Baffna nog lechts een oookstad Gorbatsjov neemt het in zijn boek op voor Stalin Vanmorgen voor u op de veiling gekocht." Nicaragua gaat toch met Contra's praten d COLLECTIVISERING WAS NOODZAKELIJK Twaalf doden bij ramp met tankauto Getuige zaak-Barschel weigert te spreken TUDENTEN IN PROTEST TEGEN PROTESTVERBOD Van je GroenteSpecialist moetje 't hebben. Ook Sovjetunie heeft Stinger-raketten Mariël -ITENLAND CeidócSouocmt DONDERDAG 29 OKTOBER 1987 PAGINA 5 ardnadze brengt 9 dschap naar VS IINGTON De Amerikaanse Bnt Ronald Reagan ontmoet ig aan het begin van de middag" ng rjetminister van buitenlandse za- redtdouard Sjevardnadze in Was- mopn ontmoeten. Sjevardnadze zal i wen persoonlijke boodschap van dsiteider Gorbatsjov overhandigen, NF-jsteren in regeringskringen mee- ,,«d. Wat die boodschap behelst is ^bekendgemaakt. Sjevardnadze ig. vandaag al rond middernacht in tokjngton verwacht. Morgenochtend iktj eerst een bespreking hebben s nfcijn Amerikaanse ambtsgenoot n \e Shultz. Na de gespreksronde zullen Sjevardnadze en f elkaar opnieuw treffen, neni (Van onze verslaggever Jo Cortenraedt) SAN JOSÉ De Nicaraguaanse rege ring gaat toch, zij het niet rechtstreeks, met de Contra's onderhandelen. Het Sandinistische regime heeft de bemid- deling geaccepteerd van kardinaal Obando Y Bravo. Deze verrassende ontwikkeling wordt als een belangrij ke stap voorwaarts gezien in de vre despogingen die dreigden te misluk ken. President Ortega van Nicaragua had tot nu toe zowel directe als indirecte contacten op hoog niveau met de Con tra's steeds afgewezen. Belangrijkste doel van de onderhandelingen is tot een staakt-het-vuren te komen. Luis Humberto Guzman, secretaris van de legale oppositie in Nicaragua, bevestig de gisteren tegenover deze krant de doorbraak en verwachtte dat de be sprekingen binnen enkele dagen be ginnen. In de Costaricaanse hoofdstad San Jose is momenteel een conferentie gaande waaraan de ministers van buitenlandse zaken van Costa Rica, Nicaragua, Gua temala, El Salvador en Honduras deel nemen. Gisteren werd daar besloten het vredesplan-Arias op 5 november van kracht te laten worden. Het plan houdt onder meer een staakt-het-vu ren in, een amnestie voor rebllen en een programma voor democratische hervormingen. Vrouwen veinzen geen hoofdpijn LONDEN Vrouwen wenden in tegenstelling tot wat wel ge zegd wordt, slechts zelden hoofd pijn voor om gemeenschap met hun partner uit de weg te gaan. Dit heeft een Brits onderzoek aangetoond. Slechts twee procent van de vrouwen in het Verenigd Koninkrijk die werden gepolst, wendden hoofdpijn voor om aan seks te kunnen ontkomen, aldus het Gallup-onderzoek over hoofdpijn als gevolg van span ningen. Het onderzoek heeft aan getoond dat zestig procent van de mensen met hoofdpijn door span ningen in stilte lijden en tegen niemand iets zeggen. SURINAAMSE BOOT VUURT OP FRANSEN CAYENNE Een Surinaam se patrouilleboot heeft gisteren verscheidene waarschuwings schoten gelost in de richting van korjaal met Franse mari niers op de rivier de Marowij- ne, die de grens met Frans Guyana vormt. Dit is in offi ciële bron in Cayenne verno men. Bij het incident raakte niemand gewond. De prefect van Frans Guyana, die van daag de Surinaamse consul in Cayenne heeft ontvangen, heeft het ministerie van bui tenlandse zaken in Parijs ge vraagd een officieel protest in te dienen bij de autoriteiten in Paramaribo. Chinese zakenvrouw maakt forse winst PEKING Volgens de Chinese zakenvrouw Guan Guangmei, die meer dan eens is uitgemaakt voor kapitalist en zeker twintig keer zo veel verdient als haar werknemers, staat de partijleiding volledig ach ter haar gewaagde praktijken. „Men vraagt zich af of het huren van acht staatswinkels en collectie ve bedrijven socialistisch of kapita listisch is", aldus mevrouw Guan. „Alle winkels leden verliezen toen ik ze overnam. Nu maken ze alle maal winst". Het ondernemerschap van mevrouw Guan heeft geleid tot een landelijke discu koppen in de krant. l's toekomst in de ruimte Neuman, directeur van 6-tituut voor internationale kingen Clingendael ei)et rapport, getiteld „Eu- toekomst in de ruimte" iteren tijdens een studie- verd gepresenteerd. In ipport concluderen vijf 1 d^se onderzoeksbureaus Lirv^ropa de uitgaven voor 'ar^oek in de ruimtevaart en toeten verdubbelen, wil itva zelfstandige positie in- ;eni ten opzichte van de cenunie en de Verenigde s Europa zou met een ei- I h(Uimtevaartindustrie (bij- ;eld satellieten) onder toezicht kunnen houden schontwapening. Bovendien va? industrie bijdragen aan ►r «wording binnen Europa. l FOTO: DIJKSTRA )C°h?MOEDELIJK DUIZEND DODEN ""BLOEDIGE STRIJD ran f)MBO De Indiase ien op Sri Lanka heb- 'isteren hun greep op tot voor kort het Prabhakran "rfd door de Indiase li- Slippy en zich te- jen is niet tekend Zij zouden trekken m het om- jg Indiase soldaten in gijzeling oerwoud. het leven heeft gekost. De stad lijkt uitgestorven. Ongeveer een derde van de 150.000 in woners is Jaffa ontvlucht of heeft zich teruggetrokken in :k van de guerrilla- zwaar gebarricadeerde huizen, satie Tamil Tijgers De rest wacht in vluchtelin- Jt verder versterkt, genkampen, kerken, scholen en tempels op dingen die ko- dagen na de inname men F 6 I de stad voert de i ise vredesmacht mas- Omsingeld »r zoekacties uit naar He,1 |iatste bolwerk van de Ta- „WKtirto ,,on nul Tijgers in Jaffna, de hin- nertyluchtige leden van dutem^el Nallur Kovi> is om. cnTamil Tijgers. Naar Sjngeid door de Indiase vre- vetting 1.200 Tijgers zijn desmacht. Tussen de 25.000 en hun leider Velupil- 35.000 burgers hebben in deze - ge_ tempel beschutting gezocht. Hoeveel guerrillastrijders zich onder de vluchtelingen bevin den is niet bekend. Zij zouden 18 Indiase soldaten in gijzeling houden. Sinds de Tijgers voor de Be vliegveld van de op vrijding van Tamil Eelam hun rrotna grootste stad van het medewerking aan het vredes- eiland is een groot verdrag tussen de Indiase pre- Toek te zien: „De veilig- mier Rajiv Gandhi en presi- ainên eenheid van ons land dent Junius JayeWardene van y? eerst, altijd en eeuwig". Sri Lanka opzegden en de "^Veiligheid blijkt kort na strijd korte tijd later in alle he- •e tedige slag om Tamil-bol- vigheid ontbrandde spreekt P31? in het noorden van Sri New Delhi steevast over de u geen sprake, om maar Tamil-terroristen. Een jaar ijgen van eenheid. Jaffna eerder kon men Gandhi nog j een spookstad. bijna vertederd horen praten smalle stoffige straatjes over „de jongens". Nu zij het voornamelijk stilte, echter gewaagd hebben de wa de vredesmacht in de pens op te nemen tegen hun een algemeen uitgangs- vroegere vrienden moeten zij pd afkondigde waagt geen rekening houden met de ge er zich meer op straat. Op balde vuist van het Indiase Ie le zwerfhonden en geiten ger. Het wantrouwen van de tamil- burgers in het noorden en oos ten van Sri Lanka jegens de Indiase vredesmacht is de af gelopen weken sterk gegroeid. Beschouwden veel tamils de Indiërs aanvankelijk als hun beschermers en redders, die 0houding is in veel gevallen en draagt de sporen van de met name in Jaffna omgesla- iige strijd, die waarschijn- gen in diepe haat. Als gevolg aan meer dan duizend van de zware strijd om de stad sen (170 Indiërs, 600 rebel- zijn ook veel burgers om het en ongeveer 200 burgers) leven gekomen. iirft niemand zich te ver- j) tussen de zwaar bewa- !e en behoedzaam pa- llerende Indiase militai- lie speuren naar achterge- fcn Tamilsluipschutters. 1 openbare gebouwen zijn 'granaten getroffen en in- irt of uitgebrand. Bijna elk MOSKOU In zijn nog niet verschenen boek „Pe restrojka" verdedigt Sov jetleider Gorbatsjov de collectivisering van boe- derijen in het Stalin-tijd- perk. Volgens Gorbatsjov was dit beleid noodzake lijk voor de economische vooruitgang van de Sov jetunie. Dat blijkt uit de voorpublikatie van passa ges uit het boek in het weekblad Moskovski No- vosti (Moskou Nieuws). Stalins gedwongen en massale collectivisering in de jaren dertig heeft miljoenen boeren het leven gekost. Vernietiging en deportatie troffen de rijke re boerenklasse en op het plat teland braken grootschalige hongersnoden uit. „De collecti visering was een zeer belang rijke historische daad, een es sentieel sociaal keerpunt na 1917. Ja, het verliep niet zon der pijn. niet zonder ernstige uitwassen en fouten in de me thoden", zo schrijft Gorbatsjov. „Maar zonder de collectivise ring zou de latere vooruitgang van ons land onmogelijk zijn geweest. Industrialisatie en collectivisering waren noodza kelijk". De Sovjetleider erkent dat Sta lins ingrepen „niet altijd en niet in alle opzichten tegemoet kwamen aan socialistische be ginselen, socialistische ideolo gie en theorie". „Zo is de wer kelijkheid. Zo is het lot van het volk met zijn tegenstrijdig heden: met zijn grote succes sen, zijn dramatische fouten en zijn tragische bladzijden". Gorbatsjov heeft er herhaalde lijk op aangedrongen dat de Sovjets de waarheid over hun geschiedenis vernemen, maar in de nu gepubliceerde passa ges van „Perestrojka" geeft hij geen schatting van het aantal slachtoffers dat onder het bewind van Stalin is gevallen. De passages bevatten evenmin directe verwijzing naar de bloedige zuiveringen die Stalin in de jaren dertig uitvoerde. „Het is- waar dat er moeilijke stadia waren in de loop van de ontwikkelingen na de revolu tie, niet in het minst door de grove inmenging van imperia listische krachten in onze in terne aangelegenheden", schrijft de Sovjet-leider baga telliserend. Volgens Gorbatsjov moet het Westen er niet op rekenen dat de Sovjetunie zodanig in het nauw zit dat zij nu westerse economische methoden gaat overnemen. „Om ongegronde geruchten en speculaties bui ten te sluiten wil ik nog eens onderstrepen: wij gaan alle veranderingen uitvoeren in overeenstemming met onze so cialistische keus. Wij zoeken de antwoorden binnen de grenzen van het socialisme en niet erbuiten. Degene die hoopt dat wij zullen afwijken van het socialistische pad zal bitter worden teleurgesteld", aldus Gorbatsjov in zijn „Pere strojka". Brandweerlieden zijn druk bezig de wrakken uit elkaar te trekken na het ongeluk met tankauto gisteren in Preston. foto: ap PRESTON De ontploffing van een tankauto, nadat deze nabij het noordengelse Pres ton op een file was ingereden en vervolgens tegen een via duct, heeft aan twaalf men sen het leven gekost. Onder hen waren drie kinderen. Meerdere auto's werden overgoten met brandende benzine uit de tankauto. Een woordvoerder van het zie kenhuis deelde mee dat de bestuurder van de tankauto en een gezin van drie perso nen uit de brandende wrak ken waren gered en werden behandeld. Hoe zij er aan toe waren, liet hij in het midden. Een ooggetuige omschreef het toneel als „gruwelijk". Amerikanen gedood bij aanslagen op de Filipijnen MANILA/WASHINGTON Bij een serie aanslagen in de buurt van de Ameri kaanse luchtmachtbasis Clark op de Filipijnen zijn gisteren drie Amerikanen en een Filipijn om het le ven gekomen. De Amerikaanse marine gaat ervan uit dat moordcomman do's van het communistisch verzet verantwoordelijk waren voor de acties. Communisti sche opstandelingen hebben onlangs gedreigd met anti- Amerikaanse acties als de Ver enigde Staten hun hulp aan de regering-Aquino opvoeren. Aquino heeft op haar beurt aangekondigd zeer straf tegen het communistisch verzet op te treden. (Van onze correspondent Rink Drost) BONN De belangrijkste getuige in het Westduitse Waterkantproces, Reiner Pfeiffer, tevens de man die met zijn beschuldigin gen aan het adres van wij len oud-premier Barsphel het Kieler schandaal aan het rollen bracht, heeft gisteren geweigerd nog verder te getuigen. Hij eiste dat het SPD-lid Gerd Börnsen uit de commissie stapt, omdat deze hem be ledigd zou hebben. Börnsen stelde echter niet de bedoeling te hebben gehad Pfeiffer te beledigen en bleef zitten. Pfeiffers's advocaat deelde vervolgens mee dat hij vanaf dat moment geen woord meer zou zeggen. Pfeiffer heeft het recht als getuige te zwijgen, omdat de officier van justitie een strafvervolging te gen hem heeft ingesteld we gens hetzelfde schandaal. Een verdachte in de ene zaak hoeft in een andere zaak geen voor hem belastende verklaringen af te leggen. Het doel van de campagne door Pfeiffer was, oppositiepartijen en hun verte genwoordigers in een kwaad daglicht te stellen. Met name de SPD en haar lijsttrekker Björn Engholm zijn van die praktijken het mikpunt ge weest. Enkele weken na het bekend worden van het schan daal pleegde premier Barschel, in wiens opdracht Pfeiffer handelde (vermoedelijk) zelf moord. De regering van Schleswig- Holstein heeft eerder deze week de directe chef van Rei ner Pfeiffer, staatssecretaris Behnke, op diens verzoek, met vervroegd pensioen gestuurd. Hij aanvaardt daarmee even eens de politieke verantwoor delijkheid voor het handelen van Pfeiffer. Behnke is, zo is gebleken uit de verhoren door de parlementaire commissie, vroegtijdig op de hoogte ge weest van tenminste een deel van Pfeiffers strafbare hande lingen ten dienste van de CDU. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. iPSTAD/JOHANNESBURG Duizenden studenten in lafrika hebben gisteren geprotesteerd tegen een maatregel de regering die beoogt een einde te maken aan anti-rege- Sactiviteit op de universiteiten. De protestacties, die werden luden aan vijf liberale universiteiten, verliepen over het al- ;n rustig. Alleen bij de Witwatersranduniversiteit in Jo- sburg kwam het tot een treffen tussen de oproerpolitie en Ie studenten. :ns de nieuwe maatregel moeten universiteiten voortaan lomen dat op het universiteitsterrein tegen de regering wordt geageerd. Ook mogen geen bijeenkomsten meer worden gehouden ter ondersteuning van het Afrikaans Nationaal Con gres, op straffe van het intrekken van de staatssubsidie. De universiteitsbesturen schaarden zich gisteren achter het stu dentenprotest. In een verklaring werd gezegd dat de universitei ten ervoor passen spreekbuis te worden van de regeringspoli- tiek. De enige Afrikaanstalige universiteit waar werd geprotes teerd was de Stellenbosch-universiteit. Daar betoogden 300 stu denten en leden van het onderwijzend personeel. (ADVERTENTIE) Noodtoestand Met een tros ba nanen in de hand keek dit meisje gisteren over een geweer van de po litie heen naar een protestdemonstra tie van arbeiders in Ecuador. De machtigste vak bond van het land had opgeroepen tot een 24-uurs- staking, wat voor de regering aanlei ding was de nood toestand uit te roepen. Bij onge regeldheden raak ten zeker drie mensen gewond. FOTO: EPA WASHINGTON Spionnen van de Sovjetunie in Griekenland hebben al in 1983 de hand we ten te leggen op een Stinger-luchtafweerraket van Amerikaanse makelij. Op basis van deze buitgemaakte Stinger heeft de Sovjetunie kans gezien zelf een dergelijke luchtafweerraket „Gremlin" genaamd te bouwen. De Amerikaanse krant New York Times publi ceerde gisteren verklaringen van Amerikaanse defensiespecialisten, die bevestigden dat de Sovjets op basis een gesmokkelde Stinger hun eigpn „Gremlin" konden bouwen* Overigens zoJden bij de strijd tussen moslims-r-ebellen en Sovjet-strijdkrachten in Afghanistan het laatste jaar al meerdere Stingers zijn buitgemaakt. Ook Iran zou op die manier Stingers in handen heb ben gekregen. De draagbare Stinger-luchtafweerraketten tevens aanwezig aan boord van de Nederland se mijnenjagers die op weg zijn naar de Golf zijn zeer gevreesde wapens bij het neerhalen van vliegtuigen en helikopters. Het moslim- verzet in Afghanistan dankt zijn militaire suc ces van de laatste maanden vooral aan de Stin- ger-luchtafweer. V. door Frans Boogaard BRUSSEL Goedlachs was ze; vriendelijk, levenslustig, vrolijk, maar ook avontuurlijk van aanleg, wat kinderlijk nog en naïef. Dat was ze allemaal, want sinds een paar dagen leeft Mariël Raedsschelders niet meer. In de nacht van dinsdag 27 op woensdag 28 oktober, tegen één uur, werd ze voor de deur van haar woning in de Brusselse binnenstad neergestoken. Op die brute manier werd een net met veel enthousiasme begonnen journalistieke carrière heel abrupt weer afgebroken. Mariël, Limburgse van origine, gaf een tijdlang lessen maatschappijleer aan doppers, zoals werklozen in België heten, maar toen ze merkte dat ze daarmee verwachtingen wekte die zij niet kon inlossen - de kansen op werk zijn nu eenmaal voor laaggeschoolden miniem, ook en zeker in België - frustreerde haar dat dermate, dat ze besloot zich een nieuw bestaan in de journalistiek op te bouwen. Daar stortte ze zich vol overgave op. Links en rechts legde ze contacten, en tijdens mijn vakantie schreef ze voor de combinatie waarvan deze krant deel uitmaakt een reportage over de nieuwe film van Ruud van Hemert, Honneponnetje, waarin ze meteen ook een figurantenrol voor haar rekening nam. Want als Mariël iets van dichtbij kon meemaken, liet ze zich die kans niet ontnemen. In de Mort Subite, het oer- Brusselse café van de familie De Keersmaeker, waarvan het bekendste lid het staatssecretariaat voor Landbouw en Europese Zaken in de kabinetten Martens-VI en VII beheert maar waarvan de naam nu wel even een heel macabere bijklank krijgt, kon ze daar smakelijk over vertellen, tegelijk genietend van een ander klein triomfje: dat de franstalige dienster, na consequent volgehouden bestellingen witte en rode wijn in het Nederlands, uiteindelijk ook in het Nederlands ging bedienen. Mariël had haar kennissen voornamelijk in Vlaamse kring. Minder dan een week voor haar veel te vroege dood ze was pas 28 kwam ze nog langs om wat Nederlandse vaktijdschriften te halen, want half werk was er bij haar niet bij. En dinsdag vroeg in de avond, haar laatste, sprak ze op de automatische telefoon- beantwoorder nog een boodschap in, over een fotograaf die ze dringend nodig had, voor een klus in de avonduren. Ook dat is haar laatste geworden. De kranten en weekbladen in Nederland en Vlaanderen die ze bediende, en de BRT-radio, zullen het voortaan zonder haar moeten stellen. Veel vrienden en kennissen, haar ouders en haar broer en zus, zónder haar levenslustige gezelschap. Aan de afdeling Moordzaken van de Brusselse politie, die zich in no-time moet inwerken in het ongeordende en ook tamelijk ontoegankelijke wereldje dat de journalistiek voor haar is de journalistiek en de politie zijn niet per definitie vrienden is het nu om uit te vinden of haar dood een toevallige is, een onbezonnen daad van een gestoord of geldbelust passant, of dat er andere, journalistieke motieven voor zijn. Koele moordlust van iemand die ze te dicht genaderd was en zich misschien door haar bedreigd voelde. Iemand die aan een mensenleven geen waarde hecht, en wie het geen pijn doet om nu anderen, voor wie het oplossen van moordzaken een dagtaak is, van de een op de andere dag over „de zaak- Raedsschelders" te horen spreken. Die zich het verdriet en de machteloze woede over een zo zinloze moord niet kan invoelen. MariëL mijn belofte om je nog een Keer mee te nemen naar het jazz-café van PqI kan ik niet meer nakomen, hoe graag ik dat ook zou willen. Maar als het waar is dat de muziek daarboven nóg mooier is dan hier beneden, kom ik ooit een keer luisteren. Dat stéaL

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5