De angst achter de glimlach Herbert Dijkstra wint eerste KNSB-marathon UITSTEKENDE START VAN BASKETBALLERS Vissers en ME: „We zitten in hetzelfde schuitje" SPORT CcidócSomunt VRIJDAG 30 OKTOBER 1987 PAi 4\ ACTION SKOATTER PAARD VAN 'TJAAR AMSTERDAM De vierjarige draver Ac tion Skoatter is op de openingsavond van Jumping Amsterdam gekozen tot paard van het jaar, vóór Annetnarie Sanders- Keijzers dressuurpaard Amon en het springpaard Olympic Treffer, die met Wout Jan van der Schans in het zadel een erg goed seizoen had. De merrie Action Skoatter, in bezit van het trio Kruis, Gaastra en Bosscha, boekte dit jaar 23 opeenvolgende overwinningen. De tweede plaats in de Prijs der Giganten, achter Gradus Singing - een draver met een gewonnen prijzengeld van 3,4 miljoen gulden - betekende de eerste seizoensne derlaag voor het snelle Nederlandse dier. Action Skoatter - met als bijnaam de Vlie gende Friezin - is Nederlands recordhou der met een kilometertijd van 1.13,5. Valpartij loopt goed af NOOTDORP Vlak voor de start van de laatste draverij gisteravond op Nootdorp ontstond een aanrijding waarbij de paarden Attica (Jos Oor- thijsen) en Yarkstick Hugo Lange- weg) betrokken waren. Beide paarden raakten hierdoor zonder rijder. De start liet zeker vijftien minuten op zich wachten omdat Attica opnieuw ingespannen moest worden. Bij de nieuwe start waren juist deze twee paarden in een hoofdrol. Attica won en achter Ziggy Spencer werd Yardstick verrassend derde. De grote favoriet Ank Buitenzorg sprong met Wim van Dalen aan de start. Een uur eerder had de vierjarige ruin Arhus Cede met Gerard van Eykekenborg zijn tiende achtereenvolgende over winning geboekt. W5-tips DEN HAAG -- Nu Duin- digt is gesloten zijn zondag middag de W5 draverijen op de baan van Hilversum. Onze W5-tips luiden: W5-1: Belong to Me (6), Another Evento (10), Beau ty Boszorg (1). W5-2: Alpha Chranita (10), Bouguet Guapa (5), Bright Speed (1). W5-3: Acajou K (10), Alfons (5), BZN (8). W5-4: Zinarro A (2), Ambar (11), Ay res Vryennesse (10). W5-5: Zaffra Voltary (7), Vivat Rodney (4), Barja Woldberg (3). Remise Timman BELGRADO Jan Timman heeft in zijn partij voor de negen de ronde van het in ternationale schaak toernooi in Belgrado remise gespeeld te gen de Joegoslaaf Bozidar Ivanovic. De Nederlander, die zwart had, is nu voorlopig alleen eer ste op de ranglijst met zes punten. Nie mand kwam in de eerste zitting van de negende ronde tot winst. Drie duels ein digden in remise en drie partijen werden verdaagd. Nijssen in kwartfinale HONGKONG Tom Nijssen heeft gisteren tijdens het Grand-Prixtoernooi van Hongkong de kwartfinales be reikt. De Limburger zegevierde in de tweede ronde in twee moeizame sets over de Amerikaan Marty Davis: 7-6 Marcella Mesker en Hellas ter Riet slaagden er niet in de kwartfinales van het tennistoernooi in de Amerikaanse stad Indianapolis te bereiken. Mesker verloor van de on bekende Amerikaanse Halle Cioffi (6-2, 6-7, 3-6), Ter Riet verloor van de Amerikaanse Anne Smith: 3-6, 4-6. McEnroe heeft ritme behouden ANTWERPEN John McEnroe heeft zijn wedstrijdrit me ondanks de schorsing van twee maanden door de MIPTC behouden. De Newyorker behaalde gisteravond bij zijn eerste optreden tijdens het niet-ófficiële ECC-toer- nooi in Antwerpen een regelmatige overwinning. De winnaar van de voorafgaande editie versloeg de Argen tijn Martin Jaite in de tweede ronde met twee keer 6-4. AMSTERDAM Een misslag van Lex Cazemier heeft Her- bert Dijkstra gisteren in Am sterdam de overwinning be zorgd in de eerste marathon om de KNSB-beker. De 21-ja- rige schaatser uit Pesse reed in de sprinténde kopgroep van zes man allerminst in ideale positie. Vlak na de laatste bocht zette Cazemier te fel aan. Hij maakte een misslag en Dijkstra zag zijn kans schoon. Hij zette met alle resterende energie aan en passeerde in een verwoestende, lange uit haal nog juist voor de streep twee oudgedienden. Jan Kooi man en Jos Niesten. Het was de tweede zege van Dijkstra in zijn schaatsloop- baan. Vorig jaar won hij even eens op de Jaap Edenbaan een wedstrijd, die halverwege werd afgevlagd wegens nood weer. Op de fiets heeft de Drent meer successen bereikt. Hij behoort al jaren tot de se lectie van André Boskamp, maar reed afgelopen zomer een B-programma. „Ik kreeg na het schaatsseizoen een te rugslag. De overgang was te groot". Dijkstra, voor halve dagen als „chef van de lege dozen" werkzaam bij een pos torderbedrijf in Zwolle, begon de schaatstraining eigenlijk veeL te laat. „Ik ben zeven kilo zwaarder dan ik rond deze tijd zou moeten zijn, omdat ik pas in oktober de training hervat heb. Ik sta ervan te kijken dat ik nu al met de besten mee kon". Dat was eigenlijk niet zo ver wonderlijk. De eindsprint vormde het enige hoogtepunt van een matte schaatsopening, waarin voor 2500 toeschou wers slechts twee demarrages tot een goed einde werden ge bracht. Halverwege pakten Van den Boogert, Kleine en Jonkman na een lang gevecht met het peloton een ronde voorsprong. Tien ronden later werd dit voorbeeld gevolgd door door Niesten, Kooiman, Cazemier, Dijkstra en Manden. Herbert Dijkstra (midden) wint de eindsprint van de eerste KNSB-marathon. Naast hem Lex Caze mier en Piet Manden (links) en aan de andere kant Jos Niesten. Fuchs De Zwitser Tho mas Fuchs heeft gisteravond de eerste internatio nale springru- briek van Jum ping Amsterdam op zijn naam ge bracht. Fuchs was een halve seconde sneller dan de Brit John Whitaker en de Nederlands kam pioen Wout Jan van der Schans, hier in actie. FOTO. ANP Peter Boeve weet van niks UDDEL Peter Boeve is ver baasd over de uitlatingen die Ajax' voorzitter Ton Harmsen gisteravond over hem heeft gedaan. Harmsen liet weten dat Boeve op korte termijn wordt verkocht, maar wilde de naam van de nieuwe werkge ver niet prijsgeven. Boeve zelf zegt van niets te weten. Zoals bekend heeft Johan Cruijff Boeve voor een maand naar het tweede elftal verbannen, omdat de speler in een inter view fors had uitgehaald naar de technisch directeur èn club arts Stibbe. Boeve ontkent dat hij is geïnterviewd, maar er kent wel dat hij die uitlatingen aan de bar in het spelershome heeft gedaan. BRATISLAVA De Neder landse basketbalploeg is de kwalificatieronde voor de eindstrijd van het Europees kampioenschap in 1989 uiste kend gestart. In een volgepak te sporthal in Bratislava be haalde Oranje een duidelijke overwinning op Tsjechoslowa- kije: 86-79. Bij de rust stond de Nederlandse ploeg nog vier punten achter: 44-48. Titelverdediger Griekenland won de eerste wedstrijd. De Grieken versloegen in Saloni- ki Engeland met 107-66. Beide landen zijn bij Nederland inge deeld. Jos Kuipers hield het Neder landse vijftal gisteren in de eerste helft in de race. De boomlange topschutter van landskampioen Den Bosch scoorde in die periode 25 pun ten. Na vijf-minuten had Ne derland al een voordelige mar ge van zeven punten opge bouwd. Die voorsprong gaf het team van bondscoach Harre- wijn echter uit handen. Na zestien minuten namen de Tsjechoslowaken voor het eerst de leiding: 35-34. In de laatste minuut voor het rust- signaal groeide het verschil tot vier punten. Direkt na de rust sloeg Nederland hard terug. Tsjechoslowakije - Nederland 79-86 (48-44): Scores Nederland: Kuipers 35 punten, De Waard 19, Van Helfte ren 9, Hagens 8, Schilp 6. Kragtwijk 4, Van Rootselaar 2, Van Noord 2, Heijdeman 1. Tsjechoslowakije: Ma- Ucky 26, Havlik 14, Brabanec 10. BASKETBAL EK-Kwalificatie Groep A: Tsjechoslowaklje-Nederland 79-86, Griekenland-Engeland 107-66, B: Joegoslavlë-Bulgarije 140-91, C: Spanje-Hongarije 123-63. PAARDESPORT Jumping Amsterdam Nationaal springconcours, tabel A, 1,40 meter, na barrage: 1. Van der Vleuten (Guttecoven) Goldfee 0- 38,20, 2. Van der Ham (Lanaken) Lo- retto Z 0-42,09, 3. Van den Broek (Sevenum) Calloway B 0-47,80, 4. Van Tuyl (Gameren) Saluut 4-38,97, 5. Van de Wetering (Heesch) Al Capo- ne 4-40,26, 6. Punt (Leusden) Okay Jumper 4-40,93, 7. Van der Pol (Eind hoven) Zack 8-39,93, 8. Busser (Vaas- sen) Frohlich 8-41,28. International springconcours, tabel A, 1,40 meter, op tijd: 1. Fuchs (Zwi) Moxa 0-50,00, 2. Whitaker (GBr) San Salvador 0-50,52, 3. Van der Schans (Ned) Valeur D 0-50,76. Tabel A, 1,50 meter, na barrage: 1. Van Paesschen (Bel) Intermezzo 0-34,69, 2. Fuchs (Zwi) Jogger 0-38,06, 3. Blaton (Bel) Aspro Jo 39,38. Koersen van Nootdorp Eerste koers, 1640 m: 1. Chance Enkhulzen (A. v.d. Blonk) 2.21,2- 1.26.1, 2. Cereal, 3. Chlco Rose. Toto: winnend 5,50, plaats 3,00 1,20, kop pel 2,60, trio 96,70. Tweede koers, 2000 m: 1. Bravour B (J. de Boer) 2.51,6-1.25,8, 2. Bailly Marco, 3. Beauty Ricardo. Toto: win nend 6,60, plaats 1,60 1,10 1,20, kop pel 13,90, trio 150,10. Derde koers, 2380 m: 1. Bonheur Westland (G. van Eykelenborg) 3.25,8-1.26,5, 2. Always Nebit, 3. An gel Volente. Niet gestart: Amanda Beltiary. Toto: winnend 3,70, plaats I,60 3,10 3,50, koppel 16,90, trio 434,80. Vierde koers, 2000 m: 1. Zonia Prince (H. Langeweg) 2.46,3-1.23,2, 2. Bonny Marco, 3. Zandy H. Toto: winnend 4,90, plaats 1,50 1,50 2,60, koppel II,50, trio 137,90. Vijfde koers, 2000 m: 1. Zoomer (me). M. Mol) 2.50,3-1.25,3, 2. Aminta Kan dia, 3. Zingaro Hanover. Toto: win nend 13,90, plaats 3,30 2,20 2,10, koppel 62,20, trio 1.004,40. Zesde koers, 2000 m: 1. Ann David (J. Wagenaar) 2.50,0-1.25,0, 2. Ano ther Star. 3. Zorina L. Toto: winnend 1,80, plaats 1,30 2,60, koppel 6,30, trio 30,60. Zevende koers, 1640 m: 1. Yckxs di Robles (A. de Wrede) 2.14,2-1.21,8, 2. Yaffingale, 3. Amiga. Niet gestart: Zilma Vredebest. Toto: winnend 5,20, plaats 2,00 2.40 1,80, koppel 36,10, trio 376,00. Achtste koers, 2000 m: 1. Zodiac Vic tory (M. Pools) 2.44.4-1.22.2, 2. Ver- mano G, 3. Yline. Toto: winnend 3,70, plaats 1,90 2,00 3,10, koppel 25,80, trio 261,40. Negende koers, 2380 m: 1. Arhus Cede (G. van Eykelenborg) 3.15,6- 1.22.2, 2. Yselina Hemmen. 3. Zo Boy Rose. Niet gestart: Yoniet Taxis. Toto: winnend 1,70, plaats 2,20 4,80 4,20, koppel 10,90, trio 98,50. Tiende koers, 2000 m: 1. Zerllne S (C. Imming) 2.45,7-1.22,9, 2. Yshamo !e- rona, 3. Yllucy. Toto: winnend 3,70, plaats 1,50 2,50 1,40, koppel 33,80, trio 389,30. Elfde koers, 1640 m: 1. Boyo France (H. Grift) 2.14,5-1.22,0, 2. Ziggy Spencer, 3. Yardstick. Toto: winnend 9,50, plaafs 2,10 1,40 2,90, koppel 16,00, trio 193.10. TOTALISATOROMZET: f. 279.716.00. SCHAATSEN KNSB-marathon in Amsterdam Heren: 1. Dijkstra, 2. Kooiman, 3. Niesten. 4. Cazemier. 5. Manden, 6. Van den Boogert, 7. Kleine, man. op èén ronde: 9. Van 10. Kramer, 11. Kromkamp, tenberg, 13. Maarssen, 14. 15. Van der Weide, 16. Fei Klein, 18. Schalij, 19. Christo Hopman. Dames: 1. Hoogendijk, 2. 3. Adema. SCHAKEN Internationaal toernooi in B 9e ronde: Marjanovic (Joe). (Sov) afgebroken. Salov (So ric (Joe) afg., Short (GbrH (Joe) afg., Ivanovic (Joe) (Ned)) 1/2-1/2, Hjartarssoi Kortsjnoi (Zwi) 1/2-1/2, (Joe)-Nikolic (Joe) 1/2-1/2. TENNIS Toernooi van Antwerpen Heren enkelspel, 2e ronde: i (Zwe)-Svensson (Zwe) 6-4, McEnroe (VSt)-Jaite (Arg) w Cash (AusFCasal (Spa) 7 Lendl-Leconte 6-4, 7-6 (7-4) Prix-toornooi van Hongkong 1e ronde: Rive (VstFPate (Vsl— plaatst) 3-6, 6-3, 6-3. 2e ron4_ (VstFZivojinovic (Joe, 2e) 7-6Ï( 4. Cahill (Ausj-Muller (Zaf. 7e|A- 6. Saceanu (WdIFEvernden 6-4, 6-4, Fitzgerald (AusFPifJ 6e) 6-1, 7-6, Bates (Gbr)-Rivf 4, 6-4, Nijssen (NedFDavis (V 7-5. L Toernooi van Indianapolis 2e ronde: Ter Riet (Ned)-Hy (lP 6-4, 6-2, Kelesi (VSt. 3eR (Ned) 7-6, 6-3, Hakami (VSt.j der Torre (Ned) 7-5, 6-1, Smiv Molton (VSt, 8e) 6-1, 6-2, (AusFHorvath (VSt. 4e) 7-5, L geeft op. VOETBAL Hongaarse competitie Raba Eto-Pecs 1-1, VideotoiJ gerszeg 4-0, Vasas-Budapest) 2-4, Bekescsaba-Siofok 3-2, h Dozsa 1-0, Szombathely-Debif 0. Kaposvar-MTK VM 0-7, Fe-] ros-Tatabanya 1-1. Stand aarip Ujpest Dozsa 12-17, 2. RabaF 12-16, 3. Haladas 12-15. fS VOLLEYBAL F Eredivisie heren Animo-Orion 3-0 (15-5, 16-14SC Nigel Mansell lichtgewond ii e: SUZUKA De Britse le 1-coureur Nigel Marip vandaag bij de training&j de Grote Prijs van Jaa: het circuit Suzuka gew# raakt toen hij bij een si?i van 150 km/u letterlh bocht uitvloog. Pas nai momenten stapte Manset dwaasd de auto uit erc daarna per helicopter na. ziekenhuis in Nagoyr bracht. Na een eerste i. zoek werden bij de niN twee in de strijd om a reldtitel lichte verwonc aan zijn wervelkolom r zijn rechterbeen vastgesc Voetbal De Algerijnse Madjer speelt volgend val seizoen voor Atletico 1| De aanvaller van FC bekend van zijn doeltre- hakje in de laatste 1 Cupfinale, komt bij A weer naast de Portugees te staan. BINNENLAND CHINEZEN IN DEN HAAG SLACHTOFFER VAN MAFIA DEN HAAG Vier re chercheurs, een brigadier, zeven misdadigers en hon derd doodsbange Chinese restauranthouders. Dit zijn de hoofdrolspelers in een drama dat zich momenteel in de Residentie afspeelt maar voor de meeste Ha genaars volstrekt verbor gen blijft. Sinds een aantal maanden is in Den Haag een nieuwe tria de, een geheim Chinees mis daadgenootschap, actief. On der leiding van een 35-jarige uit Hong Kong afkomstige man heeft deze triade angst en terreur gezaaid. De bende richt zich op Chinezen. In Den Haag zijn dit circa vijf- a zes duizend mensen, afkomstig uit de Volksrepubliek, Hong Kong, Indonesië, Suriname en Taiwan. Door gewapende overvallen, afpersingspraktij ken en geweld worden zij geïntimideerd. De Chinezen in Den Haag zijn bang maar laten die angst tegenover de buiten wereld niet blijken. Zeker niet aan Nederlanders. Die merken alleen maar hun altijd beleef de glimlach op. Volgens Theo Oppelaar, hoofd van Bureau III, de centrale re cherche overvalbestrijding in Den Haag, bestaat de nieuwe mafia-gang uit zo'n 20 25 lie den. Deze week heeft de Haagse politie zeven kopstuk ken van de bende opgepakt. Met deze actie hoopt Oppelaar dat een aantal van hun slacht offers durft te gaan praten zo dat voldoende strafbare feiten boven tafel komen om deze criminelen voor lange tijd ach ter slot en grendel te-zetten. Over het resultaat van de poli- tie-actie wil Oppelaar voorlo pig weinig kwijt. „Er wordt gepraat. Dit is het enige dat ik erover kan zeggen. Want de leiders zijn nu wel uitgescha keld, maar de totale bende is nog niet opgerold en de angst onder de Chinezen blijft". Zelfs Chinezen die nog niets met de nieuwe mafia te maken hebben gehad zijn volgens Op pelaar bang. Een belangrijke reden voor dit collectieve zwij gen is de moord op een gezin in Rotterdam geweest. Dat heeft de hele Chinese samen leving in rep en roer gebracht. Op 11 september werden Mai Wah Tang, zijn vrouw en twee kinderen, van 5 jaar en 7 we ken oud, in hun woning dood gestoken. Oppelaar: „De ontzetting over deze viervoudige moord is groot en heeft alle Chinezen zeer terughoudend en argwa nend gemaakt. Vooral omdat er nog geen enkele relatie met een bepaalde misdadige orga nisatie kan worden gelegd. Na dit misdrijf was het ineens als of alle Chinezen met afpersing werden bedreigd". Of de Haagse triade achter de moord ?it is onduidelijk. Ten slotte zijn er in Nederland meer van deze misdadige orga nisaties actief. Zo worden in Amsterdam Chinese restau ranthouders bedreigd door de Tai Hueng T'jai. Dit is een or ganisatie die ook een groot deel van de heroïnemarkt in handen heeft. Deze mafia- gangs komen niet uit de Chi nese immigranten zelf voort. Daarin verschilt de Chinese mafia heel duidelijk met die van bijvoorbeeld de Italianen in New York. Want in de Ita liaanse misdaadorganisaties zit nog het beschermen van de ei gen bevolkingsgroep in een vreemde en hen vijandige sa menleving besloten. Chinese mafia is veelal „overgewaaid" uit Singapore of Hong Kong. „Acties van deze criminelen betekenen voor de eigen ge meenschap niets anders dan ellende", constateert Theo Op pelaar. Volgens drs. Frank Pieke, chi- noloog en één van de spaarza me Nederlanders die kennis heeft over de Chinese gemeen schappen in ons land, hechten leden van zo'n triade nog altijd sterk aan rituelen en tradities uit het verleden. „Uit de tijd dat triades machtig waren en dynastiën deden verdwijnen. Tatouages, inwijdingsriten, handgebaren horen allemaal bij zo'n geheim syndicaat en maken deze nog mysterieuzer dan zij al is", zegt Pieke. Niet dat het allemaal evenveel nut heeft", constateert hij. „Het is vaak meer een show voor-de leden zelf. Die smaak van ge heime kennis maakt het span nend en spreekt soms Chinese jongeren, die hier tussen de wal en het schip dreigen te vallen, tot de verbeelding". Zo krijgen criminelen uit Hong Kong of Singapore de kans om hier onder Chinezen van de tweede generatie te recrute- ren. Zoals de twee gearresteer de 17-jarigen die deel uitmaak ten van de nu door de politie aangepakte Haagse triade. Op- fielaar: „Zij zijn twee discipe- en die de nieuwe grote baas (in het Kantonees „tai lo") om zich heen had verzameld". Maar achter alle romantiek van geheime kennis en fysieke macht zit keiharde misdaad. Zo zijn inmiddels van de ben de van deze „tai lo" al vijf ge welddadige roofovervallen en een aantal afpersingspraktij ken bekend. Deze afpersingen De 3e etage van Hulshoff Wonen aan het Spul in Den Haag is een waar woondorado van stijl meubelen van overbekende huizen, waar onder AURORA (kasten en wanden) en bench (zitmeubelen) Bij de bijna 100-jarige Hulshoff ver vulden reeds meerdere generaties hun interieur- hartewensen. Onze binnenhuisadviseurs stellen het zeer op prijs, desgewenst, vrijblijven de interieur-ideeën voor u uit te werken. liepen voor sommige restau ranthouders op tot tienduizend gulden per maand. Volgens re chercheur Oppelaar is wat nu bekend is nog maar een fractie van de criminele praktijken van de jongste triade. Maar de rechercheur komt slechts zeer moeizaam aan meer informa tie. „Het vertrouwen winnen van gedupeerde Chinezen kost heel veel tijd. En dan nog. Wanneer wij met een Chinees praten die ons wel dingen ver telt en hij wordt een week la ter als represaille voor zijn los lippigheid inelkaar geslagen, zegt die man rustig dat hij van de trap is gevallen". Volgens Pieke is het niet ver wonderlijk dat Chinezen te genover de politie zwijgen over afpersing en andere vor men van criminaliteit. „Zij moeten niet veel hebben van instituten en autoriteiten uit hun gastland. Het idee dat de politie hen voldoende bescher ming kan bieden leeft niet echt. Daarvan zijn ze allesbe halve overtuigd. Chinezen vertrouwen alleen maar hun familie en streekgenoten. Daar richten zij zich op en de immi granten weten betrekkelijk weinig over het land waar ze verblijven". Tegenover de oorspronkelijke bevolking blijven ze beleefd, vriendelijk maar afstandelijk. Zij hebben hun „gastheren" ook niet echt nodig. Chinezen die naar Nederland komen hebben vaak een aardig be drag gespaard en kunnen met steun van hier wonende fami lie en kennissen aan de slag. Zo beginnen ze bij een restau rant van een familielid te wer ken, met als ideaal om een ei gen zaak te kunnen beginnen. Van hun nieuwe samenleving zijn ze totaal niet afhankelijk. Ook het contact met andere Chinezen is vaak heel mini maal. Frank Pieke: „Chinezen uit de Volksrepubliek, vaak afkomstig uit de stad Wenz- hou, gaan met Chinezen uit Hong Kong (de grootste groep immigranten) net zo afstande lijk om als met Nederlanders. Andere Chinezen, uit Surina me of Indonesië bijvoorbeeld, staan ver van deze twee grote gemeenschappen af. Daarbij speelt het taalprobleem een duidelijke rol. Er wordt meest al alleen een beetje Kantonees (de taal van de Hong Kong chinezen) geleerd om naar vi deobanden te kunnen kijken". FRANS BOTHOF Belastingsysteem schuldig aan groei visserijvloot DEN HAAG - De enorme toename van de vangstca paciteit in de kottervisserij is de laatste jaren groten deels in de hand gewerkt door het belastingsysteem. De fiscus dwong de reders er min of meer toe, steeds betere en grotere schepen aan te schaffen. Tot deze conclusie komt het Land- bouw-Economisch Insti tuut (LEI) na een'onder zoek naar de bedrijfsresul taten in de kottervisserij. Als gevolg van enkele be lastingbepalingen konden de kottereigenaren hun boten jaarlijks maar in ge ringe mate afschrijven. Dit leidde ertoe dat zij flinke bedragen aan de fiscus moesten betalen. Immers, hoe minder aftrekposten men heeft, des te meer men aan belastbaar inko men overhoudt. De meeste reders voelden er echter niets voor, grote delen van hun winst aan de staat af te dragen. Om hieraan te ontkomen besloot menig een de behaalde winst on middellijk weer te gebrui ken voor investeringen in modernisering of voor de aankoop van nieuwe sche pen. VELSEN - „Vijf büssies met jochies maar? Jongens, die kunnen we makkelijk aan". Elkaar via hun vaste mari foonkanaal moed insprekend, zagen zo'n zestig paar visserso gen gisterochtend vlak na ne gen uur vijf blauwe ME-bus- sen traag langs de Kanaaldijk het sluizencomplex naderen. Eén van hen zet enthousiast de aanval in en schiet een vuurpijl af, die ver over het doel richting centrum vart IJ- muiden verdwijnt. Het nieuws over de komst van de politie heeft zich snel ver spreid over de drie blokkades en de vissers wrijven in de handen bij de gedachte aan de komende confrontatie, vastbe sloten als ze zijn geen duim breed te wijken. Het beleid en de persoon van minister Braks vallen via het marifoonkanaal diverse hartige beschouwingen ten deel, waarbij typeringen als „vuile fascist" en „dictator voor een bananenrepubliek" nog tot de meest vriendelijke behoren. Het wordt even stil, wanneer uit het miezerige motregentje nog zo'n twintig ME-busjes op doemen. „D'r komme d'r min sten 150", klinkt het over de marifoon. De vissers voor de Noordersluis gaan collectief aan de scheepshoorns hangen en opnieuw kiezen vuurpijlen het luchtruim. De ME'ers stap pen uit en de meesten van hen hijsen zich in oranje of gele zwemvesten. „Kogelvrij" fluis tert een autochtone IJmuiden- se en trekt resoluut haar twee kinderen mee uit het oorlogs gebied, dat kort daarop voor alle verkeer wordt afgesloten. Opnieuw vuurpijlen, waarop de ME'ers reageren met „oooohh!", applaus en „meer, meer". Via de marifoon houden de vissers inmiddels druk krijgs raad en al snel is een algeme ne gedragslijn bepaald: geen medewerking verlenen, han den thuis houden en rustig la ten wegslepen. Een wat oudere, weldoorvoede visser begint vanaf zijn schip een donderpreek tegen het op de kade opgestelde blauw. Steeds roder aanlopend ver wijt hij de aangetreden jeugdi ge wetsdienaren „nog nooit te hebben gewerkt voor je vre ten", om de vier woorden krachtig vloekend. Enkele van de aangesprokenen draaien zich demonstratief om en to nen de opschriften op de rug zijde van hun zwemvesten: „Wij zitten in hetzelfde schuit je" en „Wij vissen ook achter het net". De nu purper kleu rende visser ziet het ingetogen medeleven niet eens en kon digt aan „iedereen die een poot op m'n schip zet het zie kenhuis in te rammen". Vol gas Voorzichtig probeert een politieagent via een ladder aan boord van een schip te komen. Gekleed in vredestenue en met zwem vesten om staan andere ME'ers op hun beurt te wachten. Brandweer houdt kringwedstrijd NIEUWKOOP De vrijwilli ge brandweerkorpsen van de Rijnstreek houden morgen de jaarlijkse kringwedstrijden in Nieuwkoop. De korpsen van> Hazerswoude, Koudekerk, Lei- muiden, Nieuwkoop, Nieuw- veen. Ter Aar, Woubrugge en Zevenhoven doen mee. De wedstrijd wordt gehouden op het terrein van de firma De Rijk aan de Energieweg 4 en begint om half twee 's mid- De ME'ers klimmen via lad ders aan boord en verspreiden zich over de schepen voor de Noordersluis. De eerste sleep- verbinding wordt getrokken en schiet meteen los. Een an dersdenkende schipper wenst zijn actievoerende collega's via de marifoon hartelijk de on dergang toe en wordt onthaald op een lawine van vloeken en krachttermen. Als één van de vissers geboeid wordt afgevoerd en de vier marine-sleepboten elk een kotter uit de blokkade hebben getrokken, komen de vissers voor de Zuidersluis in actie. „Allemaal naar de Noorders luis", klinkt het over de mari foon. In hoog tempo worden de trossen losgegooid en vol gas gaat het naar het net, De bemanningen van dl litie-vaartuigen en tweelj ningsschepen van de L wacht zien het gevaar nl en snijden de kotters de|, Aanvaringen worden net niet voorkomen. Ee! de vissers slaakt woedel over de marifoon en dr£ gas een politievaartuig uit. r Snel daarna wordt va« eigen gelederen de rof kalmte steeds krachtige van de vissers laat overf rifoon weten, dat de ac< hem betreft z'n doel he* reikt en ter voorkomin ongelukken beter bei kan worden. Hoewel i onmiddellijk de diejf wordt gewenst, krijgt hi' deweg meer bijval. Drier tier en verschillende f woordenwisselingen lai sluiten de vissers hun i staken. Sommigen van tf ren op eigen kracht v» Noordersluis weg, at houden zich stipt aan <f sproken strategie en lati door de marine we/ naar de Haringhaven. Brand Een Volendamse visses vol gas weg uit de blo Overbelasting van zijn! ren leidt tussen de piel een hevige brand in de nekamer. Actievoeren® sers en politie-vaai schieten eendrachtig tt terwijl de ME'ers zich al lunchpaketten wijdei* vrede met de afdruipen! sers is getekend. Een J wetsdienaren: „Ze word zo gepakt als wij en eigei het ontzettend vervelej wij zo gestuurd li worden om lotgenoten! strijden. Het is een heel slag dan wij, maar erj best aardige peren tussej nenkort ga ik met een een dag mee varen."j De vissers op hun beurt! ook wel wat sympathie luiden over de tegenpal beste geven. „Maar die! moesten ze met z'n vod beton.En de ambtl van de AID kunnen oo uit de buurt blijven: weer aan onze vis gaan ze het water in en we hier morgen weer.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 8