Voedingswijzer op lijf van de eter geschreven (?wr WINSTDELINGSPLAN PVDA ONTMOET „SYMPATHIE |n Uyl dier thuis lEUWi SPOEDDEBAT OVER PASPOORT IxülwEKN ProVeste Kankeronderzoek loopt gevaar jjjeen in n3rlo dreigend p voor dman Werken met behoud uitkering krijgt steun van Kamer Genland EeidóaQowuvnt WOENSDAG 28 OKTOBER 1987 PAGINA 3 Maximaal tweeduizend gulden 99 DEN HAAG Het winstdelingsplan van de PvdA'er Vermeend, dat gisteren in de vorm van een initiatief-wetsontwerp officieel is in gediend, heeft in de Kamer „sympathie" ontmoet. Maar of dat ertoe zal leiden dat het plan, naar verwachting al volgend jaar juli, ook tot wet verheven kan worden, is uiterst onzeker. Het voordeel voor de werknemer is duide lijk, maar belangrijk punt van kritiek is vol gens de VVD'er De Grave dat de werkgever weliswaar geen nadeel maar ook geen finan cieel voordeel boekt. „Zo'n prikkel heeft een werkgever toch wel nodig, lijkt mij", aldus De Grave in een voorlopige reactie. Het CDA heeft eerder al in principe niet afwij zend gereageerd, maar heeft eveneens op on derdelen bedenkingen. Vermeend stelt voor werknemers van be drijven die winst maken, een belasting- en premievrije winstdeling ter waarde van maximaal tweeduizend gulden in het voor uitzicht te stellen. Hooguit duizend gulden daarvan zouden zij „handje contantje" kun nen ontvangen, maar de andere helft van het bedrag zou uitgekeerd moeten worden in aandelen van het bedrijf, in obligaties of in andere waardepapieren. Het verschil met de bestaande winstdelings- regelingen is dat zowel werkgever als werk nemer premie en belasting moet afdragen, zodat er voor de werknemer uiteindelijk van elke honderd gulden winstdeling maar circa 47 gulden netto overblijft. In het initiatief- wetsontwerp van Vermeend blijft honderd gulden „honderd gulden". Voordeel voor de werkgever in de bestaande regeling is dat hij de winstdeling van de aanslag voor de ven nootschapsbelasting mag aftrekken. Dat voordeel vervalt in het plan-Vermeend: de werkgever noch de schatkist wordt er finan cieel „wijzer" van. In het feit dat het de staat niets kost, schuilt volgens Vermeend juist de kracht van zijn wetsontwerp. Een ander voordeel van een dergelijke rege ling is dat in tijden van economische neer gang werknemers minder snel op straat ko men te staan. Dat komt omdat voor het be drijf de vaste loonkosten dezelfde blijven en het extraatje, dat in de vorm van winstdeling bovenop het loon kwam en dat niet op de be drijfsresultaten zelf drukt, bij verliezen ui teraard het eerst krimpt. De winstdelingsre- geling fungeert dan als een soort „buffer". Overigens behoeft niet de gehele winst voor deling in aanmerking te komen. Bij cao-on derhandelingen kan al bedongen worden slechts een deel van de winst te gebruiken voor uitbetalingen aan het personeel, zodat de rest kan terugvloeien in de bedrijfskas en kan worden aangewend voor scholing en in vesteringen. oest 'U AG Oud-premier heeft vandaag het ;enhuis in Amster- ^•laten. Hii wordt ver nis verpleegd. Den iestand wordt om- als helder, maar loeid. Hij hoeft niet da infuus. Bij Den Uyl eird vorige week een ardige aandoening fteerd, met uitzaaiin- r% de hersenen, ir PJ aö Wetenschappers Oide Rijksuniversiteit i (RUU) zetten grote .^ens bij de ernst van ^itreiniging met arseen iq terrein in het Noord- ,0pe dorp Baarlo. 0Iferzoek ter plaatse is ■aide geochemicus drs. B. vtfg komen vast te staan f arseen een natuurlijk •e1eel van de ijzerrijlce og dat geen gevaar voor ojondheid of milieu op- iVoIgens onderzoeker zou strikte naleving J^ormen van het minis- ea VROM in Nederland )a( van zo'n 50.000 hecta- I noodzakelijk maken, ihter volstrekt onnodig los omdat het arseen 1st in de grond zit. Na iej zou het arseen op den ïeich terugkeren. Van ïzifg van grondwater of ,zen is geen sprake, aldus fso6 Persoonlijk eet-advies van kruidenier en zuivelfabrikant VANDAAGi IN HET UTRECHT Dat het da gelijks nuttigen van grote stapels kroketten niet aan te bevelen is, behoeft geen nadere uitleg. En dat het eten van sinaasap pelen toegejuicht moet worden weet ook ieder een. Maar hoe kom je er achter hoeveel kroketten je nog veilig eten kunt, rekening houdend met jou hoogsteigen lengte en gewicht? Wie vertelt je of je wel voldoende koolhy draten naar binnen werkt? Of je niet nog een sinaasappel extra moet nemen? Vanaf morgen is het antwoord daarop bin nen handbereik. Het Voorlichtingsbureau voor de Voeding komt dart met de „persoonlijke voe dingswijzer" op de prop pen. Zo'n persoonlijke voedings wijzer, die een geheel op het individu toegesneden eet-ad vies geeft, is geen overbodige luxe, vindt prof. dr. F. ten- Hoor, voorzitter van de Voe dingsraad. „Eten is een uiterst plezierige bezigheid, die wij in grote overvloed uitvoeren. Maar door het grote aanbod dreigen we soms de weg kwijt te raken", aldus de hoogleraar bij de presentatie van de voe dingswijzer. „Het overschot is zo groot, dat we geen keuze kunnen maken en de vereiste variatie uit het oog verliezen. We dreigen ondoordacht te gaan eten. En hoewel het ver re van mij is te zeggen dat je over elke hap zou moeten na denken, moet er wel wat ge daan worden. Want de men sen worden te dik of te dun, of zelfs ziek. Je zou het liefst iedereen persoonlijk advies geven om een eind te maken aan de slechte eetgewoontes. Daarom ben ik zo blij met de voedingswijzer die nu be schikbaar is". De persoonlijke voedingswij zer is een gezamenlijk initia tief van het Voorlichtingsbu reau voor de Voeding, Albert Heijn en Becel. De formulie ren die adviesaanvragers moeten invullen liggen in de filialen van Albert Heijn en de gegevens worden door een computer van Becel geanaly seerd, waarna een advies uit de bus komt. Albert Heijn- woordvoerder P. Overdiep: „We verwachten heel wat in breng van de consument. Hij of, meestal, zijmoet een week lang nauwgezet noteren uit welke bestanddelen het ontbijt, de lunch en het avondeten bestaat en hoeveel daarvan gegeten wordt. Ook de drankjes en de hapjes tus sendoor moeten bijgehouden worden. Aan de hand van de persoonlijke gegevens van de consument (geslacht, leeftijd, lengte, gewicht, lichaamsbe weging) kunnen we nagaan of zijn eetgewoonte goed is, of dat er wat aan veranderd zou moeten worden. Binnen drie weken ontvangt de aanvrager daarover een schriftelijk ad vies, zo'n zeven kantjes dik". Voorlopig gaat het om een eenmalige actie, waarvoor de formulieren voor 1 december ingeleverd moeten zijn, met betaling van 2,60 gulden. Voorbeelden Om te voorkomen dat het pu bliek wordt overdonderd door een opsomming van onbegrij pelijke termen als cholesterol, koolhydraten, voedingsvezels, meervoudig onverzadigde vetten en andere soorten broodbeleg, geeft de voedings wijzer steeds concrete voor beelden. Stel dat een consu ment te weinig koolhydraten tot zich zou nemen, dan krijgt hij bijvoorbeeld het volgende advies: „Uw voeding bevatv, onvoldoende koolhydraten. Dit is te verbeteren door het eten van meer aardappelen, peulvruchten, orood, graan- produkten en deegwaren. Probeer zoetigheid tussendoor zoveel mogelijk te vermij den". Wie aan dergelijke aan wijzingen nog niet voldoende heeft, kan zich vervoegen bij één van de diëtisten die ver meld staan op de lijst die bij elk voedingsadvies gevoegd wordt. De voedingswijzer is in prin cipe geschikt voor iedere ge zonde consument tussen de 13 en 110 jaar oud, maar er zijn enkele uitzonderingen. Wie langer is dan 2,5 meter of kor ter dan 1 meter kan niet mee doen en hetzelfde geldt voor wie meer weegt dan 250 kilo of minder dan 25 kilo. Ook zwangere vrouwen en men sen die een dieet volgen zijn uitgesloten. Zij bevinden zich in het slechte gezelschap van eventuele grapjassen; wie bij voorbeeld invult dagelijks dertig haringen of honderd beschuiten te verorberen, wordt beschouwd als een niet- serieuze kandidaat en krijgt dus ook geen serieus advies. Score Uit een test met de voedings wijzer die afgelopen zomer in Groningen is gehouden, bleek „Eten is een uiterst plezierige bezigheid, die wij in grote overvloed uitvoeren. Maar door het grote aanbod dreigen we soms de weg kwijt te raken", aldus prof. dr. F. ten Hoor, voorzitter van de Voedingsraad, bij de presentatie van de voedingswijzer. FOTO: T STICHT dingswijzer alleen in de Al- bert Heijn-winkels te liggen? Wagenaar: „Albert Heijn en Becel zijn zelf met het idee naar ons toe gekomen, zij hebben het recht op de pri meur". Dat hoort Albert Heijn-woordvoerder Overdiep graag. De vraag of een bedrijf als Edah ook mee zou mogen doen, brengt hem een beetje in verwarring. „Dat kan ik moeilijk beoordelen", zegt hij. „Dat hangt van de voorwaar den af. Nee, evenredige bij drage in de kosten is niet vol doende, daar doen we het niet voor". STEVO AKKERMAN dat ongeveer 1,5 procent van de mensen die een formulier onder ogen kregen dat ook in derdaad opstuurde: in Gro ningen 500 van de 35.000. „Volgens marketing-mensen een hoge score", zegt C. Wa genaar van het Voorlichtings bureau voor de Voeding. „Het betekent dat we nu, op grond van het aantal klanten van Albert Heijn, tienduizenden reacties kunnen verwachten. In Groningen was overigens 75 procent van de deelnemers vrouwelijk. In de helft van de gevallen adviseerden we meer koolhydraten te gebrui ken en voor tweederde gold dat er minder verzadigd vet en meer linolzuur nodig was". In het voedingsadvies leidt dat tot de volgende medede ling: „Linolzuurrijke produk- ten zijn produkten met dan zestig procent linolzuur, zoals Becel voor de koffie, Becel- dressing, Becel-olie, dieetmar- garine en zonnebloemolie". Is dat niet een beetje al te toe vallig, gezien de deelname van Becel? „Nee hoor", vindt Wagenaar. „We verwijzen al leen naar Becel in die geval len dat er geen andere aan bieder van een dergelijk pro- dukt is". Maar waarom komt het formulier voor de voe- batterij-eieren ïkocht als scharreleieren |E Volgens het openbaar ministerie in Zwolle zijn er ne,5 miljoen legbatterij-eieren als scharreleieren verhan- hoor de hogere verkoopprijs van minimaal twee cent per jjjjoor deze fraude een financieel voordeel van minstens -gulden zijn verkregen. Eierverzamelaar R.K. uit Putten rimiddels bekend zich aan de fraude schuldig te hebben 3- De onderzoeken naar mogelijk frauduleuze handelin- 1,1 twee eierpakstations, de firma's B. en G. in de gemeente luizijn nog gaande. Uit tellingen van de Stichting Scharrel- /alontrole was gebleken dat veel meer eieren als scharrelei opgegeven dan de producenten feitelijk konden leveren. ;ye Norman «STERDAM jMl sopraan Jessye f°Vman geeft op lefdag 13 novem- 5€r met begelei- ig van .Geoffrey jgpons een reci- 00. in het Concert- •ej>ouw. De be- ol|mde sopraan tetfgt liederen van i der andere De- rafcsy, Strauss en ihler. Kaarten Dr het recital sten 75 en 50 e Iden. Nieuwe voorzitter ANWB DEN HAAG De Hilversum- se burgemeester mr. W van def Sluis wordt met ingang van 1 januari de nieuwe voor zitter van de Koninklijke Ne derlandse Toeristenbond ANWB. In die functie volgt hij ir. F. van der Linde van Sprankhuizen op. Van der Sluis was reeds lid van het da gelijks bestuur van de ANWB. DEN HAAG Over twee we ken zal de Tweede Kamer een spoeddebat wijden aan de in voering van een nieuw, frau debestendiger paspoort. Een verzoek daartoe kwam van de VVD'er Wiebenga; zijn ver zoek werd door nagenoeg de gehele Kamer ondersteund. Alleen de CDA'er Gualtherie van Weezei sputterde tegen, omdat er volgens hem „niets }JRDAM Groots en meeslepend moet het eeuwfeest v.van Concertgebouw en -orkest volgend jaar: superlatie- 'Jver. Maar ook over de kleine dingen is diep nagedacht, tsolisten als Kiri-Te-Kanawa, Isaac Stern, Yo-Yo Ma en Serkin werden uitgenodigd, werd ook gedacht aan Ith- lllman, die lichamelijk nogal hinder ondervindt en liet ie ellendige trap naar het podium te veel te vinden. „Om 'pet die podiumlift te vervoeren, dat komt niet im Fra il de voorzitter van het bestuur, prof. Lubbers gisteren. is wat anders bedacht: een klein trapje, dat speciaal jrlman wordt getimmerd. Hij komt 14 april spelen, via loonlijke trapje. veranderd was" en er dus evenmin een aanleiding kon zijn de bewindslieden op dit moment aan de tand te voelen. Maar Wiebenga was dat niet met hem eens. Hij vroeg de staatssecretarissen Van der Linden (Buitenlandse Zaken) en De Graaff-Nauta (Binnen landse Zaken) de Kamer „bin nen twee weken" een brief te sturen waarin op alle vragen die afgelopen dagen opgewor pen zijn, een duidelijk ant woord wordt gegeven. Er bestaat in de Kamer toene mend bezwaar tegen de voort durende onzekerheid over de haalbaarheid van de datum waarop het nieuwe paspoort beschikbaar moet zijn, name lijk 1 januari 1988, en over de wijze waarop het paspoort ad ministratief verwerkt moet worden. Wat de paspoortenzaak extra ingewikkeld maakt is dat de Kamer ook nog moet praten over de Paspoortenwet. Het zit veel kamerleden niet lekker dat er pas na de invoering van het nieuwe paspoort tijd zal zijn voor deze discussie, omdat dat de verkeerde volgorde is. De Visser (PvdA) sprak eerder van „een chaos". SNOMR ROUkNCUV® VAN2&F/W. VPiUT 0E2E vaxoeLNPmje r&i- iNsre hog Mót.L GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BI) UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER. RECREATIE.EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Blokkade Studenten aan de Universiteit van Amsterdam (UvA) blokke ren een kamer van waaruit de uitgifte van nieuwe legitimatie bewijzen wordt geregeld. De studenten menen, dat de uni versiteit met de nieuwe passen „te veel vooruit loopt op de mogelijke invoering van een landelijk persoonsbewijs". Zij ontzeggen het personeel van de universiteit ook het recht om studenten in de gebouwen van de UvA naar hun legitima tiebewijs te vragen. FOTO: ANP 'ADVERTENTIE Jas, kolbcrt cn broek van zuiver scheerwol in 'n fraaie zwart grijs- kombinatic Haarlemmerstraat 149, Leiden MANNENMODE KWF: „situatie is verontrustend AMSTERDAM Er is geen geld genoeg meer voor een gedegen onder zoek naar kanker. Tot die conclusie komt het Konin gin Wilhelmina Fonds (KWF) in zijn jaarverslag over 1986. Het fonds, dat ongeveer een derde van het totale onderzoek naar deze ziekte bekostigt, kan inmiddels nog niet de helft van de subsidie-aan vragen toewijzen. „En dat kun je niet anders dan verontrustend noemen", zegt dr. Van de Poll van het KWF. De laatste tien jaar is de kans op genezing van kanker toege nomen van veertig tot vijftig procent. Door de huidige ont wikkelingen ziet het er naar uit, dat dit percentage niet meer zal stijgen. „Sterker nog", zegt Van de Poll, „het zit er dik in dat dit zelfs minder wordt. Want alles is een kwes tie van onderzoek". Bij de bestrijding van kanker gaat het om drie zaken: pre ventie. opsporing en genezing. Van de Poll: „Het enige dat in middels vaststaat, is dat roken een hele grote rol speelt bij het ontstaan van kanker Maar verder moet alles eigenlijk nog worden onderzocht: de relatie tussen voeding en kanker, technieken om tumoren snel ler op te sporen en therapieen om de ziekte beter te kunnen bestrijden". „Kankerbestrijding is een zaak van de lange termijn. Dat de kans op genezing de laatste tien jaar zo is toegenomen, is te danken aan investeringen die vijftien a twintig jaar gele den zijn gedaan. Want als je vandaag een nieuwe therapie ontdekt, duurt het zeker tien jaar voordat die in het zieken huis wordt gehanteerd en nog eens zo'n tien jaar voordat je die terugvindt in de statistie ken. Het onderzoek dat nu noodzakelijk is, moet je dus vooral zien als investeringen voor onze kinderen". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het wets voorstel van minister De Koning van sociale zaken en werkgelegenheid om het werken met behoud van uitkering aan wette lijke regels te onderwer pen, kan rekenen op de steun van een brede Ka mermeerderheid. Nietemin hebben de partijen nog wel de nodige kritiek op het voorstel. De PvdA-fractie vindt het eigenlijk nog niet ver genoeg gaan. Volgens woordvoerder Moor hadden de criteria waaraan onbetaalde arbeid volgens de wet moet worden getoetst, duidelijker en scherper kunnen zijn. Moor noemde werken met behoud van uitkering geen oplossing voor de werkloosheid: „Nood gedwongen maken we regels omdat de samenleving niet in staat is voldoende betaalde ba nen aan te bieden". De VVD heeft kritiek op de enorme nieuwe regelgeving die hiermee gepaard gaat Woordvoerster Kamp vroeg zich derhalve af of het voor stel nog wel strookt het het kabinetsstreven naar minder overheidsregels. Het CDA be twijfelt eveneens of wetgeving wel het meest geeigende in strument is om onbetaalde ar beid te regelen. Hoewel het CDA in hoofdlijnen het wets voorstel steunt, diende fractie woordvoerder De Leeuw maar liefst zes wetswijzigingen (amendementen) in. De wet biedt langdurig werk lozen de mogelijkheid om op vrijwillige basis onbeloonde arbeid te verrichten zonder dat zij daardoor hun recht op uitkering verliezen. Het kabi net ziet de wet als een „vang net" voor werklozen die niet via andere instrumenten (scholing of werkverruimende maatregelen) kunnen worden geholpen. Het traditionele vrij willigerswerk valt niet onder de werking van de nieuwe wet.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3