f ijn zin niet doordrijven, ook omdat de gemeente zich ermee bemoeien. Er kwam een ander bestuur en de topspelers ten worden verkocht". Scholier ziet bom gooien: *Jk moest dit vertellen" liet de Visser Iven terug li Zuiderpark Zevental heeft lot Oranje in de hand 3°Ï QeidMQomant BETALING IS FANTASIE" Bij th uiskomst Charitou: vrouw naar kraamkliniek Opwinding in Griekse kranten Stadion FC Den Haag optimaal veilig voor 2,5 miljoen Cyprus dient protest in RT VRIJDAG 30 OKTOBER 1987 PAGINA 7 t de Visser vindt dat hij bij Willem II op het gras hoort foto: van eijndhoven 13LLEM II OP BEZOEK BU FC DEN HAAG 3» «cc !i loc ).m3URG Piet de Visser zou met zijn ploeg Willem JJiever een weekje later tegen FC Den Haag willen >!aoen, omdat hij dan kan profiteren van de Europese i jjleeën waarmee het team van Van de Meent onge peld te maken krijgt. Maar in het schema van Jan "fiOfbregts is aanstaande zondag vastgesteld als de dag ï^rop De Visser moet opdraven in het Haagse Zui- irk-stadion. Hij keert dan weer even terug in nalig voetbal-bolwerk dat hij zeven jaar geleden ooien uiterst ontevreden stemming verliet. „De top- jjjfe werden veel te vroeg verkocht", blikt hij verbit- 1 terug. „Het succes dat FC Den Haag nu heeft, rt aan dat ik toen al gelijk had". iorgen treffen de twee nummers vijf van de vaderlandse kompetitie elkaar in Den Haag. Willem II, de Tilburgse waarin De Visser momenteel zijn ziel en zaligheid stort, it op de ranglijst de vijfde plaats van bovenaf in en FC Den heeft slechts vier clubs ónder zich. „Maar het beeld is ver- id". weet De Visser, die voorspelt dat zijn ploeg zondag de handen vol zal hebben". „FC Den Haag moet nog twee Strijden inhalen en ik schat in dat ze op het zelfde niveau h als Willem II", aldus de nog steeds even gedreven 52-jari- jefenmeester. „We hebben respect voor FC Den Haag, maar »r geen schrik. Er zit natuurlijk kwaliteit genoeg in die y. Het verschil is alleen dat zij zich aanpassen aan de tegen- Bier en dat doen wij niet. Nee, ook zondag niet", meldt De aI doordrijven •!||anks zijn vertrek op eigen verzoek, gedaan in april 1980, 50»it FC Den Haag nog altijd een speciaal plekje in in het .njnbaar onverwoestbare hart van Piet de Visser. De super- ^jitieuze vijftiger volgt met plezier de huidige positieve ont ledingen in het Haagse. „Het doet me echt deugd dat er nu meer publiek komt", verkondigt hij oprecht. „Ik heb altijd 'giBzegd dat er in Den Haag enorm voetbal-minded publiek zit. lo'n stad hóórt ook gewoon Europees voetbal te worden ge- pld". Daaraan is De Visser in zijn Haagse tijd net niet toege- Ben, hoewel de voortekenen aanvankelijk uiterst positief wa- B „Ik heb nog nooit zoveel aanbiedingen gehad als toen na ^Europese successen met RWDM. Ik koos bewust voor FC Haag, omdat ik zag dat daar een topteam van te maken i Maar ik heb de kans niet gekregen. Bij FC Den Haag kon jn eerste dienstjaar bij FC Den Haag voerde Piet de Visser earn naar de vijfde plaats in de eindrangschikking, maar aar daarop ging het bergafwaarts. Hoewel zijn contract ei- 7 ijk nog drie jaar doorliep, vroeg De Visser ontheffing, waar- 3 lij verhuisde naar Kerkrade en met Roda JC drie jaar in de 6 op vertoefde. „FC Den Haag had die diepe val niet hoeven en. Ik zat daar natuurlijk niet te snurken en heb onder an- j.e geprobeerd Bram Rontbërg erbij te halen. Maar er kon i eens een salaris voor hem worden betaald. Dat druiste alle- 9ill in tegen mijn principes en daarom.ben ik weggegaan". jjkpaardje 2» inmiddels (voorlopig?) tot staan gebrachte teloorgang van 'I vroegere club heeft volgens De Visser vooral ook te maken J de stichtingsvorm waartoe FC Den Haag voor zijn komst overgegaan. „Het is altijd al een stokpaardje van me ge- st. Een stichting is voor het betaalde voetbal een hele slechte De opbouw moet vanuit de jeugd komen. Toen ik bij AZ léverde dat ook problemen op. Ik ontdekte Sonny Silooy. r die ging naar Ajax omdat hij in Alkmaar niet terecht kon. to heeft FC Utrecht ook Van Basten en Vanenburg moeten fschieten". dat betreft heeft De Visser het in Tilburg zichtbaar beter zijn zin. Bij Willem II, twee jaar geleden nog op de rand faillisement, groeit een organisatie die bijna volledig voldoet het ideaalbeeld van 's lands fanatiekste voetbaltrainer. Drif- jetimmer aan het stadion bewijst nog dagelijks dat Willem II 'eg terug weer helemaal heeft gevonden en vriend en vijand 't er in Tilburg over eens dat De Visser daarin een wezenlijk leel levert. Omdat hij het „nog veel te graag" doet, staat de inische baas nog dagelijks op het veld. Een klus die hij, als ie zou kunnen overlaten aan voormalig PSV'er Adri Koster, hulptrainer. „Welnee joh. Het kriebelt altijd weer. Ik voel superfit en ik hoor gewoon in het gras te staan betoogt hij. ^isser-eigen toont hij zich laaiend enthousiast over zijn hui team, een mengeling van routiniers en nieuwkomers. „Bud ken en Edwin Godee zijn hier weer helemaal opgeleefd. In 'erdediging staan drie jongen gasten, maar met Stafleu er- er gaat het goed". -ui een voorspelling voor zondag wenst Piet de Visser zich vol- goed gebruik niet te wagen, maar wel is hij bereid vooruit inken naar de ontmoeting Young Boys - FC Den Haag. „Ik dat ze er wel doorheen komenvoospelt hij. „Als ze ge centreerd spelen moet het lukken, zeker gezien de gerouti- Jrde verdediging en de snelle aanvallers. Als speler zou ik J op de Europa Cup gokken", aldus De Visser, die verder jhts laat gissen naar het voordeel dat hij daaruit met Willem oopt te putten. R0B LANGEVELD Korthals Altes voor grondige maatregelen BAARLE NASSAU Minister Korthals Altes (justitie) ziet in een pasjesregeling en een betere centrale registratie van voetbalsupporters die van stadionbezoek moeten worden uitgesloten moge lijkheden om het voetbalvandalisme in te dam men. „Ik hoop dat dit incident invloed heeft op de mate waarin overheid en KNVB elkaar op dit punt vinden. Maximale bereidheid tot samenwerking is nodig, anders blijft het een hoop papier zonder ef fect", aldus Korthals Altes. Het incident zal vol gens de minister zeker invloed hebben op de in houd van het rapport over het voetbalvandalisme waaraan de regering momenteel de laatste hand legt en dat over enkele weken aan de Tweede Ka mer wordt gepresenteerd. „Het bewijst eens te meer dat het de hoogste tijd wordt voor grondige maatregelen. De zaak is veel te lang te zachtziiyiig aangepakt", aldus de minister. Overheid wil af van verantwoording DEN HAAG De rijksoverheid wil zo wei nig mogelijk verantwoordelijkheid op zich nemen voor de bestrijding van het voetbal vandalisme. Minister Van Dijk (Binnen landse Zaken) heeft dit gisteren in de Ka mer duidelijk gemaakt. Tijdens het debat weigerde Van Dijk in details te treden over een verdeling van verantwoordelijkheden tussen alle betrokkenen bij de bestrijding van het voetbalvandalisme. Inzicht daarin wil de minister pas over enkele weken ge ven als het kabinet komt met een standpunt over een groot aantal aanbevelingen die het Landelijke overleg voetbalvandalisme (LOV) deze zomer deed. Hij maakte wel duidelijk dat de KNVB en de clubs in het betaalde voetbal verantwoordelijk zijn voor de gang van zaken in de stadions. Amsterdamse politie blijft bij protestactie AMSTERDAM Het bom-incident in de Kuip is voor de afdelingen Amsterdam van de politiebonden geen aanleiding af te zien van de aangekondigde acties volgende week woensdag bij de- Europacup-wedstrijd Ajax- HSV. Voorzitter G. Putman van de Christe lijke Politiebond ACP in Amsterdam zei dit gisteren. De politiebonden in de hoofdstad hebben burgemeester Van Thijn in een brief laten weten welke actie zij volgende week denken te voeren. Putman wil daarover niet meer kwijt, dan dat zij „enig gewicht" heb ben. „Ik kan mii voorstellen", voegt hij er aan toe, „dat de burgemeester op grond van onze mededelingen de wedstrijd verbiedt". De hoofdbesturen van de Nederlandse Poli tiebond en de Algemeen Christelijke Politie bond zijn niet gelukkig met de „wilde" actie van de Amsterdamse leden. ATHENE/AMSTELVEEN Woordvoer der Wim Jesse van de KNVB heeft gister avond de beweringen van de Cyprische voetballer Savvides met klem tegengespro ken. Savvides verklaarde bij terugkeer in Griekenland, waar hij voor AEK Athene speelt, dat de Nederlandse voetbalbond woensdagavond 400.000 gulden heeft aan geboden om de de kwalificatiewedstrijd voor het Europees kampioenschap in Rot terdam na het bomincident voort te zetten. Het elftal van Cyprus zou pas na het aan bod bereid zijn geweest de wedstrijd te her vatten. „Er is absoluut geen sprake van eni ge betaling geweest", stelde ^esse. „Dit is pure fantasie". De KNVB is van plan een klacht in te dienen tegen Savvides. ZWOLLE J.B., een 15- jarige Gymnasium-scho lier uit Zwolle, ging eer gisteren voor het eerst in zijn leven naar een inter. Het werd een voetbalduel om niet te vergeten; voor hem in het bijzonder, voor 55.000 anderen in het Feyenoord-stadion en voor miljoenen bij de buis in het algemeen. „Aan rellen of bommen heb ben we nooit gedacht", aldus scholier J.B., die als één van de twee oogge tuigen in vak F de wer per van de vuurwerkbom kon aanwijzen. Uit angst voor eventuele re presailles wil de scholier, die zelf niet voetbalt maar wel eens bij PEC Zwolle kijkt, zijn naam niet in de krant hebben. Initialen vindt hij voldoende in zijn verhaal óver de bom, die het Nederlandse voetbal op de drempel van een her nieuwd internationaal succes een forse dreun heeft toege bracht. J.B., overeenkomstig zijn aan de Rotterdamse poli tie uitgebrachte getuigenver klaring: „Ik was met mijn va der, mijn geestelijk invalide broer en twee vrienden naar Rotterdam gegaan. We had den kaarten voor vak G. Dat was echter vol en toen zijn we vak F ingegaan. Dat mocht. Wij konden staan op de trap. Er werd veel gerookt en ge dronken. Vlak voor me stond de jongen die vlak na dat eer ste doelpunt van Bosman z'n rechterhand in z'n broekzak stak. Hij haalde een geelgroen voorwerp ter grootte van een tennisbal tevoorschijn". „Ik dacht eerst aan Bengaals vuur, want dat werd links van ons ook afgestoken. Hij draaide echter een stukje van de lont af. In de linkerhand had hij een sigaret. Daar trok ie nog een keer extra hard aan en vervolgens hield hij het puntje ervan bij de lont. Hij stak de lont aan, waarbij hij zich naar mij toe draaide. Ik stond recht achter hem en zag het allemaal. Toen dat ding was aangestoken, haalde hij zijn arm naar achter en gooide die bom ver en hard weg. Als een tennisbal. Ik schat dat hij zeker dertig, veertig meter ver gooide". Grimas „Toen het neerkwam gaf het een enorme klap. Iedereen schrok. Die goser van de bom keek echter om zich heen met zo'n grimas op het gezicht. Triomfantelijk zou het woord kunnen zijn. Ik merkte dat op, maar ook een man naast me. Ik had meteen een schuldgevoel. In de trant van: ik móet dit gaan vertellen. Als ze hem pakken dan kan het Nederlands elftal toch nog verder komen. Een minuut na het gebeurde begonnen men sen achter ons die man te be schuldigen. Ze vloekten tegen hem. Maar voor ons stond een groepje mensen, dat te veel gedronken had en dat dacht beschuldigd te worden. Die wilden vechten. Ik vond dat eentje naar beneden gelopen en op een hek gaan staan. On geveer vijf minuten later kwam de politie, met een man of tien in uniform, en die zijn het onderzoek begonnen. Mijn vader en broer zijn meege gaan met de politie. Mijn pa had gezegd dat ik iets gezien had. Ze hebben mij toen opge roepen via de geluidsinstalla tie. Eerst ben ik naar een po litiewagen gelopen, later ben ik naar de post in de catacom ben gegaan. Ik ben vervol gens door vier rechercheurs ondervraagd in een busje en ik heb een eerste getuigenver klaring afgelegd. Daarna werd ik meegenomen naar een politiebureau even ver derop en daar heb ik door zo'n spiegelruit moeten kij ken". „Ik moest in totaal vier men sen bekijken. Ik herkende de dader onmiddellijk. In vak F was hij me eerst niet opgeval len. Hij had een gemiddelde lengte, 1.75 of zo, wat langer haar in de nek en een ge bleekte spijkerbroek. Hij juichte hard mee met dat doelpunt van Bosman. Alleen was hij in tegenstelling tot de meeste anderen niet als Oran je-supporter uitgedost. Nadat ik hem had aangewezen als de dader, is hii weer onder vraagd en heeft hij tenslotte bekend. Ik heb de getuigen verklaring ondertekend en ben teruggebracht naar het stadion. Ik heb door dat alles de hele wedstrijd gemist. Voor mij was het al met al een ont zettende domper. Normaal ga ik nooit in zo'n risicovak zit ten. Maar bij een interland verwacht je dat toch niet. Ik ben wel even bang geweest. Ik ben vijftien en die jongen die die bom wierp was zeker twintig. Die is toch ouder en sterker. Hij had wel in de ga ten dat ik hem die bom had zien gooien. Hij was even be dreigend, maar er stonden zo veel mensen om ons heen, dat hij toch niets durfde", aldus J.B. Doelman Charitou vlak na het ontploffen van de bom In de Kuip. Met pijn In oren en ogen kwam hij gisteravond thuis. foto: anp NICOSIA Andreas Charitou stapte gisteravond na zijn te rugkeer uit Nederland vrijwel meteen onder de lakens. De 26- jarige doelman van het nationale elftal van Cyprus en Omonia Nicosia, was nog steeds diep onder de indruk van het gebeurde in de Kuip. Klagend over pijn in ogen en oren en een nog al tijd niet geheel hersteld gezichtsvermogen, had hij slechts be hoefte aan rust. Al gisterochtend om zeven uur verliet de goalie in het gezel schap van zijn ploeggenoten het hotel in Rotterdam. Pas gister avond om half zeven landde het vliegtuig op Cyprische bodem, onder meer door een oponthoud van vijf uur in Wenen. In Ni cosia werd Charitou angstvallig verborgen gehouden. Terwijl zijn ploeggenoten hun verhaal deden, werd Charitou naar huis gereden. Om daar te horen dat zijn hoogzwangere vrouw zo juist naar een kraamkliniek was vervoerd. Bankemployé Charitou geldt langzamerhand als een absolute vedette in Cyprus, al kan hij tot nu slechts bogen op vijf inter lands plus de drie minuten in de Kuip. In de vijf voorgaande kwalificatieduels hoefde hij als keeper slechts tien keer de gang naar het net te maken. Een ongekend positieve score voor Cyprus dat, het treffen in Rotterdam niet meegerekend, in 37 kwalificatieduels op vreemde bodem 36 keer verloor, zelf slechts tien keer doelpuntte en liefst 169 tegentreffers moest slikken. Charitou werd de absolute held van de natie, toen hij op 12 april van dit jaar er in slaagde als eerste Cyprische natio nale doelman aller tijden zijn doel schoon te houden in een uit wedstrijd, die meetelde voor een internationaal kampioen schap. Polen kwam toen niet verder dan 0-0. DEN HAAG De buiten landse kranten speculeerden gisteren om het hardst over de straf die de KNVB zal krijgen opgelegd. Met name gebeurde dat in Cyprus, maar ook in Po len en Griekenland, de tegen standers van Nederland in groep 5. De Griekse kranten waren in verhoogde staat van opwinding. Als Nederland met puntenverlies wordt bestraft, wordt de wedstrijd tegen Grie kenland 16 december immers ineens uiterst interessant. De dagbladen in Griekenland wezen op het feit dat een wed strijd niet langer dan dertig minuten mag worden onder broken en dat de Luxemburg se scheidsrechter Philippi on juist is opgetreden. Koppen als „Een hooligan als weldoener" en „Bom brengt hoop" zeiden genoeg. „Hel in Holland" en „Af schuwwekkende avond" luid den vette krantekoppen in de twee Cyprische avondkranten van gisteren boven hun ver slag. „Ze hebben verloren in een hel, maar ze zijn levend teruggekeerd," schreef The Ora (Het Uur). Apogevmatini (Middagkrant) meldde „Ter reur, levens van onze spelers in gevaar". „Het stadion zag eruit als een slagveld voor en tijdens de wedstrijd als gevolg van rookbommetjes en vuur werk". The Ora stelde vast dat Cyprus werd opgeofferd om een invasie van de vandalen op het veld te voorkomen. De beruchte Nederlandse rel schoppers schiepen een ware hel en een ongekend klimaat van terrorisme". In Polen werd eveneens veel aandacht besteed aan het bom incident. „Uitbarsting van voetbalvandalisme". schreef de Sztandar Mlodych. Zycie Warszaway maakte de lezers duizel ijk: ..UEFA zal beslissen welk land er doorgaat". De Trybuna Ludu sprak van een „schandaal in Rotterdam en de Rzeczpospolita omschreef de ontploffing als een „onge kende donderslag op het veld". Ook voor de Poolse televisie was het groot nieuws. Woens dagavond werd de on-1 overzichtelijke situatie in De Kuip tot in details vertoond. OSSNODIGT DOELMAN UIT OSS De Stichting Oss Pro motion heeft doelman Charitou van Cyprus en enkele van zijn naaste verwanten uitgenodigd om naar Oss te komen. Oss re ageert hiermee op het feit dat de bom in de Kuip, woensdag werd geworpen door een 21-ja rige inwoner uit Oss. De stich ting zegt met het gemeentebe stuur van Oss en vele anderen het gebeurde te betreuren. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het sta dion van de FC Den Haag kan voor 2,5 miljoen gul den omgetoverd worden in een, vanuit veiligheid soogpunt gezien, model stadion. Geld voor een, dergelijke operatie is er echter niet. Staatssecreta ris Dees (WVC, sportza ken) heeft dit de Kamer meegedeeld. Dees heeft de Kamer verder bericht dat in het afgelopen voetbalseizoen bij 45 wedstrij den de vérkoop van alcohol is verboden. Alle gemeenten waar een club uit het betaalde voetbal speelt hebben inmid dels in hun algemene politie verordening de mogelijkheid opgenomen om verkoop van alcohol bij wedstrijden te ver bieden. Het afgelopen seizoen werden 72 raddraaiers de toegang tot wedstrijden ont zegd op basis van een civiel rechtelijke procedure. HENGELO Het is voor het Nederlands elftal te hopen dat de stem van voorzitter Alber to Barbe niet doorslaggevend zal zijn bij de meningsvor ming van de tuchtcommisie van de UEFA. Die zal op 12 en 13 november bepalen wel ke maatregelen er moeten worden genomen tegen de KNVB en/of Oranje. De Ita liaan liet nog zeer recent blij ken niet te schromen tot fors ingrijpen. Voor Barbe, in ei gen land praeses van de natio nale strafcommissie, bleek een op het veld geworpen muntstuk, dat Napoli-speler Renica trof, al voldoende om Pisa de 1-0 zege op Napoli te ontnemen. Naast Alberto Barbe telt de commissie in Zurich nog ze ven personen. De Tsjech Vla dimir Petr en de Noor Nicolai Johansen zijn de vice-voorzit- ters, voorts hebben Otto An dres (West Duitsland), Ted Croker (Engeland), Otto De- muth (Oostenrijk), Edgar Obertüfer (Zwitserland) en Josep Vilaseca Guasch (Span je) zitting in het college. Bij het vaststellen van de straf zal de .jury" uitgaan van de rapportage door de Belgische waarnemer Fred Delcourt en de Luxemburgse arbiter Phi lippi. De KNVB kan vervol gens nog in beroep gaan tegen de straf, die over ruim twee weken bekend wordt ge maakt. Volgens René Eberle, op het hoofdkantoor van de UEFA in Bern onder meer belast met de portefeuille tuchtza- ken, hangt het volledig van de mening van het achttal rechters af, wat het Neder lands elftal en de KNVB bo ven het hoofd hangt. Na enig aandringen kan Eoerle zich wel de drie situaties voor de geest halen, die het meest met het bomincident in Rotterdam gemeen hebben. „In 1971 werd Roberto Boninsegna van Inter Milan getroffen door een voorwerp tijdens de uit wedstrijd tegen Borussia Mön- chengladbach. Borussia won met 7-1, maar de wedstrijd werd vervolgens in Berlijn overgespeeld. Toen werd het 0-0 en kwam Inter daarna verder. Twee jaar geleden werd bii Celtic - Rapid Wien een speler geraakt. Aanvan kelijk besloot de tuchtcom- missie tot een 3-0 overwin ning voor Rapid. Celtic ging in beroep en mocht tenslotte het duel opnieuw spelen. En het derde geval", stelt Eberle fijntjes maar zonder bijbedoe lingen vast, „moeten jullie je nog heel goed kunnen herin neren". Doelend op het rotje, dat de keeper van Luxem burg verwondde in de inter land van de UEFA-jeugd te gen Luxemburg, dat uiteinde lijk als winnaar werd ver klaard en de eindronde van het EK in Moskou mocht be zoeken. WILLEM PFEIFFER NICOSIA De Voetbal As sociatie van Cyprus (CFA) zal naar aanleiding van de ge beurtenissen in de Kuip een officieel protest indienen bij de Europese Voetbal Unie (UEFA) en er daarbij op aan dringen de wedstrijd, die Ne derland na een oponthoud van ongeveer een uur met 8-0 won, ongeldig te laten verkla ren. Dat zei Lambros Ada- mou, algemeen secretaris van de CFA, gisteren in Nicosia. Hij zei verder: „Na het ernsti ge voorval waren onze spelers helemaal de kluts kwijt. Jo van Marle, voorzitter van de KNVB en bestuurslid van de UEFA, verklaarde de eis van Cyprus „op zich begrijpelijk" te vinden. Een zegsman van de UEFA deelde mee dat Nederland ge diskwalificeerd kan worden, maar dat het op basis van een precedent waarschijnlijker is dat de 8-0 uitslag in het voor deel van Nederland wordt omgezet in een 3-0 winst voor Cyprus, De Griekse voetbalbond zal zich op korte termijn bij de UEFA melden met een offi cieel. standpunt omtrent het bom-incident in De Kuip. Dat zei woordvoerder Constantijn Kiappe gisteren. Kiappe, een in Nederland geboren Griek, stelde in de eerste plaats, dat zijn bestuur niet per definitie anti-Nederlandse gevoelens heeft. „Het gaat echter om de vraag: moet er een elftal naar de eindronde van het Euro pees kampioenschap met „hooligans", of moet ef een team naar toe zonder die rel- gevoelige supporters". Sombere gezichten bij de KNVB-bestuurders Van der Louw en Van Marle. foto: tjerk heringa

Leidse Courant | 1987 | | pagina 7