Basisinkomen wint langzaam terrein Kostenopgaaf van bouwplannen vaak „aangepast" Opvolging Deng nc steeds niet geregel* Deetman blij met inzet leraren Ceidae Commit VEEL STEUN VOOR VOÜTE WERKPLAATS" START MET BREDE STEUN VO Baan negentig kansarm jongerer BINNENLAND/BUITENLAND VRIJDAG 30 OKTOBER 1987 PAGIS Onderwijs voor volwassenen in de knel DEN HAAG De Raad voor de Volwasseneneducatie heeft ernstige kritiek op de plannen van minister Deetman voor de volwasseneneducatie. Deetman wil dat de scholen voor volwassenen ook cursussen gaan verzorgen die aansluiting geven op het beroepsonderwijs. De Raad voor de Volwassenen educatie maakt er echter be zwaar tégen dat de minister het bestaande onderwijs voor vol wassenen voor de kosten laat opdraaien. Toiletten op proef Tevreden en opgelucht komt de Amsterdamse wethouder voor het be heer van openbare ruim te R.P. ten Have uit het nieuwe openbare toilet naar buiten. Hem viel gisteren de eer te beurt als eerste gebruik te ma ken van een van de twee zelfreinigende openbare toiletten die op het Dam rak zijn geïnstalleerd. Tijdens een proefperiode van drie maanden zal de gemeente kijken naar de mate en wijze waarop het publiek gebruik maakt van deze twee „openbare ruimten". FOTO: ANP AMSTERDAM De meeste Nederlan ders zijn het er mee eens dat de Am sterdamse kinderarts prof. Voüte onge neeslijk zieke kinderen op hun verzoek een euthanasie-poeder meegeeft. Vol gens een Nipo-enquete keurt 69 procent van de bevolking zijn handelwijze goed en twaalf procent niet. Negentien pro cent twijfelt. Daarbij is er geen verschil tussen mannen en vrouwen. Opvallend is dat bij mensen tussen 35 en 44 jaar, doorgaans nog net in of net uit de jonge kinderen, de grootste steun aan Voüte geven (75%). Gekeken naar politieke voorkeur liggen de verhoudingen als volgt: CDA 51% voor-21% tegen, VVD 79-2, PvdA 78-5, D66 82-3, Klein links 86-0, Klein rechts 3-94. Pleidooi voor betere aanpak grote fraude AMSTERDAM Het zou een goede zaak zijn als politie en justitie zich be raden over een intensievere gezamen lijke bestrijding van de grote fraude. De huidige fraudebestrijding heeft veel aandacht voor de kleine fraude en rela tief weinig voor de grote. Deze opvat ting verkondigde de Amsterdamse hoofdcommissaris Nordholt gisteren bij de presentatie van het boek „De papie ren onderneming. Fraude met rechts personen", een handboek voor fraude bestrijding. In plaats van veel geld uit te trekken voor de bijzondere controle door sociale rechercheurs kan volgens de hoofdcommissaris een betere aanpak van de grote fraude miljoenen guldens opleveren. Te weinig bane voor Molukker DEN HAAG De regering fa gens de Tweede Kamer m scheppen van werkgelegenhei Zuid-Molukkers. CDA, V\ PvdA verweten het kabinet in een debat met minister va van Binnenlandse Zaken dat 1 rig jaar toegezegde 1000-bam voor Molukkers nog nauweli de verf is gekomen. De Kani dat daar meer vaart achter wo zet. Het debat moest word schorst omdat Van Dijk als ccm rend bewindsman voor het 1 hedenbeleid niet kon zeggen 1 Zuidmolukkers inmiddels aa baan bij het rijk en in de col] sector zijn geholpen. li (Van onze sociaal- economische redactie) AMSTERDAM Na tuurlijk zou een basisin komen voor iedereen van ongeveer 1400 gulden netto per maand gere kend naar het huidige prijspeil mooi zijn. Voor jong en oud, man en vrouw, alleen wonend en samenwonend, rijk en arm, Nederlander en bui tenlander, met baan en zonder baan, het maakt geen enkel verschil. Maar of het realistisch, haal baar en vooral ook be taalbaar is, is onder de huidige omstandigheden hoogst twijfelachtig. zijn, toch is het niet terecht er dan ook maar het zwijgen toe te doen, zeggen veertien link se en rechtse, politieke en. non-politieke organisaties, on der meer verwant met FNV, CNV, PvdA en PPR. Sinds gisteren beschikken zij over een eigen denk-tank, de in Amsterdam gevestigde Stich ting Werkplaats Basisinko men. Ze verwijzen naar een vorig jaar verschenen rapport van de- Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid waarin het basisinkomen „voor het eerst op hoog ni veau" niet op voorhand afge wezen werd. Dat het basisin komen, dat eigenlijk in zekere zin al bestaat, de staat extra geld zal kosten, is evident. Af hankelijk van de vorm waar in het gegoten wordt, gaat het om bedragen tussen de 80 en 200 miljard, waar overigens besparingen tegenover staan omdat bijvoorbeeld de bij stand geheel komt te verval len en geldverslindende rege lingen als studiefinanciering en huursubsidie aanzienlijk goedkoper worden. De WRR vond het onjuist het basisinkomen op grond van pure financiële overwegingen meteen van tafel te vegen. Er bestaan immers al tal van uit eenlopende (soms aanvullen de) inkomensregelingen voor mensen die geen werk heb ben of die te weinig verdie nen. Waarom dan niet geke ken naar de mogelijkheid die regelingen te bundelen tot één algemene basisregel? De raad, die op een bedrag van circa 700 gulden uitkwam, ad viseerde een en ander grondig eens „door te laten rekenen". Daar is het echter nog steeds niet gekomen; hier wil de werkplaats verandering in brengen. „Onzindelijk" Bij het bepalen van het be drag van 1400 gulden is men ervan uitgegaan dat iemand, die alleen maar over dat ba sisinkomen kan beschikken, „een volwaardig bestaan" moet kunnen leiden. Daaron der wordt niet alleen het hui dige sociaal minimum voor kleding, voeding en huisves ting verstaan, maar ook een maatschappelijk minimum met ruimte voor openbaar vervoer, een bioscoopkaartje, de telefoon, kortom voor soci aal verkeer. De gedachte die er achter schuil gaat is dat volledige werkgelegenheid toch niet te realiseren blijkt. „En als je dan doorgaat met het prediken van het arbeids ethos wie niet werkt, zal ook niet eten, ben je onzindelijk en onzedelijk bezig", zei dr. Sicco Mansholt (79), onver woestbaar PvdA-coryfee en groot animator van het basis inkomen, gisteren op een persconferentie van de eerder die dag officieel opgerichte werkplaats. „Want", vervolg de hij met stemverheffing, „de huidige maatschappij, die dat ethos nog steeds aanhangt, kan het niet eens waarmaken dat er voor iedereen werk is". Anders gezegd: werken mag niet langer een heilig moeten zijn maar „moet mógen". „Mafkezen" De gedachte van een basisin komen, aanvankelijk links-in tellectueel speelgoed van „mafkezen en hemelbestor mers", won de laatste jaren stilletjes aan toch wat meer terrein. Weliswaar eerst nog voornamelijk in linkse krin gen. Maar sinds de PvdA een aparte werkgroep oprichtte om over het basisinkomen na vereniging ermee stoeien, FNV- en CNV-bon- den er meer in begonnen te zien en zelfs de CDA-jonge ren, ontstond er een voedings bodem voor het plan menin gen en opvattingen te bunde len en „iets te gaan onderne men". Dat „iets" werd de eerder genoemde Werkplaats Basisinkomen waarbij zich veertien organisaties met in totaal circa 150.000 leden aan sloten, die elk een vertegen woordiging in het stichtings bestuur hebben. Elke instelling betaalt twee honderd gulden donatie per jaar en daarnaast nog eens de Voedingsbond FNV, maar ook Mensen Zonder Werk, landelijke Bond van Gehandi capten en de Sociaal Juridi sche Afstudeerrichting van de Erasmusuniversiteit. De werkplaats, bijgestaan door een „zware" Raad van Advies, heeft een werkplan opgesteld met als voornaam ste doel het „opstoken van een smeulend vuurtje". Na anderhalf jaar moet naar de mening van de werkplaats vast te stellen zijn of deze aanpak een levensvatbare en richtinggevende bijdrage aan de discussie over het basisin komen zal opleveren. De Raad van Advies, waarin mensen als oud-minister Trip (PPR) van Wetenschapsbe leid, dr. Mansholt, Karin Adelmund (federatiebestuur FNV) en het PvdA-kamerlid Pronk zitting hebben, zal de werkplaats gevraagd en onge vraagd vrijblijvende adviezen en ideeën aanreiken. ED FIGEE EINDHOVEN Ne moeilijk plaatsbare joi hebben door intensieve leiding een vaste baan gen. Dit is het resulta een werkgelegenheidsj in een achterstandsgeb Helmond. Het project deel uit van het landel leid in zogenoemde pro cumulatie gebieden oftewel: stadswijken m scholing, slechte huisv en veel werkloosheid mond ontving een gulden om extra aand; kunnen geven aan de l ding van de werkloo Ons land telt ongeve van dergelijke achten wijken. Er wonen vee derheidsgroepen. Er 2 wijken in 16 gemeent gelden ontvangen in h der van het pcg-beleid DEN HAAG Veertig tot vijftig keer per jaar, zeg maar elke week, wendt hoofdingenieur-di recteur drs. J. Post (55) zich tot zijn chefs op het ministerie van volkshuis vesting met hetzelfde pro bleem: er is een mooi bouwplan bij hem inge diend, maar strikt volgens de regels bezien kan het eigenlijk niet worden uit gevoerd. Toch maar doen, luidt dan het devies. Aldus gisteren voor de parle mentaire enquêtecommissie het relaas van de hoogste amb tenaar van Volkshuisvesting in Zuid-Holland, de man die vorig jaar met zijn „nota-Post" aanleiding werd voor het in stellen van het diepgravend onderzoek door de Tweede Kamer naar de dagelijkse praktijk met bouwsubsidies voor premiehuurwoningen. In die nota beschreef Post het ABP-bouwplan Heydnahof in Rotterdam, waarvoor het pen sioenfonds volgens hem hoge re kosten had opgegeven dan reëel was. Post wilde nu wel eens weten welke beleidslijn hij moest volgen. Directeur-ge neraal Koopman, die volgende week voor de commissie ver schijnt, gaf Post het verlossen de antwoord: kostenopgaven van beleggers worden niet ge controleerd, dat kost allemaal Den Duik: „Ik vond dat vreemd, maar als een hogere binnen de dienst iets beveelt, wat doe je dan als ambtenaar...". Drs. J. Post: „ABP-directeur Masson had mij telefonisch op pitti ge toon gevraagd waarmee ik me eigenlijk bemoeide". te veel tijd en mankracht. Overigens was Post enkele maanden daarvoor al door zijn directe meerdere, wijlen de ambtenaar Van Kesteren, erop gewezen dat controle van be leggersplannen niet tot de cul tuur van het ministerie be hoorde. „ABP-directeur Mas son had mij telefonisch op pit tige toon gevraagd waarmee ik me eigenlijk bemoeide. Even later werd ik door Van Keste ren gebeld, die het wat vrien delijker stelde", aldus Post. Posts nota inzake Heydnahof was ingegeven door cie erva ringen van zijn collega A. den Duik, hoofd van de afdeling nieuwbouw van de provinciale directie van de volkshuisves ting Zuid-Holland, zo bleek tij dens het verhoor van Den Duik gisteren. Deze ambtenaar nam de plannen van de Heyd nahof onder de loep en kwam tot de verbijsterende conclusie dat voor een betrekkelijk een voudige woning liefst 175.000 gulden op tafel moet komen. Den Duik .schrikt zich ka pot", stapt naar plaatsvervan gend HID Van Dijken en zegt „dit is te gek om los te lopen Die houdt hem voor „we mo gen niet controleren", maar Den Duik vindt dat lagere ambtenaren toch een eigen verantwoordelijkheid hadden. Hij berekent tenslotte dat de woningen op z'n minst 20.000 gulden te duur zijn en legt dat neer in een nota die richting Rotterdam gaat en tevens naar het ABP „opdat die later nooit konden zeggen dat ze het niet wisten". Enige tijd later, na overleg met ABP, kreeg Den Duik te horen dat „Zoetermeer" (waar de poot volkshuisvesting van het ministerie zit) de opdracht had gegeven het bouwplan toch door te sturen. „Ik vond dat vreemd, maar als een ho gere binnen de dienst iets be veelt, wat doe je dan als amb tenaar...", zo hield hij de com missie voor. SUSKE EN WISKE DE WOESTE WESPEN (c) Sundaard UltgOTwrlj/Wavwy Production* TILBURG - „De uitkomsten van het onderzoek naar de taakbelasting van leraren getuigen van een grote inzet", zo heeft minister Deetman gisteren verklaard. „Die mag men ook verwachten bij werknemers in de dienstverlenende sector met een hbo- of een wo-oplei- dingsniveau", aldus de minister. Deetman was in Til burg ter gelegenheid van congres „Leraar tot (w)elke prijs?", dat op de universiteit aldaar werd gehouden. Het onderzoeksbureau IVA had in het rapport over de taakbe lasting aangetoond dat veel leraren zich afgeknapt voelen en dat de daadwerkelijke tijd die wordt besteed aan lesgeven slechts 30 procent van de totale werktijd bedraagt. De gemiddelde docent werkt per week tien procent over en in een deeltijdaanstelling zelfs aanmerkelijk meer. D^re knelpunten zijn volgens Deetman niet zozeer het gevolg van tekortschietende arbeidsvoorwaarden, „maar liggen eerder op het terrein van efficiënte tijdsbesteding en van schoolorgani satie". Volgens Deetman is er eenvoudigweg geen geld voor for matie-uitbreiding of salarisverbetering. Eerder was Deetman door studenten met eieren bekogeld, na af loop van zijn bezoek aan de universiteit werd hij via een zij ingang afgevoerd. VERTREK „GROOT LEIDER" NIET ZEKER PEKING Nu Deng Xia oping te kennen heeft ge geven dat hij wenst te vertrekken uit de dage lijkse commissie van het Politburo van de Chinese Communistische Partij, is een enorme strijd om het leiderschap losgebrand. Liao Bokang, partijsecretaris van de provincie Chungking en afgevaardigde op het der tiende Partij Congres, dat op het ogenblik in Peking wordt gehouden, li°t op een perscon ferentie weten dat de kwestie van de opvolging nog niet is geregeld. Hij zei en gaf daarmee even een vluchtige blik achter de schermen van de kandidaatslobby dat „aan beide kanten moeite wordt gedaan, door kameraad Deng en door de afgevaardig den, om te overtuigen en over tuigd te worden". De vier provinciale leiders op de persconferentie werden door een Amerikaanse journa list gevraagd hoe zij tegenover Dengs voorgenomen vertrek stonden en hoe zij zouden stemmen. Zhao Baojiang, bur gemeester van de industriestad Wuhan, verklaarde zelf er nogal moeite mee te hebben om Deng te laten vertrekken. Maar hij voegde daar aan toe dat Deng „een heel belangrij ke reden" had aangevoerd voor ziin vertrek. Verder wil de hij hierover niet uitweiden en zei dat hij nog aan het overwegen was welke positie hij zou innemen. De stemming over de samen stelling het Centraal Comité zal op de laatste dag van het congres, aanstaande zondag, plaatsvinden. De commissie zal dan tevens het nieuwe Po litburo en andere leidende personen kiezen. Afgelopen dinsdag werd aangekondigd dat de verkiezingen voor het eerst door middel van een ge heime stemming zouden ge schieden en dat er ook iets meer kandidaten dan beschik bare plaatsen zouden zijn. Verjonging Deng, die deze zomer 83 jaar is geworden, heeft tegenover buitenlandse bezoekers her haaldelijk de wens te kennen gegeven zijn plaats in het vijf leden tellende beleidsbepalen de Permanente Comité van het Politburo en zijn voorzit terschap van de Centrale Ad viescommissie, een invloedrij ke groep van oud-leiders, op te geven. Er werd al geruime tijd voorspeld dat hij aan het eind van het congres zijn functie zou neerleggen. Aangenomen ^>5 Deng Xiaoping wordt dat hij wel het voorzit terschap van de Centrale Mili taire Commissie zal behouden. Al vanaf het begin van het Partij Congres, afgelopen zon dag, kwam naar voren dat de verjonging van de partijleiding een minder prominent aan dachtspunt was dan het daar voor altijd geweest was. Ook werd meteen duidelijk dat Deng inmiddels al de titel van een „groot leider" heeft ver worven; een toevoeging die hem in het rijtje van belangrij ke personen direct achter Mao Zedong schaart. In de inleiding tot het ope ningsverslag schreef Zhao Ziy- ang, de waarnemende secreta ris-generaal, dat Deng „een belangrijke bijdrage had gele verd aan de formulering en de ontwikkeling van de huidige politiek". Dit werd toegeschre ven aan „zijn onverschrokken heid in het ontwikkelen van de marxistische theorie, zijn realistische benadering, zijn onschatbare ervaring, zijn vooruitziende blik en scherp zinnigheid". De dag daarna verscheen een foto van hem en een aantal andere bejaarde leiders in de officiële krant „People's Daily". Daaruit kan afgeleid worden dat het nog helemaal niet ze ker is of Deng inderdaad ver trekt. Het zou kunnen dat Deng zelf besluit zijn positie in het Politburo aan te houden, uit bezorgdheid dat zijn beleid van politieke herstructurering zal stranden. Het is ook moge lijk dat de andere bejaarde lei ders niet bereid zijn Dengs voorbeeld te volgen en hem eveneens proberen over te ha len om te blijven zitten. Een derde mogelijkheid is dat de jongere leiders zijn vertrek niet zullen toestaan, omdat ze bang zijn aan gezag te zullen inboeten als Dengs steun weg valt. Het schijnt dat zelfs Zhao Ziy- ang moeite heeft zijn ge doen gelden in bepaaldi vincies waar hij gezien als een over het paard kwast. Sommigen ge zelfs dat hij het zond openlijke steun van Den lang zal uithouden als le Andere leiders die Deng tieke hervormingen voa een vastgestelde ami mijn voor partijfunctie sen, scheiding van part regeringsfuncties en eet mindering van het aanta tijcommissies vrezen zowel hun eigen carriè de voorgestelde beleidsli vaar lopen als Deng u beeld verdwijnt Overigens lijkt ook ov opvolging van Zhao al mier onenigheid te b Gisteren werd bekem Zhao voorlopig zal aan! van premier tot het Nat Volkscongres in mei komt. Algemeen werd nomen dat Zhao als pi zou worden opgevolgd een waarnemend premi het Volkscongres een t Eremier heeft aangewen >i Zemin, een andere vaardigde, sprak tijde persconferentie de ha dat Deng, ook al zou b terugtrekken uit de belt palende gelederen van d tij, nog steeds actief ze ven in 's lands politiek leidende rol zou blijvei vullen. De voortdurende contn rond Dengs vertrek wijt dat veel mensen met e< dende positie bang zip baan te verliezen als vertrekt. En de strijd om het pat derschap is nog steeds ni slist, terwijl de helft va dertiende partijcongrt voorbij is. MARY DEJE (c) The Times, 1

Leidse Courant | 1987 | | pagina 4