Wie is er't eerst verkocht? De Golf Avance en u. lende kunstmarkt in Kuip Noordwijk Alfabet Londense yuppie begint niet meer met BMW toiNST EcidócSomant DONDERDAG 29 OKTOBER 1987 PAGINA 17 (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN - De internationale beurscrisis heeft tot gevolg dat steeds meer Londense yuppies in geldzorgen komen te zitten. De meeste yuppies werken in het centrum op kantoren van makelaars in effecten. In het recente verleden waren ze de grote geldmakers die hoge ma kelaarslonen opstreken en een weelderig leventje leidden. Ze kochten peperdure woningen en reden bij voorkeur in Por sches, BMW's en Mercedessen. Een gewilde grap was dan ook dat het alfabet van de yuppies begon met de letters BMW. Welgestelde yuppies drongen in hun stamkroegen niets an ders dan champagne. Een glas gewone wijn of een pilsje was voor hen te min. Maar aan die gouden tijd is nu dus een eind gekomen. Door de beurscrash zijn veel yuppies zo goed als bankroet. Ze hebben tot maan dag de tijd het nodige kapitaal bij elkaar te scharrelen om hun enorme schulden af te los sen. De meeste yuppies zijn nog erg jong en dit is hun eerste grote crisis. De geruchten willen dat de zwaarst getroffen slachtof fers, die met hun financiële probleem geen raad weten, vanwege de stress uit het raam zullen springen. Want zelfs de handigste yuppie komt in de huidige omstandigheden niet makkelijk aan 150.000 pond, zo'n vier en een halve ton. Dus verkopen ze al hun bezittingen die contant geld opleveren. De Porches, BMW's en Mercedes sen vliegen de deur uit. Bij veel yuppies staat bovendien ook meteen hun baan op het spel, want de regels van de beurs zijn streng en meedo genloos. Makelaars in effecten die na twee weken hun schul den niet kunnen betalen, worden buiten de deur gezet Kaartjes Louis Pike, een ondernemen de autohandelaar in de Lon dense gemeente Kensington, heeft al kaartjes laten drukken waarop staat: „Bel mii even op als u uw wagen wilt verko pen". Die boodschap steekt hij in de parkeergarages van be kende „stockbrokers" achter de ruitewissers van dure wa gens. „De respons is bijzonder goed", zegt Louis. „Maar lang niet alle makelaars in effecten nemen mijn suggestie goed op. Ik krijg ook telefoontjes met dreigementen. Vanmorgen belde iemand die zo boos was dat hij zijn Rolls-Royce door mijn etalageruit dreigde te rij den". Het aanbod van dure Duitse occassions neemt dus gevoelig toe in Londen. Maar de yup pies snellen ook naar de nieu we lommerds, waar ze vrij ge makkelijk forse bedragen kun nen lenen op een kostbaar on derpand. Moderne pandjesba zen doen gouden zaken, net als juweliers die sieraden willen opkopen. Zoals Austin Kaye, een „tweedehands juwelier" die de gunstige reputatie heeft dat hij de toevlucht is van rij kelui die in financiële nood verkeren. Yuppies zijn er van harte welkom en Austin Kaye hangt niets aan de grote klok. Maar de snelste manier om aan veel geld te komen is een tweede hypotheek op je huis. Simon Brewer (29), directeur van Noble Warren, een firma van financiële makelaars met kantoren in West End, ver wacht dat zijn onderneming 1,5 miljard pond zal verdienen aan de huidige beurscrisis. „We krijgen zo'n honderd tele foontjes per dag van mensen die onze hulp inroepen voor een tweede hypotheek. Eind deze week zullen het er wel licht vijfhonderd per dag zijn. Velen hebben nu ae bittere les geleerd dat beursnoteringen ontzettend diep kunnen zak ken". Provisie Brewer heeft voor een yuppie die op Knightsbridge woont een tweede hypotheek van een miljoen pond bemachtigd. De makelaarsprovisie is uiteraard ook niet niks. „Die kerel slaat zich er wel doorheen", zegt hij, „maar yuppies die er niet in slagen hun verliezen te beper ken, zullen heel wat moeite hebben het hoofd boven water te houden". Brewer krijgt ook ontzettend trieste telefoontjes. „Iemand belde mij op uit een telefoon cel", zegt hij. „Hij durfde niet de telefoon op zijn kantoor te gebruiken, want daar kon ie dereen horen wat hij mij wilde vragen. Thuis bellen kon hij evenmin, want dan zou zijn vrouw er achter zijn gekomen hoe groot zijn financiële nood in werkelijkheid is". Naast de jeugdige carrièrema kers zitten ook oudere beurs handelaren in de problemen. Manny Marks (55) is de eerste Londense „stockbroker" die door zijn firma werd ontslagen omdat dertig cliënten op pa pier naar schatting vijf miljoen pond hebben verloren. De fir ma stelt Marks verantwoorde lijk voor dit verlies. „Hij heeft zich laten verrassen door de snelheid van de waardedalin gen op de effectenbeurs", zegt directeur Alan Read, die voor spelt dat ook zijn concurrenten veel makelaars zullen moeten ontslaan. Jazzpianist Dalto overleden NEW YORK De in Argentinië geboren jazzpianist Jorge Dal to, die in 1976 een Grammy Award won voor zijn versie van „This Masquerade" met gitarist George Benson, is woensdag op 39-jarige leeftijd overleden. Dalto leed aan kanker. Het afgelopen jaar kon hij niet meer op treden. Dalto begon zijn piano-carrière in zijn geboorteland. In 1969 verhuisde hij naar de Verenigde Staten. Sinds 1973 woonde hij in New York, waar hij onder meer optrad met Tito Puente's Latin Jazz Ensemble en de Manchito Band. Niet lang daarna trad hij toe tot het ensemble van landgenoot Gato Barbieri en raakte hij betrokken in de jazzrock. Dalto speelde met een van de topgroepen in dit genre, Spyro Gyra. In 1976 nam hij op zijn elpee „Breezin"' een zeer populair geworden versie van het nummer „This Masquerade' op met George Benson op gitaar. Van de plaat werden wereldwijd vier miljoen exemplaren ver kocht. Dalto heeft ook gespeeld met trompettist Dizzy Gillespie, de Cu baanse saxofonist Paquito D'Rivera en fluitist Dave Valentin. Hij maakte talloze toernees door de VS en Europa met verschil lende groepen. Geld maakt gelukkig Volgens het gezegde mag geld dan niet gelukkig maken, de FBI was gisteren maar wat blij met deze enorme verzameling bank biljetten. Het werd gevonden in ene leegstaand pand in Miami en is vermoedelijk afkomstig uit de drugshandel. FBI-agent Paul Mil ler (met bril) denkt dat de eigenaar van deze paar miljoen gulden het verlies niet zal komen melden. Nederland rijdt 40 jaar Volkswagen en dat ren we met de Avance. Een speciale serie wagens die alleen dit jaar en alleen in Neder- T leverbaar is. Daarna nergens meer ut Dat op zich al maakt de Avance tot een meer be)n begerenswaardige auto. Want volgend jaar ^Jrden ze niet meer verkocht Ier zijn er trouwens >k niet zoveel meerl. Wat dat betreft moet u er snel bij zijn als smog zo'n exclusieve Avance wilt bemachtigen. Zoals de hierboven afgebeelde Golf Avance S. Een Volkswagen die standaard meer in huis heeft dan wat u gewoonlijk bij een Golf zult aantreffen. Waarbij met name de sportieve extra's Ivandaar die 'S') in het oog springen. Zo is de Avance S voorzien van comforta bele sportstoelen, waarvan de bestuurdersstoel in hoogte verstelbaar is, een vierspaaks sportstuur en een fraaie middenconsole. Maar ook De handige opbergvokken in de portieren en twee van binnenuit verstelbare buitenspiegels. Extra's waar u normaal zo'n f2.400,- voor moet betalen, maar die nu slechts een meerprijs van f885,- opleveren. Bent u verkocht? Kom dan snel langs bij de Volkswagendealer of bel 020-867351 voor informatie. En neem uw huidige auto meteen mee. Dan is die ook weer verkocht. 1' Avance S 124.975,-. U betaal» f 23.480,-y Uw voordeel 11.495,-. Golf Avance C 124.8T3,-'. U betoolt 23.480,-. Uw voordeel f 1.320/», Prijzen zijn/vanaf" prijzen, inclusief BTW en Jtotolysotor, exclusief afleveringskosten. Wijzigingen voorbehouden. Een aquarel van Nadjezjda van Ittersum |«iek van van Klazien Borgers JtDWIJK Vijfen kunstenaars wer- nee aan de tiende narkt van de Stich- Dntwikkelingssamen- "ing Noordwijk die t komend weekeinde r'i Kuip wordt gehou- Zij zorgen voor een surieerd aanbod van hij twerken. Bezoekers uwede markt kunnen de v^stukken kopen. Een ™Jt van de opbrengst gaat naar de Stichting Ontwikkelingssamenwer king Noordwijk. Verder komt de opbrengst van de toegangsprijs van één gul den ten goede aan de stichting. De kunstmarkt is open op zaterdag tussen twee en zes uur 's middags en tussen zeven en negen uur 's avonds. Op zondag is de markt te bezoeken tussen twaalf en zes uur 's middags. haar zelf geschilderde achter grond. Hieke de Jong uit Am sterdam toont wandkleden en gouaches en Nadjezjda van It tersum uit Soest keramische sculpturen en aquarellen. Van Mieke Hoogendorp uit Am sterdam zijn schilderijen te zien over het dagelijks leven. Waltraud Wevers uit Amers foort maakt collages en Jan Willem en Maart van Swig- chem respectievelijk reisim pressies en aquarellen. Riet van der Spek uit Amsterdam exposeert keramiek en glas, Annemarie Honderdos uit Hil- legom weefsels met plantaar dig materiaal, Willem Bom uit Oegstgeest potlood- en pente keningen, Danielle Orelio uit Rijnsburg met gemengde tech nieken, Klazien Borgers met beelden en objecten en Foekje Hoekstra uit Soest met oliever ven en brons. Verder expo seert de zilversmid Andra van Dongen, de dames Jagers en Broekhof met aquarellen, pas tels en etsen. Hans Veger uit Alphen aan de Rijn met olie verven en de Zoetermeerder Wim Se bel met olieverven. Een landschap van Nelleke Elvader De deelnemende kunstenaars komen uit heel Nederland. vazen, lampen en raamhan- gers bleken op andere exposi ties veel belangstelling te trek ken. De Noordwijkse Martijn Plettenberg exposeert oliever ven en Nelleke Elvader, even eens uit de kustplaats, pastel en olieverven. De Noordwij- kerhoutse Marianne Koster toont beeldhouwwerk en land schapsplastieken. Frigitte Schaap Holster uit Rotterdam maakt bótikschil- derijen, Malou Gerritsen uit Den Haag bloemstukken en landschappen op een door Enkelen zijn afkomstig uit de directe omgeving. Zo toont Therese Nasveld uit Lisse, die voor de derde keer meewerkt aan de kunstmarkt, haar klei ne portretten in aquarel waar in echt haar is verwerkt. Fan ny Mazure uit Voorschoten laat olieverven zien en ge mengde technieken op papier. Joost Wijnberg uit Noordwijk maakt composities in glas in lood. Dit combineert hij met brandschilderen. Zijn sieraden,

Leidse Courant | 1987 | | pagina 17