F-akkoord slechts opstapje naar erdere vermindering kernraketten >st zal niet rijk worden n Duitse schadevergoeding idafrika wil ken uitwijzen Late eer Atmosfeer bevatte vroeger meer zuurstof Douchen in ruimte blijft behelpen FENLAND CcidócSomcmt ZATERDAG 31 OKTOBER 1987 PAGINA 7 (NESBURG De Zuidafrikaanse regering >lan alle buitenlanders uit te wijzen die be- n n met het aids-virus, cholera of gele koorts, i de regering is de maatregel vooral gericht e met aids besmette buitenlandse miinwer- - het land. Zuidafrikaanse burgers die be- jn met het aids-virus, de cholera of de gele tunnen krachtens de maatregel voor maxi- dagen in quarantaine worden gehouden, periode van quarantaine moet men nauw- de instructies van de artsen volgen. Doet t niet, dan kan men opnieuw worden geïn- d voor verdere „medische observatie", jr de omstandigheden dit vereisen mag „elke vorm van geweld" worden aange- Idus de regeringsmaatregel. „Tamils mogen kiezen uit kogels en amnestie" COLOMBO President Junius Jayewardene van Sri Lanka heeft de Tamil-rebellen in het noorden, oosten en zuiden van het land voor het blok gesteld. Zij kunnen kie zen tussen kogels of amnestie en verkiezingen. In en rond Jaffna in het noorden van het land wordt in tussen nog steeds gevochten tussen de strijders van de Tamil Tijgers en de Indische vredesmacht, die moet toezien op de naleving van het vredesakkoord. Daarbij heb ben de Indiase troepen voor het eerst helikopters ingezet. De actie viel samen met een klopjacht op opstandelingen rond Chavakachc- heri, een strategisch gelegen stad ten oosten van Jaffna. ,Shin Bet martelt en liegt' JERUZALEM Agenten van de Israëli sche binnenlandse veiligheidsdienst Shin Bet hebben zich bij het verhoor van ver dachte personen bediend van „fysieke druk" om bekentenissen af (e dwingen. Verder hebben ze voor de rechtbank gelogen om hun praktijken te verhullen. Dit staat in een rapport van een commissie van onderzoek naar het doen en laten van de Shin Bet. De commissie was ingesteld naar aanleiding van het folteren van een officier die ten on rechte van handel in wapens was verdacht. De leden van de commissie lijken in hun rapport bezorgder over de meineden voor de rechter dan over de wrede ondervragings methoden. Palestijnen, daarin gesteund door organisaties voor de mensenrechten, hebben Shin Bet overigens al jaren beschuldigd van foltermethoden om bekentenissen te krijgen. werk bu SURALCO HERVAT PARAMARIBO De arbei- ders van Suralco in Moengo hebben gisteren na een staking van drie dagen het werk her vat. De werknemers hebben vervanging geëist van de mo biele eenheid, een combinatie van militairen en politie-agen- ten. Ze willen slechts door de politie beschermd worden. De staking was het gevolg van bruut optreden van de mobiele eenheid tegen werknemers van de bauxietonderneming Suralco. Zij hadden niet op tijd gerapporteerd dat ze door le den van het Jungle Comman do waren overvallen. Op de Parijse vliegha- ven Roissy is gisteren late eer bewezen aan de laatste van 25.000 Franse soldaten die omkwamen tijdens de oorlog In Indo-China (1946-1954). Het stoffe lijk overschot in de kist heeft al die jaren in Vietnam begraven gele gen. FOTO: AP /olg van de voorpagina) iHINGTON Drie 1' is ook voor Ronald jan en Michaïl Gor- "ov scheepsrecht Na pgetogen wijze waar- risteravond in Was- ^rlon de datum bekend W gemaakt voor de V topontmoeting tus- le leiders van de bei- _4ipermachten, is het aannemelijk dat er iemand een spaak in angzaam op gang ge en wiel van de ont- ming steekt. ph? Toen Amerika's mi- van buitenlandse zaken k vorige week op bezoek in Moskou werden de lespannen verwachtin- por Gorbatsjov persoon- grond in geboord. Vol- (j onverwachts maakte f akkoord over de kern- jis in Europa opnieuw kelijk van een Ameri- je beperking van het irogramma, het Ameri- je onderzoek naar een Bigingsschild in de Ie. De ministers van bui- mdse zaken van de fÓ-bondgenoten, die in lel ongeduldig op het I nieuws uit Moskou za- ■e wachten, keerden on- fchterzake naar huis te- in een week is die voor- je rond SDI echter weer tafel verdwenen. Uit de van de gemeenschappe- verklaring van gister- 1 blijkt, dat Gorbatsjov jagan in december onder gaan praten over in- ties aan hun onderhan- gsdelegaties in Genève. jllen het eens proberen irden over de principes, aan een toekomstig ver over de strategische ra- en de opzegtermijn 'X ABM-verdrag moeten ;n. Dit uit 1972 stam-* verdrag legt beperkin- |p aan het ontwikkelen en testen van anti-raketsyste men. Moskou staat op een strikte naleving van de overeen komst, die het de Amerika nen verbiedt om SDI-wapens in de ruimte te testen. Presi dent Reagan is echter geens zins van plan zijn SDI-plan- nen op te geven. De Ameri kaanse regering legt het ABM-verdrag zodanig uit dat vrijwel alles is toegestaan bij het ontwikkelen en beproe ven van een SDI-systeem, ook proeven in de ruimte. Waarnemers in Washington kregen gisteravond overigens de indruk dat beide partijen op zoek zijn naar nieuwe be grippen rond ruimtewapens, die voor beide partijen aan vaardbaar zijn als uitgangs punt voor onderhandelingen. Tegelijk zullen de delegaties in Genève zich buigen over het plan om de strategische wapenarsenalen van Deide landen met vijftig procent te verminderen. Ook hierover zullen Reagan en Gorbatsjov in december nadere afspra ken proberen te maken. Dui delijk is bij dit alles dat het INF-akkoord op zich noch voor de VS noch voor de Sov jetunie van groot belang is. Het afschaffen van een hele categorie kernwapens is wel iswaar een historische gebeur tenis. Nog nooit eerder is im mers besloten tot afschaffing van kernwapens. Maar beide landen zien deze overeen komst, toch vooral als een op stapje naar verdergaande en veel belangrijkere wapenver minderingen. Kroon voor Reagan Desondanks zal de komende ontmoeting in Washington de (voorlopige?) kroon worden op het presidentschap van de inmiddels 76-jarige Ronald Reagan. De eerste keer dat hij Michaïl Gorbatsjov ontmoette was in november 1985 in Genève. Die top leverde geen harde resultaten op. Maar tijdens het inmiddels beroemde gesprek onder vier ogen van Reagan en Gorbatsjov rond het zacht knetterende haardvuuur werd afgesproken dat zij el- Met een gebaar van „wat kan ons nu nog gebeuren" antwoordt minister Sjevardnadze op een vraag van een journalist. Ook bij president Reagan straalt het optimisme van het gezicht. kaar in 1986 in Washington en in 1987 in Moskou zouden ontmoeten. Nauwelijks waren de beide leiders bij het warme haard vuur vandaan, of de kilte nam opnieuw bezit van de on- Aanvankelijk was het de be- derlinge betrekkingen. Dat doeling dat Reagan en Gor- werd nog eens gesymboliseerd batsjov afspraken zouden pro door de „mini-top", oktober beren te maken over de reis 1986, in de koude IJslandse van de Russische partijleider hoofdstad Reykjavik. naar de VS. Maar de uiterst slecht op de ontmoeting voor bereide Amerikaanse presi dent werd volkomen verrast door een stortvloed van Rus sische voorstellen. In hoog tempo werd vervolgens inge stemd met onder meer een af schaffing van de raketten voor de korte en de middel- langse afstand in Europa, de zogenaamde dubbele nul-op tie, en de halvering van de strategische arsenalen. Maar toen Gorbatsjov aan zo'n ak koord de eis verbond dat de VS zouden ophouden met het SDI-onderzoek, daalde de temperatuur op IJsland nog verder. Met een uiterst verbe ten trek op het gezicht deed Reagan Gorbatsjov uitgeleide. Geen hindernis Ruim twee jaar later blijkt SDI geen hindernis meer te zijn, behalve dan in de week van vorige week vrijdag tot gisteravond. Over het antwoord op de vraag wat Gorbatsjov ertoe kan hebben bewogen nog maals de koppeling tussen INF en SDI uit de hoge hoed te toveren, bestaat verschil van mening. Volgens de New York Times van gisteren kwam het bezoek van Shultz uiterst ongelegen. Gorbatsjov moest eerst afrekenen met in terne oppositie in het Cen traal Comité van de commu nistische partij. Om zijn posi tie te redden, moest hij de Amerikanen wel voor het hoofd stoten. Deze lezing is overigens door een van de be trokken bij de knallende ruzie in het Centraal Comité, de zeer Gorbastjov gezinde Boris Jeltsin, tegengesproken. Een andere speculatie luidt dat Gorbatsjov heeft getracht voordeel te behalen uit de moeilijkheden waarin presi dent Reagan vorige week ver keerde: de beurskrach, de af wijzing door de Senaat van Robert Bork aid lid van het Hooggerechtshof, de ziekte van Nancy Reagan en de spanningen in de Perzische Golf. Toen bleek dat Reagan niet door de knieën ging, zou minster Sjevardnadze in aller ijl naar Washington zijn ge stuurd om de top alsnog te redden. Een akkoord met de tegenpartij is voor de Russi sche leider nu eenmaal net zo belangrijk, zoniet belangrij ker, als voor president Reagan. De Amerikaanse pre sident hoopt op een plaats in de geschiedenisboeken, maar moet eind volgend jaar in elk feval het veld ruimen. Gor- atsjov wenst nog lang in het Kremlin te kunnen blijven. Weinig waardering Op een vraag van journalisten in het Witte Huis of hij ver der nog problemen verwacht over de bekrachtiging van een INF-akkoord door de Se naat, zei Reagan: „Niet als zij correct denken". Daarbij doet zich het merkwaardige feit voor dat de president, de hoe der van Amerika's conserva tieve denkbeelden, vooral aangewezen zal zijn op steun van zijn politieke tegenstan ders, de Democraten. Die heb ben immers in de Senaat de meerderheid. Bij Reagans eigen behoudende achterban bestaat maar wei nig waardering voor het ak koord met de Sovjetunie. Dat bleek de afgelopen week on der meer tijdens het eerste debat tussen de Republikeinse presidentskandidaten. Vice- president George Bush schaarde zich achter zijn pre sident. Maar de overige kan didaten hadden geen goed woord over voor het INF-ver- drag, in welke mening zij werden gesteund door het (Texaanse) publiek. Dat zal Ronald Reagan overi gens een zorg zijn. Jammer voor hem blijft het bezoek van Gorbatsjov beperkt tot Washington en onmiddellijke omgeving. Hij had de Russi sche leider graag od sleep touw genomen door de Vere nigde Staten en hem getuige laten zijn van de werkelijk heid geworden „Amerikaanse Droom": Disneyworld, Epcot- Centre, Silicon Valley en Hol lywood. Dat mag een volgen de Amerikaanse president nu doen. JOS TIMMERS Bondgenoten tevreden, Senaat VS verdeeld BRUSSEL De landen van het westerse bondgenootschap hebben ingenomen gerea geerd op de aangekondigde top tussen president Reagan en partijleider Gorbatsjov. Mi nister Van den Broek van buitenlandse zaken verklaar de de ontmoeting „met be langstelling" tegemoet te zien. In West-Duitsland zei een woordvoerder dat de Bonds republiek hoopt, dat ook stap pen zullen worden genomen voor vermindering van de strategische arsenalen en ver nietiging van de chemische wapenvoorraden, alsmede het aan banden leggen van de conventionele bewapening. Een woordvoerder van het Briste ministerie van buiten landse zaken zei dat Londen het nieuws van de topontmoe ting „natuurlijk verwelkom de' In het Amerikaanse Congres zeiden zowel Republikeinse als Democratische senatoren dat hun instemmen met het akkoord vooral zal afhangen van de afspraken over het toezicht op de naleving ervan. De Senaat moet het verdrag met twee derde meerderheid bekrachtigen. „Wij zullen nog problemen krijgen met de verificatie en wij moeten deze problemen oplossen", zo zei de leider van de Democrati sche meerderheid in de Se naat, Robert Byrd. De Democratische voorzitter van de machtige Senaatscom missie voor de strijdkrachten, Sam Nunn, merkte op dat het na de ondertekening van een INF-verdrag nodig zal worden dat de westerse lan den snel hun conventionele strijdkrachten gaan moderni seren als tegenwicht tegen de voorsprong van de Sovjetunie op dit gebied. Senator Byrd zinspeelde verder op de mo gelijkheid dat de Senaat mo gelijk een clausule opneemt om Reagan ervan te weerhou den het verdrag te ratificeren, zolang de Sovjetunie zich niet uit Afghanistan heeft terugge trokken. „Ik kan u één ding verzekeren: als dit verdrag in de Senaat komt, zal er diep gaand over Afghanistan worden' gesproken", zo zei Byrd. In 1980 weigerde de Se naat het SALT-II akkoord te bekrachtigen wegens de Sov- jetrussische inval in Afghanis tan. lg van de voorpagina) CLDORF „Ik ben ook wel verbaasd, iat de rechtbank zo ezet de aanklacht iderzoeken, had ik jerwacht". Zo rea- Harm Dost op de ak van rechtbank- Zimmermann. e zeven acht ge- van drugshandel kele gevallen van lichtigneid aan in- van drugs in de republiek (BRD) er in zijn oordeel één overeind. De overige feiten vond de rechtbank niet overtui gend bewezen. De 24 getuigen die het bewijs voor de rest van de aanklacht hadden moeten leveren bleken „een grote teleurstelling". Het ging om Duitsers die zeven, acht jaar geleden in Arnhem drugsinkopen hadden gedaan en daarvoor in de BRD waren veroordeeld. Geen enkele van deze getuigen wist iets te zeg gen dat als bewijs kon dienen. Ze herinnerden zich niets meer, verwisselden namen (Harm of Hans) of wilden wel licht gewoon niet meer over vroeger praten. Dit laatste kon de rechtbank zich best voor stellen. De rechtbank-president ging ook uitvoerig in op de rechts geldigheid van dit strafproces. In Nederland was grote beroe ring ontstaan omdat Dost in Duitsland berecht werd voor iets wat hij in Nederland had gepleegd en waarvoor hij nota bene al in Arnhem veroor deeld was. Dat de Duitse justi tie Dost tijdens zijn herfstva kantie in Tenerife had laten pakken en aan zich had laten uitleveren, had ook grote ver ontwaardiging gewekt. Zim- mermann: „Maar dat zijn for meel juridische kwesties". Zimmermann gaf tenslotte een aantal redenen op waarom hij Dost maar tot een jaar en ne gen maanden veroordeelde: - Het is allemaal te lang gele den gebeurd; - Dost heeft veel te lang in voorlopige hechtenis gezeten; - „Of we het leuk vinden of niet: we kunnen er niet aan voorbijgaan dat er in Neder land over druggebruik toch heel anders wordt gedacht dan bij ons. Dat mag best in het voordeel van Dost werken". Voor alle maanden die Dost ten onrechte gevangen heeft gezeten, kan hij een schade vergoeding krijgen, aldus de rechtbank. Maar rijk zal Dost van zijn vordering op de Duit se staat niet worden. Want hij is gisteren ook veroordeeld in de kosten van het proces. Nog wat onwennig neemt dochter Samira de begroetingskus van vader Harm Dost In ontvangst. FOTO: AP an niet bij embargo Iran O De Japanse rege- eeft besloten zich niet sluiten bij het door de ekondigde handelsem- tegen Iran. Maar zal ppen ondernemen om komen dat de Ameri- sancties worden ge toomd. Dit heeft de Asahi Shimbun ge- folgens de krant is de e regering tot dit be komen „omdat zij wil >men dat Iran krachti- ergeldi ngsmaatregelen waardoor de Japanse atieke positie bij het L zoeken naar vrede in het Middenoosten zou worden aangetast". Een woordvoer der van het Japanse ministe rie van buitenlandse zaken ontkende het bericht in de Asahi Shimbun en zei dat zijn regering nog steeds over de kwestie in beraad is. De Iraanse ambassadeur in To kyo zei gisteren te verwach ten dat Japan zich niet bij het Amerikaanse embargo zal aansluiten, omdat dit in strijd zou zijn met de tradi tionele Japanse neutraliteits politiek. PHOENIX In de loop van tachtig miljoen jaar is het zuurstofgehalte van de atmosfeer met een derde gedaald. Amerikaanse ge ologen hebben dat ont dekt in luchtbelletjes die zich in barnsteen oevon- den. De onderzoekers maakten hun ontdekking bekend op een bijeen komst van het Ameri kaans Geologisch Genoot schap (GSA). Zij zijn er als eersten in ge slaagd lucht te onderzoeken uit een veel ouder tijdperk dan tot dusver was gebeurd. De oudste luchtbellen die voordien waren gevonden dateerden van ongeveer 160.000 jaar geleden. Deze kwamen in het ijs van de Zuidpool voor. Ongeveer tachtig miljoen jaar geleden, in een tijdperk waarin de dinosauriërs leef den,; bevatte de lucht 30 pro cent zuurstof. In onze tijd is het zuurstofgehalte 21 pro cent. Evenals toen bestaat het grootste gedeelte van de rest van de atmosfeer uit stikstof. Tot dusver gingen klimatologen ervan uit dat de samenstelling van de atmosfeer maar weinig is veranderd. De onderzoekers zeiden dat hun bevindingen het eerste directe bewijsmateriaal heb ben verschaft hoe de atmos- feer^van de aarde miljoenen jaren geleden was samenge steld en hoe zij zich, samen met planten, dieren en mi croben, heeft ontwikkeld. Het materiaal dat zij hadden onderzocht was gele barn steen met een ouderdom tus sen 25 en 80 miljoen jaar. De onderzoekers hopen nog ver der in de tijd terug te kun nen gaan door hun techniek te perfectioneren. Barnsteen kan een ouderdom van hon derden miljoenen jaren heb ben. HOUSTON In de over tuiging dat goede hygiëne positief is voor het moreel van ruimtevaarders, heeft het Amerikaanse Bureau voor Ruimtevaart, NASA, voor toekomstige ruimte stations een douche laten laten ontwerpen die ook funcioneert wanneer er geen zwaartekracht is. Dat bleek geen eenvoudig probleem. Ingenieurs hebben drie iaar ge ex piri m en teerd voordat zij iets vonden dat bruikbaar was. Het project had toen al ongeveer 800.000 gulden opgeslokt. Uiterlijk is er weinig verschil met de traditionele douches: een badhokje van plexiglas en een slang met sproeier. De cabine is aan alle kanten dicht om te verhinderen dat de waterdruppels door het ruimtestation gaan zweven. Een pomp perst het water door de sproeier en zuigt het vervolgens door een afvoer. Een proefpersoon, Sue Elley, heeft in de afgelopen dertien maanden een veertigtal keer onder de „ruimtedouche" ge staan. Gewoonlijk houd ik van douchen. Dit geval is weliswaar functioneel, maar er is verder geen lol aan Zij klaagde er onder andere over dat zij de zeep niet uit haar haar kon spoelen. De proeven vonden plaats in een vliegtuig waarmee op grote hoogte een paraboli sche vlucht werd gemaakt om een toestand van ge wichtloosheid te simuleren. Het systeem is uiterst zuinig met water. Bii de proeven werd gemiddeld minder dan vier liter gebruikt Bij een normale douche is dat over het algemeen zo'n twintig li ter. Die zuinigheid is nodig omdat het vervoer van water naar de ruimte tienduizen den guldens per liter kost Als bijvoorbeeld acht astro nauten op dezelfde manier zouden baden als zij op de aarde gewend zijn, dan zou elke drie maanden een ruim teveer gelanceerd moeten worden louter en alleen om water naar het ruimtestation te brengen. De ruimtedouches beschik ken over zuiveringsinstalla ties die 93 procent van het waswater reinigen en voor hergebruik geschikt maken. De toekomstige gebruikers mogen eens in de twee dagen een bad nemen. Die moge lijkheid hebben bemannin gen van Amerikaanse ruim teveren niet. Zij moeten het nog. doen met een bakje wa- tenkn een spons.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 7