Onzekerheid vergalt plezier over record Collectief schaamtegevoel beheerst Kuip Bewindslieden ontsteld Van der Louw: „We hebben gedaan wat menselijk mogelijk was" |ekening houden §et het ergste QeidócQowuvnt DONDERDAG 29 OKTOBER 1987 PAGINA 9 l0 lullit was tijdens het oponthoud als aanvoerder betrokken i6 pverleg. F0T0; tjebk heringa 'inglTERDAM Het 39 doden kostende Heizel- i'o.i^a van 29 mei 1985 in Brussel, voorafgaande ndei de Europa Cupfinale Liverpool-Juventus, zou '9#,eens een rol kunnen spelen bij de beoordeling I november door de tuchtcommissie van de ?NGTA van het incident van gisteren in de Rotter- aise Kuip. ^STlgwaar gaat elke vergelijking tussen de tragische ge- e20?!, nis in de Belgische hoofdstad en de rookbom tijdens irland-Cyprus mank, maar sinds de rampzalige mei- iNQ^an twee jaar geleden is er een verharding zichtbaar ■n t maatregelen die de Europese voetbalbond neemt te- 4 ("uitwassen. Er is ook een treffende overeenkomst tus- -oeide voetbalwedstrijden. Ook de interland in Rotter- iging na een zeer langdurige onderbreking door. Met als in 1985 in Brussel net hoofdargument, dat het niet c.q. laten verdergaan van de door vele tienduizenden |en bijgewoonde ontmoeting onoverzienbare risico's de openbare orde en de persoonlijke veiligheid van Isoms nog zeer jeugdige kijkers zou kunnen hebben, woetbalgebeuren heeft inmiddels al weer geruime tijd I dermate crimineel karakter dat gezagsdragers in het Hieve en overheidskamp dat argument terecht hante- om een mede als verstrooiing bedoelde sportmanifesta tie! af te gelasten. en doekjes rzitter André van der Louw van de sectie betaald voet- wond er gisteren na afloop geen doekjes om dat het en algemeen voorzitter Jo van Marie van de KNVB e moeite had gekost om de Luxemburgse scheidsrech- Philippi, UEFA-waarnemer Delcourt uit België maar al de Cypriotische ploeg zo ver te krijgen dat na een trbreking van bijna een uur alsnog kon worden voort an. Waarbij het opvallend was dat Van der Louw tij- een persconferentie na afloop van het duel zijn colle- 'an Marle pijlsnel in de rede viel om te voorkomen dat iwollenaar een voorbarige uitspraak zou doen over de elijke konsekwenties van het staken van het duel en chte verwondingen van doelman Charitou. Diplomaat der Louw sneed de wat meer recht voor zijn raap pra- e Van Marle daarmee mogelijk een ontboezeming af een teneur, waarvan velen zich gisteren in de vader- se voetbalwereld bedienden. En die inhield dat Neder- zijn plaats in de eindronde van het toernooi om het >pees kampioenschap wel eens door diskwalifikatie zou nen kwijtraken. Een maatregel die zeker niet denk- dig is na alle trammelant die de laatste jaren, ook sinds Heizeldrama, op de Europese voetbalvelden zichtbaar (weest. billijk lurlijk is het onbillijk meer dan 55.000 mensen te laten en voor de wandaad van een enkeling, die in zijn lurtje een projectiel in elkaar knutselt en vervolgens op veld gooit. Maar hoewel een clubleiding of bondsbe- r in de praktijk eigenlijk niet verantwoordelijk kan den gesteld voor dit soort min of meer solo-achtige of 5 zelfs collectief getinte activiteiten van raddraaiers, t de bestraffende instantie niets anders over dan juist betrokkenen op de vingers te tikken. Het is daarom de vraag of het zonder twijfel dramatische beroep dat jCNVB onder meer via haar eigen UEFA-bestuurslid i Marle zal doen bij de tuchtcommissie in Bern of Zü- gehoor zal vinden. Ook daar is de kwalijke reputatie de Nederlandse voetbalsupporters, onlangs nog eens fcstigd in Aberdeen en Hamburg, voldoende bekend. En inspeling op de „economische" aspecten van de aanwe- eid van vele tienduizenden Nederlandse voetbalsuppo- fers in de Bondsrepubliek volgend jaar bij de eindronde dan ook meer een poging tot een akkoordje met Vrou- Fortuna dan met Vrouwe Justitia. rmuleren ingrijk zal zijn de manier waarop UEFA-waarnemer tourt, een Belg, zijn rapport zal formuleren. Waarbij het verslag van scheidsrechter Philippi uit Luxem- J, waar supporters van Feyenoord onlangs nog een sta- i verbouwden, een rol zal spelen. Zeker vanuit Enge- I. dat nog immer zucht onder de ban van de UEFA op opa Cupdeelneming na de ramp in Brussel, zal weinig n zijn te verwachten voor een milde houding van de «commissie van de Europese voetbalbond. Hetgeen bij Typriotische officials alle mogelijke begrip zal vinden, at de voetballers van het Middellandse Zee-eiland gis- vond pas na zeer lang aandringen bereid waren het l te hervatten. Door alle betrokkenen, UEFA, Neder- I en de Bondsrepubliek zal het ten zeerste worden be rd als ons land volgend jaar zal ontbreken bij de eind je van het toernooi om de Europese landentitel. Of dat gebeurt door diskwalifikatie of door het verlies van o punten in combinatie met een nederlaag op 16 de- iber in Athene tegen Griekenland. De UEFA is na het indalige incident van gisteravond in Rotterdam bijna genoodzaakt om een zware sanctie uit te spreken. Een fird van Damocles derhalve boven het hoofd van het lerlandse voetbalelftalDat zich juist zo had verheugd ten nieuw sportief hoogtepunt (spelers en publiek) en financiële meevaller van niet geringe omvang fVB). En dat allemaal „dank zij" een dwaas van 21 jaar Qss, die in zijn kortzichtigheid niet bevroedde dat lu- t herrie maken en gevaar veroorzaken heel dicht bij el- t liggen. En om dat nog eens goed duidelijk te malcen bepaalde Nederlandse voetbalfans moet voetballief- bend Nederland rekening houden met het ergste FRANK WERKMAN - ROTTERDAM Het laatste dat André van der Louw wilde is het gebeurde van gisteravond in de Rotterdamse Kuip ver goelijken. „Ik heb, meteen na het gebeur de, door de stadion-microfoon gezegd dat het schandalig is voor het Nederlandse voetbal, wat gebeurd is. Dat standpunt zullen wij ook ten opzichte van de UEFA innemen. Wij kunnen slechts verklaren dat alles gedaan is wat menselijkerwijs van ons verwacht mocht worden. Ik zou ook geen antwoord kunnen geven op de vraag: hoe had dit voorkomen kunnen worden?" „De Cypriotische spelers", vertelde Van der Louw, „hadden aanvankelijk weinig lust terug te komen. Zij voelden zich be dreigd en hadden angst verder te gaan. Ik kan mij dat voorstellen, want tijdens de gesprekken lag de doelman nog op een brancard. Charitou is door een drietal doktoren onderzocht. De artsen meenden dat er niets ernstigs met hem aan de hand was, maar uit zekerheidsoverwegingen is hij toch overgebracht naar het Rotterdam se oogziekenhuis". Bondsvoorzitter Jo van Marle, als be stuurslid zeer wel thuis in het circuit van de UEFA, meende: „Het is voor mij echter absoluut onmogelijk te veronderstellen wat de straf commissie van de UEFA zal doen". UEFA-waarnemer Delcourt praat met scheidsrechter Philippi en één van diens assistenten over wat er moet gaan gebeuren na dat de bom is ontploft. foto": tjerk heringa Peper neemt geen maatregelen jegens Nederlands elftal DEN HAAG Burgemeester Peper van Rotterdam heeft nog niet besloten naar aanleiding van het bomincident maatrege len te nemen jegens het Nederland elftaL Peper stond in verband met verwachte ongeregeldheden eerder dit jaar niet toe dat de finale van het Europa Cup II-toer- nooi in De Kuip zou worden gespeeld. Bij monde van voorlichter Jan Goeyenbier, liet Peper weten onder de indruk te zijn van de gevolgen die het bomincident kan hebben voor het Nederlandse voetbal. „Er is gisteravond buitengewoon streng gefouilleerd. Maar door het grote aantal toeschouwers kun je niet anders dan steekproefsgewijs te werk gaan", lichtte Goeyenbier de veiligheidsmaatregelen van de Rotterdamse politie toe. Stand Groep 5: Nederland '7 5 2 0 12 16-1 Griekenland ..7 4 1 2 9 12-10 Hongarije 7 3 0 4 6 12-11 Polen 7 2 2 3 6 8-11 Cyprus6 0 15 1 3-18 Resterende wedstrijden: 11/11 Cyprus-Polen; 2/12 Hongarlje-Cy- prus; 16/12 Griekenland-Nederland. ROTTERDAM John Bosman evenaarde giste ren met zijn vijf treffers tegen Cyprus het doelpun- tenrecord van Leen Ven- te. Die maakte er in 1934 bij Nederland-België (9-3) als eerste international vijf in één wedstrijd. Bos man, voor zijn club Ajax ook nog nimmer zo pro ductief, kon slechts een korte glimlach produce ren toen hij hoorde over zijn record. „Leuk, maar m'n hoofd staat er niet naar". De teleurgestelde Bosman: „Niemand heeft het na afloop over de mooie doelpunten of over het bereiken van West- Duitsland gehad. Ik stond on geveer net zo dichtbij de plaats waar die bom neerkwam als de doelman. Er was een gat in het veld en mijn hoofd suisde van het geluid. Toen we zo lang in de kleedkamer zaten hadden we al het gevoel dat we het konden vergeten". Bosman, met zijn in totaal zes doelpunten met de Belg Nico Claesen de topscorer van de voorronden van de Europese titelstrijd, scoorde in Rotter dam binnen de halve minuut. Die treffer op recordsnelheid werd echter snel vergeten door de bom in het strafschop gebied van Charitou. Ronald Koeman zag de bui direct han gen: „Toen die doelman per brancard van het veld ging, wisten we hoe de vlag ervoor stond. Ik was op het ergste voorbereid. Ik besefte meteen, dat al die moeite tot nu toe voor niks kon zijn geweest. We moeten zeker rekening houden met een diskwalifica tie. Twee punten in mindering zou mij al meevallen. Het is echter een schande, dat één man je zo'n wedstrijd en even tueel het toernooi in West- Duitsland kan kosten" Teleurstelling Aanvoerder Gullit stapte tien minuten voor het einde van het veld. „Ik was één en al te leurstelling, had absoluut geen zin in een ereronde of zoiets. Dit had een climax moeten zijn. Voor ons en het publiek. En dat werd door één gek ver stoord. We hebben heel plicht matig gespeeld. We wisten dat we moesten doorzetten, maar we waren alleen echt blij mét die eerste goal. Die andere ze ven hebben we wel gevierd, maar er straalde niets van af. Die gebeurtenis bleef door je hoofd spoken. Je bleef er maar aan denken, dat die gek ons uit het toernooi in Duitsland kan houden. Zijn we na jaren eindelijk weer waar we willen zijn en dan gebeurt er zo iets. Ik kan het niet begrijpen en ik zal het nooit begrijpen". Geen idee Bondscoach Rinus Michels had geen idee wat hij a'an moest met een wedstrijd die eigenlijk alleen maar onzekerheden heeft gebracht. Nederland be gon zoals het publiek ver wachtte en zoals de coach had gehoopt. „Het festijn kunnen wij wel vergeten", concludeerde Mi chels. „Elk enthousiasme is weg bij de spelers. Je weet ei- Andreas Charitou zit wat verdwaasd op de knieën en wrijft zich In het rechteroog, waardoor hij volgens een dokter kort na het ge beuren niet meer kon zien. Ruud Gullit en John Bosman hebben nog slechts oog voor de bal op het moment dat een grote rookwolk zich al In het doelgebied van Cyprus heeft gevormd. UEFA WAS AL EERDER STRENG ROTTERDAM De UEFA heeft al eerder strenge maatregelen getroffen. Op 11 april 1984 was er een soortgelijk voorval als in Rotterdam bij een duel van het UEFA-jeugdelftal tegen Luxem burg in Velsen. Uitsluiting voor het eindtoernooi was toen on danks hoger beroep het gevolg. In november van hetzelfde jaar werd bij de Europese bekerwed strijd Celtic - Rapid Wien in Glasgow de Oostenrijkse speler Weinhofer getroffen door een van de tribunes gegooide whis- kyfles. Weinhofer kon door een hoofdwond niet verder spelen en Rapid kon geen vervanger op het veld sturen, omdat de twee wisselspelers al waren gebruikt. De UEFA verklaarde de door Celtic gewonnen wedstrijd ongeldig en stelde het duel opnieuw vast, twee weken later in Manchester. Duitse pers onderschat bomincident in De Kuip (van onze corresponden ten) DEN HAAG De wed strijd tussen het Neder lands elftal en Cyprus is deze morgen nog geen on derwerp in de Cyprioti sche kranten. Door het uitstel van bijna een uur vermelden de kranten zelfs de uitslag nog niet In tegenstelling tot de Franse pers besteden de Engelse. Spaanse en Duitse ochtendbla den nauwelijks aandacht aan het bomincident in De Kuip. In Duitsland werd het schan daal aanvankelijk sterk onder schat; pas rond middernacht werd er op de televisie mel ding van gemaakt. De Bonner General Zeitung schrijft: „De Nederlanders zouden scheids rechter Roger Philippe uit Lu xemburg moeten bedanken, dat die de wedstrijd niet af brak. Tot deze bezonnen hou ding droeg ook UEFA-waar nemer Fred Delcourt bij. Bei den brachten de EK-wedstrijd niet in de laatste plaats uit vei ligheidsoverwegingen voor het voetlicht. Onder de kop „Catastrofe voor Holland?" vraagt de verslagge ver van het Franse dagblaaLe Sport zich af of de wederop standing van het Nederlandse voetbal niet is gedood door een hooligan. „Na het doelpunt in de eerste minuut kon niets Oranje nog tegenhouden, be halve een gek", aldus Le Sport. De krant herinnert de lezers aan de slechte reputatie die onze supportersal heb ben. „De neo-nazi's uit Den Haag zijn nog het meest be rucht". aldus Le Sport. Doelman Charitou wordt per brancard afgevoerd nadat hij vlak bij zich een projectiel tot ontploffing heeft horen komen. FOTO'S: TJERK HERINGA (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris Dees (WVC, Sportzaken) en minister Van Dijk (Binnenlandse Zaken) hebben gister avond met ontsteltenis gereageerd op het bom-incident in de Kuip. „Wat hier is gebeurd, kan niet. Dit is onverteer baar. Een dieptepunt", sprak Dees, die meent dat er geen maatregelen te be denken zijn om dit soort voorvallen te voorkomen. „Hier sta je machteloos", al dus Dees. Volgens hem kan alleen een algehele mentaliteitsverandering een op lossing brengen. Van Dijk noemde het voorval „afschuwelijk". Hij zei er met ontsteltenis kennis van te hebben genomen. Volgens de bewindsman is een bezin ning op nieuwe verdergaande maatregelen ter beteugeling van het voetbalvandalisme nodig. Hij wil daarover op korte termijn met de Twee de Kamer overleggen. De maatregelen waaraan Van Dijk denkt hebben betrekking op de vei ligheid in en rond de stadions en de veiligheid bij het verkeer naar de stadions. Volgens de mi nister zijn de maatregelen die nu getroffen zijn, niet voldoende om het voetbalvandalisme in te dammen. „Nederland doet op dit gebied meer dan het buitenland. Maar het is kennelijk nog onvoldoende", aldus de bewindsman. De Tweede Kamer behandelde uitgerekend gis termiddag een wetsvoorstel ter goedkeuring van de Europese overeenkomst over de bestrij ding van voetbalvandalisme, die al in '85 werd ondertekend. De Kamer stemt in met de maat regelen, maar vindt die wel wat mager. genlijk helemaal niets. Ik hoef daarover geen uitleg te geven. Ieder was gekomen voor een Oranje-happening. Het pu bliek was er klaar voor, de spelers waren zeer scherp, zo als in de eerste minuten is ge bleken. Het was duidelijk. Ie der wilde dolgraag, het enige dat ons te doen staat is te zor gen die paar mensen kwijt te raken, die dat niet willen. Maar misschien is ons streven weer uitzichtloos. Heel lang zaam gaat het voetbal naar de knoppen. Er gebeuren steeds nieuwe dingen, het wordt steeds erger, steeds onvoor spelbaarder. Ik kan nog geen rekening houden met sancties, het hele gebeuren is dermate verward. Ik kan mij daar ge woonweg niet in verdiepen. Ik kan eigenlijk alleen maar zeg gen dat wat een bekroning had moeten worden, is geëin digd in een heel naar gebeu- Nederland - Cyprus 8-0 (4-0): 1. Bos man 1-0. 20 Gullit 2-0, 38. Bosman 3- 0. 40 Spelbos 4-0. 46. Van t Schip 5- 0. 53.. 61.. 66. Bosman 6-0, 7-0 en 8-0 Scheidsrechter Philippi (Lux). Toe schouwers: 55 000. Nederland: Van Breukelen. Van Tig- gelen, Spelbos, Koeman. Silooy; Van Aerle, Muhren. Vanenburg. Bosman, Gullit (Gillhaus), Van 't Schip Cyprus: Charitou (Kleftis), Miamilio- tis (Pantzialis). Misos. Sokradous en Pittas; Christofi, Christoforou, Sawa, Yiangoudakis; Sawides. Mavroudis ROTTERDAM „Voor mij is de lol eraf, ik ga". Op het moment dat in de Kuip in Rotterdam nog niet eens het rustsignaal is gegeven, is voor een man uit Dordrecht de wedstrijd al afgelopen. Terwijl z'n oranje sjaal in de motre gen achter hem aan wap pert steekt hij weinig op gewekt de Stadionweg over, op weg naar z'n auto. Hij is één van de duizenden supporters die, nas voordat de wedstrijd Nederland-Cyprus halver wege is, het voetbalmekka de rug toekeren. In de Kuip blijven iets minder dan 55.000 mensen over, die één ding gemeen heb ben: een soort collectief schaamtegevoel waar zelfs acht doelpunten geen ein de aan kunnen maken. „Het was precies drie minuten leuk", zegt een aangeslagen fan, die met afgezakte oranje oorwarmers de uitgang op zoekt. „Bijna een uur heb ik met gekromde tenen staan denken aan dat moment dat zo'n gek de boel bedierf. Toen de wedstrijd weer was begon nen schaamde ik me bij elk doelpunt". „Zo is het niet leuk meer, aju". De reacties bij de mensen die hun kaartje van enkele tientjes verscheuren en huiswaarts keren, spreken boekdelen. Het is hetzelfde ge voel dat ervoor zorgt dat de spreekkoren bij de achterblij vers nét even dat enthousiaste missen. Aan het snel wegster ven van de bijna aarzelend in gezette kraker „Olé, olé" is de werkelijke stemming in het stadion goed af te meten. Kon bij het korte tijd dreigende de finitief staken van de wed strijd het ergste gevreesd worden voor de openbare orde, na de hervatting is daar nauwelijks nog gevaar voor. „Zo mak als een lammetje zijn ze hè", reageert een Rotter damse politieman in de mobie le commandopost buiten het stadion, net voordat John Bos man z'n zoveelste goal maakt. „Gevaarlijke gek" De in verband met het vrien delijke karakter van de inter land toch al bescheiden gehou den v politiemacht hoeft niet meer in actie te komen. Als de nog maar matig enthou siaste Oranjeklanten ternau wernood de oranje petjes op het hoofd durven te houden, zit een 21-jarige man uit Oss op het hoofdbureau van politie z n zonden op te biechten. Hij is de „gevaarlijke gek" (meest gehoorde kwalificatie) die een explosieve sinaasappel-met scheermesjes in de richting van de Cypriotische doelman wierp. Hij is één van de twaalf mensen die werden aangehou den, maar de diefstallen en vernielingen van de anderen vallen in net niet bij wat hij op z'n kerfstok heeft. In het sta dion waagt nog maar een en keling iets op het veld te gooi en, het blijft bij een enkele wc-rol. „Op één incident na was u een fantastisch pu bliek!", trapt de speaker na de 8-0 het publiek nog na. Het is misschien wat overdreven om hier van een nationaal com plex te spreken, maar op het moment dat de duizenden in de file richting Brienenoord staan, spreekt Rinus Michels in de catacomben woorden die velen uit het hart gegrepen zullen zijn; „Ik ben niet blij, ik ben niet bedroefd, er is alleen maar leegte" s ARJEN VAN DER S^R

Leidse Courant | 1987 | | pagina 9