Bedrijfsrecherche breekt lans voor openheid en erkenning QeidóaOowiant Muzikale toiletten pp proef in Amsterdam BOUW TELECOMCENTER SASSENHEIM IN JANUARI VAN START Geen starters Lokatie Abrts Criminaliteit ZATERDAG 31 OKTOBER 1987 TELECOHCEKTER lASSENHEIM - Als doelgroepge- K)uwen - zoals bedrijfsverzamel- ebouwen ook wel worden ge- ïoemd - inderdaad de nieuwste rend zijn in de vastgoedsector, dan loort zo'n pand als het ook nog ens opgezet is voor de automatise- ingsbranche naar de maatstaven ran het makelaarsgilde tot de abso- jute voorhoede. Het nog te bouwen Telecomcentre aan de A44 bij Sas- enheim is volgens de initiatiefne- ners het eerste in zijn soort. De «langstelling alleen al voor het dan is, zo zegt ing. A.W. Löffler 'an Wildschut Makelaars uit Zoe- imiermeer, „overweldigend". Hij ver- vacht dan ook dat begin januari de 3Ur erste spade voor het pand de rond in kan gaan. Een jaar later )|noet het Telecomcenter een feit ijn. Bovendien voorziet hij moge- ijkheden voor meer van dit soort «drijfspanden in de regio, wellicht n Leiden. filer die de werving voor het Tele comcenter doet, is afkomstig uit de auto matisering. Hij werkte in het verleden bij het Europese ruimtevaartbureau ESA, en raakte ruim een jaar geleden be trokken bij het plan voor het Telecom centre, dat in de breedste zin van het woord gericht is op de telecommunica tiesector. De plannen voor het gebouw, dat een in vestering vergt van 40 miljoen gulden (op te brengen door institutionele beleg gers) werden in februari voor het eerst in de publiciteit gebracht. Toen al was sprake van een grote aanloopbelangstel ling. Nu stelt Löffler tevreden dat hij de komende twee maanden de laatste con tracten kan sluiten die nodig zijn om de bouw zeker te stellen. De plannen voorzien in een pand met een vloeroppervlak van 15.000 vierkante meter. In opzet heeft het veel weg van andere verzamelgebouwen, een combi natie van kantoorruimtes, showrooms en een aantal gemeenschappelijke voor zieningen. Van de kant van een belang stellende belegger is overigens al de sug gestie gedaan een wat ander soort pand te bouwen waardoor uitbreidingen ge makkelijker worden. Löffler verwacht echter niet dat dit de opzet in grote lijnen op zijn kop zal zet ten. Er is in elk geval in eerste opzet van afgezien het pand vol te stoppen met elektronica en regelapparatuur waarvan je zou veronderstellen dat die passen bij het „high-tech" karakter van de huur ders. Slechts de bewaking met camera's en een toegangssysteem met elektroni sche pasjes zullen bij buitenstaanders vermoedens in die richting teweeg bren gen. Daarvoor is gekozen omdat een echt „intelligent" gebouw, aldus Löffler, niet aan alle uiteenlopende wensen van de zeer diverse gebruikers tegemoet kan ko men, terwijl het wel de servicekosten omhoog jaagt. Wel zullen de huurders alle mogelijkheden krijgen om voorzie ningen die zij nodig achten, bijvoorbeeld vergaande klimaatbeheersing, zelf aan te brengen. Aan gemeenschappelijke voor zieningen zijn zaken als instructieruim ten en een restaurant voorzien. Het gebouw moet in de eerste plaats een verkoopcentrum worden en geen werk plaats. Wel zal het mogelijk zijn om aan de achterkant met vrachtauto's naar bin nen te rijden om grote zaken te lossen. Maar dat is volgens Löffler ook bedoeld voor verkoopactiviteiten. Eén van de potentiële huurders zou hebben geëist grote computersystemen op te kunnen stellen. Voorop staat echter dat het ge bruik van het gebouw niet ten koste gaat van het representatieve karakter. Het gespecialiseerde gebouw is dan ook nadrukkelijk niet bedoeld voor starters of kleintjes in de automatiseringswereld. De grote belangstelling voor het Tele comcenter is, aldus Löffler desgevraagd, mede tekenend voor het volwassen worden van die branche. «De interesse komt onder andere van ondernemingen die uit hun jasje zijn gegroeid, maar ook van bedrijven met een hoofdvestiging buiten de randstad die een verkoopkan toor willen hebben in het westen van het land. Löffler wil zolang de plannen niet afge rond zijn geen namen noemen. Hij maakt slechts één uitzondering als hij niet zonder trots de reactie laat zien van de Kamer van Koophandel in Hongkong op de werving voor het Telecomcenter. Eén onderneming uit die stad, Protronic, die radiotelefoons levert, heeft al in een brief gemeld interesse te hebben in het huren van ruimte in het pand. Verder beperkt hij zich tot het noemen van voorbeelden als een onderneming die grote computers (mainframes) least, le veranciers van facs-apparaten (waarmee documenten via de telefoon kunnen worden verstuurd), van computermo dems (apparaten om computers met el kaar te laten communiceren) en van pro grammatuur en twee ondernemingen die zich met satellietcommunicatie bezig houden. Bovendien wordt ervoor geijverd ook een vertegenwoordiging van de PTT naar Sassenheim te trekken. Dat is niet omdat enkele potentiéle huurders om grote aantallen telefoonlijnen (tot hon derdtwintig toe) hebben gevraagd, maar het hangt samen met de aanstaande ver zelfstandiging van het staatsbedrijf. Dat verliest daardoor over ongeveer een jaar een belangrijk deel van zijn monopolie op telecommunicatie-apparatuur en moet dan op de vrije markt gaan con curreren met de andere leveranciers. „De aanwezigheid van de PTT als con current wordt door een aantal huurders een goede zaak geacht. Dat kan alleen maar meer belangstelling trekken", aldus Löffler. Uit dit overzicht blijkt wel dat het be grip telecommunicatie in het geval van dit initiatief een ruime betekenis heeft gekregen. Löffler bevestigt dat: ..Het gaat in principe om alle vormen van dataver werking. maar ook om ondernemingen die geïnteresseerd zijn in die sector". Gevraagd naar het waarom van juist het bollendorp Sassenheim als vestigings plaats voor een Telecomcenter en niet bijvoorbeeld Leiden of Amsterdam, noemt Löffler, de gunstige afstanden naar Den Haag, Rotterdam en Leiden met een weg die nog relatief filevrij is en een motel op loopafstand van de lokatie. Niettemin is ook dit initiatief min of meer op een toevalligheid gebaseerd. Löffler: „Meneer Wildschut reed nogal eens langs het braakliggende terrein dat erg gunstig aan de grote weg ligt, en vond dat er wat mee moest gebeuren. Projectontwikkeling is nu eenmaal iets waar hij mee bezig is. Later is het idee voor het Telecomcenter ontstaan". RUDOLF KLEIJN Het openbare toilet dat automatisch gereinigd wordt. \MSTERDAM - Op het Amster- mse Damrak is half oktober een (utomatisch reinigend openbaar 'ilet geïnstalleerd, compleet met uziek. Het gaat om een reeds Tder aangekondigd experiment pp initiatief van de firma Publex Btadsmeubilair in Amsterdam. Als net experiment gunstig uitvalt, is de kans groot dat er meer van dit ort toiletten komen. 'v toiletten, waar zowel mannen als ..rouwen terecht kunnen, bestaan uit wee delen. Eén compartiment is een zo- ^noemde wastunnel. Is het toilet tegen «taling van vijftig cent gebruikt, dan 'alt de deur in hét slot en wordt het toi- ït gedurende een minuut chemisch ge- tinigd en gedesinfecteerd. Öe gemeente betaalt aan Publex dertig duizend gulden huur per jaar voor een oilet. Publex verplicht zich voor dit be- Irag de toiletten te onderhouden. „We ;ien het meer als een service aan het pu- Jliek", aldus een woordvoerder van de Irma, „want een moneymaker is het voor ons niet". De opbrengst van het oilet is namelijk bestemd voor de ge beente. Hoeveel die opbrengst zal zijn moeilijk te voorspellen, maar het staat 'ast dat de gemeente bij zestigduizend bezoekers quitte speelt. Begin volgend aar zal de gemeente bekijken of het zin nig is door te gaan met deze zogeheten sanisettes. Volgens de heer D. de Longte, commer cieel directeur van Publex, kan elke ge ïnteresseerde gemeente de sanisette op proef krijgen. „In Maastricht komen ze nog dit jaar; aan Haarlem hebben we het ook aangeboden. Het hangt van behoef ten van de gemeente af of we ook ander stadsmeubilair plaatsen, zoals bijvoor beeld abri's en elektronische journaals. We bieden de gemeenten aan dat wij er gratis abri's en sanisettes installeren en onderhouden; in ruil daarvoor plaatsen wij op de abri's grote reclame-panelen. Via reclame-exploitatie in de abri's en opbrengst van de sanisettes proberen wij dan onze kosten terug te verdienen". De Longte verwacht niet dat er veel ver nielingen zullen voorkomen. „De afgelo pen maand hebben we dertienhonderd abri's geplaatst en tot nu toe valt het mee met de vernielingen. Onze ervaring is dat goed onderhoud minder aanlei ding geeft tot vandalisme. Wij controle ren de abri's en sanisettes dan ook dage lijks en zorgen ervoor dat ze schoon blij ven. Het feit dat de bevolking van Am sterdam de moeite neemt ons telefoon nummer op te zoeken om te laten weten dat ze de abri's zo mooi vinden, spreekt voor zich. Blijkbaar is iedereen het tole reren van de vernielingen zat". JEANNETTE VOORBIJ GOUDA - Een bedrijfstak die per definitie in de schaduw van de sa menleving opereert, wordt ge vormd door de particuliere recher chebureaus. Deze bureaus, gespe cialiseerd in het uitpluizen van za ken die het daglicht meestal niet kunnen verdragen, kunnen hun werk immers alleen goed doen dank zij een zekere mate van ge heimzinnigheid. Om overeenkoms tige redenen wil directeur S. de Vries van het Goudse recherchebu reau De Vries Inter Service Neder land, liever niet op de foto. Toch breekt hij een lans voor meer open heid en erkenning van het recher chebureau. In zijn woning annex kantoor in Gouda wil De Vries allereerst één misverstand uit de weg ruimen: een recherchebureau doet geen detectivewerk. Wie mocht denken dat De Vries en zijn collega's achter de opgestoken kraag van hun re genjas overspelige echtelieden bespione ren, zou zich deerlijk vergissen. De Vries, ernstig: „Dit beeld is geheel onge rechtvaardigd. Detectives werken hoofd zakelijk in opdracht van particulieren. En nemen in principe elke opdracht aan. Maar wij opereren vrijwel uitsluitend voor het professionele bedrijfsleven. Ei genlijk hebben we het hier over een heel alledaagse vorm van dienstverlening". Blijkens een kort overzicht is de dienst verlening van Inter Service Nederland toch niet zo alledaags als directeur De Vries wil doen voorkomen. Zo houdt het recherchebureau zich onder meer be zig met controle op bedrijfsspionage, on derzoek naar steekpenningen, controle op ziekteverzuim en het verzamelen van bewijsmateriaal in civiele procedures. De Vries Inter Service deinst er daarbij niet voor terug bepaalde agenten „un dercover" te plaatsen op bedrijfsafdelin gen waar onoirbare zaken vermoed worden. In navolging van de Duitse schrijver Gunther Walraff draaien de in geschakelde rechercheurs (vaak ex-poli tiemensen) dan enige tijd gewoon mee in het bedrijf om van binnenuit de vinger op de zere plek te kunnen leggen. De Vries erkent dat eigenlijk politie en justitie de aangewezen instanties zijn om fraude te ontdekken. „Maar iedereen weet dat deze instanties vanwege de on derbezetting en de toegenomen crimina liteit daar niet voldoende aandacht aan kunnen besteden. Bovendien kan het bedrijfsleven op zijn beurt redenen heb ben juist een particulier bureau in te schakelen. Bijvoorbeeld omdat men de zaak binnenskamers wil houden en in der minne wil schikken, zonder gezichts verlies voor de betrokken personen". De criminaliteit is ook in het bedrijfs leven de laatste jaren enorm toegeno men, weet De Vries als geen ander. Be drijfsspionage. het manipuleren van ge gevens. omkoping en regelrechte diefstal komen bij de beste bedrijven voor. Een gevolg van deze ontwikkeling is, dat re cherchebureaus als paddestoelen uit de grond zijn geschoten. „Er is inderdaad wel wat wildgroei", geeft De Vries toe. Tn een poging wat meer kwaliteit in de bedrijfstak te brengen is een vereniging van Nederlandse recherchebureaus opge richt. met een bestuur, geschillen- en klachtencommissie en een ballotagepro cedure. Ruim tien respectabele bureaus, De Vries incluis, zijn daar nu bij aange sloten. Maar nog steeds kan iedereen die meent over een deskundige speurneus te beschikken zichzelf particulier recher cheur noemen. De Vries: „De overheid heeft het recherchebureau nog steeds niet erkend. Ik zou wensen dat het ein delijk eens zo ver kwam". Zou overheidscontrole echter niet bete kenen dat het werkterrein van recherche bureaus ernstig beperkt wordt? De Vries, glimlachend: „Ik denk dat dat wel meevalt. Natuurlijk balanceert men wel eens op het randje van wat net wél en niet kan. De privacy van werknemers kan bijvoorbeeld in het gedrang komen. Ik zal ook niet ontkennen dat soms met uitlokking wordt gewerkt. Door je bij voorbeeld voor te doen als koper van ge stolen goederen, of bepaalde onzichtbaar gemerkte goederen op de weg van een verdacht personeelslid te leggen. Maar vergeet niet dat die techniek m feite is afgekeken van de narcoticabrigade van de politie. De rechter zal er geen genoe gen mee nemen, maar je kunt er wel een fraudeur mee ontmaskeren". PAUL KOOPMAN

Leidse Courant | 1987 | | pagina 29