Een sigaar voor het luisteren naar een preek iiwi rrra TÏÏTI Kritiek synode op verwerking discussies GEESTELIJK LEVEN/OPINIE kerk wereld Goeree-aanhanger verstoort OJEC- bijeenkomst brieven lezers 733 PINTER £eidóc@ou/ia/ii Europese veiligheid >weer ÊcidócSoiMotit WOENSDAG 28 OKTOBER 1987 PAG®* ■4 Amerikaanse nonnen blijven bij standpunt abortus WASHINGTON Twee Amerikaanse nonnen hebben aange kondigd in het openbaar te blijven pleiten voor legalisering van abortus, hoewel de leiding van hun orde hun dat heeft verboden. De zusters, Barbara Ferraro en Patricia Hussey, on dertekenden met nog 22 andere zusters in 1984 een advertentie in The New York Times, waarin werd gezegd dat een rooms- katholiek het recht heeft te pleiten voor legalisering van abor tus. Op de twee na trokken de zusters onder druk van het Va- ticaan hun handtekening weer terug. „Wij mogen nooit toe staan dat abortus in onze samenleving illegaal wordt", aldus Ferraro, die de kerkelijke opvatting over abortus niet als on feilbaar beschouwt. De twee zusters leiden een opvanghuis daklozen. Laatste pauselijke troonassistent overleden VATICAANSTAD De laatste pauselijke troonassistent, vorst Aspreno Colonna, is maandag in Rome overleden. Hij is 71 jaar geworden. Tot zijn voorouders behoorden onder anderen paus Martinus V, die zijn ambt uitoefende van 1417 tot 1431, 36 kar dinalen en Marcantonio Colonna, leider van de pauselijke troe pen tijdens de slag bij Lepanto in 1571. Colonna diende als troonassistent verscheidene pausen, voordat zijn ambt in 1967 door paus Paulus VI werd afgeschaft. Volgens de traditie was de troonassistent de hoogste leken-dignitaris van het Vaticaan. Hij had het recht aan de rechterkant van de paus te staan. Het erfelijke ambt van pauselijk troonassistent was sinds de zes tiende eeuw voorbehouden aan de families Orsini en Colonna. Wie de wijsheid van de dwaas mist kan ook geen oog hebben voor de dwaasheid voor de wijze. Heroverweger Paus Johannes Paulus I FOTO: UPI CURIEKARDINAAL ODDI: Johannes Paulus I neergeslagen'" door zwaarte ambt ROME Voor het eerst heeft een hoge curieprelaat gereageerd op de theorie dat paus Johannes Paulus I geen natuurlijke dood zou zijn ge storven, maar het slachtoffer is geworden van een complot. Paus Luciani, die in 1978 slechts 33 dagen in functie was, is volgens kardinaal Sil vio Oddi „neergeslagen" door het gewicht van zijn functie. In een vraaggesprek met het katholieke weekblad II Saba- to zegt de kardinaal dat hij destijds meegewerkt heeft aan een onofficieel onder zoek naar de dood van de paus. Hij gaf het interview om een eind te maken aan nieuwe speculaties over de dood van de paus. De Britse auteur David Yallop ver scheen onlangs voor de Itali aanse televisie in een pro gramma over de dood van Johannes Paulus I. In zijn boek „In God's Name" pre senteerde Yallop enkele ja ren geleden al zijn theorie dat de paus niet stierf aan een hartaanval, maar dat hij was vermoord omdat hij van plan was hervormingen door te voeren in de kerkhiërar- chie. Harde bewijzen leverde Yallop niet. Kardinaal Oddi zegt dat Jo hannes Paulus I enkele uren voor zijn dood op de avond van de achtentwintigste sep tember met zijn arts in Vene tië waar hij voor zijn ver kiezing patriarch was tele foneerde. De paus had de dag voor zijn overlijden geklaagd over opgezette benen en pijn in de borst. Gevraagd waarom de Heilige Stoel geen officiële liikschou- wing nad laten houden, ant woordde Oddi: "Dat scheen ons een vernedering van de Heilige Stoel toe, omdat er geruchten door zouden zijn ontstaan. Zouden de kwaad aardige speculaties zijn opge houden als men sectie had toegestaan en had vastgesteld dat Papa Luciani een natuur lijke dood gestorven was?" Het niet uitvoeren van een lijkschouwing is een van de oorzaken van de beschuldi gingen en is door Yallop aan gevoerd als belangrijke reden voor verdenkingen tegen be paalde lieden in Vaticaan stad. Kardinaal Oddi keerde zich ook tegen herhaalde bewe ringen dat Johannes Paulus I, die maar 33 dagen paus was, de curie wilde reorgani seren en de top van de Vati caanse bank wijzigen. Oddi wees erop dat de typi sche zielenherder die Johan nes Paulus I voor zijn uitver kiezing was, niet erg van de bestuursstructuur van de cu rie op de hoogte was. Hij be steedde veel tijd aan het be studeren van het Pauselijk Jaarboek, waarin alle curie departementen worden be schreven. ABRAHAM KUYPER EVANGELISEERDE ALS JONGETJE ONDER MATROZEN MAASSLUIS - Als jonge tje ergerde Abraham Kuyper zich aan het ruwe taalgebruik van de matrozen die hij ont moette in de haven van zijn geboorteplaats Maas sluis. Op een dag nam hij een preek van zijn vader, een predikant, onder de arm en nam een doos si garen uit de kast. Daar mee trok hij naar de ha ven en maande matrozen op de schepen aandach tig naar hem te luisteren. Als beloning zouden ze een sigaar krijgen... Dit voorval wordt geschetst in een videoproduktie over leven en werk van Abraham Kuyper (1837-1920). De film is gemaakt naar aanleiding van de herdenking van de geboortedag van de journa list, hoogleraar, theoloog en politicus, 29 oktober 150 jaar geleden. In diezelfde film, samen met een lesbrief bedoeld voor het voortgezet onderwijs, zegt de historius dr. G. Puchinger onder meer: „Abraham Kuy per haalt de eenentwintigste eeuw". Hij heeft met deze uitspraak vooral de Kuyper op het oog die een relatie heeft willen leggen tussen het geloof en de uitwerking daarvan in het openbare en maatschappelijke leven. De consequentie van het geloof voor het leven van de chris ten heeft Kuyper als „archi tect" en „strateeg" op in drukwekkende wijze gestalte gegeven: oprichter van de ARP, van een dag- en week blad; stichter van een kerk en van de Vrije Universiteit. De videoproduktie werd ge toond in het gemeentelijk museum van Maassluis. In het museum wordt donder dag een tentoonstelling geo pend, aansluitend op de offi ciële herdenkingsplechtighe den in Maassluis. Minister president Lubbers zal dan onder meer een plaquette onthullen dat is aangebracht op het huis dat staat op de plek waar Abraham Kuyper werd geboren. In de film komt een groot een groot aantal politici en historici aan het woord. Dr. J. den Uyl, geinterviewd vlak voor zijn bezoek aan Se negal dat hij wegens ziekte moest afbreken, is een van hen. De ex-gereformeerde politicus erkent de grote be tekenis van Kuyper, maar ervaart aspecten van diens grootheid tevens als „afstote lijk". Met name de claim van Kuyper op zijn roeping van Godswege stoot Den Uyl af. Oud-minister W.F. de Gaay- Fortmann, opgegroeid in de Kuyper-traditie, getuigd er van dat niet alle gerefor meerden blij waren met Kuyper. Zijn ouders bijvoor beeld hadden grote moeite met de ijdelheid van Kuyper en diens streven naar macht., juist in verband met diens vroomheid. Hij acht de theo logische constructies van Kuyper een „grote over schatting"; Kuyper meende direkt uit de bijbel te kunnen afleiden wat de „gedachten Gods" zijn. Minister drs. J. de Koning van sociale zaken, eens voor zitter van de ARP, zegt dat Kuyper in politiek opzicht „geslaagd mens is geweest.". In de politiek van zijn dagen was zijn invloed gigantisch en de resultaten van een deel daarvan hebben tot op van daag betekenis", aldus De Koning. Voor hem persoon lijk heeft Kuyper onder meer betekenis als negatief voor beeld: „Abraham Kuyper kreeg op het persoonlijke Kuyper als student omstreeks 1860 FOTO: ARCHIEF vlak conflicten met mensen die het niet met hem eens waren. Ik heb me al jaren ge leden voorgenomen om het zó niet te doen..." Film en tentoonstelling ge ven een aardig beeld van de persoon Kuyper. Zo is er een „schriftelijke verklaring" van de elfjarige Abraham te zien waarin hij God zijn bbe- kering belooft: „ik zal vlie den van het kwade en het goede doen". Aan de keerzij de van het briefje met deze belofte staat het adres: „Aan God in den Hemel". De tentoonstelling verhuist in januari van Maassluis naar Amsterdam: vanaf 4 januari tot en met 13 februari in het gebouw van de Vrije Univer siteit, Boelelaan. Verkwikkende druiven ,Een handvol muskadellen' Dat is de nieuwste vrucht aan de pennevruchtenboom van columniste Joke Forceville- Van Rossum. Speciaal voor haar lezers heeft ze druiven geplukt, 366 in getal. 366 tek sten voor het schrikkeljaar, voor een rustpunt in het jach tige bestaan, een schaduwplek onder de wonderboom buiten Ninevé. Joke Forceville-Van Rossum volgt in haar teksten en overdenkingen de seizoens wisselingen, met de daaraan gekoppelde stemmingen en ge voelens. Schrijvers als Huub Oosterhuis, Hans Bouma, Abel Herzberg en Martinus Nijhoff dienden als inspiratiebronnen. Niet als eindpunt of definitief antwoord, maar als vertrek punt voor een nieuw woord. Omdat het woord levend is. Vanouds wordt aan wijn een genezende en verkwikkende werking toegeschreven. Joke Force ville-Van Rossum hoopt met dit handvol muskadellen warmte en lafenis te geven aan hen die dorsten naar het goede. (Uitgave Gottmer, prijs f 24,50.) Joods-hellenistische poëzie De serie: „Na de Schriften" van uitgeverij Kok geeft ver talingen in het Nederlands van na-bijbelse joodse en christelijke geschriften. Het derde deeltje bevat Joods-hel lenistische poëzie (fragmenten der gedichten van Ezechiël Tragicus, Philo Epicus en The- odotus en van een aantal on der pseudononiem geschreven verzen. Dr. P.W. van der Horst vertaalde de gedichten en lichtte ze toe. Het is in ze kere zin een jprimeur: nog niet eerder verscnenen de in het boekje opgenomen (resten van) verzen in het Nederlands. Uitgave Kok, prijs 18,90 ASSEN Een aanhanger van het wegens antisemitisme ver oordeelde echtpaar Lucas en Jenny Goeree heeft dinsdag avond in Assen een bijeenkomst van het Overlegorgaan van joden en christenen in Nederland (OJEC) verstoord. Van te voren verspreidde hij overdrukjes van het verboden gospel blad Evan. Tijdens de bijeenkomst begon hij zijn opvattingen uit te dra gen nadat hij volgens eigen eigen zeggen „genoeg huichelach tige uitspraken had gehoord". Omdat de man weigerde op te houden met getuigen, werd hij tenslotte door de koster uit de kerk gezet. De man, afkomstig uit Harderwijk, is door de gemeentepolitie voor verhoor meegenomen naar het bureau en later op vrije voeten gesteld. Daar het overdrukje een andere uitvoering dan het oorspronkelijke Evan 10 heeft, wist de politie niet of dit pamflet ook onder het verbod van de rechter viel. Daar over zal woensdag overleg met de officier van justitie plaats vinden, aldus een woordvoerder van de politie. OJEC-voorzitter dr. S. Schoon, die de leiding van de bijeen komst had, noemde het „erg grijs" dat juist de tekst van een geschrift, dat mede door toedoen van het OJEC werd verbo den wegens de antisemitische strekking ervan, op een OJEC- bijeenkomst werd verspreid. Hervormde onenigheid over baantjes oud-predikanten UTRECHT Tussen de her vormde emeriti (gepensio neerde) predikanten en het moderamen (bestuur) van de synode is onenigheid gere zen. Het moderamen vindt dat emeriti eigenlijk geen betaal de pastorale taken zouden moeten uitvoeren, het zoge heten „bijstand in het pasto raat", tenzij dat is om in ei gen onderhoud te voorzien. Jonge, werkloze predikanten hebben door activiteiten van emeriti-predikanten vaak geen kans op werk, aldus het moderamen. Als de oproep aan de emeritus-predikanten geen succes heeft, dan houdt het moderamen zich het recht voor „dwingender maatregelen" te nemen. De Bond van Nederlandse Predikanten vindt het stand punt van het moderamen on aanvaardbaar. Om inhoude lijke redenen: het modera men zwijgt over de kerkorde waarin staat dat emeriti „ge roepen" kunnen worden tot bijstand in het pastoraat. Voorts verzwijgt het modera men de nog altijd veel te lage pensioenen van de hervorm de predikanten. Het argument: plaats maken voor jongere predikanten gaat ook niet op, vindt de Predikantenbond: werkloze predikanten zijn alleen ge baat bij een functie die meer rechtszekerheid biedt dan het werk dat gepensioneerde predikanten veelal doen, al dus de Bond. Evangelische Alliantie organiseert bijeenkomsten over ethisch handelen SOESTDUINEN De Evan- gelische Alliantie gaat de ko mende tijd studiebijeenkom sten organiseren over ethisch handelen. Onderwerpen die aan bod komen zijn onder meer evangelisatiestrategieèn en de verhouding tussen ver kondiging en de ethiek van het handelen. Dat is het resultaat van een gesprek tussen de alliantie, waarin ruim zestig evangeli sche organisaties samenwer ken en directeur drs. L.P. Do renbos van het Rainbow Insti tuut voor normen en waar den. De aanleiding voor het ge sprek waren vooral de acties van Dorenbos tegen de porno grafie, die binnen de Alliantie nogal wat vragen hebben op geroepen. Dorenbos noemde het gesprek, waarbij ongeveer twintig bij de Alliantie aange sloten organisaties vertegen woordigd waren, „zeer open hartig". Hij noemde het „nog maar een klein begin" van wat op het gebied van de evangelisatie zou moeten ge beuren. Hij omschreef de Alli antie als een sterke evangeli sche organisatie die zich ech ter „gezien de nood in het land" te theoretisch met evangelisatie bezighoudt. „Er is ruimte voor tienduizend zeepkisten in Nederland", al dus Dorenbos. De studie bijeenkomsten zouden naar zijn opvatting zo snel mogelijk moeten worden gehouden, zo dat nieuwe acties zo min mo gelijk vertraging oplopen. (Van onze speciale verslaggever Jan Bouwmans) ROME Herders van de ka tholieke kerk blijven hel moeilijk hebben met de vrouw. En al helemaal mei de emancipatiebeweging zo als die zich voltrekt in de Westerse cultuur, waarin ge lijkwaardigheid van man en vrouw meer gelijkheid in houdt dan een deel van het wereldepiscopaat lief is. Of moet men zeggen: dan het Vaticaan lief is? Want zc ferm als vele bisschoppen uit alle delen van de wereld de eerste veertien dagen van de synode over de vrouw heb ben gesproken, zo vlak is op dat punt de ontwerp-eind- tekst die afgelopen weekend door prelator Thiandoum en zijn staf van deskundigen is opgesteld. De vraag is derhal ve: onder welke invloed dit zo is kunnen gebeuren. Het ontwerp, waarvan nie mand buiten de synodeva ders geacht wordt hem in be zit te hebben en die. 28 pagi na's lang, „voor het gemak" in de Latijnse taal is gesteld, is naar verluidt door de syno de sterk bekritiseerd. Het werd een te magere weerslag gevonden van hetgeen naar voren is gebracht. Met het opkomen voor de vrouw die misbruikt wordt voor porno en dergelijke heeft de ontwerp-eindtekst geen enkel probleem. Moei lijker wordt het als het gaat om de vrouw in de kerk. Volgens het ontwerp bestaat er althans nog grote onduide lijkheid over de theologische status van het vrouw-zijn. In het ontwerp is de algeme ne stelregel opgenomen dat vrouwen in de kerk alles be horen te mogen wat niet ge wijde mannen ook is toege staan. Maar veel toelichting heeft dit verder niet gekre gen. Wel wordt concreet ge zegd dat meisjes ook misdie naar behoren te mogen zijn. Maar het ontwerp houdt zich weer op de vlakte ten aan zien van de ambten van aco liet en lector voor de vrouw, waarvoor de Amerikaanse bisschoppen zich heel sterk hebben gemaakt. Naar he dendaagse maatstaven geme ten stellen deze ambten in de praktijk overigens weinig voor. Afgewacht moet worden of de synodevaders het hier verder maar bij laten zitten. Er zijn tekenen die daar wel op wijzen. Met het onderzoek naar de mogelijkheid om vrouwen tot diaken te wijden - de wens van de Brusselse kardinaal Danneels die in de ontwerp-eindtekst is doorge drongen - zal het dan ook wel niet zo'n vaart lopen. Veel plaats is in de ontwerp- eindtekst ingeruimd voor wat de katholieke leek in de wereld te doen en te laten heeft. Dit kan voor niemand een verrassing zijn. Zoals het ook niemand kan verbazen dat de zogeheten „nieuwe le kenbewegingen" als Opus Dei en Communicatione e Li- berazione uitvoerig aan bod komen. Het ontwerp-einddocument geeft in dat opzicht blijk van de nodige reserves die vele bisschoppen hebben geuit. Van deze bewegingen wordt onomwonden geëist, dat ze zich volledig voegen naar het pastorale beleid van de plaat selijke bisschop of bisschop penconferentie. Bovendien wordt hier scherp onder streept dat de parochie als basisstructuur fundamenteel en onvervangbaar is. Nieuwe bewegingen hebben dan ook alleen binnen dat parochie kader recht van bestaan, niet daarbuiten. Sommige waar nemers in Rome vatten deze stellingname op als kritiek van de synode op het statuut van de persoonlijke prela- tuur, die Opus Dei geniet. Dat in de ontwerp-eindtekst wordt aanbevolen om basis gemeenschappen sterk te be vorderen, is in dit verband wellicht pikant te noemen. Want deze basisgemeen schappen hebben tot nu toe bij sommige kerkelijke auto riteiten wantrouwen ont moet, in Zuid-Amerika bij voorbeeld. Of er deze laatste dagen nog veel gebeurt op de synode, kan aan het eind van de week worden afgelezen aan de mate waarin de aanbeve lingen verschillen van de ontwerp-eindtekst. Daar is het wachten op. Tl Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich hpt recht voor ingezon den stukken te bekorten Jeugdkanker Uit wat de afgelopen weken is geschreven over de bestrijding van jeugdkanker, lijken mij de volgende conclusies en vragen gewettigd. Er is verschil van mening over de vraag hoe zware middelen je moet inzet ten. Chemotherapie wordt vooral voor kinderen een hel genoemd en kan leiden tot ste riliteit, schade aan de longen, nieren, het gehoor en verlies van smaak. Chirurgie betekent meestal amputatie. En bestra ling doodt meer dan de kan kercellen alleen. Deze drie middelen worden ook in com binatie met elkaar gebruikt. Het percentage sterfgevallen wordt er aanmerkelijk mee omlaag gebracht. Maar de prijs die ervoor betaald moet worden is hoog. De overwin ning zou je een Pyrrusover winning kunnen noemen. Als de behandeling niet slaagt en eindigt met een „Pyrrus-né- derlaag", komen er uiteraard vragen als: Was deze afloop niet te voorzien? Geloofde de dokter er zelf wel in? Is hij wat dat betreft eerlijk geweest tegenover kind en ouders? Wordt de patiënt niet onge vraagd het lijdend voorwerp van een leerproces? Het zijn niet alleen ouders van overle den kinderen, maar ook colle ga-kankerspecialisten, die vin den dat men soms te ver gaat. Vragen rijzen ook t.a.v. die hulp bij zelfdoding. Euthanasie blijft wettelijk verboden. Als een arts er toch toe overgaat „uit overmacht", moet hij ach teraf kunnen aantonen, dat de patiënt er zelf uitdrukkelijk om bleef vragen, in zijn laatste fase en bij als ondraaglijk er- varen lijden. Maar Prof Voüte geeft die poeders voor „een mooie dood" (zonder overleg met of toestemming van de ouders) mee aan minderjari gen die soms pas maanden la ter sterven, nog in staat waren om met vakantie te gaan, gees telijk sterk genoeg bleken om te wachten tot de laatste da gen, en soms zelfs zo sterk en moedig, dat ze hem helemaal niet gebruikten. Was dat laat ste géén mooie dood? Prof. Voüte zal zeggen: met die poe der hadden ze al die tijd een vorm van zekerheid op zak. Maar je kunt ook denken: ze hebben al die tijd alléén door de zwarte tunnel gelopen, in eenzame tweestrijd met het verleidelijke middel. Ook de kinderen die het tenslotte zon der deden. Vooral die laatsten doen je vragen: Kun je niet be ter alle aandacht richten op medische en geestelijke hulp? Maar Prof. Voüte wil geen vragen. de appel met fascinerende en beklemmende OP Z'N BEST APPÈLTHEATER/W 13.00 (vrijdag fnaal+jjd) e Ministers van buitenlandse zaken en van defensive zeven Westeuropese landen hebben de afgelopen dag*' Den Haag vergaderd over de Westeuropese Unie (WEU^ der leiding van Nederland is getracht deze uit 1955 stans' de Europese defensiesamenwerking, die nooit echt vg grond is gekomen, alsnog leven in te blazen. Het is de b ling om Europa naast een politiek-economische en -culf' samenwerking ook van een meer gestructureerd politie® litair samenwerkingsverband te voorzien. Kortweg een „Europese poot" binnen de NAVO. I De vraag of er dan binnen de NAVO onvoldoende^ dacht bestaat voor de specifiek Europese veiligheidsbeb" is daarmee in feite bevestigend beantwoord. Toch zulL Westeuropese regeringen er voor waken zich zó duidetyl te laten. In hun verklaring van gisteren werd de veili van het Noordatlantisch bondgenootschap „ondeelbaai noemd. Feit is echter dat Europa, wakker geschud dol mislukte top tussen Reagan en Gorbatsjov in Reyfc bang is dat de beide supermachten zonder Europa ov. Europese veiligheid beschikken. Alleen een sterke, eu zinde Europese stem binnen de NAVO zou voldoende ij] maken op de Noordamerikaanse bondgenoten. i i Daarmee is echter tevens de Achilleshiel van de1 genoemd: de eensgezindheid, of beter gezegd, het daaraan. Want wie in de voornaamste Europese hoofdj zijn oor te luisteren legt, hoort duidelijk verschillende Jj den. Zo heeft de Britse minister van buitenlandse jj Howe het herrijzen van de WEU uitbundig geprezen.^ in hoeverre is dat een fagade? De Britse regering is in de volgzaamste Europese partner van Amerika. Pr Thatcher voelt er niets voor president Reagan voor het te stoten met een te eigenwijze Europese houding. Het 3 enthousiasme voor de WEU heeft bovendien een dubbe' dem. Londen volgt met argusogen de toenemende mij samenwerking tussen Frankrijk en West-Duitsland geen kans voorbij laten gaan om hierbij een vinger in te houden. De WEU biedt hiervoor alle kans. De Westduitse opstelling tegenover de WEU kar) worden losgezien van die van Frankrijk. Het is Bonn e aan gelegen Parijs dat militair niet in maar na<| NAVO opereert nauw te betrekken in een toekoi| Europese defensiesamenwerking. Wanneer over een jj vier de raketten voor de korte en de middellange afsta] Europa zijn verdwenen, blijft de Bondsrepubliek irj over als voornaamste slagveld bij een onverhoopte coil tatie met het Oostblok, ongeacht of dat een convention) een nucleair conflict is. Nauwe samenwerking met Fraj is iri dat licht bezien de beste verzekeringspolis vd Westduitsers. Van hun kant hebben de Fransen er gej zwaar tegen een vooraanstaande rol te spelen bij de po{j de Europese veiligheid te vergroten, zolang dat maar g| volgens de Franse voorwaarden, waarvan de onafhan] heid van de Franse kernmacht een van de belangrijk Het behoeft geen verdere toelichting dat de rol van de! ge WEU-landen, waaronder Nederland, in dit verba] genlijk van ondergeschikt belang is. Het „platform met uitgangspunten en beleidsvoorne waartoe de WEU-ministers gisteren besloten, is in he van de gevoeligheden over en weer dan ook eèri alleszi ceptabel resultaat. In verhulde termen staat er te leze de werkingssfeer van de Franse en Britse nucleaire afs kingsmacht tot aan de Westduitse oostgrens wordt breid. Zolang het Oostblok beschikt over een overmacl conventionele wapens en kernwapens voor de zeer ko stand, wordt op zo'n manier de Duitse vrees verminde het land „onbeschermd" blijft na het vertrek van de E ketten. Ook de nauwere samenwerking van de WEU- ten bij hun marine-activiteiten in de Perzische Golf n een succesje worden bijgeschreven op het conto van h derlandse WEU-voorzitterschap. Daarmee is geenszii zegd dat de „Europese poot" binnen de NAVO reeds g heeft gekregen. Daarvoor is het noodzakelijk dat uiteii ook Spanje, Portugal en Griekenland zich bij de WEI sluiten. Maar de fundamenten van een nauwere Eu defensiesamenwerking zijn in Den Haag in elk gev; sterkt. Rustig herfstweer DE BILT (KNMI) - De schei dingslijn tussen zachte en dro ge continentale lucht boven Duitsland en iets minder zach te en vochtige oceaanlucht bo ven West-Frankrijk loopt van Noordoost-Frankrijk via onze oostgrens naar Denemarken. Deze grenslijn verandert nu weinig van plaats. Vannacht stijgt de luchtdruk tijdelijk iets. Bij weinig wind kan zich dan plaatselijk mist vormen. Op donderdag trekt een zwak ke storing van Oost-Frankrijk langs de genoemde grenslijn naar het noorden. Uit de daar mee samenhangende bewol king kan ook in ons land af en toe wat regen vallen. De kans op deze neerslag lijkt op don derdag het grootst. De tempe raturen wijken weinig van de in deze tijd van het jaar nor male waarden af, na een mini mum van 8 graden loopt de temperatuur s-middags tot rond 12 graden op. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, mede gedeeld door het KNMI, geldig voor donderdag en vrijdag: Zuid-Scan dm a vi en Dene marken: Half tot zwaar be wolkt en overwegend droog. Middagtemperatuur ongeveer 8 graden. Kans op mist. Britse Eilanden: Half tot zwaar bewolkt. Op donderdag vooral in het zuidoosten van Enge land en Ierland mogelijk re- ?en. Middagtemperatuur circa 0 graden. Benelux, noord- en midden - Duitsland, noord-Frankrijk. Af en toe zon en droog. Mid dagtemperatuur ongveer 12 graden. Kans op mist. Midden- en zuid-Frankrijk. Half tot zwaar bewolkt en vooral op donderdag af en toe regen. Middagtemperatuur omstreeks 19 graaen. Zuid-Duitsland en A bied: Vrij zonnig. Midc peratuur rond 15 grade graden-niveau ongevee meter. Spanje, Portugal: H; zwaar bewolkt en vo< donderdag af en toe re Oost-Spanje ook mogel onweersbui. Middagte turen van 17 graden noordwesten tot 23 gr; het zuidoosten. Italië, Joegoslavische Wisselend bewolkt en vrijdag een enkele bu dagtemperatuur van 15 in Noord-Italië tot 22 in het zuiden. Las Palm

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2