets gezien wordt, is het heel indringend. Krijg je dan achteraf de gelegenheid om er nog eens rustig over na te denken, dan komen soms heel andere aspecten bij ie boven. Dan wordt de inhoud van dat plan, die voorstelling wel eens helemaal anders voor je. Wie in de krant bijvoorbeeld een televisieprogramma ziet aangekondigd, zoals onlangs Tévê-Kontakt van de NCRV, bereidt zich er misschien op voor, er eens lekker voor te gaan zitten. Het zou kunnen dat hij zich vooraf er al een voorstelling van maakt, wat hij te zien zal krijgen. Een ander wacht liever rustig af wat het wordt. Maar later... blijft hij er met zijn gedachten aan hangen? Doet hij iets met de verkregen informatie van het programma? Of wordt ieder van ons zo overvoerd met mededelingen van allerlei aard dat hij het meeste maar langs zijn kou we kleren laat afglijden? Ik kan natuurlijk geen uitspraak doen over de houding van de doorsnee televisiekijker - aangenomen dat er al zo'n gemiddelde mens zou bestaan. Daarom leg ik u vandaag maar alleen mijn eigen mening voor. Ik heb het nu niet eens over de televisie uitzending. Zelf door het voorbericht van de krant over dat programma was ik eigenlijk al meer dan geschokt Toen ik namelijk las dat er meer dan 20.000 aanmeldingen waren binnengekomen van mensen die contact zoeken met anderen, vond ik dat helemaal niet meer boeiend, alleen onthutsend. Ruim 20.000 kijkers die laten weten dat ze behoefte hebben aan een vaste relatie of die de kring van vrienden wensen uit te breiden; die medestanders zoeken om gezamenlijk allerlei activiteiten te ondernemen. En dat gebeurt in een wereld waar mensen per dag meer andere mensen ontmoeten dan menige middeleeuwer vermoedelijk in een heel jaar van zijn leven... Hoeveel vragen roept dót niet bij me op. Zijn er zoveel eenzamen temidden van velen? Leven we zo langs elkaar heen? Is het begrip naastenliefde (dat is echt nog iets anders dan iedereen lief vinden) zp uitgehold? Vliegen we zó voorbij aan mensen in onze naaste omgeving dat we ze nauwelijks zien staan? Of, zijn we met zijn allen al te kieskeurig geworden, te egotripperig, te zeer op onsze gericht. Levert misschien de overvloed aan keuzes problemen op. Ik signaleer dat vaker: keuze maken schijnt in onze cultuur allerlei moeilijkheden met zich mee te la; brengen. In ieder vlak van de ree samenleving, wellicht dus ook bc op het terrein van de menselijke relaties. Hoezeer ik een programma als e" het hier genoemde ook waardeer, hoezeer ik het werk |0j van erkende en bonafide relatiebureaus respecteer - en daar moet de lezer werkelijk niet aan twijfelen - het wekt bij mij meer dan een gevoel van verwondering een beleven van schrik en bekommernis op. Hoe is het in godsnaam mogelijk dat mensen bij duizenden openlijk Jj1 aangeven dat ze behoefte hebben aan meer contacten. Mensen hebben mensen nodig, p: natuurlijk. Een van de meest tragische consequenties van het verblijf in verpleegcentra en bejaardenoorden is juist dikwijls dat de bewoners van zo'n huis de contacten met de fer€ buitenwereld meer en meer dreigen te verliezen. Werkelijk, ik vind het een groot goed dat nieuwe grootouders nieuwe kleinkinderen vinden; ik juich het evenzeer toe dat anderen een danspartner zoeken,want het leven moet worden a' gevierd. Maar ik ben bijna ontzet te moeten lezen dat mensen dikwijls niet meer zomaar" mensen vinden. Iedereen heeft wel eens het maag zuur in zijn keel voelen branden. Erg is dat niet want meestal gaat dat vanzelf over. Meestal, dus niet altijd. De laatste jaren lees je in de medische vakpers steeds meer over een eigenaardige kwaal die veroor zaakt wordt door langdurig zuur- branden. Tienduizenden Nederlan ders, niemand weet precies hoe veel, hebben last van wat in potjes latijn een gastro-oesofagale reflux heet, ofwel voortdurende terug stroom van zure maaginhoud naar de slokdarm. Daar kan de slok darm niet tegen. Dat de kwaal niet méér voorkomt, daarover kun je je verbazen. Op de overgang van slokdarm naar maag zit een klep die moet voorkomen dat maagzuur brandend de slok darm intrekt. Maar deze klep zit behoorlijk ingewikkeld in elkaar en alles wat ingewikkeld is - en dat kan iedere onderhoudsmonteur be amen - heeft de betreurenswaardi ge neiging om in het ongerede te raken. Goed, laten we eens een flinke hap eten op zijn reis naar de maag vol gen. De slokdarm vangt die hap op en stuwt hem met een golvende be weging naar beneden. De hap pas seert het middenrif, dan de opge- melde klep en komt in de maag te recht. Daar wordt het opgewacht door een verterend bad van maag zuur en eiwit splitsend enzym. Daar is iets eigenaardigs mee. De maag staat voor de paradoxale taak om wèl de biefstuk, het frietje met en wat al niet te verteren, zonder dat het zich zelf opvreet. De maag verdedigt zich tegen dit verwoes tende sap door een beschermende laag; de twaalfvingerige darm, een eindje verder op de darmroute, blust het zuur door neutraliserende basische sappen op de zure prak te gooien. Ook dat gaat wel eens mis (maagzweer, zweer in de twaalf vingerige darm), maar daar gaat dit stukje niet over. De klep tussen slokdarm en maag zorgt ervoor dat het voedsel wel van slokdarm naar de maag kan, maar niet andersom. Een eenrich- tingsklep maar niet helemaal, want gas (boeren) en bedorven maagin houd (braken) moeten wel tegen de normale richting in worden door gelaten. Hoe lapt die klep dat? Op drie manieren, want de klep heeft drie onderdelen. De slokdarm loopt vanuit de borstholte na het passe ren van het middenrif nog een flink stuk in de buikholte door. Als door persen de druk in de buikhol te en dus in de maag stijgt, dan stijgt ook de druk in dat deel van de slokdarm. Er ontstaat dus geen drukverschil die het voedsel vanuit de maag de slokdarm in kan drij ven. Verder stulpt de slokdarm een stukje in de maag uit en dat uitstul pend stukje werkt als een plug zo dra de maag het voedsel naar bo ven probeert te drukken. Maar het belangrijkste onderdeel is een kringspier aan het einde van de slokdarm. Die gaat bij slikken auto matisch open en sluit zich weer on middellijk als het eten is gepas seerd. Mooi en elegant, maar ook knap in gewikkeld en daarom gaat het nog al eens mis. Bij zuigelingen gaat het zelfs in de helft van de gevallen mis. Die boeren vaak wat nat na of lijken hun voedsel te herkauwen. Kwaad kan dat niet, meestal niet tenminste, want bij hen is die slok- darmklep nog niet helemaal uitge rijpt en dat trekt in bijna alle ge vallen na een jaartje bij. Ook volwassenen rispen bij gele genheid wat op, en ook dat kan geen kwaad als het maar niet al te lang en al te geregeld gebeurt, want gebeurt dat wel dan kan dat vervelende gevolgen hebben. De eerste klacht is pyrosis, een voort durend opstijgend branderig gevoel vanuit de maag, eventueel op de voet gevolgd door het oprispen van voedsel. De patiënt kan een pijnlijk tevoel achter zijn borstbeen het en en soms is hij vaak misselijk of braakt. Op een kwaad moment raakt de hevig geïrriteerde slok darm ontstoken en dan gebeurt er weer iets merkwaardigs. De slok darm probeert de schade te herstel len door een ontstekingsreactie; op zich een heel verstandige reactie, alleen dreigt die nu verkeerd uit te f>akken. Bij een ontsteking ontstaat Lttekenweefsel, en dat spul heeft de eigenaardigheid om te krimpen zodat de wond volautomatisch wordt gesloten. Tot zover prima, maar nu dreigt het krimpende lit tekenweefsel ook de slokdarm af te sluiten. Is dat het geval, dan zakt het voedsel (vooral vast voedsel) moeizaam of in het geheel niet Dat laatste probeert men als het 'even kan te voorkomen, want een beschadigde slokdarm is moeilijk te herstellen. Bovendien slaan soms de geïrriteerde slokdarmcellen op hol met kanker tot gevolg. Hoe voorkomt men dat nu? Op de eer ste plaats moet duidelijk zijn dat er inderdaad sprake is van een voort durende terugstroom van zure maaginhoud. Dat kan tegenwoordig door de technische vooruitgang ta melijk eenvoudig, en dat is op zich de reden waarom nu de diagnose veel vaker gesteld wordt dan vroe ger. Goed, de diagnose is gesteld, wat nu? Men zal de patiënt aanraden te vermageren en kleine porties ve zelrijk voedsel te eten. Dat verlaagt de druk in de maag en de vezelrij ke voeding voorkomt dat men zon der al te veel persen „af kan gaan" (wat een uitdrukking). Klossen on der het hoofdeinde van het bed helpen ook omdat dan de zwaarte kracht het terugstromende voedsel min of meer tegenhoudt. Het aan vretende zuur tenslotte kan men bestrijden met medicijnen die ofwel een beschermend laagje op de slok darm aanbrengen ofwel de zuur- produktie in de maag remmen. Als dit alles niet helpt, en meestal helpt het, dan pas wordt er aan een operatie gedaent. Daar is, ik word eentonig, ook iets vreemds mee, want men weet niet goed wèt men moet herstellen. Soms ligt een stuk van de maag in de borstholte, de zogeheten Hernia Hiatus Oesofagi (HHO) en dat is lang als de enige echte oorzaak van die zure terug stroom beschouwd. Maar er zijn mensen met HHO die geen klach ten hebben, en mensen zonder- die wèl klachten hebben. Bij de laatste patiënten staat de kringspier van de slokdarm op ongelegen momen ten open en niemand weet waarom. De meest gebruikelijke chirurgi sche oplossing is dan de operatie volgens Nissen waarbij een man chet rond de slokdarm wordt ge legd met redelijk resultaat, maar eigenlijk opereert men als het even kan liever niet. door Joke Forceville-Van Rossum Trimmen, eten en slapen in een multidress Een nieuw con cept in deze tijd van bezuiniging. We kennen al de 'bouwpakketten', waarbij van een iapon vier outfits kunnen worden gemaakt door de len af te knopen en te ritsen. Tri umph komt nu met een multi functioneel plan voor een pyiama- /top/jurk-pak, dus geschikt om mee in bed te schieten, aan tafel een biefstukje te eten en zelfs een klein burenbe- zoek in af|te leg gen. De naam voor dit veelzijdig kle dingstuk voor verschillende mo menten van dag en avond is Mul tidress. De meest uiteenlopende modellen staan ter verkiezing. Er zijn dessins met strepen en geo metrische inzet ten, een soort overhemdmodel len met gebor duurd inzetstuk zoals een manne- noverhemd voor bijzondere gele genheden. De bo venstukken van pyjama's, dikwijls voorzien van ap plicaties, kunnen uitstekend als sweater worden gedragen, waarbij de pyjamabroek in de kast blijft. De triana van 100 katoen In twee kleuren. Je kunt erin slapen maar ook mee aan tafel gaan. Multidress. die kan uiteenvallen in swe ater en voetloze maillot. FOTO: PR Joggers kunnen len zijn mooi de broek ook ge- opengewerkt en bruiken om met geschikt om thuis een bijpassend te dragen (apart gekocht) De multidresses licht gekleurd zijn van 100 pro jack een snel cent winterka- rondje om te ma- toen of glanska- ken. Ook kunnen toen met fel op- ze er een blouse lichtende kleuren in dragen. Want als blauw, rose en sommige model- geel. STOERE TRUIEN Er is een mode voor alledag. Kle ren die bruikbaar zijn onder allerlei omstandigheden. Een stelletje kle ren, meestal ge maakt van zachte natuurlijke stof fen, gebreid of in tricot uitgevoerd, duurzaam en in vele combinaties mogelijk. Een voorbeeld daar van zijn de oud- Noorse truien en Canadese ruiten. Deze bepalen het najaarsbeeld en zijn ook volgend jaar nog goed te dragen. Dit soort kleren hebben een „eigen le vensstijl" om een versleten drukking te ge bruiken. Veel mensen ziin er mee gered, met name degenen die mede om finan ciële redenen de laatste mode niet op de voet kun nen volgen. Een bepaalde groep jongens en meisjes, mannen en vrouwen van 18-35 iaar, kiest voor deze recht- toe-recht-aan mode van lum berjacks en stoere truien die aan een blokhut in de ber gen doen denken. TINY FRANCIS Truien en vesten, zelf gebreid spul, makkelijke (overhemd- )blouses In flanell of winterkatoen. FOTO'S: PR David Bishop (links) en Susan Kapel in het Early Learning Centre aan de Spuistraat Opgegroeid in de jaren zestig, was je gezegend met een va der die bij de mariniers had gediend en nog altijd het em bleem van die mannen op zijn portemonnaie droeg. Een vader die pal achter de Ame rikanen stond, en hun optre den in Vietnam. Dus was jij pacifist En dienstweigeraar. Met alle ge volgen vandien voor het hui selijk verkeer. In de jaren tachtig ben je zelf vader geworden. Niet meer zó pacifistisch als toen, maar nog steeds met een afkeer van geweld, militarisme en de Star-Wars-acteur in het Witte Huis. Wat vragen je zoons voor hun verjaardag? Een Laser Target Pistol met holster en riem. Twee Ninja-vechters en o gruwel een Reveil straaljager type F 18 Hornett. Komt niks van in, denk je? Pardon, als ze het van jou niet krijgen, kloppen ze wel aan bij opa! Vaders die zich in deze schets herkennen zullen met in stemming kennis nemen van de vestiging van het „Early Learning Centre" in de Spui straat in Den Haag. Een win kel die uitsluitend speelgoed verkoopt met een vreedzaam karakter. Niks geen water- mitrailleurs, vierkleuren- zwaarden en Super Dinosaur Warriors. In plaats daarvan een enorm assortiment aan plakmozaïeken, knutselriet- jes, teddybeer-puzzels, mond harmonica's, gereedschaps kisten en theeserviezen. Drs. Susan Kapel (25), mana ger van de twee weken gele den geopende zaak: „Wij richten ons louter op de leef tijd 0 tot 8 jaar. Ons assorti ment omvat zo'n 900 artike len, waarvan 200 boeken. Al die speeltjes hebben met el kaar gemeen dat ze gericht zijn op de ontwikkeling van het kind zonder te appelleren aan de tegenstelling goed- -kwaad. Verder zijn ze ook leuk, natuurlijk. Dat het leuk, boeiend, spannend is, is voor speelgoed een eerste vereiste. Maar wat wij verko pen is boeiend zonder agres sief te zijn". De eerste speelgoedwinkel volgens dit concept en onder de naam Early Learning Centre werd in 1976 in de Engelse plaats Reading geo pend door een meneer die John Beale heet. Deze Beale kreeg vrijwel direct zoveel vredelievende ouders in zijn zaak dat hij besloot een twee de, een derde en vervolgens nog vele tientallen andere Early Learning Centres te openen. Waarna hij de hele handel verkocht aan een ke- genaamd 'John Menzies Ltd', en van het leven ging genie ten. Verovering Inmiddels exploiteert dit veertig in de Verenigde Sta ten en vijf in Australië. De winkel in de Spuistraat is vrijwel gelijktijdig geopend met een zusteronderneming in Rotterdam. Deze twee die nen als verkenners voor de verovering van het Europese vasteland. 'Verovering'. Daar heb je het weer, denkt de anti-militaris tische jaren-zestig vader. 'Verovering' is een begrip dat rechtstreeks is ontleend aan het krijgsbedrijf. Daarmee te kenend voor de mentaliteit waarmee commercie wordt bedreven. Dezelfde mentali teit die in de sport, de poli tiek, ja vrijwel heel het maat schappelijk leven heerst. 'Heerst'. Heel de taal, verdik keme, is doortrokken van agressieve termen. Heel het denken sdeelt zich af tussen de polen voor' en 'tegen'. 'Ja' en nee'. Is het dan peinst de jaren- zestig-vader nog dieper door bii nader inzien, wel licht heel begrijpelijk dat kinderen in hun ontdek kingstocht van het leven het 'ja' en 'nee' gestalte geven in goede cowboys contra slechte indianen?. Of anno 1987: in positieve Masters of the Uni verse contra duivelse Dino saur-warriors? Marketing-director David Bishop van de Early Lear ning Centres, speciaal uit En geland overgekomen voor een rondleiding door de nieuwe vestiging aan de Spuistraat: „Kinderen hou den van agressieve spelletjes en dus ook van agressief speelgoed dat kan ik niet ontkennen. Mijn eigen doch ter Kate van 4'/2 heeft van ons nooit speeltjes gekregen die uitnodigen tot vechtlustig gedrag. Maar als Kate op straat de buurjongen ont moet, ja, dan zie je ze elkaar toch achterna zitten en ge weldssituaties naspelen. Het lijkt wel een oer-neiging. Toch kun je je als vader en moeder afvragen of je juist die neiging moet aanwakke ren in de vorm van speel goed. Speelgoed waarbij 'goed' en 'kwaad' bovendien vaak als absolute grootheden worden voorgesteld en het grijze, genuanceerde midden gebied niet aan bod komt. Wij richten ons op ouders die liever de constructieve, op- FOTO: CEES VERKERK bouwende néiging aanmoedi gen". Opa Zeker, daar zit ook wat in, geeft de jaren-zestig-vader verheugd toe. En omdat opa toch niet is af te remmen in zijn voorkeur voor de 'bad guys' - 'good guys' speeltjes, oriënteert hij zich vast nader op het assortiment van het Early Learning Centre. Drs. Susan Kapel leidt hem langs de verschillende afdelingen. Er zijn vakken onder het motto De Eerste Jaren, Spel len, Doen Alsof Spelen, Crea tieve Spelen, Puzzels, Mu ziek, Handvaardigheid, Uit vinden, Lezen-Schrijven-Cij- fers, Boeken en Buitenspelen. Enkele van die buitenspelen - zoals een klimrek, een glij baan en een kruiphuis - staan de kinder-klanten in de winkel ook ten dienste om alvast te proberen. Handig lijkt verder een kamer ach terin de winkel waar het grut kan worden verschoond of de borst gegeven. Alles bij elkaar werkelijk sympathiek. En waar Susan Kapel nu doctorandus in is? Geschiede nis. Afstudeer-scriptie? De propaganda-oorlog van Jo seph Goebbels. WILLEM SCHEER

Leidse Courant | 1987 | | pagina 10