-igitte Kaandorp: spontaan i eis je als solo-cabaretière ^IQ/TELEVISIE CcidócSotucmt 'DONDERDAG 29 OKTOBER 1987PAGINA21 Volle Toeren viert 100e aflevering co^m^roële tv Teletekst Sky Channel mag Nederlandse reclame uitzenden 5RSUM „Op Volle Toeren", het tv-programma, bijna vijftien jaar een lans breekt voor het Neder- lied, viert zaterdag op feestelijke wijze zijn hon- aflevering (Ned. 2 om 19.12 uur). Vator Chiel Montagne, die er vanaf het begin is Cest, laat weten: „We doen aan die verjaardag niet ■^even veel, maar iets zullen de kijkers er toch wel erken. Los van die honderd afleveringen zijn we nieuwe winterseizoen weer stevig tegenaan ge- IVe werken met een heel nieuw decor dat ons veel jnogelijkheden biedt, het zorgt er bovendien voor (optredende artiesten veel beter tot hun recht ko- We belichten wat meer aspecten van de Neder- muziek, zoeken naar wat meer contrasten en af en toe ook een stukje informatie, voor zover ons repertoire heeft te maken", in de honderdste aflevering zijn o.a. Ria Valk, Nijs, Danny de Munk, Hans Visser en VOF de BRUSSEL - Nu het franstalige landsdeel van België al een aantal weken over commerciële tv beschikt, willen de Vlaamse uitgevers haast zetten achter de opzet van commer ciële tv. In Antwerpen is daartoe de Vlaamse Televisie Maatschappij (VTM) opgericht, die bij gemeen schapsminister Dewael (Cultuur) een zendvergunning vroeg en bij premier Martens een vergunning voor het uitzenden van reclame. Op de BRT, die in Vlaanderen het monopolie heeft op radio en tv, is merkreclame niet toegestaan. Dit wil de VTM, waarvan vrijwel alle Vlaamse week bladen en kranten deel uitmaken, ook zo houden. Men hoopt op korte termijn te kunnen starten. VUGHT - De Nederlandse organisatie Cable Text Network (CTN) heeft van het ministerie van WVC toestemming gekregen öp het tele- tekst-kanaal van de Britse commerciële satel lietzender Sky Channel op Nederland gerichte reclame uit te zenden. Dit heeft woordvoerder B. van Delen van de organisatie van WVC ver nomen. Een woordvooerder van het ministerie bevestigde desgevraagd dat CTN toestemming heeft gekregen commerciële boodschappen op Nederland uit te zenden. Die toestemming wordt echter pas van kracht als de Mediawet wordt ingevoerd, naar verwachting 1 januari. Voorts mag de inhoud van het teletekstpro- gramma geen enkele binding hebben met het reguliere televisieprogramma van Sky en om gekeerd, aldus de woordvoerder van WVC. Volgens Van Delen is CTN zeven weken gele den begonnen toestemming van WVC los te peuteren. Het gaat om een „Nederlands blok" van honderd pagina's op het teletekstprogram- ma van Sky. Het blok wordt gehuurd van de Engelse organisatie Softel Ltd., dat voor Sky te letekst exploiteert. Elk Europees land dat Sky ontvangt kan van Softel een blok huren in de eigen taal. Tot nu toe hebben naast Nederland ook Noorwegen, Zweden en Denemarken van deze mogelijkheid gebruik gemaakt, aldus Van Delen. De inhoud van de pagina's die CTN ter beschikking staan wordt via een telefoonlijn rechtstreeks in het televisiekanaal gebracht, zij het dat er bij Sky wel enige eindredactionele controle plaatsvindt of men zich aan de (inter nationale) regels houdt, aldus Van Delen. In middels is CTN, zo blijkt uit het in Nederland te ontvangen teletekstprogramma, al begonnen met Nederlandse reclame. Van Delen zegt in de brief van WVC niet gelezen te hebben dat hij moet wachten tot 1 januari. ihERSUM Sinds het be- ,uyan de publieksprijs op I Stse Cameretten in 1983, zwerflust van Brigitte irp door de kleinere rs geen remming meer. "ï5-jarige Haarlemse, de i solo-cabaretière van pd, gaat eind dit jaar al kar derde programma de op. Met een minimum jcors, toneelkostuums en t ke aanleersels geeft zij Ipals ze is: spontaan, een Tïaotisch, veel onaffe ge- n, maar zichzelf voort- corrigerend. Zij valt d f graag in de rede. Hier- 0 lilt voor een deel haar Deze werd door -tv opgepikt. Dit zal 0 g leiden tot haar eerste n eden (Ned. 2 om 20.32 a 1 dt slechts steun bij haar waarop zij zichzelf be- waarvan zij ook ver- u aantoont, dat het pre- rn haar vorm is aange- 1 foor de linkshandigen - >ok aan de andere kant nding. Zij geeft in haar ling overigens geen 3r rd op de titel waaron- optreedt: „Waar gaat dit helemaal alleen heen?" 0 ar eentje vult zij haar Sl nma, vindt zij ook de n ar huis terug. r eerste voorstelling al 1 zich er toe verleiden 31 gen toekomst te schet- 1 ij plaatst daartoe een itrap op het toneel, 1' t daar onhandig op en dTt er zo gracieus moge- ver van af te dalen. Als ®lig met beide benen op ^ïum is beland, geeft zij haar fantasie de vrije loop: te ener zijde ontwaart zij witge- pakte heren die zalvende vio len aanstrijken onder directie van ene Rogier, te anderer zij de staat het wijdgebroekte Ur- ker mannenkoor het goud uit hun kelen te zingen. En zij als stralend middelpunt. Bescheiden Brigitte stelt temidden daar van zich nochtans bescheiden op, probeert een gesprekje met iemand uit het publiek voor in de zaal, maar zegt dan nooit zo goed te weten wat zij terug moet zeggen. In haar optreden handhaaft zij zorgvuldig haar chaotische trekjes. „Want", zegt zij, „zo ben ik zelf ook". Zij maakt on derscheid tussen sympa-men- sen en antipa-mensen, maar vergist zich om de haverklap en moet zij het doorstane leed en aangerichte schade ijlings herstellen. „Ik kies altijd heren die net niet helemaal hebben wat ik zoek. Dat blijft dus nog even modderen". Tijdens een vakantie in Spanje stuitte zij op een Spanjaard, een evenbeeld van wat het ge middelde meisje voor een ge slaagde Spaanse liefhebber houdt, met snor en al. Een mo- delkop, een prototype, in dozij nen leverbaar. Het draaide op niets uit. Er resteert nog slechts een foto van hem, een foto waarop de invulbare kop verdwenen is. Gezicht verlo ren, al verloren. Zo blijf je zoe ken. Je hebt er die aan één oogopslag genoeg hebben. Haar huiselijk leven lijkt van die slordigheid een getrouwe afspiegeling. Regisseur Frank Alsema zoekt in zijn tv-regis- tratie van dit vrouwelijke po diumverschijnsel naar het ont staan van een show. Hij volgt haar daarvoor naar haar huis en treft daar een aanzienlijke troep aan. „Dat is niet nor maal", vertelt zij, „ik ben pas verhuisd, maar het totaalbeeld hier zit wel heel dicht bii mijn rommelige werkelijkheid". Bij dit chaotische levensbeeld past haar onhandigheid op het podium. Men blijft zich even wel voortdurend afvragen of zij dit speelt dan wel juist goe de sier maakt van deze karak tertrek. Laten we het op beide houden. Zij heeft leren leven met haar slordigheid, maakt er het beste van en vermaakt haar publiek ermee. Zij staat daarmee op de lijn van de Britse schrijver Shaw, die stel de dat hij zijn eigen tic op han den droeg, omdat zoveel men sen daar plezier van hebben. Miep Dat hoort men ook af van haar brief aan Miep, een schrijfsel nog daterend uit haar schoolkinderjaren. Alles wat fout liep in die tijd, schoof zij op Miep af. Dit epistel ont stond na haar eerste schrijfles- sen. Zij bekent toen nog een beetje onhandig in het leven te hebben gestaan. Dat is later niet veel anders geworden, maar zij vond er wel betere oplossingen voor, d.w.z. nadat zij haar crisis had overwon nen. Zij moest zich niet terug trekken op haar kamer, maar temidden van mensen gaan verkeren. Haar publiek fun geert sindsdien ais door haar psychiater aangepraat genees middel. Elke dag een dosis. Het publiek als therapeutisch en opwekkend middel. Helaas generaliseert zij daarbij soms. Wanneer zij weer eens tegen de verkeerde man is aangelo pen, reageert zij af in een scheldlied waarin niets schijnt te deugen van al wat manne lijk genoemd zou kunnen worden. In al deze verhalen lijkt zij zichzelf te persifleren. Onher haalbaar door een ander. Dat schijnt het eigene van haar one woman-show. Zij is zich zelf, niet inwisselbaar, zelfs niet voor een toneeltype, dat zij zich zou kunnen aanmeten. De „andere" Brigitte bestaat niet. Op het toneel is zij dezelf de als in haar dagelijkse doen. Daarvan neemt men in-haar show op tv slechts een deel waar. Zij heeft haar theaterop treden zelf moeten inkorten om binnen de drie kwartier te blijven. Zij noemt zichzelf al verknipt en werd desondanks gedwongen nog meer uit zich zelf te knippen. Zij heeft voor al moeten snijden in haar con ference, waarin zij een en an der van zich afpraat. Dat had SKY CHANNEL volgens haar allemaal de huis kamer in gemoeten. Brigitte Kaandorp: „Op school schreef ik al liedjes tijdens de lessen. In het begin van mijn studie Nederlands deed ik niet anders. Nu het mijn werk ge worden is moet ik ervoor gaan zitten. Zo is het ook moeilijk om de juiste mensen om je heen te vinden. Soms tast je mis. Dat moet je dan weer de wereld uithelpen. Verder gaat het erg goed met mij. Ik weet ook wat ik wil: huis-, tuin- en keukenshows met gebruik van douche en toilet". TON OLIEMULLER NEDERLAND 1 16.00 Daktari, Amerikaanse tv- serie. Afl.: Verwarrende tij den. Ala een wilde hond, het weggelopen weesjon getje Adam en een een zaam echtpaar met elkaar te maken krijgen, breken er voor Daktari verwarren de tijden aan 16.50 Kinderkrant, kinderpro gramma NOS 17.30 V?6-Joumaal EO 17.46-18.05 Tijdsein-buiten land, actualiteitenrubriek met Aad Kamsteeg IOS 18.15 Op zoek naar de Islam van München tot Helsinki, tiendelige serie. Afl. 4: Bel gië TELEAC 18.30 Personal Computer II, les 5 EO 19.00 Nathalie (Little girl on the farm), tekenfilmserie. Afl.: Een boek per post 19.24 Flap uit, kinderprogram ma NOS 20.00 SJoumaal an weerover- zicht EO 20.28 De pracht van de Rockies (Lure of the rockies), Ca nadese natuurdocumen- taire over de flora en fauna van de Rocky Mountains 20.55 Tijdsein, actualiteitenru briek waarin ditmaal aan dacht voor de export van kinderporno vanuit Neder land naar Engeland. In En geland Is daar grote onge rustheid over ontstaan. Scotland Yard verzamelde bewijzen en een underco ver-journalist deed onthul lende ontdekkingen. Ver der een reportage over een proefproject in Dron- ten, waar validen en invali den samenwerken. Doel van het project is om ge handicapten meer kans op een baan te bieden in het bedrijfsleven. Tenslotte een verslag over het we tenschappelijk nut en de ethische aspecten van transplantatie met weefs els en organen van foetus sen 21.30 Gods woord houdt stand in eeuwigheid, koor- en samnezangprogramma met Arie Pronk. Presenta tie: Heieen van Dijk 22.10 Tijdsein extra: Waarom hielp het echtpaar S. mijn man de dood in? Pro gramma met als thema euthanasie 22.45 Mag ik eens met je pra ten, praatprogramma ge presenteerd door Feike ter Velde NOS 23.25 Journaal NEDERLAND2 NOS 17.45 Paspoort voor Turken 18.15 Nieuws voor doven en slechthorenden 18.20 Paspoort voor Joegosle- ven 18.30 Sesamstraat 18.45 T.Jeugdjournaal 19.00 Journaal VARA 19.12 De baas In huls? (Who's the boss?). Amerikaanse comedyserie. Afl.: Verlie zers en anderen rare ty pes. Er heerst een onrusti ge stemming In huize Bo wer, want Tony en ANgela staan beiden op de nomi natie voor een prijs. Af gunst komt nu om de hoek kijken 19.37 ^Nederland verkeert, verkeersmagazine voor jongeren. Presentatie: Hanneke Kappen 20.02 Kippevel, popprogramma waarin Jan Douwe Kroes- ke de band tussen heden en verleden in de popmu ziek verkent. Met o.a. een interview met gitarist Peter Buck van de Amerikaanse groep R.E.M. en een optre den van The Nits in de nieuwe uitzendruimte van Radio 3 20.32 Brigitte Kaandorp: Waar gaat zij helemaal alleen heen? Speciaal voor tele visie bewerkte uitvoering van het eerste theaterpro gramma van Brigitte Kaan dorp (zie elders op deze pagina) 21.32 Een wereld van verschil, discussieprogramma over een actueel onderwerp. Presentatie: Hans Emans NOS 22.30 Journaal 22.45 Den Haag vandaag, parle mentaire rubriek 23.15 Nieuws voor doven en slechthorenden Katherine Helmond als Mona Robinson in 'De baas in huis?'. Ned. 2 om 19.12 uur. FOTO: ANP DUITSLAND 1 SUPER CHANNEL DUITSLAND 2 DUITSLAND 3 MTV EUROPE DUITSLAND 2 INEm vacaturebank kxiba nouba, tekenfilms bonheur (The Cosby ihow) Amerikaanse comedy- erie met Bill Cosby. Lisa Bo- «t. Keshia Knight Pulliam e.a. Carrefotirs, gevarieerd pro- "amma SKY CHANNEL SUPER CHANNEL

Leidse Courant | 1987 | | pagina 21