ïcidócSouAcmt Deetman wil samenwerking academische ziekenhuizen STAD OMGEVING Minibankschroef Aantal Leidenaars mist meenteli jke advertentie" IINISTER GEEFT STARTSEIN TWEEDE FASE NIEUWBOUW AZL Nieuw motel Lange wachttijden bij orthopaedische hulp Fusie woningbouwverenigingen rond Proef met inzamelen klein chemisch afval BEGROTING'88 S CctdóëSouicmt VRIJDAG 30 OKTOBER 1987 PAGINA 11 Het CDA is bang dat een deel van de Leidse bevol- jrerstoken blijft van de informatie in de gemeentelijke ad- Otie nu deze verschijnt in een zondagsblad. „Ik kan me k |ellen dat mensen om principiële redenen dat blad niet lezen", zei CDA-raadslid C. Kramp gistermiddag tijdens ommissievergadering. Wethouder F. Kuijers, die voorlich- n zijn portefeuille heeft, zei dat er bij de gemeente nog klachten zijn binnengekomen over de plaatsing in het zon- jad maar dat de gemeente „zeer zorgvuldig" om zal gaan ventuele klachten. Hij merkte ook op dat het onmogelijk is le Leidse burgers te bereiken. Uit bezuinigingsoverwegin- :eft de gemeente besloten de advertentie niet meer op te in de Leidse Courant en het Leidsch Dagblad, maar in is-aan-huis-blad. Eerd%r had het PvdA-raadslid W. van luijm al kritiek op het verplaatsen van de gemeentelijke '.entie. Hij wees daarbij op problemen die met de bezorging •t blaadje zouden bestaan. Minister Smit-Kroes ontvangt catalogus Hoogheemraadschap LEIDEN Minister N. Smit-Kroes (Ver keer en Waterstaat) heeft gisteren in Lei den het eerste exemplaar ontvangen van de catalogus 'Tot hun contentement ge- maeckt' over het kunstgezit van het Hoogheemraadschap van Rijnland. De ca talogus werd haar in het kantoor van het Hoogheemraadschap overhandigd door dijkgraaf E.H. baron van Tuyll van Se- rooskerken. De catalogus beschrijft de collectie kunstvoorwerpen van het Hoog heemraadschap en is geschreven door drie kunsthistorici uit Amsterdam. De collectie bevat tal van waardevolle voor werpen en schilderijen. Het boek is in de boekhandel verkrijgbaar voor 55 gulden. Professor Van Putten koninklijk onderscheiden LEIDEN Professor dr. L. van Putten is vanmiddag be noemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. De pro fessor kreeg de versierselen opgespeld door burgemeester C. Goekoop in het Radiobiologisch Instituut TNO in Rijs wijk. Van Putten heeft door zijn wetenschappelijk en organisa torisch werk belangrijke bijdragen geleverd aan de ont wikkeling van de chemo-therapie van kanker in Neder land en daarmee de kankerbestrijding bevorderd. Vanaf 1956 is hij verbonden aan het Radiobiologisch Instituut waar hij in 1960 werd benoemd tot onderdirecteur. Om gezondheidsredenen heeft hij deze functie eind 1984 moeten neerleggen. Van Putten was tevens cursusdirec teur van het J.A. Cohen Instituut IRS waarvan hem in 1985 eervol ontslag werd verleend. Daarnaast was hij per 1970 tot aan zijn emiraat in 1985 bijzonder hoogleraar in de toegepaste radiobiologie aan de Leidse universiteit. Illegale cassettes in beslaggenomen LEIDEN Bij het Fina- tankstation aan de Mors weg hebben politie en de au teursrecht-organisatie Bu- ma/Stemra gisteren 85 ille gaal gekopieerde muziek- cassettes in beslaggenomen. De cassettes waren daar aangetroffen door mede werkers van Byma/Stemra die daarna samen met de Leidse politie tot actie over gingen. In de woning van de beheerder van het tank station is ook een niet nader aangeduid aantal cassettes aangetroffen. Naar de her komst ervan wordt een on derzoek ingesteld. EIDEN Minister W. tetman van onderwijs •eft gistermiddag ge- [eit voor samenwerking en de academische Ikenhuizen van Leiden Rotterdam. Op dit |oment bestaat er al een nenwerkingsverband sen de universiteiten I die twee steden en de liversiteit van Delft. Het lijkt me een goede ak als de betrokken jademische ziekenhui- zich bij deze initiatie- In aansluiten", aldus eetman. ptman zei nadat hij offi- el een begin had gemaakt fet de nieuwbouw van de leede fase van het Leidse fademisch Ziekenhuis on- meer dat „een aantal ac- éle ontwikkelingen zeer baat zal zijn met deze sa- enwerking". Deetman nkt dan bij voorbeeld aan ontwikkelingsgéneeskun- I en het klinisch onderzoek, {bewindsman wil over de nenwerking tussen de zie- Jbnhuizen geen misverstand bten bestaan. „Een grotere Iderlinge afstemming en medisch-weten- happelijke expertise, in het gzonder in de Randstad, is ook los van het schaarser orden van de middelen er gewenst om in Neder- nd op internationaal niveau liee te kunnen blijven doen". ét officiële begin van de veede fase van de nieuw- Duw van het Academisch tekenhuis Leiden werd gis- "Irmiddag rond vier uur ge ven. De minister arriveer- per helicopter en landde op het dak van het zieken huis. Vervolgens hanteerde Deetman een graafmachine om het startsein te geven voor de tweede en laatste fase van de nieuwbouw. Het bord dat vanonder de hoop zand te voorschijn kwam be vatte de tekst: Het diep(s)te punt, één hoogte punt. AZL succes. Deetman. De bouw van de tweede fase heeft lang op zich laten wachten. Het liefst was men direct na het gereedkomen van de eerste fase aan de tweede helft van de nieuw bouw begonnen. Minister Deetman zei gistermiddag dat voor de bouw van de tweede fase aan een aantal randvoorwaarden moest worden voldaan. Eén van die voorwaarden was een inten sievere samenwerking tussen het ziekenhuis en de univer siteit. Dat geldt volgens de minister voor alle academi sche ziekenhuizen in ons land. Pas op 17 augustus van dit jaar werd de officiële toe stemming gegeven voor de verdere nieuwbouw van het AZL. Het laatste deel van de nieuwbouw omvat onder an dere de hoofdafdeling heel kunde, gynaecologie en ver loskunde, oogheelkunde, neurologie en neurochirugie en de afdeling keel, neus en oor. Architect J. Wijnbergen heeft al eerder laten weten dat het bouwen in twee fa sen, ondanks de hoge kosten ook voordelen heeft. Er kan volgens hem rekening ge houden worden met foutjes die in de eerste fase aan de Minister Deetman maakte een indrukwekkende entree op het dak van het AZL. Met AZL-directeur J. Peters (tweede van rechts) arriveerde hij in een helicopter. orde kwamen. Met de bouw van de tweede fase is een be drag van 320 miljoen gulden gemoeid, exclusief de inrich- bouw zo'n driekwart miljard gulden kosten. De oppervlak te die de tweede fase inneemt 43.760 vierkante meter wat tingskosten, die worden ge- het totaal brengt op ongeveer schat op 40 miljoen gulden. 85.000 vierkante meter. De In totaal zal de gehele nieuw- bouw van de tweede fase zal in 1994 gereed zijn. Gistermiddag werd nog eens duidelijk dat de academische ziekenhuizen bang zijn tus sen wal en schip te vallen, nu zowel het ministerie van On derwijs en Wetenschappen FOTO: HENK VAN DEN ENDE als hét ministerie van Wel zijn, Volksgezondheid en Cultuur zich met de academi sche ziekenhuizen bezighou den. Minister Deetman ga randeerde gistermiddag ech ter dat dat niet zal gebeuren. len meebetalen aan logisch Instituut IN Het ministerie iderwijs Wetenschap- n de Rijksuniversiteit meebetalen aan de aw van het Pedolo- nstituut De Brug en de ire school voor speciaal vijs die daaraan is ver- In. Zij zijn daar met el- verantwoordelijk voor. lei wethouder H. van in (onderwijs) vanoch- 'iij de opening van het isium 'Achtergronden e groei van het speciaal wijs' in de Stadsgehoor- De kosten van de nieuw- bedragen 700.000 gulden, leid en universiteit kun- willen echter geen geld baar stellen. (Pedologisch Instituut is fcld voor kinderen die in ■iderwijs problemen heb- jet tempo van hun klasge- J bij te benen. Het is nu ftigd aan de Bloemfontijn- maar die behuizing is klein. opening was ook me- v N. Ginjaar-Maas, staats- taris van het ministerie D&W, aanwezig. i ADVERTENTIES SIGAREN VAN ENEER FRITS p di: Graaft is ai. «i jaar IÏXnps mki-st prominente i nmaker. Zijn fijne mand- (Maakte sigaren vindt h I.usiee aan de HEEREN- CHT 42A, S-GRAVENHAGE, I telefoon 070-463482. Zo moet het Van der Valk restaurant „de Haagsche Schouw" eruit gaan zien. Rechts op de maquette staat het huidige gebouw en links het nieuwe motel. Begin vol gende week wordt begonnen met de afbraak van het te genover het restaurant gelegen huis en daarna wordt be gonnen met de bouw van het motel met drie verdiepingen en 63 kamers. Geschat wordt dat de bouwtijd van het nieuwe motel twee jaar zal zijn. Tévens zal er een geheel nieuwe op- en afrit worden geconstrueerd van de A44 naar het nieuwe motel-restaurant. De gemeente Lelden vindt het huidige kruispunt voor de Haagsche Schouw bij de ophaalbrug over de Oude Rijn te druk en gevaarlijk. Op de vervaardigde maquette is een glazen verbindings gang te zien tussen het huidige restaurant (links) en het nieuw te bouwen motel, dwars over de bestaande weg. Daardoor moet de weg van Valkenburg naar de Haagsche Schouw worden omgelegd en uiteindelijk uitkomen bij de huidige afrit van de A44. Wanneer over twee jaar het mo tel bij de Haagsche Schouw gereed is, zal dit het derde motel-restaurant van het Van der Valk concern zijn aan de drukke A44. Zowel motel Sassenheim als de Bijhorst in Wassenaar zijn eigendom van Van der Valk. FOTO: MILAN KONVALINKA LEIDEN De groeiende vraag naar orthopaedische zorg, zal een uitbreiding van de orthopaedische centra noodzakelijk maken. Er zijn lange wachttijden in de zie kenhuizen en juist orthopaedische aandoeningen zijn een belangrijke bron van ziekte verzuim en arbeidsonge schiktheid, die de maatschappij veel geld kosten. Dit stelt professor dr. P. Rozing in zijn oratie: 'Herstel en behoud van functie', die hij vandaag hield bij zijn benoeming tot hoogleraar in de orthopaedie aan de Rijksuniversitiet Leiden. In zijn oratie gaat professor Rozing in op de ontwikkelin gen binnen zijn vakgebied (revalidatie en anatomisch on derzoek van gewrichten). Hij is een voorstander van op richting van enkele grotere orhopaedische centra. Uit zijn betoog bleek dat aan de vraag naar orthopaedische ingrepen nauwelijks in de ziekenhuizen kan worden vol daan. De professor noemde verder de behoefte aan meer orthopaedisch onderwijs. Uit recent onderzoek is geble ken dat de basisarts hieraan behoefte heeft en dat deze behoefte toeneemt tijdens de beroepsopleiding tot huis arts. LEIDEN De fusie van de Protestants Christelijke Wo ningbouwvereniging (PCW) met de woningbouwverenigin gen De Tuinstadwijk en Ons Belang is een feit. Gisteravond spraken de leden van de PCW zich unaniem uit voor de fusie, die al enige tijd op handen was. De fusie is met name van be lang voor De Tuinstadwijk en Ons Belang. Zij verkeren in meerdere of mindere mate in financiële nood. Zij bezitten veel vooroorlogse huizen, waarvan het onderhoud erg duur is. PCW bezit na-oorlogse huizen. De nieuwe woning bouwvereniging hoopt 1 janua ri 1988 officieel te kunnen gaan draaien. Vorig jaar leek er te worden aangestuurd op een mogelijke fusie tussen de vijf verenigin gen die niet aangesloten waren bij de grote Woningbouwver eniging Leiden. De vorming van de woningbouwvereniging Quintet liep toen uiteindelijk spaak, omdat woningbouwver eniging Ons Doel afhaakte. Een tweede grote woning bouwvereniging naast de wo ningbouwvereniging Leiden, waar Eensgezindheid, de Leid se Woningstichting en Werk manswoningen in 1985 waren opgegaan, leek weer van de baan en de besprekingen dreigden in een impasse te ge raken. In oktober vorig jaar liet wet houder D. Tesselaar (volks huisvesting) weten dat op aan drang van de gemeente de rij ke woningbouwverenigingen bereid waren om de arme over te nemen. De Goede Woning zou samengaan met het in moeilijkheden verkerende Tuinstadwijk, terwijl de PCW bereid was om zowel Tuinstad wijk als Ons Belang over te nemen. Daarna kwamen de gesprekken tussen de PCW, Tuinstadwijk en Ons Belang over de mogelijkheden voor een fusie op gang. Voorzitter J. de Geus van de PCW toon de zich na afloop van de stem ming over de fusie zeer ver heugd. „Ik ben erg blij dat wij als laatste van de drie nu toch hebben ingestemd met de fu- H.P. de Lange is voorzitter ge worden van de woningbouw vereniging Ons Belang. Daar mee komt een eind aan een periode waarin de vereniging zonder voorzitter functioneer de. LEIDEN Gemeente en pro vincie zijn in overleg over een proef om in een Leidse wijk 'chemisch afval gescheiden te gaan inzamelen door middel van speciale „boxen". Dat zei wethouder F. Kuijers (rein- ging) gisteravond naar aanlei ding van de opmerking van VVD-raadslid M. Wijnbergen die aankondigde dat haar frac tie een motie zal indienen met als doel dat meer chemisch af val (zoals batterijen en verf) apart wordt verzameld. Vol gens haar is het plaatsen van speciale dozen in winkels, zo- ajs nu gebeurt, geen afdoende maatregel: „Dat helpt niet". De Links Leiden-fractie kon digde gisteren aan een motie in te dienen tegen het gebruik van chemische middelen om onkruid te bestrijden. De ge meente wil incidenteel van chemicaliën gebruik maken. Het gaat hierbij volgens Kuij ers om middelen, die snel worden afgebroken in het mi lieu. „Spuiten willen we voor al daar doen, waar het onkruid overwaait van de openbare weg naar het groen, met mid delen die nauwelijks schadelij ke effecten tot gevolg heb ben", aldus Kuijers. De wet houder vertelde de commissie leden dat zout dat in de winter op gladde wegen wordt ge strooid veel meer schade aan brengt in Leiden dan de che mische bestrijdingsmiddelen. Alleen al vorige winter zou het wegenzout voor 40.000 gul den schade aangebracht heb ben aan het Leidse groen. De directie groen en de reiniging overleggen over een andere strooi-methode om de schade te beperken. Wethouder Kuijers liet gister avond ook weten niets te voe len voor een tijdelijke busbaan door de Leidse Hout. Dat is een van de mogelijkheden die worden onderzocht om het probleem op te lossen dat ont staat als dit voorjaar de Rijns- burgerweg wordt gerecon strueerd. De wethouder deelde voorts mee dat hij er bijna zeker van is dat de provincie zal beslui ten een nieuwe vuilverbran dingsinstallatie te bouwen en niet te kiezen voor uitbreiding van de Afvalverwerking Rijn mond. Voor de nieuwe vuil verbranding zijn nog twee lo- katies in de race: Zoetermeer en Ypenburg. Volgens de wet houder zijn deze gebieden „ge lijkwaardig". Uit een onder zoek van TNO blijkt voorts dat de rook die de Leidse vuilver brandingsinstallatie uitstoot voornamelijk terecht komt in De Kaag. Dat is volgens de ge meente geen verontrustend gegeven. Op de opmerking van C. Kramp (CDA) dat de wijkcon- tainers en de papier- en glas bakken er zo lelijk uit zien, antwoordde de wethouder dat er wellicht een prijsvraag wordt uitgeschreven onder kunstenaars voor verfraaiing van deze bakken. Uit een onderzoek van de be drijfsarts blijkt dat het werken met mini- en wijkcontainers voor het personeel van de rei niging minder belastend is dan het „vuilniszakken ophalen". De vuilniszakken worden met een zwaaiende beweging in de wagens gegooid en dat zorgt voor een slechte en zware be lasting van het lichaam, waar door veel arbeidsverzuim ont staat. „Het personeel ervaart het werken met containers als plezierig", zei M. Logtenberg, hoofd van de reiniging. Gemeente moet kunstbeleid ontwikkelen LEIDEN Om ervoor te zorgen dat de gemeente geld krijgt van de provincie om kunstenaars financieel te helpen, moet een ge meentelijk kunstbeleid worden ontwikkeld. Die boodschap kreeg wethou der F. Kuijers gisteren te horen van de leden van de commissie cultuur. De wet houder ontkende dat de ge meente geld zou mislopen omdat er geen beleid is ont wikkeld. Plannen van de gemeente zijn er volgens Kuijers op gericht de Kun stuitleen te gaan gebruiken als aankoopcentrum voor kunstwerken en te voor zien in een beroepskosten- regeling voor kunstenaars. „Sinds de Beeldende Kunstenaars Regeling (BKR) op 1 juli is opgehe ven, zijn de kunstenaars in een zwart gat gevallen", vond J. Hoekema (D66) die vond dat de wethouder haast moest maken met zijn plannen. PvdA en D66 drongen gisteravond aan op de vorming van een Cen traal Uitbureau waar toe gangskaarten voor activi teiten bij K&O en in de Leidse Schouwburg kun nen worden gekocht. A. Hugens van het CDA kondigde een motie aan waarin wordt gesteld dat de gemeente geld beschikbaar moet stellen voor een thea- terproduktie die wordt op gevoerd tijdens de Leidse Lakenfeesten. Wethouder Kuijers liet weten daar niet veel voor te voelen. Hij verwacht dat rijk en pro vincie een tweede serie van het vorig jaar geïntrodu ceerde theaterspektakel Lodewijk Napoleon niet meer zullen subsidiëren. „Ik ben niet bereid het te kort te dekken", aldus Kuijers, die wel geld be schikbaar wil stellen voor bijvoorbeeld straattheater tijdens de Lakenfeesten die in de zomer worden gehou den. De wethouder is niet bereid geld op tafei te leg gen voor het Zuidhollands verzetsmuseum in Gouda. „We hebben er geen geld voor en bovendien is dit initiatief afkomstig van de provincie, die daar ook geld voor krijgt", aldus de wet houder. Links Leiden, PvdA en D66 zeiden gister avond jaarlijks 5000 gulden beschikbaar te willen stel len voor het museum. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres: Postcode/plaats: Telefoon Deze minibankschroef voorkomt dat u een hand tekort komt bij bijvoorbeeld modelbouw of andere 'fijne' karweitjes. Hij is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt De nieuwe abonnee krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I I (voor controle bezorging) j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand automatisch betalen f 23,04 kwartaal per acceptgiro f (8,93 Stuur als dank het bankschroefje naar Naam: j Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig naar I Leidse Courant, Antwoordnummer 998.2500 VD Den Haag 1 I Adres: Postcode/plaats:

Leidse Courant | 1987 | | pagina 11