Autogaranties te beperkt „Alcotaks" scheelt slol< op borrel FSO Classic enige auto onder tien Japanse dieselmotor voor Opel Corsa AUTO CONSUMENTENBOND: Autoradio wordt multi-functioneel auto-hifi ^/joordemo NIEUWE POOLSE PRUSTREKKERS Vierde Artopatoernooi Veilig rijden in herfst en winter" SieidóeQowïarit DONDERDAG 29 OKTOBER 1987PAGDK Uit een onderzoek van de Consumentenbond naar de meest verkochte auto merken in Nederland blijkt dat de garantiere gelingen voor nieuwe au to's veel te beperkt zijn. De garantietermijn is te kort en veel automerken sluiten bepaalde gebre ken en schade van ver goeding uit. Bovendien worden deze beperkte ga ranties vaak in de plaats gesteld van de wettelijke rechten van de consu ment. -N. Relatief veel automobilisten moeten een beroep doen op de garantie en bijna een vijfde deel van hen is ontevreden over de afhandeling. De Con sumentenbond vindt dat het de taak is van de RAI en de BOVAG voor een betere ga rantieregeling te zorgen. Vol gens de bond moeten toekom stige garanties gelden voor een termijn van ten minste vier jaar. Momenteel bedraagt de garantietermijn in het al gemeen niet langer dan één jaar. Slechts een paar merken hanteren een langere termijn, maar dan alleen voor bepaal de onderdelen. Honda en VW/Audi geven bijvoorbeeld voor de lakgarantie twee jaar extra. Alleen Toyota kent een garantietermijn van twee jaar voor de gehele auto. Sommige merken, waaronder Subaru en Suzuki, bepalen zelfs dat mankementen die binnen de garantietermijn zijn gemeld, maar na die termijn gerepa reerd zijn, niet onder de ga rantie vallen. Volgens de Consumentenbond beroven de gangbare garan tieregelingen de consument van zijn wettelijke rechten; iedere leverancier dient vol gens de wet in te staan voor zijn produkt, ook als hij geen garantie geeft. De consument heeft volgens de wet recht op „deugdelijke waar". Bij wijze van aanvulling kan de leve rancier zijn klant garantie ge ven, maar neemt daarmee niet meer verplichtingen op zich dan hij wettelijk al heeft. Veel automerken geven hun garanties echter niet bovenop het wettelijk recht op deugde lijke waar, maar in plaats er van. Dat sommige automerken hun garantie tot de eerste eigenaar beperken, is voor de Consu mentenbond onbegrijpelijk. De garantie dekt immers het produkt, niet de eigenaar. De garantieregeling dient zich volgens de bond dan ook uit te strekken tot volgende eige naren. Geschillen Op vier uitzonderingen na (Citroën, Skoda, Toyota en VW/Audi) bieden de garan ties geen goede geschillenre geling. Een geschillenregeling met bindend advies van onaf hankelijke deskundigen is echter onontbeerlijk, aldus de bond. Verder is de Consumenten bond van mening dat de ga rantie alle gebreken moet dekken, inclusief fabrieksfou- ten, en voor de gehele auto moet gelden. De meeste auto fabrikanten stellen zich niet aansprakelijk voor ontwerp en constructiefouten en veel automerken sluiten hele se ries onderdelen van hun ga rantie uit. Alleen bij BMW. Lancia, Saab, Seat en Subaru zijn alle fabrieksfouten ge dekt. Autogaranties moeten ook voorzien in de vergoeding van gevolgschade, vindt de Consumentenbond. Bijkomen de schade, geleden als gevolg van een gebrek aan de auto, wordt nu over het algemeen niet door de autofabrikanten vergoed. Bij herhaaldelijk optredende gebreken zou de klant de keus moeten hebben tussen een ander exemplaar of geld terug. Twaalf automerken ontnemen de koper door mid del van garantiebepalingen echter de mogelijkheid zijn geld terug of vervanging van zijn auto te eisen, mocht de aankoop niet voldoen. Een speciaal geval is Hyundai; binnen twee maanden na aan koop kan de klant de Pony XP inruilen voor een ander merk! :rsi jijna lied, aflt Target International in Maassluis is de exclusieve importeur geworden van een betrouwbare alcoholpercen tagemeter voor particulieren. De „Alcotaks" (Driveguard) meet binnen 1 minuut het al coholpromillage, gebaseerd op mondalcohol, dat men in het bloed heeft. In het appa raat bevindt zich een chemi sche vloeistof die de alcohol Hoe verder de wijzer van de Alcotaks (prijs 149,-) naar rechts wijst, hoe hoger het al coholpromillage in het bloed van de blazende automobilist is. optr VVe I i mu s$o' 'c°f in en«« 'al j scheidt van andere de adem zoals nic< knoflook. De Alcotal^ gezien worden als ei ventief middel voor die na alcoholgebn aan het verkeer wille nemen. Wie kan ziei te veel op heeft, zal besluiten een taxi te in plaats van de eig gen. Om een exact krijgen van het alco millage, moet men laatste drankje een k wachten met blazen meter. Dan is de alcoh opgenomen in het bli Alcotaks kost 149, batterij maar incl. 12 den garantie). orp Rds-radio van Pioneer. RADIO DATA SYSTEM Het ligt wel voor de hand dat apparaten die hun be staan aan de elektronica ontlenen, zoals beeld/ge luidsapparatuur of compu ters, het meest beïnvloed worden door de snelle ontwikkeling van moder ne micro-elektronica. Dat de compact cassette als „magnetisch geheugen" eigenlijk nog niet oud is, zijn we al weer vergeten; de toekomst is aan com pact disc en geheugen chip, en aan draadloze communicatie. Ook in de auto, al wordt de draadlo ze communicatie nog zo vaak door het dievengilde onderbroken. Vanzelfsprekend gaat zelfs de bestrijding van die dieven elektronisch, met auto-alarm en code-beveiliging op de ge luidsapparatuur. Je kunt wel zeggen dat je desnoods best zonder muziek kunt rijden, maar als het een beetje meezit kan de geluidsinstallatie bin nenkort veel meer. Misschien dat u op een nog perfectere muziekkwaliteit onder het rij den niet zo zit te wachten, al heeft een cd-speler voor in de auto wel praktische voordelen. De geluidskwaliteit is beter en de cd is minder kwetsbaar dan een cassette. Sindskort levert Sony zelfs een cd-wisselaar, binnenkort te volgen door zo'n apparaat van Pioneer. Je laadt dan zes cd's in één keer in, waarmee plaatjes wisselen on der het rijden (wat gevaarlijk de aandacht kan afleiden) overbodig wordt. Het kost natuurlijk wel een macht geld, zoals ook de bin nenkort debuterende rds-ra- dio's, maar die laatste stellen daar dan wel ongekende nieu we mogelijkheden tegenover. Het enige is dat daartoe nog wel overheid en zéndgemach- tigden moeten meewerken, en dat kan even duren. Waarom hebben we in Nederland uit eindelijk nog steeds geen ver keersinformatiesysteem zoals ADVERTENTIE AUTO RADIO'S PIONEER PHILIPS KENWOOD BLAUPUNKT ENZ. ENZ. MEER DAN 40 TYPE SCHERPE PRIJZEN INBOUW- SERVICE NIEUWE BEESTENMARKT 28. LEIDEN TEL 124647. HOOFTSTRAAT 219, ALPHEN A/D RIJN TEL 01720-74488 in Duitsland, met een codesig naal dat de radio automatisch op uitgezonden informatie doet reageren? Informatie Misschien wachtte men in ons land toch al liever op het rds, waarvoor de standaard al ja ren geleden internationaal werd vastgelegd. Rds wordt nu gebruikt in Zweden en Ier land, is net van start gegaan in Groot-Brittannië en komt vol gend jaar in Duitsland. De rest van Europa zou tot 1990 moeten volgen. Rds is een di gitaal codesignaal dat met FM- radio-uitzendingen meege stuurd wordt, maar geen hoor baar geluid oplevert. De mi croprocessor-technologie maakt het mogelijk met dat codesignaal zeer veel te doen. Aan de hand van de signaal sterkte kan de dichtstbijzijnde FM-zender worden opgezocht, met twee mogelijkheden. Enerzijds kan de radio zelf steeds de beste FM-zender op zoeken die een gekozen pro gramma uitzendt. Anderzijds kan elke FM-zender alleen die verkeersinfo uitzenden welke betrekking heeft op het gebied binnen het zenderbereik. Je wordt dan dus niet gestoord met fileberichten van de ande re kant van het land, die toch al niet meer accuraat zijn te gen de tijd dat je daar.bent. Het zenderprogramma kan ge ïdentificeerd worden, zodat rds een letterafkorting op de afstemschaal doet verschijnen waaraan je een zender veel makkelijker herkent dan aan de golflengte. Zoiets deed het topmodel van Blaupunkt al, maar die moest je wel eerst vertellen welke zender bij welke golflengte hoorde, ter wijl een rds-ontvanger niet ge programmeerd hoeft te worden. Ook niet om hetzelfde FM-programma tijdens de reis langs verschillende zenders te blijven volgen. Voert de reis ver, dan kan rds de tijd aange ven zodat je ziet wanneer in een ander land een andere tijdzone geldt. Er kan ook an dere tekst gecodeerd verzon den worden. Zo kunnen er, als het radio-afleescherm groot genoeg is, leesbare berichten van allerlei soort worden ge geven. Je kunt dan bijvoor beeld de filemeldingen na de radio-uitzending nog eens na lezen. Er is een persoonlijke codering (verhuurd als een abonnement) mogelijk. De ra dio kan als semafoon werken, waarbij de radio in een speci fieke auto bijvoorbeeld een seintje geeft „bel de thuisba sis". Laat de fantasie maar de vrije loop; dan kun je ook wel meer gegevens dan dat ene seintje versturen, tot aan data voor een computer in de auto toe. Uiteindelijk is men (bij Philips, Blaupunkt en Mitsu bishi) ook nog bezig met pro grammeerbare verkeersgelei- desystemen, waarbij de autora dio nodig is als ontvanger, de cd-speler als gegevensopslag en de luidsprekers om route- aanwijzingen te geven zonder dat je op een kaart of beeld scherm moet kijken. Dat laat ste is voorlopig nog een be hoorlijk kostbare aangelegen heid, terwijl een rds-autoradio niet zo duur hoeft te zijn, al begint men natuurlijk eerst dure en hoogwaardige appara ten geschikt te maken voor rds-ontvangst. Maar goed, de ontvangers zijn er, nu de zen ders nog. PETER FOKKER In het Oostblok bezat al leen Tsjechoslowakije al vroeg een eigen autocul tuur met merken als Sko da en Tatra. Oostduitse produkten als Trabant en Wartburg ontstonden in de tijd dat heel Duitsland nog tot het Westen be hoorde. De overige ooste lijke landen hebben voor al dank zij de hulp van Fiat of Citroën een enigs zins moderne auto-indus trie kunnen opzetten. Al enige tijd is men erachter dat niet eeuwig op de oude modellen voortgeborduurd kan worden, wil men de wes terse technologie enigszins bij benen. Men heeft daarbij ken nelijk het vertrouwen genoeg ervaring in de autobouw te hebben opgedaan om nu zelf tot nieuwe ontwikkelingen te komen; wel naar westers mo del maar niet rechtstreeks van het Westen geleend. Lada ont wikkelde de voorwielaange- dreven Samara; Zastava en Skoda hebben nog wat op het vuur staan. Maar zelfs in Oost- Europa gaat alleen de zon voor niets op: het concurreren met een absolute bodemprijs tegen over westerse (of Koreaanse!) modellen wordt erg moeilijk als er een investering in nieu we modellen terugverdiend moet worden. Daar zal ook het Poolse FSO nog wel achterko men, dat binnenkort zijn ren tree op de Nederlandse markt gaat maken. Daar wordt even eens aan een modern voorwie- °iilt g 1 ;ned. De FSO Prima vindt met 12.499,- zelfs nog een groot deel van het Lada-gamma boven zich in de prijslijsten. laangedreven model gewerkt en aan een tussentijdse moder nisering van het huidige gam ma. Tot begin dit jaar impor teerde De Binckhorst het merk FSO, naast Skoda. Door de zeer beperkte belangstel ling voor de FSO's (ooit als Polonez gelanceerd), de toe komstplannen bij Skoda en het feit dat het eigenlijk concurre rende merken waren besloot men het FSO-importschap te beëindigen. De Abemy hol ding, toch al grossier in im portschappen, ziet echter mo gelijkheden diezelfde FSO's via een goede, nieuwe opgezet te organisatie toch in behoor lijke aantallen te verkopen. Onder de Abemy holding vie len tot nu de import van Mit subishi, Hyundai en Seat (dat laatste is overgegaan naar Pon holdings). Twee modellen Het nieuw opgerichte Abimex BV begint met een volkomen schone lei: men is bezig bij Ridderkerk een stuk grond te kopen om daar een 3000 m2 groot bedrijfspand neer te zet ten en men werft personeel voor zowel dat bedrijf als een dealerskorps. Opmerkelijk is dat men de fabriek in Polen (bij Warschau) zover heeft ge kregen een Nederlands eisen pakket voor de kwaliteitscon trole te accepteren, op basis waarvan Abimex weer kans ziet drie jaar garantie aan te' bieden op de auto's. Dat is na tuurlijk naast de lage prijs die men beoogt ook een mooie lokker. In 1988 denkt men minstens duizend FSO's te verkopen, terwijl het er voor heen nooit meer dan driehon- FOTO: PR derd per jaar zijn geweest. Maar ja, Abemy kan er dan ook wel wat geld instoppen om de import- en service-organi satie goed op poten te zetten, terwijl het aparte Abimex zich geen zorgen hoeft te maken over andere merken waar de FSO's misschien te hard mee concurreren. Men begint met de FSO Pri ma, een gefacelifte versie van de eerdere FSO Polonez, en de FSO Classic, die we kenden als Polski Fiat 125. Beide zijn voorzien van een 1,5 liter mo tor en vijfbak. Ook die motor is wat gemoderniseerd f sis van motor en - vormt echter nog 1300/1500 serie uit d zestig. Voor 1989 hoo een nieuwe carrossei te hebben, met onafha achterwielophanging van de starre as aan ren. Op zich ziet de nu al met zijn vijfdei rosserie redelijk model maakt dat hem wat dan de Classic, heeft dus het uiterlijk Cj Fiat 125 (twintig jaar gepresenteerd), m« diens techniek. Die mers een fraaie mol twee bovenliggende n< sen, welke aan de ba: van het huidige Fiat gamma. Opnieuw is onderhandeling met| maar ook met Daihi een nieuwe fabriek opzetten waar op 250.000 FSO's per bouwd kunnen won grootste concurrent modellen die Abim brengen is gauw gi Lada, met zijn 2100- basis van de Fiat 12' over de FSO Classic (wel veel moderner) tegenover de uiterlijk lijkbare FSO Prima. - inderdaad dat de FSC met 9990,- de go< auto van Nederlai worden en de enige vo ik der dan tien mille, te 9 Prima met 12.499,- zi j? nog een groot deel v Pj Lada-gamma boven zic^ in de prijslijsten. rii PETER F( n Met ingang van heden kan de kleinste Opel, be hoorlijk populair hoewel het met een leeftijd van vijf jaar al een relatief oud concept is, ook als diesel geleverd worden. Op zich is het niet meer uitzonder lijk dat ook een zo com pact model als de Corsa nog eens economischer wordt gemaakt met een diesel-aandrijving, maar toch heeft deze auto iets bijzonders. De motor is namelijk van Japanse ori gine. Opel* had natuurlijk ook de weg van Volkswagen kunnen kiezen: eerst kwam er een benzinemotoren-serie voor de Golf, op basis daarvan ont stond ook een diesel, en van daaruit werd weer een ver kleinde versie gemaakt voor toepassing in de Polo. Zo ook stond de oorspronkelijke ben zinemotoren-serie van de Cor sa model voor de krachtbron van de eerste voorwielaange- dreven Kadetts, werd er voor die Kadett een diesel uit ont wikkeld en had Opel diezelfde diesel, of een kleinere versie, in de Corsa kunnen gebrui ken. Het is niet helemaal dui delijk waarom men in plaats daarvan samen met Isuzu een geheel nieuwe diesel ontwik kelde, die maar iets kleiner is dan de echte Opel-motor voor de Kadett diesel. Opel-eigenaar General Motors heeft een flink aandeel in Isu zu (maar geen meerderheid), dus het bleef tenminste nog De Opel Corsa Diesel een beetje in de familie. En Isuzu is wel een van'de meest, ervaren bouwers van diesels voor auto's. Het resultaat mag er dan ook wezen, hetgeen dan toch belangrijker is dan de vraag waarom Opel deze stap zette. De 1,5 liter vier-cilinder levert 37 kW/50 pk, nauwelij- ke minder dan de 1,6 liter die sel van Kadett of Ascona, met een eveneens niet veel lager maximum koppel van 90 Nm. Het enige nadeel ten opzichte van die pure Opel-diesel is het ontbreken van zelfstellende hydraulische klepstoters op het blok dat Isuzu maakte. Onmiskenbaar voordeel is de elektronica op de Opel /Isuzu motor, gericht op een vlotte start met zo min mogelijk rook en lawaai. In de praktijk bleek de Corsa bij de koude start daadwerkelijk veel beschaaf der dan een Kadett D. Een se conde of vijf voorgloeien en de machine slaat moeiteloos aan, om daarna ook onmiddellijk vlot op te nemen bij het weg rijden. Test We reden de Corsa diesels op het Kanaaleiland Jersey, en FOTO: PR dat beperkte de mogelijkheden nogal om te peilen wat de die sel onder Nederlandse omstan digheden zoal zou kunnen presteren. De maximum snel heid is 64 km/h op het hele eiland, waar je geen halve ki lometer rechte weg vindt. Wel kun je er goed proberen .of de auto makkelijk stuurt en moei te heeft met korte, steile hel lingen. Je rijdt als het ware in continu stadsverkeer, en dat gaat met de Corsa D heel vlot. De motor beschikt duidelijk over het typerend diesel-ka rakter, met veel trekkracht en souplesse bij laag toerental. Hij doet, mede door de relatief grote motorinhoud, onder die omstandigheden zelfs nog vlotter aan dan de benzine- Corsa's, die wat meer toeren moeten maken om aan de maximale trekkracht te ko men. Het geluid blijft duidelijk als „de diesels" herkenbaar, maar hinderlijk scherp is het niet. De motor is ongetwijfeld wat zwaarder dan de benzine- aggregaten, maar op het sturen vonden we de invloed van de extra kilo's op de voorwielen alleen maar gunstig. De auto stuurt niet te zwaar, maar geeft juist een wat positiever en stabieler gevoel dan bij de soms erg licht en wat nerveus sturende benzine-Corsa. Over de prestaties in de vijfde ver snelling (standaard bij de die sel) en bij wat hogere' snelheid kunnen we dus niets zeggen, maar dat kan nooit erg tegen vallen. Het gemiddeld ver bruik zou rond 1:18 moeten uitkomen. De dieselmotor is leverbaar in alle carrosserie- en uitrustingsvarianten van de Corsa (behalve de GT, uiter aard). De eenvoudigste versie komt op/22.498,-, zo'n vier en een half mille duurder dan de goedkoopste benzineversie. Maar vergelijken we de duur ste benzinevariant met de duurste diesel, dan loopt dat verschil terug tot net over de twee mille, dus dan is de die sel-meerprijs vrij snel terug verdiend. Een van de betere dieselversies in zijn klasse, deze Duits/Japanse combina tie, en in vergelijking met de concurrentie heel redelijk ge prijsd. PETER FOKKER LEIDEN In het Artopa-ge- bouw aan de Grevelingen- straat 50 in Lisse wordt op 31 oktober het vierde Artopa- schaaktoernooi gehouden. Het evenement bestaat uit een open toernooi en een invitatie- toernooi. Bij de geïnviteerden zal Jan Bakker zijn beker ver dedigen tegen de kampioenen uit Lisse. Hillegom, Sassen- heim, Noordwijkerhout en Katwijk. Het toernooi begint om 10.00 uur en zal om onge veer 16.30 afgelopen zijn. Deelname kost 7,50. Aan melden is mogelijk bij C. Kru- ger (02521-14900) of M van Velzen (02521-17807) BROCHURE'87/88: De verzekeraars hebben ook voor de komende maanden een brochure uitgegeven met, tips voor veilig rijden in herfst en winter. Men acht het onder alle omstandigheden van be- tijdig inschatten van wat er gebeuren kan, is zeker onont beerlijk bij ongunstige weers omstandigheden, is naast de technische tips één van de vele gedragsregels die in de lang „defensief" te rijden. Het kleine, handige brochure te le zen staan. De brochure kan geheel gratis maar uitsluitend schriftelijk worden aaneg- vraagd bij het Bureau Voor lichting Verzekering, postbus 990, 2501 CZ Den Haag. TNO gaat jaarlijks uitlaat gassen controleri De onderzoekorgani j TNO gaat door m van steekproeven lijks de uitlaatgassen l auto's controleren, ministerie van miliï heer heeft voor dit ongeveer acht m gulden ter beschil gesteld voor een pe van vijf jaar. Met het onderzoek het ministerie er ai komen in hoeven auto's aan de g& normen betreffend luchtverontreiniging door uitlaatgassen doen. Tevens wil he partement een in krijgen hoe groot probleem is van een keerde afstelling va motoren. Ten slotte minister Nijpels vaii lieubeheer met hel derzoek in de gaten| den of de zogenal schone auto's ook op gere termijn daadwj lijk schoon blijven. (ADVERTENTIE) Geen krant ontvanger tussen 18.00 en 19.00 terdags tussen 14.00 i uur, te!efoonnr.071-12i uw krant wordt nog i avond nabezorgd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 20