,Wat Bert ook doet, het is nooit goed" IPB-economen: „De glans lie je ziet, is de schaarste -Menland" 11 CekUeSowont ZATERDAG 31 OKTOBER 1987 PAGINA 5 iijN HAAG „Ik dacht dat is de akeligste in in de politiek". Dit 5Bert de Vries kort na- n hij was gekozen tot girzitter van de CDA- ctie in de Tweede Ka- r. Volgende week is op de kop af vijf jaar iden dat het nieuws us) deze verrassende uit- v^kiezing in het perscen- m Nieuwspoort bekend >id gemaakt. In de tus- Htijd is er wel iets ver eerd. „Er zijn nu mo lten dat ik van deze geniet", zegt De Ï2f menige beroepswaarne- op het Binnenhof zal van uitspraak opkijken. Want er één politicus een zorge- ejimago heeft, dan is het wel r*t de Vries. Dat komt in de -jte plaats door zijn uiterlijk. ,fi4 valt niet te ontkennen dat n. cartoonist Opland een beet- Mfelijk had, toen hij De Vries rteldde als doodbidder. Ook ^ïndere opzichten wordt de eitievoorzitter trouwens, zo- it«al bijken, geassocieerd met ("tod" en „ten grave dragen". Maar er is nog iets. Bert de Vries heeft vaak zo'n slechte pers dat men zich moeilijk kan voorstellen hoe hij daar een goed humeur bij behoudt. Die negatieve beoordeling is er van het begin af aan geweest. Algemeen bestond de indruk dat Ruud Lubbers hem om een heel speciale reden had uitge kozen. De Vries zou de ideale filiaalchef geweest zijn die zo blij was met zijn promotie dat hij de directeur nooit een stro breed in de weg zou durven leggen. En eigenlijk nam men het de toen 44-jarige Groninger be hoorlijk kwalijk dat hij zich op die manier liet gebruiken. Hij had zelf moeten inzien, vond men, dat op de stoel van Aan- tjes en Lubbers geen man hoorde plaats te nemen, die pas vier jaar in de Kamer zat en nog nooit eerder van zich had doen spreken. Geen illusies De Vries zelf deed op die eer ste persconferentie in 1982 niets om dat beeld te wijzigen. Integendeel. Enigszins timide gaf hij toe zich geen illusies te maken over zijn positie in het CDA. Wie was hij, vergeleken bij Ruud de Grote? Zich daar bij waarschijnlijk niet realise rend dat hij op datzelfde mo ment het veelgeroemde dualis me in de christen-democratie ten grave droeg. Zo werd de parlementaire journalistiek met een waar schrikbeeld geconfronteerd. Immers, als de fractievoorzit ter van de grootste regerings partij in het openbéér zijn on dergeschiktheid beleed aan de minister-president, dan zou het aan het Binnenhof al gauw de dood in de pot zijn, vreesde Die vrees van toen is inder daad lange tijd waarheid ge bleken. Zo veel last als pre mier Van Agt had van fractie leider Lubbers, zo weinig hin der had premier Lubbers van fractieleider De Vries. Als de CDA-fractie nog wel eens moeilijkheden opleverde, was het niet dank zij maar on danks De Vries. Net als Wim Kok nu in de PvdA-gelederen stond Bert de Vries toen in de CDA-fractie voor de taak een einde te ma ken aan de interne verdeeld heid. Het duurde lang, maar het gelukte. Na een jaar had hij als een soort exorcist de ergste kwelgeesten uitgedre ven, Jan Nico Scholten en Stef Dijkman, waarna er van het resterende linkervleugeltje nimmer meer iets werd verno men. Toen „Stef en ik" ver volgens binnen de korste ke ren slaande ruzie kregen, ver loor de pers haar aanvankelij ke sympathie voor het duo. Hoon en spot werden hun deel. Brokx Maar voor Bert de Vries maakte dit geen enkel ver schil. Algemeen bleef men hem zien als de man die op laffe wijze een einde had ge maakt aan de laatsten der Mo hikanen in het CDA. Datzelf de lot was de fractievoorzitter vorig jaar beschoren, toen hij staatssecretaris Brokx de woestijn in stuurde. Sommige commentatoren schroomden niet hem af te schilderen als een broedermoordenaar. Maar toen De Vries vervolgens mi nister Braks tijdens het vis- fraudedebat liet zitten, leverde dat ook felle kritiek op. Wil lem Aantjes maakte zijn na zaat onlangs om die reden nog uit voor de „grootste hypo criet" in Den Haag, die beter zo snel mogelijk kon wegwe zen. „Wat Bert ook doet, hij doet het eigenlijk nooit goed", zo kenschetste een CDA-ka- merlid de algemene opinie over zijn fractievoorzitter. Ten onrechte Is die nimmer aflatende stroom van kritiek nu eigen lijk terecht? Neen, omdat de hierboven geschetste visie op De Vries een karikatuur is, die wel past in het oeuvre van een Opland maar niet in overeen stemming is met de feiten. Want na zijn moeizame begin heeft De Vries nauwelijks nog fouten van betekenis gemaakt. Het wegsturen van Brokx kan ook niet als zodanig worden aangemerkt. Had hij dat niet gedaan, de kranten zouden al weken bol hebben gestaan van de speculaties over het al dan niet schuldig zijn van de staatssecretaris, met alle nega tieve gevolgen van dien voor het aanzien en de slagvaardig heid van het ministerie van volkshuisvesting en voor het CDA. Voor het overige is er het feit dat de CDA-fractie, die jaren lang een treffende gelijkenis had vertoond met een kruiwa gen vol kwakende en over de rand springende kikkers, is omgeturnd tot een bijna vol maakte eenheid. Zelfs een gor diaanse knoop als de kwestie van de kruisraketten, die het CDA tot op het bot verdeeld had gehouden, werd zonder schade voor de partij opgelost. Van de bijna spreekwoordelij ke onbetrouwbaarheid van het CDA is ook vrijwel niets meer over. Na de bijbel is voor de fractie het regeerakkoord zo ongeveer het heiligste docu ment wat er bestaat. Het beste bewijs daarvoor is dat de oppo sitie al heel lang steen en been klaagt over de „wurgende" werking die dat zou hebben voor het politieke debat. Bert-norm Maar bekeken vanuit de bank jes der regeringsfracties ziet de situatie er natuurlijk heel an ders uit. Sinds het duo Lub- bers-De Vries in de plaats is gekomen van het duo Van Agt-Lubbers wordt er einde lijk weer geregeerd. En de re sultaten zijn niet uitgebleven. De curve van de vaderlandse economie, die al heel lang ge staag omlaag ging, is omgebo gen. De bedrijven maken weer winst en de werkgelegenheid nam toe met honderdduizen den banen. Dat levert zelden spannend leesvoer op, maar als puntje bij paaltje komt zal dat de lezers een zorg zijn. An ders hadden ze vorig jaar het CDA op de valreep niet groter gemaakt dan de PvdA. Tenslotte mag niet onvermeld blijven dat Bert de Vries in zijn functie gegroeid is. Als hij zijn het nodig vindt, aarzelt hii niet partijgenoten in het kabi- de wacht aan te zeggen. Na perrit Brokx hebben nu ook Onno Ruding en Jan de Ko ning dat gemerkt. Met zijn „Bert-norm" - waarover el ders in onze krant meer - maakte De Vries overduidelijk dat hij geen boodschap heeft aan de stelling van beide mi nisters dat Nederland net als de nabuurlanden de belastin gen drastisch moet verlagen, ook als dat ten koste gaat van essentiële sociale voorzienin gen. „Waar staat dat, dat wij niet achter kunnen blijven bij de Duitsers en de Belgen?" zei de CDA-fractievoorzitter deze week. RIK IN T HOUT «loon- en inkomstenbelasting gaat volgend jaar ietsje naar 'eden. Veel zal de gemiddelde Nederlander daar niet van 93 -ken, omdat de verlaging maar marginaal is. Maar toch, jaren van stijgende belastingen legt diezelfde Nederlander w« als een onmiskenbaar signaal uit dat het met de wpomie kennelijk wat beter gaat. De kinderbijslag gaat 2 s met zes procent omhoog. Zie je nou wel, dat het goed 3i t? Maar waarom zeggen kabinet en werkgevers bij •haling dat er geen ruimte is voor meer loon? Ben je gek! Juurlijk is die ruimte er wel, roepen sommige vakbonden v, looneisen van 3,5 procent op tafel leggen. Maar op Zwarte Maandag, 19 oktober, storten de aandelenkoersen plotseling ineen. Plotseling? Wel neen, zegt directeur prof.drs. J. Weitenberg van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond, „de stijgingen van de koersen stonden in geen verhouding meer tot het rendement van de aandelen en de gezondheid van de economie; dit kon iedereen zien aankomen, alleen het tijdstip waaróp was een verrassing". Het léék allemaal heel mooi, maar de werkelijkheid is toch anders. De onverminderde run op (verre) zomer- en wintervakanties en de flink gestegen autoverkopen - een sterk tot de verbeelding sprekende graadmeter voor de gezondheid van de economie - ten spijt. pEN AUTO VAN DE ZAAK GEVEN? HET STOMSTE WAT JE KUNT DOEN!' Dr. J.M.G. Frijns HAAG Onderdi- iur dr. J.M.G. Frijns het Centraal Planbu- iu (CPB) en drs. J.H.M. hoofd van de hoofd- leling korte termijn- ming van dat instituut, lachen. De vraag gezond is nou eigen- onze economie?" is é?t goed te beantwoor- 3-D, menen zij, omdat zo jjprm veel factoren van Itenaf de economie van heel klein land kun- n beïnvloeden. Neem li de dramatische dalin- Q van de aandelenkoer- op de effectenbeurzen, ^ral op de wereld. Deze preval is er een mooi '®irbeeld van hoe afhan- ifijk onze economie van lere factoren kan zijn. Lp groot is die invloed op «i e economie? 'a jns en Kok die hardop -akend eikaars antwoorden vullen en verbeteren: „Er ten in de wereldeconomie nig gronden voor de rsstijgingen die we afge- ïn anderhalf jaar gezien >ben. Daar heeft Weiten- *g gelijk in. De koersen s ongen haasje over om- >g. Waarom dat gebeurde I niet goed te verklaren. liswaar was vooral in de Mrenigde Staten het kli- «at voor het doen van in teringen gunstig: de dol- was goedkoper en er wa- i bel a s I. i n g v e r 1 a g i n g e r1 fgevoerd. Maar tegelijk het tekort van de staat antisch op. En dan ineens, een schoksgewijze reactie, worden de scheef gegroeide verhoudingen rechtgetrok ken". „Zoals de zaken op dit mo ment ervoor staan, beschou wen wij het als een vrij geï soleerde gebeurtenis, waar van de gevolgen wel meeval len. De komende periode van negen maanden tot an derhalf jaar zal iets te zien geven van groeidempende effecten, met name in de VS. Maar ook in Nederland. Be drijven met investerings plannen zullen even de kat uit de boom willen kijken. Particulieren die met ge leend geld aandelen gekocht hebben, zullen hun bestedin gen terugschroeven. Hoeveel dat zal zijn, is nog onbekend. Maar zeggen dat er drama's te verwachten zijn, gaat toch, althans op dit moment, te ver". Als er dan van negatieve in vloeden niet of nauwelijks sprake is, is er dan mogelijk een positieve invloed van de beursval uitgegaan? „Jazeker. De angel van de inflatie, het minder waard worden van het geld, is uit het vlees. Er waren de laat ste tijd in de VS tendenzen dat als gevolg van het econo misch herstel de inflatie weer de kop zou opsteken. Iedereen kan zich nog herin neren waar dat op uitdraait: hogere lonen leiden tot hoge re prijzen en omgekeerd, de mensen geven steeds meer uit, de rente gaat omhoog, de concurrentiepositie verzwakt en tenslotte breekt de werk gelegenheid af. De val van de beurskoersen remt bin- „Je kunt wel zeggen, dat de glans die je om Je heen ziet, Juist het bewijs van de schaarste Is" nenlandse bestedingen af, kunnen aangeven, is het vooral in de VS, zowel bij be- noodzakelijk een kijkje te leggers als bij spaarders. Dat nemen in de keuken van de wereldeconomie. De gevol gen van de beurscrash zullen is een goede zaak". In de keuken Om de positie van de Neder landse economie enigszins te JSKE EN WISKE DE WOESTE WESPEN (4 Standaard UltgaverlJ/Wavory Production» voor de VS, nog altijd de hoofdmotor van de werelde conomie, ingrijpender uit werken dan voor West-Euro pa en Japan. Dat komt, ver tellen Friins en Kok, omdat de handel in aandelen daar veel meer met het econo misch leven van alledag ver weven is, dan in Nederland waar de aandelen voorname lijk in handen zijn van grote beleggers (die wel tegen een stootje kunnen). De Amerikanen die de laat ste jaren op te grote voet ge leefd hebben door zich wei nig gelegen te laten liggen aan het enorme tekort van de staat, zullen het kalmer aan moeten doen en in eco nomisch opzicht minder hard kunnen groeien. President Reagan sprak vorige week in dit verband al over belas tingverhogingen en beste dingsbeperkingen. West-Europa en Japan kun nen helpen het verstoorde evenwicht te herstellen door al te scherpe schommelingen in de valutakoersen te voor komen en de import van Amerikaanse produkten wat te vergemakkelijken door onder meer belastingen te verlagen (dat stimuleert im mers ook ónze koopkracht). Op brede, internationale, economische stuurmanskunst komt het komende jaren vooral aan, zoals minister De Korte van economische za ken dezer dagen ook nog eens verklaarde. Vele miljarden Het herstelbeleid dat in Ne derland gevoerd wordt, heeft gewerkt. Ook al valt de om vang tegen, de werkloosheid daalt toch; de werkgelegen heid is gestegen; het bedrijfs leven heeft sinds 1983 vijftig procent méér geïnvesteerd. Dat is sinds het begin van de zeventiger jaren niet meer voorgekomen. Om dat te be reiken waren er voor yele miljarden ombuigingen no dig. Want ook in Nederland was het tekort van de staat hoog opgelopen als gevolg van almaar stijgende collec tieve lasten (uitkeringen, on beperkte subsidieregelingen, etc) en andere uitgaven (sa larissen van de ambtenaren), wat de lonen deed stijgen. De economie begon te stagneren. Het roer moest om; drasti sche bezuinigingen en om buigingen brachten de koop- bracht in stijgende lijn met als gevolg datde nationale economie stukje bij beetje uit het slop kruipt. Natuurlijk is het zo dat de lage dollarkoers en de betrekkelijke rust op het front van de olieprijzen (waardoor de energiekosten binnen de perken blijven) daarbij helpen. Overigens is een kalme olieprijs weer las tig voor de Nederlandse schatkist door de koppeling van de aardgasprijs aan de olieprijs, wat ook extra fi nanciële zorgen met zich brengt. Er komt nog iets heel be langrijks bij: onze economi sche groei blijkt ongeveer uit te komen op een gemiddelde van een slordige twee pro cent. Die groei is volgens Frijns en Kok „robuust" ge bleken. Allerlei factoren, zo als de recente, ingrijpende stijgingen van de grondstof- fenprijzen, de gedaalde ener gieprijzen, de niet geringe waardedaling van de dollar (ondanks alles nog altijd een internationale, economische graadmeter), hebben daar nauwelijks enige verande ring in kunnen brengen. Frijns en Kok: „Toch zijn we er nog niet. We moeten met het stijgen van lonen nog ^teeds oppassen; het is zorg wekkend dat die stijging er FOTO: MILAN KONVAUNKA in lijkt te zitten, want dat remt het verbeteren van onze concurrentiepositie en het winstherstel. Maar we realiseren ons ook dat het een huzarenstuk zal zijn om de komende jaren de loon matiging nog een keer te herhalen, nu iedereen kan zien dat de economie zich herstelt". „Het stomste" Frijns schiet een aardig voor beeld te binnen: „Een tijdje geleden heb ik op een lezing voor een groep werkgevers gezegd dat het niet slim is waardevolle, schaarse werk nemers, die je niet graag kwijt wil, een auto van de zaak te geven. Dat is wel het stomste wat je kunt doen. Voor het bedrijf mag dat wel goedkoop zijn, omdat die auto voor de belasting af trekbaar is, maar de buiten wacht denkt: aha, zie je wel, het gaat goed. De leraar Ne derlands, die almaar heeft moeten goed vinden hoe er op zijn loon werd gekort, ziet nu hoe zijn buurman, een in- formatica-deskundige, al weer een nieuwe en grotere auto koopt. Aan informatica- mensen bestaat een grote be hoefte; en zo zijn er veel meer beroepsgroepen te noe men. Je kunt wel zeggen, dat de glans die je om je heen ziet, juist het bewijs van de schaarste is". Terug naar het uitgangspunt. De belasting gaat wel wat omlaag en de kinderbijslag aardig omhoog, maar de ach terliggende gedachte van het rijk is de hoop dat de werk nemers het vragen van meer loon achterwege zullen laten. Het handhaven van de koop kracht was immers de doel stelling en dus gingen daar de algemene beschouwingen in de Tweede Kamer over. „Helaas", zeggen in navol ging van minister De Korte ook Frijns en Kok, „het was beter geweest als de discus sies ook over de blijvende economische groei zouden zijn gegaan, want daar moet alles uiteindelijk vandaan komen; ook loonsverhogin gen". De lonen mogen dus niet of nauwelijks stijgen. Hoe regel je datMoeten werkgevers dan vlak voor de cao-onder handelingen van dit najaar éven een paar rigoureuze ontslagen aankondigen, zodat vakbonden schrikken en in binden? Frijns griizend: „We hebben nu een beursval, die nog steeds niet helemaal achter de rug is. De schrik zit er goed in en dat kan geen kwaad", s. ED FIGEE Wij gaan de discussie niet uit de weg!" U moet eens opletten hoe vaak ministers of kamerleden dit zinnetje op ferme toon aan de stembanden laten ontsnappen. „Ha, discussie!", denk je dan al gauw, want wat is er leuker dan een lekker fel debat? Ach, hoe anders is de werkelijkheid! Wordt er in ons parlement nog wel eens echt gediscussieerdNauwelijks. Men wisselt wel standpunten uit. maar dat ritueel draagt zelden het karakter van een bevruchtende kruisbestuiving Alle opinies staan bij voorbaat vast en als iemand een duimbreed toegeeft is dat onmiddellijk voorpaginanieuws. Discussie vindt hooguit nog wel eens plaats tussen enerzijds de oppositiepartijen en anderzijds kabinet en regeringspartijen. Maar zelfs dat komt er vaak niet meer van. Het PvdA-kamerlid Jacques Wallage deed onlangs tijdens een politieke bijeenkomst voor hoe minister Ruding bij de algemene beschouwingen van begin oktober de alternatieve plannen van de PvdA behandelde. „Hij pakte de papieren bij een puntje beet. keek er met een vies gezicht naar en legde ze gauw weer terzijde". Nog bedroevender is het als je ziet en hoort hoe de kamerfracties van CDA en VVD met hun eigen kabinet omgaan. Als er al eens een kabinetsvoorstel wordt aangevochten, dan is dat alleen maar voor de show. Vrijwel alles wat van CDA- en VVD-zijde tijdens de debatten te berde wordt gebracht is tevoren met de betreffende bewindslieden beklonken. Het doet denken aan een Sinterklaasviering in een gezin met twee kinderen. Jeroen van negen gelooft al lang niet meer in de goedheiligman. maar Elsje van vijf nog wel. Wat doet Jeroen dus? In het geheim onderhandelt hij met vader en moeder over zijn wensen voor vijf december. Zo komt hij erachter welke verlangens haalbaar zijn en welke niet. Uiteindelijk produceert hij een (door de ouders goedgekeurd lijstje met begeerde presentjes en deponeert dat ten overstaan van zijn jonge zusje in z'n schoen, terwijl hij met uitgestreken gezicht een Sinterklaasliedje zingt. Als op de bewuste decemberdag de doos met cadeautjes uit de fang is gehaald, speelt Jeroen ij het uitpakken een prachtig stukje toneel. Hij toont zich opgetogen, verrast en verbaasd en wordt niet moede in de richting van het plafond „Dank u wel Sinterklaas1" te roepen. Elsje verpersoonlijkt in dit geval niet de oppositie (want die weet donders goed hoe het spel rond Sint Ruud gespeeld wordtmaar de gemiddelde kiezer, die denkt dat er in de Tweede Kamer nog altijd serieus aan loven en bieden wordt gedaan. De relatie tussen regeringspartijen en kabinet is de laatste tien jaar zozeer die van twee handen op één buik geworden, dat een nóg inniger samensmelting nauwelijks meer voorstelbaar is. Toch blijkt in de politiek zelfs het schier onmogelijke mogelijk. Tijdens het politiedebat, kort nadat het Binnenhof blauw zag van de uniformen en petten, presteert CDA- kamerlid Frans Jozef van der Heijden het volgende. Halverwege het voordragen van zijn tekst verontschuldigt hij zich nota bene tegenover de ministers Van Dijk en Korthals Altes voor het maken van enkele kritische en! „Ik kon passages", aldus Van der Heijden, „die he léés enigszins kritisch van toon zijn Bij die kniebuiging blijft het niet, want na een aantal minuten geeft Van der Heijden schuldbewust toe dat hij zijn aanvalletje op de bewindslieden „vervelend" vindt. En nog weer later (oei oei. Van Dijk loopt al een beetje rood aan) laat de spreker zich sussend ontvallen: „Dit chagrijnige kwartiertje is haast Is de CDA-i dat zij niet dan met grote schroom de hooggezeten landsregeerdersaurft tegen te spreken? Een zo bespottelijke opvatting van debatteren brengt definitief de dood in de toch al weinig levendige politieke pot. En dat is nog zacht uitgedrukt Sorry hoor. T RU3&ELS

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5