ederlands elftal uit diep dal Frank Rijkaard doorbreekt stilzwijgen :K voetbal geen vetpot Polen blijft verliezen irner ftggett nog Jek -ïkenhuis ixemburg - Schotland lat op losse schroeven Zeven spelers Oranje op 36.000 gulden Svensson ronde verder Gevaarlijk kabaal in Twins-sta<Jion fieidaeSowq/nt WOENSDAG 28 OKTOBER 1987 PAGINA 9 ^sportuitslagen BRATISLAVA Bijna twee weken na de nederlaag tegen Oranje (0-2) in de kwalificatieronde voor het Eu ropees kampioenschap heeft het Poolse elftal gisteren ook een vriendschappelijke interland verloren. Tsjechoslowakije versloeg de Polen in Bratislava voor slechts 2.700 toeschouwers met 3-1. Tsjechoslowakije kwam op voorsprong via Danek, die na een half uur een strafschop benutte. Micinec vergrootte de marge twee minuten na de rust. De Pool Tarasiewicz scoorde in de 61e minuut tegen. Zes minuten later maakte Bilek 3-1. De ontmoeting was al vastgesteld in de periode dat zowel Tsjechoslowakije als Polen nog uitzicht hadden op kwalificatie voor de eindronde van de Europese titelstrijd, volgend jaar in West-Duitsland. De wedstrijd had voor beide ploegen echter weinig waarde meer. omdat ze in een eerder stadium werden uitgeschakeld. AMSTERDAM Met ge mengde gevoelens volgt Frank Rijkaard vanavond de beslissende interland tussen Nederland en Cy prus op tv. De met Johan Cruijff in onmin levende speler, die al vier weken op non-actief staat, kan het geestelijk niet opbren gen om het duel van dichtbij mee te maken. Rijkaard houdt het liefst even afstand en zal in fa miliare kring zeker proos ten op het lang verwachte succes van Oranje. En hoopt voor zichzelf er zo snel mogelijk weer bij te zijn. Rijkaard, die geruime tijd de pers niet te woord wilde staan, heeft het stilzwijgen eindelijk doorbroken. Gisteren nam hij alle tijd om in te gaan op de problemen rond zijn persoon. „Ik kan in ieder geval vertel len dat het goed met me gaat en dat ik hoop zo snel mogelijk weer te kunnen spelen. Ik verwacht dat deze week alles rond komt tussen Ajax en mijn zaakwaarnemer (Ploon Konij nenburg, die die rol heeft overgenomen van Cruijff's schoonvader Cor Coster, red.), zodat ik zo snel mogelijk terug kan naar Portugal of als Ajax dat wil ergens anders". De kans is niet groot dat Rijk aard zijn voetbalkunsten weer in Nederland gaat vertonen. De breuk met Cruijff en Ajax is niet meer te lijmen en een transfer naar PSV is uitgeslo ten. „Een terugkeer bij Ajax lijkt mij na alles wat gebeurd is niet meer mogelijk. Al heb ik nooit gezegd dat ik niet meer onder Cruijffs leiding wil voetballen. Als Ajax erop staat dat ik terugkeer in De Meer, dan doe ik dat. Formeel kan Ajax dat verplichten". Commercieel directeur Arie van Eijden liet vorige week weten dat er intensief contact is geweest tussen Ajax en Rijk aard en dat privé-problemen van Rijkaard de zaak bemoei lijken. P.ijkaard spreekt- hem op diverse fronten tegen „Als Van Eijden zegt dat hij inten sief contact met mij heeft ge had, dan is dat gelogen. Ook is het zeker niet zo, dat ik privé in de knoei zit. Van A tot Z gelogen. En financiële proble men heb ik ook niet, al vind ik dat niemand dat aangaat. Nog maals, als je de moeilijkheden tussen Ajax en mijn persoontje buiten beschouwing laat, gaat het juist erg goed met mij. Ik voel me oké en ben ook niet onzeker, zoals wordt gesugge reerd". Ter voorbereiding op de confrontatie van vanavond met Nederland trainde het voetbalelftal van Cyprus gisteren in de Rotterdamse Kuip. Trainer Takis Charalambous, die hier zijn aanwijzingen geeft, zei gelukkig te zullen zijn met een kleine nederlaag. FOTO: ANP Beenhakker en Rinus Michels gingen immers verder met een nagenoeg ongewijzigde selectie en misten net als hij een be langrijk toernooi: het WK van 1986 na een barrage met Bel gië. Hoe dan ook, Michels mag nu de vruchten plukken van ar beid die ook door Rijvers is verricht. En met hem de inter nationals, die in de kwalifica tie-wedstrijden naar de op Westduitse bodem af te wer ken eindronde van het EK in 1988 afrekenden met een oude fout Voor het eerst sinds tij den werd de cyclus ingezet met winst (0-1 in Boedapest op Hongarije) en hoefde het Ne derlands elftal eens niet van meet af aan achter de feiten aan te hollen. Zelfs de matige thuisbeurten tegen Polen (0-0) en Griekenland (1-1) hadden daardoor geen nadelig effect, ook al niet omdat tussendoor in Limassol koel werd afgere kend met Cyprus: 0-2. Winst op Hongarije (2-0) in Rotterdam hield het vooral de fensief sterke Oranje daarna keurig in de race, waarna de Magyaren op hun beurt een aardige bijdrage leverden aan het te verwachten volksfeest van vanavond in het Feye- noord-stadion. Terwijl Neder land zelf zelfverzekerd Polen in eigen huis opzij zette, raakte Oranjes enige nog serieuze concurrent Griekenland in Boedapest het spoor volledig bijster: 3-0. De slotwedstrijd van de serie - op 16 december in Athene tegen de Hellenen - wordt daardoor in feite over bodig. Tenminste, wanneer Cyprus vanavond niet aan een nederlaag ontsnapt. Laat de inmiddels redelijk standvasti ge Nederlandse keuzegroep zich vanavond het hoofd niet op hol brengen dan kan ze be halve financieel ook sportief een aardige slag slaan. Voor het oog van de wereld mag Oranje zich dan weer eens presenteren in een toernooi met de beste acht voetballan den van Europa. WILLEM PFEIFFER N De eindronden van het Euro- es voetbalkampioenschap in West rand zullen voor de deelnemende geen vetpot worden. Terwijl Ita- nnen maakt om voor de organisa- in de eindronden van 1990 twee toj-d gulden te investeren, moet de cliluitse organisatie het in 1988 (10 tot "yi) met heel wat minder doen. rzaak is dat Westduitsers tegelijk met de satie van de Europese voetbalunie een pak verouderde contracten inzake jthten, stadion-reclame en p.r.-zaken ujmen. Dat hele pakket levert hooguit in miljoen gulden op, waarvan nog geen z?niljoen voor de Westduitse voetbalbond. :hijntje in vergelijking met het t.v.-con- iat de Internationale voetbalbond (FIFA) ®fe WK-toernooien van 1990, 1994 en 1998 erf bil heeft afgesloten. Dat garandeert een opbrengst van 340 miljoen Zwitserse franken (450 miljoen gulden). Italië beschikt voor de organisatie van het Eu ropees voetbalkampioenschap van 1990 reeds over zoveel sponsors, dat de deelnemende lan den nu al een tegemoetkoming kan worden ge boden van 400.000 dollar (800.000 gulden) per team en per wedstrijd. Dit soort bedragen zijn volgend jaar in West-Duitsland zeker niet aan de orde. De inkomsten moeten daar grotendeels uit de verkoop van toegangskaarten komen. Voor de 15 wedstrijden zijn 950.000 kaarten be schikbaar, die maximaal 99 mark gaan kosten. „Wij gaan uit van een gemiddelde bezettings graad van zeventig procent", aldus de voorzit ter van de Westduitse voetbalbond Hermann Neuberger. Wiordt dat hoge percentage bereikt, dan komt er op die manier ongeveer 25 miljoen gulden binnen. tSRDAM De Ameri- turner Tim Daggett zal hijnlijk pas volgende iet Rotterdamse zieken- Dijkzigt mogen verlaten, -jarige Amerikaan brak week donderdag bij de iwedstrijd van de we- impioenschappen bij de sprong door een onge- {e landing zowel het lin- uit- als scheenbeen. Na renging naar het zieken- tleek dat de breuken een lerlijke bloeding hadden rzaakt, waardoor een lie noodzakelijk was. De f uit Los Angeles, die on- j zijn zware blessure niet et opgeven van de wed- port denkt, houdt zich t t ziekenhuisbed fit door luldig met halters te oefe- Je lichaam is net als ïSSe, die moet je ook vers jn", stelt de Amerikaan. r Tim Daggett in het Rot- Snse Dijkzigt-ziekenhuis: fchaam is net als groen- IMBURG De EK- Scatiewedstrijd Luxem- Schotland, vastgesteld 2 december in de stad jburg, staat op losse ven. Uit angst voor rel et de Schotse supporters eegt het gemeentebe- Van de stad het duel te den. Volgen Jean-Pierre Imer, assistent-secretaris voetbalbond, heeft het standpunt van het gemeente bestuur ook te maken met de staat van het vijftig jaar oude stadion, dat aan een opknap beurt toe is en niet aan de vei ligheidseisen zou voldoen. In middels wordt met de Franse voetbalbond onderhandeld om het duel in Metz (op 60 kilo meter van de stad Luxemburg) af te laten werken. la JC gelijk }jn Stuttgart .RADE Roda JC is de van een serie oefenwed- n tegen buitenlandse Wfegen gestart met een ge- •fel tegen bundesligaclub ituttgart, getraind door "laan. In Kerkrade werd or 2000 kijkers 1-1. Bau- E'zette de gasten na een er op 0-1. Vijf minuten het einde maakte mid- Ider Van Geel de gelijk- Venables manager Tottenham Hotspur LONDEN Terry Venables wordt per 1 december de nieu we manager van de Londense eerste divisieclub Tottenham Hotspur, Peter Barnes, de se cretaris van de club, heeft dat gisteravond bekend gemaakt. De 44-jarige Venables, oud- speler bij de Spurs, werd on langs ontslagen door FC Bar celona. Hij wordt de opvolger van David Pleat, die eind vori ge week ontslag nam. Koploper verliest afgebroken partij BELGRADO Bij het internationaal grootmeestertoernooi in Belgrado gaan vier man aan kop: Hjartarsson, Kortsjnoi, Tim man en Ljubojevic. Gisteravond werden de afgebroken partijen uitgespeeld. Koploper Hjartarsson verloor daarbij zijn afgebro- ken partij uit de zevende ronde tegen Popovic in 87 zetten. De ontmoeting tfifssen Popovic en Ivanovic uit de zesde ronde ein digde na 94 zetten in remise De stand na reven ronden Is: 1. Hjartarsson (IJsl), Kortsjnoi (Zwi), Timman (Ned)en Ljubojevic (JS1) 4 1/2 pnt, 5. Beljavski (Sov) en Popovic (JS1) 4 pnt, 7. Short (GBr), Nikolic (JS1) en Ivanovic (JS1) 3 1/2 pnt. 10. Salov (Sov) 3 pnt, 11. Gligoric (JS1) 2 pnt. 12 Marjanovic (JS1) 1/2 pnt. FOTO: ANP PAARDESPORT Koereen van Hilversum EERSTE KOERS. 1609 meter: 1. Crack Buitenzorg (J. Wagenaar) 2.06.3-1.18,5, 2. Calista Cunera. 3. Crown Surge. Niet gestart: Chianti van Epse. Chynthijae K. Toto: win nend 3.40. plaats 1.10 1.00 1.30. kop pel 2.30, trio 50,80. TWEEDE KOERS. 2000 meter: 1 Boeda Buitenzorg (W. Duivenvoor den) 2.45.4-1.22.7. 2. Buddy. 3. Balle- rine II. Toto. winnend 3.10, plaats 1.90 4,60 3.50. koppel 52.40. trio 552.90. DERDE KOERS. 1609 meter: 1. Bar bara Rider (J. Ruijgrok) 2.09.8-1.20.7, 2. Barbara de Noot. 3. Anneke L. Toto: winnend 4.10, plaats 1,70, 1,60. koppel 9,20, trio 75,70. VIERDE KOERS. 2000 meter: 1 Boy- ke Hollandia (C. de Leeuw) 2.41.6- 1.20.8, 2. Alice Tonka. 3. Blanchef- leur. Toto: winnend 6.30, plaats 6,80 5.50 2.90. koppel 50,70, trio 1.091,20. VIJFDE KOERS. 1609 meter: 1. Baro net O (T. Smeding) 2.07.9-1.19.5. 2. Bridal Arrival. 3. Zonnebloem S. Toto: winnend 1,90, plaats 1,40 1.70 2,40, koppel 4.30, trio 41.60. ZESDE KOERS. 2900 meter: 1. Altons Uithuizen (J. Wagenaar) 3.54.9-1.21,0, 2. Aronson Mac. 3. Zestful Dream. Toto: winnend 2,60, plaats 1.60 2,70 2,00, koppel 9.50, trlo-102.60 ZEVENDE KOERS. 1609 moter: 1. Zany Robel (A. Suykerbuyk) 2.08.5- 1.19.9. 2. Zee Oostwyck. 3. All Ameri can. Toto: winnend 4,70, plaats 1,50, 2.20. 1.60. koppel 39,20. trio 375.50. ACHTSTE KOERS. 2000 meter 1. Ze- lotte (D. Schalkers) 2.41.1-1.20,6. 2 Antje ter Lune, 3. Zeb Wollrath. Niel gestart: Umeerman Spaland. Toto: winnend 2.40, plaats 2,60, 1,40, 1,60, koppel 4,10, trio 28,60. NEGENDE KOERS. 2000 meter: 1 Zabina Diepnow (C Kammlnga) 2.36,3-1.18,2, 2. Tantieme. 3. Vanka Pride. Niet gestart: Volant Princess. Toto: winnend 1.80. plaats 1.20, 1,60, koppel 4,00, trio 21,10. TIENDE KOERS. 2000 meter: 1. Va- lentijn D (A. Mollema) 2.40.1-1.20.1. 2. Veritas S. 3. Zivo V. Toto: winnend 10,10, plaats 1,90, 2,40, 1,20, koppel 67,60, trio 696,10. ELFDE KOERS. 2000 METER: 1. Zila Fortuna (C. Kamminga) 2.38.5-1.19.3. 2. Zarolien H, 3. Yvonne V. Toto: win nend 2.90, plaats 2.00. 3,20. koppel 4.40. trio 35,30. TOTALISATOROMZET 353.521.- SQUASH Eredivisie dames HSCR-ASRC 4-0. ESCV-VIctona 0-4. HSRC 3-HSRC 2 1-3, Dlcky Squash- Warmond 1 3-1. Drie treffers Purvis in militair elftal DEN BOSCH Het militair voetbalelftal heeft gisteren de oefenwedstrijd in Den Bosch tegen de plaatselijke eredivi sieclub verloren. Na een rust stand van 2-2 sloeg FC Den Bosch in de laatste tien minu ten toe: 6-4. Tot die tijd leid den de militairen met 4-3 door drie doelpunten van Purvis (FC Den Haag) en de ope ningstreffer van Van de Bron (Vitesse). De Bossche doelpun ten kwamen op naam van Van ken als vervanger van de ge frustreerd afhakende Jan Zwartkruis, moest ervaren. Hij koos, met een vijfjarig contract op zak, voor de lange termijn. Een aanpak die bij een club tot zeer fraaie resultaten kan lei den, maar geen usance is bij vertegenwoordigende elftal len. Zoals Rijvers aan den lijve ondervond. Eerst schoot ene Michel Platini de WK-droom van Oranje aan flarden. Twee jaar later werd Rijvers onder een partijtje kaarten bij de bu ren opgeschrikt door de mede deling dat Spanje via een „on mogelijke" 12-1 tegen Malta Nederland alsnog van het EK in 1984 in Frankrijk had afge houden. Echèc Toen Hongarije vervolgens de eerste kwalificatie-wedstrijd voor het WK van 1986 in Mexico - nota bene in Rotter dam - in een Nederlands échèc deed eindigen, was het gedaan met de loopbaan van Kees Rij vers als bondscoach. Zoals zo vaak in situaties waarbij pro feten in eigen land niet worden geëerd, ondervond Rijvers pas na zijn vertrek waardering voor zijn werk. Anno 1987 signaleren veel in ternationals dat de basis voor de wederopbouw van het na tionale elftal werd gelegd door de huidige technisch directeur van FC Twente en dat er na zijn afscheid in wezen bij Oranje nauwelijks iets is ver anderd. Zijn opvolgers Leo DEN HAAG Volgens de verdeelsleutel van de KNVB ont vangen zeven spelers van het Nederlands elftal na kwalifikatie voor de eindronde van het toernooi om het Europees kampioen schap bijwinst op Cyprus in Rotterdam een bedrag van 36.000 gulden. Silooy, Bosman, Van 't Schip, Hiele, Troost, Van Breu- kelen en Gullit zijn de topverdieners van de oranje-selectie. Spelbos, Koeman, Van Tiggelen toucheren 30 mille, terwijl MUhren 29.000 gulden ontvangt. Op Vanenburg, Rijkaard, Van Basten en Wouters ligt 24.000 gulden te wachten. Winter ont vangt 21.000 gulden en Van der Gijp 18.000. Tahamata en Su- vrijn worden 15 mille rijker en Van Aerle en Meijer 12.000 gul den. Erwin Koeman en Hans Gillhaus houden aan ene selectie 6.000 gulden over. ANTWERPEN Na een partij vol fouten en missers heeft Jonas Svensson gisteren de tweede ronde van het invitatie- tennistoernooi in Antwerpen bereikt. De jonge Zweed ver sloeg de Fransman Thierry Tulasne in twee sets: 7-6, 7-5. Svensson verloor in de eerste set drie keer zijn opslag. Bij een achterstand van 1-4 hervond de Zweed zijn zelfvertrou wen en trok de stand gelijk. In de tie-break was Svensson de betere: 7-5. In de tweede set brak Svensson bij 5-5 door servi ce van Tulasne. Dit voordeel gaf hij niet meer uit handen. De Spanjaard Sergio Casal kwam een ronde verder door een overwinning Andrei Tsjesnokov uit de Sovjetunie. "T TENNIS Toernooi van Antwarpan Svensson (Zwe>-Tulasn« (Fra) 7-6. 7- 5; Casal (Spa)-Tsjesnokov (Sov) 6-3. 6-4; Leconte (Fra)-Arias (VSt) 4-6. 6- 3. 6-2 VOETBAL Reserve divisie A: Telstar 2-SVV 2 5- 1; Sparta 2-Utrecht 2 2-1; AZ 2-Haar- lem 2 2-0; Ajax 2-Den Haag 2 0-2; DS 79 2-Volendam 2 3-3; Excelsior 2- Feyenoord 2 2-3; B: Heracles 2-Heer- enveen 2 1-1; Groningen 2-PEC Zwol le 2 1-2; Cambuur 2-Wageningen 2 3- 2; GA Eagles 2-Veendam 2 1-1; De Graafschap 2-Vltesse 2 2-1; FC Twente 2-Emmen 2 7-1; C: PSV 2 - Willem II 2 9-2; RKC 2 -Oen Bosch 2 1-1; NEC 2 -Eindhoven 2 2-1; Hel mond Sport 2-Fortuna S 2 1-0; NAC 2 -VW 2 1-4 Zwitserse rechter wil opheldering van IAAF BERN De pogingen van de Zwitserse atlete Sandra Gasser om een haar door de Internationale Amateur Atletiek Federatie (IAAF) opgelegde schorsing van twee jaar wegens het ge bruik van verboden stimu lerende middelen via de rechter te laten opheffen, hebben voorlopig geen succes opgeleverd. Giste ren diende voor een recht bank in Bern de klacht die Gasser tegen de IAAF had ingediend. Gasser werd op 29 september door de Zwitserse bond op de hoogte gebracht van de schorsing, maar heeft van de IAAF nog steeds geen bericht ontvangen. Rech ter Kurt Gysi deed geen uitspraak, maar verklaar de wel de IAAF te zullen verzoeken vóór 11 decem ber opheldering te willen geven over de datum van ingang van de schorsing. npELO Als het Ne- onnds elftal vanavond 5s\ns alle prognoses in Cyprus wint, tuurt Lltindelijk weer eens i,Jde rand van het die- *al, waarin het na de sjen medailles bij de •Idkampioenschappen 74 en '78 langzaam is Weliswaar ook bij de Eu- titelstrijd van 1980 an de partij, maar dat laatste optreden voor een groot internationaal publiek vormde al een in dicatie van de sombere ja ren die zouden volgen. Via een strafschop van Kees Kist werd nog wel Griekenland verslagen, maar tegen West-Duits land (2-3) en Tsjechoslo wakije (1-1) viel vervol gens roemloos het doek voor de formatie, die des tijds onder leiding stond van Jan Zwartkruis. De grote successen van de gouden generatie voetballers in de jaren zeventig onder aanvoering van Johan Cruijff, met verder toppers als Van Hanegem, Neeskens, Krol, Haan en Rensenbrink, ver blindde de voetballeiders in den lande zozeer dat de oplei ding van de opvolgers erbij in schoot. Wat vooral Kees Rij vers, uiteindelijk aangetrok- Mesker weer ronde verder INDIANAPOLIS Marcella Mesker heeft de derde ronde bereikt van het met 75.000 dol lar gedoteerde tennistoernooi in Indianapolis. De Haagse zag haar als zesde geplaatste te genstandster Stephanie Rehe (Vst) bij de stand 4-2 in de tweede set voor Mesker van de baan stappen met een Spier blessure in de maagstreek. Kehe had de eerste set gewon nen met 6-4. Brenda Schultz slaagde er net niet in voor een verrassing te zorgen. Ze bracht de als vijfde geplaatste Sovjet- russische Natalia Zvereva aan de rand van de afgrond, maar kon het laatste duwtje niet ge ven: 6-0, 6-7, 4-6. ST. LOUIS Het geluids niveau in het overdekte honkbalstadion van Minne apolis, de thuisbasis van World Series-winnaar Min nesota Twins, bereikt vol gens een deskundige regel matig gevaarlijke waarden. William Clark, in dienst bij het centrale doveninstituut van St. Louis en een fan van de plaatselijke Cardi nals, zei dat de autoriteiten op korte termijn dienen te onderzoeken hoe het lawaai in het Hubert Humprey Metrodome kan worden verminderd. Volgens Clark loopt een incidentele bezoe ker weinig risico, maar bij de vaste klant kan het ge hoor ernstig geschaad worden door het verdoven de kabaal.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 9