VasT CDA dreigt met eigen plan basisverzekering Rood licht Goed iomgooier kan intig jaar ^1 krijgen „0010 16-0410 ALS KABINET ER NIET UITKOMT Ontvoerders moeten foto Heijn sturen ïvardnadze _aat et Reagan er top Europees Parlement blokkeert kwart miljard voor Nederland Dollar maakt zachte landing Bouvier grijpt drie geitjes j^eicUa ©oma/nt Vrijdag 30 oktober 1987 79e jaargang no. 23949 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND UitgaveWesterpers,behomdelotSijthollPere. Apothekersdijl 34,2312 DDLeiden.Postbus 112300 AA.tel.071-122244. Voor abonnementen:071-313677.Giro 103003. Bank:Amro-BankN.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas. Chefredacteur Wim Buiiteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. betaling), kwartaal f. 68,93, jaar f. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)f. 0,64 per mm. kleintjes f. 0,45 per mm.Losse nummers f 1,10. Af en toe zon en droog. In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Minimumtemperatuur, ca. 7, middagtemperatuur ca. 13 graden. Zwakke tot matige zuidoostenwind. Geleidelijke overgang naar schraal weer. Zon op: 07.33, onder: 17.13; hoog water Scheveningen: 10.02 en 22.45, laag water 5.00 en 17.37. Zaterdag 31 oktober bij deze krant de bijlage ■ERDAM De 21- man uit Oss die jsdag bij de voetbal land Nederland-Cv- ien bom op het veld |e, wordt geen poging todslag ten laste ge- maar „het teweeg ;en van een ontplof- aarbij levensgevaar rtjchten is". Daarvoor ij maximaal vijftien gevangenisstraf krij- laast wordt hij beschul- -an „het vervaardigen in bom", waar volgens iurwapenwet vier jaar [enisstraf op staat. e Rotterdamse 'ficier van justitie mr. imson-Geerlings is de um-gevangenisstraf »n gecombineerde ten- ;ing twintig jaar. De er is vanmorgen leid aan de officier istitie. Bij de Rotter- politie zijn inmiddels Jen dreigtelefoontjes gekomen van voetbal lers die de verdachte eens even koud zouden n". Ondanks het zwij- fan de politie weet de bevolking al lang om het gaat. Het betreft SdS.* woonachtig bij zijn pr. John S. bezoekt re- Ijtig voetbalwedstrijden daarbij al enige keren Ider meer bij PSV in king met de politie ge- Cypriotische voetballer George Savvides heeft tegen Griekse verslaggevers ver klaard dat de getroffen doel man door „verschillende Ne derlanders" een bedrag van honderdduizend Cyprioti sche ponden (ongeveer een half miljoen gulden) is aan-, geboden. Voor dat geldbe drag zouden de Cyprioten de wedstrijd hebben moeten uit spelen. Burgemeester Peper van Rotterdam heeft in reactie op het bom-incident gesugge reerd de hele voetbalcompe titie stil te leggen als het voetbalvandalisme geen halt kan worden toegeroepen. Pe per, die het voetbal „niet hei lig." noemt, ziet dit als een „uiterste middel om tot rust te komen". De Rotterdamse burgemeester weigert overi gens supporters van Aber deen volgende week woens dag tot de Kuip toe te laten, als de Europa-Cupwedstrijd tussen de Schotse club en Feyenoord wordt gespeeld. De wedstrijd Ajax-HSV gaat, als het aan burgemeester Van Thijn van Amsterdam ligt, woensdag gewoon door. Het passagebureau HPB in Hoorn, dat gespecialiseerd is in supportersreizen, is zo ge schrokken van de incidenten van de afgelopen dagen, dat het overweegt definitief te stoppen met het vervoer van voetbalsupporters. Volgens eigenaar Peerdeman is het nu al zeker dat veerboten geen voetbalfans meer zullen vervoeren. Pag. 7: Cyprus dient pro test in Vliegende start De beroemde marathon van New York kent ook aanstaande zondag weer duizenden deel nemers, onder wie veel Neder landers. Deze groep van 250 atleten werd gis teren op Schip hol op feestelijke wijze door KLM aan boord ge haald. FOTO: ANP Jongetje stikt bij spelen in zandhoop BOSKOOP De 7-jarige Ro- mijn de Jong uit Boskoop is gisteren bij het spelen in een zandhoop om het leven geko men. Bij het graven van een geul is hij onder het zand te recht gekomen en gestikt. De iongen werd gisteravond om half zeven gevonden door zijn vader die hem ging zoeken omdat zijn zoon niet thuis kwam voor het eten. Het on geluk gebeurde niet ver van de ouderlijke woning aan de Messe in Boskoop. SPUGENDEJONGENS VEROORZAKEN DODELIJK ONGELUK ASSEN - Spugende jongetjes hebben gistermiddag in Assen een botsing met dodelijke af loop veroorzaakt. De jongens stonden boven een fietstunnel naar de fietsers beneden hen te spugen. Een 12-jarig jongetje week uit om te voorkomen dat hij geraakt werd, maar botste daardoor tegen een bejaarde fietser. De man viel met zijn hoofd op het wegdek. Hij overleed vannacht in het zie kenhuis. De spugende jonge tje? zijn bekend, maar volgens de politie formeel niet schul dig aan het ongeluk. Visserij op schol gesloten DEN HAAG Minister Braks van landbouw en visserij heeft de visserij op schol met in gang van morgen geheel gesloten. De minis ter heeft dit besloten omdat het Nederlandse quotum voor de Noordzee en Noorse Zee, 64.700 ton, volledig is opgevist. Vorige week maakte de minister tijdens overleg met de vaste kamercommissie al melding van de op handen zijnde sluiting. Mede door ingrijpen van de Europese Commissie in Brussel komt de sluiting eerder dan aanvankelijk werd verwacht. Op last van de Commissie moest 14.000 ton schol, die de vissers hadden opge geven als gevangen in de Sont en Skagerak, op het quotum voor Noordzee en Noorse Zee worden geschreven. De Commissie had bij navraag bij de Deense overheid te horen ge kregen dat zij in Sont en Skagerak niet of nauwelijks Nederlandse vissers had gezien. Pag. 6: Vissers en ME in hetzelfde schuitje (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Als het kabinet geen overeen stemming weet te berei ken over een basisver zekering voor de volks gezondheid, zal de CDA-fractie in de Tweede Kamer zelf met een wetsvoorstel ko men, zo heeft het CDA- kamerlid Lansink giste ren verklaard. De VVD heeft hier boos op gere ageerd, de PvdA zal het voorstel steunen. VVD-fractieleider Voorhoe ve noemde het „hoogst on gebruikelijk" dat het CDA, terwijl het kabinet nog be zig is met het bespreken van de zaak, al dreigt met een eigen wetsvoorstel. Vol gens Voorhoeve heeft hel kabinet nog enkele weken nodig voor het formuleren van een standpunt over dit centrale punt in de voor stellen van de commissie- Dekker. Met een basisverzekering zou het onderscheid tussen ziekenfondsen en particu liere verzekeringen wegval len. De VVD is er vooral te gen dat het grootste deel van de premie naar draag kracht geheven moet worden. Hogere inkomens moeten dus meer premie gaan betalen. De huidige ziekenkostenverzekering werkt met vaste premies, ongeacht de hoogte van het inkomen. Het CDA, ge steund door premier Lub bers, wil slechts de inko mens boven ongeveer 65.000 gulden van de basis verzekering uitsluiten. Maar ook enkele CDA-mi- nisters (Ruding, Van Dijk en De Koning) wijzen de basisverzekering nog af vanwege de gevolgen voor de overheidsuitgaven en de ambtenaren. Het kabinet vergadert nu al enige weken over de zaak zonder tot overeenstem ming te komen. Gisteren eiste PvdA-fractieleider Kok dat premier Lubbers volgende week duidelijk heid verschaft over de zaak. Dat verzoek wordt door het CDA gesteund. In het tv- programma Den Haag Van daag zei Kok dat zijn partij het CDA-plan voor een ba sisverzekering zonder de hoogste inkomens zal steu nen. De PvdA acht een to tale volksverzekering nu onhaalbaar. Zowel Kok als Lansink ver klaarden dat de voor 1988 voorgestelde bezuinigingen op de volksgezondheid, zo als de invoering van een ei gen bijdrage van 25 gulden bij verwijzing naar de speci alist en het weghalen van tandartskosten uit het zie kenfonds, niet kunnen doorgaan zonder basisverze kering. Het afwijzen van deze plannen slaat een gat van 600 miljoen gulden in de rijksbegroting. HAARLEM De familie van de 52 dagen geleden ontvoerde Ahold-topman Gerrit Jan Heijn heeft vandaag opnieuw contact gezocht met de ont voerders. Dat blijkt uit een nieuwe boodschap van „Jo- han" aan „Maria" in een aan tal dagbladen. Een woordvoer der van Ahold bevestigde voor het eerst openlijk dat deze advertenties van zijn be drijf afkomen, maar hij wilde niet ingaan op de inhoud er van. Ook de politie handhaaft de informatiestop. In een ad vertentie een week geleden werd de ontvoerders gevraagd om een levensteken van Heijn. Uit de nu verschenen bood schap zou kunnen worden op gemaakt dat daarop een ant woord binnen is, maar dat dit onbevredigend wordt geacht Verlangd wordt nu een kleu renfoto van Heijn met een re cente krant. Ahold heeft besloten weer op televisie reclame te maken voor de Albert Heijn winkels. Er wordt wel extra gelet op de toonzetting van deze commer cials. In de krante-adverten- ties van AH is het gebruik van slogans weer teruggekeerd. I 1INGTON - De Russi- unister van buitenlandse i Sjevardnadze zal later tag met president Reagan I jn ambtgenoot Shultz g voeren over een nieu- ussisch-Amerikaanse top. 1 klnadze kwam vannacht pshington aan met een t op zak van partijleider "i tsjov voor president D U. toud van die brief is nog 3 end. Vermoed wordt dat Gorbatsjov een da- foorstelt voor een top p het INF-akkoord kan 3 n ondertekend. Ook zou I n drastische verminde- r Van de strategische wa- bepleiten. Volgens be- i 3 uit Moskou zou de a voor een top al rond zou de ontmoeting zijn steld voor begin decem- 1 Washington heeft dit ont- 5: Knallende ruzie rond a tsjov 3NSBURGER «ttONGELUKT Jn: HAAG Een 30-jarige ^obilist uit Rijnsburg is irgen op de Leidsestraat- Den Haag bij een onge- i het leven gekomen. ;en zagen de man om ïer kwart over zes met snelheid richting Den rijden. Tijdens een in- p^anoeuvre ter hoogte ver- ij de macht over het iijn auto sloeg over de amde twee masten en door de middenberm laar de andere weghelft, vlucht werd het slacht- uit zijn auto geslingerd, op slag do< gtyADVERTENTIES O- autoverhuur PRANCE RS grfuur van lux* auto's en per- tenbusjes vanaf 30.- p.dag. -bfDSTRAAT 104 - LEIDERDORP Tal 071494040 i Op 2 november a.s. verandert (bemiddeling in efoongesprekken door Ie PTT-telefoniste) in (óók gratis), tt telecommunicatie Inwoners van een bejaardentehuis In een voorstad van Nantes houden shawls voor het gezicht, wanneer zij het pand in verband met een enorme brand in een nabijgele gen kunstmestsilo, moeten verlaten. In totaal werden zo'n vijftigduizend mensen geëvacueerd, van wie het meren deel gisteravond laat weer naar huis kon terugkeren. Door de brand in de silo. vermoedelijk onstaan na kort sluiting, was een wolk ontstaan met giftige chloor- en am- moniakdampen (zie inzet). De brandweer Is zes uur aan het blussen geweest. FOTO: AP STRAATSBURG BRUSSEL Het Europees Parlement heeft gisteren de terugbetaling geblokkeerd van ruim 250 mil joen gulden uit Europese fond sen aan Nederland. Deze ver goeding voor de kosten die Nederland maakt door voor de Gemeenschap douanerechten te innen, zou niet overgemaakt mogen worden zo lang er geen EG-begroting voor 1988 is in gediend. Volgens het Nederlandse par lementslid Pam Cornelissen (CDA), die brede steun kreeg voor dit voorstel, is het onzin nu al geld te reserveren voor Nederland terwijl de ministers niet eens in staat zijn met een begroting te komen. „Mis schien zal nu druk op de raad worden uitgeoefend om toch nog voor een begroting te zor gen". De ministerraad kan be sluiten het geld volgend jaar alsnog te betalen, maar moet zo'n besluit dan wel met alge mene stemmen nemen. In juli ging de Nederlandse re gering er onder protest mee akkoord voor de tweede helft van dit jaar de inningskosten op invoerrechten kwijt te schelden, maar wel opde voorwaarde dat de inningskos ten die ons land nog tegoed heeft in januari 1988 worden terugebetaald. AMSTERDAM - De koers van de dollar is vanochtend in Amsterdam anderhalve cent gestegen tot 1,96 gulden. In New York was de dollarkoers gisteravond al omhoog gegaan en ook Tokio noteerde vanochtend een stijging. De effectenbeurzen in het Verre Oosten rea geerden meteen met een fikse index-stijging. Dank zij koopjesjagers en een hogere dolar- koers sloot de Dow Jones-index gisteravond 91,51 punten hoger. De beurzen putten moed uit de afgelopen twee dagen waarin een zekere stabiliteit is ontstaan en de dollar, dank zij aanhoudende interventies van de centrale banken van Japan, de VS en Europa, op de wereldmarkten een zachte lan ding lijkt te maken. De koersval van de dollar werd in gang gezet doordat Delors, voorzitter van de Europese commissie, zich woensdag liet ontvallen dat Washington bereid de dollar wil laten wegglij den tot 1,60 mark. Zijn opmerking werd felbe- streden door de ministers van financiën in Eu ropa, Japan en Washington. Zesde overval op Leids postagentschap LEIDEN Op het postagent-' schap en sigarenwinkel van de familie Spoor aan de Johan de Wittstraat in Leiden is van morgen even voor half tien voor de zesde keer een overval gepleegd. De dader die met enige duizenden guldens aan de haal was gegaan, is even la ter door de politie aangehou den. Het ging om een 25-jarige inwoonster van Oegstgeest, die zich tegen elf uur op aandrang van een kennis vrijwillig bij de Leidse politie meldde. De overval van vandaag werd gepleegd door iemand in een geruite jas met een bivakmuts op, waarbij aanvankelijk on duidelijk was of het om een man of een vrouw ging. Na bedreiging van winkelier Spoor junior met een pistool, werd een greep in de kassa ge daan. Zij ging er op een fiets vandoor richting Vogelbuurt. De fiets en wat kledingstuk ken werden al zeer snel bij de Rijnsburgerweg teruggevon den. Ruim drie weken geleden was de vorige overval. Toen kozen de drie daders het haze- pad nadat de tachtigjarige Spoor senior zelf een vuurwa pen waarvoor hij een ver gunning heeft trok. Geen koude start dank zij druppel nitroglycerine LYON Een enkele dagen geleden gestorven inwoner van het Franse dorpje Meyzieu heeft 25 jaar lang nitroglycerine gebruikt om de motor van zijn auto op gang te brengen, als deze bij koud weer niet wilde starten. Nabestaanden van de overledene kwa men tot die ontdekking, toen zij in zijn garage een fles met deze uiterst explosieve vloeistof ontdekten. Zij herinnerden zich dat de man zo'n 25 jaar geleden gewag had gemaakt van een „won dermiddel", dat hii van een vriend had gekregen. Deze had hem op het hart gedrukt dat hij er „absoluut maar één druppel" per keer van mocht gebruiken. Een van de familieleden, die wist dat nitroglycerine al door stoten kan exploderen, waarschuwde de politie. Die haalde er de explosievenopruimingsdienst bij. Deze zette de omgeving af, bracht het spul met de grootste om zichtigheid naar een terrein buiten het dorp, waar het tot ont ploffing werd gebracht. De explosie liet een indrukwekkend gat in de grond achter. WASSENAAR Een 2-jarige bouvier van een bewoner van de Wassenaar Obdamlaan in Wassenaar heeft gisteravond laat drie dwerggeitjes in buik en nek gebeten in een weiland bij de Dirk de Raetlaan. De hond werd uitgelaten door een oppas. Zij alarmeerde de politie toen het dier ontsnapte. Vier agenten wisten de bouvier te vangen en dreven ook de geit jes bij elkaar. Die werden door een dierenambulance naar de veearts gebracht, die hen behandelde. De eigenaar van de hond krijgt een proces-verbaal. Fietsers mogen straks misschien ongestraft rechtsaf door rood licht rijden. En voetgangers mogelijk bij rood licht oversteken. Het is alleen nog maar de vraag of minister Smit-Kroes deze - en nog wat andere - maatregelen er wel door krijgt. Er zitten immers heel wat haken en ogen aan en het is een publiek geheim, dat allerlei extra voorzieningen, die nog moeten worden getroffen, wel 120 miljoen gulden lcunnen gaan kosten. Vandaag vindt u in de Leidse Couant de hele problematiek in een helder artikel verwerkt. En hoe het ook met dat rode licht mag aflopen, van ons krijgt u - als u de Leidse Courant nog niet kent - veertien dagen lang groen licht om onze krant gratis op proef te lezen. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1