Sri Lanka wordt en tweede Vietnam" Iran speelt hoog spel in Golf Reagan: Geen top buiten VS nd Aid staakt lp aan Eritrea TEGENSLAG ONDERHANDELINGEN EL SALVADOR NA BRUTE MOORD IDERLANDSE TAMIL TERUG VAN SLAGVELD JAFFNA phter pnt getuige jjroces m jan juk ABN is concurrentie in Amerika slag voor VS HEBBEN BESTE AANVALSMOGELUKHEDEN Kuwayt zet Hawk in tegen Zijderupsraket ITENLAND CeidacSowiant DINSDAG 27 OKTOBER 1987 PAGINA 7 De Ierse hulporga- Band Aid onder leiding van de i Bob Geldof, heeft besloten de (ltranporten naar Eritrea en naar tiopische provincie Tigray stop te Het besluit viel na de vernieti- 'an 450 ton voedselhulp door Eri- jebellen in Ethiopië. Bij de aanval week vrijdag werden 23 vracht- is vernield, waaronder zestien wa- ran de Verenigde Naties en zeven katholieke organisatie CRS. In dreigt op het ogenblik een die drie miljoen tot vijf jn mensen zal treffen, tenzij direct wordt gestuurd. China laat monniken Tibet heropvoeden PEKING Dissidente Tibetaanse monniken en arbeiders worden on derworpen aan een heropvoedings programma van China in antwoord op recente protesten in Lhasa. Dit staat in een brief van westerse rei zigers in Tibet, die gisteren in Pe king is ontvangen, aldus westerse bronnen. De monniken van onder meer het Sera- en het Ganden- klooster, die bekend staan om hun strijdlust, hebben opdracht gekre gen iedere dag speciale bijeenkom sten bij te wonen onder leiding van politiemannen. Tijdens de lessen wordt onder meer de Chinese ver sie van de Tibetaanse geschiedenis uiteengezet. Solidariteit wil boycot referendum WARSCHAU De Poolse vakbond Solidariteit heeft besloten het referen dum te boycotten, dat de regering wil houden over de wenselijkheid van so ciale en economische hervormingen. De vragen die in het referendum aan de bevolking worden voorgelegd zijn volgens Solidariteit „zeer vaag" en ge ven geen garantie to het scheppen van een democratische samenleving. De vakbond meent dat het volk geen vertrouwen kan hebben in een rege ring die meester is in het doen van loze beloften. Overigens vrezen som mige activisten dat Solidariteit organi satorisch niet in staat is het volk te in formeren over de boycot. moord. De Nederlandse regering heeft immers vorige week nog haar steun gegeven aan de vredespogingen van president Duarte van El Salvador, in de hoop dat het geweld in dit land zou afnemen. Aartsbisschop Rivera I Damas die bemiddelt tussen het verzet en de regering rea geerde eveneens geschokt op de moord en gaf toe dat het geweld de laatste dagen in El Salva dor is opgelaaid. Minister Bukman voerde eerder op de dag be sprekingen met president Daniel Ortega in Ni caragua. Na afloop zei de minister dat er slechts „twee monologen waren gehouden." Een nors- kijkende Ortega verklaarde dat de Sandinisti- sche regering blijft weigeren directe onderhan delingen te voeren met de Contra's. (Van onze verslaggever Jo Cortenraedt) SAN SALVADOR De vredesonderhandelin gen tussen de regering en het gewapende ver zet in El Salvador hebben een zware tegenslag gekregen door de moord, gisterochtend in de hoofdstad San Salvador, op Herbert Anaya de voorzitter van de commissie voor mensenrech ten. Anaya werd nabij zijn woning door een groot aantal kogels geraakt, kort nadat hij zijn twee kinderen naar school had gebracht. De aanslag die door twee mannen vanuit een auto werd gepleegd is nog niet opgeëist. De Nederlandse minister van Ontwikkelingssa menwerking, Bukman, die gisteren in El Salva dor zijn rondreis door Midaen-Amerika beëin digde. was duidelijk aangeslagen door de Nieuwe hervorming landbouw in China BEIJING China overweegt boeren recht te geven op de overdracht van grondbezit. Dat zou een nieuwe fase betekenen in de landbouwhervormin gen. Eerder moest in China de land- bouwcommune het veld ruimen ten gunste van het herstel van het boe renbedrijf op gezinsbasis. Het voorstel over de grondrechten is een mogelijke oplossing voor het enorme overschot aan mankracht op het platteland, waar achthonderd miljoen van de on geveer één miljard Chinezen wonen. Overdraagbaarheid van grondrechten betekent overigens niet dat China liaar grondbezit van de hand gaat doen. *EL Nog geen geleden vlogen de I om z'n oren en nu rustig n Nederlandse twee- ank. Tamil Seelan jsam (28) is net an- ïve dag terug uit z'n jrtestreek: het Sri- ense schiereiland k, waar zeventien da- ,een hevige strijd de tussen Tamil Tij- £n Indiase troepen. q zat er middenin. ^llen en opstaan én ge- [por eigen leven wist hij ®rige week de door de S troepen hermetisch af- havenstad Jaffna ach- te laten. Om uiteinde- jde veel rustigere hoofd- (Colombo te belanden, Otij het afgelopen week- opgelucht op het vlieg- paar Nederland stapte. Terug naar z'n (Hollandse) echtgenote Corry (30), die we kenlang doodsangsten door stond, en z'n acht maanden oude zoontje Sivajo. Hij gruwt er nog van. „Jaffna is één groot slagveld", roept hij geëmotioneerd uit. „Er is gi gantisch gevochten tussen de Tijgers en de Indiase soldaten. Honderden burgers zijn omge komen. Ik heb ze zien sneuve len. Ook vrienden en kennis sen van me zijn omgekomen. Het was verschrikkelijk". Het openbare leven op Jaffna, het voormalige bolwerk van de Tamil-rebellen die gisteren massaal de jungle invluchtten, ligt volgens Seelan volledig stil. Vrijwel alle 150.000 inwo ners van de havenstad hebben volgens hem vorige week al in paniek hun huizen verlaten. „Ze zijn gevlucht naar openba re gebouwen; vooral de tem pels. Ik ben er in geweest. Het was er vol en vies. Mensen za ten er bovenop elkaar en wa ren doodsbang. Eten is er vrij wel niet". Slachtoffers Seelan al vijf jaar uit z'n geboortland weg waarvan twee in Nederland en drie in Amerika ging begin sep tember op familiebezoek naar Sri Lanka. Nadat het vrede sakkoord tussen de Indiase premier Rajiv Gandhi, de Sri- lankaanse president Jayewar- dene en de Tamil-leiders was getekend, besloot de inwoner van Meppel de reis naar z'n geboorteland te aanvaarden. De eerste weken was er geen vuiltje aan de lucht. Tot het Indiase leger tien oktober de aanval opende op de zich in Jaffna verschuilende eenhe den van de Bevrijdingstijgers van Tamil Eelam (LTTE). Op dat moment verbleef hij bij z'n vader en moeder, broer, drie zusters en vijf neefjes en nichtjes in de ouderlijke wo ning in Kokuvil; een plaatsje op drie kilometer van de stad Jaffna. Vergeten zal hij het nooit weer; die eerste gevech ten. „Vlak bij het huis van m'n ouders werd door de Indiase soldaten de aanval ingezet. Ze dachten dat de leider van Tij gers, Pirabaharan, vlak bij ons in die buurt zat. Ze kwamen met helikopters en begonnen vrijwel direct met zwaar ge schut te schieten. Tijgers scho ten terug. Het gevecht dat volgde duurde uren". Vele doden onder de burgers zijn volgens hem gevallen doordat de Indiase troepen veel te zwaar materieel in de strijd hebben geworpen. „Er is op burgers geschoten. Die kon den geen kant op. Overal waar men dacht Tijgers aan te tref fen werd met zwaar geschut gevuurd. Dat heeft veel levens gekost", concludeert Seelan. Hij ziet het duister in voor z'n achtergebleven landgenoten. Voorspelt dat het oorlogsge weld nog lang niet voorbij is. „Geloof me, het wordt een tweede Vietnam. De Tijgers geven niet op. Die blijven doorvechten, vanuit de jun gle". GOOS DE BOER Seelan Prahasam, terug bij zijn vrouw Corry In Meppel FOTO: PERS UNIE WASHINGTON Een topontmoeting tussen pre sident Reagan en Sovjet leider Gorbatsjov is nog steeds mogelijk, maar al leen in de VS. Dat heeft de woordvoerder van het Witte Huis, Marlin Fit- zwater, gisteren ver klaard. Hij voegde daar aan toe, dat die de Sovjei mogelijk als een akkoord kan worden ondertekend over de kernraketten in Europa (INF) èn als „sleutelvoorzieningen van toekomstige akkoorden over strategische wapens (START) en over (wapens in de) ruimte" kunnen worden vastgesteld. Het zou aan de VS zijn, om hiermee in te stem men. Met deze uitleg houdt de krant de kopppeling in stand jvjetleider heeft ge- het nu aan de Sovjetleiders is legd tussen een bezoek aan de om initiatieven te ontvouwen. Gorbatsjov heeft volgens Fit- iiging VS in zwater "de uitnodiging voor èn Amerikaanse concessies op een bezoek aan de VS in prin- Maar volgens de Russische partijkrant Pravda is het woord juist aan Washington. Volgens de krant is een top het terrein van de door presi dent gewenste ruimteverdedi ging SDI. Zoals bekend zijn de VS geenzins van plan om toe te geven op het terrein van de ruimtewapens. Vlag halfstok bij uitvaart Barschel (Van onze correspondent Rink Drost) BONN Op bijna alle federale overheidsgebouwen in de Bondsrepubliek Duitsland hing vandaag de vlag halfstok in ver band met de uitvaart van de vroegere ministerpresident van de deelstaat Schleswig-Holstefn, Uwe Barschel. De politicus werd drie weken geleden onder mysterieuze omstandigheden dood aangetroffen in zijn hotelkamer in Genève. De plechtigheid begon vanmorgen om elf uur in de domkerk in Lübeck. Veel prominente politici uit CDU-kring, onder wie bondskanselier Kohl, CDU-secretaris-generaal Heiner Geissler en een aantal ministers uit het Bondskabinet waren daarbij aan wezig. Grote afwezigen bij de begrafenisplechtigheid waren de socialisten in de landdag van Schleswig-Holstein. Zij wilden niet meetreuren bij het verscheiden van de man, die door hen ver antwoordelijk wordt gehouden voor een serie laag-bij-de-grond - se praktijken, met als doel SPD-lijsttrekker Engholm en zijn partij in diskrediet te brengen. Overigens is de uitslag van de tweede sectie op het stoffelijk overschot van Barschel nog niet bekend. CALEM De voorzitter rechtbank in het pro-' Jgen John Demjanjuk jen getuige van de ver- :lg gisteren gemaand 'te zeer uit te weiden en |J. de kern van de zaak te en. Het proces tegen de je Demjanjuk, die ervan grerdacht Ivan de Ver- lelijke uit het Poolse iratiekamp Treblinka te gisteren na twee maan- rfvat. 1.0 jfige pro-Demjanjuk die ij>rde geroepen werd, is ijm Shifrin, die acht jaar '.Van de Sovjet-geheime geweest is voordat ^e jaren '70 naar Israël ^rde. Shifrin maakte |n spreekrecht gebruik 1 toelichting te geven op jktijken van de KGB. jn zeggen heeft die in een valse identiteits- ip de naam van Dem- gemaakt, waardoor het ^t deze een opleiding |ehad voor tewerkstel- |een vernietigingskamp nazi's. Demjanjuk zelf rol dat er sprake is van Jsoonsverwisseling. Als jLildig bevonden wordt 11' aanklacht, kan Dem- Ster dood worden ver ft!. De in de Oekraïne i Demjanjuk emigreer- j» geleden naar de Vere- 3>taten, die hem op Is- a verzoek naar de jood- 4 uitwezen om daar te- t staan. AMSTERDAM De ABN Bank heeft serieus overwogen de overnemingsprijs van de in Chicago gevestigde bankengroep Lane Financial te verlagen in verband met de sterke daling van de beurskoersen. „Wij hebben dat echter toch maar niet gedaan, omdat dit het akkoord met onze partner ernstig in gevaar zou kunnen brengen", zegt mr. P. Kalff, bestuurslid van de ABN. In de meeste Amerikaanse staten is het voor buitenlandse ban ken wettelijk onmogelijk om banken over te nemen. In de staat Illinois is dit echter vanaf december aanstaande wel mogelijk. En in de andere staten staan binnen drie jaar wetswijzigingen voor de deur. Daarom achtte de ABN het verstandig via zijn vestiging in Chicago een slag te slaan, waarmee althans voor dit moment de concurrentie is verslagen, aldus Kalff. De ABN streeft ernaar verder uit te breiden in met name de VS, Engeland, West-Duitsland en Frankrijk. Op dit moment zijn volgens Kalff echter geen concrete besprekingen aan de gang. Geld voor deze overneming heeft de ABN voldoende in kas. On langs zijn voor 700 miljoen cumulatief preferente aandelen uit gegeven, zodat deze aanwinst hieruit gemakkelijk kan worden betaald. De ABN heeft twee jaar lang rondgekeken in verscheidene sta ten in de VS naar geschikte kandidaten. Uiteindelijk is de keus op Lane Financial gevallen. Dit is een op de Nasdaq-beurs geno teerde bankinstelling met 860 medewerkers die vier banken telt met in totaal tién vestigingen. Wel zal de ABN binnenkort Lane Financial van top tot teen doorlichten. „Zouden daarbij onver hoopt nare dingen aan het licht treden dan hebben wij het recht de hele zaak te annuleren", zei Kalff. EN WISKE DE WOESTE WESPEN (c) Standaard Ultgeverlj/Wavery Productions (Door A. H. Lind) DEN HAAG Menigeen houdt de adem in voor de gevolgen van de geweld dadigheden, die zich de laatste tijd in de Perzi sche Golf hebben voorge daan. Iran opende de reeks acties en tegenac ties, door met een Zijde rupsraket twee tankers in de Kuwaytse haven Al Ahmeidi te treffen. Aan gezien deze raketten niet zijn uitgerust met geavan ceerde richtmiddelen, is het maar de vraag of het geen toevalstreffers zijn geweest. Van de andere kant moet Iran hebben geweten dat in de Ku waytse haven tankers on der Amerikaanse vlag la gen, zodat het risico van een treffer groot was. Meer dan eens in de geschie denis is het ontstaan van een groot conflict te wijten ge weest aan een klein incident of een ongelukkige samenloop van omstandigheden. Iran speelde dus hoog spel. De re actie in Amerikaanse rege ringskringen moet een men geling zijn geweest van ener zijds ongeloof, dat Iran het had gewaagd de Amerikaanse vlag aan te vallen, en ander zijds een machteloze woede, omdat de aanval niet voorko men had kunnen worden. Kuwayt heeft zijn territoriale wateren immers niet openge steld voor Amerikaanse oor logsbodems. Het Amerikaanse antwoord was niet het aanvallen van de Zijderupsraketten, maar het in brandschieten van een Iraans boorplatform. Volgens Washington diende dat als commando- en uitvalsbasis voor de kleine Iraanse motor boten en om informatie te verzamelen over de langsva rende scheepvaart. Op een ander platform werd de aan wezige radar- en communica tieapparatuur onklaar ge maakt. Het massale bombar-' dement door de Amerikaanse fregatten deed wat overdre ven aan. Het had er alle schijn van dat de bemanning van de schepen de kans be nutte zijn frustratie af te rea geren, nu eindelijk eens mocht en kon worden opge treden. Maar aangezien de beide platforms niet recht streeks betrokken waren bij het Kuwaytse incident, had hun uitschakeling veel weg had van een wraakoefening. Hoe begrijpelijk een dergelij ke actie ook kan worden ge vonden; het opent de deur voor weerwraak en dus esca latie. Iran vrij machteloos Teheran verklaarde dat Iran de VS als antwoord „een ver nietigende slag" zou toedie nen. Volgens de Amerikaanse minister van defensie Wein berger staan de VS klaar om eventuele escalatie te beant woorden met tegenacties. Maar welke actie kan Iran nu tegen de VS ondernemen? Luchtaanvallen of aanvallen door Iraanse zeestrijdkrach ten op de strijdkrachten van de VS in en bij de Perzische Golf zijn weinig zinvol. De overmacht van de Amerika nen is zo groot, dat van een beslissende slag geen sprake kan zijn. Bovendien zou een tegenactie van de VS waar schijnlijk zo krachtig zijn, dat bijvoorbeeld de olieuitvoer van Iran de economische levensader van het land geheel of grotendeels zou op drogen. Rekening houdend met de zelfopofferingsbereid heid en het fanatisme van de Iraanse strijdkrachten, moet een zware aanval van Iran toch niet tot de onmogelijkhe den worden gerekend. Maar anderzijds zullen de zeer slim me Iraanse leiders het risico van een dergelijk optreden zeker onder ogen zien. Het Iraanse antwoord moet daarom waarschijnlijk worden gezocht in een min der openlijke actie, zoals een mijnenoffensief. Daarnaast is Het persbureau van Iraq verspreidde gisteren deze foto van, naar werd meegedeeld, soldaten die uit gevangenschap in Iran zijn te ruggekeerd. De soldatep vertelden op een bijeenkomst in Bagh dad over de martelingen die zij hadden ondergaan. FOTO: AP een terroristische actie tegen een Amerikaans burgerdoel-' wit ergens ter wereld niet uit gesloten. Het lot van gegijzel de Amerikanen is in dat licht niet benijdenswaardig. Of.de aanval op het Kuwaytse laad- station van vorige week moet worden gerekend tot het Iraans antwoord aan de VS blijft een vraag. Amerika ziet het zeker niet zo en Iran heeft geen nadere aanwijzing in die richting gegeven. VN-actie Intussen hebben zes Arabi sche landen alle Golfstaten met uitzondering van Iran en Iraq de handen ineen ge slagen en afgesproken dat een aanval op één van deze staten beschouwd zal worden als een aanval op alle landen. En pre sident Reagan heeft een han delsembargo tegen Iran uitge vaardigd. Ongetwijfeld raakt Iran er verder door geïso leerd, maar dergelijke ver snipperde maatregelen zullen Teheran toch nooit op de knieën kunnen dwingen. De Verenigde Naties houden met resolutie 598 van de Vei ligheidsraad in wezen nog de WASHINGTON De Amerikaanse regering heeft een speciaal team van technici naar Ku wayt gestuurd. Zij moeten een defensiesysteem opzetten dat Kuwayt beschermt tegen Iraanse raketaanvallen. Volgens regeringsfunctionaris sen maakt de Amerikaanse regering zich steeds zorgen over de „toenemende trefzeker heid" van de Iraanse raketa^nvallen. De Amerikaaanse technici moeten Kuwayt gaan helpen bij het inzetten van door de VS geleverde Hawk-luchtdoelraketten, die in staat zijn de langzame Iraanse Zijderups-raketten te onderscheppen. Volgens functionarissen in Washington is de bezorgdheid van het Penta gon over de Iraanse raketaanvallen nog eens toegenomen door inlichtingen waaruit blijkt dat Iran met China onderhandelt over de leve ring van nieuwe Zijderups-raketten. Iran heeft de afgelopen week drie raketaan vallen op Ku wayt uitgevoerd. Daarbij werden twee tankers en het voornaamste olielaadstation van het emiraat getroffen. In Washington heeft president Reagan gisteren een verbod afgekondigd op de import van goe deren uit Iran en de Amerikaanse exporten naar dat land beperkt. Het importverDod is voornamelijk gericht tegen de Iraanse oliever kopen aan de VS, in de eerste helft van 1987 ter waarde van twee miljard gulden. De nieu we beperkingen op de Amerikaanse export naar Iran betreffen veertien categorieën pro- dukten die mogelijk militair kunnen worden februikt. Minister van buitenlandse zaken hultz erkende dat de maatregel een voorna melijk symbolische betekenis heeft, omdat goe derenstromen vaak moeilijk zijn te traceren. Hij zei echter te hopen dat andere landen het voorbeeld van de Verenigde Staten zullen vol gen. enige weg open voor een neu traal, gezamenlijk (militair) optreden, dat kans op succes kan hebben. De secretaris-ge neraal van de Verenigde Na ties tracht op dit moment nog een tussenoplossing voor het aanvaarden van een „staakt- het-vuren" te bewerkstelli gen. Tegenover een de facto staakt-het-vuren zou daarbij het onmiddellijk instellen van een internationale commissie staan, die een onderzoek moet instellen naar de ware agres sor en aanstichter van het conflict. Hiermee zou een handreiking naar Teheran worden gedaan, zonder dat de zaak van Iraq direct bena deeld wordt. Het is echter de vraag of Iraq dit amendement op de resolu tie zal aanvaarden, omdat er geen garantie bestaat dat Iran zich tijdens het staakt-het-vu- ren niet zal gaan herbewape nen. In dat geval zou een wapenembargo voor beide landen als bijkomstige maat regel wellicht toch noodzake lijk zijn. Blokkade Mocht dit alles niet lukken dan is het vormen van een scheeps- en luchtmacht onder de vlag van de Verenigde Na ties nog het enig middel om beëindiging van het conflict af te dwingen, met behulp van een blokkade, een wapenembargo of eventuele andere economische sancties. Het zal evenwel een zeer moeilijke opgave zijn een der gelijk VN-macht samen te stellen en hiervoor de noodza kelijke consensus binnen de VN te bewerkstelligen. Zo'n VN-aanpak zal dan ook pas gelukken als zowel de geïndustrialiseerde, de Arabi sche en de Derde Wereld-lan den zich realiseren dat de huidige situatie alleen maar kan leiden tot een catastrofe, of tenminste tot een zeer lang en voor de wereld kostbaar en doelloos conflict Een diplo matiek offensief in de VN zal noodzakelijk zijn om dit besef in daden om te zetten. De kans van slagen zal jammer genoeg waarschijnlijk niet groot zijn, maar stellig de moeite waard. (Kapitein ter Zee b.d. A.H. Lind is stafmedewerker van het Nederlands Instituut vooi Internationale Betrekkingen Clingendael in Den Haag)

Leidse Courant | 1987 | | pagina 7