Van Kempen is ook dit jaar de te kloppen man ames Avanti Insri jk tegen frankfurter TS We moeten Castricum nu wel kunnen hebben EDWARD HAGEN OVER MARATHONSEIZOEN: r>r> CetdaeSotwvnt ZATERDAG 31 OKTOBER 1987 PAGINA 17 2i SLL Dokter Lub- ,f2^e uit Hoogeveen be de Edward Hagen het einde van een en zwaar skeeler- b voen een aanêename faassing. Een medisch 18 og over hormonen en 11 ten kwam er in het op neer, dat de 18-ja- Lissenaar nog over 3 {el lichamelijke reser- beschikt, dat hij in cipe elke dag keihard trainen. Een forse '"jjvaller voor Hagen eo(i het begin van het °{:fl)athon-seizoen '87-'88, zaterdag traditioneel M start ging op de o^tijsbaan van Assen. De Zuidhollander maakte zijn debuut in het peloton der A-rijders. Met dispensatie overigens, afgedwongen door zijn eerste plaats in het B-klassement en uiteraard door zijn spraakmakende krachtsexplosies op natuurijs. „Normaal gesproken mag je pas met negentien jaar over stappen naar de A-rijders. Ik had geen zin om nog een jaar te wachten en heb de KNSB toen in een brief om dispensa tie gevraagd. En dat leverde op grond van mijn prestaties in het afgelopen seizoen ge lukkig geen enkel probleem op", aldus de jeugdige kilome tervreter. In het A-peloton vormt Ed ward Hagen samen met Arend Veenhof uit Gieten (eveneens een debutant), El- burger Dick Hoeve en de Au straliër Gus Katinas de ploeg van Sanders Meubelstaa. In het Zuidduitse Inzeil bereidde dit viertal zich vorige week in gezelschap van de Wehkamp- -formatie (Dries van Wijhe, Herbert Dijkstra, Egbert Post en Jan Eise Kromkamp) en vele andere ploegen in alle rust voor op het komende sei zoen. Ontspannen trainen, goed rusten en veel lachen, zo ongeveer luidde het dagelijks programma tijdens „het trai ningskamp". Edward Hagen voelde zich er wel bij. Ontspannen „Niks hoeft en alles mag bij Wehkamp en Sanders. Die ontspannen aanpak spreekt mij buitengewoon aan. Ik heb in Inzeil ook puur op gevoel getraind. En het gekke is, ik reed fantastisch. Zo vroeg in het jaar heb ik dat nog nooit meegemaakt. Het zal er wel mee te maken hebben, dat ik door al dat skeeleren een stuk sterker geworden ben. Daar pluk ik nu op het ijs waar schijnlijk de vruchten van". De 18-jarige Lissenaar rekent in zijn eerste jaar bij de A-rij ders evenwel niet op ereplaat sen. „Mijn verwachtingen", zegt hij eerlijk, „zijn niet al te hoog gespannen. Ik denk dat de pers meer van mij ver wacht dan ikzelf". Zijn eerste optreden op het Assense ijs was overigens bemoedigend. In de slotfase ontsnapte Ha gen uit de kopgroep, waarna hij, eenmaal weer ingelopen, als de door de finish ging. „Natuurlijk wil ik graag win nen. Elke wedstrijd als het kan. Maar dat wil iedereen, zelfs de jongens die nooit een goede uitslag rijden. Zelf ben ik al tevreden als ik dit sei zoen op kunstijs goed kan meekomen. En blijkt het slecht te gaan, dan is er nog geen man over boord. Dan maak ik van dit seizoen ge woon een leerjaar. Ik ben per slot van rekening pas achttien jaar en elk jaar word ik nog sterker. Zo rond mijn 22e hoop ik met de top mee te kunnen draaien". Op natuurijs behoort Edward Hagen daarentegen al tot de gevestigde orde. Een overwin ning in de Ronde van Loos- drecht, een tweede plaats ach ter Henri Ruitenberg in de Hollands Venetiëtocht en een handvol andere aansprekende resultaten deden de ster van Hagen: „Ik reken bij de A-rijders niet op overwinningen" de Zuidhollander vorig sei zoen razendsnel stijgen. Voor de buitenwacht was dat een volslagen verrassing, voor Hagen zelf echter allerminst. Duwslag „Het duurwerk ligt mij uitste kend. Toen ik jong was, deed ik al aan triathlons mee en was ik gek van lange fiets tochten. Bij dat soort inspan ningen voel ik me gewoon lekker. Op het ijs is er dus niets veranderd. Hoe langer, hoe beter. Met mijn lange slag ben ik ook duidelijk in het voordeel op natuurijs. Het is een soort duwslag, waardoor ik erg veel grip op het ijs krijg. Heb ik al die bewegin gen goed onder controle, want op sommige dagen lukt het ook van geen kant, dan doe ik op natuurijs zeker weer met de grote iongens mee. Daar geloof ik heilig in. Rijden op natuurijs, dat is echt genieten voor mij. Vooral als er kei hard geschaatst wordt. Heer lijk". De drang tot snelheid is vreemd genoeg ook de be langrijkste reden dat Edward Hagen nimmer carrière heeft gemaakt als lange baanschaat- ser. Zijn trainers vergalden voor hem al in een vroeg sta dium de lol. „Ik mocht slechts hooguit vier keer per seizoen tot de bodem van mijn kun nen gaan en zo hard mogelijk proberen te rijden. Dat vond ik veel te weinig. Daarom heb ik toen samen met mijn vader een keer aan een B-marathon gedaan. Ik was pas veertien jaar, maar werd onmiddellijk tweede. Achter Richard van Kempen. Hij is ook dit seizoen de te kloppen man. Misschien ben ik over een jaar of vier wel aan de beurt...." GERT VAN DIJK ^Kloppenburg komt vanavond weer eens voor Avanti uit. en Bakker en Bettine Vriesekoop moet Kloppenburg de sVan Frankfurter TS gaan verslaan. ide FOTO: ANDRÉ VAN HAASTEREN ree '4EN AVANTI KRUGEN ij IN HONGARIJE unf i j lac !N De dames van Avanti ontvangen <nd om zeven uur htfestduitse Frankfur- Ttijprn- und Sportge- :haft in de tweede erT van de strijd om de i Cup 1. Een team •lgens pr-man Nico k, de Avanti-dames ^brgang naar de der- inde waarschijnlijk kunnen versper- ïts anders ligt het bij Ten, die eveneens in de tweede i van de Europa Cup noeten in Hongarije, n zege op het veel r geachte Budapesti cus, trachten de ide ronde te berei- opa Cup-treffen moet erswoudse club, wat de (betreft, sportief succes I leveren. PR-man Nico van Avanti: „Nor- isproken mag het duel Frankfurt geen proble- Jpleveren, wii zijn ten- «e Europacuphouder. Er in de Duitse team geen *rs van grote naam. En feen dit jaar in West- fnd geen buitenlanders en, wat vorig jaar nog pcht. Het is te verwach- p de teams er niet ster- jzullen zijn geworden", de winstkansen op gebied hoog ingeschat, financiën betreft, zal tffen de Hazerswoudse club waarschijnlijk geen grote winst opleveren. Stolwijk: „In deze fase van de strijd om de Europa Cup zijn de wedstrij den nog niet zo interessant. De Frankfurter Turn- und Sport- gemeinschaft is geen halve fi nalist of finalist van vorige ja ren. Er zal dus geen belang stelling zijn van de televisie. Wel verwacht ik een redelijke hoeveelheid publiek. De com petitie is namelijk helemaal niet spannend, Avanti veslaat de meeste clubs met grote cij fers. Maar bij de Europacup kan er sprake zijn van wat meer tegenstand. De mensen zullen daar waarschijnlijk graag naar komen kijken Heren Voor de heren lijkt het beha len van een overwinning op Budapesti Spartacus onmoge lijk. „Hongarije is een tafelten- nisland bij uitstek. Tibor Kreisz, Rob Turk en Gerard Bakker zullen het heel moei lijk krijgen om een partijtje te winnen'meldt Stolwijk. En dan verklarend: Bakker is in Nederland in opkomst, daar mogen we tegen een zo sterke ploeg nog niets van verwach ten. Rob Turk staat in Neder land aan de top, maar die top ligt toch wel iets lager dan die in Hongarije. Tibor Kreisz zou mogelijk een partij kunnen winnen. Hij heeft onlangs in Hongarije getraind en tegen de spelers van Spartacus trai ningspartijtjes gespeeld. Hij won toen wel, maar hij geeft zichzelf nu weinig kans. Tibor is een verdediger en boven dien kennen ze hem in Buda pest" DIOK IS COMPLETER GEWORDEN: 11 LEIDEN Het gaat goed met DIOK. De Leidse rug byclub voert ongeslagen de ranglijst van de natio nale ereklasse aan en kan morgen alvast een voor schot nemen op de tweede nationale titel. Dan im mers komt de enige echte concurrent voor dat kam pioenschap, Castricum, naar Leiden en als DIOK dat duel winnend afsluit, bedraagt de Leidse voor sprong, in verliespunten gemeten, vier punten. Een aantal dat door DIOK- routinier Dick Altink even in het juiste perspec tief wordt gezet. „Vorig jaar werd Castricum landskampioen en wij tweede. Zij hadden toen drie verliespunten, wij vier. Ik bedoel maar: een verschil van vier punten is, gezien de krachtsver houdingen 'in de huidige ereklasse-competitie, een heel fors verschil". Altink wil een eventuele over winning van zijn team op Cas tricum dan ook zeker als een voorlopige beslissing van de strijd om de titel karakterise ren. Maar, hij blijft ook voor zichtig. „Een zege morgen, be tekent ook dat het gevaar be staat dat de ploeg te gemakke lijk gaat spelen. Dat er een ze kere gelatenheid over het team gaat komen, waardoor je onnodig tegen verliespunten kan oplopen. Daar zullen we wel voor moeten uitkijken. Ook na een zege op Castricum moeten we hard blijven wer ken, scherp blijven", waar schuwt ervaren Altink zijn ploemakkers alvast. Completer Altink gelooft stellig in de kansen van DIOK, morgen te gen de regerend kampioen. „Ik denk wel dat wij gaan winnen. DIOK is in vergelij king met vorig jaar completer geworden, we moeten Castri cum nu wel kunnen hebben". Vorig jaar lukte dat dus niet. In Leiden bleef Castricum de Nederlands titelhouder van 1980 met één punt de baas, op eigen veld werden de Leide- naars vervolgens aanzienlijk ruimer op afstand gehouden en bedroeg het verschil maar liefst twaalf punten. Het feit dat Castricum echter tegen Hilversum en HRC een twee tal misstappen fabriceerde en DIOK tegen de „kleintjes" wel optimaal scoorde, hield de spanning toch nog heel lang in de competitie. Overigens ging Castricum ook dit seizoen al een keer in de fout. Opnieuw was het Hilver sum aat de landskampioen verrassend de baas bleef. „Hil versum is voor Castricum ge woon een hele lastige tegen stander", weet ook Altink. Die voor zijn ploeg, buiten Castri cum om, eveneens nog tot een tweetal lastige partijen komt. „Etten Leur en Hilversum uit zullen voor ons met echt ge makkelijk zijn. Maar nog maals, als de ploeg scherp is en blijft, hoeven we tegen die ploegen geen punten te ver spelen". Zodat de partij van morgen dus ook van Altink het predi- caat kampioenswedstrijd mee krijgt. „Als wij morgen van Castricum winnen, mogen we hardop aan de titel gaan den ken. En we maken gewoon een goede kans op winst. Na tuurlijk, Castricum is de laat ste weken weer wat beter gaan draaien, maar wij zijn morgen voor het eerst sinds lange tijd weer helemaal com pleet". Beter En een compleet DIOK is, zo is dit seizoen al enige keren gebleken, tot veel in staat. Tot meer in ieder geval dan vorig jaar, toen de Leidenaars toch ook al een indrukwekkend 'seizoen draaiden. Altink: „We spelen het spelletje beter dan verleden jaar. We scoren in ie der geval hoger dan vorig sei zoen. Als die machine eenmaal draait, valt-ie door niemand meer te stoppen". Als het Altink en de zijnen ligt: ook door Castricum niet... Dick Altink: „Als we winnen, mogen we aan de titel gaan denken". Stilstaan Je weet het met Zoetemelk natuurlijk maar nooit. Maar toch: menselijkerwijs gespro ken heeft-le nu toch wel z'n laatste wielerrondje gereden, hier in het Leidse. We bedoe len maar: zowel in Frankrijk als in Nederland staan de data van het officiële afscheid he lemaal vast. En dat zijn af spraken waaraan ook een Zoetemelk niet voorbij kan gaan. Hoe fietslustig hij ook nog mag zijn. En: hoe sterk ook. Want die tweede plaats in die klim tijdrit op Mont- juich mag er natuurlijk best zijn... Maar goed, er even vanuit gaand dat op die Spaanse berg het volgende gesprek niet plaatsvond (Raas: „Zeg Joop, toch nog maar een jaartje er bij doen?"; Joop: „Best Jan, hou je dan voorlopig ook nog md/e'gereden, even een plaatsje vrij in de fee. We bedoe- Tourploeg?"; Raas: „Tuurlijk Joop, voor jou altijd") is het tijdperk Zoetemelk in de Leidse dreven nu toch echt afgesloten. En dat is een gege ven waar Wij van Hutspo(r)t best even bij stil willen staan. Met bijgaand plaatje van Joop. Die zelf Joop blijft Joop natuurlijk absoluut niet stil wenst te staan... Trainingsweek In de unieke thuisreisstem ming na de trainingsweek in Tsjechoslowakije, die ze mee maakte met de dames van Datateam Foreholte, krabbel de Adje op een kladje: „Ik zit na te mijmeren in het busje over deze té gekke, leerzame, maar ook vermoeiende reis, over het vreemde Tsjechoslo wakije, over alles waar we om gelachen hebben". Daar ook noteerde 'Jet': „Het was interessant het leven in een Oostblokland mee te ma ken" en moest 'Jackie' kwijt: „Blij toch weer terug te gaan, want oh, wat zijn wij toch vreselijk rijk". Genoemde citaten, verzuch tingen eigenlijk, konden on langs worden gevonden in het clubblad van Datateam Fore holte. Ze komen uit de slotpa- gina van het acht kantjes tel lende verslag in dagboek vorm dat de dames van Fore holte, „handbalprofs voor een week", lieten verschijnen. Trainingsweek (2) Zelden zag de redactie van Hutspo(r)t, die zelf de „zege ningen" van een trainings kamp in het oostblok meer malen mocht doorstaan, zo treffend weergegeven waar om een week leven als een handbalprof iets heel speci aals is en wat nou eigenlijk de „kick" is van een Oost-Euro- pese handbalweek. een „trainingskamper", tallo ze overtuigingspogingen ten spijt, een (licht) gestoorde sportfanaat. Die zo gek is om zichzelf een week lang, drie maal per dag, af te laten beu len. En die daar bovendien tweemaal een etmaal voor in een busie gaat zitten, terwijl hij/zij de reis bovendien gro tendeels zelf betaalt en het hem/haar nog vakantiedagen kost ook. Vandaar dus deze citaten. Want misschien dat de bespie gelingen van Adje, Jet en Jac kie die eigenwijze leken het licht doen zien... Nek Ooit gelezen in het clubblad van Alkmania, maar bepaald nog niet verouderd. Onder werp van het gedicht: het voetbal vroeger en nu: „Nu is de strijd reeds begonnen bij het ver trek. Wat „supporters" moet heten slaat elkaar met een ketting in de nek" Geding Eindelijk, tijdens het kort ge ding dat Leon Vonk aanspan de tegen de KNVB-afdeling Leiden, kwamen we te weten hoe het allemaal is gegaan met de gevoeligliggende. zeer geheimzinnige overschrijving van Vonk naar Rijnsburgse Boys. Zo is het gegaan: Vonk 22 jaar, goede voetballer, werk loos keert terug uit Em- men. Hij meldt zich „wille keurig" aan bij Kasteelclub Sparta. Zoekend naar werk, doet hii al sinds hij de de LTS-schoolbanken verliet, komt hij in contact met be drijfsleider Kurver. Met zijn moeder aan zijn zijde heeft hij, op uitnodiging van Kur ver, een gesprek met de Sijt- hoff-functionaris. Kurver en Vonk verdringen hun geza- melijke hobby en bepalen zich louter tot dat waar Vonk voor komt, werk. Pa Vonk, erg in genomen met de gang van za ken tijdens het gesprek, be dankt Kurver daar 's-avonds telefonisch voor. Het gesprek resulteert in een vakantie baantje voor de maand juli bij het bedrijf van Kurver in Zoetermeer. Vonk wil dan, plotseling, zelf standigheid en verruilt het ouderlijk huis in Zoetermeer per 8 juli voor een apparte ment op het erf van de secre taris van Rijnsburg. Pas dan bedenkt de kersverse Rijns- burger, dat het bij Rijnsburgse Boys voor een goede speler als hij is, prima voetballen moet zijn. Hij vraagt dus prompt overschrijving aan van Sparta naar Rijnsburg. Maar de bond geeft Vonk geen dispensatie. Geding (2) Kijk, zo is het gegaan. En dan is de weigering van de KNVB onterecht, vindt Vonk. Want hij was nog wel naar Rijns- burg verhuisd, al had hij nog slechts vakantiewerk bij Kur ver en zou hij, mocht hij vast werk krijgen bij Sijthoff, in Zoetermeer komen te wer ken. En hij had. ondanks zijn han dicap. eindelijk werk, al ligt dat niet in de buurt van Rijns- burg. Maar het ligt wél weer iets dichter bij zijn „willekeu- rig" gekozen club Sparta, waarheen het rijden vanaf Rijnsburg plots een probleem is. al had hij er bij zijn aan melding bij Sparta geen moei te mee dat hij van Zoetermeer naar Rotterdam zou moeten reizen. Dus onterecht vindt Vonk. Maar of rechter Ha- rinxma Thoe Sloten het daar mee eens is? Faaienoorrd Eigenlijk is het geen nieuws in de werkelijke zin van het woord. Maar ja, Feyenoord Cl komt niet elke dag lang in het Rijndijkse gedeelte van Ha- zerswoude. Vandaar dus toch maar de aankondiging: Ber- nardus Cl - Faaienoorrd Cl, morgenmiddag, 12.30 uur....

Leidse Courant | 1987 | | pagina 17