Synode heeft vaste plaats gekregen in kerk Amerikaanse bisschoppen: let op samenhangende ethiek in politiek £eidóe£oivtm; >weer GEESTELIJK LEVEN/OPINIE kerk en wereld beroepingen Chinese christenen op bezoek Ook lichtpunten fc Fokkers zelfstandigheid CcidócSomtmt DONDERDAG 29 OKTOBER 1987 PAGS[ Aartsbisschop: vervolging en slavernij in Sudan KHARTOUM De voorzitter van de Sudanese RK bisschop penconferentie, aartsbisschop Gabriël Zubeir Wako van Khar toum, heeft zich scherp gekeerd tegen de slavernij en vervol ging van christenen in zijn land. Volgens mgr. Wako worden duizenden mensen uit het zuidelijk deel van het land overge bracht naar het noorden om daar als slaven te worden ver kocht. Volgens Wako worden de christenen in Sudan nog steeds systematisch vervolgd. „In Sudan is een niet-christen een tweederangs burger, eigenlijk is hij niet eens een burger. De sharia, de islamitische wetgeving, is wegens haar religieuze achtergrond niet van toepassing op mensen die een ander ge loof aanhangen", aldus de bisschop. Aardbeving tijdens processie tegen natuurrampen LIMA In de Peruaanse hoofdstad Lima heeft zich een aard beving voorgedaan op het moment dat duizenden mensen een processie hielden om goddelijke bescherming tegen dit soort natuurrampen af te smeken. De beving, die een kracht regis treerde van 4,9 op de schaal van Richter, heeft geen gewonden of ernstige schade veroorzaakt. De rond 200.000 deelnemers aan de processie van Onze Heer van de Wonderen konden hun gang normaal vervolgen. De processie stamt uit 1655, toen het 120 jaar oude Lima door een hevige aardbeving geheel met de grond gelijk werd gemaakt, maar een hut waarin zich een schilderij van Jezus bevond op miraculeuze wijze gespaard bleef. Wie de waarheid spreekt, kan rustig vergeten wat hij gezegd heeft Voorzitter Baptistenunie: problemen belemmerden groei DELFZIJL „Vandaag achten wij de tijd geko men een streep onder de moeilijkheden te zetten om ons gezamenlijk be zig te houden met ons ei genlijke werk". Dat zei de voorzitter van de Unie van Baptistenge meenten, ds. Jac. Schou ten, in zijn openingstoe spraak van de 107de Al gemene Vergadering (AV) woensdag in Delf zijl. Met die moeilijkheden doelde Schouten op de verontrusting rond de eigen predikanteno pleiding, die de Unie de laat ste jaren heftig heeft beroerd. De verwachting is dat voor het eerst sinds enkele jaren, de AV niet wordt beheerst door de discussie rond het se minarium. Sinds het vertrek van rector dr. J. Reiling en conrector drs. Th. van der Laan en de benoeming van de nieuwe rector dr. O.H. de Vries, begin dit jaar, is de rust grotendeels weerge keerd. Volgens Schouten hebben de 6roblemen het werk van de nie bemoeilijkt en on vruchtbaar gemaakt. Hij noemde het opmerkelijk dat in het jaar dat de problemen heel duidelijk aan de opper vlakte kwamen, ook de groei tot stilstand kwam. Voor het eerst in vele jaren vertoonde het ledental over 1986 een lichte daling van acht leden. Per 1 januari 1987 telde de Unie 12.251 volwassen ge doopte leden in tachtig aan gesloten gemeenten. De standpunten ten aanzien van ethische vraagstukken als homofilie hebben de te genstelling in de Unie ver scherpt, meent Schouten. Eén van de belangste zaken op deze AV is de verkiezing van vier nieuwe leden voor de Uniecommissie. Uit hen en de overige negen leden zal de commissie zeli een nieuwe voorzitter kiezen. Ook van de Commissie voor de Oplei ding is do voorzitter, ds. G.H.W. Pflaum uit Dor drecht aftredend en niet her kiesbaar. Een ander voorstel is de verzelfstandiging van het seminarium met het cu ratorium als bestuur, dat rechtstreeks verantwoording aflegt aan de AV. De Com missie voor de Opleiding kan zich dan meer concentreren op de eigenlijke taak: het be geleiden van de studenten. Ook zal het in 1985 in gang tezette bezinningsproces over oei en wezen van de Unie en het werk van de Stuur- Organisatie Unie worden geëvalueerd. In zijn openingstoespraak noemae Schouten deze processen noodzakelijk om te komen tot een goed functionerende Unie en herstel van het on derlinge vertrouwen. Maar hij beklemtoonde eveneens dat het doel van dit „naar binnen gericht zijn" is, om daarna des te beter naar bui ten te kunnen treden. Nederlands* Hervormde Kerk Beroepen: te Noordwolde, C.Koop- mans te Zuidland, die dit beroep heeft aangenomen; te Kuinre en Blankenham. A.J.Houwaart kandi daat te Lelden, die dit beroep heeft aangenomen; te Amstetveen-Bui- tenveldert. parttime, tot predikant bijzondere werkzaamheden ver pleeghuis Vreugdehof. H.E.Hendriks te Wormer-Knoliendam. aanKi voor nieuwer ner* uu lua.-wi, derde predikantsplaats parttime, P.F.Bouter kandidaat te Papen- drecht. Beroepen te Pesse, F.Ver- Nederlands Gereformeerde Kerk Beroepen te Hardinxveld-Giessen- dam. drs. M.H.T.Biewenga te Zoe- termeer. Christelijke Gereformeerde Ker- Christefijk* Gereformeerde Ker- TWEE NEDERLANDSE DEELNEMERS BLIKKEN TERUG: (Van onze correspondent Gerard Kessels) ROME „De synode is een normaal communica tie-middel geworden in de kerk. Dat is een winstpunt, nadat de kerk eeuwenlang uitsluitend vanuit het Vaticaan be stuurd is. Nu spreken we met elkaar en dat is van belang. Iedereen is aan deze vorm van overleg gewend geraakt". Hulpbisschop Lescrauwaet van Haarlem wrijft zich met beide handen door de ogen, alsof hij zojuist uit een diepe slaap ontwaakt is. Na drie weken praten en studeren, vaak tot diep in de nacht, over de positie van de leek in de kerk, begint de vermoeid heid toe të slaan. Niettemin wil de Haarlemse bisschop graag nog even de balans opmaken. Dit keer was het voor het eerst niet een onderonsje van bisschop pen, maar waren er ook an deren bij: de leken om wie het allemaal om begonnen was. Ze hebben volop meege daan, vindt mgr. Lescrau waet. „Hoewel het een bis schoppensynode is, is er op volledige voet van gelijkheid met de leken gepraat". Maar moeten ze een volgen de keer weer aan de kant blijven staan? Mgr. Lescrau waet denkt van wel. „Wan neer de leken er elke keer bij Mgr. Lescrauwaet FOTO: DIJKSTRA zijn krijg je een ander soort synode'zo meent hij. Teleurstelling De verwachtingen waren bij het begin van de synode niet hoog gespannen. Spectaculai re resultaten zijn inderdaad uitgebleven. In de westerse episcopaten, vooral in het Amerikaanse, heerst onge twijfeld enige teleurstelling over de gemankeerde door braak van de vrouw. Het thema „vrouw" was in de eerste weken van de synode heel belangrijk, maar schoof in de beraadslagingen steeds verder naar de achtergrond. In de eerste versie van de af sluitende tekst werd er nog over gesproken dat vrouwen lector en acolyth zouden moeten kunnen worden en dat er gestudeerd zou moeten worden op een vrouwelijk di akenschap. In de tweede ver sie zijn zelfs deze magere re sultaten niet meer terug te vinden. „Vrouw, je mag ten hoogste misdienaar worden", zo luidde de schampere kop in de Italiaanse "Corriere della Sera". Volgens mgr. Lescrauwaet heeft de westerse kerk hier wat water in de wijn moeten doen. Het westen is maar één van de culturele regio's die tesamen de katholieke we reldkerk vormen. „In grote delen van Afrika bij voor beeld", zegt Lescrauwaet, „speelt dit helemaal niet. Daar zijn het vooral de vrou wen die in de kerk actief zijn, vaak veel nadrukkelij ker dan de mannen". Van daar dat er enige huiver was om concrete Amerikaanse voorstellen (vrouwen als aco lyth, als lector) te steunen. De synode-vaders wilden zich daar niet op vast laten pinnen. Volgens mgr. Les crauwaet zijn er ook zonder speciale synode-uitspraken voldoende mogelijkheden voor de bisschoppenconfe renties om bepaalde taken in de kerk zowel voor mannen als voor vrouwen open te stellen. Net als de meeste andere sy node-deelnemers mocht de vertegenwoordiger van de Nederlandse bisschoppen een keer eten met de paus. „Wij waren met ziin vijven. De paus is er steeds op uit ieder een bij het gesprek te betrek ken. Hij herinnert zich nog heel veel over zijn bezoek Openbaring Zeer onder de indruk van de maaltijd met de paus was' me vrouw Marie-Therese van Heteren-Hogenhuis, de twee de Nederlandse representant op de synode. „Die man is een openbaring. Hii is zo een voudig. Als iemand aan tafel wat stil of zwijgzaam is, wendt hii zich tot hem of haar. Hij laat vooral zijn gas ten vertellen, zelf luistert hij veel. Als we vergaderen volgt hij alles, er ontgaat hem niets. Ik ben blij als ik 's avonds even rust heb, maar hij gaat maar door. Ik vraag me wel eens af hoe lang hij het vol zal houden". Van Heteren heeft aan de sy node deelgenomen als presi dente van de Wereldunie van Vrouwenorganisaties, die ge zamenlijk zo'n dertig miljoen leden hebben. Veel zal de sy node niet aan de positie van de vrouw veranderen, zo is haar mening. „Van de lagere wijdingen zullen de vrouw uitgesloten blijven. Aan het diakonaat zal waarschijnlijk nog een studie gewijd worden. Daarbij zal het er om gaan of het diakonaat een gewijd ambt is of dat het meer een sociale taak is in de parochie. Concludeert men dat het een gewijd ambt is dan zullen vrouwen het niet kunnen worden. In het geval wel". De vrouwenvraagstukken hebben, vooral in het begin van de synode, veel aandacht Mevrouw Van Heteren FOTO: PERS UNIE gekregen. Daarna is er meer gesproken over de gezamen lijke positie van mannen en vrouwen als leken in de kerk. De synode wil af van de kloof die er in de kerk toch een beetje gaapt tussen leken en priester. Het begrip van de leek als „ongewijd priester" is weer sterk naar voren gekomen. In het twee de deel van de synode is het accent sterk komen te liggen op de taak van de leken in de maatschappij, de politiek, maar ook in het gezin. Dat proces is ook aan Van Hete ren niet voorbij gegaan. „Wij moeten niet wegvluchten voor de vrouwenvraagstuk ken, integendeel. Maar an derzijds moeten we er ons in het westen ook niet blind op staren. De kracht van Neder land is altijd geweest dat we opkomen voor recht en vrede. Dat moeten we ook blijven doen, maar misschien hebben we te zeer gemeend dat we goede christenen zijn als we iedereen recht doen en vrede en veiligheid bevor deren. Bidden en spirituali teit zijn in Nederland wat in de verdrukking gekomen. Op dat punt moet iets verande ren. Het mooie van Lantijns- Amerika is dat daar het evangelie naast de problemen van alledag gelegd wordt". Een groepje protestantse Chinezen is gisteren in ons land aangekomen voor over leg met Nederlandse Kerken. De Chinezen vertegenwoordi gen de Amity Foundation, een officieuze diakonale arm van de Chinese Kerken. De Foundation onderhoudt con tacten met onder meer de werelddiakonaten van de Ne derlandse Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken in Nederland en ICCO. Vanavond vindt in Oegst- geest een bijeenkomst plaats waar de Chinese christenen zullen ingaan op het werk van de Amity Foundation. FOTO: ANP Oecumenisch gebed voor de vrede in Rome ROME Vijftig verte genwoordigers van gods diensten in de hele we reld hebben woensdag in Rome gebeden voor de vrede, een jaar na de Wereldgebedsdag voor vrede op initiatief van de paus in Assisi. Joden, Sikhs, moslims, Grieks-orthodoxen, rooms- katholieken en andere chris tenen kwamen bijeen in de twaalfde-eeuwse kerk van Santa Maria in Trastevere, voordat zij naar verschillen de pleinen en kerkgebouwen gingen om in afzonderlijke groepen te bidden, aldus een mededeling van de Italiaanse katholieke groep die de ge beurtenis had georganiseerd. Later namen ruim 4.000 mensen deel aan een toort sprocessie in de straten van de Romeinse volkswijk Tras tevere. De religieuze leiders worden donderdag in het Vaticaan door de paus ontvangen. WASHINGTON Voor uitlopend op de presi dentsverkiezingen in 1988 hebben ae Ameri kaanse bisschoppen een verklaring uitgegeven met stemadviezen voor de gelovigen. Voorkeur moeten die kandidaten hebben die blijk geven van een „samenhangen de ethiek" ten aanzien van kernbewapening, abortus en armoede. De bisschoppenconferentie waarschuwt de kiezers zich niet vast te bijten in één on derwerp, maar de kandidaten te beoordelen op „het hele scala van onderwerpen en hun optreden, filosofie en persoonlijke integriteit". De verklaring heeft niet tot doel te komen tot een „reli gieus kiezersblok", aldus de bisschoppen. „We hebben als leraren echter het recht en de verantwoordelijkheid de morele dimensies van be langrijke kwesties te analyse ren". De bisschoppenconferentie heeft met het uitgeven van de verklaring gekozen voor een actieve rol in het politie ke debat. Vier jaar geleden deed ze dat ook. Dat leidde destijds, mede als gevolg van de openhartigheid van be paalde bisschoppen, tot een nationale discussie over gods dienst en politiek. Nieuw in de verklaring van deze maand is wel de grote aan dacht voor de ethiek. Tijdens de verkiezingscam pagne van 1984 ontketenden enkele bisschoppen een debat door RK politici te bekritise ren die tegen een wettelijk verbod van abortus waren. Aartsbisschop John O' Con nor van New York kwam daardoor op een gegeven mo ment tegenover de democra tische kandidate voor het vice-presidentschap, Geraldi- ne Ferraro, en gouverneur Mario Cuomo van New York te staan. Liberale rooms-ka- tholieken beschuldigden O'Connor er destijds van af te wijken van het officiële standpunt van de bisschop pen door aan abortus een doorslaggevend belang toe te kennen. De bisschoppen spraken vier jaar geleden eveneens uit dat de kiezers bij het bepalen van hun stem verder moesten kijken dan de abortuskwestie. Eigen pedagogisch geluid van 19e eeuws christelijk onderwijs Dr. L.C. Stilma promoveerde enige maanden geleden bij prof. Lea Dasberg op een on derzoek naar het ontstaan en voortbestaan van het prot. christelijk onderwijs in Ne derland. Een van ziin conclu sies was dat die scholen een eigen pedagogische visie had den. Voor het confessioneel onderwijs van vandaag kan dat eigen geluid van inspire rende betekenis zijn. Van die dissertatie verscheen bij In tro een handelsuitgave: „De School met den Bijbel in his- torisch-pedagogisch perspec tief". Prijs ƒ39,50. Tussen theorie en praktijk Immanuel Kant schreef in 1793 een uitvoerig artikel over het conflict tussen theo rie en praktijk. Prof. dr. B. Delfgaauw vertaalde dit arti kel voor de Kok-Agora reeks mede omdat het onderwerp biina twee eeuwen na ver schijnen nog steeds actueel is. Het boekje: „Over de ge meenplaats" maakt deel uit van een serie opstellen van Kant die prof. Delfgaauw vooor de Kok-Agora reeks inleidt, vertaald en anno teert. Uitgave Kok-Agora, prijs f17,50. ai f Ondanks alle narigheid gisteren in de Rotterdams^ zijn er drie lichtpunten. Allereerst blijkt de Cypript doelman geen ernstig letsel te hebben opgelopen als? van de explosie op korte afstand van zijn doel. Op de PÉ plaats heeft de dader net volwassen, althans wat ziF tijd betreft na aanhouding bekend. Hij zal een n| strafvervolging ondergaan, omdat de justitie zijn verg ernstig vindt om via snelrecht af te doen. En ten slot^ i ben de ruim 55.000 normale supporters op de tribij c overgrote meerderheid duidelijk laten blijken niet gedf' zijn van dit soort uitwassen van lieden, die zich als vP liefhebbers voordoen. Ondanks de grote onzekerheid <T stond toen de wedstrijd bijna een uur lang moest wor<T staakt, hebben zich verder geen incidenten voorjfj „Supporters" die de euvele moed hadden ook na het*' trieste incident een rookbom te willen gooien, vontTj omringende publiek op hun weg. Dat laatste verschi^ wellicht het belangrijkste winstpunt, want alleen met werking van het voetbalpubliek zélf zullen ernstige it ten op en rond de velden, van het kaliber zoals gistei door één enkele dwaas werd veroorzaakt, kunnen v voorkomen. j EeN steunoperatie van flinke omvang moet de Neder^ vliegtuigindustrie van de ondergang redden. Fokki kleinste maar tevens een van de oudste vliegtuigbq van de wereld, krijgt van overheid en bedrijfsleven ej drag van een half miljard gulden aangereikt waarnj ontwikkeling van twee nieuwe toesteltypes, de F 50 ei. 100, kan worden voltooid. Voor degenen die voor huil en levensonderhoud van het bedrijf afhankelijk zijn, steunoperatie een prettige zekerheid. Maar het is ooi voor de Nederlandse samenleving als geheel dat een d( ke hoogwaardige industrie - voorlopig althans - bel blijft. De steunoperatie is goed gevallen in het parlement. Z oppositie had waarderende woorden voor minister De van economische zaken, al zal daarbij meespelen dat d< heid in deze tijd van privatisering een aanzienlijk bela procent) neemt in deze onderneming. De overheid daarmee een verantwoordelijkheid op zich die de socia mocraten welgevallig is en die ook al direct tot uiting j in de benoeming van een nieuwe financiële topman bi ker. j De steunoperatie wekt onvermijdelijk de gedachte (j die andere gigantische ondersteuningsactie uit de r| tijd, de later als RS V-af faire bekend geworden bemd van de overheid met de scheepsbouw. Die ligt door de| aan gewijde parlementaire enquête - door de commissj der voorzitterschap van de huidige minister Van Dijki vers in het geheugen. Behalve de overeenkomst van gj sche steunverlening tussen RSV en Fokker zijn er ge| ook opmerkelijke verschillen, waardoor niet bij voj voor een herhaling van het drama RSV hoeft te word vreesd. Zo werd RSV gekenmerkt door interne tegen^ gen en tegenwerking van de samengebundelde werven ker daarentegen door een geest van samenwerking wai het personeel tot enorme inspanningen kan worden J zet. Toch is dit laatste geen garantie voor slagen: F heeft ondanks een enorme hoeveelheid overwerk aller stelde levertijden niet kunnen halen. GeLD is niet eem medicijn waarmee je een bedrijf z meer gezond maakt. Een belangrijke voorwaarde is d: dat de onderneming orde op zaken stelt, zoals wij week in deze kolommen nadrukkelijk hebben gesteli voorwaarde maakte ook deel uit van het overleg tusser ker en zijn crediteuren. Fokker heeft in een roes van denheid over nieuwe ontwerpen te vroeg gejuicht o\ gang komende orders. Orders binnenhalen is een pre de afleveringsdatum halen een noodzakelijk vervolg. ternationale concurrentie wacht immers niet af. Het is nu niet langer de vraag of een kleine onderni als Fokker zelfstandig kan blijven. Het zou voor het 1 en de Nederlandse schatkist gewenst zijn als Fokker aa ting zocht bij een kapitaalkrachtige partner. De scheep! is eens onze nationale trots geweest, de vliegtuigbom minder. Maar een Industrie van grensoverschrijdend! dukten mag niet verzuipen in een overvloed aan nat gevoelens. Als de belangen van personeel en geldscl aansluiting bij een groter verband vereisen, is talmen u boze. Enkele opklaringen DE BILT (KNMI) Tussen een lagedrukgebied boven de Golf van Biscaje en een hoge- drukgebied boven Rusland wordt over onze omgeving een zuidoostelijke stroming in stand gehouden. In deze stro ming wordt nog vrij veel be wolking aangevoerd, die in het noordoostelijk deel van het land komende nacht nog wat regen kan brengen. Morgen klaart het van het zuiden uit geleidelijk op en blijft het vrij wel overal droog. De mini mumtemperatuur is komende nacht omstreeks 9 graden; de middagtemperatuur wordt on geveer 14 graden. Er staat dan een matige zuidoostelijke wind, rond kracht 3. De ko mende dagen verandert er weinig, alleen is er, vooral in het weekeinde, meer kans op zon. Weersvooruitzichten voor diverse Europese landen, geldig voor morgen en zaterdag: Zuid-Scandinavie. In zuidwest-Noor- wegen af en toe regen, elders meeste tijd droog en enkele opklaringen. Middagtemperatuur 6 tot 10 graden. Denemarken: Half tot zwaar be wolkt, mogelijk wat regen. Middag temperatuur rond 9 graden. Britse Eilanden: Half tot zwaar be wolkt, slechts af en toe wat regen. Middagtemperatuur van 10 graden in het noorden tot 13 graden in het zui- Noordwest-Duitsland, Benelux, west- Midden- en zuidoost-D\ noordoost-Frankrijk: Vera bewolkt en hier en daar wa Vooral in zuid-Duitsland ooi ringen. Middagtemperatuur 1 Rotterdam regen Innsbruck h bew Sa!,V X.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2