Gerommel met charreleieren ;waar straffen" Goede druivenoogst op Limburgse Aposteihoeve wnen EcidócSotvtattt lEUWi Rolluikenbesluit aanvechten op basis vertrouwensbeginsel Geen grijs kenteken voor uitgeklede auto 'aoJENLAND DONDERDAG 29 OKTOBER 1987 PAGINA 3 relijk geen verbod /Iruik methylbromide ^VAG Het besluit van minister Braks (Landbouw) collega Nijpels (VROM) om het gebruik van het ntsmettingsmiddel methylbromide in de tuinbouw ang van 1990 te verbieden, staat op losse schroeven, r Braks heeft de Kamer gisteren toegezegd dat het pas na overleg met de Kamer formeel kan worden, amsfj-ieg zal dan plaats moeten vinden aan de hand van ypriport dat drie deskundigen nu opstellen over de uit- alsi van het besluit. Braks deed zijn toezegging gisteren de Je behandeling van de begroting voor landbouw on- it ziFe druk van CDA-kamerlid Van der Sanden. Deze je minister geen onomkeerbare besluiten te nemen n n! overleg met de Kamer heeft plaatsgevonden. Bo- veri vond de christen-democraat dat de drie deskundi- slot( moeten bezien hoe een verbod op het middel in ons ribu concurrentiepositie van de tuinbouw internationaal gedpdt. Van der Sanden wees erop dat elders het middel ls vp worden 6ebruikt- Asielzoekers welkom in Slagharen HARDENBERG De gemeenteraad van Hardenberg heeft gisteren ingestemd met de overeenkomst die B en W met de mi nisteries van WVC, justitie en binnen landse zaken hadden afgesloten over de opvang van vluchtelingen in Slagharen (gemeente Hardenberg). Dit betekent dat er in huize De Eik in Slagharen 175 asiel zoekers worden ondergebracht. Daarnaast komen er dertig plaatsen voor de eerste opvang van vluchtelingen. De belangen organisaties van Slagharen zijn tegen de overeenkomst tussen Hardenberg en hot rijk. Zij vrezen dat door gebrek aan moge lijkheden voor doorstroming de vluchte lingen langer in Slagharen zullen verblij ven dan de negen weken die WVC als re gel stelt. In dat geval gaan zich integratie problemen voordoen, zo wordt gevreesd. Topambtenaar In 't Veld hoogleraar Rotterdam ROTTERDAM Dr. R.J. in 't Veld is benoemd tot gewoon hoogleraar be stuurskunde aan de Erasmusuniversiteit in Rotterdam. Hij begint in de loop van het tweede kwartaal 1988 met zijn nieu we werkzaamheden. In 't Veld is sinds 1982 directeur-generaal voor het hoger onderwijs en wetenschappelijk onder zoek bij het ministerie van onderwijs. In die periode zijn onder zijn leiding onder meer de taakverdelingsoperaties in het wetenschappelijk onderwijs en het hoger beroepsonderwijs uitgevoerd. De nieuwe hoogleraar studeerde van 1959 tot 1964 rechten aan de universiteit van Leiden en was daar tot 1969 wetenschappelijk medewerker economie. Geen abortus meer na fusie in de Veluwe ARNHEM Na 1 januari van het komend jaar is abortus op sociale grondslag in drie ziekenhuizen in Wageningen, Ede en Benne- kom niet meer toegestaan. Dat heeft de pre sident van de Arnhemse rechtbank mr. J. van Julsingha bepaald in het kort geding dat twee gynaecologen tegen het ziekenhuisbe stuur hadden aangespannen. Na de fusie tus sen de drie ziekenhuizen op algemeen chris telijke grondslag besloot het ziekenhuisbe stuur dat abortus op sociale grondslag niet meer is toegestaan. Abortus op medische grondslag en kunstmatige inseminatie met donorsperma (kid) zal na 1 januari mogelijk blijven. A-KAMERLID VAN NOORD, pORZITTER CONTROLE STICHTING: VANDAAGt IN HET De tdd 'O ij id> oci2 HAAG De "jfjjveesector kampt op 1 moment met de Ste fraudezaak aller l. Handelaren op de e we hebben zich voor - tens 250.000 gilden ?m<jkt door doodgewone den uit legbatterijen te lis^pen als scharreleie- ijklVoor eerdere „over- i gpgen", zoals men gelijk handelen in de vofr pleegt te noemen, >rd|d eens boetes opge- -ns van enkele tiendui- ren «n guldens. „Maar ■va; waren veel kleinere n res. Het op grote F al rommelen met lerfrreleieren moet zo r mogelijk gestraft en. Ik denk hierbij jf zfcen boete die de twee d£n halve ton te boven ij gaan. Niet alleen tellet gedrag van de be seftenen zelf, maar ook in pt het vertrouwen van de consument in de scharreleieren is be schaamd". Dat zegt het CDA-kamerlid J. «van Noord, tevens voorzitter van de Stichting Scharreleie ren Controle. Deze stichting houdt de naleving in het oog van de voorschriften voor scharreleieren die door de mi nister in een Landbouwkwali- teitsbesluit zijn neergelegd. Zeventig procent van de con sumenten loopt in de super markt tegenwoordig het vak met de „gewone" eieren voor bij. Met een gedachte die er gens het midden houdt tussen „voor m'n eigen gezondheid" en „voor het welzijn van de kip", grijpt de bewuste consu ment naar een doos met de iets duurdere scharreleieren. Het aantal scharreleieren op de markt groeit jaarlijks met tientallen procenten; vorig jaar ging het om 300 miljoen stuks. Van verschillende kanten wordt onthutst gereageerd op het nieuws dat minstens 12,5 miljoen van die eieren niet door scharrelkippen waren gelegd, terwijl het keurmerk op de doos en op de eierschaal toch duidelijk genoeg waren. Inmiddels zijn in de fraude zaak al drie huiszoekingen verricht en heeft een ver dachte uit Putten een volledi ge bekentenis afgelegd. Ook zouden twee eierpakstations in Nijkerk bij de zaak betrok ken zijn. Het CDA-kamerlid J. van Noord, tevens voorzitter van de Stichting Scharreleieren Controle: „Ik denk aan een boete die de twee en een hal ve ton te boven moet gaan". FOTO: ANP Van Noord reageert zeer fel op de jongste fraudezaak, om dat de betrouwbaarheid van het keurmerk dat door de stichting wordt uitgereikt er door wordt aangetast. Van enige kritiek op de controle door zijn stichting wil hij ech ter niets weten. „Het systeem is waterdicht", houdt hij vol. Hij wijst erop dat producen ten, verzamelaars en paksta- tions verplicht zijn bij de stichting te melden hoeveel scharreleieren er omgaan. „Door simpel de cijfers te ver gelijken van de produktie en de handel komen onregelma tigheden aan het licht. Als er overtredingen worden gecon stateerd, dan is dat het bewijs dat de controle werkt. Aan de eieren is op zich niks te zien, alleen het stempel geeft de garantie. Wetenschappelijk onderzoek heeft nog niet aan getoond dat scharreleieren zouden afwijken van andere eieren wat betreft kleur, geur, smaak of voedzaamheid". Ernstige zaken Doorgaans worden de „over tredingen van de regels", zo als de voorzitter ze eufemis tisch noemt, doorgegeven aan het tuchtgerecht dat door de Stichting Scharreleieren Con trole is benoemd. Komen er ernstige zaken aan het licht, dan wordt de Algemene In spectie Dienst (AID) van het ministerie van landbouw in gelicht, desnoods ook de offi cier van justitie. Doorgaans komt het daar niet van en gaat het „slechts" om overtre ding van de voorschriften voor het aantal kippen dat op een vierkante meter mag scharrelen. In het verleden zijn ook handelaren berispt die door misleidende reclame en verpakking de indruk wil den wekken dat ze scharrelei eren verkochten, terwijl het gewoon om produkten van legkippen ging. Sinds het be grip „scharrelei" in 1979 offi cieel werd vastgelegd, is het nimmer van een intrekken van de verkoopvergunningen gekomen en ook niet van een boete van tonnen, waar Van Noord nu voor pleit. De stichting heeft zeven con troleurs in dienst die elk jaar enkele keren de tachtig pak- stations en de vijfhonderd pluimveehouderijen bezoe ken. „Blijkt dat er meer scharreleieren worden ver handeld dan er zijn geprodu ceerd, dan moet er ergens iets mis zitten. In principe moet elk gerommel met eieren zo aan het licht komen, ware het niet dat de boekhoudingen van de pakstations niet altijd even eenvoudig zijn. Het be stuur van onze stichting is er van overtuigd dat de controle voldoende doelgericht is om voldoende garantie te geven dat een scharrelei echt van een scharrelkip komt". Dat het aantonen van overtredin gen pas achteraf kan plaats vinden, ziet Van Noord niet als het grootste bezwaar. „Dat is met elke controle zo. Juist daarom moet er een grote af schrikking uitgaan van de op gelegde boetes. Alleen dan Sommige handelaren scharrelen met voorkomen we dat er te zor geloos wordt omgegaan met het scharrelei. Misschien dat dan op den duur geen over tredingen meer plaatsvin den". De consumentenorganisatie Konsumenten Kontakt uitte eerder dit jaar twijfels over de zekerheid die de controle van de stichting biedt. Men schat te dat gemiddeld negen van de tien eieren in een doos werkelijk een scharrelpro- dukt is. Scharreleieren in de losse verkoop zijn nog minder te vertrouwen, oordeelde Konsumenten Kontakt. De pakstations zijn in de keten de zwakke schakel, omdat daar zowel gewone als scharrelpro- dukten worden ingepakt. „Het is gemakkelijk om ze te verwisselen", aldus de organi satie. Van Noord bestrijdt dat een dergelijke verwisseling op den duur niet aan het licht zou komen. „Een ei is altijd terug te halen, door het num mer dat op ei of verpakking is gestempeld. Onze stichting weet aan de hand van het nummer elk ei terug te leiden tot de oorsprong, het pluim- veebedrijf". ARJEN VAN DER SAR (ADVERTENTIE) Schneider stereo muzieksysteem met Compact Disc speler Platenspeler met automatische afslag. Tuner met ontvangst van LG, MG en FM stereo. Versterker met 2 x 7-bands equalizer. Dubbel cassettedeck met high speed dubbing. Inclusief2 basreflex luidsprekerboxen. 'iT'ers krijgen conditietest li HAAG De medische keuring voor het PTT-personeel 1 5 jaar en ouder wordt vervangen door een uitgebreide con- -- 1st. De test geeft een beter beeld van de gezondheid van de J liemer dan de keuring en biedt bovendien de mogelijkheid ïen huiswerk-programma. Bij een proef met de conditietest io700 PTT'ers bleek dat de helft een onvoldoende conditie 7 Sadat ze daar drie maanden aan gesleuteld hadden, scoorde io laar dertig procent onder de maat. De PTT hoopt een der- l (succes te kunnen uitbreiden tot het gehele personeel. ïl T 1 A .11 Luxemburgse MAASTRICHT Veel tijd voor een gesprek heeft Hugo Hulst niet. Vanochtend is hij weer om zeven uur begonnen met de oogst van de Ries ling-druiven en vóór van avond negen uur hoeft hij niet op rust te rekenen. Maar hij klaagt niet. Daar is hem zijn Apostelhoeve- wijn, van eigen Limburgse bodem, te lief voor. De grootste wijnbouwer van Nederland beleeft mooie dagen: „De oogst is van vrij hoge kwaliteit". Na de slechte zomer van dit Pronk neemt taak van Knol over DEN HAAG De PvdA-frac- tie heeft gisteren het kamerlid Pronk, oud-minister voor ont wikkelingssamenwerking, aangewezen als woordvoerder inzake Suriname. Pronk neemt de plaats in van zijn collega Knol, die zijn woord voerderschap vorige week prijs moest geven na slecht ge vallen uitlatingen voor de ra dio over het functioneren van Nederlandse journalisten in Suriname. TKNOLLEN 16 ÓEN LEUK RAS. 'T IS AOEEN TE Mc es. £>ok 'n ertveuiïe afweer jaar (vooral: weinig zon) had fruitteler Hugo Hulst een hard hoofd in zijn druivenoogst. Zouden de Riesling, de Milller- Thurgau en de Auxerois het ditmaal wel tot een goede wit te wijn kunnen schoppen? Tot half augustus twijfelde de Maastrichtenaar, die een wijn gaard van 1,3 hectare drijft. Tegen de flanken van de Sint- Pietersberg staan zijn wijntros- sen en dit najaar stonden ze gelukkig 'in de zon. „Ja, we hebben een weersverbetering gehad, met koude nachten en zonnige dagen. Een erg gun stig najaar. Daardoor werd de suikeromzetting versneld en kunnen we toch een goede wijn brengen". Hulst, die al vijftien jaar „part time" wijnbouwer is, verwacht dit jaar ongeveer 8000 liter te produceren. Hij kan er welis waar niet van leven, maar ge zien de prijs van f 17 per fles Apostelhoeve is de opbrengst niet onaardig. Het biedt in elk geval zoveel perspectief dat de zoon van Hulst het aanduft dit voorjaar ook een hectare drui- venteelt voor zijn rekening te nemen. „Mijn zoon is erg en thousiast", zegt Hulst, „en ik steun hem daarbij. We gaan dus uitbreiden met een hecta re, waarop we dezelfde gewas sen zullen planten. Maar de eerste goede oogst daarvan mogen we pas over drie jaar verwachten, voor die tijd zijn de stokken nog niet vol groeid". Als alles goed gaat, en dat is zeker niet vanzelfsprekend, brengt Hulst jaarlijks een dro ge witte wijn op de markt die van dezelfde kwaliteit is als de Luxemburgse Moezelwijnen. Dat de Apostelhoevewijnen toch drie keer zo duur zijn, is vooral te danken aan de geo grafische herkomst. Er zijn zelfs restaurants in Frankrijk die graag diep in de buidel tas ten voor een Hollandse witte wijn; lekker exclusief. Hulst: „In Joegoslavië hebben we zelfs eens een gouden medaille gewonnen en ook in andere BILTHOVEN Winkeliers kunnen bij de Raad van State in beroep gaan tegen het rol luikenverbod van de gemeen ten Den Haag en Amersfoort Dat zei de Zoetermeerse advo caat mr. P. Bos gisteren op een congres over rolluiken in Bilt- hoven. Dat beroep zou met name op het zogenoemde vertrouwens beginsel kunnen worden geba seerd. Het vertrouwen, gewekt door jarenlang wel vergunnin gen voor gesloten rolluiken te geven, is immers geschonden. Kunnen rolluiken wel worden afgedwongen, dan kan er mo gelijk aanspraak op schadever goeding worden gemaakt, ook al zal het bijzonder moeilijk zijn de schade vast te stellen. Afgelopen zomer ontstond er hevig gekrakeel tussen de ge meentebesturen van Den Haag en Amersfoort en de midden standers in deze plaatsen. De gemeentebesturen kondigden plotseling een verbod van dichte rolluiken af. Deze vorm van beveiliging maakt een stad in de avond angstaanja gend en roept bij sommigen zelfs agressie op, zo vinden de beide gemeenten. De winkeliers met gesloten rolluiken vreesden enorme kosten te moeten maken om hun bestaande systemen te vervangen. Bovendien waren ze bang voor problemen met hun verzekering. Verder voel den zich met het verbod ver antwoordelijk gesteld voor de stijgende criminaliteit. Op hun beurt werden de fabrikanten van rolluiken ongerust, het geen resulteerde in het con gres van woensdag. Rolluiken zijn absoluut nodig, aldus M. Meester, voorzitter van de Amsterdamse afdeling van het Koninklijk Neder lands Ondernemers Verbond „Gemeentebesturen die veron derstellen dat door een rollui- kenverbod veiligheid en gezel ligheid zullen terugkeren kunnen op een grote teleur stelling rekenen. Veel meer winkels zullen verdwijnen Spanning, geweld en tegenge weld zullen verder toenemen Het gedrag van mensen wordt door veel meer beïnvloed dan door rolluiken alleen", zei hij De verantwoordelijke Haagse wethouder Duivesteyn noem de rolluiken opnieuw een „overbodige vorm van binnen stadsvervuiling". Ze dragen volgens hem bij aan de ont wikkeling van toenemende segmentering van de samenle ving: in plaats van sociale con trole door de buurt beveiligt iedereen zijn eigen hachje met rolluiken. Het verbieden van dichte sta len rolluiken is echter wel slechts één van de vele maat regelen die kunnen leiden tot een verhoging van de leven digheid en de veiligheid in de binnenstad, gaf Duivesteyn toe. Daarom wordt er in Den Haag ook hard gewerkt aan een totaal-aanpak van vanda lisme, onveiligheid en crimi naliteit. De wethouder is niet tegen open rolluiken. Er zijn wel de gelijk goede alternatieven, al dus voorzitter C. Hoefnagels van de Romazo, de vereniging van rolluiken-, markiezen- en zonweringbedrijven. Er zijn half-open rolluiken (met ge stanste gaten), rolhekken (met een nog opener structuur) en optimaal doorzichtige paneel- systemen". DEN HAAG Vanaf 1 janauari moet voor uitgeklede perso nenauto's weer evenveel belasting worden betaald als voor ge wone personenauto's. Staatssecretaris Koning van Financiën heeft vandaag een wetsvoorstel naar de Tweede Kamer ge stuurd waarmee hij de problemen rond het grijze kenteken wil aanpakken. De laatste jaren worden steeds meer auto's verkocht die in plaats van een achterbank een vlakke laadvloer hebben. Die „uitge klede" auto's worden aangemerkt als bestelauto, ook al is dc „laadruimte" voorzien van zijruiten. Voor deze auto's hoeft min der belasting te worden betaald. De eigenaren lopen namelijk de bijzondere verbuiksbelasting van personenauto's mis en vallen bovendien in een lager tarief van de motorrijtuigenbelasting Het begrip personenauto wordt nu anders omschreven, waar door ook de „uitgeklede wagens" personenauto's worden. Perso nenauto's zijn auto's, zo formuleert Koning, die niet herkenbaar zijn als bestelauto's. Eigenaars van een auto met een grijs kente ken waarvan deel twee vóór 1 januari 1988 is afgegeven, mer ken van de verandering niets. Als ze die auto na 1 januari ver kopen en hij voldoet niet aan de voorwaarden, vervalt het belas- echter. Een Nederlandse Lachend worden de druiven binnengehaald, want dank zij een goed najaar belooft de oogst de moeite waard te worden. FOTO: ANP landen is het een paar keer prijs geweest. Ik laat de wijn ook altijd onderzoeken in het Duitse wijninstituut in Ahrtal en ik moet zeggen: de kwali teit valt altijd mee. In Neder land hebben toprestaurants hem op de wijnkaart staan". Hoewel het volgens Hulst op zich niet onmogelijk is in Ne derland rode wijn te produce ren, ziet hij daar geen brood in. „Je zou dan een veel lichte re wijn krijgen dan in de Bor deaux of Bourgogne; een soort rosé. Daar voel ik niets voor. Dat is veel te gevaarlijk, want als ze je dan gaan vergelijken met de goede Franse wijnen val je door de mand. De wijn die ik lever moet wel van goe de kwaliteit zijn, anders begin ik er niet aan STEVO AKKERMAN Rabobank: gematigde groei midden-en kleinbedrijf UTRECHT De afzet en de investeringen van het midden- en kleinbedrijf (mkb) in ons land groeien nog steeds, maar in een lager tempo dan vorig jaar. Het zal voor veel bedrij ven moeilijk blijken dit jaar de resultaten op hetzelfde niveau te houden als vorig jaar, want de winstmarge staat duidelijk onder druk. Dit stelt de Rabobank in de jaarlijkse publicatie Cijfer- s& Trends, waarin resultaten en vooruitzichten van meer hetzelfde niveau te handha ven. De brutowinstmarge staat dit jaar duidelijk onder druk bij een slechts matig groeiende afzet. Bovendien nemen de loonkosten verder toe. De winstgevendheid zal steeds meer afhangen van het ver mogen van de ondernemers om de kosten te beheersen. Deviezenschandaal VW groter dan gedacht BONN Volgens het West- duitse weekblad „Stern" kan het deviezenschandaal bij het Volkswagen, dat het autocon cern 480 miljoen mark heeft gekost, weieens groter zijn dan is aangenomen. Deviezenhan- delaren van het concern zou den samen met bankmedewer kers eigen transacties voor re kening van VW hebben laten komen. De officier van justitie van Braunschweig heeft te kennen gegeven dat verder onderzoek weieens meer kan opleveren. VW zelf zegt over onvoldoende gegevens te be schikken. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER. RECREATIE. EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Drie Nederlanders Europees ingenieur" PARIJS Vijftig ingenieurs, onder wie drie Nederlanders, hebben gisteren in Parijs de ti tel „Europees ingenieur" ge kregen. Deze door twintig lan den erkende titel is tot stand gekomen op initiatief van de Peani, de Europese federatie van ingenieurs-verenigingen en geldt als een eerste stap op weg naar een Europese erken ning van het ingenieursdiplo ma. De drie Nederlanders, ing L.G. de Steur uit Den Haag en ir. J.K. Rom Kolthoff en ir J.C. Rijsenbrij uit Rotterdam, waren voorgedragen door hun respectievelijke ingenieursver- enigingen, die zijn aangesloten bij de Peani. Men kan Euro pees ingenieur worden na ten minste vier jaar ingenieursstu die op universitair of HBO-ni- veau plus minimaal drie jaar beroepspraktijk. Nederlandse werven dreigen grote order mis te lopen WASHINGTON De ver- wachte order voor de bouw van twee luxe passagierssche pen voor de Holland-Amerika Lijn gaat nagenoeg zeker niet naar Nederlandse scheepswer ven. Woordvoerder Skinner van de HAL in Amerika heeft dat gis teren bevestigd. De Neder landse werven Van der Gies- sen-De Noord en De Merwede stellen samen al geruime tijd alles in het werk om de order, die van levensbelang is voor het voortbestaan van de Ne derlandse scheepsbouw, bin nen te slepen. De HAL is van plan de twee grote cruisesche pen aan te schaffen in Fin land, de Duitse Bondsrepu bliek of in het Verre Oosten, aldus de woordvoerder. Skin ner kon niet de preciese reden aangeven waarom de Neder landse aanbiedingen niet in aanmerking komen. De direc ties van de betreffende wer ven reageren met ongeloof op zijn bericht. Zij zeggen „geen enkele indicatie" te hebben dat ze niet langer tot de kans hebbers behoren. Geen krant ontvangen Bet tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, tetefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezetf- de avond nabezorgd. C U*

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3