Schimmelziekte bedreigt Noordwijkse naaldbossen PvdA/PPR: „College Lisse geeft te weinig informatie" Warmond verdeeld over nieuwe sporthal dosa stopt en acties katwijk garandeert verhuis- ergoeding Molenwijk-Noord OMWONENDEN WILLEN HOUTBEDRIJF STOPPEN PAS NA ACHT JAAR EEN HUIS Katwijk stemt in met woning bij Soefitempel 'fiEN OMGEVING QaidócQowumt VRIJDAG 30 OKTOBER 1987 PAGINA 15 WARMOND De ge- meenteraad in Warmond is verdeeld over de nood zaak van een nieuwe sporthal. Dat bleek gister avond tijdens de eerste termijn van de algemene beschouwingen. De VVD- fractie liet blijken huive rig te staan tegenover de bouw van een nieuwe hal. Die wens is opgenomen in het collegeprogramma. Gezien de toenemende vergrij zing en Het teruglopende kin dertal acht de VVD een derge lijke investering een hachelij ke zaak. „Wij maken ons ern stig zorgen dat er straks in Warmond een sporthal zal verrijzen, waarvan op den duur niet naar verwachting gebruik wordt gemaakt", aldus woordvoerster mevrouw Saris. Zij bepleitte dan ook het reno veren van de bestaande sport zaal. Het CDA wilde zover niet gaan en suggereerde de haal baarheid van het nieuwbouw- plan te onderzoeken. Bij mon de van de heer Bonnet liet zij weten dat in deze kwestie het spreekwoord „haastige spoed is zelden goed" hier zeker op geld doet. De PW-fractie wil de mogelijkheid van een sport hal als onderdeel van het veel bredere accommodatie-vraag stuk bezien. Bovendien zou deze fractie het niet acceptabel vinden als de sporthal andere wensen onmogelijk zou ma ken. Twee van die wensen zijn een milieurechercheur (in samen hang met het afschaffen van de hondenbelasting) en een groter toezicht op Kouden- hoorn. PW stelde voor de hon denbelasting af te schaffen en een hondepenning in te voe ren, alsmede het gebruik van schepjes. Ook wil de PW dat een milieurechercheur met sanctionerende bevoegdheden wordt aangesteld. De VVD en het CDA vonden dat te duur. De VVD wil een verruiming van het toezicht op Kouden- hoorn. De daartoe aangestelde functionaris zou op rustige tij den milieuzaken in Warmond kunnen controleren. De VVD stelde voor de verho ging van de afvalstoffenhef fing niet, zoals het college voorstelt, te verdelen over twee jaar, maar ineens. Tege lijk kan de onroerendgoed be lasting worden verlaagd, meende de VVD. Voor het CDA leverde dit echter een oneerlijke lastenverdeling op. Ook voor het college van B en W was dit niet aanvaardbaar. Wel zal er onderzoek gedaan worden naar de mogelijkheid de afvalstoffenheffing voor éénpersoons huishoudens te verlagen. De tweede termijn is donder dag 5 november aanstaande. project in Kenia iBURG De Stich- (ndosa stopt met het i van eigen acties >ntwikkelingsprojec- ,)e stichting wil al- -'s overkoepelende itie gaan werken les door het Rijns- verenigingsleven, elde voorzitter W. id gisteravond tij- ?n bijeenkomst in rhof. Daar lichtte het nieuwe project indosa, een water- »ningsinstallatie a/|een ziekenhuis in toe. „iting Ondosa heeft zich '"Mg beziggehouden met it project in Malawi. :ies van de Rijnsburgse .ngen werd geld bijeen "'Ut voor onder andere uilance. Door de gewij- tolitieke omstandighe- Ondosa in 1983 ge- ct te stoppen met hulp land. ómdat er niet '^lellijk ideeën waren "in nieuw project, ging K zelf acties voeren, '"ter werd jaarlijks een fldoel gekozen. Hiermee Vi stichting nu stoppen. H: „Het was nooit de dat de stichting On- rommelmarkten en tirs zou organiseren. ■toeurt al door Rijnsburg- fenigingen. Wij werden ize activiteiten een con- t en dat willen we niet", het watervoorzienings- <R| is 53.000 gulden nodig. bedrag bijeen gebracht s^nen in dezelfde regio y projecten worden aan- Mesland: „Er wordt de sjaren in Rijnsburg nog veel gedaan voor ont- iingslanden. Alleen a de opbrengsten ver gt over veel projecten te- JWij denken dat het be- de krachten te bun- pn samen een groot pro- te pakken". instantie worden de in met Chogoria ver loor Simavi. Ondosa lit in de toekomst over. Ujfriting wil het in Rijns- irzamelde geld overma- ir Chogoria en verder latieverstrekking ter lemen. „Ondosa geeft er in Kenia kan ge en wekt op tot acties, moet het van de Rijns verenigingen komen, in dan ook dat ze zich iroject kunnen vinden", lesland. Ondosa wordt geval ondersteund gemeente Rijnsburg. ft groen licht gegeven project waardoor On- aanmerking komt voor ibsidie. jiologieprijs jreikt wtkoepel van het nieuwe >qis reikte burgemeester $onnike gistermiddag de logie-prijs van de FNV vi Sander Plug, een jeug- bordwijker (14), die naar "jrdeel van de FNV een 5ijler werknemersvriende- eiB voor toegepaste tech- n had ingeleverd. Moder- "ihniek biedt ook moge- (n om werk leuker te en beter te doen, vindt V. Een van de redenen •Net vakverbond om, on- *Jünd door de AVRO, de ^plogie Prijsvraag te or- j,pen. Van de bijna 700 cxtn, die reageerden, bleek Plug met het beste oor de dag te zijn geko ld Burgemeester Bonnike ^computerapparatuur aan aan. Sander Plug ver- "fervolgens hoe hij er toe en was in computerap- injur een soort tijdklok in uwen, zodat de mensen it de computer slechts jepaalde tijd hun werk i verrichten. «fOTO: HENK VAN OEN ENDE rWlJK Door een fout het gemeentebestuur kekt het Ministerie van ^huisvesting geen bijdra- an voormalige bewoners de woonwijk Molenwijk- fd voor verhuis- en in- Üngskosten. De flatge- *en die in de vijftiger ja- Merden gebouwd zijn in- lels gesloopt, terwijl ter fee nieuwbouw in op- ht van de beherende wo- foouwvereniging wordt aegd. Het gaat om totaal »n. In een eerder stadi- is de voormalige bewo- min of meer verhuis- en firichtingskosten en ver laging van aanvangshuren toegezegd. De afwijzende beschikking van het ministerie van Volkshuisvesting was aanlei ding voor het SGP-raadslid C. Oskam om er bij het colle ge op aan te dringen dat er een schadeloosstelling vanuit de gemeente voor de bewo ners gevonden moet worden. „De voormalige bewoners van de flatgebouwen in de wijk Molenwijk-noord mogen in ieder geval niet de dupe worden", aldus Oskam. Vrii- wel alle raadsfracties in de Katwijkse raad steunden gis terenavond de heer Oskam. Wethouder W. van der Plas (ruimtelijke ordening) zei dat het een bewuste keuze is ge weest om met de bouw te starten voordat er zekerheid omtrent die subsidie bestond. Achteraf spreekt hij derhalve liever over een beoordelings fout. Het college was het wel met de raad eens, dat de voormalige bewoners daar van niet de dupe mogen worden. Vandaar dat het ge meentebestuur in gesprek is met de woningbouwvereni ging om tot bevredigende op lossingen te komen. NOORDWIJKERHOUT/DEN HAAG Het houtverwerkings- bedriif B. Willemse moet niet op zaterdag werken. Dat vindt S. Breed die mede namens acht andere omwonenden van het be drijf bezwaar heeft tegen het verlenen van een hinderwetver gunning aan het bedrijf. Vanmorgen kwam de zaak voor de Raad van State in Den Haag. Het gemeentebestuur van Noordwijkerhout verleende het hout- in werd bepaald dat de 1 's middags en half acht 's morgens niet in werking mag zijn. C op zondag en feestdagen moeten de machines stilstaan. De c wonenden willen dat de onderneming ook op zaterdag niet werkt omdat ze veel geluid- en stofoverlast van het bedrijf on dervinden. B en W van Noordwijkerhout willen de Noordwij- kerhoutse ondernemer niet verplichten op zaterdag te sluiten omdat dit voor soortgelijke bedrijven een normale werkdag is. Een verbod om op zaterdag te werken zou een te grote belem mering van de bedrijfsvoering betekenen. De omwonenden klaagden ook over het feit dat het houtverwerkingsbedrijf al twee jaar in werking was zonder enige hinderwetvergunning. Zij stelden dat de gemeente pas na klachten van de omwonen den een hinderwetprocedure is begonnen. Deze bezwaren wer den door het Noorawijkerhoutse college als niet relevant afge daan. Waterbos moet open blijven RIJNSBURG Na een veelheid van vragen en opmerkingen heeft wethouder W. Glasbergen (CDA) zich gisteravond tijdens de beantwoording van de algemene beschouwingen uitgesproken voor het behouden van zwembad Het Waterbos. Uit de diverse fracties waren opmerkingen gekomen, dat het te kort op dit complex-sportzaal-binnen- en ouitenbad nu toch wel de spuigaten uitloopt. Er moet jaarlijks maar liefst 800.000 gulden bij. Van Dijke (CDA) wilde toch nog wel eens praten over wat er nu in de toekomst moest gebeuren met Het Waterbos. Glasbergen zou gezegd hebben dat het tekort onverantwoord was. Van Egmond (GPV) knoopte daar maar gelijk aan vast, dat iets wat onverant woord was maar geliik moest verdwijnen. Wethouder Glasbergen merkte op dat Het Waterbos een zorg is van de burgerij, de raad, het bestuur en het college. „Men is er niet met te zeggen, dat het bad dicht moet!", zo zei hij. „Misschien is er een mogelijkheid de helft van het bad dicht te doen, maar wanneer we nu zouden be sluiten en het buitenbad dicht te doen, dan zou het tekort oplopen tot 900.000 gulden. Het college heeft een beleidslijn uitgezet en dat is het handhaven van voorzieningen. Ik wil er met nadruk op wij zen dat het zwemmen in Rijnsburg behouden moet blijven". WASSENAAR Wie zich in Wassenaar in schrijft als woningzoekende moet acht jaar wachten op een huis. Mevrouw C. van der Mey (PvdA) sprak daar gisteravond tijdens een vergadering van een raadscommissie haar teleurstelling over uit. Zij constateerde dat veel mensen tijdens die lange wachttijd afhaken en in andere gemeenten in de omge ving onderdak zoeken, waardoor de lijst van woningzoekenden toch nog een beetje binnen de perken zou bliiven. Om de lijst van wo ningzoekenden te bekorten gaf zij de sugges tie woningzoekenden met een gezinsinkomen van boven de 3000 gulden niet meer op de lijst op te nemen. Ook Ir. A. de Vries (D66) constateerde dat er te weinig woningen voor handen zijn voor zoveel woningzoekenden. Noordwijkerhout blijft tegen komst asielzoekers NOORDWIJKERHOUT Ondanks een hartstochtelijk pleidooi van PvdA en D66 vond de meerderheid van de Noorawijker houtse gemeenteraad gisteren dat er voorlopig geen mogelijkhe den zijn voor de opvang van asielzoekers in de gemeente. Zowel CDA als VVD gebruikten daarvoor de bekende argumenten dat er toch al woningnood in Noordwijkerhout is. „We doen het zo gauw onze eigen inwoners geholpen zijn", aldus de heer Knapp (VVD). De heer Sluis formuleerde het als volgt: „We weten niet of al die Noordwijkerhouters inderdaad zo menslievend ijn en is het ons niet bekend of er mensen ziin die bereid zijn om zelf van een woning af te zien voor vluchtelingen". Volgens burgemees ter Winkel was er overleg geweest met het ministerie van WVC en daar was begrip voor de Noordwijkerhoutse situatie omdat de gemeente tofch al in de categorie valt waarin de kleinste hoe veelheid woningen mogen worden gebouwd". Mevrouw Hof (PvdA) ging daar furieus tegen in. Al was er dan woningnood, toch werden er ieder jaar weer huizen in de vrije sector ge bouwd die toch maar naar mensen van buiten het dorp gingen. Protesten tegen bezuinigingen op godsdienstonderwijs WASSENAAR Het gemeentebestuur van Wasse- naar zal de subsidie op het godsdienstonderwijs op nieuw bezien. Dat heeft wethouder J.C.M. Greep (on derwijs) gisteravond toegezegd nadat leden van de raadscommissie onderwijs unaniem hadden geprotes teerd tegen het schrappen van 35.000 gulden op het godsdienstonderwijs. Mevrouw H.L. van Eesteren (VVD): „U stelt zelf dat godsdienstonderwijs een es sentieel deel is van het onderwijspakket in een land dat tachtig jaar heeft gevochten voor onder meer godsdienstvrijheid. En wij achten godsdienstonderwijs aan honderden kinderen belangrijker dan bokslessen aan 35 randgroepjongeren De wethouder wees erop dat er geen sprake is van het afschaffen van het gods dienstonderwijs op de scholen, maar dat Ben W het verzorgen van de financiën niet als een gemeentelijke opgave wordt beschouwd. „Ik word een beetje afge schilderd als een moderne atheist, maar dat is niet zo. Mijn vrouw geeft godsdienstonderwijs op een school". LISSE Het college geeft te weinig informatie aan de raadsleden. Dat stelde de PvdA/PPR-fractie bij monde van W. Rosdorff gisteravond tijdens de laatste avond over de algemene beschouwingen. Burgemeester G. van der gemeenschapscentrum, waar vragen over gesteld waren door PvdA/PPR-hd J. van de Voet, wees hij erop dat dit uit gebreid besproken was in een commissievergadering. Daar waren de raadsleden geïnfor meerd over de extra vier ton die nodig zijn voor de bouw. Nog in 1987 wordt begonnen met groot onderhoud van 99 flats aan de Van Speykstraat. Dat vertelde wethouder H. Smith die ook meldde dat de bezwaarschriften tegen het be stemmingsplan Poelpolder Zuid 1 (doortrekken Ruishorn- laan en andere straten) Op 9 november door de Raad van State worden behandeld. De progressief J. van de Voet stelde naar aanleiding van de opmerkingen van wethouder J. Meulemans zich niet te kun nen vinden in een beleid waarin poep op de stoep ken nelijk belangrijker is dan het verdringen van chemische middelen. Hii drong aan op nadere stuaie. Wethouder Meulemans vond dat voor de beste weg was gekozen door minimaal een maal per jaar met chemische midaelen te spuiten. PvdA/PPR fractielid G. Mes man roerde het onderwerp Je naplanschool nog even aan. Hij zei dat zijn fractie op het ingenomen standpunt bleef staan. Hij twijfelde of het col lege zo ver zal gaan om de nieuwbouwplannen van de Je naplanschool te frusteren. Mesman sprak er verder zijn verbazing over uit dat het col lege al bezig is het beleid voor 1989 vast te stellen. „De op merking dat het aanleggen van een kunststof hockeyveld in 1989 hoge prioriteit heeft lijkt ons zeer voorbarig", aldus Mesman die van wethouder G. van den Berg (CDA) te horen kreeg dat voordat dit veld wordt aangelegd, de afwegin- fen nog plaats moeten vinden, fesman vond dat met dit soort uitspraken toch ver wachtingen worden gewekt R. Michels (VVD) wees op een mogelijke lening van l.D ton naast de eigen inbreng van een ton voor het kunststof- veld. Wethouder van den Berg stelde dat aan zo'n lening be paalde lasten zijn verbonden waar nog over gesproken moet worden. Smith wees de uitlatingen van de PvdA/PPR-fractie af. De progressieven hadden gesteld dat de projekt-ontwildselaar die winkels wil bouwen tussen de Julianastraat en Koningin nedag gewaarschuwd moest worden voor dit „kansarme" project. De fractie zei zich te baseren op uitlatingen van vertegenwoordigers van de Kamer van Koophandel. Vol gens Smith steunde de Kamer van Koophandel juist het door Lisse gevoerde beleid. Montessorischool geopend De Floraschool aan de Oegstgeester Lange Voort werd gebouwd in 1959. Nu is het schoolgebouw volledig aangepast aan het ba sisonderwijs vanwege een uitbreiding met twee leslokalen, een speellokaal en de verbreding van een balkon in de aula. Wethou der Th. L. Blom de Koek van Leeuwen gaf gistermiddag tijdens de officiële opening te kennen dat zij bijzonder blij was met de uitbreiding van de Montessorischool. Ook stak zij haar vreugde niet onder stoelen of banken over het feit dat de Leidse Stichting Montessorionderwijs medewerking had verleend. Na de toe spraak van mevrouw Blom werd het woord gevoerd door de voorzitter van die stichting, M. Vissers. Op uitnodiging van een van de directieleden, de heer B. Nuytermans, onthulde de heer Vissers, samen met de voorzitter van de ouderraad, de heer J. A. Kruithof, een wandbord waarop de ingebruikname van de Mon tessorischool staat aangeduid. Vervolgens gingen de vele geno digden naar buiten waar mevrouw H. Pieters-Terlouw de ingang van de nieuwe vleugel van het gebouw opende. Zij deed dit door een doek dat de ingang afsloot te „ontknopen". FOTO: HENK VAN OEN ENOE KATWIJK De Katwijkse gemeenteraad is gisteravond in grote meerderheid accoord gegaan met een wijzigingsvoorstel voor het bestemmingsplan „Landelijk gebied". Hiermee is groen licht gegeven aan de Stichting Murad Hasil om een bouwaan- vraag in te dienen voor een wachterswoning naast de Soefitem- gïl in de Katwijkse zuidduinen. Alleen de fracties van SGP en PF stemden tegen. Om met name het vandalisme op het terrein rondom de Soefi tempel tegen te gaan heeft de Stichting Murad Hasil de gemeen te gevraagd een wachterswoning te bouwen aan de zuidoostkant van de Soefitempel. De aard van de aanvraag stuitte in eerste instantie op nogal wat bezwaren bij diverse raadsfracties in Kat wijk. De zogenaamde wachterswoning had een gepland aantal van acht slaapkamers, waardoor het de indruk wekte dat het meer om een „hotel", aldus het SGP-raadslid D. van der Plas, dan een beheerderswoning gaat. Ook een deel van de CDA-frac- tie had moeite met deze voorstelling van zaken. De belofte ech ter van wethouder W. van der Plas dat het alleen maar om de functie van een beheerderswoning gaat haalde de CDA-fractie over de streep om het collegevoorstel te steunen. Met name van de kant van de SGP en de RPF was er nogal wat tegenstand op het voorstel van het college om het bestemmings plan te wijzigen. Volgens de RPF-fractievoorzitter J.H. ten Hoe ve strookt dat niet met de wens en het belang van de Katwij- kers. „Het past niet in mijn geloofsovertuiging om de aanvraag van deze Stichting te steunen aldus Ten Hove. Een opmerking, die bij het PvdA-raadslid H. Telkamp in het verkeerde keelgat schoot. „Als raadslid moet je een bouwaanvraag op ziin wettelij ke bepalingen beoordelen en niet op persoonlijke of religieuze overtuigingverweet hij de RPF-fractievoorzitter. NOORDWIJK De naaldbossen langs de kust tussen Zandvoort en Noordwijk lopen ernstig gevaar door een schim melziekte, die sinds kort de kop heeft opgestoken. Ook in De Peel heeft deze ziekte zich gemanifes teerd. Daar moest vorig jaar in de buurt van Ven- ray al een compleet bos worden gekapt. „Als de schimmelziekte niet snel tot staan wordt gebracht kan dat een ramp voor de naaldbossen in Nederland be tekenen," zo bevestigt C. Ver- steegen van het rijksinstituut de Dorschkamp in Wagenin- gen de ongerustheid bij de bos- beheerders langs de kust. Het instituut houdt zich bezig met onderzoek in de bos- en land schapsbouw. Versteegen vermoedt dat de ziekte bij de naaldbomen ont staat door een verhoogd stik stofgehalte in de naalden. Naar de oorzaak daarvan wordt onderzoek gedaan. Ver moedelijk is de zure regen hier debet aan. Volgens Versteegen aat het om een schimmel met e naam Sphaeropsis Saninea. Die is onder te verdelen in twee soorten. In het ene geval worden jonge scheuten van bomen aangetast. Verdere groei wordt daardoor onmoge lijk gemaakt. In het andere ge val wordt de kruin aangetast en gaat de boom dood. Kappen is volgens Versteegen op dit moment de enige remedie. Volgens boswachter M. Gielen uit Noordwijk, die in een ge bied van ruim 600 hectare 120 hectare bos beheert, is de ziek te nog lang niet onder contro le. De schimmelziekte tast zo wel gezonde als zwakke bo men aan. Als de ziekte zich uitbreidt kan het een zelfde catastrofe betekenen als de ramp met de zogenoemde den- nescheerder, die 25 jaar gele den de bossen tussen Zand voort en Noordwijk en grote delen elders in het land uit dunde. „Van de ruim 500 hec tare bos in de boswachterij Noordwijk bleef toen uiteinde lijk 120 hectare over," aldus Gielen. De bossen langs de kust, die zijn ondergebracht in de bos wachterij Hollands Duin, zijn volgens Gielen de drukst be zochte van het land. Jaarlijks brengen honderdduizenden toeristen en dagjesmensen een bezoek aan het gebied. Naast het vasthouden van het duin zand is recreatie de belangrijk ste functie van de bossen langs de kust. De schimmelziekte Sphaerop sis is volgens boswachter M. Gielen uit Noordwijk beslist geen nieuwe ziekte. De ziekte bestaat volgens hem al vrij lang en kwam al in de vijftiger jaren op beperkte schaal voor in het zuiden van het land. De eerste waarnemingen in Noordwijk dateren uit 1985. Zijn collega W. Miedema, op zichter bij Staatsbosbeheer, noemt het een normaal ver schijnsel dat ziektes optreden. Het behoort volgens hem bij de cyclus van het bos. Echt geschrokken zijn beiden beslist niet. „Het is echt niet zo dat het bos op sterven na dood is en het is ook geen ramp, zo als het misschien geschetst wordt. Wij hebben hier een natuurgebied dat niet gericht is op produktie, maar puur be doeld is als recreatiegebied. Bomen die aangetast zijn door sphaeropsis worden gekapt en als het nodig is zorgen we dat open plekken weer worden opgevuld met jonge aanplant". Miedema en Gielen schatten dat nog geen vijf procent van alle naaldbomen in het Noord wijkse duingebied zin aange tast door de ziekte. Ze vinden dat het bos er nog redelijk ge zond bij staat, met name de bosranden, die jarenlang steeds verder landinwaarts dreigden op te schuiven zijn inmiddels gestabiliseerd. Mi lieuvervuiling is volgens de boswachter een van de groot ste oorzaken van het voorko men van allerlei ziekten bij bomen. Aankoop Kleipetten snel van start RIJNSBURG Een specia le taxateur gaat binnenkort grond aankopen in de bouwlokatie Kleipetten. Dat vertelde wethouder C. Via- nen gisteravond tijdens de laatste begrotingsvergade ring. D. Oudshoorn (RPF) wees op de sociale zorg voor de kwekers die daardoor van hun grond afmoeten en in problemen kunnen ko men. J. Wijnekus (PvdA), J. Bléichrodt (CDA) en A. Re- nooij (VVD) drongen aan zo snel mogelijk een bestem mingsplan vast te stellen voor kleipetten. De PvdA stelde nogmaals geen pro jectontwikkelaars in Klei petten te willen hebben Bij J. de Mooij^tPvdA) wa ren de negatieve opmerkin gen over de schoolbegelei dingsdienst in het verkeer de keelgat geschoten. Hij had de enquête zelf beke ken en had gelezen dat alle Rijnsburgse scholen uiterst tevreden waren over het funktioneren van deze dienst „Deze dienst func tioneert uitstekend", zo meende hij. De PvdA-frac- tie schonk opnieuw veel aandacht aan het aanstellen en de werkomschrijving van een sociaal recher cheur. Ondanks geruststel lende woorden van het col lege bleven de PvdA niet enthousiast. Het college zeg de'gisteravond opnieuw de allang beloofde sportnota toe. Ook stelde het college dat er gewerkt wordt aan een voorlichtingsnota. Dit naar aanleiding van kritiek door de politieke partijen op de voorlichting van de ge meente Rijnsburg. B en W beloofden ook nota's en rapporten eerder naar raadsleden toe te zullen stu ren.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 15