4 VAN AGT IN JAPAN ,Ik heb in Tokyo nog geen meter gefietst" finale Leed ZATERDAG 31 OKTOBER l! Dries van Agt en zijn echtgenote bij het ver trek uit Nederland. FOTO: GER DIJKSTRA TOKYO - Hij is verjongd. Voelt zich als een vis in het water. Heeft zich snel ingewerkt in een toch niet makkelijke materie. In emotioneel opzicht kan hij goed overweg met de Japanners. Hij is hier echt op z'n plaats. Zo luiden enige opmer kingen van Nederlanders over de huidige ambassadeur van de Euro pese Gemeenschap in Japan, ex- premier Dries van Agt. „Ik maak het inderdaad uitstekend", zegt Van Agt tijdens een gesprek in de dubbele flat in hartje Tokyo die hij en z'n echtgenote bewonen. Van Agt geeft voor het interview de voorkeur aan het knusse zitje, wat opzij in de ruime zitka mer. Elders in de kamer portretten van de koningin, president Reagan en andere hoogwaardigheidsbekleders die de ex- premier in de loop van der tijden ont moet heeft. Het wordt uiteindelijk een ernstig gesprek over Japan, de relaties met Europa, maar ook over Van Agts persoonlijk welbevinden. „Ik maak het uitstekend", zegt hij an dermaal. „U weet dat ik, na een officieel bezoek in 1980 als minister-president, hier ook een aantal malen ben geweest als commisssaris van de koningin in Noord-Brabant. Toen heb ik de smaak te pakken gekregen. Ik kan inderdaad re delijk wel met de Japanners overweg. Ik heb grote waardering voor en zelfs affi niteit met deze cultuur en in het bijzon der met de hoffelijke omgangsvormen die daarvan een wezenlijk deel zijn. Het met elkander verkeren is aan talrijke ele gante spelregels onderworpen en ik vind het verrukkelijk om medespeler te zijn in dat spel. Het weerspiegelt een innerlij ke beschaving die diep geworteld is". Voelt u zich thuis in deze geweldige me tropool, waardoor je je wellicht bedreigd kunt gaan voelen als je hier lang woont? „Het contrast tussen hoe wij vroeger woonden in Brabant en de omstandighe den hier is extreem groot. Tot april woonden we in Vught in een bijna on metelijk park in een kostelijk groot huis in de stilte van de Brabantse natuur. Nu zitten we opgehokt met twaalf tot vijf tien miljoen mensen in één stad. Het is maar waar je de grens van Tokyo legt. Er wordt zelft een getal van twintig mil joen inwoners genoemd. Ik heb het, al thans tot op heden, nog niet bedreigend of beklemmend gevonden. Dat kan nog komen. Mensen die hier langer zitten, zeggen „het komt zeker zover, dat je erom gaat schreeuwen om Tokyo eens voor een lang weekend te verlaten". Dat gevoel van benauwenis heb ik nog niet. Ik ben nog zo gefascineerd door wat To kyo allemaal te bieden heeft, dat ik daar helemaal in opga en nog geen negatieve emoties ervaar. Bovendien: vergeleken met veruit de meeste mensen in Tokyo is onze woonruimte toch zeer royaal". Ambassadeur Van Agt bij de Japanse premier Nakasone. FOTO: ANP De dubbele flat heeft een terras met dak tuin met enig uitzicht op de keizerlijke tuinen en ligt recht tegenover het nieuwe kantoor van de EG. Voor de officiële opening van het „Europa-huis" had am bassadeur Andreas van Agt veel gasten uitgenodigd. Voor de meeste Nederlan ders zal die voornaam nieuw zijn, maar het is de enige echte. Van Agt: „Een kantoor zo dichtbij is in Tokyo ongekend. Het reizen en trekken in deze stad is affreus. Het verkeer zit al tijd vast en bij regenweer is het helemaal een misère. Het op en neer reizen naar het werk geeft een onvoorstelbare erger nis en frustratie. De mensen zijn vaak meer dan anderhalf uur onderweg". Wielrenner Kunt u wel doen wat u graag zou willen, bijvoorbeeld fietsen en golfen? Van Agt lachend: „Ik heb nog geen mi nuut en geen meter gefietst. De fiets staat hier, maar ik zou waarachtig niet weten waar dat vervoermiddel in Tokyo is te gebruiken. Dat is een van de aller grootste nadelen van het nieuwe leven in deze wereldstad. Ik heb eenmaal een fiets uitgeprobeerd, maar toen waren we wel ver hier vandaan. Dat was een mooie belevenis. Het verhaal is hier rondgegaan van een ambassadeur in To kyo die wielrenner is in z'n vrije tijd. Toen ik eens in het noorden van het land kwam om een congres toe te spre ken, werd ik uitgenodigd om daar in de bergen een koers te rijden, samen met de kampioen triatlon van Noord-Japan en twee pezige, jongere atleten. Zij hadden wekenlang getraind want zij meenden tot dan dat ik een beroemde deelnemer aan de Tour de France was geweest. Dat is de enige keer dat ik in Japan heb ge fietst. Die fiets paste mij overigens tot m'n opperste verbazing als gegoten. Ik moet bijna aannemen, dat ze die fiets voor de gelegenheid hebben gemaakt want de meeste Japanners zijn veel klei ner dan ik". Japanners zijn idolaat van golfspelen, zo formuleert Van Agt het. Reden waarom hij steeds heeft „gepredikt" dat Noord- Brabant golfterreinen moest aanleggen om de provincie voor Japanse investeer ders aantrekkelijk te maken. „Die golf banen komen er ook wel. Met het oog op ons verblijf hier hebben mijn vrouw en ik onze eerste golflessen genomen in Nijmegen, maar nadien hebben we de conclusie getrokken dat golfspelen in Ja pan ons niet dan bij uitzondering gege ven zal zijn, want het is onbedaarlijk duur. Het is zelfs niet te betalen van een Europees ambtelijk salaris, en dat is echt niet benepen. Echte golfterreinen zijn er niet in de stad; de grond is er te duur voor. Wel zie je die oefenterreinen over dekt met netten, soms bovenop hoge ge bouwen. Je moet er dus uren de stad voor uit. Dat maakt de sport duur. Toch is in Japan golf een nationale sport, maar dan wel voor beter gesitueerden". Grondprijzen Dat verhaal over de krankzinnig hoge grondprijzen komt men in Tokyo om de haverklap tegen. Die prijzen stegen het: afgelopen jaar met meer dan tachtig pro cent. Een vierkante meter in het hart van de stad kost nu reeds, omgerekend, veertien miljoen gulden. De ambtswo ning van de EG-ambassadeur vergt maandelijks een huur van 28.000 gul den. Die ambassadeurstitel is overigens pas een klein jaar geleden ingevoerd. De Japanse markt is zeer ontoegankelijk voor Amerikanen en Europeanen. Een van uw taken is ongetwijfeld de deur te openen voor Europese produkten. Hoe gaat zoiets in z'n werk? Is dat een kwes tie van voortdurend lobbyen? „Japan voert veel en veel meer uit dan het invoert. Die voor Japan zeer positie ve handelsbalans geldt in het bijzonder voor de relatie met de Verenigde Staten. Daarmee heeft Japan een fabuleus han delsoverschot, zo ontzagwekkend dat hier de aandacht minder gemakkelijk valt op het handelsoverschot met Euro pa. Dat is daarvan ongeveer de helft, rond de achttien miljard dollar per jaar. In de loop van dit jaar ontwikkelt zich een trend die erg interessant is. De ex porten van Europa naar Japan nemen sterk toe: vergeleken met vorig jaar is die toename in de eerste negen maanden van dit jaar zestien procent. De Japanse exporten naar Europa nemen minder toe. Voeg die twee gegevens bij elkaar en je ziet dat dat voor het eerst sinds vele jaren het overschot met Europa licht daalt". Het is goed om dat op te merken, vindt Van Agt, omdat in Europa bij velen de verlammende gedachte heeft postgevat dat Japan een onmogelijk en ontoegan kelijk land is. „Het is een malaiseachtig idee dat in Europa opgeld doet, maar dat niet waar is. Japan is wel moeilijk maar niet onmogelijk. Uit die cijfers blijkt al dat een aantal energieke exporteurs blijkbaar forse successen geboekt heeft. Dit land met honderdtwintig miljoen mensen en een gigantische koopkracht moet veel meer produkten uit Europa kunnen opnemen dan tot nu toe ge schiedt. Het eerste waarmee wij als EG- delegatie bemoeienis hebben en tijd aan geven is het volgen van die handelsstro men van en naar Europa en het signale ren van belemmeringen aan Japanse kant". Gerookte bloemen Voor Nederland is het meest bekende voorbeeld van die belemmeringen dat van de bloemenexport. „Een boek vol hoofdstukken van misère, over vele ja ren volgeschreven", zegt Van Agt. „Snij bloemen uit Nederland moeten hier 'geïnspecteerd worden op de aanwezig heid van insecten. Dat is een grote ellen de. Inspecties laten lang op zich wach ten, zijn nodeloos grondig. Wanneer er een torretje wordt aangetroffen wordt de hele partij „gerookt". Dat gebeurde zelfs toen een vliegje werd gevonden dat no- tabene ook hier voorkomt. Er treedt door dit alles een verlies aan kwaliteit op. Er is wel wat verbeterd, doordat de bloemen al in Nederland door Japanse inspecteurs worden gecontroleerd op onze kosten. Maar er worden hier nog steeds proeven genomen; veel wordt dus nog eens dunnetjes overgedaan". Lederwaren en schoenen vormen een ander voorbeeld. Van Agt: „Het is een pakkend voorbeeld. Er is een invoerquo tum - hoeveel weet ik niet, ik ben te oud om getallen te onthouden - dat is tot in de precisie uitgesplitst in sub-quo ta, verdeeld over vele distributeurs over al in Japan. Grote warenhuizen in de grote steden krijgen lage sub-quota en kleine winkels in de uithoeken van het land hebben grote. Die laatste raken de schoenen natuurlijk niet kwijt. Dan komt het verhaal weer terug dat wij niet moeten zeuren, omdat de mensen de schoenen toch niet kopen". Het lijkt sterk op pesterijtjes, maar vol gens Van Agt „zal het niet als zodanig bedoeld zijn. Het is echter wel protectio nistisch. Het is dus een kwestie van voortdurend lobbyen en onophoudelijk in onderhandeling zijn met ministeries, de organisaties van werkgevers, parle- mentarièrs. Je bent de hele dag bezig om ook via de achterdeur en omwegen gelei delijk vorderingen te maken. Geduld moet je wel oefenen". Bureaucraten Er zal toch ook wel eens worden? „Zeker. Het meest recente voorbeeld heeft zich juist dezer dagen voorgedaan. Eind mei heeft de Japanse regering een pakket maatregelen afgekondigd om de vraag in het land op te voeren. Een zes de deel van het plan omvat het uittrek ken van een miljard ten behoeve van de aankoop van buitenlandse produkten door de overheid en semi-overheidsin- stellingen. Dat is heel mooi maar toch is er het gevaar dat dit plan overwegend zal worden gebruikt om de Amerikanen koest te houden en er dus Amerikaanse produkten worden gekocht in plaats van Europese. Een tweede voorbeeld is het plan voor de aanschaf van twee vliegtui gen. Wij hebben direct de Airbus-340 aangemeld die op de tekentafel staat en die aan de eisen zou voldoen. Toen werd gezegd dat alleen reeds gebouwde vliegtuigen in aanmerking zouden ko men. Dat vinden wij redelijk, maar nu blijkt men een Boeing-747 en een nog op de tekentafel staande MD-11 te willen aanschaffen. Kijk, daar maken wij nu een zaak van." Hoe doorzichtig zijn eigenlijk de Japan se relaties? Fungeren ministers niet als een balie waar de klachten worden gede poneerd, waarna de machtige groepen in de bureaucratie die beoordelen? „Het duurt erg lang voor je goed door- hebt hoe de machtstructuren in elkaar steken. De reële macht van politici is naar Europese maatstaven gemeten ge ring. De bureaucraten hebben veel zeg genschap, veel meer dan in Europa. De ministers zitten maar twee jaar. Er is verder adembenemend weinig coördina tie tussen de ministeries. Dat zijn alle maal rijkjes op zichzelf. Ik roep wel eens vertwijfeld bij ons binnenshuis uit: wie heeft het hier eigenlijk voor het zeg gen?". Sterfhuizen Hoe ervaren Japanners naar uw mening hun rijkdom? Ze zijn tegenwoordig opko pers van kunst (het zonnebloemschilderij van Van Gogh) en van dure gebouwen in de Verenigde Staten. Als Japan zo door gaat kan het in 2000 gaan rentenieren, zeker als het zijn bejaarden na een werk zaam leven afvoert naar voor hen goed- kope landen, waar Japanse beleggers nu al zoeken naar aantrekkelijke „sterfhui- „Ze hebben inderdaad een plan, het Golden-Starproject, voor het huisvesten van bejaarde mensen omdat er hier ook zo weinig plaats is. Dat klinkt natuurlijk bizar, maar enkele weken geleden kwam een Europese minister van buitenlandse zaken z'n land kandidaat stellen voor het Golden-Starproject. Breng uw kapi taal maar naar ons toe, zegt hij en ande ren doen dat misschien ook. Toch krijgt Japan te maken met behoorlijke budget taire problemen, zoals de veroudering van de mensen waardoor de sociale-ver- zekeringskosten aanmerkelijk zullen moeten stijgen". Verder is de infrastructuur van het land pover. De trein- en vliegverbindingen zijn bijna volmaakt, maar er zijn heel weinig snelwegen. „Óp dit punt zal veel moeten gebeuren en dat kost veel in dit dichtbevolkte land met veel bergen. Dan is er het gigantische vraagstuk van de huizenbouw. De mensen wonen, geme ten naar hun welvaart, onbegrijpelijk simpel en pover. De eerste protesten daartegen worden hoorbaar. Daarmee zullen enorme bedragen gemoeid zijn. Japan is verder naar onze maatstaven wel wat laat begonnen met het sluizen van geld naar de Derde Wereld. Dan is er het gevoelige punt van de defensie. De Amerikanen zeggen daarvan: „Jullie betalen er niets voor, laten ons ervoor dokken en vervolgens maken jullie ons verwijten voor onze begrotingstekorten". Japan kent dus ook problemen en die zullen ervoor kunnen zorgen dat dit land, dat ogenschijnlijk een land van melk en honing is, nog moeilijke tjden tegemoet gaat. CASPER SCHUURING door Bert van Velzen Het is opvallend hoeveel slachtoffers we binnen onze landsgrenzen herbergen. Het zijn er dik vijftien I miljoen. Zo delen we met zijn allen de schaamte om de rookbomwerper.il die ook elders in de wereld de indrtk heeft versterkt dat wij een natie zijim van rekels en tuig. Niet alleen de '1 beursgoochelaars, die krom lopen vat de krach, hebben een harde week li achter de rug. De helft van de li vaderlandse politie stroomde als een stoet mieren die floten als krekels. door de residentie, waar heel wat b politiepetten zijn verdwenen nadat deze uit jolig protest hoog in de luc waren geworpen of, naar net voorbeelk van de bh-crematies in de opgewondei dagen van Dolle Mina. op een I smeulend, onwelriekend vuurtje werden verbrand. Zijn die petten gratisDe vaste groepen slachtoffers op die plekken waar de verkoeling de verfrissing van de zorgzame E samenleving niet kan komen, staan j vrijwel dagelijks in de krant. Dat zij de mensen die onder de underdog zitten. Het underdog-complex zelf bevat vissers, hoeren en boeren. De boeren, zo werd de afgelopen week bericht, beginnen suicidaal te wordei Tot de chronische slachtoffers behore ook homo's, vrouwen, vreemdelingen, asielzoekers, negers, verknipte mannen van boven de vijftig, verknipt mannen van beneden de vijftig, voormalige nonnen, ex-delinquenten f en katholieken. Dat zijn, let wel, chronische slachtoffers en de lijst is verre van compleet. Sommige chronische slachtoffers maken E incidentele slachtoffers zoals E tasjesrovers, die oude vrouwtjes terroriseren en moeders die - gedreven door nooddruft - winkeliers het leven zuur maken. Vance Packard kon Amerika in „A Nation of Strangers" beschrijven als een wonderlijk complex van vreemdelingen en omtrent Nederlanc zou hij „A Nation of Underdogs" hebben kunnen schrijven. Op een pan uitzonderingen na zijn we allemaal underdogs en ook de upperdogs in on land hebben wel ergens last van. Vat de beurskrach bijvoorbeeld, van inbrekers, van het passief moeten meeroken tot een waarde van vijf sigaretten per dag, van kinderen die maar niet willen leren of van een chronisch kijvende vrouw. Ik noem maar wat. i Er waren deze week ook duidelijk vergeten groepen actief in de massale leedsector van onze natie: De ouders van kleine baby's (hun verzamelnaam neonalen doet me altijd denken aan produkten die van een voorjaarsveiling komen in het groenten- en fruitwezem en tandartsen. De controverse rond dt buikligging der neonalen heeft in de straat waarin ik woon enorme spanningen veroorzaakt. Buikslapers zouden een groter risico lopen om door de gevreesde wiegedood weg te slippen uit het leven. Gevolg: bezorgdi, vaders en moeders waken door de nacht om de baby's te kantelen die m niet alleen krijten omdat ze melk willen of omdat de tanden doorbrekei in kwel en kwijl, maar ook omdat zt niet lekker meer liggen. Licht ontvlambare jonge vaders en nerveuzi moeders ruziën nu meer en luider dat we van hen gewend zijn en de baby's roepen hulpeloos mee in de zijligging En de tandartsen zijn deze week bijru gek geworden van patiënten die op d televisie hadden gezien hoe de heer Lewin, tandarts te New Jersey, zijn cliënten laat ophalen in een zevendeurs slee die geruisloos op valium leek te rijden en die voorzien was van een bar, waarin zich ondermeer een fijngeslepen karaf bevond met zeer oude whisky. Het leek een bijna erotisch genoegen om ii de witte en blauwe kamers van dr. Lewin behandeld te worden door mondhygiënische nymfen, die met ees Amerikaans oog voor esthetiek wares uitgezocht. Bij tandarts Lewin krijg j zelfs een lunch. Hij is wel duur. dat1 wel, maar mijn tandarts, die zelfs geen karafie gorgelwater in zijn wachtkamer heeft staan, heeft het geweten. Hij heeft niet eens behoorlijke muziek in huis. Laat staan een slurpje van de nobele bourgogne. Wal een leed. ■£eidóe SouAont"

Leidse Courant | 1987 | | pagina 24