Rol leken in kerk blijft beperkt GEESTELIJK LEVEN/OPINIE Vergeten ZORG PRIESTERRAAD ROTTERDAM OVER PAROCHIEBESTUUR kerk wereld COC OP HERHALINGSOEFENING TEGEN KARDINAAL Hervormd Werelddiakonaat fors bekritiseerd over Nota Midden-Oosten CeidAcSouAOTi Ethiek en experiment >weer Ccidóc Qowiant ZATERDAG 31 OKTOBER 1987 PA< dooi Marinus van dei Berg Onder rouwadvertenties staat soms: „We zullen hem nooit vergeten". Rouwadvertenties worden meestal geplaatst in zeer emotionele momenten. Rouwadvertenties zijn een middel om openlijk meeleven te tonen. Een van mijn neefjes zat in de krant advertenties te tellen: „Acht voor dezelfde man", merkte hij op. Sommi ge mensen krijgen helemaal geen advertentie in de krant. Er is geen geld voor, zoals in Engeland er mensen zijn die geen geld hebben voor een grafsteen. Ze maken dan zelf een houten kruis met de naam erop. maar omdat dit niet „past in het geheel", omdat het lelijk staat, worden ze ver wijderd en zo hebben deze mensen helemaal geen grafte ken. Op een kerkhof ergens in Brabant werd geëist dat de mensen op het katholieke kerkhof dat nu een algemene begraafplaats was geworden allemaal hetzelfde kruis op het graf zouden hebben. Met per soonlijke wensen van nabe staanden kon geen rekening worden gehouden. Eenvor migheid rond de dood, en standaardpakketten voor het afscheid: wat een onzalig idee. Afscheid is persoonlijk. Altijd was iemand 'n persoon in ie mands leven. Voor iemand minstens onvergetelijk. Als er niemand is, neemt God de plaats in en is de mens voor Hem onvergetelijk. Zo geloof ik dat. In deze dagen van het najaar waarin er een dode geur in het bos hangt, worden we herinnerd aan ons voorbij gaan. We vieren het feest van Allerzielen en veel mensen be zoeken het kerkhof. In de kerk worden „uit het dodenboek" de namen voorgelezen van de overledenen uit het voorbije jaar. Die namen worden hard op genoemd, maar in de har ten worden de namen herin nerd van hen die misschien al jaren gestorven zijn. De naam van je oude moeder of de naam van je gestorven kind, die zelfs niet eens een naam heeft gedragen, maar die je wel maandenlang onder je hart hebt gedragen. Onverge telijk voor jou en wat pijnlijk is het dat bijna niemand er nog aan denkt. Alsof hij nooit heeft bestaan. Ook verwach ting is leven, intens leven zelf, maar we lijken het te verwaar lozen. Te gauw wordt gedacht „wat geweest is, is geweest". Een vrouw die weduwe was geworden vertelde hoe bijna iedereen de naam van haar man op de verjaardagkalen der in het toilet had dóorge- streept. Alleen één zus had de naam laten staan en er kruisje achtergeplaatst. In een be jaardenhuis waar de vader van een collega was overleden zag ik op de naamlijst bij de ingang dat zijn naam al verwij derd was. voordat hij begra ven was. „Leven gaat door", heet dat. Het was alsof hij nooit in dat huis gewoond had. Vandaag als U dit leest praten we met jongeren over hun ervaringen na het verlies van vader, moeder, broer of zus, vriend of vriendin. Een jongere schreef me: „Ik merk hoe weinig ik uitgenodigd word om te vertellen hoe het voor mij is dat ik mijn vader heb verloren". Je moet je soms afvragen wat de waarde is van die woorden: „We zullen hem nooit verge ten". Het is eerlijker om te zeggen: „De meesten zullen hem snel vergeten, enkelen zullen dagelijks aan hem blij ven denken tot het einde van hun leven toe". De herinnering aan iemand kan fijn zijn, maar ook bitter of vol met gemengde gevoe lens. Dat maakt het herinne ren nog moeilijker, maar het allerzwaarst is het niet meer over je herinneringen en over je emoties die daarbij horen te mogen spreken. „In een ge zelschap waar niemand zijn naam noemt, voel ik me extra alleen of waar je merkt dat krampachtig zijn naam geme den wordt", zei iemand. Er zijn gebeurtenissen die on vergetelijk zijn. Historische ge beurtenissen heten ze in ge schiedenisboeken. Zo zijn er ook historische momenten in ons e,igen levensverhaal. We doen elkaar geweld aan als ze niet herinnerd en genoemd mogen worden. Er wordt veel te gauw gepraat over koeste ren van verdriet. Meestal be tekent dat dat we geen zin meer hebben om te luisteren. Heel wat mensen hopen dat „We zullen hem nooit verge ten" ook betekent: „We blij ven hem of haar gedenken". Niet alleen in stilte maar ook In onze gesprekken en ont moetingen. Gedenken kan troosten. ROTTERDAM De pries terraad van het bisdom Rot terdam heeft zich na die van Haarlem en Utrecht veront rust getoond over de ko mende wijzigingen in het parochiebestuur. De raad meent dat de „medeverant woordelijkheid van de gelo vigen voor het wel en wee van een parochie, zoals die na het Tweede Vaticaans Concilie gestalte heeft ge kregen in parochieraden on deruit wordt gehaald". Aan mgr. Bër is daarom uitstel gevraagd van invoering van het nieuwe reglement per 1 januari waarin een priester weer voorzitter van de paro chievergadering moet zijn. Beschaving legt een vernis over onze boosaardigheid RESULTATEN BISSCHOPPENSYNODE MAGER (Van onze speciale verslaggever Jan Bouwmans) ROME Rijk in zijn voorbereiding. Rijk in de interventies van de bis schoppen, maar mager in zijn conclusies en aanbe velingen aan de paus. Zo was de balans van kardi naal Godfried Danneels, de primaat van België, van de gisteren in Rome geëindigde bisschoppen synode over de roeping en zending van leken in kerk en wereld. Toen hem werd toegevoegd dat hij in feite met lege handen naar huis moest, ontkende Danneels dat geenszins. „Ge kunt niet altijd met een overwin ning thuiskomen", zei hij laconiek. Een maand lang hebben meer dan tweehonderd bis schoppen. kardinalen en twintig leken zich gebogen over taak en plaats van leken in kerk en wereld. De wereld lijkt het in de aanbevelingen ruimschoots van de kerk te hebben gewonnen. Van de in totaal 54 aanbevelingen gaan er slechts tien over de plaats en taak van de leek in de kerk en maar liefst 34 over de zending en de opdracht van de leek in de wereld. Deze 34 aanbevelingen wil len in de kern een nieuwe impuls geven aan de nale ving van de sociale leer van de kerk. In die schamele tien aanbe velingen is de vrouw van het toneel verdwenen. Daarente gen paraderen de 'Movimen- to' (nieuwe lekenbewegin gen) er in volle glorie in. De gelijkwaardigheid van allen in de kerk staat er nog in het voorbijgaan in, maar de rela tie clerus-leek is niet echt meer aan bod gekomen. Dat mannen en vrouwen in de kerk in alles waarvoor geen wijding vereist is, gelijk moeten worden behandeld, staat er als principe in voor wie het welwillend lezen wil. Maar tot de concrete aanbe-' Mgr. Jan Schotte FOTO: AP veling dat de lekenambten van acoliet en lector dan ook voor vrouwen moeten open staan, is het niet gekomen. De synode is daar namelijk verdeeld over gebleken. Men laat de beslissing nu aan de paus over. Meer zelfs, aan paus Johannes Paulus II is de vrijheid gelaten om deze door paus Paulus IV ingestelde le- kenambtên voor de liturgie hoe weinig ze in de prak tijk ook voorstellen af te schaffen. Maar zoiets als de bevordering van bedevaar ten, processies en andere volksdevoties lijkt moeiteloos een plaats te hebben gekre gen in het rijtje van die aan bevelingen. Mislukt Het uiteindelijke resultaat van de synode, neergelegd in de aanbevelingen voor de paus, kan niet los worden ge zien van het verloop ervan. Dat verloop is niet soepel ge weest. Dat blijkt al uit de mislukte poging om na veer tien dagen alles absoluut ge heim te houden. Maar zelfs in de laatste ronde, toen de aanbevelingen al twee keer waren herzien, werden er op de voorstellen nog meer 900 wijzigingsvoorstellen inge diend. Dit kan geen toeval zijn. Ofwel er is technisch slecht werk geleverd - dat het een honds karwei is, is waar, maar toch - ofwel de wensen van de synodevaders werden tot op het laatste on voldoende gehonoreerd en dat is een kwestie van regie. In het werkdocument van de synode staat duidelijk de op zet om de aandacht zo veel mogelijk af te houden van binnenkerkelijke kwesties en zo sterk mogelijk te richten op de link in de wereld. Daarmee de verdeling 'kerk voor clerus, wereld voor le ken' beschermend. De syno debisschoppen hebben zich daarvan ae eerste veertien dagen niets aangetrokken in hun interventies. Achteraf moet worden vastgesteld dat relator Thiandoum stelselma tig getracht heeft de synode terug te brengen tot de aan pak van het werkdocument. Er is onvrede geuit over zijn optreden. Maar in hoeverre is de hele gang van zaken niet stevig geregisseerd door het synodesecretariaat onder leiding van mgr. Jan Schot- te? Lekenbewegingen Want op binnenkerkelijk ge bied is de boventoon gevoerd door de niet onomstreden le kenbewegingen, waar de paus voorstander van is. Op de synode zijn er heftige in terventies over geweest door voor- en tegenstanders. Want deze bewegingen zijn bron van spanningen in de plaat selijke kerken. Maar ze heb ben op deze synode officiële erkenning verkregen. Dat was een van de grote doelen van deze synode. Zuidamerikaanse prelaten vinden ze maar verdacht om dat ze zich weinig of niets ge legen laten liggen aan de ar men. Zuideuropese prelaten vinden dat ze de parochies meer kwaad dan goed doen door te trachten door de pa rochieleden leeg te zuigen. De tegenstanders hebben weliswaar gedaan gekregen dat een nieuwe beweging niet zonder toestemming van de plaatselijke bisschop in zijn bisdom mag opereren. Maar dit controlemiddel wordt de plaatselijke bis schop meteen uit handen ge slagen, wanneer zo'n bewe ging in het hele land wil werken. Dan beslist namelijk de bisschoppenconferentie. En die staat ook weer buiten spel, wanneer zo'n beweging in meer landen tegelijk zijn vleugels wil uitslaan. Dan is AMERIKAAN GEARRESTEERD TIJDENS SYNODE-MIS VATICAANSTAD Een 57-jarige Amerikaan is giste ren door bewakers in de Sint Pieter tijdens de afsluiten de mis van de bisschoppensynode door de paus in Rome gearresteerd, toen hij wild zwaaiend en schreeuwend door het middenpad naar voren stormde. De man had de afgelopen dagen een ondertekende „Verklaring vooi mijn arrestatie" afgeleverd bij enkele kranten in Rome. Hij zei daarin verantwoordelijk te zijn voor de publica tie van een imitatie-encycliek over vrede en kernwa alleen de paus tot oordelen en beslissen bevoegd. Welnu, dit is precies wat de Movi- mento willen - en de paus zelf hoogstwaarschijnlijk ook -: direct onder de Heilige Stoel vallen, zoals Opus Dei met de status van persoonlij ke prelatuur gelukt is. Het past geheel in de voortgaande versterking van het centra listische bestuur van de rooms-katholieke kerk dat onder dit pontificaat niet zonder succes wordt nage streefd. Vrouw De Noordamerikaanse en Ca nadese bisschoppen hadden zich heel sterk voor de vrouw in het ambt gemaakt. Kardinaal Danneels meent echter dat zij daarmee een tactische fout hebben ge maakt. Hun opstelling heeft zijns inziens contraproductief gewerkt. Ook zijn eigen ver zoek om een historisch on derzoek in te stellen of de kerk ooit gewijde diacones sen gehad heeft, is als aanbe veling weggevallen. Geble ken is volgens Danneels dat in veel delen van de wereld kerk het probleem van de gelijkwaardigheid van man en vrouw vooral maatschap pelijk wordt opgevat. Omdat de niet-westerse kerken op zeker moment het gevoel kregen op deze synode te weinig gehoor te vinden voor hun problemen, waren ze ook niet meer bereid de wes terse kerk in hun vrouwen probleem te steunen. In het licht van hun problemen is een zaak als wel of geen meisjes als misdienaar te be lachelijk om over te praten. Het positieve aan deze syno de is dat er niets echt van ta fel is gevallen. Want zowel de interventies als 'de boo- schap aan het volk van God' vormen officiële synodestuk ken die ook op het pauselijke bureau gedeponeerd worden. De vragen die daarin zijn op genomen, kunnen niet meer worden teruggedraaid en zul len ooit beantwoord moeten worden. Maar dat kan nog lang duren, dat wel. Koppeling Rest de vraag of de bisschop pensynode als instelling van collegiaal bestuur er sterker op is geworden. Dat mag sterk betwijfeld worden. De synode functioneert uitste kend als forum van ontmoe ting en uitwisseling van er varingen van bisschoppen uit de hele wereld. Dit heeft de Haarlemse hulpbisschop Les- crauwaet heel sterk ervaren. Maar zo was de synode door de concilievaders destijds niet bedoeld, zeker niet op de eer ste plaats. Kardinaal Dan neels zegt dat de werkwijze onder de loupe genomen moet worden: „Van de syno de zijn, zeg maar, de carros serie en de motor goed. Maar de koppeling deugt niet." Hij is voor de komende periode gekozen in de synoderaad, zeg maar het bestuursorgaan van de bisschoppensynode. Misschien komt zijn voorstel om ook te gaan denken aan een overlegorgaan van bis schoppen, priesters, religieu zen en leken samen nog eens op de agenda. Want dat idee is door niemand op deze sy node opgepikt. AMSTERDAM „Ik vind het laakbaar dat de tegenpartij zonder goede argumenten stelt dat een jongeman na kennisna me van de visie van kardinaal Simonis over homoseksualiteit zelfmoord heeft gepleegd. Na vraag door mij bij zijn vader en psycholoog heeft geleerd dat deze jongen helemaal geen zelfmoord pleegde omdat hij homoseksueel was." Het was gisteren het enige emotionele moment in de ho ger beroepszaak die door het COC tegen kardinaal Simonis was aangespannen wegens zijn disciminerend geachte uitlatin gen over homoseksuelen. Spre ker was de advocaat van de kardinaal, de grijze advocaat mr. J. Wijn uit Utrecht, die voor het Amsterdamse Ge rechtshof in een geheel van spitsvondigheden ontdaan be toog opnieuw de opvattingen van de kardinaal tot zijn kern wilde herleiden. Nieuwe visies konden daarbij moeilijk worden verwacht. De kardi naal had op verzoek van het Humanistisch Verbond slechts de opvatting van de rooms-ka tholieke kerk uiteengezet. Dat was niet zijn persoonlijke visie. Pogingen van het COC de Ne derlandse katholieke kerk uit te spelen tegen de kerk in Rome getuigde volgens hem van een fundamenteel gebrek aan inzicht in de gezagsstruc tuur van die kerk. Hij meende dat vanuit de visie van die kerk op homoseksualiteit de kardinaal er niet aan kon ont komen het woord afwijking in de mond te nemen, maar dat de kardinaal zijn woorden niettemin op een goudschaaltje had gewogen. Dat kon moeilijk volgehouden worden van het COC en gelijkgezinde organi saties die direct na het inter view termen als homohaat hadden gebezigd. De kardinaal gunt iedereen zijn opvattingen, hij heeft alleen de zijne gege ven toen daar uitdrukkelijk om gevraagd werd, aldus Wijn. De advocate van het COC, me vrouw A. Bierenbroodspot, bleef niettemin bij haar eis op straffe van ƒ40.000 de kardi naal te verbieden opnieuw der gelijke uitlatingen te doen. Zij kwam met foto s aanzetten van de manifestatie op 20 februSri om de voorzitter van het Hof, mr. J.A. Witteman, te overtui gen van de omvang van de emoties die de woorden van de kardinaal hadden opgeroepen, daarbij ook wijzend op het ge val van zelfmoord waarop Wijn verontwaardigd reageer de. Zij meende dat de kardi naal vanuit de r.k. visie homo seksuele handelingen wel mocht aanduiden als zonde, maar daar maatschappelijk ge zien geen consequenties aan mocht verbinden. Er was gisteren nog een orga nisatie op herhalingsoefening, het Nijmeegse LIO. dat in ho ger beroep de opvattingen van de kardinaal over de feministi sche theologie wilde wraken. Door de advocaat van de kar dinaal werd opnieuw het recht van deze organisatie betwist namens theologen te spreken. Mr. Witteman wijst op 10 de cember vonnis. PAUL VAN VELTHOVEN NIJKERK „Waarom eigent een christelijke organisatie als het her vormde Werelddiako naat zich een adviseren de rol toe in een politiek conflict? Wie is daar toch mee gediend? Ze denken toch niet dat er naar hun „oplossing" wordt geluis terd"? Dat zei de joodse journalist G. Philip Mok in Nijkerk. Hij was een van de sprekers op een bijeenkomst van de (in terkerkelijke) organisatie „Christenen voor Israël" en het Bezinningscomité Israël. Doel van de bijeenkomst was de beleidsnota Midden-Oos ten van de hervormde com missie Werelddiakonaat (CWD) „aan de kaak te stel len". De nota werd dan ook fors bekritiseerd; niet alleen door Mok, maar ook door ds. G. Cohen Stuart, theologisch adviseur in Jeruzalem voor de Hervormde Kerk. Ook ir. J. van der Graaf, secretaris van de Gereformeerde Bond had zo zijn bedenkingen te gen de nota. Overigens had hij er zelf aan meegewerkt, als lid van de CWD. „Maar", aldus Van der Graaf, „de kri tiek die ik hier uitspreek. heb ik ook uitgesproken in de commissie". De nota telt vele feitelijke missers, zo concludeerden Mok en Cohen Stuart, ver simpelingen, verdraaiingen en onwaarheden. „Blunders" noemde Mok diverse fouten, zowel historisch als politiek gezien. Ds. Cohen Stuart kon ook nog wel wat theologische fouten aanwijzen. Uit beider kritiek bleek onvrede met een eenzijdige pro-Palestijnse houding die uit de nota spreekt. Ir. Van der Graaf verwoordde eigenlijk hetzelf de gevoelen toen hij waar schuwde voor de „zachte houding" in de nota ten op zichte van de PLO. „Solidari teit met Israël verdraagt zich niet met sympathie of begrip voor de PLO Eerder deze maand wees hij op het gevaar van „links anti-semitisme". Hij bedoelde daarmee dat in linkse krin gen, ook theologisch, de un derdog de bevoorrechte is en in het Midden-Oosten heb ben de Palestijnen die rol toebedeeld gekregen, waarbij Israël de onderdrukker is. De zorg voor de Palestijnen in de kampen is erg groot, al dus Van der Graaf. Er ligt daar ook een diakonale taak, zeker ook voor de kerken. Daarmee is het sterke span ningsveld getekend waarin de kerk zich bevindt: ener zijds de diepe band met Israël en anderzijds hulp in een sfeer die afwerend is ten aanzien van Israël. De „beklaagde", het her vormd werelddiakonaat, was niet aanwezig in Nijkerk. Daardoor kreeg de discussie soms een wat schimmig ka rakter. Er werden vragen ge steld naar het „waarom" van passages uit de nota, naar achtergronden en naar de re den om sommige zaken niet te noemen. Van der Graaf kon daar ook maar moeilijk antwoord op geven omdat hij zelf ook nogal forse kritiek heeft. En van een repliek van de zijde van het Wereld diakonaat kon al helemaal geen sprake zijn. Deze hervormde nota, uitge komen in maart van dit jaar, is de zoveelste publicatie over Israël en de Palestijnen van uit kerkelijke kring die nogal wat stof doet opwaaien. Het gereformeerde werelddiako naat schreef ook een derge lijk boekje, dat grote woede opwekte van het gerefor meerde deputaatschap voor Kerk en Israël. De Raad van Kerken haalde zich naar aanleiding van standpunten over het Midden-Oosten de gram van het OJEC op de hals. Met Allerzielen voor de deur (aanstaande maandag) werden gisteren in Maastricht door nabestaanden graven bijgewerkt en schoongemaakt. FOTO: ANP Priester-religieuzen hebben opvolger voor Abt Baeten TILBURG De Stichting Nederlandse Priester-Reli gieuzen (SNPR) heeft de pro vinciaal overste van de Kar melieten, pater J. Steneker, voorgedragen voor het lid maatschap van de Bisschop pelijke Beleidsadviescommis sie (BBK), het belangrijkste adviesorgaan van de bis schoppen. Dat heeft de secre taris van de SNPR, drs. A.C.N.P. Leys, bevestigd. Als de bisschoppen met de voor dracht instemmen, zal de plaats van de SNPR in de commissie, die ruim een jaar vacant is geweest, weer bezet worden. Steneker is deze maand gekozen tot eerste vice-voorzitter van de SNPR. In juni vorig jaar ontsloegen de bisschoppen abt Ton Bae ten, toen eerste vice-voorzit ter van de SNPR, als lid van de BBK, omdat hij had ge weigerd zich te distantiëren van de afsluitende eucharis tieviering tijdens de manifes tatie van de Acht Mei Bewe ging in Den Bosch. In deze viering, waarin Baeten sa men met pastoraal werkster Tony Gokke voorging, werd als eucharistisch gebed ge bruik gemaakt van een tekst van Huub Oosterhuis die niet door Rome is goedgekeurd. Bovendien werden de instel lingswoorden niet door Bae ten gezegd, maar door hem samen met de gelovigen ge zongen. De SNPR-bestuur, dat zich solidair met Baeten verklaarde, besloot na het ontslag geen initiatieven te nemen om in de vacature te voorzien, zolang Baeten eer ste vice-voorzitter van de SNPR was. De bij menigeen levende indruk dat opinie-onderzoel^ waarbij Jan en Alleman wordt ondervraagd over de t uiteenlopende en soms moeilijkste kwesties slecht* betrekkelijke waarde hebben, zal waarschijnlijk zijn b tigd door de uitslag van het NIPO-onderzoek naar vaardbaarheid van de zelfdodingspil die de Amstera kankerspecialist prof.dr. J. Voute aan jeugdige patiënte» strekt. De discussie over die kwestie is ook in wetenschj lijke kring nog niet ten einde en de meningen zijn schijnlijk meer verdeeld dan de uitslag van de enquête gereert. Er bestaat begrip voor de barmhartigheid dif grondslag ligt aan de handelwijze van deze arts, maar ai andere kant wordt hem lafheid verweten, omdat hij del zieke jongeren aan hun lot overlaat door zich op het crt moment aan de verantwoordelijkheid over de laatste U sing te onttrekken. EEN ander element in deze discussie krijgt minder dacht. In het Emma Kinderziekenhuis, waar prof. Vod scepter zwaait, zou de behandeling van kankerpatiënte verantwoord ver worden doorgevoerd. Onthutsend verband is de getuigenis van ds. B.J. Knottnerus i weekblad De Tijd van twee weken geleden. Hij pro sinds zijn zoon aan botkanker overleed een onderzot gang te brengen naar de behandeling. Wat te denken, deze dominee, van een jongen van wie eerst een been i geamputeerd, daarna het tweede, vervolgens de eersU en ten slotte ook de tweede arm. En dat alles terwijl <j lijk is dat er geen kans bestaat op genezing. De ethische problematiek die de predikant daarmee si is eigenlijk voor de mens niet oplosbaar. Er wordt op hi perimentele vlak werk van grote betekenis gedaan i kinderziekenhuis. De behandeling met medicijnen en U ling werpt soms resultaat af maar faalt helaas vaker. li die de vooruitgang van de wetenschap dan vraagt is 4 zien de ervaringen van ds. Knottnerus en vele anderj hoog. Te hoog? Wie zal het zeggen, want hoeveel toekom patiënten krijgen er een betere overlevingskans door?j wel rijst de vraag of jonge mensen daarmee niet ongevi als proefkonijn worden gebruikt. Medici staan voor grote gewetensvragen. Door de ti mende kennis en de daarmee onverbrekelijk verbond© zekerheden zijn proefnemingen zo vanzelfsprekend da belang van de patiënt ondergeschikt dreigt te raken. De ne groep artsen die zich met deze ontwikkelingen bezigl raakt geïsoleerd van de samenleving en zelfs van de i beroepsgenoten. Het is onmogelijk alle leed van de beha den op zich te nemen, maar van behandelende artsen niettemin gevraagd het lijden van het individu niet ui oog te verliezen. Is het niet zinvol hen diepgaander da nu toe kennelijk gebeurt te laten bijstaan door ethische missies, die helpen een evenwicht te vinden tussen de b gen van de grensverlegging in het medisch kunnen e heil van de patiënt? Er is trouwens nog een andere conflictsituatie aai groeien, die al evenzeer en in toenemende mate geneesl met gewetensvragen confronteert. Een incident dat ziel geleden in het Sint Anthoniusziekenhuis in Nieuv. heeft voorgedaan, is in dit opzicht illustratief. Een h tiënt kon niet althans niet op het gewenste tijdstip de dottermethode geholpen worden, omdat het maand get van het ziekenhuis was uitgeput en de benodigde c ter (kosten 2200 gulden) niet betaald kon worden. Het werken via een systeem van budgettering en kc beheersing is in de ziekenhuizen nieuw. Tot nu toe was wat wenselijk werd geacht ook mogelijk. Nu dient bij behandeling de afweging gemaakt te worden of de gew therapie wel noodzakelijk is. Dit soort afwegingen is een arts moeilijk te maken. Het stellen van grenzen a; kosten van de gezondheidszorg maakt het evenwel no kelijk ergens een streep te trekken. HOE moeilijk dat soms ook kan zijn, dit kostenbewu stelt eisen van een geheel andere aard dan die van de i sche experimenten. De groei was de lpatste jaren aanzie vooral in de cardiologie, waar tot voor kort „onmoge operaties nu aan de lopende band plaatsvinden. Een stapje terug, iets zorgvuldiger oordelen, is moeilijk maa ondoenlijk. Als men de problemen maar niet alleen „a top" zoekt, namelijk bij patiënten die in levensgevaar v ren, maar aan de „bodem", waar best minder intensie worden behandeld. Dan staan de artsen er in het Emn kenhuis heel wat moeilijker voor. Nevelig, later kouder DE BILT (KNMI) Hel wordt vandaag een rustige maar nevelige herfstdag. Toch is de lucht waarin ons land zich op het ogenblik bevindt, nog niet sterk afgekoeld, zodat de temperatuur in de middag in mist-vrije gebieden tot zo'n graad of 13 kan oplopen. De wind gaat overigens na van daag voelbaar uit oostelijke richting waaien en dan begint koudere en drogere lucht uit het Europese vasteland ons land binnen te stromen. Dat betekent geleidelijk meer zon, maar ook lagere temperaturen. Het toenemen van de oostelij ke wind wordt teweeggebracht door een zich boven Scandina vië vormend hogedrukgebied. Weersvooruitzichten voor di verse Europesë landen, geldig voor morgen en maandag: Zuid-Noorwegen, Zweden en Denemarken: half tot zwaar bewolkt en meestentijds droog. Middagtemperatuur ongeveer 8 graden. Britse Eilanden: half tot zwaar bewolkt en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur van 10 graden in Schotland tot 13 graden in zuicteost-Enge- land. Duitsland, Benelux en noord- Frankrijk: Af en toe zon, plaatseliik mist en vrijwel overal droog. Middagtempera tuur ongeveer 12 graden. Alpengebied: perioden met zon en droog. Middagtempera tuur in de dalen 10 tot 15 gra den. Nul-gradengrens tussen 2000 en 3000 meter. Zuidwest-Frankrijk: wi velden en kans op eei Middagtemperatuur onj 19 graden. Spanje en Portugal: wi velden en een enkele Middagtemperatuur va graden in het binnenlai 21 graden aan de kust. Italië en Joegoslavische perioden met zon en overal droog. Middagter tuur ongeveer 22 graden Zd Lim Aberdce Athene

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2