„Thuis is er alleen een rustig kabbelend verlangen" ZATERDAG 31 OKTOBER 1987 N HAAG - Niveauverschil moet zijn. Terwijl de 'ens nog altijd verdwaalt in zijn \en achtertuin, is Ronald Naar jaar wanhopiger op zoek naar J2 niet kent als ijn broekzak. Öok het feit dat twee llega bergbeklimmers onlangs de vonden in het Himalaya-ge- ergte kan hem niet op polderhoog- e vasthouden. lp zijn dertiende volgde Naar zijn :rste klautercursus in den vreemde, u is hij als doorgewinterd expeditie- d al zo goed als uitgekeken op het to- |ile Himalaya-gebergte (zeven keer)., Je Andes is ook niet meer nieuw voor laar en wie denkt dat de grote hob- iels in de Sahara iets zijn voor de 32- irige Hagenaar heeft wel gelijk, maar aar is hij al geweest. Zelfs alle toppen an zijn kunnen heeft hij meer dan ens getest. Toch wil hij nog verder, let is zijn leven én zijn werk. Maan- ag vliegt Ronald Naar naar de Chi- eense hoofdstad Santiago waar hij ich - als eerste Nederlander ooit - oegt bij een Amerikaans-Canadees f Expeditieteam dat het gemunt heeft op ntarctica. )it „land on the rocks" zal elke be- oepsavonturier aanspreken. „Want", e( egt Naar, „Antarctica is het rauwste, I c oudste en dus minst ontsloten conti- ïent van deze aardbol. Het is ook het 5 ;nige continent waar geen mensen wo- V3 Gezellige boel, zal de één denken. Wat :en uitdaging, meent de ander. Voor Ronald Naar is het meer dan alleen 'Pfeen uitdaging. Het is vooral een voor- >ereiding op zijn plan om in 1990 een >uur Nederlandse expeditie - te 'oet - van de grond te krijgen naar de Noordpool. Eerder oefende hij ook al >p vele noordelijke ijskappen. ^Ronald Naar is van huis uit bergbe- climmer, maar na zijn eerste bezoek 'eaan de Noordpool is hij geobsedeerd 'ardoor de mogelijkheid een eigen pool- :xpeditie op te zetten. „Tot aan 1990 vil ik regelmatig alle aspecten leren 'cennen. In Groenland bijvoorbeeld Teb ik ervaring opgedaan met het fe- iomeen sledehonden, in dit geval jroenlandse eskimohonden. Dat ga ik Jkomende winter weer doen. Zo ga ik steeds verder op het pakijs". a3Naar de Noordpool zullen er geen ech te klimmers met hem meegaan, maar >p Antarctica zullen Ronald Naar c.s. il hun hoogte-ervaring nodig hebben >m de Mount Vinson te bedwingen. „Daar kun je meteen met de beklim ming beginnen. Het nadeel van bij- 'oorbeeld Himalaya-tochten is dat je lan elke beklimming een maand moet )esteden omdat je lichaam zich steeds er, moet aanpassen aan de enorme tem- nSperatuursveranderingen. Eerst voel je je ziek, dan beroerd, dan in topvorm en daarna gaat het weer „bergaf waarts". 'Hoe kom ik er? De Zuidpool zelf is geen leuk doel om- jdat daar al een Amundsen-Scott-basis is. Het doelwit Mount Vinson, met 5140 meter de hoogste bergtop van het bevroren continent Antarctica, ligt bij na duizend kilometer van de Zuidpool en meer dan vijftienhonderd kilome ter van de noordelijkste punt van het Antarctische schiereiland. „Sinds de berg in 1957 werd ontdekt heeft er slechts een handjevol beklimmingen plaatsgevonden", vertelt Naar. „Het probleem „hoe kom ik er?" was voor de meeste kandidaat-beklimmers na genoeg onoverbrugbaar". „De vroegere pioniers kwamen er per schip, waardoor ze bij de meeste expe dities gedwongen waren op het Ant arctische ijs te overwinteren. Nog is er niet één Zuidamerikaans gletsjer-vlieg tuig te vinden dat op commerciële ba sis een expeditie in het Zuidpoolge bied afzet". Een slimme Canadese or ganisatie verscheept als het noordelij ke seizoen voorbij is zijn speciale vliegtuigje naar Chili, waar het nu dan gehuura is door het expeditieteam waarvan Naar deel gaat uitmaken. Het toestel, een De Havilland Twin Otter met extra tanks, heeft liefst vier dagen en dertien vlieguren nodig om van de zuidelijke punt van Zuid-Amerika (Punta Arenas) het binnenland van Antarctica te bereiken, zodat er veel tussenlandingen moeten worden ge maakt. Voedsel, materieel en brand stofdepots moeten onderweg door een Chileense bommenwerper worden ge dropt. Min 50 graden Ronald Naar schat de expeditieperio de op vier weken. „Twee dagen zijn nodig om de Mount Vinson te beklim men. Gedurende het verblijf van de expeditie heerst er op de ijskap van Antarctica een hoge-luchtdrukgebied dat het weer in positieve zin beïn vloedt. Er zal ondanks dag en nacht zon een gemiddelde temperatuur heer sen van min 20 graden, met uitschie ters naar min 50". Bij het idee alleen al lopen je de rillin gen over het lijf, maar ook het kosten aspect is huiveringwekkend. Ronald Naar heeft zijn eigen kosten geraamd op 67.000 gulden. Aangezien hij be roepsmatig bezig is met expedities wil hij er liever niet zelf zijn spaarvarken voor slachten. Dus vermeldt zijn re kensommetje behalve een kostenbe- groting ook een sluitend dekkingsplan. Dank zij sponsors, schenkingen, hono raria voor verhalen en foto's (voor tijdschriften maar ook voor bedrijven die hun produkten onder extreme om standigheden willen laten testen of van hun koubestendigheid „bewijzen de beelden" nodig hebben) kan zijn zoveelste tocht in elk geval van start gaan. Of alles ook goed afloopt? Naar. „Ik schat de kans van slagen op 80 procent". Reislust Waarom doet hij dat toch allemaal? Waarom bevredigt hij zijn reislust niet in palmrijke landen in plaats van op bevroren wanden waar je nota bene hard van af kunt vallen? Ronald Naar, de man achter studio „Tekst en Beeld", de auteur van het succesvolle boekje „Klimmen" en adviseur en or ganisator/leider van expedities, legt uit: „In algemene zin zijn er een hoop redenen waarom je klimt of aan een poolexpeditie deelneemt. Die wisselen door je leven heen. Bij mij begon het met algemene nieuwsgierigheid, later trok het sportieve element, maar ook wel de enorme spanning. In de laatste jaren gaat het mij erom heel nieuwe gebieden te verkennen". Omdat veel bergen voor zeer ervaren klimmers op zich niet veel geheimen meer hebben, voegen zij steeds meer speelse elementen toe aan een tocht. De moeilijkheidsgraad wordt bijvoor beeld verhoogd door op ski's te klim men of te dalen. Ook afdalingen met parachutes en deltavleugels zijn in. Ronald Naar heeft vijfhonderd be klimmingen achter de rug, waarvan twaalf grote expedities. Bijna altijd liep het goed at. „Wat er feitelijk is misgegaan is minimaal. Ik heb vijf keer last van bevroren dingen gehad, ben eenmaal - in de Ardennen - van een rots gevallen en heb ooit in een boom gehangen na een parachute sprong. Je bereidt je geestelijk voor om zo min mogelijk dreiging te onder vinden. Je moet je niet door eigen angst en zenuwen laten opvreten. Je moet als bergbeklimmer geen bluffer BIJ DE FOTO'S: Boveiv Poolhonden in het avondlichtEen foto die gemaakt werd tijdens een recente expeditie in Groenland. FOTO: RONALD NAAM Links: Hagenaar Ronald Naar (32) vliegt maandat naar Chili om zich te voegen hij een Amerikaans-Canadees expeditieteam. Hun doek Mount Vinson op Antarctica. FOTO: MILAN KONVAUNKA zijn, maar je moet wel af en toe voor jezelf kunnen bluffen. Beslissingen - goed of slecht - moet je altijd tijdig nemen. Alleen dan heb je nog tijd om te corrigeren". Overzicht Bescheiden maar resoluut weet Naar desgevraagd de punten op te noemen die hem tot een bruikbaar expeditielid maken. „Fourageren is aan mij niet besteed. Ik ben met veel grotere lijnen bezig, heb goed overzicht. Ik kan door organiseren en motiveren elke deelne mer naar een voor hem juiste prestatie voeren". Optimaal presteren is ook voor beroepsmensen niet elke dag of elke maand mogelijk. Dat weet Naar uit ervaring. „Je maakt het hele jaar gewennings- en ontwenningsperioden door. Na elke grote expeditie ben je van slag af. Daarna aard je weer. Ik ben een rusteloze reiziger, wil na een week hetzelfde weer verder. Maar ik ben altijd blij weer naar huis te gaan. Thuis is er alleen een rustig kabbelend verlangen". HERMAN JANSEN 'ëeidóc^ouacuit1

Leidse Courant | 1987 | | pagina 21