VasT Mobiele Eenheid breekt 'blokkade boze vissers Mannenwerk ollarkoers niet meer te houden goed an je woedend op Van Eekelen ■■■1 mm ROB GORRIS Deelname aan EK-voetbal hangt aan een zijden draad Ruiten Troef met sluiting bedreigd £eicUe ©omcwit Donderdag 29 oktober 1987 79e jaargang no. 23948 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpeis, behorende tot Sntholl Pere, Apothekeredijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA. tel. 071 122244. Voor abonnementen. 071-313677. Giro 103003. Bank; Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdreddcleur J.J. Hallewas. Chef-redacleur Wim Buijleweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23.04 (aut. beta ling), kwartaal f. 68.93. jaar f. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)f. 0.64 per mm. kleintjes t. 0,45 per mm. Half tot zwaar bewolkt en vrijwel overal droog. Mini mumtemperatuur ca.9 graden, middagtemperatuur ongeveer 14 graden. Matige zuidoostelij ke wind. De komende dagen vrijwel overal droog. Zon op: 7.31; onder 17.15. Scheveningen hoog water: 8.33 en 21.14; laag water: 3.21 en 16.25 uur. Zaterdag 31 oktober bij deze krant de bijlage (Van onze correspondent) IID De Spaanse regering is ind op de Nederlandse minis- Defensie Van Eekelen. Vol- iroordvoerders van de Spaanse eries van defensie en buiten- zaken heeft Van Eekelen ïerkchuldig gemaakt aan „een vol- onaanvaardbare inmenging 9) Spaanse defensiepolitiek", zo jle het ochtendblad El Pais 7/prgen. Jding voor de verontwaardiging is Hating van Van Eekelen begin deze week, dat hij hoopte dat de 72 Amerikaanse F-16 jachtbommenwer pers op de basis van Torrejon bij Madrid kunnen blijven. Madrid en Washington zijn juist de laatste maanden verwik-' keld in slepende onderhandelingen over deze precaire kwestie, aangezien Spanje eist dat de vliegtuigen het land verlaten. De Spaanse regering is volgens de och tendkrant El Pais „hoogst verontrust" over de toenemende druk van sommige Europese landen op Madrid. In een commentaar noemt de gezaghebbende krant de uitlatingen van Van Eekelen een „groot schandaal". ANDERHALF MILJOEN VOOR POSTZEGELS ZONDER WAARDE NEW YORK Een belegger in Florida heeft 800.000 dol lar neergeteld voor postzegels „zonder enige waarde". Gis teren werd in New York de veiling bekend gemaakt van vier Franse zegels, die op 14 februari 1985 werden uitge geven zonder dat de waarde van 2.10 francs erop stond aangegeven. De misdruk komt vermoedelijk op zo'n 25 zegels voor. De zegels wer den gekocht door een vrouw die ze, boos, terugbracht met de opmerking: „Deze zegels zijn waardeloos.Zij kreeg er slechts 52 francs voor terug. Burgemeester verbiedt PEC-FC Den Haag ZWOLLE Burgemeester mr. G. Loop stra heeft de voetbalwedstrijd PEC Zwol- le-FC Den Haag, die voor de volgende week op het programma stond, verboden. Oorspronkelijk stond het duel gepland voor vrijdag 6 november. In verband met Europa Cup-verplichtingen van de Hage naars moest het duel worden verschoven naar de zaterdag of zondag. De politie kan in het weekeinde de veiligheid niet garan deren. Te meer daar er op het veld van PEC Zwolle momenteel bouwactiviteiten in verband met de constructie van een nieuwe hoofdtribune plaats vinden. In overleg met de gemeente heeft PEC Zwolle vervolgens twee alternatieve data, de woensdagen 9 en 16 november, voorge steld. JMUIDEN Mobiele lenheden van de rijks politie uit Noord-Hol- and, Utrecht en Zuid- tolland hebben van- norgen in IJmuiden de ilokkade van het slui- lencomplex door onge veer dertig visserssche pen gebroken. Ze wer- len daarbij geassisteerd I |oor de marine. De vis- iers hebben uiteindelijk ;elf de blokkade opge- even. Om elf uur wer en de laatste boten CJfcreggesleéfct. De vissers eelden wel mee dat ze IK nmiddellijk soortgelij- r\i te acties zouden onder- yjhemen zodra de AID weer vis in beslag zou nemen. 5 [Nadat vier sleepboten om J,half elf drie kotters met hun bemanningen nog aan toord voor de Noordersluis -\é ladden weggesleept naar de ^Haringhaven, leek de zaak 'even te escaleren. De zeven 7Schepen die nog voor de Zuidersluis lagen gaven hun pctie op en stoomden op naar hun bedreigde colle ga's voor de Noordersluis. een grimmige sfeer, 17(waarin menig scheldwoord viel, voeren de schepen A nietsontziend door en vorm- ■fvlen een directe bedreiging voor de drie ertussendoor rtQtoersende politieboten. Op Veen gegeven ogenblik werd een politieboot ook door een 1 (vissersschip letterlijk ach- teruit gedrukt. Eén schipper moest wegens wederspan- Jjiigheid geboeid worden af- met luid getoeter en licht- kogels begroet. Een deel van de 150 ME'ers bleef achter bij de busjes, de ove- vajrige politiemensen (onge- er,veer 120 man) maakten zich laar voor actie. !oewel gisteren een aantal Een groot zeeschip lag vanmorgen opgesloten In de door vissersschepen geblokkeerde middensluis van IJmuiden. vissers na een mislukt ge sprek met minister Braks van landbouw nog had ver klaard zich „dood te vech ten voor vrouw en kinde ren", was de stemming aan vankelijk anders. „Wij gaan echt niet vechten, maar vrijwillig vertrekken, dat doen we niet. Jullie zullen ons wel moeten slepen", al dus een actievoerder. De politiemensen kwamen om streeks tien uur aan boord van de schepen voor de Noordersluis. Met vereende krachten probeerden zij en collega's in rubberbootjes sleepkabels vast te maken. Hun werk werd bemoeilijkt doordat de schepen stevig aan hun ankers lagen en ook nog eens onderling met lijnen waren verbonden. Dit alles speelde zich af on der de ogen van de beman ningen die zich hadden ver schanst in de stuurhutten. Enkele politiemensen gre pen de kans aan nog eens voor het publiek hun eigen problemen met de onregel matigheidstoeslag te etale ren. Een man of vijf liep rond met de „rugtekst' „Wij zitten in hetzelfde schuitje"; een even groot groepje zocht het in de leuze „Wij vissen ook achter het net". !RDAM/TOKIO- 6" dan d« slotnotering van ,("DEN - De koers van V"1? Bulden, ^Amerikaanse dollar T wT waarmee het laagste niveau in ruim zeven jaar werd bereikt. Gisteravond lag de dollarkoers op de wisselmarkt van New York zelfs even onder de 1,95 gulden. In Tokio zakte de dol lar verder weg met 3,20 yen tot 137,55 yen om zeer dicht in de buurt te komen van het historische dieptepunt van 137,25 yen. De koersval begon dinsdag in idt zich in een super- e glijval. De centrale en van Japan en de ite Westeuropese lan- kopen weliswaar op schaal dollars op, het sorteert nog relijks effect, lorgen opende de dollar nsterdam op 1,9530 gul- ilweer bijna twee cent la- New York in reactie op het bericht dat West-Duitsland in september weer een groot overschot op zijn handelsba lans had. Dat gaf aan dat van het streven om de handelsstro men beter in evenwicht te brengen (ook vastgelegd in het Louvre-akkoord) weinig te recht komt. De Verenigde Sta ten boeken maand na maand enorme tekorten en bij Japan en de Bondsrepubliek is het omgekeerde het geval. Dat veroorzaakt steeds meer druk op de dollarkoers. De Nederlandse banken heb ben hun advieskoersen met twee cent verlaagd tot 2,04 gulden bij verkoop van dollars en 1,92 gulden bij aankoop. Onder invloed van de dalende dollarkoers zijn de effecten beurzen van Tokio en Hong kong vandaag weer hevig on deruit gegaan. De algemene aandelenindex in Tokio sloot vanmorgen 534,64 punten la ger dan gisteren. Ook in Hongkong daalden de aande lenkoersen fors tot zeven pro cent lager dan gisteren. bobank: verdere groei potplantensector IECHT - Het marktaandeel van de Nederlandse potplanten ;de komende vijf jaar op de Europese markt toenemen van ;aar 27 procent. De exportwaarde, die thans ruim 1 miljard *aagt, kan met gemiddeld 5 tot 10 procent per jaar groeien, ïeste mogelijkheden biedt de afzet binnen Europa waar Ita- fti Spanje de voornaamste groeimarkten vormen. De binnen- llse vraag zal met zo'n 2,5 procent per jaar blijven toenemen. Btaat in een rapport van de Rabobank, rentabiliteit van de 1700 Nederlandse potplantenbedrijven lie komende jaren waarschijnlijk enigszins achterblijven bij niveau van 1985 en 1986. Internationaal neemt de concur- ;ie vooral toe uit landen als Duitsland, Frankrijk, Belgiö en femarken. ADVERTENTIE BMW MAAKT RU DEN GEWELDIG. AUTOBEDRIJF ROB GORRIS BV HOGE RUNDUK 278. 2314 AL LEIDEN, TEL 071-896000 Zie pagina 12 Sectie-voorzitter André van der Louw van de KNVB doet een dringende oproep aan het publiek in de Rotterdamse Kuip, kort nadat een bom-incident de wedstrijd Nederland - Cyprus grof heeft verstoord. F0T0. JJERK HERINQA ROTTERDAM Er be staat grote onzekerheid over de vraag of het Ne derlands voetbalelftal vol gend jaar van de partij zal zijn bij de eindronde van het Europees kampioen schap. De gisteravond in Rotterdam behaalde rui me overwinning op Cy prus (8-0) geeft Oranje op papier toegang tot de eindronde in West-Duits- land. Maar door toedoen van een 21-jarige vandaal uit Oss, die na drie minu ten een eigengemaakte bom op het veld gooide, is de deelname van Neder land aan het EK weer aan een zijden draad komen te hangen. Door het bom-incident raakte de Cypriotische doelman Cha- ritou geblesseerd, nadat hij de eerste tegentreffer al te ver werken had gekregen. Na een onderbreking van bijna een uur werd de wedstrijd voort gezet, met Kleftis als vervan ger van Charitou in het doel. Cyprus was alleen bereid de wedstrijd onder protest uit te spelen. De leden van de tucht- commissie van de Europese Voetbal Unie (UEFA) zullen tijdens een al eerder geplande vergadering op 12 en 13 no vember in Ztlrich de mogelijke sancties tegen de Nederlandse voetbalbond en/of het Neder lands elftal bespreken. Een UEFA-woordvoerder: „De strafcommissie is autonoom en heeft een breed scala van mo gelijkheden. We hebben in de laatste jaren natuurlijk wel en kele ernstige gevallen meege maakt rond wangedrag van supporters, maar daaraan kun nen we geen gevolgen voor de wedstrijd Nederland - Cyprus verbinden". 21-jarige dader maakte damse politie had gearresteerd op verdenking van het gooien van de bom. In de loop van de avond bekende hij het projec tiel te hebben geworpen. Hij zal niet via een snelrechtpro cedure worden aangepakt. „Justitie acht dit zo'n zwaar geval dat de man aan een „ge wone procedure" wordt onder worpen", aldus officier van justitie mr. H.W. Samson- Geerlings. Mr. Samson prees de „fantastische medewerking van het publiek" in het vak waaruit de bom was gegooid. Op grond van aanwijzingen van omstanders werd het groepje waarin de dader zat aangehouden. De Ossenaar wordt morgenochtend voorge leid aan de officier van justitie. De politie heeft gisteren in de Rotterdamse Kuip in totaal twaalf aanhoudingen verricht De anderen werden aangehou den in verband met het plegen van vernielingen of andere vormen van vandalisme. Na dat de bom op het veld was ontploft, besloot de Rotterdam se politieleiding vijftig man Mobiele Eenheid op te trom melen en circa tweehonderd politiemensen uit de avond dienst te laten overwerken voor het geval zich na de wed strijd ongeregeldheden zouden voordoen. De politie had vol gens eigen zeggen het publiek voor de wedstrijd gefouilleerd, maar getuigen verklaarden dat lang niet iedereen was onder zocht Pag. 9: Rekening houden met het ergste Perez De Cuellar smeekt Reagan om geld voor VN NEW YORK Secretaris-ge neraal Javier Perez de Cuellar van de Verenigde Naties heeft de Amerikaanse president Reagan in een persoonlijke brief gesmeekt snel over de brug te komen met achterstal lige Amerikaanse bijdragen, Woordvoerder Giulia ni zei dat de VN bij uitblijven van een aanzienlijke bijdrage in december wellicht niet in staat zijn de 6.500 werknemers in hun hoofdkwartier in New York uit te betalen. De VS zijn maar hebben inmiddels een achterstand van meer dan 400 miljoen dollar. ROELOFARENDSVEEN De conservenfabriek Rui ten Troef wordt met sluiting bedreigd. De fabriek in Roelofarendsveen is door de bank de wacht aangezegd. De onderneming krijgt een maand de tijd om te reor ganiseren en daarmee haar kredietwaardigheid te her stellen. Lukt dat niet dan hangt Ruiten Troef, waar 120 mensen werken en dat na Hak en Jonker Fris de der de conservenproducent van Nederland is, een faillisse ment boven net hoofd. De directie van de onderneming heeft dat gisteren via de onder nemingsraad aan het personeel meegedeeld. Vandaag vergader de de ondernemingsraad met de directie over de nu ontstane si tuatie. Interim-directeur G. Kievit wilde voor dat overleg geen toelichting geven over de aard van het ultimatum dat is gesteld door de Nederlandse Crediet Bank. Het bedrijf verkeert al enige tijd in een crisis. Vorig jaar werd een miljoenenverlies geleden. Dat leidde tot het in de arm nemen van een extern adviseur en de aanstelling van de interim-directeur. Bestuurder Jos van Duynhoven van de Industriebond FNV heeft inmiddels met het personeel overlegd. De bond wacht voor verdere stappen het overleg met de directie af. Duynhoven con stateert wel dat Ruiten Troef met een omzet van 70 miljoen gul den beslist bestaansrecht heeft en „in feite goed kan draaien". Pag. 15: Vakbonden verwachten redding Kuiten Troef DRENTHE: ALLE AMBTENAREN 1,3 PROCENT MEER SALARIS ASSEN Gedeputeerde Staten van Drenthe zijn van plan alle provinciale ambtenaren een salarisverhoging te geven van 1,3 procent. Hiervoor is op de begroting een bedrag van 250.000 gul den gereserveerd. Drenthe corrigeert hiermee het landelijk be leid dat uitgaat van 1,3 procent voor hogere en 0,3 procent voor lagere ambtenaren. Gedeputeerde H. Weidgraaf gaat er van uit dat het ministerie van binnenlandse zaken het Drentse voorstel zal accepteren. Volgens een woordvoerster van het ministerie is het inkomensbeleid voor de ambtenaren een zaak van het kabi net en niet van gemeenten en provincies. Het is al weer een poosje geleden, dat allerlei men sen zich boos maakten als je het over het keurige, Nederlandse woord mankracht had. Dat was dan discriminerend voor de vrouw, al had niemand het natuurlijk over vrouwkracht. Zo kwam men op „menskracht", waar je nu trouwens ook niets over hoort. Er blijven nu eenmaal (gelukkig) mannen én vrouwen. Minister De Koning vindt dat ook. Hij wil het daarom anders aanpakken. Laat vrouwen meer het werk van mannen doen. Het benutten van de vrouwkracht dus. Onder het motto „Vrouwen gezocht voor mannenwerk" is hij een campagne be gonnen, die meer vrouwen moet ronselen voor tech nische opleidingen en dito beroepen. Vandaag hier over meer in de Leidse Courant, een krant vol mannen- én vrouwenwerk. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. nabezorgd. -4- Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B Indien daartoe aanleiding beslaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1