[op lijkt weer in zicht Genland VAKMANSCHAP HERKENBAAR? kwarten vestigen zich in blanke woongebieden Uitstel voor plan Arias Minister België: Vreemdelingen zijn barbaren „Moskou bestreed VS met gedachtengolven" Onrust in Tamil Nadu na verovering Jaffna „Koop een fax en laat Japanners het werk doen" CeidócSoutont WOENSDAG 28 OKTOBER 1987 PAGINA 5 Is komt al bijna tig jaar voor )hgo In Zaïre zijn antistoffen de ziekte aids aangetroffen in jjonsters, die sinds 1959 waren rd. Dat betekent dat de ziekte anger bestaat dan tot dusver is lomen, maar dat de ziekte niet lanig werd herkend. Ook een 15- jongen uit de Amerikaanse staat jri blijkt in 1969 te zijn overleden ds. In de VS ging men ervan uit |t eerste slachtoffer van de im- siekte pas tien jaar later, in 1979 jjonsters van weefsel en bloed e jongeman, die in een ijskast n bewaard, bleken bij recent on- ik het aidsvirus te bevatten. Nieuwe coupe Prinses Diana, de laatste weken het middelpunt van speculaties over ernstige problemen in haar huwelijk met prins Charles, lijkt zich weinig aan te trekken van alle roddel en achterklap. Gisteravond verscheen zij met een nieuw kapsel en japon in Tudor-stijl op een liefdadigheidsbal in Londen. FOTO: AP Wereld is tien jaar pokkenvrij NEW YORK In de afgelopen tien jaar heeft zich nergens ter wereld een geval van de gevaarlijke infec tieziekte pokken (variola major) voorgedaan. Volgens de Wereldge zondheidsorganisatie (WHO) is dit een „triomfantelijke overwinning" van de mens op ziekten die hem be- dreigen. Voor zover bekend heeft de ziekte in 31 landen aan 1,1 miljard mensen het leven gekost. Hoewel nergens meer wordt ingeënt, worden uit voorzorg toch grote hoeveelhe den vaccin in voorraad gehouden. Laboratoria in de Verenigde Staten en Sovjetunie beschikken nog over geringe hoeveelheden pokkenvirus. SAN JOSÉ Het ziet er niet naar uit dat het vredesplan van de Costaricaanse president Arias vóór de streefdatum van 7 november gereali seerd kan worden. De ministers van buitenland se zaken van de vijf Middenamerikaanse landen die bij het vredesplan betrokken zijn, verklaar den gisteren dat een algehele wapenstilstand er voorlopig niet in zit. „Wij zijn van mening dat 7 november als de begindatum voor het in wer king stellen van het akkoord geldt, en niet als uiterlijke datum", zei de Nicaraguaanse minister Miguel d'Escoto. Wel verklaarden de bewinds lieden nogmaals dat zij aan alle verplichtingen uit het Arias-plan willen voldoen. 'olg van de voorpagina) RINGTON De Sche minister van rilandse zaken Sje- tadze komt overmor- iaar Washington voor eg met zijn Ameri- ie ambtgenoot t. Algemeen wordt •nomen dat de be- jlieden alsnog een afspraak zullen maken voor een top tussen presi dent Reagan en partijlei der Gorbatsjov, waarbij een akkoord over de Eu roraketten (INF) zal worden ondertekend. Volgens de New York Times is de enige voorwaarde die Mos kou aan een topontmoeting stelt dat president Reagan be reid moet zijn tot een „diep gaande" bespreking over het vraagstuk van anti-raketsyste men en de strategische raket ten. Dat heeft het blad verno men van een naaste medewer ker van partijleider Gorbats jov. Eind vorige week, na het be zoek van minister Shultz aan Moskou, leek het alsof een top èn de ondertekening van het INF-akkoord zouden stranden op de onenigheid over het Amerikaanse programma voor een ruimtedefensie, SDI. Waarnemers in Moskou me nen dat de Russische leiders op dat moment een taxatie fout hebben gemaakt door op nieuw een koppeling te leggen tussen het SDI-project en de Euroraketten. In kringen van de Amerikaan se regering breekt men zich nog steeds het hoofd over de vraag waarom Gorbatsjov zich ineens verzette tegen het vast stellen van een datum voor een top. Er wordt gespeculeerd over de mogelijkheid dat de partijleider op binnenlands verzet is gestuit. Maar ook wordt niet uitgesloten dat hij dacht te elfder ure nog wat munt te kunnen slaan uit de politieke problemen waarin president Reagan verzeild is geraakt. Maa na de zeer negatieve wes terse reacties op deze houding en de vastbeslotenheid van president Reagan niet toe te geven op het terrein van SDI, herstelden de Russische leiders gisteren hun fout, aldus de waarnemers. Na overleg tus sen minister Sjevardnadze en de Amerikaanse ambassadeur in Moskou werd bekendge maakt dat de Russische be windsman naar Washington zou afreizen. jtje locratie verkiezing ïrgaan China NG De Chinese itinistische partij gisteren een kleine laar democratisering Voor het eerst in de |edenis van de republiek werd be- dat méér kandida- llen worden gesteld het nieuwe centrale van de partij dan aantal beschikbare ling van het partijcon- [paald gisteren dat dat feijn minst vijf procent kandidaten zullen zijn [et comité, dat 210 leden De verkiezing van het Je comité vindt zondag, slotdag van het congres, Buitenlandse journalis- iillen aanwezig mogen j die geheime stemming, jedelijk zal het nieuwe Ie comité (het „parie van de partij) daags I uit zijn midden een politburo (het „kabi- n een nieuw permanent (het kernkabinet dat de uitmaakt) benoemen. (ADVERTENTIE) iet gebied van 'verzekeringen' in ieder geval wel. Want top beurs in assurantiën herkent u aan het NVA vignet. De mensen lat vignet mogen voeren voldoen aan hoge eisen. Zij zijn onaf- jelijk van verzekeringsmaatschappijen. U krijgt er een objek- !n deskundig advies. En een voortreffelijke begeleiding. In het hof van verzekeringen kan de juiste weg gevonden worden.U hoeft ons maar te volgen. Nederlandse Vereniging van Makelaars in Assurantiën en Assurantie-adviseurs Postbus 235 - 3800AE Amersfoort Foutparkeerder De Amerikaanse Beth Schater (68) kan met recht een foutparkeerder genoemd worden. Gisteren gaf Beth iets te veel gas toen ze haar glimmende statusmobiel in de garage wilde plaatsen. Als gevolg daarvan boorde de auto zich door de achterwand van haar huis en landde op de tuinschuur. Uitstappen ging niet meer zo gemakkelijk; daar kwam een ladder aan te pas. VV BRUSSEL De Belgi sche minister van binnen landse zaken, de Waalse christendemocraat Joseph Michel, vreest dat zijn land „net als het Romein se rijk" ten onder zal gaan aan de massale immigratie van vreemdelingen. Hij zegt dat in een interview met het Belgische tijd schrift Exclusief van deze maand. „De Marokkanen, de Turken, de Joegoslaven, de Noordafri kanen, ik kan ze niet anders dan als barbaren bestempelen. Het zijn mensen die van zeer ver komen, ze hebben niets gemeen met onze beschaving," aldus Michel. De minister steekt voorts de loftrompet over burgemeester Nols van de Brusselse gemeen te Schaerbeek, die enkele ja ren geleden weigerde buiten landers in te inschrijven voor een woning. Een woordvoer der van het ministerie ontken de gisteren dat minister Mi chel zich racistisch had uitge laten. Maar het gesprek staat volledig op de band en blijkt correct te zijn weergegeven, aldus eenv reactie van het ANP. Chili maant Nederlandse ambassadeur SANTIAGO Het Chileense militaire bewind heeft de Ne derlandse ambassadeur Ro bert Fruin op het matje geroe pen, omdat hij de regering van generaal Pinochet „een dictatuur" heeft genoemd. Het Chileense ministerie van bui tenlandse zaken noemde de uitspraak van Fruin „onge grond en onjuist". Fruin sprak zijn steun uit aan de ac ties van de oppositie voor het houden van vrije presidents verkiezingen in Chili en ver klaarde dat „Nederland met sympathie de strijd van het Chileense volk volgt, en wij op de hoogte zijn van het lij den en de martelingen in de krottenwijken hier". Fractie Europarlement strandt op pornoster BRUSSEL Nauwelijks een maand na de oprich ting dreigt een nieuwe christelijke fractie in het Europees Parlement al weer uiteen te vallen. Leen van der Waal, verte genwoordiger van de drie kleine christelijke partijen in Nederland, stapt uit de fractie omdat hij zich niet kan verenigen met het vrijmoedige imago van de Italiaanse radicale partij. In een toelichting zei Van der Waal dat hij zich gestoord heeft aan het gedrag van het pornosterretje „Ciocciolina" Staller dat voor de Radicalen in het Italiaanse parlement is verkozen. Van der Waal was vorige maand onder voorbe houd toegetreden tot de frac tie, die bestaat uit twaalf zoge noemde niet-ingeschreven parlementariërs. Twaalf leden uit minstens drie landen kun nen samen als fractie worden erkend. De elf overgebleven leden uit de fractie zijn nu naarstig op zoek naar een an dere loslopende parlementa riër om het getal van twaalf weer compleet te maken. AFRIKA: WET OP WOONGEBIEDEN BLIJFT VAN KRACHT INNESBURG „Ik et in waarom ik mij ■loeten verontschuldi- oor iets wat de blan- iltijd als vanzelfspre- ■aartnemen: het recht net mijn familie zo mogelijk te wonen i mii kan veroorlo- -zei Sandi, een 38-ja- zwarte bankbedien- ji sprak met hem in voning op de vijfde van een flatgebouw it centrum van Jo- ^sburg, waar hij ^april illegaal woont, 'nm verzocht hij mij zijn voornaam te 'Sfen. Iruime, lichte zitkamer kale houten vloer staan toelen en een bankje, ld met een heldere -achtige stof. Op een [it tafeltje staat een vaas kleurige bloemen. Een ^rnieuwe televisie staat hoek. De flat bestaat verder uit een keuken, een eetkamer, die nog ingericht moet worden, een badkamer en een slaapkamer. Dit is een enorme verbetering met de voormalige behuizing van het gezin; een bakstenen gebouwtje, onderverdeeld in vier „kamers" met gebruik making van het openbare toi let buiten dat Sandi en Pa tricia en nog zes andere fami lieleden, allen Xhosa-spreken- de zwarten, deelden in de zwarte woonwijk Mlungsi, even buiten Queenstown in de zuidelijke Kaap-provincie. Sandi en Patricia genieten vooral van de winkels en an dere voorzieningen in Johan nesburg, waar de zwarte woonwijken niet aan kunnen tippen. Eind vorig jaar werden de Dioscopen opengesteld voor alle rassen en hotels en restau rants mogen nu ook kleurlin gen toelaten wat de meeste ook inderdaad doen. Bestuursfunctie Sandi werkte in Queenstown bij de Standard Bank, die voor een deel nog steeds in Britse handen is. Toen hem een bete re baan bij één van de filialen in Johannesburg werd aange boden, als onderdeel van een firogramma om zwarten op te eiaen voor bestuursfuncties, aarzelde hij geen moment. Sandi behaalde een universi taire graad in de handelswe tenschappen en momenteel ontvangt hij een maandsalaris van duizend rand (omgere kend ongeveer even zoveel gulden), hetgeen hii zelf „naar zwarte maatstaven' niet slecht vindt. Maar hij reageert uiterst sceptisch op de bewering van zijn werkgever, dat de Dank iedereen „gelijke kansen" biedt. Sandi gelooft dat filiaal houder in een zwarte woon wijk de hoogste positie is die hij ooit zal kunnen bereiken. Het flatgebouw waar Sandi en zijn gezinnetje nu wonen, in de wijk „Joubert Park", werd gedurende de afgelopen twee jaar geleidelijk overgenomen door zwarte huurders. On danks het feit dat Johannes burg, net als andere steden, volgens de Wet op de Woonge bieden uitsluitend door blan ken bewoond mag worden. Voordat de zwarten bezit na men van het flatgebouw stond het leeg. Veel blanken verlie ten het centrum van Johan nesburg, omdat ze zich er niet veilig meer voelden of vanwe ge de luchtverontreiniging en trokken naar wat „heilzame re" buitenwijken. In veel ge vallen zijn kleurlingen de eni- §e bereidwillige huurders voor e leegstaande huizen. In de nabijgelegen woonwij ken die bestemd zijn voor zwarten, kleurlingen en In diërs, heerst daarentegen een schreeuwend tekort aan woon ruimte. Dat is in overeenstem ming met het beleid van de re gering om niet-blanken zo veel mogelijk ervan te weer houden in grote aantallen van het platteland naar de steden te trekken. Uitzettingen Toen Sandi zijn huidige flat betrok, werd hem 450 rand huur berekend. Later ondekte hij dat hij eigenlijk niet meer dan 115 ranahuur per maand hoefde te betalen, volgens de regels van de Huurcommissie, een overheidsinstelling. Tot voor kort durfden illegale gekleurde huurders niet te protesteren tegen dergelijke misdadige praktijken. Maar sinds augustus weigeren Sandi en tientallen andere zwarte huurders in de wijk meer te betalen dan de door de huur- commisie vastgestelde huur prijs. Of de illegale huurders zich echter kunnen beroepen op de bescherming door de huur- commisie is nog niet uitge maakt. De eerste gevallen moeten nog voor de rechtbank verschijnen. Intussen weige ren diverse huisbazen belang rijke reparatie- en onder houdswerkzaamheden uit te voeren tot de huurders de vol ledig verschuldigde huishuren hebben voldaan. Verwacht wordt dat de rege ring waarschijnlijk besluit wij ken zoals Joubert Park en Hillbrow in Johannesburg, waar zich inmiddels duizenden kleurlingen hebben gevestigd, en. gelijksoortige wijken in Kaapstad, tot „open" gebied te verklaren. President Botha houdt echter vol dat de Wet op Woongebieden nog steeds on veranderd van kracht zal blij ven. Met het gevaar dat de blanken de wet m eigen hand nemen en burgerlegers oprichten om „bedreigde" woongebieden te beschermen wordt nu serieus rekening gehouden, nadat be gin deze maand rellen uitbra ken in parken in het oostelijke stadsdeel van Johannesburg, waarbij twee blanke mannen doodgestoken werden door zwarte jongerenbendes. Kort daarna marcheerden leden van de Blanke Vrijheidsbewe ging, een extreem rechtse or ganisatie, onder het schreeu wen van racistische kreten door Mayfair, een arme woon wijk waar blanken en Indiërs al jaren vredig, maar illegaal tezamen wonen. Het kwam tot een treffen met de politie en drie mensen werden gearres teerd. MICHAELHORNSBY tcT Tne Times, Londen GETUIGE IN PROCES DEMJANJUK: JERUZALEM Moskou heeft de Verenigde Staten bestreden met gedachtengolven en amuletten. Dit heeft de vroegere informant van de Russische geheime dienst KGB, Avram Shifrin gisteren verklaard tijdens het proces tegen de van oorlogsmisdaden verdachte John Demjanjuk. In zijn getuigenis over de praktijken van de KGB zei hij dat de inlichtingendienst parapsy chologische middelen gebruikte om Amerikaanse rege ringsfunctionarissen van afstand te beïnvloeden. De KGB had naar zijn zeggen een afdeling opgezet die zich met deze technieken bezighield! Volgens Shifrin beschikte deze met grote geheimzinnigheid omgeven afdeling over een talisman waarmee de stemming of geestesgesteldheid van een persoon kon worden beïnvloed, door bijvoorbeeld hoofdpijn te veroorza ken. De 64-jange Shifrin, de enige Israëlische getuige in het pro ces-Demjanjuk, emigreerde in 1970 van de Sovjetunie naar Is- raël. Getuige Shifrin verklaarde dat de Sovjetunie er alle belang bij heeft om de in de Oekraïne geboren Demjanjuk verdacht te ma ken teneinde het binnenlandse verzet de wind uit de zeilen te nemen. Volgens hem waren de Sovjet-autoriteiten de afgelopen ëren namelijk bezorgd over de toenadering tussen de joodse en ekraïense bevolkingsgroepen en besloten ze daarom deze twee gemeenschappen tegen elkaar op te zetten. NEW DELHI De .jun gle-oorlog" tussen Iaiase vredestroepen en opstan dige Tamii-rebellen in het noorden van Sri Lanka heeft geleid tot massaal burgerprotest in de India se aeelstaal Tamil Nadu, waar 50 miljoen Tamils wonen. Gisteren werden in deze zuidelijke deel staat drieduizend betogers gearresteerd toen zij pro beerden tot regeringsge bouwen door te dringen. Begin deze week veroverden de Indiase troepen in Sri Lan ka de stad Jaffna, vanouds een bolwerk van de seperatistische Tamil Tijgers. Ongeveer 1200 Tijgers zouden ontkomen zijn en zich in het gebied rondom Jaffna beraden op nieuwe stappen. Volgens onderschepte radioberichten wordt bespro ken of zij hun verzet zouden opgeven of zich voor voort gaande strijd zouden hergroe peren. Premier Rajiv Gandhi her haalde dat de deur voor de Ta mils in Sri Lanka openblijft om te vragen om vrede. Zij moeten in dat geval hun wa pens inleveren en akkoord gaan met een politieke oplos sing van de oorlog, herhaalde hij. Jaffna blijven sluipschutters een bedreiging vormen voor het Indische vredesleger, nog afgezien van de mijnen en boobytraps, aldus de regerings woordvoerder. Mathias Rust wil Russisch leren MOSKOU De ouders van de Westduitse sportvlieger Mathias Rust hebben gisteren na een bezoek van ongeveer drie uur in de Lefortovogevangenis, verklaard dat hun zoon Russisch wil le ren. De 19-jarige Mathias maakte volgens zijn ouders een „ge zonde, rustige en gelaten" indruk. De familie heeft tot nu toe geen antwoord gekregen op haar verzoek om gratie. Mathias Rust landde in mei met een Cessna op het Rode Plein in Moskou en werd vervolgens wegens het schenden van het Sovjetlucht ruim veroordeeld tot vier jaar werkkamp. ZEIST Met een moderne telefax, heel veel geduld, een lange (geldverslindende) aanloop, een vriendelijk gezicht, goede visitekaartjes en een stemmig blauw pak kan een beetje exporteur van een uitgekiend produkt in Japan best wel het een en ander slijten. Vooral als hij ook neg veel Japanners inschakelt, gebruik maakt van hun kennis, en ze ruime bevoegdheden geeft, is er redelijke kans om een produkt naar het verre eiland te exporteren. Een tip: waar deer uw zakenrelatie, bouw een vertrouwen op, lieg nooit en handel voor de laagste prijs, maar controleer wel of zijn „ja" inderdaad ,ja" betekent, want in Japan zijn er, zoals dat dan heet „tienduizend manieren om met ja, nee te zeg gen". Volgens Japan is het allemaal niet zozeer een zaak van im- en export, maar meer van goede relaties. Japan moet een vriendelijker gezicht hebben, dan valt het allemaal wel mee. In het kader daarvan is de elektronische reus ingeno men met de Holland-Japan Week. Op een in Zeist georga niseerde handelsdag van de samenwerkende Kamers van Koophandel en fabrieken in de provincie Utrecht werden gisteren voor ongeveer twee- tot driehonderd ondernemers verschillende kanten van het zakendoen met Japan be licht. De boodschap werd vriendelijk opgediend, maar loog er niet om. Het succesverhaal van een meubelexporteur dat inspire rend zou moeten werken kwam er toch op neer dat er een aanloop van drie jaar genomen moest worden voordat de eerste winst geboekt kon worden. En dan mag hij nog van geluk spreken dat hij deze streep heeft behaald. Velen blij ken al veel eerder af te haken. Want de weg naar winst in Japan is er één vol angels en klemmen. Wie zijn spulletjes niet honderd procent in orde heeft, kan het wel vergeten. Japanners zijn erg strikt en gewend aan perfectie. Er zijn ook praktische moeilijkheden. Het gewone perso neel spreekt geen Engels en leest ook de cijfers niet. „Als je denkt even een aanduiding op een verpakking te plaatsen, kom je bedrogen uit. want éen, drie. 2es of negen kunnen ze daar echt niet lezen". Maar met een sjabloon en een zwarte verfspuit kom je een heel eind, aldus Roskam. Hij prijst nog steeds de dag dat hij een faxapparaat heeft ge kocht. Daarvoor moest hij telexen of bellen. „En dat bete kent de wekker zetten op twee of drie uur, want dan zijn ze daar net op kantoor en verder kan je ze de hele dag niet meer bereiken". De meubelfabrikant vertelt dat hij na drie jaar export tot het inzicht was gekomen om de maten van zijn meubels aan te passen. Japanners zijn immers kleiner, en dat heeft zijn zaken goed gedaan. Ook de kleur en de stoffering wer den veranderd. Zijn meubels horen in Japan in de catego rie „snob"-artikelen, ofwel „behoorlijk duur". „We verko pen een Europese kamer, die Europees aandoet". Uit eigen ervaring vertelt Roskam dat hij een keer vier uur lang heeft onderhandeld over de laatste honderdvijftig gulden van een totaalbedrag van 150.000. Omdat zij niet akkoord wilden gaan, ketste de order af. Maar. zo vertelt de ondernemer, in de avond zagen we elkaar in het infor mele circuit en de volgende dag op het vliegveld werd net voor m'n vertrek een envelop overhandigd. Daarin bleek later een dubbele order te zitten". „De Japanner moet nu eenmaal het gevoel hebben dat hij het onderste uit de kan krijgt". Andere tips voor het zakendoen mét Japan waren afkom stig van de directeur an de Japanse Dai-Ichi Kangyou Bank Nederland in Amsterdam, de heer S. Takahashi. „Ik zou speciaal twee dingen willen benadrukken die u in uw hoofd moet houden als u de Japanse markt op wil. Ten eerste, de markt kennen en uzelf kennen zijn twee dingen die samengaan als twee kanten van een munt, en dat geldt in het bijzonder voor Japan. Ten tweede, zij komen niet naar u om u te begrijpen, maar in plaats daarvan moet u naar hen gaan om hen te verstaan. Ik denk dat we bij deze twee stellingen geen verdere uitleg nodig hebben". ARNO VAN DOORN

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5