!cidóc@omattt Parkeergarage reestraat noodzakelijk Fraaie reiswekker STAD OMGEVING - Gesloten wegens overval WEEK EINDE Directeur Stadsgehoorzaal wil functie neerleggen Kr I CeidóeSomarvt ZATERDAG 31 OKTOBER 1987 PAGINA 13 thouder: gesprek legt extra druk op standpunt Shell Ig van voorpagina) Kj De ontmoeting van (ll-directie met vertegen- jgers van 48 gemeenten i Leidse stadhuis is vol khouder P. Bordewijk een bijdrage tot meer ip de oliemaatschappij om Kt Zuid-Afrika terug te krijk trok in die uitleg een jjking met een eerdere eting van de gemeente l met de Nederlandse .istands Bank. Toen werd (■koop van de Zuidafri- i gouden Kruger Rand I orde gesteld. Bordewijk: daarna is de bank gestopt met het verkopen van de Kru ger Rand. Nu wil ik niet direct een verband leggen met de dis cussie die wij toen hadden, maar het is een onderdeel ge weest van de druk die uitgeoe fend werd op de NMB". Bordewijk constateerde dat de deelnemende gemeenten giste ren nogal uiteenlopende stand punten innamen waar het gaat om stappen tegen Zuid-Afrika. Een minderheid van de deelne mers aan de bijeenkomst in het stadhuis bepleitten een „echte boycot" van bedrijven met acti viteiten in Zuid-Afrika. Shell sprak eerder met de ge meenteraad van Amsterdam over zijn activiteiten in Zuid- Afrika. Net als bij die gelegen heid waren de besprekingen in Leiden niet openbaar. Toen daar vragen overkwamen ver klaarde Shell-directeur Van Rooijen aanvankelijk dat Shell daar niet nadrukkelijk om had gevraagd. In Leiden kon beslo tenheid volgens hem niettemin bijdragen tot een betere discus sie. De Amsterdamse woord voerder drs L.K. Breemer (na mens het kabinet van de burge meester) reageerde daar heftig op. Hij verklaarde dat Shell Amsterdam voor de keuze had gesteld van „niet-openbaar, of helemaal niet". fclDEN De bouw een parkeergarage de plaats van het lids Vrijetijds Cen- (LVC) aan de straat is noodzake- om van de Bree- faat een winkelstraat allure te maken, naf het Rapenburg juden auto's naar de mogen rijden, vijl bussen de straat beide kanten in Juden mogen. Dat con- Spdeert het onder- pksbureau Van Hee- vijk in zijn onderzoek de economische (volgen van de proef et de Breestraat. Vol- Van Heesewijk is met de LVC-garage een groot aantal belangen gediend. Het bureau vindt definitie ve afsluiting van de Bree straat alleen zinvol als er meer parkeerruimte komt, als de verbinding van de Breestraat met de Haarlem merstraat wordt verbeterd en het winkelbestand wordt opgekrikt. Verder moet het grote aantal conflicten tus sen bussen en fietsers ver minderd worden. Hoe dat moet gebeuren, geeft het bureau niet aan. Minder bussen zou al een hele ver betering zijn, aldus Van Heesewijk, die echter niet ingaat op de vraag of dat haalbaar is. Uit het onderzoek blijkt dat het totale bezoek per auto aan de Breestraat nauwe lijks verandering heeft on dergaan. De parkeerdruk buiten de singels is toegeno men, maar dat komt waar schijnlijk door het strenge parkeersysteem. De omzet ten van de winkeliers zijn tijdens de proef niet geste gen al zijn er wel uitschie ters naar boven en naar be neden bij. Hierbij spelen landelijke ontwikkelingen ook een rol en bovendien is C&A vertrokken naar de Haarlemmerstraat. Veertig procent van de onderne mers vindt dat de situatie in de Breestraat is verbeterd. Vooral op donderdag en op zaterdag kwamen er veel meer mensen met de bus naar Leiden tijdens de proef. Koudenhoom jachtgebied WARMOND Het recreatie- eiland Koudenhoorn wordt jachtgebied. De fracties binnen de Warmondse gemeenteraad zijn akkoord gegaan met het af geven van een jachtvergunning voor het gebied. Alleen de frac tie van Progressief Warmond is daartegen. De jacht kan echter nog niet van start gaan, omdat de directie faunabeheer van het ministerie van Landbouw en Visserij nog een ontheffing moet geven voor Koudenhoorn. Dit is noodzakelijk omdat het om een niet voldoende aaneen gesloten gebied gaat met veel wateroppervlak ertussen. Nor maal gesproken mag in een dergelijk gebied niet gejaagd wordt. Perspectief voor winkelcentrum LEIDEN Wethouder J. Fase van economische zaken deelde gisteravond mee dat de kans groot is dat het winkelcentrum aan de Kennedylaan kan blijven voortbestaan. De eigenaar van het winkelcentrum legt volgens haar binnen een maand plannen op tafel voor het bedreigde complex. De gemeente Leiden wil samen met de Leidse boekhandels op grote schaal een folder verspreiden waarin Leiden wordt aange prezen als „Boekenstad". Fase zei gisteravond dat het de bedoe ling is dat er ook door het promoten van andere branches zal worden geprobeerd meer winkelpubliek naar Leiden te halen.; Burgemeester en wethouders hebben besloten de directie econo mische zaken van de gemeente te verplaatsen naar het Gulden Vlies aan de Breestraat vanwege ruimtegebrek in het Stadhuis. Volgens wethouder Fase wordt de nieuwe huisvesting duidelijk aangegeven zodat bezoekers geen problemen hebben de directie te vinden. De verhuizingskosten bedragen ongeveer 60.000 gul den. Bij monde van M. Wijnbergen protesteerde de VVD-fractie tegen de verhuizing. „Ik denk dat directies die minder pubheks- gericht werken, beter naar het Gulden Vlies kunnen gaan". pas r OVliSVAl. CESierEN jï WlHKÊL i» jl (lPlH-77 s| Alleen een bordje „Gesloten wegens overval" bij het posta- genstschap annex sigarenwin kel van de familie Spoor duid de er gisteren op dat de zaak in de Johan de Wittstraat in Leiden gisteren voor de vijfde keer in luttele jaren het decor was van een overval. De fami lie Spoor was gistermiddag nog duidelijk aangeslagen door het gebeurde. Mevrouw Spoor ging dan ook niet in op de vraag of de familie nog wel wil doorgaan met de exploita tie van het postagentschap, dat de zaak zo langzaamaan tot een waar mikpunt voor overvallers maakt. Nog maar drie weken geleden werd de vorige overval ge pleegd. Toen kon de 80-jarige heer Spoor senior drie jeugdi ge overvallers verjagen door zelf een vuurwapen te trekken, waarvoor hij een vergunning heeft. De overvallers werden al twee dagen later aangehou den. De overval van gistermor gen is ook snel opgelost. De dader, een vrouw uit Oegst- geest, meldde zich nauwelijks anderhalf uur na de overval bij de politie. Bij het oplopen van het aantal overvallen de po litie sprak gisteren zelfs van de zesde is er slechts één licht puntje. Tot nu toe zijn alle overvallen ook opgelost. FOTO: WIM VAN NOORT it bijdragen van Frank irman, Pieter Evelein, Gelautf en Roza der Veer ïigen goal (1) ■linten scoren, daar draait' et om in de politiek. Want jrie scoort komt in het ieuws, mag zich verheugen ep stemmenwinst en dus poli- eke macht. In Leiden is dat iet anders. De zeven wet- Duderszetels rond de troon in burgemeester Cees Goe- >op lonken naar iedere op- chte politicus. Soms is het ïvreemdend te zien op wel- e manier Leidse politici hun nbitie om daarop in de 'erre) toekomst zitting te togen nemen in daden om- ttten. Dat geldt met name oor de kleine fracties in de lad. Waar grote jongens als PvdA, de VVD en het 'DA zich nogal eens kunnen ïperken tot „inkoppertjes", net voor kleinere broertjes lis D66 en Leiden Weer Ge- illig zaak op te vallen door errassende soli en onnavolg bare schijnbewegingen, emen wij nu eens Pex Lan- enberg. Een jonge, ambi- euze democraat die zijn 1 inwezigheid in de gemeen teraad nadrukkelijk laat blij- en. Altijd alert het vingertje ij de hand om te interrum- m eren, nooit te beroerd om en nieuw idee naar voren te rengen. Zo lanceerden Pex n zijn maatje Jan Hoekema en alternatief voorstel voor «verhoging van de onroe- nd-goedbelasting in Lei en, dat weinig verschilde an het voorstel dat uiteinde- jk werd aangenomen. chouderklopjes van progres- ieve zijde alom. Punt ge il coord dus. fiigen goal (2) Afgelopen week echter wilde Jorgvuldig opgebouwd. Dit- naal was Cees Goekoop het lachtoffer. Cees, zo was Pex vertuigd, deed zijn burge- neesterswerk niet goed. Cees ►esteedde te veel tijd aan ne- enfuncties, die niets met ijn burgemeesterschap te laken hadden. Op zichzelf Jlemaal nog niet zo'n ramp, k Cees' zijn werk daar maar 'iet zo onder zou lijden. En dat deed het wel, wist Pex. Want Cees beloofde voortdu rend haast te maken met no ta's en die lieten maar op zich wachten. En omdat de burger daar tenslotte geen belasting voor betaalt, vond Pex dat Cees de inkomsten van. die baantjes maar in de gemeentekas moest storten. Trouwens, had voormalig wethouder Cees Waal al niet eens geroepen (voordat hij zelf burgemeester van De venter werd uiteraard) dat hij het baantje van Goekoop er wel bij kon doen? Tijdens de behandeling van de begroting voor 1988 trok Pex nog eens aan de bel bij Goekoop. Deze had welis waar een aantal nevenfunc ties openbaar gemaakt die niets met zijn werk als bur gemeester hadden te maken, maar, zo verkondigde Pex ferm, die lijst was verre van compleet. Of Cees die maar even wilde aanvullen. Eigen goal (3) En. wellicht tot zijn stomme verbazing, kwam Goekoop met de ganse santekraam voor de dag: zeven functies die iets met de politie te ma ken hebben en meer dan tien „baantjes" als erevoorzitter en dergelijke. Maar niet na dat hij Pex had herinnerd aan een uitspraak van diens maatje Jan Hoekema. Had die vorig jaar niet verkon digd dat hij, Goekoop, per week wel zestien uur minder kon werken dan de officiële 40? En had hij toen niet óók allerlei nevenfuncties be kleed? Sterker nog, had Hans de la Mar, nu wethouder voor Links Leiden, toen niet geroepen dat Goekoop hoog stens zestien uur per week voor het burgemeesterschap nodig had? Kortom: waar haalde Pex de moed vandaan om hem de verwaarlozing van zijn taak aan te wrijven? Na de tirade van Goekoop keek Langenberg enigszins verbouwereerd om zich heen. Zijn aanval was mislukt en overgenomen door de tegen stander, die de bal middels een gave voorzet voor het Democratische doel bracht. „Ik heb geen enkele twijfel meer, alle functies zijn nut tig!" riep Pex nog snel, maar zijn tegenstander kende geen genade en bracht de Demo cratische defensie dusdanig in verwarring, dat Pex de bal in eigen doel werkte. Wat een mooi doelpunt had moeten worden, werd een troosteloze eigen goal. Scoren gaat Pex soms best aardig af. maar zo lang ook de eigen keeper wordt gepasseerd, moet Pex zo'n mooie wethou derszetel maar even uit zijn hoofd zetten. Handig (1) De begroting van de gemeen te Oegstgeest wordt vanmid dag in een speciale raadsver gadering behandeld. Normaal gesproken begint die begro ting met het befaamde „voor- leesuurtje", waarbij alle par tijen hun algemene beschou wingen, de eerste reactie op de begroting die vooraf op papier is gezet, voorlezen. Dit jaar zal dit ritueel waar schijnlijk achterwege blijven. De algemene beschouwingen werden immers een week ge leden al aan de plaatselijke kranten toegezonden. Zonder het gebruikelijke embargo tot de datum van uitspreken, zelfs met de uitdrukkelijke uitnodiging om maar vooral spoedig tot publicatie over te gaan. „Het is wellicht zelfs aardiger wanneer de burgers kennis kunnen nemen van een en ander voor 31 okto ber, zodat de fracties zich die dag kunnen beperken tot een korte weergave van de be langrijkste punten uit het be toog, waarna de nadruk zal komen te liggen op de beant woording van de vragen door het college", stellen burge meester en wethouders in een begeleidende brief aan de redactie. „Naar we mogen aannemen zal deze werkwij ze zowel voor U als voor de fracties van de politieke par tijen en de burgers prettig zijn en een bijdrage kunnen leveren aan openheid en openbaarheid van bestuur". Handig (2) De openheid die het college nastreeft is voor journalisten inderdaad zeer plezierig, en voor de burgers ongetwijfeld ook. Of de raadsleden het leuk vinden om gedwongen te worden tot een samenvat ting van hun niet meer te wijzigen beschouwingen en te worden geconfronteerd met een nadrukkelijke reac tie van het college is nog maar de vraag. Het is niettemin een handige manoeuvre van burgemees ter en wethouders om het voorleesuurtje te omzeilen. De raadsleden werden bo- Het Oegstgeester college van burgemeester en wethouders bestuurt het „Schip Oegst geest". Soms wordt een wat verrassende koers gevaren. Uit de Begrotingskrant 1987. FOTO: PR vendien verrast met een be grotingsvergadering op hun vrije zaterdag, ter voorko ming van een behandeling verspreid over twee avond vergaderingen door de week. Ook dat zal niet iedereen wellicht even goed zijn uitge komen. Naar verluidt heeft het colle ge voor volgend jaar een nog efficiëntere behandeling op het programma staan: de pers krijgt de complete begro tingsbehandeling van tevo ren in een persklaar artikel vervat toegestuurd met de nadrukkelijke plicht om te publiceren, waarna de raads leden op een zondagmorgen vroeg nog even een kwar tiertje wat moties mogen ko men indienen. Puberaal Een vrouwvriendelijk wan delroute. Volgens de voorzit ter van de Voorhoutse wo ningbouwvereniging, Toon de Groot, wordt die aange legd in de nieuwbouwwijk Oosthout. Hij vertelde dat woensdaga vond aan zijn gehoor op de jaarlijkse ledenvergadering van de woningbouwvereni ging. De Groot liet het niet bij deze mededeling. Hij had enige research gepleegd en in Van Dale gelezen dat onder wandelen ook wel eens ver keren of handelen wordt verstaan. Dit, in combinatie met de vrouwvriendelijke wandelroute en het feit dat de bedenkers van het pad al lemaal mannen zijn, inspi reerde het ex-raadslid tot grootse gedachten. Hij had al een naam voor het „wandel pad": De Jonge Heren-Weg. Een gedachtenkronkel of ge woon puberale dromen van een man op middelbare leef tijd? Het lijkt op het laatste, want De Groot had nog een „grap" voor zijn gehoor. Staatssecretaris van volks huisvesting E. Heerma noem de hij niet bij naam, maar hij betitelde hem als de „staats secretaris met de bi-sexuele achternaam". Misschien moeten Voorhout- se vrouwen 's avonds straks toch maar geen gebruik ma ken van het nieuwe wandel pad als Toon de Groot in de buurt is. Monddood Het is hem weer gelukt. Zon der zich ook maar van wie dan ook laat staan van de rest van het college van B en W iets aan te trekken ging Cees Goekoop deze week weer eens zijn geheel eigen weg. Koos Cees de installatie van het huidige college in 1986 als het moment om te roepen dat hij er genoeg van had in Leiden omdat hij toch niets mag doen, deze week ging het over de Breestraat. Volgens Goekoop moet van de omgeving van de Hoog landse Kerk een aantrekke lijk wandelgebied gemaakt worden, terwijl de auto in de Breestraat weer vrijelijk de ruimte zou moeten krijgen. Verder zou het Noordeinde eenrichtingsverkeer moeten worden. Verkeerswethouder Jit Pe ters kennende moet hij een stevige woede-aanval gehad hebben toen de uitspraken van Goekoop tot hem kwa men. Peters probeert al maanden de Breestraat auto vrij te krijgen om daar de al 20 jaar slepende discussie over de Breestraat eindelijk mee af te sluiten en Goekoop fiets daar vrolijk aan de vooravond van een definitief besluit dwars doorheen. Alsof er geen groot conflict met de winkeliers bestaat, dat ook politiek niet zo makkelijk ligt. Het is dat Jit Goekoop geen spreekverbod op kan leggen. Als hij dat wel zou kunnen, zou Goekoop ongetwijfeld zijn overkomen wat een en kele gemeentelijke afdeling in het verleden is gebeurd: monddood gemaakt, nadat men een journalist te open hartig te woord had gestaan, terwijl het Peters niet uit kwam. LEIDEN Directeur A. de Jong dreigt zijn functie neer te leggen ais er geen geld wordt uitgetrokken voor renovatie van de Stadsgehoorzaal aan de Breestraat. De Jong, die ook directeur is van de Groenoordhallen, zei gis teren tijdens de begro tingsbehandeling dat hij zich „gepakt" voelt door het college, dat geen reke ning heeft gehouden met de begroting die hij heeft ingediend. Vorig jaar was dat volgens hem ook al het geval. De commissie economische aangelegenheden reageerde „geschrokken" op de opmer kingen van de directeur. Wet houder Fase verklaarde achter het standpunt van de directie van de Groenoordhallen en de Stadsgehoorzaal te staan en kondigde aan de problemen voor te leggen aan het college. „Er is duidelijk inbreuk ge maakt op het management van ons bedrijf", zei De Jong. Probleem waarom het draait is het geld dat volgens De Jong nodig is om de Stadsgehoor zaal op te knappen. Vorig jaar zijn de foyer en de toiletten gerenoveerd, maar er moet nog meer gebeuren aan het oude zalencomplex aan de Breestraat. In de begroting van de gemeente Leiden is daar echter geen ruimte voor. „Als het college de begroting had overgenomen die ik heb ingediend, dan had het wel ge kund", aldus De Jong. Op de begroting van de Groe noordhallen moest 60.000 gul den bezuinigd worden. De Jong stelde voor dat bedrag te verhogen tot 91.000 gulden op voorwaarde dat de gemeente de uitgaven van de Stadsge hoorzaal „ongemoeid" zou la ten. Dat laatste is echter niet gebeurd. Op de Groenoordhal len moet extra worden bezui nigd en het tekort op de be groting van de Stadsgehoor zaal moet worden terugge bracht van drie ton naar 250.000 gulden. Vervolgens bood De Jong wet- Geen museum in Stadstimmerwerf LEIDEN Het plan om een museum in de voormalige Stad stimmerwerf aan het Galgewater te vestigen is niet haalbaar. Dat antwoordde wethouder J. Fase van economische aangele genheden gisteren op een voorstel van L. Geradts (PvdA) om in het monumentale pand een Leids Historisch Museum te huisves ten. „Op zich is dat een heel aardig idee, maar ik denk dat vooral de wethouder van financiën graag ziet dat een nieuwe bestemming voor het gebouw wat oplevert", zei Fase. Er moet volgens haar veel worden gerestaureerd aan de Stadstimmerwerf, en de ge meente heeft daar geen geld voor. „Omdat musea geen huur kunnen betalen, kunnen we ook niet kiezen voor de oplossing dat de gemeente de opknapbeurt betaalt en dat geld later terug verdient via verhuuraldus de wethouder. Projectontwikkelaar Erica BV heeft overigens bij de gemeente een plan ingediend voor de vestiging yan congreszalen en ap partementen in de Stadstimmerwerf. Geradts zei gisteren ook dat de gemeente op zoek moet gaan naar een exploitant voor een watertaxi die bezoekers van de Leidse binnenstad kan vervoeren. Alle politieke fracties waren het er gisteren over eens dat de §emeente meer geld in het Evenementenfonds moet stoppen, zo- at de Leidse Lakenfeesten ook volgend jaar weer kunnen worden gehouden. De PvdA wil dat de gemeente de financiële inbreng van het bedrijfsleven verdubbelt tot een maximale sub sidie van 10.000 gulden. Fase noemde dat een „vruchtbare ge dachte". De VVD stelde voor precario-gelden over te hevelen naar het fonds, maar volgens Geradts wordt dan het bedrijfs leven niet gestimuleerd een bijdrage te leveren. ■BEGROTING'871 houder F. Bordewijk van fi nanciën aan geld voor de Stadsgehoorzaal „op te hoesten uit de exploitatie van de Groe noordhallen voor de jaren tot 1992". „Maar daar werd niet op gereageerd", aldus De Jong. „Ik heb nu het punt bereikt dat ik het functioneren binnen de gemeente Leiden niet meer zo zie zitten", zei De Jong. „Ik moet achter een begroting kunnen staan. Op deze manier neem ik geen verantwoorde lijkheid voor de Stadsgehoor zaal. Als er niets verandert, dan geef ik de pijp aan Maar ten en dan ga ik me alleen nog bezighouden met de Groe noordhallen", aldus De Jong, die opmerkte dat hem dat „geen sou" kost omdat hij het beheer van de Stadsgehoorzaal „er maar gewoon bij doet". „Het staat niet eens in mijn taakomschrijving". De Jong merkte op dat „on danks alles" de verhuur van het zalencomplex „perfect ver loopt". Hij vroeg de aandacht voor parkeerproblemen van de bezoekers. Voorts vertelde hij dat ook de Groenoordhal len goede tijden doormaken. Hij toonde zich tevreden over de Leidse veemarkt. Ook is volgens hem deze week het bewijs geleverd dat de hallen aan de Willem de Zwijgerlaan ook geschikt zijn voor muziek uitvoeringen. Woensdag was er een optreden van The New London Chorale die The Young Messiah en The Young Amadeus vertolkte. „Het ma nagement was zeer tevreden en heeft ons verzekerd dat we volgend jaar weer twee van dergelijke produkties in huis zullen hebben", aldus De Jong. Beze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 centimeter. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Nol I Nat Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres Postcode/plaats Telefoon:!voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het atxinnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de reiswekker naar Naam:Voor Adres Postcode/plaats: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 2500 VD Den Haag (postzegel betalen wij). JNZl

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13