ONROEREND GOED Bus njrj/ wijst de weg bij besparing van energie London Docklands: stadsvernieuwing met verliezers nrichting verkruimte aat wel :ens e wensen 'ver Nederland is nu derde vastgoedbelegger in VS Eén vierkante meter voor 14,8 miljoen Zwunnel - ZATERDAG 31 OKTOBER 1987 ELDOORN - Besparen op iergie gaat in bedrijven wat ver- dan het sluiten van de gordij- _i en het dichten van kieren met fchtstrippen. Daar gaat het onder ier om „een doelmatig energiege- Jiik van apparatuur" en „het ge- ;tijdig opwekken van warmte en lacht". Eén procent besparing le- in een middelgrote onderne- fing al gauw duizenden guldens De in Apeldoorn gevestigde ichting Voorlichting Energiebe- aring Nederland (SVEN) heeft iet bussen ingezet om onderne- ers op de verschillende mogelijk- »den te wijzen. ódanks de sterke daling van de ener- Iprijs sinds begin vorig jaar blijft het ivorderen van energiebesparing vol- ns de SVEN nog steeds zinvol. Die ijsval is namelijk gedeeltelijk al weer igedaan gemaakt. Zo is de gasprijs jor grootverbruikers dit najaar in ver- lijking met dezelfde periode vorig jaar weer met acht cent per kubieke meter stegen (van 18 naar 26 cent). De alge- ene verwachting is dat de energieprij- n in de jaren negentig onder druk van I groeiende spanning op de energie- arkten verder zullen oplopen. Met name de actuele situatie in de Golf zorgt ervoor dat „verstandig met energie" nog steeds van kracht is. E. Blankestijn, adviseur energiebesparing SVEN: „Het is voor vrijwel alle bedrij ven nuttig de energierekening eens goed te bekijken. Afhankelijk van de leeftijd van het bedrijfsgebouw en het werk dat er verricht wordt kan er vaak tien tot dertig procent op de energiekosten worden bezuinigd". Voor eenvoudige informatie over de me ter en een specificatie van het gebruik kan een ondernemer vaak nog wel bij het nutsbedrijf terecht. Voor een grondig onderzoek van de gehele energiesituatie is hij echter aangewezen op een onafhan kelijk adviesbureau. Komt zg'n bureau voor op een daarvoor door de SVEN op gestelde lijst, dan komt de ondernemer in aanmerking voor veertig procent sub sidie op de kosten van het onderzoek. Zo'n onderzoek beslaat een vrij breed terrein. Blankestijn: „Allereerst is er na tuurlijk een inventarisatie van het ver bruik van elektriciteit en gas. Daarbij wordt ook gekeken naar de rekeningen van het nutsbedrijf. Niet zelden blijkt men door een betere spreiding van het gebruik van elektrische apparatuur in aanmerking te komen voor een lager ta rief. Vervolgens wordt de energiebalans opgesteld: er wordt gekeken waar de energie naar toe gaat. De volgende stap is het bekijken van besparingsmogelijk heden. Daarbij gaat het vooral om isola tie, aanpassing van de cv-installatie, het produktieproces en de verlichting". De vraag of het inroepen van een ad viesbureau de moeite en kosten waard is, kan worden beantwoord door het in schakelen van een energie-adviesbus van de SVEN. Het gaat daarbij om een oriënterend onderzoek waarbij de bus, uitgerust met moderne apparatuur en ac tuele gegevens, op afspraak komt voor rijden. Tijdens het busbezoek, dat zes uur duurt, wordt de ondernemer wegwijs gemaakt in de besparingsmogelijkheden voor zijn bedrijf. Een busbezoek kost 1250 gulden (voor non-profit bedrijven 750 gulden). FONS VAN RIJN Meer informatie is verkrijgbaar bij de SVEN, Postbus 503, 7300 AM Apeldoorn (tel. 055-497911). TOKYO - Wie vastgoed zegt, zegt grondprijzen en daar weten ze in Tokyo over mee te praten. In het afgelopen jaar zijn de grondprijzen daar tot recordhoogten gestegen. In het uitgaanscentrum kost één vier kante meter grond omgerekend 14,8 miljoen gulden. In het afgelopen jaar is de grondprijs voor zakelijke doeleinden met 79 pro cent gestegen en voor woonbestem ming met 93 procent. Eén van de ver klaringen voor de oververhitting van de grondmarkt is de groeiende beteke nis van Tokyo als financieel centrum. Daardoor is de vraag naar kantoor ruimte sterk toegenomen. De gelukki gen die een huis in het centrum bezit ten, verkopen dat aan bedrijven waar na ze met de niet kinderachtige op brengst een groter huis in de buiten wijken aanschaffen. De gemiddelde huizenprijs is hierdoor zo fors geste gen, dat een eenkamer-appartement van 23 vierkante meter in de centrale districten omgerekend 831.000 gulden kost. Een gemiddeld appartement van zestig vierkante meter op ongeveer een uur met de trein van het centrum van Tokyo kost gemiddeld 493.000 tot 564.000 gulden. Aan de vele bestaande verklaringen voor de uitmuntende arbeidsprestaties van de Japanners moet waarschijnlijk worden toegevoegd dat ze uit alle macht proberen hun droom van een eigen huis te verwezenlijken. Dat de Japanners intussen op eikaars lip wonen, met alle gevolgen van dien, illustreert welke enorme invloed de grondprijzen hebben op het dagelijks leven. 1STERDAM - Automatisering et tot een grotere efficiëntie op itoor leiden. Toch heeft het ge- - lik van beeldschermen ook een ital nadelen voor de mensen die ïee werken. it werk kan er minder gevarieerd en tier door worden en als goed ver- Ibaar meubilair ontbreekt, kan dat ak leiden tot rug- en schouder- en eklachten. let ziekteverzuim van mensen die een beeldscherm werken, ligt bo- het gemiddelde", zegt R. Vellinga, :ich bij de hoofddirectie van de in Groningen bezighoudt met verantwoorde inrichting van kan- irruimtes. „Dat kan aan een slechte pachting van de werkplek liggen '-:door de houding ten opzichte van beeldscherm niet goed is. Vaak roorzaakt een slecht leesbaar scherm et veel weerspiegeling ook oogklach- n en hoofdpijn". of>or een goede inrichting van het scfntoor zijn veel van deze problemen te lossen. „Door de automatisering er meer ruimte nodig omdat het rk aan een beeldscherm meestal irdt afgewisseld met administratieve :en. Met het moderne systeemmeu- air is het mogelijk een werkruimte maat te maken. Een efficiënte in- hting van de werkruimte wordt or veel bedrijven nog wel eens on- rschat", aldus Vellinga. ie ngzaam breekt echter het inzicht or dat een goede en efficiënte in- hting van de kantoorruimte niet tot a gere kosten hoeft te leiden. Doelma- 0 er werken leidt immers tot een ho- e produktie. Er is zelfs een nieuw vak van ergonomie dat zich met de jrksituatie bezighoudt. Het richt zich een beter samenspel tussen de :ns, zijn werk en de omgeving waar dat werk verricht. ^lachten et gevolg is dat de werknemer zich tkerder voelt en zijn produktie toe- «mt. „Klachten leiden tot daling Ji de produktie", zegt Vellinga, ^inaar er zijn ook andere besparingen >dig. Als iemand door een ondoel- atig ingerichte werkplek dagelijks minuten op en neer loopt en dit n door efficiëntere werkruimte ver- terd worden, dan levert dit jaarlijks n aanzienlijke besparing op' ïn verwaarloosd aspect bij de auto: atisering is ook de verlichting. „Bij n beeldscherm dat niet speciaal be- fi :rkt is, komt veel spiegeling voor. et beste is een aangepaste verlichting e de werkruimte verlicht, maar niet ïerspiegeld wordt in de beeldscher- :n. Ook het daglicht kan hinderlijk n. De beste oplossing hiervoor zijn rticale lamelgordijnen omdat zij het ■ht naar buiten vrij laten en toch al veel spiegeling en contrast voorko- FRANK DE KLERK Over Nederlandse vastgoedbelegging in de VS gesproken: zo moet in het centrum van Washington DC, het Market-Square-project er uit gaan zien. Het is een project van PGGM, het pensioenfonds voor de werkers in gezondheidszorg en welzijnssector. PGGM steekt 220 miljoen dollar in de twee gebouwen aan Pennsylvania Avenue, halverwege het Witte Huis en het Capitool, het parle mentsgebouw. De oplevering wordt volgend jaar verwacht. De Pennsylvania Avenue Development Corporation (PADC) heeft toestemming gegeven voor het project. De PADC was een idee van president Kennedy om de Pennsylvania Avenue en omgeving weer tot bloei te brengen. In de loop der jaren heeft de PADC openbare voorzieningen, parken en pleinen aangelegd in dit gebied. Market Square was het laatste stuk grond dat nog voor ontwikkeling be schikbaar was. AMSTERDAM - Nederlandse be roepsbeleggers in vastgoed bezitten in het buitenland onroerend goed met een marktwaarde van bijna twintig miljard gulden. Dat is ruim achtmaal zoveel als de 2,3 miljard gulden van tien jaar geleden, ruim het dubbele van de 9,3 miljard van eind 1981 en bijna anderhalf mil jard meer dan de stand van eind vorig jaar. Dat blijkt uit gegevens van het blad VastGoedMarkt. Het gaat om brutobedragen, dus met inbegrip van eventuele hypothe ken. Noord-Amerika, dat eind 1977 nog bijna tien procent van het totaal voor zijn rekening nam, toonde de sterkste groei via 55 procent eind 1981 tot 66 procent nu. Het Nederlandse bezit van onroerend goed in Noord-Amerika heeft nu een marktwaarde van 13 mil jard, in Duitsland 2,6 miljard, in Groot-Brittannië 1,4 miljard, in België 1,3 miljard, in Frankrijk 1,3 miljard en in andere landen 150 miljoen gul den. Nederlandse professionele beleggers hebben in de twaalf maanden tot eind juli voor het recordbedrag van ten minste 1,2 miljard dollar in de Vere nigde Staten onroerend goed verwor ven of gecontracteerd tegen 800 mil joen dollar in de voorgaande twaalf maanden. Nederland neemt daarmee in de VS een zeer belangrijke plaats in vergele ken met die van Britse en Westduitse beleggers. Voor zover valt te traceren, zijn alleen de belangen van Japanse en Canadese beleggers in de VS veel gro ter. VastGoedMarkt noemt ook voor de nabije toekomst de belangstelling voor Noord-Amerika bijzonder groot. De belangstelling van Nederlandse zijde voor de Amerikaanse markt is geba seerd op de gunstige ontwikkeling van de economie in de VS, de omvang van de vastgoedmarkt aldaar, het streven naar verdere geografische spreiding en de relatief lage wisselkoers van de dol lar. LONDEN - De Docklands is een gebied van 22 vierkante kilometer, beginnend bij de London Bridge en vlakbij de wolkenkrabbers van de City, het financiële centrum van Londen. Vandaar strekt het zich langs de oevers van de Theems uit naar het oosten. Ooit bruiste deze stadswijk van activi teit, als kloppend hart van de koopvaar- dijnatie die Groot-Brittannië was. Toen evenwel het Britse rijk uiteenviel, raakte het stadsdeel in onbruik en later in ver val. Jarenlang zaten regeringen en stads besturen met de almaar verloederende havenwijk in hun maag, totdat de rege ring Thatcher zes jaar geleden de knoop doorhakte en de London Docklands De velopment Corporation (LDDC) in het leven riep. Particuliere investeerders brachten te za- men een budget van miljarden guldens bijeen, waarmee oude pakhuizen zijn ge renoveerd en herschapen in luxe-appar tementen, zeer gewild bij de duizenden goedverdienende jongeren uit de City. Bedrijven werden allerlei voordelen ge boden als ze zich wilden vestigen op het Isle of Dogs, een schiereiland in de Theems. De LDDC is erin geslaagd hier een gigantisch kantoorcomplex naar toe te lokken, Canary Wharf gedoopt, maar dat nu door iedereen Wall-Street-on-the- water wordt genoemd. Hier moeten reusachtige flats verrijzen, die in hoogte alleen overtroffen zullen worden door de wolkenkrabbers in Tokyo en New York. De LDDC heeft de Docklands Light Railway aangelegd, een treinverbinding die het nieuwe woonoord verbindt met de City en de gisteren in gebruik geno men nieuwe London City Airport. De „boom" van de Docklands werd nog in de hand gewerkt door de „big bang" van vorig jaar oktober toen de Londense financiële markt werd gedereguleerd en geautomatiseerd. Hetgeen gepaard ging met een nieuwe toevloed van financiële en automatiseringsdeskundigen die zich met hun hoge salarissen veel kunnen veroorloven. In de Docklands bevindt zich ook de hypermoderne, volledig geautomatiseerde „krantenfabriek" waarmee de Australische mediamagnaat Rupert Murdoch de vakbonden voor aap heeft gezet. De LDDC begon zes jaar geleden met de aanbesteding van veertienduizend nieu we woningen, hetgeen uiteindelijk moet oplopen tot vijfentwintigduizend. In de afgelopen zes jaar is de bevolking ge groeid van 39.000 tot 45.000 en ver wacht wordt dat het aantal in 1996 zal zijn toegenomen tot 96.000. Vorig jaar zijn er tienduizend nieuwe banen ge- creeërd, het moeten er over vijf jaar zes tigduizend zijn. Keerzijde Dit „grootste stadsvernieuwingsproject ter wereld", zoals de voorstanders het liefkozend noemen, heeft echter een dui delijke keerzijde. De toch al hoge hui zenprijzen zijn door deze toevloed sterk gestegen en dat heeft er weer toe geleid dat steeds minder van de oorspronkelij ke bewoners, de „cockneys", het zich nog kunnen veroorloven in hun eigen buurt te wonen. Ook de nieuwe werkge legenheid gaat aan hen voorbij omdat ze niet de hoge opleiding hebben die voor de meeste banen is vereist. Bovendien vertrekken veel van de oorspronkelijke bedrijven uit de Docklands omdat ze hun panden voor veel geld kunnen ver kopen aan de projectontwikkelaars. Al met al is het werkloosheidspercentage in de Docklands opgelopen tot dertig pro cent. De bewoners hebben zich inmiddels ver enigd in actiegroepen die zich inzetten voor alternatieve werkgelegenheid en voorzieningen. Vorig jaar zijn de bewo ners in een varende demonstratie de Theems afgezakt om bij de parlementa riërs aandacht te vragen voor hun moei lijke positie in de Docklands. Intussen zijn de Docklands geschapen in een blinkende steenwoestijn zonder bo men, waar de enige echte afwisseling wordt gevormd door een mengeling van oude, roestige kranen uit de haven en de bouw. Tegen die achtergrond steekt de tegenstelling tussen de „haves" en de „haves not" schril af. Het uit zich in een hoog en nog steeds stijgend niveau van vandalisme en diefstal. De gefrustreerde jongeren vernielen de luxueuze apparte menten en nieuwe auto's sneller dan dat de bewoners hekken, alarminstallaties en borden met „wacht u voor de hond", kunnen plaatsen. Wat is dit nu? Waterbouw, natte wegenbouw? Tunnel, brug, hangbrug? Vastgoed, maar niet echt goed vast? HBW, een dochter van Hollandsche Beton Groep HBG in Rijswijk, noemt het een „zwunnel", een in het water zwevende tunnel. Een tunnel die niet onder een rivier of zeearm doorloopt, maar ergens tussen het wateroppervlak en de bodem hangt. Geen op hol geslagen fantasie, maar een serieus ontwerp van HBW in samenwer king met de Noorse aannemers A/S-Betong en Eeg-Hendriksen A/S. Bovendien technisch en economisch haalbaar verklaard door onder meer Rijkswaterstaat en de TV Delft. Specie, het huisblad van HBG, schrijft dat dergelijke tunnels nuttig zijn voor het kruisen van enorm diep water op plaatsen waar een brug of een geboorde tunnel te duur of niet realiseerbaar zou zijn. Zoals het geval is in een 1.2 kilometer breed en maximaal 150 meter diep fjord nabij Stavanger waar HBW met de twee genoem de Noorse aannemers een zwunnel gaat aanleggen/laten zweven. Om de scheepvaart met te belemmeren komt debovenkant van de zwunnel vijftien meter onder de waterspiegel van de fjord. Het opdrijvende vermogen van de zwun nel is net iets groter dan de neerwaartse krachten, die het gevolg zijn van het eigen gewicht en het rijdende verkeer. Aan de bodem verankerde staalkabels moeten voorkomen dat de zwunnel net als het monster van Loch Ness een kijkje boven water komt nemen. HENK ENGELENBURG

Leidse Courant | 1987 | | pagina 31