jtidMOowuvnt Muziekcentrum in Leiden-Noord dicht V STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) itzonderlijk vervoer door Rijn- Schiekanaal Universiteit: kwaliteit onderwijs moet omhoog rivatisering ambulancedienst levensvatbaar jchting Reflex televisie GEBOUW GETEISTERD DOOR VANDALISME w -*• i wÊÊÊÊm „Zt denk dat de kinderen om deze schommel gaan vechten DINSDAG 27 OKTOBER 1987 PAGINA 9 LgN De Stichting Reflex wil za- g i2 december beginnen met we- [se televisie-uitzendingen via het kl van Omroep Rijnland. De in- Van de programma's bestaat uit in- Itieve en educatieve filmpjes over jven en instellingen. S de bedoeling dat het programma saterdag van 18.00 uur tot 19.00 uur [uitgezonden, en dat het elke zon- yordt herhaald. pc, in januari opgericht, maakt op- in en stelt het programma samen. Ijn al programma's gemaakt over chool voor voortgezet onderwijs en «en bouwmarkt. Geld voor gehandicapten LEIDEN Het Leidse comité Nationaal Fonds Sport Gehan dicapten zal drie plaatselijke instellingen elk 825 gulden schenken. Het gaat daarbij om de stichting Paardrijden Ge handicapten, GSV De Sleutels en de Stichting Tandem Acti viteiten Gehandicapten. Het geld wordt op vrijdag 13 no vember overhandigd. Het to taalbedrag van 2.475 gulden is een deel van de opbrengst van 16.210,57 die het Nationaal Fonds dit jaar in Leiden col lecteerde. Het plaatselijke co mité mag van dat bedrag 15 Beroep tegen winkelcentrum Stevensbloem afgewezen LEIDEN Het beroep van Stichting Winkel centrum Noord-Hofland te Voorschoten tegen GS van Zuid-Holland en B en W van Leiden in verband met de bouw van winkelcentrum de Stevensbloem in de Stevenshofjespolder is afge wezen. Het winkelcentrum vreest dat de nieu we winkels grote aantrekkingskracht zullen uitoefenen op de bewoners van de wijk Noord- Hofland en dat zij daardoor in haar belang wordt getroffen. Deze bezwaren richtten zich vooral op de ligging (vlakbij het spoorwegsta tion „De Vink") en de omvang van het te bou wen winkelcentrum. Volgens ae Raad van Sta te zullen de winkelier van Noord-Hofland ech ter geen onevenredig nadeel lijden van het nieuwe winkelcentrum en is het aantal winkels niet te groot voor de 4500 woningen die in de wijk Stevenshof zullen worden gebouwd. Onderwijzer krijgt alternatieve straf wegens ontucht DEN HAAG/LEIDEN De Haagse rechtbank heeft een 39-jarige Leidenaar een voorwaardelijke gevangenisstraf opgelegd van zes maanden met een proeftijd van twee jaar wegens ontucht met leerlingen. Aan de straf is een voorwaarde van 250 uur dienstverle ning gekoppeld. Verder moet hij zich onder psychiatrische behandeling laten stellen. De officier van justitie eiste tien maanden gevangenisstraf, waarvan zes voorwaardelijk. De Leidenaar heeft.als onderwijzer op een school in Zoet^r- meer met ten minste vier meisjes üit zijn klas in de leeftijd tussen 8 en 10 jaar seksuele handelingen verricht. ussen igstellenden kunnen i.urt- en clubhuis Wes- 'artier aan de Ten Ka- t 10a een schmink- volgen. Deze wordt •en op maandagavond 19.30 tot 21.30 uur. Aan laicursussen op maan- (13.00-15.00 uur) en Jagmiddag (13.30-15.30 ij kunnen ook nog enke- lensen deelnemen. Bij >nde belangstelling bovendien gestart een cursus pottenbak woensdagmiddag, leze cursus wordt nog docent gezocht Voor t informatie: tel. 310629. de Kruisbeurs iaarlijkse beurs van het jp Kruis afdeling Leiden ■jflonderdag plaats heb- in het Rode-Kruisge- v aan de Apollolaan 1B. worden onder meer ttjes, tafelkleden en )en te koop aangebo- I De opbrengst is be- Itd voor gehandicapten, ïingstijden: 13.00 tot I uur. k'85 mtrum Ex '85 aan de mhinksteeg wordt rdag een lezing ge- ■n door Joke van der over „onze innerlijke nen en energie". De ïkomst begint om 20.00 de toegangsprijs be- ^t acht gulden. LEIDEN Het Muziek centrum-Noord aan de Bernhardkade 1 is sinds gisteren gesloten. Er worden in de voormalige kleuterschool De Ronde dans geen lessen meer gegeven, omdat de vei ligheid van de cursisten niet langer kan worden gewaarborgd omdat jon geren op het plein gooien met flessen en vuur werk. Het bestuur en de medewerkers schrijven dit in een brief aan (de ouders van) de ongeveer 150 leerlingen. Het bestuur en de medewer kers van de Onderwijswin- kel-Noord, waaronder het muziekcentrum ressorteert, willen met deze maatregel opnieuw duidelijk maken aan de gemeente dat sprake is van een onhoudbare situa tie. Herhaaldelijk is gevraagd om afsluiting van het plein, maar de reactie van de ge meente was afwijzend. Maan dag 2 november wordt daar om om 20.00 uur een bijeen komst gehouden in het mu ziekcentrum zodat de situatie kan worden besproken met de (ouders van) de leerlin gen. „Vanaf het begin zijn er al problemen", vertelt een me dewerkster van het muziek centrum. Het gebouw lekt en volgens haar is „de omgeving niet om aan te zien". Jeugdi ge vandalen zorgen voor een onveilige situatie. „Nu is het echt te gek geworden. Er wordt alweer clandestien vuurwerk verkocht, dus daar beginnen ze nu mee te gooi en. Wij kunnen de verant woordelijkheid voor de leer lingen niet meer op ons ne men", aldus de woordvoer ster. Omdat de gemeente de verantwoordelijkheid voor de huisvesting „steeds naar de huurder toe schuift" werd deze zomer besloten geen huur meer te betalen. „Toen kregen we de deurwaarder aan de deur en nu loopt er nog steeds een procedure", aldus de medewerkster. Het muziekcentrum is sinds twee jaar gevestigd in de voormalige kleuterschool aan de Bernhardkade. In dit ge bouw is ook een afdeling van het Boddaert-centrum voor kinderopvang ondergebracht. Hans Knegtmans, coördina tor van de stichting Bod daert, noemt de situatie „zeer ernstig". „Wij hebben echter het voordeel dat we alleen overdag gebruik maken van het gebouw. Maar de maat is voor ons ook vol. Gister avond zijn er weer ruiten in gegooid, er zijn mensen in het gebouw geweest. Zij heb ben de ijskast opengemaakt en de inhoud door de zaal ge gooid". Volgens Knegtmans is de overlast en de toestand van het gebouw „slecht voor de werksfeer en slecht voor de kinderen". Hij zegt: „De kinderen hebben een rustige omgeving nodig, maar hier worden ze „agressief" van". De Boddaert-stichting heeft verschillende malen contact gehad met de gemeente over deze problematiek. In een brief aan college en raad vraagt het muziekcen trum de gemeente om hulp bij het vinden van een oplos sing. Voorts wordt in deze brief melding gemaakt van de slechte huisvesting van de onderwijswinkel aan de Sop- hiastraat 36. „Door de verze kering is de onderwijswinkel eruit gegooid wegens de toe stand van het pand. Wij zijn dus niet verzekerd. Wanneer niemand zich hiervoor ver antwoordelijk voelt zijn wij genoodzaakt de onderwijs winkel ook te sluiten", aldus de brief. Bij de gemeente was vanmor gen niemand bereikbaar voor commentaar. lEN Een zandzui- ïet een lengte van 90 en een breedte van eter heeft het afgelo- veekeinde nogal wat icht getrokken langs ianaalweg. Het ge- moest noodge- gen afmeren langs ijn- Schiekanaal om- et niet snel genoeg mbinatie van spoor- en fietsbrug-in-aan- kon passeren. Het lig is uiteindelijk af- sn nacht zonder pro- in tussen één en uur de bruggen ge- ird. Dat gebeurde op moment omdat de Drug overdag maxi- 14 minuten achter r geopend mag in. Dat zou te weinig jn. is een woordvoerder rovinciale waterstaat is et personeel van bagge- oskalis die de zandzui- rplaatst al direct op vrij- isloten veiligheidshalve orvaart uit te stellen, weerszijden is slechts eters ruimte. Besloten is innodige risico's te ne- iventuele schade zou het lan de nieuwe brug erg igd hebben", ie nieuwe brug is de af- 1 week de bekisting ge- Morgen is het de be- aldus de woordvoer en provinciale water- leton te storten. Dat zou eventuele beschadiging e bekisting zeer ver worden. Waterstaat acht het onwaar schijnlijk dat zich in de toe komst vaker van dit soort pro blemen zullen voordoen. De fietsbrug betekent in elk geval geen versmalling van de door vaart. De nieuwe brug is met tien meter, iets breder dan de Schiekanaal en voor het ver- al bestaande spoorbrug. De plaatsen is een ontheffing ver- woordvoerder merkt daarbij leend. Voor zover ik me kan op dat het transport van de herinneren is dit de eerste zandzuiger „hoogst uitzonder- keer dat een vaartuig op deze lijk" is. „Hij is breder dan nor- manier de brug moet passe- maal toegestaan is op het Rijn- ren". Deze zandzuiger met een lengte van 90 meter trok de afgelopen dagen nogal wat aandacht op de Ka- naalweg. FOTO: ANDRÊ VAN HAASTEREN De Leidse Mytylschool voor gehandicapte kinderen kreeg gisteren V) LEIDEN Een schom mel die meteen in bewe ging komt als er iemand in gaat zitten, en die ook rond kan draaien. Ge schikt voor gehandicapte kinderen die niet van een gewone schommel ge bruik kunnen maken. Dat was het geschenk dat de leerlingen van de Mytyl school „De Blauwe Vogel" gisteren kregen aangebo den van het Nederlands Christelijk Werkgevers verbond (NCW). Omdat de school vandaag precies 35 jaar bestaat, noemde directeur J. Willems het geschenk „een beetje een verjaardagscadeau". „Ik denk dat de kinderen er hier om zullen gaan vechten", verwacht Willems. „We heb ben wel gewone schommels, maar sommige kinderen kun nen daar niet op. Bij deze schommel zitten ook riemen, dus gevaarlijk is het niet". Voorzitter S. van Eijkelenburg van het NCW kreeg de schom mel op 2 oktober ter gelegen heid van de opening van de nieuwbouw van de sociale werkplaats De Dommel in Boxtel en Schijndel. Hij zocht een goede bestemming voor het speelobject en ging te rade bij G. Verheij, secretaris socia le zekerheid van het NCW. Die hoefde er niet zo lang over na te denken: zijn dochter Jac queline heeft op de Mytyl school aan de Blauwe Vogel- weg gezeten. Het was de bedoeling dat Van Eijkelenburg zelf het cadeau zou overhandigen, maar van wege een file kon hij niet op tijd in Leiden zijn, zodat Ver- hey zijn taak moest overne men. De schommel is ontworpen door een medewerker van de Brabantse werkvoorziening, die zelf een gehandicapte zoon had. „Het bijzondere is dat de schommel al gaat bewegen door het lichaamsgewicht van degene die er in zit", vertelt H. Donatz, directeur van De Dommel. „Dat betekent dat de kinderen al heel snel het „schommelgevoel" krijgen". Sinds 1977 zijn er in Brabant tussen de vijftig en zestig schommels voor gehandicapte kinderen gemaakt, die vooral zijn terechtgekomen in inter naten voor gehandicapte kin deren en kinderdagverblijven. De schommels kosten onge veer 2000 gulden per stuk. Vanmiddag hebben de 70 leer lingen van de Mytylschool feest gevierd in verband met het 35-jarig bestaan. Voorts wordt op 14 november een reünie gehouden voor oud- leerlingen en oud-medewer kers. LEIDEN De Leidse uni versiteit stelt op korte ter- miin een commissie in die zich gaat buigen over de vraag hoe de kwaliteit van het onderwijs onderzocht en zo nodig verbeterd kan worden. Hiervoor heeft de universiteitsraad van Leiden zich gisteravond in grote meerderheid uitgesproken. In feite gaat het bij dit be sluit om een compromis tus sen het college van bestuur en de universiteitsraad. En kele leden van de raad, K.H. Buikstra van de Progressieve Partij (PP) en P.A. Beaart, de vertegenwoordiger van Progressief Anders (PA) hadden een motie ingediend waarin zij het College van Bestuur verzochten een reeks maatregelen door te voeren die het onderwijs aan de universiteit zou kunnen verbeteren. Het belangrijkst voorstel had betrekking op het personeelsbeleid van de faculteiten. Sinds enige tijd geldt hiervoor een selectieve vacaturestop, wat betekent dat slechts in zeer uitzonder lijke gevallen een vertrek kend universitaire medewer ker of docent opgevolgd kan worden. Beide raadsleden stelden voor de vacaturestop, waartoe veel factulteiten de laatste jaren door gebrek aan geld genoodzaakt zijn, met grote soepelheid te hanteren als de onderwijstaak van de universiteit gevaar zou kun nen lopen. In hun motie stel den Beaart en Buikstra dan ook dat de onderwijstaken van vertrekkende docenten in elk geval door een opvol ger zouden moeten worden overgenomen. Bovendien wilden zij dat de universi teitsraad zich uitsprak voor de oprichting van een eigen onderwijsinspectie. Deze zou toezicht moeten houden op de kwaliteit van het in Lei den gegeven universitair on derwijs. Al vrij spoedig bleek tijdens de bespreking van de motie dat slechts weinig raadsleden ermee akkoord gingen. De meesten betuigden hun in stemming met de reactie die de recotor-magnificus Prof. dr. J.J.M. Beenakker namens het College van Bestuur gaf. Deze stelde, dat de situatie van het onderwijs in de rea liteit veel minder dramatisch was dan Beaart en Buikstra bij het opstellen van de mo tie voor ogen stond. „In de toelichting van de motie wordt gesteld dat cft bewa king van de onderwijskwali teit in Leiden, in tegenstel ling tot de controle op het onderzoek, door de universi teit op ziin beloop gelaten wordt. Ik bestrijd dit", aldus de rector-magnificus. „Bo vendien worden op dit mo ment door de Vereniging van Samenwerkende Neder landse Universiteiten (VSNU) de richtlijnen voor goed onderwijs geformu leerd. En binnenkort wordt het onderwijs van verschil lende Leidse studierichtin- fen door een commissie van uiten de universiteit door gelicht. Het lijkt mij dan ook weinig raadzaam indien de Leidse universiteit op haar eigen houtje met onaerwijs- controle aan de slag gaat". Toch vertoonde het College van Bestuur gisteravond eni ge inschikkelijkheid. Het waardeerde de bezorgdheid van de Progressieve Partij en Politiek Anders voor de on derwijskwaliteit wel degelijk, en wilde hieraan dan ook wel enigszins tegemoet ko men. Het College stelde de raad dan ook voor een com missie in het leven te roepen die zich uitsluitend met de verbetering van het univer sitair onderwijs zou bezig houden. De verschillende fracties in de raad die in stemden met de kritiek van Beenakker op de motie, ble ken bereid dit compromis te ondersteunen. REENSTEMMING TUSSEN GEMEENTE EN DE JONG !N Wethouder F. Kuijers (volksge- »id) en particulier ziekenvervoersbedrijf ig hebben gisteren overeenstemming be ver mogelijke privatisering van de am- edienst. Volgens een woordvoerder van neente zijn er op papier afspraken ge- die de „levensvatbaarheid" aantonen it voorstel van het college om de Eerste enst (EHD) onder te brengen bij De Het voorstel wordt de komende weken ken in het Georganiseerd Overleg (tus- ïieente en vakbond), het college, de raad, tenfondsen en provincie. „de politiek" een besluit moet nemen e toekomst van de EHD, acht de woord- t van de gemeente de kansen van de fir- I Jong niet gestegen door de overeen- Volgens hem blijft ook de mogelijkheid dat de dienst wordt ondergebracht bij de brand weer reëel. „Sinds het management van de EHD tijdelijk daar is ondergebracht, heeft de brandweer de kans te bewijzen dat dat goed werkt". De ambtenarenbond AbvaKabo en de meerder heid van het personeel van de ambulancedienst willen niet dat de dienst wordt geprivatiseerd, maar dat de EHD onderdeel wordt van de brandweer. Privatisering van de ambulance dienst levert volgens de gemeente een bespa ring op van twee ton, maar de meeste EHD'ers menen dat dit ten koste gaat van de hulpverle ning aan de Leidse burgers. Onrust Volgens brandweercommandant B. Mark is de rust binnen de ambulancedienst weergekeerd. Dit weekeinde was er grote onrust ontstaan, nadat enkele personeelsleden openlijk hadden verklaard vóór privatisering te zijn. Bovendien waren zij ontevreden over de tijdelijke onder brenging bij de brandweer. De tegenstanders van privatisering maakten zich erg boos over het feit dat deze personeelsleden dit naar bui ten hadden gebracht en „in het geheim" had den gesproken met de firma De Jong. Zaterdagmorgen heeft het personeel vergaderd over de problematiek. Volgens Mark is „ieder een gewezen op ziin verantwoordelijkheid" en is afgesproken dat net personeel zich gedurende de onderhandelingsperiode „overal buiten zal houden". Mark zei gisteren overigens dat niet vier maar drie EHD-medewerkers moeite hebben met de „brandweer-variant". Twee van hen gaan over anderhalf jaar met pensioen, de derde man wil het liefst een kantoorfunctie, aldus Mark. De brandweercommandant wijst voorts de beschul diging van deze personeelsleden af dat de kwa liteit van de hulpverlening achteruit gaat door dat brandweermannen op de ambulances worden ingezet „De brandweerman die nu chauffeur is op de tweede ambulance wagen, heeft dit werk tien of vijftien jaar gedaan. Voordeel is bovendien dat deze man de weg weet in Leiden. Je kunt niet een wildvreemde op zo'n wagen zetten". Door het inzetten van brandweerpersoneel wordt volgens Mark „effi ciënter gewerkt". „We draaien nu met hetzelf de aantal mensen veel meer diensten", aldus de brandweercommandant, die overigens gisteren twee verpleegkundigen heeft aangesteld als vervanging voor EHD'ers, die een vervolgcur sus gaan volgen. .«00 Festival

Leidse Courant | 1987 | | pagina 9