Nederland houdt ogen gesloten voor slachting onder papoea's ftformalny-pers verlegt de grenzen van glasnost QeidóaQowuvnt imilie Croes wil en kranslegging Londen heeft weer één krant KAARTBOEK: „ONRECHT, 25 JAAR LANG": [ET-OFFICIELE NIEUWSBLADEN SOVJETUNIE MAKEN OPGANG: Aanhouding redacteuren „Glasnost' Romeinse heersers (vr)aten er goed van jNENLAND/BUITENLAND ZATERDAG 31 OKTOBER 1987 PAGINA 9 RtfJESTAD Het bezoek van de Venezolaanse presi- iaiaime Lusinchi aan Aruba heeft een incident opgele- zdat door diplomaten als een „uiterst nare zaak" is om- deen. Lusinchi, die een goede en persoonlijke vriend was i |c vorig jaar overleden Arubaanse leider Betico Croes, ooraf laten weten dat hij tijdens zijn bezoek aan Aruba een krans wilde leggen bij het graf van Croes. Later n ide kranslegging geschrapt. De familie van Betico Croes tnoverkomelijke bezwaren tegen het feit dat president "|chi tijdens de kranslegging zou worden begeleid door °<|er Henny Eman, bij diens leven de grootste politieke 1 van Betico Croes. De partij van wijlen Croes, de MEP 2 lldigt Eman en zijn partij ervan de familie Croes op al- "Imanieren de voet dwars te zetten en te vernederen. Duizenden arrestaties oppositie Bangladesh DAKHA In Bangladesh hebben veiligheidstroepen in een periode van vijf dagen duizenden leiders en activisten van de oppositie opge pakt. De arrestaties zijn waar schijnlijk een poging een aange kondigde massale betoging tegen president Hussain Muhammad Ers- had voortijdig de kop in te druk ken. Volgens de zegslieden zijn meer dan 4.300 leden van de ver schillende oppositiepartijen gedeti neerd. De grootste oppositiepartijen in het land hebben opgeroepen tot „een beleg" van de hoofdstad Dak- ha op 10 november om de regering tot aftreden te dwingen. LONDEN Het dagblad Evening News in Londen is na acht maanden ter ziele gegaan. De Britse hoofdstad heeft nu nog maar één avondblad. De sluiting is het laatste hoofdstuk in een verbitterde oplagenoorlog die de Londenaren op zeker ogenblik een keuze gaf uit drie avondbladen. De Evening News, die in 1980 was dicht gegaan, was in februari ten leven ge wekt om de Evening Standard van dezelfde uitgever te bescher men tegen de Daily News, de 24-uur- per-dag-krant van Robert Maxwell. De London Daily News ging in juli dicht. De oude Standard heeft weer het rijk alleen. EG-ministers praten over stralingsnorm BRUSSEL Op zondag 8 no vember moet een speciale Eu ropese ministerraad in Brussel uitmaken hoe het verder moet met de normen voor radio-ac tieve besmetting van voedings waren. De ambassadeurs van de EG-lidstaten in Brussel zijn daar niet uitgekomen. De be staande regeling loopt tot 1 no vember. Die moet verlengd worden of er moet een nieuwe bindende afspraak worden ge maakt. Tot 8 november worden de huidige normen aangehou den. Democraten hebben nu zeven kandidaten NEW CASTLE De Amerikaanse Democratische afgevaardigde James Traficant uit Ohio is de verrassende zevende Democratische kandidaat voor het Amerikaanse president schap in 1988. De 46-jarige Traficant had in augustus zijn kandidatuur al aangekondigd, zonder veel hoop op succes, maar meer om de aandacht te vestigen op de economische proble men van staten zoals Ohio en Penn sylvania. Niemand had hem erg se rieus genomen, maar deze week deel de hij aan een diner mee dat hij offi cieel meedeed. De zes andere Demo cratische kandidaten zijn Bruce Bab bitt, Michael Dukakis, Richard Ge phardt, Albert Gore, Jesse Jackson en Paul Simon. Bewoners Nantes terug naar huis NANTES De 25.000 bewoners van de havenwijk in de Franse stad Nantes die donderdag geëva cueerd werden na een brand in een kunstmestsilo, zijn gisteren naar huis teruggekeerd. De brand weer slaagde er in de nacht van donderdag op vrijdag het vuur te bedwingen. Bij de brand kwamen tonnen giftige dampen vrij. Van de 24 mensen die gewond raakten lagen er gisteren nog acht in het ziekenhuis voor verder medisch onderzoek. Er werden ruim 1.000 politie-agenten en particuliere be wakers naar de ontruimde wijken gestuurd om diefstal en plunde ring te voorkomen. 3 HAAG Met de 3tie Nieuw Guinea nl Nederland geschie- il geschreven, dat be lt iedereen te weten. Jer geen papoea's en en van de mens be- jjen, heeft Nederland S| in 1962 onttrokken elke verantwoorde nd voor Nieuw Gui- 'Dat staat in het voor- van „Onrecht, al 25 o, lang...", een zwart- e! dat vandaag door de "iting Hulp aan Papoe- n Nood is gepresen- "1 tijdens een herden- s- en protestmanifes- - in Amicitia in Den g al meer dan een kwart geleden, maar 't went ji; zo blijkt uit het zwart- Jfdat is geschreven door .billende papoealeiders en bestuurders van Nieuw ea. Het gevoel te zijn ver- als een kudde vee en jden door hogere mach- ip 15 augustus 1962 werd vereenkomst van New getekend: West Guinea een provincie van Indo en de papoea's, de oor- 1 ;elijke bewoners van het aan wie Nederland zelf- jlkking had beloofd, wa- pionnen in een schaak- 'ij werden en worden (enloos van het bord it, al 25 jaar lang...", eigenlijk was de over- mst tussen Nederlanders itten in 1714 al vragen loeilijkheden. Het eiland sten van de Indische ar- werd in tweeën gedeeld 141ste meridiaan. Het ijk deel, Papoea Guinea, Brits, later Australisch 1975 onafhankelijk. Het Jlijke deel kwam onder inds beheer als deel van Idische kolonie. De echte lemen begonnen in 1945, Soekarno Indonesië uit- tot een onafhankelijke 1 beschikking flat moment had Neder- zich weinig gelegen laten Ti aan Nieuw- of West «a. Hoewel grote rijk ben werden vermoed en 1e exploratietochten wer- "indernomen, was van ex- itie, noch op landbouwge- inoch op mijnbouwgebied, je. Alleen moedige zende- n waagden zich diep in de iwouden, waar zij in con- kwamen met verschillen- lapoeastammen die naar idee nog in het stenen jrk leefden. Soekarno vier jaar na itroepen van de onafhan- iheid, opeens proclameer- at hij daarmee óók West ee bedoelde, sprong Ne- nd bovenop de kast. Dat niet de bedoeling. Neder- had de papoea's zelfbe schikking beloofd en getuigde dat bij de overdracht van de soevereiniteit aan Indonesië Nieuw Guinea buiten beschou wing was gelaten. Soekarno beweerde eenter het tegendeel en de zaak resulteerde in een langdurig wellus-nietus-spelle- tje. Tot 1961.... De Nederlandse regering heeft zich tijdens het getouwtrek ze ker niet van haar zwakste zij de laten zien. Er werd veel tijd en geld in Nieuw Guinea ge stopt, het onderwijs verbeterd, wegen aangelegd. Er leek waarlijk een wind van ont wikkeling over het eiland te waaien. Maar in 1961 had Soe karno er genoeg van. Hij stel de de Nederlandse regering voor de keus: Nieuw Guinea werd een Indonesische provin cie of Indonesië zou het eiland binnenvallen, wat dus zou re sulteren in een directe oorlog met Nederland. Broekzak Het kabinet De Quay zat met de handen in het haar. Maar toen kwamen de Verenigde Staten zich ermee bemoeien. De regering Kennedy zat het niet lekker dat Soekarno wel erg gematigd was tegenover de communisten. Als de VS niet de zijde van Indonesië kozen, zou Indonesië wel eens een beroep op de Sovjetunie kun nen doen, zo werd gerede neerd. En de VS hadden al ge noeg problemen in Vietnam. Dat de melanesische papoea's als volk en cultuur nauwelijks overeenkomsten hebben met de Indonesiërs deed niet ter zake. President John Kennedy stuurde zijn broer Robert naar Den Haag. Deze jeugdige di plomaat krabde het bloed on der de nagels van Nederlandse politici vpndaan, met name minister van buitenlandse za ken Luns, door met zijn han den in de broekzakken te vra gen: „Hoeveel inwoners heeft Indonesië?" Zo'n tachtig mil joen, was het eerlijke ant woord. „En hoeveel inwoners heeft Nederland?" Zo'n twaalf miljoen, luidde wederom het antwoord. „Dan heeft Indone sië gelijk..." pareerde Kennedy en vertrok naar Washington. Uiteindelijk kwam Luns prak tisch alleen te staan. De VS meenden dat Indonesië recht had op West Guinea; de VN deelden die mening. Het kabi net De Quay, dat eerst ver deeld was over de zaak, koos uiteindelijk ook voor Indone sië. Liberale politici voelden niets voor een oorlog met In donesië en zagen bovendien veel economische voordelen in een goede verstandhouding met dat land. Ook de linkse partijen waren tegen het aan houden van de band met West Guinea, omdat dat van een al te koloniale politiek zou getui gen. Kiesmannen Zonder protest bij bijvoorbeeld de Verenigde Naties zoals gezegd, alleen Luns bleef te gensputteren ging Neder land in 1962 overstag. Volgens De papoea's herdenken elk jaar In Den Haag hun Dag voor de onafhankelijkheid van West Papoea- /Nieuw Guinea. Al 25 jaar lang. het Akkoord van New York de wens al of niet bij Indone- werd West Guinea overgedra- sië te horen. Maar de kiesman gen aan de Verenigde Naties, nen, die de papoea's moesten die het op haar beurt overgaf vertegenwoordigen, werden aan Indonesië. De papoea's door Indonesië zelf uitge- mochten zich nog wel in een zocht. referendum uitspreken over President Soeharto, die in 1967 Soekarno aan de kant zette, liet geen gras groeien over de mogelijkheden die in West Guinea, inmiddels omgedoopt in Irian Jaya, lagen te wach ten. Multinationals zoals Shell kregen ruim baan de rijkdom- Nieuw Guinea, West Guinea, Irian Jaya; het eiland wordt door velen beschouwd als een van de mooiste plekken op de wereld. uitgezocht en eveneens de bes te banen. De papoea's, gestu deerd of niet, werden de jun gle ingedreven. Bladzijde Het was ook het jaar 1967 dat de verschillende papoea-ver- zetsbe wegingen zich aaneen sloten in Operasi Papoea Mer- deka (OPM), een trotse guer rillabeweging, die zich met pijl en boog tegen de Indonesische overheersing begon te verzet ten. De reactie van de regering Soeharto was en is nog steeds desastreus: gruwlijke moord aanslagen op OPM-leiders, razzia's door goed geoutilleer de legertroepen en bombarde menten op weerloze dorpen. Duizenden papoea's zijn ge dood en duizenden vluchtten naar het vrije Papoea Guinea en ook naar Nederland. Veel jonge papoea's, die in Ne derland leven en de trieste ge schiedenis van hun ouders aanhoorden, zijn teleurgesteld en boos over de „vergeten" moord op hun volk. Zij eisen dat de Nederlandse regering, die momenteel een uitsteken de band heeft met Indonesië en dat ook in miljoenen gul den uitdrukt, de regering Soe harto onder druk zet om de .javanisering" van hun eiland en de genocide op de oor spronkelijke bewoners stop te zetten. De kwestie Nieuw Gui nea was een zwarte bladzijde in onze geschiedenis, maar Ne derland lijkt die bladzijde 25 jaar geleden al definitief te hebben omgeslagen; de papoe a's daarentegen leven voor zover Indonesische soldaten dat toelaten vandaag de dag nog met de gevolgen. JOOS PERSOON men, onder meer olie, te ex ploiteren, terwijl de Indonesi sche regering tienduizenden Javanen dwong hun overvolle eiland te verruilen voor West Guinea. Het beste land werd voor de Javaanse migranten ÏINGRAD Voor het t in ruim vijftig jaar ben hoofdredacteuren [onofficiële nieuwsbla- kranten die onaf- kelijk van de Commu- ische Partij worden abliceerd een con- i in de Sovjetunie ge- öen. De bijeenkomst door de autoriteiten tevoren verboden b openlijk tegenge- kt. Maar door het ne- in van de gebeurtenis F de officiële pers den de hoofdredacteu- toch indirect gestraft. groep van twintig hoofd deuren nam deel aan het Haags congres in Lenin- l Hierbij waren ook zes kgenwoordigers van de of- Ie Sovjet media aanwezig als genodigden. „De bijeen komst was een ongekende ge beurtenis; een stukje geschie denis toch wel", benadrukte de organisatrice van het con gres, Jelena Zelinskaja. Zij is hoofdredactrice van het maandblad „Mercury", dat de spreekbuis is van twaalf onof ficiële politieke en milieu groeperingen in Leningrad. Het blad bestaat nu een half jaar en loopt goed, maar de le zers moeten het nog steeds stellen met uitgetypte carbon- velleties, doordat er allerlei beperkingen gelden voor het verkrijgen van kopieerappara- tuur. En dat is ook iets waarte gen de congresgangers ageren. Sinds de dagen van Stalin hebben de autoriteiten nooit toegestaan dat onofficiële groeperingen deelnamen aan het openbare leven en duizen den verenigingen en groepen waren daardoor gedwongen Twee redacteuren van het onafhankelijke Sovjettijd- schrift Glasnost zijn door de politie aangehouden. Dat hebben dissidenten- kringen in Moskou meege deeld. Sergei Grigorjants en Lev Timofeev, die beiden in werkkampen hebben ge zeten omdat zij ondergrond se publikaties uitgaven, werden thuis opgehaald. Zij richtten het tijdschrift Glas nost op om de uiterste li miet te testen van Michael Gorbatsjovs nieuwe politiek van openheid. Begin okto ber werden twee andere medewerkers van Glasnost korte tijd vastgehouden. Een vijftigtal getypte exem plaren van het tijdschrift werden hun afgenomen. Grigoijants, die Glasnost in de zomer begon om het nieuws te brengen dat een steeds openhartiger officiële pers toch nog liet liggen, zei onlangs dat de overheid hem met strafvervolging had gedreigd als hii bleef publiceren. Het persbureau TASS beschuldigde de re- dakteuren van Glasnost er gisteren van onwettig ge bruik te hebben gemaakt van drukfaciliteiten van de overheid en liet weten dat hiernaar een verder onder zoek zal worden ingesteld. De aanhoudingen komen kort nadat in Leningrad een congres is gehouden van on-officiële bladen, waarover Christopher Wal ker bericht. worden de publicaties van de niet-erkende pers tegenwoor- hun bijdragen gewoon met hun eigen naam. elkaar in het geheim te ont moeten. Maar in tegenstelling tot de dissidente geschriften <jig zonder scrupules naar de i\r»# i die illegaal verspreid werden autoriteiten gestuurd en de INlIOrmalny in de periode vóór Gorbatsiov, medewerkers ondertekenen „Samizdat" (ondergrondse pers, red.), zoals we dat ken den, is dood", legde Jelena Ze linskaja uit. „Wat wij doen is Gorbatsjov aan z'n woord hou den wat betreft de noodzaak om de democratie binnen de Sovjetunie te vergroten. Wij willen graag binnen de perken van de wet werken". Onlangs stemde Novosti, de officiële nieuwsdienst, toe een perscon ferentie te leiden voor een aantal vertegenwoordigers van onofficiële groeperingen. En het feit dat er ook direct een nieuw Russisch woord werd ingevoerd om de groeperingen aan te duiden: „Niformalny", geeft toch wel aan dat ze be langrijker worden. De bedoeling van de bijeen komst van afgelopen weekend was een inventaris te maken van de enorme juridische en organisatorische problemen waar de kranten mee te kam pen hebben. Het congres dien de vier resoluties in bij de au toriteiten en eist dat dit opge nomen wordt in de nieuwe Sovjet-perswet waarover nu een nationale discussie gaande is. Een daarvan luidt: „Alles wat niet verboden is bii de wet moet toegestaan worden. De pers moet gevrijwaard worden van administratieve druk. De pers moet volledige vrijheid krijgen binnen de grenzen van de wettelijke aansprakelijk heid". Diplomaten hebben de op komst en groei van de Nifor- malny-groeperingen uiterst geboeid gevolgd en vergelijken hun activiteiten met de Groe ne Partijen in verschillende delen van West-Europa. „Hoe wel ze hier natuurlijk pas in een beginstadium verkeren, dienen ze beslist niet onder schat te worden", verduide lijkte een afgezant. „Dit zijn tenslotte de mensen die de grenzen van glasnost (open heid, red.) gaan aftasten". CHRISTOPHER WALKER (c) The Times, Londen ROME Het beeld dat de Romeinse heer sers bijna bezeten wa ren op eten is voor een deel waar. Momenteel wordt het buitenspori ge eetgedrag van de Romeinen getoond in de eerste van een serie tentoonstellingen in Rome, die zijn gewijd aan voedsel in de klas sieke wereld. De in druk wordt gewekt dat de voornaamste dagelijkse bezigheid van de rijke Romeinen bestond uit het ver zwelgen van enorme hoeveelheden drank en eten. Volgens de geschriften van Artemides, die de dromen van zijn landge noten verklaarde, waren velen zó vraatzuchtig dat ze zelfs droomden van karbonades, hammen en grote bokalen wijn. Daarentegen besteedt de tentoonstelling ook aan dacht aan de arme „pro leten", die vaak in op stand kwamen, omdat ze niets te eten hadden en soms zelfs tot het kanni balisme gedreven wer den. De Romeinse keizers Au- relian en Caracalla pro beerden de vrede te be waren door brood, vlees en olie uit te delen aan het volk. In de bewaard gebleven annalen wordt beschreven hoe in het jaar 367 AD, 317.333 ge zinnen gratis varkens vlees en brood ontvin gen. De rijken trokken zich regelmatig terug op hun landgoed, met name wanneer de stad weer werd getroffen door de pest of een hongersnood en gingen zich daar te buiten aan hun culinaire hobby. Hun koks waren zeer bedreven in het ma ken van sauzen, terwijl de meesters bereid waren forse bedragen uit te ge ven aan het importeren van buitenissige ingre diënten, zoals bij voor beeld struisvogels en gnoes uit Afrika. De hang naar delicates sen ging vaak hand in hand met het imponeren van de gasten. Het bewa ren van het favoriete voedsel was een gewich tig probleem en in veel buitenhuizen werden in gewikkelde zee- en zoet water bassins aangelegd om vissen, oesters en kreeften in voorraad te kunnen houden TANA DE ZULUETA (c) The Sunday Times. Londen Topprijs voor zilver NEW YORK Op een vei ling in New York is voor Em- pirezilver dat werd gemaakt voor de moeder van keizer Napoleon Bonaparte. Letizia. de topprijs van tien miljoen gulden betaald. Het veiling huis Sotheby's verkocht elf stukken zilver, waarvan acht van de hand van Jean Baptiste Claude Odiot, de zilversmid van het Empire voor Madame Mère, zoals de titel van de moeder van Napoleon officieel luidde. Het Empirezilver, te koop aangeboden door een anonieme Amerikaanse fami lie, was in het bezit van Napo leons moeder tot aan haar dood in 1836. De kopers van tien stukken waren drie inter nationale dealers die in vere niging optraden: Armitage en Spinks in Londen en een Z\ritserse firma.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 9