IwdócQoiiuMtt reestraat zonder bussen onhaalbaar STAD OMGEVING luiting Meneba itgesteld roject tegen winkeldiefstallen werpt vruchten af ALLER LEIffiS) Slimme EHBO-kit u 1 'n Betaalbaar Aanvullend Pensioen... ^OORDELEN EENRICHTINGSVERKEER ITTE SINGEL TWIJFELACHTIG Wededen't voor straks... Onze verzekeringS' adviseur wees ons de weg. Samenwerking politiekorpsen begint medio '88 GEDWONGEN ONTSLAGEN ALLEEN IN NOODGEVALLEN övar hebben we Nahonale- Nederlanden voor. BS X m f? WOENSDAG 28 OKTOBER 1987 PAGINA 13 (ADVERTENTIE) mannen bedreigen Leidse automobilist ;N Vier jongens uit Leiden in de leeftijd van 18, 19, 24 en en een Amsterdamse jongen van 25 jaar oud zijn gisteravond :ht uur in de Klokpoort aangehouden en beschuldigd van jke geweldpleging. Eerder die avond hadden zij in hun auto [•jarige Leidse automobilist klem gereden aan de Langestraat. jgens gooiden met stokken je auto en bedreigden de i naar met messen. De man hg net ontkomen en reed 1 lfhet politiebureau aan de igracht. De jongens bleven iJchter achtervolgen. Aan -löingegracht parkeerde de fcn rende de rijbaan over |Je ingang van het bureau. p de avond heeft de poli daders aangehouden. Wat achtervolging en de be- ig vooraf is gegaan, is nog ikend. 'n Brochure? Vraag uw verzekeringsadviseur of bel (010) 454 80 20 Afvalbak valt van vrachtauto LEIDEN Een betonnen afvalbak is gisterochtend rond half tien op een ge parkeerde auto aan de Zijlsingel terecht gekomen. De bak stond in de laadbak van een vrachtauto van de gemeente reiniging. In een bocht van de Zijlsin gel, waar veel hobbels in de weg zitten, begon de afvalbak te schuiven en viel over de rand van de laadbak. Van de geparkeerde auto werd de voorzijde be schadigd. De bak was geheel vernield. Invalide valt van perron LEIDEN Een 35-jarige man uit Alk maar is gisteren in zijn invalidewagen van één van de perrons van het station Leiden op de treinrails gevallen. Door een verkeerde manoeuvre viel hij van het perron op de spoorrails. De man is met een flinke hoofdwond door de EHD naar het AZL gebracht. Pater De Ponti bij Moker LEIDEN Een interview met pater De Ponti ter gele genheid van zijn afscheid vormt een van de onderde len van het radio-program- ma dat vanavond van 18.30 tot 19.30 uur wordt uitge zonden via 105,7 FM en 88,1 FM (kabel). In de uitzen ding van het Media-overleg van de kerken in Rijnland en de Bollenstreek (MO KER) wordt verder aan dacht besteed aan het jubile um van de Leidse r.k.-scho- lengemeenschap Bonaven- tura en aan het interkerke lijk jongerenkoor in Lisse. Verdovende middelen in woning gevonden LEIDEN Een 31-jarige Leidenaar is gisteren in zijn woning aan de Oosterstraat aangehouden voor het in bezit zijn van verdovende middelen en voor heling. Bij een onderzoek in de woning werd een kleine hoeveelheid verdovende middelen gevonden. Er werden ook zeven blouses aangetroffen die de man voor honderd gulden in een café had gekocht. De win kelwaarde van de klèding- stukken bleek in totaal 850 gulden te zijn. STUDENTENVERENIGINGEN VOELEN ZICH BEDREIGD LEIDEN Studentenverenigingen voelen zich bedreigd in hun bestaan door het wetsvoorstel van minister Deetman: wet Har monisatie Collegegelden HBO en WO; invoering een inschrij vingsduur eerste fase HO. Dit houdt in dat wanneer een student zijn studie binnen de zes jaar niet kan voltooien, de student de resterende benodigde studietijd zelf moeten financieren. Volgens de Plaatselijke Kamer van Verenigingen (PKvK waar vele Leidse studentenverenigingen bij aangesloten zijn) zal door het wegvallen van de mogelijkheid tot studieduurverlenging en het uitblijven van enige financiering na zes jaar studie de student missie van Onderwijs en Wetenschappen schrijft de PKvK dat de studentenverenigingen een belangrijke plaats innemen. De opvang en ontspanning van de studenten is volgens de vereni gingen van groot belang. Als dit wegvalt en de studenten het laten afweten zijn de noodzakelijke functies binnen de vereni gingen moeilijk op te vullen met geschikte kandidaten. i 1S| !IDEN Een Bree- aat zonder bussen is on- ialbaar. Dat kan worden oncludeerd uit de eva- latie van de proef met de •eestraat van de directie rkeer en vervoer van Ie gemeente Leiden. De inkeliers willen de bus- in helemaal uit de win- ;elstraat verbannen, maar ilgens een onderzoek fan de directie kan het ital niet verder worden iruggebracht dan 52 per ur. Alleen als de ge- \eente Leiden bereid is arlijks minimaal 840.000 ulden op tafel te leggen, an het aantal worden te- uggebracht tot 36. Ie directie twijfelt aan de foordelen van het instellen ran eenrichtingsverkeer op le Witte Singel om daar de toegenomen verkeersdrukte e verminderen. Ju rijden er 64 bussen per uur door de voor auto's afge sloten Breestraat. Dat aantal kan zonder extra kosten worden teruggebracht tot 52 door buslijnen te verleggen, aldus de gemeentelijke direc tie. Er zijn drie varianten onder zocht om het aantal bussen te halveren Het omrijden over de route Langegracht/Hooi- gracht kost jaarlijks 1,39 mil joen gulden en resulteert in 36 bussen per uur, bij instel len van een pendelbus (met haltes bij het station en de Korevaarstraat) zijn de getal len respectievelijk 24 bussen en 1,81 miljoen gulden. De goedkoopste oplossing kost 840.000 gulden. Busreizigers van buiten de Leidse agglo meratie moeten dan op vijf haltes overstappen op stads bussen. Er rijden dan per uur 36 bussen door de winkel straat. Gezien de armlastige situatie waarin Leiden verkeert, valt te verwachten dat de ge meente de varianten laat voor wat ze zijn. Ook al door dat het aantal reizigers dat door de "Breestraat rijdt, dan sterk afneemt. Dit kan be langrijke gevolgen hebben voor de omzet van de winke liers. De resultaten van het onder zoek naar de ontwikkeling van hun inkomsten sinds de proef met de afsluiting is be gonnen, zijn nog niet bekend. Voorzitter Van Cleef van de winkeliersvereniging heeft reeds laten weten, dat de winkeliers bij een negatieve uitkomst een definitieve af sluiting van de Breestraat bij de rechter zullen aanvechten. Veiliger Vast staat nu ook, dat de bus sen het beeld in de Breestraat zullen blijven bepalen. Van een werkelijke winkelprome nade, zoals de winkeliers die willen, kan nooit sprake zijn. Niet onderzocht is overigens het alternatief van de winke liers om de bussen in één richting over de Marktenrou- te en de Breestraat te laten rijden. Er worden twee adviezen ge daan over de inrichting van de busbaan tussen de Koom- brugsteeg en het Gangetje: als bussen over een enkel spoor blijven rijden, zou de rijstrook van 4 naar 5 meter moeten worden verbreed. Dat is veiliger voor de fiet sers en geeft een rustiger straatbeeld. De bussen kun nen elkaar het beste passeren via een wisselplaats en niet meer middels stoplichten. Dit voorkomt dat bussen „geclus terd" de Breestraat oprijden of onnodig op elkaar wach ten. Fietsers en wachtende bussen bij het stadhuis zitten elkaar niet langer in de weg. Wethouder J. Peters liet eerder weten het meest te voelen voor een rijbaan met een breedte van 5 meter, be stemd voor één busstrook en een tegenstroomse fiets strook. Deze zou 1 meter 50 breed moeten zijn. De mogelijkheid van een 6 meter brede rijbaan voor bus- en fietsverkeer in twee richtingen is het tweede al ternatief. Dit heeft dezelfde voordelen als de eerste moge lijkheid, maar de stoepen zijn smaller. De inrichtingskosten van beide varianten bedra gen 12.000 gulden. Wat betreft de overlast van de afsluiting voor de Witte Singel wordt naast de al be kende mogelijkheid (het aan leggen van een aparte fiets strook in de bocht bij de Groenhovenstraat), een tweede idee aangedragen: het instellen van eenrichtings verkeer tussen de Groenho venstraat en de Witte Rozen straat. De rijrichting is dan van Noordeindeplein naar Koepoortsbrug en bussen mogen wel in twee richtin gen rijden. „De vraag is of vermindering van het ver keer op de Witte Singel op weegt tegen de nadelen: om rijden, sluiproutes, zoekver keer in de wijk en dis-oriënt- atie", aldus de notitie. Bushalte De gemeente heeft reeds be sloten dat de gele reflectie- paaltjes in de beruchte bocht van de Witte Singel, die bin nen een dag na aanbrenging uit de grond werden gereden, worden vervangen door de gelijker paaltjes. Ook wordt de markering verbeterd. Voorts wordt de bushalte aan de waterzijde tegenover de Witte Rozenstraat verplaatst in de richting van de Groen hovenstraat. Daar wordt een oversteekplaats aangelegd en het wegdek versmald. Uit tellingen is gebleken dat de overlast voor de Pieters- wijk erg meevalt. „De Lan- gebrug wordt allerminst als een alternatieve route voor de Breestraat gebruikt", ver meldt het onderzoeksverslag. De commissie ruimtelijke or dening buigt zich volgende week donderdag over de pro blematiek rond de Breestraat. Twee dagen eerder bespreekt de begeleidingscommissie de onderzoeksresultaten en de consequenties daarvan. In de begeleidingscommissie zitten vertegenwoordigers van ge meente. winkeliers, politie en openbaar vervoer. Besloten is de afsluiting in elk geval tot 5 november te handhaven. Eind november wordt de definitieve evalua tie van de proef verwacht. Daarna beslissen B en W of zij willen dat de afsluiting definitief wordt of niet. Na een inspraakperiode beslist de gemeenteraad in april. Als de provincie ook akkoord is met de plannen, kan op z'n vroegst rond de bouwvakan- tie in 1988 begonnen worden de definitieve maatregelen rond de veel besproken win kelstraat, die dan eindelijk voorgoed „op slot" zou gaan. )EN De meelfabriek De els van het Menaba-con- zal naar verwachting tot volgend jaar openblijven, )aar maanden langer dan 'oorzien. Dat hangt samen de bouw van een nieuw adstation bij de vestiging iet concern in Rotterdam, de Leidse produktie zal lëmen. Meneba heeft in- ïls voor ruim 45 pero- leden van de Leidse fa- vervangend werk gevon- Voor 35 mensen moet nog lossing worden gevon- 'olgens directeur H.J. erse van de Leidse Mene- itiging hangt de bouw van verlaaastation samen met eit dat alle in Leiden ge- (ADVERTENTIE) produceerde meel Der tankauto wordt afgevoerd, óm dat op te vangen is uitbreiding van het bulk-verlaadstation in Rotter dam nodig hetgeen meer tijd vergt dan was voorzien. Bouter- se spreekt van „enkele maan den" vertraging. De suggestie van een half jaar noemt hij overdreven. „Er is nooit sprake van geweest dat de fabriek op 1 januari zou dichtgaan. We heb ben steeds gesproken van begin 1988. En in plaats van het begin van het voorjaar wordt dat het einde, rond juni". Bij de aan kondiging van de sluiting van de Leidse fabriek werkten daar 85 mensen. Ongeveer 45 van hen hebben inmiddels een an dere baan, het vooruitzicht daarop of zullen (extra) ver vroegd uittreden. Het grootste deel van degenen die ander werk hebben, is volgens Bou- terse elders in het concern on dergebracht, onder andere in Rotterdam en Rijswijk. Voor 35 mensen wordt nog ander werk gezocht, aldus Bouterse. Dat ge beurt zowel binnen als buiten het concern. Over dat laatste merkt Bouterse op dat dit „vrij moeizaam" verloopt. Maar on danks die wat tegenvallende gang van zaken meent hij dat daar toch ook mee moet worden doorgegaan. „Het blijft de moeite waard". (ADVERTENTIE) LEIDEN De samenwerking tussen gemeentekorpsen en rijkspolitie in de regio kan half 1988 beginnen. Dat ver wacht een woordvoerder van de rijkspolitie in Leiderdorp. Deze week is er overeenstem ming bereikt over een regio naal informatiecentrum dat wordt ondergebracht bij het districtsbureau in Leiderdorp. Vanuit dat centrum worden alle politie-auto's voorzien van informatie. Oorspronkelijk was het de bedoeling dat er een regionale meldkamer zou burgemeesters akkoord over uitwisseling van informa tie door middel van video-ban den, over samenwerking op het gebied van opleiding en komen met meer taken. „Dat vorming en over de vorming plan is gesneuveld", aldus de van een regionaal recherche- woordvoerder. team. Voorts worden de moge- Verder zijn de betrokken lijkheden nog bekeken over korps-chefs, de districtscom- samenwerking op het gebied mandant van de rijkspolitie en van werving en selectie. De rijksoverheid stelt ruim vier miljoen gulden beschik baar voor de samenwerking. De korpsen zelf moeten ook fi nancieel bijdragen. Volgens de woordvoerder is het geld van het Rijk nog niet binnen, „maar dat baart ons geen zor gen. Het gebeurt wel vaker dat de overheid een beetje traag handelt". LEIDEN De gemeente Lei den moet zich tot het uiterste inspannen om gedwongen ont slagen van personeel te voorko men, zonder de geplande bezui niging op de post personeel te verminderen. Pas als geen en kele mogelijke maatregel effect sorteert, mag de gemeente tot ontslag overgaan. Dat was gistermiddag de me ning van de commissie finan ciën en personeel, die zich in het kader van de begrotingsbe handeling voor 1988 ondermeer boog over de de manier, waarop de gemeente volgend jaar 350.000 gulden op het personeel kan bezuinigen. Zoals A. Boot (PvdA) opmerkte, volstaat het niet om geen nieuwe mensen meer aan te nemen op plaatsen die door natuurlijk verloop vrij komen. „De gemeente moet ze- moet worden veranderd. Dit is een nieuwe benadering, die niet ineens moet worden doorge voerd". Het plan van P. Lan- genberg om de vakbonden de garantie te geven dat in elk ge val in 1988 geen gedwongen ontslagen zullen plaats hebben, en vervolgens jaarlijks over die garantie te beslissen, wees Bor dewijk af. „Zo'n belofte sluit ontslagen op langere termijn niet uit", vond hij. Bordewijk sloot zich aan bij R. van Lint (Links Leiden), die dit voorstel „.buitengewoon goedkoop" noemde en „een papieren ope ratie waar niemand wat aan heeft". Bordewijk zegde toe, dat als het college daadwerkelijk van plan is iemand te ontslaan, de com missie financiën eerst mag oor- P. Bordewijk: „..koers..." ker ook bekijken of er niet overbodige taken worden ver vuld", stelde zij. Verschillende commissieleden drongen er op aan haast te ma ken met maatregelen die ge dwongen ontslagen kunnen voorkomen. Vergroting van de inzetbaarheid is zo'n maatregel. Wethouder P. Bordewijk stelde echter dat „langzaam van koers delen of het college wel" haar BEGROTING '88 uiterste best heeft gedaan om ontslag te voorkomen. Hij er kende ook dat de raad te wei nig inbreng heeft gehad bij de totstandkoming van de plannen met het personeel van de ge meente. Die handelwijze vorm de voor de commissie echter geen aanleiding om niet ak koord te gaan met de plannen van het college. HEN Het winkeldiefstal- eet dat officieel in 1986 in den werd gestart, is een suc- geworden. Volgens woord eer D. Graveland van de Ise politie is er geen beter eem te bedenken. Het is ook niet bij een proefpro- gebleven. Het systeem werd indhaafd en wordt nu over- in Leiden toegepast. Het 'geven van een winkeldief de politie en het doen van Jifte verloopt sneller. Vol- 1 de woordvoerder is het lal aangiften hierdoor aan- lijk toegenomen. veland: „Wanneer een win- lief wordt betrapt en de po- wordt gebeld, is men snel 'plaatse. Dat komt doordat 'dichtstbijzijnde surveillance wagen wordt ingeschakeld. In de tijd dat de politie onderweg is, kan de winkelier schriftelijk aangifte doen. Iedere winkelier die aari het project meedoet, heeft aangifteformulieren klaar liggen. Als de politie er is, kan de dader worden ingerekend en is ook de aangifte gedaan. De dief wordt later op het bureau gehoord. De winkelier kan in zijn winkel blijven". Dat ging voorheen heel anders. Wanneer er melding werd gedaan van winkeldiefstal moest een re chercheur van zijn werk worden gehaald. Deze begaf zich naar de winkel. Dat duur de soms wel even omdat hij met andere zaken bezig was. De re chercheur nam de dader mee naar het bureau voor verhoor. De winkelier moest echter ook enige tijd zijn winkel verlaten, omdat hij aangifte moest doen bij het politiebureau. De proce dure was zo omslachtig en nam zoveel tijd in beslag, dat veel winkeliers de aangifte achter wege lieten en de zaak zelf af handelden. Het nieuwe systeem werd eind 1984 geïntroduceerd tijdens een forumavond van de Rijksuni versiteit Leiden. De chef van de Justitionele Dienst E. Van der Sommen en bedrijfsleider J. Benmnk van de Hema namen het initiatief en startten het project. Allereerst werd het uit getest in grootwinkelbedrijven zoals Hema en V&D. Alle win keliersverenigingen ontvingen in de tussentijd formulieren over de gang van zaken. Ook werden informatieavonden ge houden over hoe men zelf op een zo zuiver mogelijke manier een dief kon aanhouden. De re sultaten in de grootwinkelbe drijven waren positief. Ook de winkeliereverenigingen waren enthousiast. „Tegenwoordig wordt het systeem overal toege past. Zelfs winkeliers die niet zijn aangesloten bij een winke lierevereniging hebben de aan gifteformulieren in de winkel liggen. Vrijwel alle winkeliers in Leiden aoen er nu aan mee", aldus voorlichter Graveland. Uit de cijfers blijkt dat het aan tal aangiften is toegenomen. In 1984 toen de oude situatie zich nog voordeed, werden er 500 aangiften gedaan. In 1986 wa ren dat er 900. „Het nieuwe sy steem wordt voortgezet. Zowel de winkeliers als de politie zijn erg enthousiast. We verwachten ook dit jaar weer goede resulta ten", aldus Graveland. Dat het project niet overal zo'n succes is, blijkt uit het Evaluatiever slag Preventie Winkeldiefstal van de gemeente Delft. Uit het verslag blijkt dat het direct af handelen van gepakte dieven door de deelnemers aan de sur veillance goed is bevallen. Met de winkeliers zijn echter door de surveillanten relatief weinig contacten gelegd, terwijl die contacten van beide zijden wel op prijs worden gesteld. Er was in Delft weinig belangstelling van de winkeliers voor de in formatieavonden. Zij vonden dat het teveel op grootwinkel bedrijven gericht was en te weinig praktische tips oplever de. Volgens de opstellers van het rapport moet bij een even tueel volgend project voor meer publiciteit gezorgd worden. „Dat is in Leiden niet het ge val", vertelt Graveland. „In Leiden is er vooraf veel infor matie verstrekt aan de winke liers. Die waren direct enthou siast. „Misschien komt dat ook wel omdat men in Leiden veel last heeft van winkeldieven. In Delft is dat waarschijnlijk min der, hoewel ik daar miin twij fels over heb". Het verslag van de gemeente Delft meldt echter aan het eind dat hoe meer last men heeft van winkeldiefstal, hoe groter de bereidheid is om mee te werken aan een project als dit. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Jazz Ondersteund door een driekoppige trompetsectie luiden J.C. Tans Roc kets zaterdag 31 oktober het nieuwe jazzseizoen in met een optreden in de Waag Aalmarkt 21). Het optreden begint om 21.30 uur, de toegang bedraagt 7 gulden 50 leden van Hot House 2 gulden 50, dona teurs gratis). Expositie Van kiezelsteen tot edel steen is de titel van de ten toonstelling die van 30 ok tober tot en met 10 april wordt gehouden in het Rijksmuseum voor Geolo gie en Mineralogie. Er wordt een aantal lezingen gehouden over de stenen. Deze lezingen zijn op 10 november, 12 januari, 16 februari en 15 maart. De lezingen worden gehouden in de filmzaal van het mu seum van 20.00 tot 22.00 uur. De toegang is gratis. Imkers De Imkersvereniging Lei den houdt vrijdag een bij eenkomst in wijkcentrum Zijlkwartier (Van der Marckstraat 19, Leider dorp). Er wordt die avond apitherapie: een uitgebreid onderzoek naar de invloed en werking van bijenpro- dukten dat vooral in Oost- Europa en Japen wordt fedaan. De bijeenkomst egint om 19.30 uur. Feest De Pink Pukkies, de jon geren van de Leidse Werkgroep Homoseksuali teit, vieren zondag feest in het gebouw aan de Lange- gracht 65. Vanaf 19.30 uur is iedereen tot en met 25 jaar welkom. Er wordt vooral muziek gedraaid uit de zeventiger jaren. Morschwijck In buurthuis Morschwijck aan de Topaaslaan wordt vrijdag een bingo gehou den. De balletjes gaan rol len om acht uur. Excursie De Leidse Volksuniversi teit K&O organiseert een excursie naar de St. Jans- kerk in Gouda. Deze lang ste kerk van Nederland die is voorzien van zeven tig „Goudse Glazen" wordt bezocht op zaterdag 31 oktober. Inschrijven voor deze excursie kan bij K&O, Oude Vest 45, tel. 071-141141. (ADVERTENTIE) Deze handzame EHBO kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande- 'Naam: Adres: -Voort: i Postcode/plaatse •Telefoon- [Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis, i Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand automatisch betalen f 23,04 kwartaal per acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de fotocamera naar Naam: (voor controle bezorging) Adres_ i Postcode/plaats:- 1 Stuur deze bon in een open envelop postzegel met nodig naar l Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag i.A's i CckL>c Gou/mnt

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13